Viharsarok népe, 1955. május (11. évfolyam, 102-126. szám)

1955-05-10 / 108. szám

1935 május 10., kr>1<i WUauaitk Képe HÍREK VARHATÖ IDŐJÁRÁS ma estis: Ki- »ebb felhöátvonulások, es5 fiáiktól, díérsékelt délkeleti-tjén, később élén- kebb délnyugati fezéi. A hőmérséklet emelkedik. Legalacsonyabb hőmérsék­let 5—8, legmagasabb nappali hőmér­séklet 22—23 fok között. — A 100 éves békéscsabai fiú* gimnázium jubileumi ünnepé.yí- fie és kiállítására filléres vonat indul Budapestről június 4-én, szó mim ion délután 2 ára körül. A vonat 5-én, vasárnap délután indid vissza Békéscsabáról. A jegy ára 56 forint. Jelentkezni lehet Dr. Boros János egyetemi docensnél, Budapest XI., Serleg u. 7. szám alatt a pénz egyidejű megküldése mellett. — A Till békéscsabai klub- helyisége minden kedden délután 6 órától a Megyei írók Munka­közösségének tagjai rendelkezé­sére áll. tzidb alatt a munka­közösség vezetősége inspekciót tart, s a tagok vitás kérdéseire megválaszol. — A Békés megyei Növényvédő Állomás szovjet és magyar gyárt­mányú permetező gépeivel hoz­zákezdett a vegyszeres gyomir­táshoz a termelőszövetkezetek és állami gazdaságok őszi búza és őszi árpa tábláin. Eddig 4500 holdon irtották ki az aoatot, rep­cét, pipacsot és egyéb gyomnö­vényeket. — A békéscsabai Balassi Bá­lint Kultúrház fotó-szakköre, a Békés megyei legjobb amatőr- fényképészek részvételével kiál­lítást rendezett a helyi Munkácsy Mihály múzeumban. Békéscsaba, Békés, Battonya, Orosháza, Csa- bacsiid és Elek amatőr fényké- pezői legszebb felvételeiken mu­tatják be a megye és az ország festői tájait, a dolgozók munká­jának és szórakozásának művé­szien megörökített jeleneteit; — A NÖVÉNYVÉDŐ állomás dolgozói elhatározták, hogy ked­vező időjárás esetén május 15-re bfijejczik a termelőszövetkezetek­ben a gyomirtást. Az állami gaz­daságokban a gyomirtáshoz a re­pülőgépet is igénybe veszik. A Mezőhegyest Alkimi Gazdaságban rövidesen 4000 holdon irtják ki a gyomot repülőgépről az őszi kalászosok vetésterületén. ORTs Két országos mezei futóbajnokságot nyertek a Békéscsabai Törekvés atlétái Vasárnap, Budapesten, a Kerepesi úti löversenypályán rendezte meg az OTSB az 1955. évi mezei futöbajnok- ségokat. Eddig soha nem látott, nagy mezőnyök Indultak, valamennyi szám­ban nagy küzdelem volt, A Békéscsabai Törekvés atlétái, Ste- fanlk Mihály edző irányításával, több hónapon keresztül lelkiismeretesen készültek erre a nagy versenyre, A kitárté munka meghozta gyümölcsét. A Magyar Népköztársaság 1955. évi mezei serdülő futóbajnoka: Almádi Antal, a Békéscsabai Törekvés ver­senyzője lett. Ugyancsak kiválóan sze­repeltek az Ifjúsági futók Is, A Ma­gyar Népköztársaság 1955. évi mezei ifjúsági bajnokcsapata: Békéscsabai Törekvés (Tóth, Gajdács, Novák) csa­pat. A többiek is igen jól megállták he­lyüket és helyezésükkel újabb dicső­séget szereztek megyénknek, illetve Békéscsabának. További eredmények: ifjúsági baj­nokságban: í. helyen végzett Tóth Sándor (Bcs. Törekvés), 6, Gajdács György. Mindkét versenyző a futam nagyrészén vezetett, de a nagy szél j kifárasztotta őket és a hajrát nem bírták. Női serdülőknél: 4. Such Ida (Bcs. Törekvés). A Békéscsabai Törekvés atlétáinak kiváló szereplése igazolja azt, hogy milyen tehetségek vannak városaink­ban, falvainkban. Csak többet kellene törödniök a sportköröknek ezzel a sportággal. Minden sportkörnek le­hetne atlétikai szakosztálya is. Gödöllői Dóssá—Békéscsabai Építők 4:0 (1:0) Ifjúsági bajnokság Békéscsabai Törekvés—Oyulai Traktor 5:4 (2:3) Békéscsaba, 300 néző; vezette: Bucsai Az első félidőben a Traktor, szünet után a Törekvés támadott többet. A hazai csa­pat Jobban bírta a hajrát. Gólt«.'vök: Lipták 3, K. Szabó 2, Illetve Kulcsár 3, Szabó 1. Jók: K. Szabó, Kukuk, Garami, illetve Kulcsár Kardos. Mezőkovácsházi Bástya—Szarvasi T. US (0:2). A szarvasi fiatalok biztosan győztek. Tótkomlóst ifi—Sarkadi Ifi Ili (12). Tótkomlós, 500 néző, vezette: Dan- csik. Tótkomlósi ifi: Rimovszki — Mit- nyan, Malya, Zaluszky — Voaka, Le- hóczkl — Valjar, Moravszkl, Petrina, Tuska, Raffai. Sarkadi ifi: Nagy — Borbély, Pó­lyák, Gyetvai — Keztyűs, Vári — Daoda, Oláh, Puskás, Gyulai, Tóth. A helyi csapat szél és nap ellen kezd és ezt a sarkadi Ifi kihasználja, félidőig vezetéshez jut (2:1). A má­sodik félidő végéig a tótkomlósi Ifi van fölényben, végül Tuska révén 3:2 eredménnyel győzött a helyi csapat. Jók: Tuska. Voska, Malya, illetve Gyulai, Pólyák. Békéscsabai építők - Békéscsabai Agyag- Ipar 6:3 (3:1) Békéscsaba, 500 néző; vezette: Paullk. Á minden tekintetben jobb Építők csak nehezen és csak a hajrában tudta legyőz- Ai a lelkesen Játszi Agyagipar együttesét Öóliövők: Lőrinc 2, Mlklya, Novák, llr blfj (öngól), illetve Ka -ács 2, Békészki I. Jók: Mikiya, Novák. Lőrinc, illetve Ko­vács. Békészkt. Oödöllő, 2000 néző. V: Kasza. Gö­döllő: Szatler — Kerényi, Moravcslk, Goda — Makrai, Hlavács — Polgár, Papp, Blaska, Egervári. Gulyás. Ed­ző: Kósa Károly, Békéscsaba: Andó — Koeziszki, Fü­löp, Pécsi — Portörő. Lonovios — Csi- j nyújtott támogatást. A mérkőzés má- osely, Bohus, Szabó, Weinet , Varga, j B0(Hlc részében felülkerekedett a hazai Edző: Király Tivadar. Sokáig hul­lámzó volt a játék, gól csak a félidő vége felé esett. A Játéknak ebben az Időszakában a vendágegyüt« as nem tudta kihasználni az erős hátszél által \ ! csapat és 20 percen belül három újabb gólt szerzett. O: Polgár (2), Papp (2), Jók: Hlavács. Polgár, Papp, Illetve | Portörő, Bohus. Megyei I. oszt. bajnokság Gyulavári Traktor—Oyosliáíd Kinizsi 3:1 (0:1) 450 néző; vczetj.sr-'Voz ir. Hatalmas Kinizsi nyomással indult a r.iérkőzés. Szökő a 13. percben megszerzi a vezetést. A gól után magára talál « traktor, a 28. percben KaraVj kapufája je lent veszélyt. A másodok lélidőben Gyula­vári fergetegesen Támad, a 19. perebsn Békéscsabai Törekvé|7-€íjulai Traktor 3:1 (1:1) Békéscsaba, 800 néző; vezette: Simon I, Gyulavári: Kovács — Daivasi, Klaváts, fttonori — Pugymer, Székely — Somogyi, Szentesi, Túri, Karaba, Hegyes. Orostiáel Kinizsi: Rmetykó — Gojijár. Szandi, Piám — Kovács. Basoh — SzÓfcff, SzÖcs, Farkas. Boző, Túrt. Karaira, majd a 20. percben Szentesi lő gólt. A Kinizsi védelembe vonul. A végig sportszerű, szép játékot Vozár kifogásta­lanul vezette. Jók: Szentesi (a mezőny legjobbja), Katába, illetve Szökő és Farkas. Békéscsabai Töiekvés: Gyurkó — Va­dász, Gyócsi, Rácz — Sovány, Kovács 1. — Virágh, Bánkt. Blahut, Csontos, Ko­vács II. Edző: Laczkó István. Gyulai Traktor: Oravecz — Mecseki, ■ Nagy, Pítróvszky — Gerdán, Berndt — Csüti II., HImnjer, Jvolenszky, Pugymer, Nagy. Edző: Bán Nándor. A két csapat találkozója nagyiramú, ke­mény mérkőzést hozott. A Tmktor első percekben szerzett góljára csak a félidő végefeté tudott válaszolni az ellenfél. Szü­net után változó játékban a vendégcsa­pat került mezőnyfölénybe, de osatárai sor­ra kihagyták helyzeteiket. A Törekvés rit­kán. de jó! Indított el lent im adásai sok­szor veszélyt jelentenek a Traktor kapu­jára. Az utolsó 5 percben nagy hajrával a Törekvés megnyerte a találkozót. Góllövők;, Bánki, Rácz (11-esböl), illet ve Pugymer. Jók; Gyóasl, Ráez, Kovács, Illetve Pét- revszky, Csűri II., Berndt. Békéscsabai Dózsa—Békéscsabai Anyagipar 1:0 (0:0) Békéscsaba, 800 néző; vezette: Bélán. Békéscsabai Dózsa: Vandlik — Kubik, Popol, Székely — füzii, Marik Bo* tyánszkl, Hrabovszkí, Vaszk5, Tóth, Be- lanka. tídző: Szilasi Vilmos. Békéscsabai Agyagipar: Arnóczky — Bugyinszki, Oyuha, Molcsányi -*• pudá». Milecz — farkas, Boldvai, Öhrin, Prekop, Tóth. Edző: Rendi Antal. A kissé elbizakodottan pálya-a lépő Dó* zsa ellen az /“gyagipa- nagy lelkesedés­sel kezdett. A fiatal, tehetséges játékosok­ból álló Agyagipar korszerű, szép játé­kával sok támadást vezetett, de a Dózsa védelme az utolsó pillanatban hárítani tu­dott. Szünet után továbbra ír mezőnyffv lényben volt a vendégcsapat A kapko­dóan és erőtlenül támadó Dózsa kapushi­bából érte el egyetlen gólját. A döntetlen igazságos lelt volna Az Agyaglpai kor­szerű, lelkes, <zép játékával minden tekin­tetben rászolgált a közönség elismerő tapsaira. Góllövő: Belanka. Jók: Belanka, Popol. Székely, illetve Gyuha, Tóth, Prekop. Mezőkovácskázi Bástya—Szarvasi Traktor 1:0 (0:0) Mezőkovácsháza; vezette: Varga I* 800 néző. M. Bástya: Fülöp — Szloszár, Gyu­ris, Hlttmann — Baffia, Lukáos II; — Tóth, Lukács I,, Kámán, Kanász, Ball, Edző: Zárási Ferenc, 3z. Traktor: Kecskés — Sebő, Czlr­mus, Sznagyik — Janurik II., Ulrich — Bodnár, Kerekes ni.; pükös, Ke­rekes n„ Pdonl. Edző: Korányi La­jos. Az első negyvenöt percben hullámzó a játék, a védetnek biztosan rombol­nak. A 46. percben Lukács I. a meg­lepett kapus mellett a jobb sarokba lövi a labdát. A második félidőben a Bástya többet támad, de több gól nem esik. A nagy küzdelemben a Bástya megérdemelten győz. Varga I; jól vezetett. Jók: Fülöp. Gyuris, Szloszár. illetve Kecskés, Csemus, Kerekes H, Sarkadi Kinizsi—Tótkomlóst SK 1:1 (1:0) Tótkomlós, 900 néző, vezette: Vran- ka. Sarkadi Kinizsi: Cserháti — Borbély, Barna, Tóth — Szabó, Házi -* Tóth, Kiss Ii; Kiss II,, Mózes, Mikes, Edző: Bodnár Béla. j Tótkomlósi FSK: Cvallnga — Dafkó, Paksi, Srankó — Nagy, Lopusnyl — Nyiregyházki, Lahata, Kiss, Fejes IL; Fejes I. Edző: Gulyás Mihály, Az 5. percben Kiss révé* vezetéshez jut Sarkad. Az első félidőben a hazai csapat nagy fölényben játszott, gól­helyzeteit azonban nem tudta gólra értékesíteni. A 48. percben Mikes, az 50, percben Nyiregyházki. a GO. perc­ben Mikes, a 65. percben Kiss ló gólt s Igazságosan győz Sarkad A második félidőben a hazai osapat nagyon vlsz- szaesett, Sarkad minden gólhelyzetét értékesítette. Góllövők: Kiss, Mikes (2), Kiss, Il­letve Nyiregyházki, Jók: Cserháti, Kiss, Szabó, illetve Srankó, Fejes I; A Játékveztő Jól vezette a mérkő­zést; j^® 4kc3áh&*Mat, I A Békéscsabai Épitők kultúrtermé­ben bonyolították le a Békéscsabai Építők—Szolnoki Honvéd közötti mér­kőzést, melyen ezúttal a csabai együt­tes bizonyult jobbnak, j Részletes eredmények: Bcs. Épitők—Szolnoki Honvédt Bányai győz Fülöp ellen 2:0 j Jakab—Kozelszky döntetlen 3)1 ! Egri—Elek döntetlen 4:2 Pál veszt Horváth ellen 4:4 Tóth győz Csollák ellen 0:4 Kecskés veszt Antal ellen 6:6 Miklós győz Majoros ellen 8:6 I Hajnal győz Hajnal ellen 10:6 Békési Vörös Meteor—Budapesti VL Duna Cipőgyár 71:41 (42:20). Békés, 400 néző, vezette: Novakovszkl és Da­rabos. A békési csapat jő játékával már nz első félidőben bebiztosította a győze- met, a második félidőbe« már a cse­rejátékosok is tartani, sőt növelni tud­ták a győzelmet. A Vörös Meteor vé­gig Irányította a játékot, a Duna Ci­pőgyár csak szórványosa,! veszélyez­tette a kosarat. Kosárdobók: B. Kovács 25, Cs. Varga 14, Kocsor 8, Illetve Blaháné IS, Fa­zekas 11; Jók: B. Kovács, Bodocz. Szilágyi, Llszkaí, illetve Fodorné, fazekas, Bla- ! háné. I. osztály: Szeghalmi Traktor—Békéscsabai VM 0:2 Gyulai VM—Mezőhegyest Traktor 1:2 Orosházi Bástya—Mezőberényl V; Meteor 3:2. VIHARSAROK NÉPE az MDP Békés megyei Pártbizottságának (apja« Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Bíró József. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Békéscsaba, Szabadság-tér 19. Telefon: szerk. és kiadóhiv. 22—96 Gyulai Nyomda, Felelős nyomdavezető Kendra György* Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hir- laposztálya és a hirlap-kézbesítő pos­tahivatalok. Előfizetés: postahivatalok­nál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: 11 forint. Magyarország—Norvégia 5:0 Magyar Népköztársasági Kupa: Mezőtúri Traktor—Csepeli Vasas 1:3 NB II. Keleti Csoport: Kecskeméti Honvéd—Bp. Szikra 0:1 Bp. Vörös Meteor—Debreceni Törek­vés 3:1 Szegedi Haladás—Salgótarjáni Vasas 3:1 Ceglédi Törekvés—Bp. Törekvés 3:2 Nyíregyházi Építők—Kecskeméti D^- zsa 1:0 Bp. Kistext—Miskolci Törekvés 2:0 Ózdi Vasas—Perecesi Bányász 2:0 NB n. Nyugati Csoport: Vasas Dinamó—Kinizsi Dohánygyár 2:l I Sztálinvárosi Vasas—Kaposvári Kini­zsi 9:2 Soproni Törekvés—Váci Bástya 6:3 Gyárépítők—Bp. Törekvés Szállítók 3:1 Várpalotai Bányász—Tatabányai Bá­nyász 1:3 Komlói Bányász—Nagykanizsai Bá­nyász 1:1 Bp. Szpartakusz—Pénzügyőrök 0:1 Pécsi Törekvés—Győri Törekvés 1:0 káxi£a#<kt OB II. FÉRFI; Békéscsabai Törekvés—Budapesti Vasis Ganz Vagon 9:4 (1;2) Békéscsaba, 500 néző; vezette: Sági. Csapkodó játékban az első félidőben a Ganz gól képesebbnek bizonyult. Szünet után feljött a hazai csapat, csatársora az egyéni, önző játék feladásával sokszor szépen és kői szerűen játszott és bizto* san győzött, o végén keményen, sokszor durván játszó Ganz ellen. Góllövők: Gálik 2, Kovács, Boskó, Qi* eze; II., Ledzényi, Szórádi, Giczei I. 1 — 1, illetve Szakái 2, Nagy 1. Csiky 1. Jók: Giczei II., Harmati, Gáspár, illetve Nagy, Tóth, Szakái, Békéscsabai Építők—Budapesti Szikra hinergé 13:7 (4:2) Békéscsaba, 500 néző; vezette: Abrahá.n. Kiegyensúlyozott játékban az I. félidő­ben a Szikra sok helyzetet kihagyott. Szü­net után a hazai csapat tervszerűbben Ját* szolt, a keményen védekező Szikra nem bírta hárítani a támadásokat. Az Építők csatársora sokszor igen szépen játszott. Góllövők Molnár 6, Seben 3, Médo* varszky 3, Jenei 1, illetve Nyerges 3, Szé­le* 3. Klöc 1. Jók: Krajcsó, Seben (a mezőny legjobb­ja), Jenei, Molr ár, illetve Nyerges, Széles, Klöc. OB I. NŐI: Debreceni Bástya—Békéscsabai V. L. Pa* mutszovő 5;0 (4:0) Debrecen, 300 néző; vezette: Keszthelyi. Az első öt percben kapott 3 gól után rr.egzavarodott Pamutszövő szétesően ját­szott. A Bástya védelme jó taktikával Há­morit állandóan kettőzötten fedezte. A csabai csatársor többi tagja több gólhely­zetet kihagyott. A Pamutszövő védelme csődöt mondott­Gól lövők: Mák 3, Perecsányi 1, Koz­ma 1. Jók: Mák Mikiéi, illetve Pauló, Gye- mengyi. Budapesti Törekvés—Békéscsabai V. L. Ruhagyár 14:1 (5:0) Békéscsaba, 500 néző; vezette: Medo« varszky. A csabai csapat különösen az első fél­időben, sokszor megközelítette a Törekvés kapuját, de csatárai nem lőttek. Sz met után a vendégcsapat egymásután érte el góljait. Góllövők: Kasza 5, Fenyvesi 2, Kardos- né 2, Földesiné 2, Gorenc 2, Antal 1, Il­letve Such II. 1. Jók: Fülöp, Antal, Kasza, illetve Such II , Kubik, Jenei. Magyar Posztó—Békéscsabai Építők 20:0 (8:0). Békés, 600 néző, vezette: Machalek. A Posztó tetszés szerint érte el gól*« Jait és győzelme ilyen arányban is , megérdemelt a gyenge képességű éa ! szétesően játszó Építők ellen, i Góllövők: Bokodiné 8, Szabó 5, Piiv térné 3, Durián 2, Bödő 1, Bali 1. Jók: Aranyosi, Pintérné, Durián. il« letve Tóth, Mészáros. Budapesti Törekvés—Békéscsabai Tö­rekvés 5:3 (3:1). Békéscsaba, 300 néző; vezette: Szabó. Széllel hátban játszó csabai együt­tes sokat támadott, de a csatárok minden helyzetet kihagytak. A ven­dégcsapat tervszerű játékkal vezetés­hez jutott. Szünet után kiegyensú­lyozott játék folyt, mindkét csapat I sok gólhelyzetet kihagyott, j Góllövők: Földesiné 2, Kardosné 1» Gorenc 1, Fenyvesi 1, illetve Dohá­nyos 1, Balázs n. 2. Jók: Galambos, Antal, Földesiné. ü- i tetve Lehóczki, Laczó, Balázs II.