Viharsarok népe, 1955. szeptember (11. évfolyam, 205-230. szám)

1955-09-20 / 221. szám

/ VíUoi&awk hé-— 1955. szeptember 20., kedd HÍREK Derűre ború.. Nagyon boldog perceket köszönhetünk — sajnos végtelenül sokan v~ & miskolci posta egyik felelőtlen rfol gojának... Köztudomású, hogy a Békéscsabai Épí­tők Perecesen játszott vasárnap bajnoki mérkőzést. A sportrajongókat érdekelte az eredmény, hiszen a győzelem végle­gesen biztosította volna a csapat NB II-ben való maradását. A posta egyik dolgozója — Heine Károly — felhívta a pereces] postát, sportolóink szerepléséről akart érdeklődni. A miskolci posta azonban nem kapcsolta a perecesit, az ügyeletes szomorúan közölte Heine elv­társsal: — Sajnos, a csabaiak á:l-re győztek... S néhány perc múlva már fu­tótűzként terjedt az örvendetes hír Bé­késcsabán, mindenfelé megmámorosította az Építők szurkolóit. A boldogság hirte- lenében jó néhány hordó árpalét elfogyasz­tott. De az öröm csak a rádió esti sporthíreinek felolvasásáig tartott. Akkor jött a hideg zuhany: a totó-eredmények derűre borút hoztak. Kiderült, hogy Pere­ces győzött. Ha akkor a miskolci pos­tás a félrevezetett csabai szurkolók ke­zébe került volna a véletlen különös já­téka folytán, akkor .. — A GYULAI Erkel Ferenc Múzeumban helytörténeti kiállí­tásra készülnek. Novemberben mutatják be az értékes gyűjte­ményt, amely a több mint hatszáz­éves gyulai vár történetének leg­fontosabb eseményeit tükrözi. A kiállítás szemlélteti Gyula társa­dalmi és kulturális életét is, a lakosság foglalkozását és ruháza­tát a különböző korokban. Kü­lön teremben helyezik el Munká­csy Mihály, Erkel Ferenc és Bar­tók Béla gyulai tartózkodásának emlékeit. — Képzőművészeti Alap Kiadó- vállalata pályázatot hirdetett az ország tájait bemutató, levelező­lap-felhasználásra alkalmas mű­vészi fényképfelvételekre. A nagy érdeklődésre való tekintettel — mintegy félezer kép érkezett már be — a pályázatot 1955. november í-ig meghosszabbították. — MEGYÉNK hét középisko­lájának 374 tanulója, és öt álta­lános iskolájának 265 tanulója te­kintette meg eddig a budapesti Országos Mezőgazdasági Kiállí­tást. A tanulmányi csoportokat biológia- és fizika-szakos szakta­nárok vezették. — A JÓKAI Színház igazga­tóága közli, hogy akik bérlet- igénylésüket beadták már a szím- háznrk. bérletüket átvehetik. — AZ OROSHÁZI Táncsics Gimnázium nevelőtestülete és DISZ-szcrvezete az oktatő-nevelő- munka hatékonyságának fokozá­sáért összetett tanulmányi ver­senyre hívta ki Békés megye va­lamennyi gimnáziumát. Feltétel; az 1955—56. évi Rákosi Mátyás tanulmányi és Arany Dániel rr.i- tematikai versenyek megyei és országos döntőiben a legjobb eredmények elérése, a Szabad If jóság előfizetése és olvasása terén, s a gyakorlati (politechnikai) kép­zésben jelentős előrehaladás, a szakkörökben és a megyei és or­szágos sportversenyeken kiváló szereplés. A megyei igazgatói ér­tekezleten az iskolaigazgatók el­fogadták a kihívást. — NEGYVENEGY új tagot vett fel a pénteken megtartott ha­vi közgyűlésén a dobozi Petőfi TSZ. Ebben a gazdasági évben ez­zel együtt 155-re enjfíkedett a belépők száma. Perecesi Bányász—Békéscsabai Építők 4:1 (2:1) Per" ‘S, 1800 néző, vezette: Páldi. P. ^ , yász: K raj nyák — Futó III., Szín, Pál — Gergely, Szabó — Uliász, Tóth, Salamon, Cseh, 'Futó V. Edző: Bencsik Mihály. [ B. Építők: Andó — Pécsi, Fülöp, | tását, s különösen a második félidő- Farkas — Portörő, Lonovics — Csi- ben játszott nyomasztó fölényben, esély, Szabó, Kliment, Bohus, Oskó. ! Góllövők: Cseh (3), Fülöp (öngól), Edző: Németh József. illetve Oskó. Jó iramú mérkőzés. A Pereces Jó: Gergely, Szabó, Salamon, Cseh, | végig kezében tartotta a játék irányi- j illetve Fülöp, Portörő, Oskó; . A megyei totó 10. fordulójának 19 találatos szelvénye: 1, x, l, a, 1, 1, 1, x, a, törölve, 2, 1 i 2. Labdarúgás: Nemzetközi mérkőzés: Svájc—Magyarország 4:5 VIHARSAROK népe az Mjjp ÍSékés megyei Pártbizott- ságának lapja. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Bíró József. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Békéscsaba, Szabadság tér 19. Telefon: szerk. és kiadóhiv. 22—96. Bm. Nyomdaipari V. békéscsabai telepe Felelős nyomdavez: Kendra György. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hír­laposztálya és a hírlap-kézbesítő pos­tahivatalok. Előfizetés: postahivatalok­ul és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: 11 forint. NB II. Keleti-csoport: Bp. Vörös Meteor—Kecskeméti Hon­véd 3:1 Miskolci Törekvés—Bp. Törekvés 1:4 Bp. Szikra—Ceglédi Törekvés 0:0 Debreceni Törekvés-Nyíregyházi É. 2:0 Salgótarjáni Vasas—Bp. VL KIS­TEXT 3:0 Szegedi Haladás—Ózdi Vasas 1:1 Kecskeméti Dózsa—Gödöllői Dózsa 2:3 (félbeszakadt) NB II. Nyugati-csoport: Sztálinvárosi Vasas—Soproni Törek­vés 8:0 Kinizsi Dohánygyár—Tatabányai Bá­nyász 2:1 Pénzügyőrök—Győri Törekvés 3:1 Váci Bástya—Várpalotai Bányász 1:1 Kaposvári Kinizsi—Komlói Bányász 2:0 rT'y- rés Szállítók—Vasas Dinamó ? _tők—Bp. Szpartakusz 1:3 nizsai Bányász—Pécsi Törek­v, Bcs. Agyagipar—Orosházi Kinizsi ltl (0:0) Békéscsaba, 200 néző, vezette: Hazai. Agyagipar: Gyebrovszki — Molcsányi, Uhrin, Kristóf — Dudás, Milecz — Far­kas, Vári, Seben, Prekov, Tóth. Edző: Rendi Antal. Oh. Kinizsi: Kmetykó — Nagy, Szen- di. Fiam — Kovács, Basch — Szökő, Kollár, Gojdár, Bozó, Farkas. Edző: Probszt Elemér. Kevés néző előtt vonult fel a két csa­pat, a Kinizsi intézője bejelenti a já­tékvezetőnek, hogy óvás mellett állnak ki a játékra alkalmatlan pályán. A közön­ség az előző heti Dózsa elleni jó sze­replés után a Kinizsi játékában csaló­dott, mert nagy gólarányú Kinizsi győ­zelmet vártak. Az első félidőben a Kini­zsi támadások özöne gól nélkül fejeződik be, a hazai csapat teljesen leszorul, első félidőben Kmetykó nem is kap labdát. Fordulás után a Kinizsi támadások is­mét eredménytelenek, majd a 22. percben Farkas beadását Szökő értékesíti, 1:0 a Kinizsi javára. A további vérszegény Kinizsi támadásokból, ellentámadás so­rán, Prekov szépen kidolgozott helyzetből egyenlít, 1:1. A gól után a Kinizsi próbál ismét vezetéshez jutni, de az eredmény marad. A hazai csapat dicséretet érdemel lel­kes játékáért, mert értékes pontot szer­zett a bajnokjelölt Kinizsitől. A Kini- j zsi csapatára a múlt heti játék ut^n nem lehetett ráismerni. Góllövők: Szökő, illetve Prekov. Jók: Prekov, Tóth, Milecz, illetve Ko­vács, Kollár, Farkas. NB H. Keleti-csoport: 1. szegedi H. 20 14 5 1 47:16 33 2. Bp. V^jy^eteor 20 14 3 3 53:21 31 3. Bp. Törekvés 20 12 4 4 48:20 28 4. Gödöllői D. 19 12 3 4 44:23 27 ' 5. Özd 20 6 9 5 21:21 21 6. Debr. Tör. 20 5 9 6 21:17 19 1. Salg. Vasas 20 7 5 8 25:28 19 8. KISTEXT 20 6 6 8 23:29 18 9. Bp. Szikra 20 6 4 10 17:20 16 10. Cegléd 20 5 6 9 28:44 16 ll. Kecs. Dózsa 19 5 5 9 25:31 15 12. Nyíregyháza 20 5 5 10 19:30 15 13. Miskolci Tör. 20 5 5 10 24:43 15 14. Békéscsaba 20 6 3 11 21:38 is­15. Kecsk. Honvj 20 4 7 9 17:31 15 16. Pereces 20 4 7 ? 21:42 15 I. osztály; 1; O. Kinizsi 25 17 4 4 90:25 38 2. Bcs. Dózs^ 25 15 5 5 55:31 35 3. Gyulai Traktor 25 16 2 7 65:33 34 4. Szarvasi t. 99 16 1 8 56:22 S3 5. Sarkedi K. 25 15 2 8 44:32 32 6. MezJhegyei T. 25 12 3 10 44:37 27 7. Tótkomlós! FSK 25 9 6 10 38:54 24 8- Jscs. Törekvés 25 9 5 11 40:60 23 Gyulavári Ti 25 9 4 12 43:62 22 10. O. Bástya 25 8 4 13 45:49 20 U. Gyulai VM 25 7 6 12 35:66 20 l2. Mezőkovácsh. B. 25 8 5 12 35:39 19 13. Szeghalmi Ti 25 6 7 12 36:51 19 14. Bcs. VM 25 7 4 14 36:59 18 15. Bes. Agyagipar 25 5 7 13 29:48 17 1». Mezőberényi VM 25 6 5 14 33:56 17 Bcs. Dózsa—Mezőhegyest Traktor 2:1 (1:0) Békéscsabán, 1000 néző, vezette: Csa- fokozódott az iram. A vendégek irányi- tári. Bcs. Dózsa: Vandlik — Botyánszki, Fűzi, Székely — Vaszkó, Marik -- Bar- tyik, Hrabovszki, Hazai, Tóth, Bélánkat Edző: Szilasi Vilmos. Mezőhegyesi Traktor: Horváth — ÍJemző, Szép, Müller — Sipos, Bán^— Takács, Illés, Szabó, Nagy, Bojtos. Edző: Má­tyás Tamás. Egyenrangú csapatok küzdelme volt. A vendégek többet támadtak, de a lilák ak­ciói veszélyesebbe^ voltak. Szünet után tották a játékot, majd feljött a hazai csa­pat és nagy kapushiba segítségével meg­szerezte a győzelmet. Góllövők: Tóth, Belanka, illetve Nagy. Jók: Fűzi, Hrabovszki, Tóth, Vaszkó, illetve Szép, Müller, Nagy, Bán. A játékvezető a lesek elbírálásánál többször hibázott. Az utolsó percben Nagy felvágásáért meg nem ítélt bün­tető a 11-es iskolapéldája volt. Sajnos, ezzel a műhibával döntően befolyásolta az eredmény kialakulását. Bes. Törekvés—Sarkadi Kinizsi 4:0 (1:0) Békéscsabán, 500 néző, vezette: Kunos. iTCi.' Törekvés: Kocsondi — Vadász, : Gy.ócsi, Kovács I. -^.Sovány, Kolarovsz- ki I. sí- Szabó, Egri, Bánki, Kovács II., Nac$a. Edző: Szabó István. 5arkadi Kinizsi: Cserháti — Borbély, Éarna, Burázs — Boldogh, Laposnyik — Kcta I., Kiss II., Puskás, Mózes, Tóth III. Edző: Tamási Károly. Közepes színvonalú mérkőzés volt. Az flezőkovácsházi Bástyától 2 büntető­pont levonva; Sakk A Békési Járási Testnevelési és Sport- bizottság szept. ll-én a községi tanács nagy érmében, az országos sakknap keretév»en, Fórintos Győző sakkmes­ter részvételével, 20 táblás szimultánt rendezett. A versenyen a Bélmegyeri FSK, valamint a Békési Szpartakusz is a Békési Vörös Meteor sakkozói vettek részt. A szimultán eredménye: Forintos mester 18 győzelmet aratott és egy ve­reséget szenvedett Gábor Lászlótól, a Bélmegyei FSK sakkozójától, vala­mint Witzig Mátyás, a Békési Szpar­takusz versenyzőjével döntetlent ért el. A szimultán megkezdése előtt Forin­tos mester rövid ünnepség keretében adta át a békési járás sakkozóinak az 1954. évi országos levelezési bajnokság során nyert I. helyezés értékes tisz­teletdíját. * * Battonyán szeptember 10-én az or- izágos sakknap keretében Szabadi Ele­mér mester 39 úttörőnek és hét fel­nőttnek szimultánt adott, 42 játszmát nyert és négyet vesztett. Nyertek: Vass Gabriella, Hejtő Béla, Zoltán József és Komáromi Margit; első félidőben a vendégcsapat játszott va­lamivel jobban, de egy büntetőt kihagy­tak. Szünet után nagyon feljött a vas­utas csapát, s megérdemelten győztek a visszeső Kinizsi ellen. Góllövők: Gyócsi, Szabó, Gyócsi (11-es), Kovács II. Jók: Kovács I., Bánki. Nacsa. Kovács II., illetve Barna, Boldogh, Kiss II. Kunos sok hibával vezette a mérkőzést. Sportrovatszerkesztői üzenet: Többeknek: Olvasóink kívánságára vezettük be a szombat-vasárnapi sportműsor köz* lését. A sportműsorunkat, a hivatalos j versenynaptár, illetve sorsolás alapján I készítjük el. A játékvezető-küldést; kezdési időpontokat az MTSB mellett működő társadalmi szövetségektől, te­hát hivatalos helyről kapjuk. Ameny- nyiben valamely versenyt, vagy mér­kőzést nem tartják meg, vagy nem a Jelzett időben, annak több oka lehetj A játékvezető-küldést utólag, pótkül­déskor sokszor teljesen felforgatja a JT. A szabályok előírják, hogy a mér­kőzést 8 nappal előtte kell bejelente­ni, aminek igen kevés sportköri ve* eető tesz eleget. Nagyon sok sport­kör, különösen a csabaiak „elfelejtik“ rendszeresen bejelenteni a mérkőzé- ; Beket, vagy pedig egymástól függetle­nül jelentik be a mérkőzéseket, ké­sőbb aztán a mérkőzések időpontjait változtatják. A labdarúgásban az elmúlt években mind Csongrád megyével, mind pedig Szolnok megyével megvolt a csere- látékvezetés, amit mi is csak helye­selni tudunk. Előttünk is teljesen ért­hetetlen, hogy az MTSB miért szün­tette ezt be. Megértjük a vidéki csa­patokat, hogy sokan idegenkednek a csabai játékvezetőktől akkor, ami­kor csabai csapat ellen kell játsza- niok. Ezt az MTSB-nek is meg kellene értenie, továbbá jobban kellene el- lenőriznie a labdarúgó JT munkáját j is. Fontos mérkőzésekre csak jó for- I mában lévő játékvezetőt kellene kül­deni. Helyet a jó képességű fiatalok­nak. | Az elmúlt hetekben foglalkoztunk i a pályák fegyelmével, azonban keve- j set szóltunk a játékvezetésről, Illetve azok bírálatáról. A jövőben ezzel is i részletesen foglalkozni kívánunk. Eh- I hez kérjük tudósítóink, olvasóink tár- gyilagos bírálatát, segítségét. Igyekezzen minden sportköri vezető a szabályokat betartani, jelentsék be idejében, pontosan a mérkőzéseket. A hibákat tárják fel bátran, mert csak úgy tudunk eredményes munkát vé­gezni. Gyulai Traktor—Szarvasi Traktor 2:1 (0:1) Gyula, 1500 néző, vezette: Varga I. Gyulai Traktor: Berndt I. — E. Nagy, Hack, Petrovszky — Gerdán, Berndt II. — Nagy, Zvolenszky, Krizsán, Himmer, Pugymer. Edző: Dr. Csonka István. Szarvasi Traktor: Stefán — Janurik, Csernus, Bükkös — Fáblánffy, Sebő — Járó, Kerekes III., Kerekes II., Bodnár, Sznagyik. Edző: Laurenci Jenő. A megyei Traktor-rangadó közepes színvonalú játékot hozott. Sokszor inkább küzdelem, mint szép játék volt. A ha­zai csapat többet, a vendégek ritkábban, de annál veszélyesebben támadtak. Gól- |ukat is váratlan, gyors támadásból ér­ték el. Fordulás után a gyulaiak me­zőnyfölénybe kerültek, » nemcsak ki­egyenlítettek, hanem a győzelmet is meg­szerezték. Góllövők: Zvolenszky, Krizsán, illetve Kerekes II. Jók: Petrovszky, Zvolenszky, Krizsán, illetve Bükkös, Járó, Kerekes II. Szeghalmi Traktor—Mezőherényi V. Meteor 1:1 (1:0) Szeghalom, 500 néző, vezette: Berecz­ki. Szeghalmi Traktor: Szalai — Halász, Kozák, Szekercés — Végh I., Varga — Tőrőcsik, Végh II., Tóth, Papp, Rigó. Edző: Király Jenő. Mezőberényi VM: Maráczi — Mészáros, Weigert, Pillér — Pauló, Halász — Szeles, Urda, Jakab, Cser. Edző: Szombati György. Élénk iramú, változatos játékban az idegeskedő csatárok sokat rontottak. Szünet után nagy lendülettel kezdett a Meteor és kiegyenlített. Nagy volt a haj­rá mindkét csapat részéről az utolsó percekben, de a védelmek önfeláldozóan hárítottak. Góllövők: Tőröcsik, illetve Halász. Jók: Szekercés, Halász, Papp, illetve Maráczi, Pillér, Halász. cd&B&xz­A Békés megyei sportkörök Béke­kupa csapatbajnokságának állása az utolsó előtti forduló után, az I., IL| III. o. versenyeket beleszámítva: 1. Gyulai Bástya 409, 2. Szarvasi Bástya 298, 3. Békéscsabai Törekvés 288, 4. Orosházi Dózsa 257, 5. Békési Vörös Meteor 100,5, 6. Gyulai Traktor 83, 7. Szarvasi Traktor 49. 8. Orosházi Kinizsi 45,5; 9. Gyulai Kinizsi 15, 10. Békéscsabai Vörös Meteor 8, 11. Újkígyós! FSK 7 ponttal. Mezőkováesházi Bástya—Tótkomlósi FSK 2:1 (0:0) Mezőkovácsháza, 500 néző, vezette: Gyarmati. Mezőkovácsházi Bástya: Fülöp — Sloszár, Bapfia, Kanasz — Szokol, Lu­kács II. — Lukács I., Kálmán, Zsilák, Kanász I., Gyuris. Edző: Járási Ferenc. Tótkomlósi FSK: Karasz — Paksi, Gyivicsán, Srankó — Nagy, Antal I. -- Füredi, Nyiregyházky, Kiss, Gulyás, Lo- pusnyik. Edző: Szabó János. Váltakozó, kiegyensúlyozott játékban mindkét csatársor sok helyzetet kiha­gyott. Szünet után a hazai csapat nagy lendülettel kezdett, vezetéshez jutott, de egy perc múlva a vendégek kiegyenlí­tettek. A két gól után élénk lett a játék és a hazai csapat újból gólt ért el. A hajrában nagy küzdelem alakult ki, de a tehetetlen csatárok nem tudtak egyik ‘ oldalon sem gólt elérni. Góllövők: Lukács II., Kálmán, illetve Nyiregyházky. Jók: Bapfia, Szokol, Gyuris, illetve Gyivicsán (a mezőny legjobbja), Karasz, Nyiregyházky. Kosárlabda: Békési Vörös Meteor—Szolnoki V« Meteor 58:26 (34:13). Békés, vezettei Velkei—Darabos. Békés: Bodocz, Cs. Varga — Andoi í — B. Kovács, Nyíri. Csere: Köcsög Liszkai, Okányi, Hőgye, Somodi, Tol« I vay, Ollári. Edző: Gyöngyösi Elek; i Szolnok: Hudákné, Himmerné j Krizsánné — Pataki, Tamás. Cserei I Pintér. Edző: Horváth János. A végig esőben és csúszós talajon ; lejátszott mérkőzést a békési csapat már az első félidőben bebiztosítottál így a második félidőben a tartalékok Is tartani tudták az eredményt. Az utolsó 6 percben beálló első csa­pat pedig még növelte az eredményt} Kosárdobók: B. Kovács 22. Andor 9| Bodocz—Kocsor—Ollári 7—7, illetve Krizsánné 12, Pintér 8. j Jók: B. Kovács, Bodocz, Cs. Varga; ■ Andor, illetve Hudákné, Pataki, Kri­zsánné. Békéscsabai V. Meteor—Orosházi Bástya 3:2 (1:1) Orosháza, 900 néző, vezette: Nagy Jó­zsef. Bcs. Vörös Meteor: Tóth — Maján, Márta, Burghardt — Araczki, Gregor — Szarvas, Swertner, Fiam, Baukó, Szilá­gyi. Edző: Fazekas István. Orosházi Bástya: Leporisz — Paál; Sop­roni, O. Kovács — Adász, Szimonidesz — Sin, Kovács, Kiss, Szabó, Geéb. Edző: Glózik Pál. A mérkőzést általában a hazai csapat fölénye jellemezte, de csatáraik nem tud­ták kihasználni a kínálkozó gólhelyzete­ket és emellet kapusuk is igen gyengén védett. A Vörös Meteor lelkesedésével és gyors csatáraival az utolsó percben a maga javára fordította a mérkőzést. Góllövők: Szarvas, Szilágyi 2. illetve Geéb, Szimonidesz. Jók: Márta, Araczki, Szilágyi, illetve Soproni, O. Kovács, Szimonidesz.