Viharsarok népe, 1955. április (11. évfolyam, 50-76. szám)

1955-03-22 / 68. szám

ViUaisoiaU Képe 1955 március 22., kedd NB L eredmények: Vasas Izzó—Bp. Dózsa 2:3 Bp. Kinizsi—Diósgyőri Vasas 2:0 Pécsi Dózsa—Bp. Honvéd 2t0 Szombathelyi Lók.—Légierő 2:2 Csepeli Vasas—Bp. Vasas 1:6 Salgótarjáni Bányász—Győri Vasas 1;1 Dorogi Bányász—Bp. Vörös Lobogó 0:2 NB 1. állása: ŐRTi Baráth, Zollár jól működött, A csatársor, különösképpen az első félidőben, hely*» cserés támadásaival sokszor remekelt, csak a befejezés nem ment nekik sem. Itt kü­lönösen Gilicz, Rózsavölgyi volt jó. Czi- rákit már láttuk jobban is játszani. Építőkből: Andóuak nem volt jó napja. Szegedi Haladás—Békéscsabai Építők 1:1 (1:0) Különösen az I. félidő elején idegeske* í. Bp. Kinizsi 4 4 ­­14: 1 8 8. Bp. Vörös Lobogó 4 4­­8: 2 8 3. Bp. Vasas 12 2­18: 6 a 4. Bp. Honvéd 1 8 ­1 12: 8 6 5. Győr 118­8: 5 S 6. Péos 1 2 ­2 7: 8 4 7. Dorog 1 1 2 1 4: 5 4 8. Salgótarján 1 1 2 1 5: 7 4 9-10. Bp. Dózsa 1 - 8 1 8: 5 3 9-16. Diósgyőr 1 1 1 2 3: 5 3 11. Csepel 1 1 ­8 5:18 2 18. Izzó 4 - 1 3 8:14 1 13. Szombathely 1 - 1 8 5:12 1 14. Légierő 1 - 1 8 2 6 1 Az NB I-ben a legközelebbi forduló {szerdán kerül sorra: Izzó—Légierő, Bp. Dózsa—Bp. Vasas, Bp. Vörös Lobogó— Győr, Csepel—Pécs, Salgótarján—Bp. Ki­nizsi, Dorog—Bp. Honvéd. Diósgyőr— Szombathely. NB II. Nyugati Csoport eredményeit Pénzügyőrök—Pécsi Lokomotív 0:6 Kinizsi Dohánygyár—Váci Petőfi 0:1 Nagykanizsai B.—Kaposvári Kinizsi 7:3 Tatabányai B.—Bp. Szállítók 3:0 Győri Lokomotív—Bp. Gyárépítők 2:1 Várpalotai Bányász—Sztálinváros 1:1 Romlói Bányász—Soproni Lók. 8:0 Vasas Dinamó—Bp. Spartakusz S:í NB II. Keleti Ooport eredményei: Percoesi Bányász—Gödöllői Dózsa 2:2 Miskolci Lokomotív—Bp. Szikra 0:2 Kecskeméti Dózsa—Debreeeni Lók. 0:0 Bp. Lokomotív—Salgótarjáni Vasas 4:1 Ceglédi Lók.—Bp. Vörös Meteor 2:6 Nyíregyházi Építők—Kecskeméti H. 0:0 VL Kistcxl—özdi Vasas 0:0. NB II. Keled Csoport: 1. Bp. Lokomotív 1 3 1 - 7: 2 7 2. Gödöllő 4 3 1 - 12: 4 7 3. Szeged 1 2 2 - 5: 8 6 4. Debrecen 4 13- 4: 8 5 5. Bp. Vörös Meteor 4 2 - 2 11: 4 4 6. Bp. Szikra 4 2 - 2 8: 8 4 7. Kecskeméti Dózsa 4 12 1 6: 0 4 8. Salg. Vasas 4 2 - 2 5: 6 4 9-10. Cegléd 4 4 2 1 8:ip i 9-10. Kecskeméti H. 4 12 1 4: 5 4 11. Kis text 4 12 1 1:2 4 12. őzd 4 112 4: 5 3 13. Békéscsaba 4 112 2: 4 3 14. Pereces 4 - 2 2 4: 7 *2 15. Miskolc 4-22 1: 8 2 16. Nyíregyháza 4-18 0: 7 1 Megyei I. osztály 1-2. Gyulai Traktor 2 1 1 - 6:2 3 1-2. Gyulavári Traktor 2 11- 3:1 3 8. B-csabai Dózsa 2 1 1 - 5:2 3 4. Mezőhegyesi Traktor 2 1 1 - 2:1 3 5-6. Gyulai VM S 1 1 - tá 3 5-6. Orosházi Kinizsi 2 1 1 - 3:2 3 7. Szarvasi Traktor 2 1-1 4:2 2 8-9. B-csabai Agyagipar 2 1 - 1 2:2 2 8-9. Szeghalmi Traktor 2 1 - 1 3:8 2 10. Tótkomlósi FSK 2 1-1 3:5 2 11. Sarkadi Kinizsi 2 1 - 1 2:5 2 12. Orosházi Petőfi 2 1 - 1 1:3 2 18. Mezőberényi VM 2-11 2:8 1 14. B-csabai VM 2 - 1 1 1:2 í 15. B-csabai Lokomotív 2 - - 2 1:8­16. Mezőkovácsházi Petőfi 2 - - 2 0:3­Teke: Gyulai Kinizsi—Békéscsabai VM II. 2247:2231. Legjobb dobók: Lázár 409, Faragó 397, Barna 387, illetve: Tilia- rik 395, Markos 383. Békéscsaba, 5000 néző, vezette: Zágoni, Szegedi Haladás: Mészáros — Faragó, Subits, Bénák — Baráth, Zollár — Bojtos, Cziráki, Bánáti, Gilicz, Rózsa­völgyi. Edző: Kalmár György. Békéscsabai Építők: Andó — Bolius, Gzikkely, Farkas — Portörő, Lonovics — Gyebnár, Szabó, Kliment, Varga, Sáf­rány. Edző: Király Tivadar. Hideg, szeles időben fut ki a két csa­pat. A nézők meglepődve látják az Építők új összeállítását. Kissé mintha mindenki még jobban fázna. A Haladás kezd szél ellen. Az első támadás meg­akad Gzikkelyen, aki hosszan előre ad. A labdával Szabó akar kitörni, faultolják. A szabadrúgást, 25 méterre a kaputól Kliuien alig lövi a jobb felsősarok fölé. A váratlan lövés felvillanyozza a já­tékosokat és nézőket egyaránt. Két perc piulva Czikkely ment egy veszélyes szök- f-etést. Nagy az iram. Váltakozó lesz p játék. Mindkét csapat csatársora csak ft 16-osig jut el, ott sorban mind hi­báz. Mintha a Haladás tervszerűbben építené a támadásait. A 15. percben gyors hely cserés támadás során Cziráki gólhelyzetben fölé lő. A 18. percben Andó rossz ütemben fut ki. Nagy kavarodás ja kapu előtt, de Bolius önfeláldozóan ment. Varga-Sáfránjr-Szabd remek össz- Jjátékából az utóbbi jó helyzetbe kerül, jde fölé lövi a labdát. Fokozatosan jön 'fel a* Haladás, veszélyesen támad. A (25. percben Rózsavölgyi jó labdát ad a balösszekötő helyén levő Bánátinak, aki azt kapásból az ellenkező felső sarokba lövi, 1:0. A Haladás most mái* nyucodtabban, inőha fölényeskedve játszik. Az Építők faagy akarattal vetik magukat a küzde­lembe, de a csatársor széteső, sok az eladott labda. A félidő végén Klimentnek, majd Portörőnek van jó helyzete, de Subüts, a kiváló szegedi védő az utolsó pillanatban be tud avatkozni. A második félidő elején nagy iramot »diktál a szél ellen játszó hazai csapat. Az 60. percben Klimentet felvágják a ka­putól 18 méterre. Varga jól helyezett, (sorfal fölötti jobb felső sarokba tartó lö­vése kissé gyenge és a labda a szépen vetődő Mészáros zsákmánya. A nagy lelkesedéssel támadó Építő­csatárok többször zavarba hozzák a Ha­ladás védelmét. A 60. percben Subifcs 30 méterről gyengén hazaad. A szem­füles Gychuár a lassan guruló labdát tlcsípí és a kétségbeesetten kifutó Mé­száros mellett a hálóba gurítja, 1:1. A kiegyenlítés újabb erőt ad a lelkes- hazai csapatnak. Nincsen elveszett lab­da. A Haladás is erősít az iramon. Hol az egyik, hol a másik kapu van ve- iszélyben. A (80. percben veszélyes támadás indul, a jobhszélen levő Rózsavölgyi (kitör és Farkas csak szögletre tud men- íteni, A szöglet egy kis kavarodást okoz az Építők kapuja előtt, de a védelem jól tömörül és biztosan ment. A Hala­dás csatársora idegesen játszik, sok­szor reklamálnak fölöslegesen. A 80. percben Kliment 25 méterről erős, de nem helyezett lövést küld a kapura, amit Mészáros biztosan véd. Az utolsó 10 percben mindkét csapat közel áll a győ­zelemhez, do a kiválóan játszó védelmek mentenek. A nagy érdeklődéssel várt mérkőzés néhol szép játékot és nagy küzdelmet hozott. Az első félidőben a Haladás, a másodikban az Építők voltak jobbak. A Haladás csapatát a jobb technikai felkészültség és az összeszokottság jel­lemezte. A minden mérkőzésen más összeállítással kiálló Építők játékára rá­nyomta bélyegét az összeszokottság liiá- pya, amit minden játékos lelkes küz- jdeniakarással igyekezett pótolni. Küz­döttek és nagy lelkesedéssel harcoltak minden labdáért, amiért dicséretet érde­melnek. Egyénileg: A Haladásból, Subits ki­emelkedő játékán csak egy folt maradt, a rosszul sikerült hazaadás. A fedezetpár delt és kifutásai bizonytalanok voltak. Amikor lehiggadt, jól ment neki. Kü­lönösen a nézőközönség körében félve fogadott hátvédhármas jól vizsgázott. Bo­bus kemény, határozott játékával, Czik- kely jó helyezkedésével, az újonc Far­kas jól sikerült szereléseivel. A csapat legjobb része ezúttal is a fedezetpár volt. Portörő mindenütt olt volt. Lo­novics sem maradt sokkal mögötte. A csatársorban Varga volt a legjobb, har­colt a labdáért. Szögletrúgásai remekül sikerültek. Sokszor túlsókat vállalt ma­igára. A csatársor többi tagjai is igye­keztek a legjobbat nyújtani, de játékukon meglátszott és lépten nyomon kiütközött íaz összeszokottság hiánya. Zágoni eltekintve attól, hogy eltűrte fa sok reklamálást, jól vezette a mérko- feést. Megyei I. oszt. bajnokság Szarvasi Traktor—Orosházi Petőfi 3:0 (3:0) Szarvas, 1500 néző, vezette: Varga I, Szarvasi Traktor: Stefin — Sznagyik, Csernus, Muska — Janurik II., Ulrich -— Sebő, Kerekes III., Bükkös, Kerekes II., Gutyan. Edző: Korányi Lajos. Orosházi Petőfi: Leporisz — Paál, Soproni, O. Kovács — Ádász, Szimo- [nidesz — Rosta, Kiss, Sin, Szabó, Geéb. Edző: Glózik Pál. Keménytalajú pályán szarvasi támadá­sokkal kezdődik a játék. A szarvasi támadósor körülményesen építi támadá­sait, a 29. percben váratlan lövéssel Bükkös szerzi meg a vezetést, 1:0. Szarvas támad többet, a 14. percben Kerekes III. átadásából ismét Bükkös eredményes, 2:6. Orosháza szórványos le­futásokkal kísérletezik, ezeket a védelem Csernus vezetésével biztosan elhárítja. A második félidőben is fölényben játszik a szarvasi csapat, amit Bükkös, majd a ÍB2. percben Sebő és Bükkös kapufája felez. A 84. percben 20 méteres szabad­rúgáshoz jut a szarvasi csapat, Bükkös éles lövését a kapus kiejti és a befutó Kerekes II. a kipattanó labdát a hálóba nyomja. A mérkőzés végig a szarvasi csatársor és az orosházi védelem küzdel­mének jegyében zajlott le. Jók: Csernus, Ulrich, Kerekes II.. il­letve Ádász, O. Kovács, és Soproni. Varga I. játékvezetőt a közepes iramú, sportszerű mérkőzés nem állította nehéz feladat elé. Orosházi Kinizsi—Békéscsabai Vörös Meteor 1:1 (1:0) R Totó 12 ialálatos szelvénye 12. hét. 1. Bp. Kinizsi—Diósgyőr 1 2:0 2. Dorog—Bp. Vörös Lobogó 2 0:2 3. Salgótarján—Győr X 1:1 4. Pécs—Bp. Honvéd 1 2:0 5. Békéscsaba—Szeged X 1:1 6. Cegléd—Bp. Vörös Meteor 2 2:6 7. Győri Lók.—Bp. Gyárépítők 1 2:1 8. Várpalota—Sztálinváros X 1:1 9. Milan—Bologna X 0:0 10. Atalanla—Sampdoria x hí 11. Udinese—Fiorentina 1 2:1 12. Roma—Internazionále 1 3:0 A magyar sport az eredmények tükrében Az OTSB most már évről évre foly­tatólagosan megjelenteti a magyar sport évkönyvét. Az 1954. év gazdag ered­ményeit *A magyar sport az eredmé­nyek tükrében, 1954.« című II. kötet tartalmazza, amely március hónap végén jelenik meg. Ifjúsági bajnokság Szarvasi Traktor—Orosházi Petőfi 10:1 (4:0) Szarvas, 500 néző, vezette: Barcs. A jobb technikai, taktikai felkészült­ségű és erőnléti! szarvasi csapat állan­dóan kezében tartotta a mérkőzést és Fábiánffy 4, Nádas 3, Zvonár, Paraszt, Ko­vács, illetve Ugró góljaival biztosan győ­zött. A mezőny legjobbja Fábiánffy. Szeghalmi Traktor—Gyulai VM 2:0 (1:0) Gyula, megyei ifj. bajnoki. Góllövő: Uhrin, Jorabik. Mezőhegyes! Traktor—Gyulai T. 1:1 Egyenlő erők küzdelméből, igazságos eredmény. Mezőkovácsházi P.—Gyulavári T. 4:0 (2:0) Gyulavári, 300 néző, vezette: Gyar­mati. t A vendégcsapat minden tekintetben felülmúlta ellenfelét és ilyen arányban is megérdemelten győzött. Góllövők: Szloszlár 2, Tóth 2. Sarkad! Kinizsi—Bcs. Agyagipar 3.0 (0:0) Sarkad, 800 néző, vezette: Lévai. A nagyiramú mérkőzésen a hazai csapat minden pontján jobbnak bizo­nyult. Bcs. Építők—Mezőberényi VM0:0 Vezette: Kovács. A hazai csapat nem bírt a kilenc emberrel kiálló Építők­kel. Orosházi Kinizsi—B-csabai VM 2:1 (1:0) VIHARSAROK NftPE az MDP Békés megyei Pártbizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Bíró József. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Békéscsaba, Szabadság-tér 19. Telefon: szerk. és kiadóhiv. 22—96. Gyulai Nyomda. Felelős nyomdavezető; Kendra György, j Megyei bajnoki. Vezette: Boldizsár. Kinizsi: Kmetykó — Nagy* Szendi, Fiam — Kovács, Horváth —■ Szökő, Kollár, Farkas, Bozó, Basch; Edző’ Probsz Elemér. V. Meteor: Jancsika — Burghard; Palotai, Kiss — Gregor, Hugyecz — Maján, Márta, Csicsely, Szarvas, Fiam. Edző: Fazekas István; A mérkőzés úgy indult, hogy a Ki­nizsi lehengereli a vendégcsapatot. Már a 13. percben Szökő góljával meg­szerzi a Kinizsi a vezetést. Állandó a Kinizsi-fölény, de a jó helyzetek [ sorozatát hagyják ki az orosháziak. ! Fordulás után is a Kinizsi támad i mégis egy Meteor lefutás a 17. perc- I ben és Szarvas révén máris 1:1. Végig szorongat az Orosházi Kinizsi, de az eredményen változtatni nem tud. I Boldizsár kitűnően vezetett. Gryulai Vörös Meteor—Szeghalmi Traktor 2:3 (1:1) Megyei I. o., Gyula, 800 néző. Ve­zette : Hodroga. Gyulai VM: Puskás — Tárnái, Ko­vács, Sordie __ Tövisháti, Juhász — Szabó, Orovecz m., Vasvári, Csűri I;; Sánta. Edző: Oláh Ferenc. Szeghalmi Traktor: Deák — Pengő, Kozák, Losonczi — Lovász, Varga — — Törőcsik, Víg, Rigó, Papp, Tóth, Edző: Király Jenő. (Meteor-védelem. A vezetést ismét a Mezőnyjátékkal kezdődik a mérkő- hazai csapat szerzi meg, Szabó révén, zás, a 10. percben Vasvári 20 méteres szabadrúgásból megszerzi a vezetést, 1:0. Egy perc múlva Papp kiegyenlít, 1:1. Szünet után a Szeghalom szórvá­nyosan, de veszélyesen támad, de Vasvárival az élen, Jól zár a Vörös 2:1, de nem sokkal rá-,. Rigó1 góljával ismét döntetlenre áll a mérkőzés, 2:2. A gól után a Vörös MétéöP'e^ált, de a győzelmet nem tudja megszerezni. Jók: Tárnái, Kovács, Vasvári, Csűri I., Illetve Deák, Kozák, Varga, Víg. Hodroga játékvezető jól vezetett. Tótkomlósi SK—Békéscsabai Lokomotív 2:1 (1:0) Megyei I. o. Tótkomlós, 500 néző. Vezette: Vozár Pál. Tótkomlósi SK: Karasz — Datkó; Paksi, Srankó — Nagy, Lapusnyi — Füredi, Lachata, Nyíregyházki, Fejes II., Horváth. Edző: Gulyás Mihály. Bcs. Lokomotív: Kocsondi — Ki- szely, Gyócsi, Rácz — Vadász, Ko­vács — Virág, Bánki, Blahut, Kovács Gy., Unyatyinszki. Edző: Laczkó Ist­ván. Nyíregyházki már az 5. percben megszerzi a vezetést. A félidő további részében mezőnyjáték folyik. A má­sodik félidőben a Bcs. Lokomotívnak több jó helyzete adódik, ezt azonban nem .tudja góllá értékesíteni. A 75. percben a helyi csapat tizenegyeshez jut, Paksi révén, 2:0. A Bcs. Lokomo­tív a 88. percben szépít, 2:1. Jók: Paksi, Nyíregyházki, illetvl Gyócsi, Blahut. Vozán kifogástalanul vezette a mér­kőzést. Sarkad! Kinizsi—Békéscsabai Anyagipar 1:0 (1:0) Sarkad, 1500 néző, vezette: Sági. Sarkad! Kinizsi: Cserháti — Borbély, Barna, Házi — Szabó, Kóta II. — Tóth I., Kiss, Kóta I„ Mózes, Tóth II. Edző: Bodnár Béla. Békéscsabai Agyagipar: Gyebrovszki — Bugyinszky, Gyucha, Uhrin I. — Dudás, Milec — Boldvay, Vári, Seben, Krisztóf, Farkas. Edző: Reindl Antal. Nagyiramú, néhol igen színvonalas mér­kőzésen az első percekben elért várat­lanul lőtt góllal győzött, a II. félidő- íven kissé visszaesett hazai csapat. Az Anyagipar dsatáns/ora szépen kombinált, de ludasuk csak a kapu előtti 20 méterig tartott, ott elfelejtetlek kapura lőni. Góllő vő Kóta II. Jók: Barna, Kóta II., Szabó, illetve: Gyucha (a mezőny legjobbja), Dudás, Farkas. Sági jól vezette az iramos és kemény mérkőzést. Békéscsabai Dózsa—Jlezőbcrénji Vörös Meteor 1:1 (1:0) Megyei I. o. Mezőberény, 1590 néző. Vezette: Szaffián. Bcs. Dózsa: Vandlik — Botyánszky, Fűzi, Székely — Mogyoróssy, Marik — Bartyik, Hrabovszky, Vaszkó, Tóth, Belanka. Edző: Szilassy Vilmos. Mezőberényi VM: Kiss — Janovits, Pillér, Weigert — Horányi, Wagner — Halász, Pauló, Tóth, Jakab, Csert. Ed­ző: Tóth Károly. A nyugodtabban és tervszerűbben játszó vendégcsapat némi fölényt har­col ki, de tologató játékukból csak a félidő végén sületik gól. Szünet után nagy lelkesedéssel tá­mad a hazai csapat. Ez a Dózsát, kü­lönösen a védelmet nagyon megzavar­ja, annyira, hogy az ellenfél kiegyen- I lit. A mérkőzés végén újból erősít a Dózsa, de az eredményt nem tudja ; megváltoztatni. A VM az I. félidőben j egy 11-est kihagyott. I Góllövők: Belanka, illetve Csert, j Jók: Vandlik, Fűzi, Belanka, illetve j Jakab (a mezőny legjobbja), Weigert | és Horányi. Gyulavári Traktor—Mezőkovácsliázi Petőfi 2:0 (0:0) Csokási, Gyuris, Báli — Szokol, Lukács [ is inkább küzdelem, mint játék volt. II. — Tóth, Pozsár, Lukács I., Ka- J Szarvas jól vezette a kemény mérkőzést, nász I., Kanász II., Edző: Járási Ferenc, j Nagyáramú, kemény mérkőzés. Sok Gyulavári, 400 néző, vezette: Szarvas. Gyulavári Traktor: Juhász — Dar- vasi, Klavács, Monori — Pugynier, Szé- kely — Somogyi, Szentesi, Frejberger, j ros.sz Eladás. Budácsik a 4». percben Góllövők: Székelj’-, Hegyes. Jók: Karaba (mezőny legjobbja), Mo* Karaba, Hegyes. Edző: Kubicza János, i csuklóját törte. Ez nyomasztótag hatott a , ,10ri. Székely, illetve Szokol Tóth é* Mezők©vác^házi Petőfi: Budácsik — i csapatok további játékára. A szünet után | Lukács II. Gyulsii Trskfor—Slczőhcgycsi Traktor 1:1 (1:1) Megyei I. oszt. Mezőhegyes, 2000 né­ző. Vezette: Kristóf. Gyulai Traktor: Petrovszky — Me­cseki, B. Nagy, Szegedi — Krizsán, Bernd II.—Csűri II., Kurta, Zvolenszky, Pugymer, Nagy. Edző: Vágó Zoltán. Mezőhegyes! Traktor: Horváth __ H emző, Szép, Bessenyei — Illyés, Mül­ler — Takács, Karancsi, K. Szabó, Sári, Nagy. Edző: Sipos András. Nagyiramú, változatos játék alakul ki, mindkét csapatnak akadnak jó helyzetei, de a védelmek mentenek. A rutinosabb, egységesebb vendégcsa­pat jut vezetéshez, de a hazaiak nagy lelkesedéssel küzdenek és nemsokára egyenlítenek. Szünet után helyenként színvonala;* a mérkőzés. Mindkét psapat közel áll a győzelemhez, de a csatárok sorra hibáznak. Góllövők: Nagy, illetve Szabó. Jók: B. Nagy, Krizsán. Nagy, illeve Hemző, Szép, Müller.