Békés Megyei Népújság , 1957. május (2. évfolyam, 100-125. szám)

1957-05-21 / 116. szám

6 BÉKÉS MEGYEI NÉPÜJSAG 1957 május 21., kedd A lelkesedés és akaraterő diadala... Békéscsabai Előre-Kecskeméti Dózsa 3:2 (2:1) Békéscsaba, 4000 néző, vezette: Tár- kány, (Bálint, Fehér). Szögletarány: 6:1 (5:0). Góllövők: 13. p. Weiner, 17. p. Laczy. 24. p. Portörő, 52. p. Csordás, 71. p. Csicsely, Előre: Andó — Lipták, Portörő, Far­kas — Gálik, Rieger — Csicsely, Szabó, Weiner, Vékony, Pécsy. Edző: Kalmár György. Dózsa: Körös — Trauznitz, Határ, Ker- pé'sics — Jónás, Uzsokl — Kövesi Boros, Csordás, Laczy, Nagy. Edző: Tamacskó József. Már az etőmérkőzés alatt sötét vihar­felhők borították el az eget, a nézőközön­ség is nehezen jött. Mire a mérkőzést megkezdték hűvös, középerős déli szél fújt. A választásnál Előrének kedvezett a szerencse, széllel háttal játszanak. Már az első percek játékát a szurkolótábor vegyes érzelmekkel szemlélte. Szinte va­lamennyi nézőben titokban benne élt az a remény, hátha a bajnokság utolsó mér­kőzésén végre jó játékkal, esetleg győ­zelemmel rukkol ki az Előre. Annak elle­nére, hogy már az első Dózsa támadás­nál veszélybe került a csabai kapu, ha­mar lábra kapott a lelkesen, nagy aka­raterővel játszó hazai együttes és a 7. percben kiugró Csicsely beadásszerü lö­vését csak a bal felsőkapufa mentette az alapvonalon kívülre. Váltakozó, élénkira­mú lett a játék. Mindkét kapu váltakoz­va, többször veszélybe került. Mintha az Előre többet és jobban kezdeményezne. A kecskeméti védők jól tömörültek, ezért inkább távolról küldött lövésekkel pró­bálkoztak a csabai fiúk. A 13, per&ben Csicsely Jónás felett Weinerhez átemeli ä labdát. A kaputól 30 méterre lévő Wei­ner kapásból küldött hatalmas lövése a bal? felső sarokban kötött ki. A váratlan gól felvillanyozta mindkét együttest Kezdés után azonnal veszélyesen támad­tak a vendégek; de a lesen álló Kövesit a játékvezetői sípszó megállította. Ez nem tetszett a játékosnak, reklamált a já­tékvezetőnél, majd közönség felé is nem tetszését nyílvánította, amiért aztán a né­zők egész félidő alatt különféle ovációk­ban részesítették. Közben egyik támadás a másikat követte. Kecskemét feljött és a 17. percben Jónás a büntetőpont felé be­ívelte a labdát és a szépen befutó Laczy három védő között laposan a jobb alsó sarokba lőtte, 1:1. Nem lankadt a csabai együttes, Vé­kony—Welner, Csicsely a labda útja, a szélső lövése Kerpesics lábától túljutott az alapvonalon. A szögletet Csicsely rúg­ja, Határ kifejelte, a labda Szabóhoz ke­rült, aki előbb a Jobb szélső helyén párj lépést vezette a labdát, aztán nagysze-: rűen beadott és a fent tanyázó Portörő remek fejeléssel a jobb alsó sarokba to­vábbította a labdát, 2:1. A Dózsa védelme ezekben a percekben megingott. Továbbra is az Előre táma­dott. A 26. percben egy formás hazai támadásnál a jó helyzetbe lévő Pécsi kapja a labdát, kapura lőtt. a labda az oldalkapufától a kapu közelébe a gólvo­nal felé szállt, de a befutó Határ az utolsó pillanatban kifejelte. Ekkor bizony az Előre csatársora eddig alig látott, sokszor igen szép akciókkal közelítette meg a tömören védekező Dózsa kapuját A félidő utolsó negyedórájában a Dózsa támadott többet, de a körülményesen ját­szó és sokat reklamáló csatárokat a csa-! bal védők idejében szerelni tudták. Válta­kozó mezőnyjátékkal ért véget a félidő, j Szünetben az Előrénél igen bizakodó a, hangulat, az edző szorosabb fedezésre! hívja fel a védők figyelmét. A Dózsa öl­tözőben csendben ülnek a játékosok, csíki Tomecskó edző kemény, érces hangja csendült ki, a csatárok játékát kifogó-1 solta. Az első félidőben számtalanszor hangos bíztatásba kezdett a szurkolótábor. Most a szünet után már az első percekben is felzúgott a „Hajrá Csaba, Hajrá Előre”. Pedig a Dózsa támadott állandóan és ami kevésbé kellemes, egészen veszélye-: sen. Az 52. percben Kövesi megugrott őr­zőjétől, az alapvonalról beadott és a jó ütemben felugró Csordás mintaszerű fe­jesétől a hálóban kötött ki a labda. Bi-j zony Farkasnak becsúszással szögletre kellett volna tólnia Kövesi elől a labdát. Hiába azonban minden, Kecskemét ki­egyenlített. A következőkben Weiner hosszan szöktette Csicselyt, a szélső elől azonban veszélyes helyzetben Határ, az utolsó pillanatban szögletre tolta a labdát. Ezután öt percenként változott a helyzet, hol a Dózsa került mezőnyfö­lénybe, hol az Előre szorongatott, de mindkét oldalon jól működtek a védó'IO A 68. percben Weiner középmagas lövé­sét Körös csak öklözni tudta. Rövid idő múlva Boros a csabai kapú előtt három- szoii cselezés után elvétette a labdát. A NB lll-ba Jutásért Békéscsabai MÁV Bocskai—Gyulai IE 1:1 (1:1) Gyula, 2500 néző, vezette: Bokor. MÁV Bocskai: Unyatyinszky II. — Gyócsi, Beianka, Pécsi — Kovács I., Sovány — Békészky, Csontos, Virág, Szarvas n., Bánki. Edző: Sziiassi Vil­mos. GYTE: Oravecz I. — Bőd, Rehäk II., Nagy I. — Gabiik, Tövisháti — Ne­mes I., Oravecz II., Krizsán, Nagy II., Juhász. Edző: Varga István* Tapogatózó játék után előbb a GYTE, majd a MÁV támadott többet. Váltakozó, helyenkét csapkodó játék közben, a vendégek Szarvas II. vá* ratlan góljával megszerzik a vezetést* Nem késik sokáig a kiegyenlítés sem* Egy szép akcióból Oravecz II. a háló-* iba továbbította a labdát. Nagy hajrát kezdett mindkét csapat; 'de a sokat pepecselő csatárok elől a jól záró védők idejében hárítani tud­tak. Jók: Beianka (a mezőny legjobbja); Sovány, Békészki, illetve Rehákj |Nagy, Juhász* 71. percben Weiner ismét hosszan és jól szöktette Csicselyt. A szélső elhagyta Kerpesicset, a kapu felé húzott, a kifutó Körös csak öklözni tudta a lövést, a visz- szapattanó labdát majdnem az alapvo­nalról Csicsely elérte és éles szögből a Jobb alsó sarokba továbbította. A nehéz helyzetből senki sem várt ilyen ered­ményt. Felzúgott ismét a biztatás. Szárnyakat kapott a hazai csatársor Állandóan támadott az Előre, de Csicsely, majd Vékony lövései elkerülik a kaput-. Az egyik kapu előtti kavarodásnál Csi­csely a kapu szájából hatalmasat fölé lőtt. A Dózsa nagy hajrát vágott ki. Bi­zony ekkor többször került veszélybe a. csabai kapu, de az Előre védelme Portö­rővei az élen, sokszor önfeláldozóan mentett. A találkozó nagyszerű küzdelmet, he­lyenként szép játékot is hozott. Különö­sen örvendetes volt az Előre csatárso­rának ötletes és eredményes játéka. A győzelem az egész csapat lelkes játéká­nak eredménye. így kellett volna a baj­nokság során mindig játszani. A Dózsa játékosai mintha főlényesked-1 ve kezdtek volna, később, amikor akcióik nem sikerültek, akkor vagy egymást hangosan korholták, vagy fölöslegesen és alaptalanul reklamáltak a játékvezetőnél. Minden tekintetben többet vártunk ettől a csapattól. Egyénileg minden csabai játékos dicséretet érdemel Mezöhegyesi Modosz—Szeghalmi Medosz 5:0 (3:0) Mezőhegyes, 500 néző, vezette: Bará­nyi. Mezőhegyes: Horváth — Rizsányi, Müller, Sári — Pálhidai, Zomborácz — Borsos, K.; Szabó, Farkas, Vígh, Bán. Edző: Mátyás Tamás. Szeghalom: Varga — Halász, Vígh I., Turbucz — Vékony, B$6nárik — Tóth, Csiszár, Vígh II.; Csiga, Rigó. Edző: Sipos András. Nagy lendülettel kezdett a hazai csa­pat és már az első negyedórában 2:0- ra elhúzott. Ezután változatos lett a játék, de a szeghalmi csatársor nem jelentett komoly veszélyt a hazaiak kapujára. Szünet után is a hazaiak irányították a játékot és biztosan győztek. A szeghalmi védelem lelkesen ját­szott, de nem bírt a nagy nyomásnak ellenállni. Góllövők: Szabó 3, Farkas, Zombo­rácz. Jók: Sári, Zomborácz (a mezőny leg­jobbja), K. Szabó, illetve Vígh, Tur­bucz, Rigó.; Gyomai Medosz—Orosházi MÁV 2:0 (1:0) Orosháza. 300 néző, vezettem Paulik. Gyoma: Nagy — Talán, Szendrei, Tímár — Getai, Gulyás — Szabó, Pa­taki. Zöld. Putnoki, Fekete. O. MÁV: Hegedűs — Soproni, Szabó III., Sülé — Kohut. Kovács — Varga, Horváth, Ugró, Oravecz, Tóth II. Ed­ző: Mackó István. Két gyenge képességű csapatok csapkodó játékából a gólképesebb csa* társorral rendelkező gyomaiak meg­érdemelten kerültek ki győztesként. A vasutas együttes széteső játékával nem tudta kétesre tenni a MEDOSZ győzelmét. Góllövők: Pataki, Zöld. Jók: Nagy, Pataki, Zöld, illetve He* gedűs, Soproni, Horváth* Gyulavári Medosz—Szarvasi Medosz 0:0 Andó a gólokról nem tehetett. Hátvédek­nél Portörő emelkedett ki, Farkas jobb volt, mint legutóbb. Az újonc Lipták lámpalázzal küzdött. Fedezetpárban Rie­ger volt a jobb, Gálik sokszor légüres térben mozgott. A csatársort Weiner nagyszerűen irányította. Csicsely idei legjobb játékát nyújtotta. Szabó a vé­delemben nagyon sokat segített. Vékony elol-hátul harcolt minden labdáért. Pécsi helyenként veszélyesnek bizonyult. Az Előre játékosokat melegen ünnepelte a szurkolótábor. Tárkány jól vezette a mérkőzést. Meg­engedte a kemény játékot, kár, hogy egyes játékosok visszaéltek ezzel. A já­tékvezető határozottságára vall, hogy nem fogadta el a reklamációkat és a be­szédet is büntette. A határbírók Is jól működtek. Gyulavári: Kovács — Somogyi, Kla- vács, Nagy — So ős, Bereczky — Ba­logh, Arató, Szigeti. Túri, Diniczy. Ed­ző: Freiberber István. Szarvas: Kecskés — Medvegy, Cser­ki. Paál — Sznagyik. Kerekes II. — Müller, Cziglédzsky, Pető, Papp, Po- dani. Edző: Probst Elemér. Mindkét csapat tartalékosán állt ki. Ennek ellenére a fiatalok szépen és nagy lelkesedéssel játszotbak, különö­sen a hazai együttesben voltak elége­dettek a látottakkal. A csatárok mind­két csapatnál körülményesen akarták megoldani az akciókat és sokat pepe­cseltek. A szünet után a helyzetek alapján a hazaiak közel álltak a győ­zelemhez. Jók: Kovács, Soós, Túri, illetvo Csonki, Sznagyik, Kerekes II* Tótkomlósi MÍR—Mezöhegyesi Kinizsi 2:2 (1:1) A labdarúgó MB I. állása / 1. Vasas 8 5 3­23:7 13 2. MTK 8 6 2 25:7 12 3, Csepel 8 4 2 2 11:12 10 4. Ferencváros 9 3 3 3 11:10 9 5. U. Dózsa 8 4 1 3 12:11 9 6. Pécs 8 4 1 3 5:8 9 7. Tatabánya 8 2 4 2 9:11 8 8. Salgótarján 8 2 3 3 19:21 7 9. Dorog 8 3 1 4 12:17 7 10. Bp. Honvéd 8 1 3 4 12:16 5 11. Szeged 8 1 3 4 10:18 5 12. Szombathely 9 1 2 6 11:22 4 A k. legközelebbi mérkőzséek: vasár­Nyugati csoport 1. Szarvasi MEDOSZ 8 2. Orosházi MTK 8 3. Bcs. Erzs.helyi SK 8 ' 4. Mhegyesi Kinizsi 8 js. Tótkomlósi MTK 7 ,6. Sarkadi Kinzsi 7 ! 7. Gyulav* MEDOSZ 8 NB III-ba jutásért I Keleti csoport 6 2 — 18:7 14 1. Bcs. MÁV Bocskai 8 4 1 3 20:12 9 2. Gyulai TE 8 4 1 3 16:13 9 3. Mkházi Petőfi 7 3 1 4 10:12 7 | 4. Mhegy. MEDOSZ 8 2 3 2 7:10 7 5. Szegh. MEDOSZ 8 2 1 5 10:19 5 2 — 5 8:15 4 6. Gyomai MEDOSZ 8 1 2 5 7:17 4 1 2 5 6:16 4 17. Orosházi MÁV 7 1—6 8:17 2 611 18:6 13 611 17:8 13 2 17:11 9 4 14:13 8 4 1 4 — Megyei ifjúsági bajnokság Nyugati csoport I Keleti csoport nap Pécsett Pécs-Baranya—Tatabánya; Szegeden Szeged—Salgótarján. • NB II. Keleti csopor A bajnokság állááa: 1. Mhegyesi Kinlizsi 8 6 — 2 18:6 12 i. Bcs. MÁV Bocskai 8 6 1 1 32:7 13 2. Szarávsi MED. 8 5 2 1 22:10 12 2. Mhegyesi MEDOSZ 8 5 1 2 16:9 11 3. Sarkadi Kinizsi 7 4 2 1 12:6 10 3­Mkházi TE Petőfi 7 5 — 2 18:9 10 4. Bcs. Erzshelyi SK 8 4 2 “2 17:11 10 4. Orosházi MÁV 7 3 — 4 5:8 6 5. Orosházi MTK 8 2 1 5 11:16 5 5. Gyomai MEDOSZ 8 2 1 5 8:16 5 6. Tótkomlósi MTK 7 1 1 5 5:17 3 6. Szegh. MEDOSZ 8 2 1 5 7:28 5 7. Gyulavári MED. 8 — 2 6 6:25 2 7. Gyulai TE 8 2 — 6 10:17 4 Tótkomlós, 800 néző, vezette: Reáb. TMTK: Karasz — Lachata, Kiss, Roszkos — Nagy, Lopusnyi — Pipis, Druga, Tuska. Nyíregyházky, Füredi. Edző: Kollár József. Kinizsi: Juhok — Miskolcsik, Soós, Erős — Kovács, Mészáros Dull. Sajti, Ottrok, Mezei, Kemény: Edző: Szabó Lajos. Sokkal többet várt mindenki ettől a mérkőzéstől. Különösen csalódást kel­tett az otthonában játszó, de az utóbbi időben idegenben is kiválóan szerepelt TMTK ötlettelen játéka. Váltakozó ! csapkodó, kemény belemenésekkei ' tarkított volt a játék. Külösen a Ki- ; nizsi játékosai tűntek ki ebben, sok azonkívül még sokat reklamáltok. Az ! idegességet lényegesen befolyásolta a felázott, csúszós talajú pálya is. Az eredmény igazságos, habár a hajrában a hazaiak közel álltak a győzelemhez* j Gpllövők: Lopusnyi; Kiss, illetva I Kemély, Ottrok. I Jók: Kiss, Nagy, Lopusnyi, illetve 1 Ottrok, Erős, Sajti, í A játékvezető gyengén vezetett* Békéscsabai Erzsébetheiyi SK—Orosházi MÍR 2:1 (0:0) Békéscsaba, 1001) néző, vezette: Tyger Miklós. BESK: Gyebrovszky — Bugyinszki, Bi- elik, Gajdács — Csatordai, Mokran — Vári, Vasas, Farkas, Mitykó, Kukuk. Ed­ző: Szabó József. Orosháza: Landy — Nagy Adász, Bod- zsár — Szabó, Komóezi — Szökő, Kunos, Szikoia. Perjési, Basch. Edző: Harango­zó Sándor. Váltakozó, élénk irammal kezdődött a mérkőzés. A BESIC nagy becsvággyal szőtte támadásait és a nagy igyekezet­be sokszor hiba csúszott. Az QMTK sok­kal tervszerűbb támadásokat indított, de a befejezéssel itt is baj volt, a BESK vé delme mindent idejében hárítani tudott. A BESK fiatal csatársora a félidő vége felé fölénybe került és az OMTK kapuját a góloktól csak a kitünően védő Landy mentette meg. Farkas nagyon elemében volt, ötletes egyéni kitöréseit minden eset­ben az utolsó pillanatban tudta hárítani a vendégcsapat védelme. A második félidőben ismét az OMTK kezdett jobban. Az 55. percben egyik OMTK támadás közben Gyebrovszkyt fe­jen rúgták, összeseit, a bíró érthetetlenül tovább engedte a játékot. Kavarodás tá­madt a BESK kapuja előtt a kapuba ro* hanó Gyebrovszkyt helyettesítő Gajdáca kezét érte a labda. A büntetőt Basch ér­tékesítette. A jogtalanul megadott tizen­egyes felvillanyozta á hazai csapatot és egy félperc múlva Mitykó bombalövése a kapuban kötött ki. Farkas nagyszerű já­téka után a 65. percben Kukuk volt ered­ményes. A gól után egy ötperces rekla­málás következett, majd az OMTK telje­sen visszaesett. Ezután Szabót feleselés­ért, majd Boscht utánrugásért a bíró ki­állította. A mérkőzés vége felé Vasas rú­gott még egy szabályos gólt, amit a bíró nem adott meg. , Góllövők: Mitykó, Kukuk, illetve Basch (11-esbőlj. Jók: Farkas.(a mezőny legjobbja), Ku­kuk, Bielik, Gyebrovszky, illetve: Landy, . Adász, Perjési. A bíró rengeteget tévedett s ezzel fő­ként Orosházát, de a helyicsapatot is -sújtotta. Helyes volna, ha a Játékvezetői Tanács néha ellenőrizné a játékvezetőket, úgy vélj ük, hogy ez a -mérkőzés példája volt annak, hogyan nem lehet vezetni, 1. Diósgyőr $0 21 4 5 85:24 46 A Totó eredménye 2. BVSC 30 18 7 5 56:20 43 20. hét 3. KtSTEXT 30 17 5 8 65:40 39 1. MTK—FTC 1 1:0 4. Bp. Spartacus 30 14 11 5 59:42 39 2. Honvéd—Tatabánya X 2:2 5. Debrecen 30 16 6 8 45:31 38 3. Szeged—Vasas X 3:3 6. Kecskemét 30 14 8 8 46:32 36 4. Dorog—Csepel 2 2:3 7. Szolnok 30 13 8 9 67:52 34 5. Szombathely—Pécs 2 0:1 8. Miskolc 29 11 10 8 33:30 32 6. Vác—Győr' 2 1:2 9. Salg. SE 30 9 8 13 33:40 26 7. Nagykanizsa—Sztálinváros 2 0:7 10. Ózd 30 9 8 13 39:49 26 3. Bp. Spartacus—BVSC X 1:1 Ll. Pereces 30 11 4 15 35:62 26 9. Inter—I,azio 2 0:1 12. Békéscsaba 30 9 3 18 39:53 21 10. Laneorossi—Bologna 1 2:1 13. Bp. Meteor 29 8 5 16 33:55 21 11. Spal—Genoa 2 1:2 14. Pestm. Dózsa 30 6 8 16 29:55 20 12. Torino—Milan X 2:2 15. Nagybátony 80 5 6 19 34:84 15 A beérkezett szelvények száma 16. Eger 30 3 9 18 34:84 15 1 256 000 db körül jár. BÉKÉS MEGYEI NÉPÜJSAG Szerkeszt] a szerkesztő bizottság.' Kiadja a MSZMP Békés megyei Intézőbizottsága Szerkesztőség: Békéscsaba, József Attila u. 4. I. emelet Telefon: 20—35, 22—96 Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba Felelős nyomdav.: Kendra György ♦■♦■♦■♦■♦■♦■♦■♦»♦■♦■♦a ORDK rangadó — UJ nevek Nem az FTC—BTK mérkőzésről van szó. „Híresebb’* nevek áltak össze, s a tét is nagyobb — valamivel; Először a balszélső jelentkezett. Bo (hazárd)-játékos jutotta Balösszekötőként egy peckes, poca* kos őrnagy száguldott közéjük. Középre (és sok pénzbe) pedig egy a Jolidnak becézték társai — ők tudják, j tiborok közül került, miért. | S bár jobbösszekötőjük még nincs A szélső-jobbra aczélos keménységű | — a névsor így is megvetendő! íme» j. szélső: j, összekötő! csodacsatár: b. összekötő: b. szélső: Aczél — Méray Puskás Czibor rangjuk ez a cím: hazaáruló; Lesz-e jobbösszkötőjük? Híres nevek — hírhedt nevek. A há­látlanság, a kétszínűség, a hitszegés és a hitványság világbajnokai, örök­rangadójuk — a hazaárulás. örök —ér— (Megjelent a Népsportban.)