Viharsarok népe, 1953. április (9. évfolyam, 77-101. szám)

1953-04-21 / 93. szám

ViUaisaí&k Héf*e ŐRT Az NB II. Déli-csoport 6. fordulójának eredményei: f asas Dinamó—Békéscsabai Építők 2:1 (2:0) 1953 áprilb 21., kedd A Pamuiszövő sportolói fogadják: A Függetlenségi Népfrontot jobb munkával erősítjük A felszabadulás előtt a békéscsabai Pí*mutszövőben a-Lg volt sportélet. Egyetlenegy labdarugó csapat működött ,az is csak úgynevezett »bumli» mén­köz és eket játszott. 1945-től kezdüdőleg gyökeres változás, hatalmas sportfcUendii- lés következett be a Pamutszövőnél. Egymásután alakultak a különböző szak­osztályok. Labdarugó, női kézilabda, férfi kézilabda, női és férfi asztalitenisz, női torna,, női röplabda, teke, sakk, úszószakosztályok. Jelenleg egészséges sportélet folyik üzemünkben. Kinek, mihez vaji kedve, ott sportol. Saját kézi­labda-, röplabdapályánk van, május elsejére elkészülnek öltözőink, fürdőink, melyben lödeg-melegviz fog állni rendelkezésünkre. Harminckét kézilabdajátéktH s un kát érte az a nagy megtiszteltetés, hogy I. osztályú sportolók. Ez a nagy fejlődés nem véletlen, hanem céltudatos munka eredménye. Eredmény, melyet csak úgy érhettünk el, hogy a nagy Szovjetunió segít­sége, a párt vezetése, népi államunk támogatása, céltudatos irányítása viszi előre boldog életünket. A népünk egységét kifejező Függetlenségi Népfrontot jobb munkánkkal, nagyobb termelési eredményekkel, még lelkesebb sport munkával, munkára, harcra kész sportmozgalommal és nem utolsósorban május 17-én szavazatainkkal fogjuk továbberősiteni. Mi, a Pamuiszövő sportolói mindig és mindenkor követni fogjuk pártun­kat, hogy fiatal életünk még szebb és boldogabb legyen. Éljen a Magyar Függetlenségi Népfront! Előre az ötéves terv minél előbbi befejezéséért! Botyánszki Zsófia DISZ kézilabdázó, I. oszt. sportoló 9 gépes szövőnő­A megyei labdarúgóbajnokság eredményei SAGVARI CSOPORT: Szabadkai igen jól vezetett. Fastis Dinamó: Szabó (Kuni I.) — Horváth, Rátksai, Kun II. — Schmitaer, Saők» — Béres, Kiss, Karádi. Krajnai, Szabó. Edaő: Szo- kodi István . B. Építők: Andó — Backtab Fü- löp, Gyuris — Koezászki, Palotai — OsioSfcly (Sziabó), Kliment. Weiner, Sanász, Vigii. Edző: Kosa Károly. Az első percekben nagy iramot diktál a hazai csapat. Koezibzki lövése a felső kapufa mellett suhan öl, majd Kliment távoli lövését fingja a kapus. Tíz perc után fel­jönnek a vendégek is. Gyors bal­oldali támadás után Szabó beadó­ját Kiás közelről' befejeli, 1:0. A másik oldalon Osicsely tisztán ug­rik ki, die a kifutó kapusba lő. Új­ra az Építők támadnak, die a ven­dégcsapat lefutásai sokkal veszélye­sebbek. Feltűnő, hogy a Dinamó védők milyen könnyedén vál vízfe­jűk el az Építő csatárokat .a lab­dától. A 10 percben ismét Szabó fut el Rodnai mel lett, beadását Kiss már, Becze. Péter — Kovács, Nyúl — Kórsai, Németh. Kiss, K. Nagy, Kontha. O. Kinizsi: Ludas — Rnszkos, Bencsik, Szecsei — Berta II.. Szí monidesz -— Lonovics (Szőke), Lengyel, Madarász, Hozó, Szökő. Az orosházi csapat csatársorá­nak lélektelen játékával ismét alig tudott szerezni egy pontot az első félidőben vezetést szerző K. Loko­motiv ellen. A Kinizsi tani ad csor­bán semmi akarat, lendület nem NB II. bajnoki, vetteti»: Szigeti­a kimozduló Andó mellett a jobb­sarokba | lövi, 2:0. A félidő végén Vigh lőhetne gólt, de helyezetten lövését Szabó sarokra üti. A második félidőben az Építők nagy lendülettel támadnak. Vigh fejesét a kapus nehezen tisztázza. A 10. percben Csicaely megsérül és végleg elhagyja a játékteret, he­lyette Szabó lesz a szélső. Szinte egy kapura folyik a játék. A Dina­mó sokszor nyele emberrel is véde­kezik. A 20. pereben Koeziszki sza­badrúgását RáUaai röviden fejeli vissza és Szabó kapáslövése a vé­dőkön irányt változtatva jut a há­lóba, 2:1. Kezd eldurvulni a já­ték. A 28. percben a játékvezető Kocziszkit sportszerűtlenségért ki­állítja. Tíz emberrel is állandóan a csabaiak támadnák, de a jól tö­mörülő védelem mellett nem tud­nak gólt rúgni. A Dinamó térfe­lén ér véget a játék. Bír'la': A mérkőzést két külön­böző részre lehet osztani. Az etső tartalék kapus beálltával Lonovies kiáll, Szökő helyéről boáit a kapuba és Ludas jön előre középcsatárnak. Ez visz lendületet a támadásokba, de még igy is Bauesiknek kellett előiejönni gólt fejeLni. Ezekkel a lanyha modorú csa­tárokkal nem sokáig kísérletezhet az O. Kinizsi. Ezeknek a játé­kosoknak mindegy, hogy győznek, vagy kikapnak és játékuk csak arra való, hogy a lelkes szurko lók és a tagok idegeit rongálják. II., Petrovszki. Edző: Vágó Zol­tán. Izgalmas, kemény küzdelem, a döntetlen eredmény inkább meg­felelt .volna a játék képének. Gól­lövő: Hruza. Jó: Zemzoy II. Zpm- zov I., Hruza, illetve Portörő, Petróvszlci. Csabán. Az országgyűlési választá­sok tiszteletére a megyei TSB az MSZHSZ-szel karöltve egésznapos sportműsort iktatott be. A sportműsorban szerepel délelőtt 10 órai kezdettel az országos ház­tömbkörüli gyorsasági motorkerék­párverseny. A versenyen résztvesz- üek Budapest, Szeged, . Szentes, Kecskemét, Debrecen, Orosháza, Gyula, Békéscsaba legjobb moto­ros versenyzői. Ugyancsak délelőtt kerül megrendezésre a SZOT me­zei í utó versenye, valamint Hajdú Bihar és Békés megye ifjúsági női és férfi tornatalál közéj a. Délután a Petőfi sporttelepen kettős bajnoki labdarugó mérkő­zés, a mérkőzések szüneteiben bal­lonvadászat lesz. • Járőrt labdarugó eredmények: Felsőnyomás I.—Gy. Agyagipar 1:1 Szabadkígyóst Ifi.—-Felsőnyomási Ifi 4:1 Újkígyós I.—Elek II. (1:0 Gy. Kinizsi—Vízgazdálkodás 1:0 Lőkösháza I.—Gyulai Előre 5:0 Kétegyháza I.—Gy. Építők III. 2:1 Gy. Építők Ifi—Kótegyházi Ift 6:0 Doboz I.—Gyulavái i II. (Az utób­bi. nem jelent meg.) Gy. Spártákusz—Gy. Traktor (A 65. percben félbeszakadt.) O. Építők H.—Tótkomlós II. 2:0 O. Petőfi—Gádoros 2:0 B.-csabai Petőfi—O. Bástya 3:1 ifjúsági bajnoki. félidőben ia vendégcsapat irányította a játékot és eredményesen használta ld helyzeteit. A. második félidőben az Építők játszottak döntő fölény­ben, de a csatársor gólhelyzeteit nem tudta értékesíteni. A döntet­len eredmény jobban megfelelt vol­tra a játék képének. Az Építőkből egyénileg talán csak Fülöpöt, Kli- mentet, Szabót lehet kiemelni. A fedezetsor néha teljesen eltűnt. A támadósor sem jelent ilyen össze­tételében megoldást. Fülöp végig megbízhatóan játszott. Több ecet­ben azonban a megszerzett labdákat céltalanul ingta előre. Kliment csak a támadások előkészítésében jeleskedett. A kapura lövései ezút­tal nem sikerüllek. Szabó több jó megmozdulásával vonta magára a figyelmet. A Dinamóból Szabó, Horváth, Béres és Krajnai játéka tetszett. Az NB I-es Szigeti játékvezető mélyen a várakozáson alul vezette Tótkomlós—Kunágota Agyagipar—Békésszsntandrás 4:1. A csabai csapat nagyobb arányban is meg­érdemelte volna a győzelmet. Jók: Ur- da, Bielik és Gyula. Spar vas - Mái gye se g yh.Ua 3:1. MSíöhegyis—Csorvás 2:3. A lelkes Csorvás megérdemelten vitte haza az ér­tékes egy pontot. O. Kinizsi lí;—Mazőkovácsháza 1:0 (GO). Orosháza, megyei bajnoki, vezet­te: Filyó. A Kinizsi tartalékok ismét ru­tinosabb védelmüknek köszönhetik, hogy elvették mind a két pontot a (többet tá­madó kovácsháziaktól. Az egyetlen győz­tes gólt az: első félidőben Gojdár lőtte. B. Dózsa—Végegyháza 2:0. Góllövő: Hrabovszki, öartym. A csabai csapat megérdemelten győ­zött a kemény hazai csapat ellen, amely­nek védelme csak a 11. félidő' köze­pén tőre meg a sorozatos csabai roha­mok alatt. A Dózsa iskolázottabb, terv­szerűbb játékát a hazai csapat hatalmas lelkesedéssel ellensúlyozta és igy a mér­kőzés nagyinamu és izgalmas volt. Egyénileg kiemelkedett Pópol, Hazai, Hrabovszki és Bartyik, illetve az egész végegyházi védelem. KULICH-CSOPORT: Sarkadi Kinizsi—Gyulai Épit5k II. 1J) (0:0). Vezette: Szabadkai. Jó irammal kezdődik a mérkőzés. Sar­kad szélsegitséggel fölénybe is jutv A félidő közepén Csűri utánrugásért a ki­állítás sorsára kerülj A 35. percben Gyula 11-est vét, de Kiss Puskás kezébe rúgja a labdát,. A második félidő elején a gyu­laiak is támadáshoz jutnak, de csak a 16-osig jutpak el. Később Sarkad fölény­be kerül, szinte félpályán folyik a já­ték, eredményt mégis csak a 32. perc­ben érnek el. Mózes szerzi meg a győz­tes gólt a 38. percben; Kiss rúg gólt, de les miatt e* érvénytelen. Sarkad megérdemelten győzött. Sok jó támadást hoztak össze. A kiapu előtt a gólhelyzete­ket kihagyták. A Gyulai Építők II. jód felkészülve állt ki a mérkőzésre. Kár, hogy a férfias játék helyett, több eset­ben a durva játékot alkalmazták, amit a játékvezető idejében meggátolt. Jók Sarkadból: Mózes I., Monori és Pusz­tai, illetve É. Nagy, Hack és Puskást A megyei labdarugó bajnokság ál ása G 6. forduló után: SAGVARICSOPORT. 1. B. Agyagipar 66.. 19: 7 V: 2. B. Dózsa 6 4 11 22: 5 9 3. Mezőhegyes 6 3 3 ­6: 3 9 4. Szarvas 6 4-2 14:11 8 5. Orosházi Kinizsi II. 6 4-2 10: 8 8 6. Mezőkovácsháza 6 3 - 3 11: 8 6 7. Csorvás 6 13 2 11:17 5 8. Medgyesegvháza 6 12 3 7: 9 4 9. Tótkomlós 6 12 3 5: 9 4 10. Békésszentandrás 6 114 7:11 3 11. Végegyháza 6 114 4:11 3 12. Kunágoba 6-15 3:20 1 KULICH CSOPORT: 1. B. Építők II. 6 5 1­13: 3 11 2. Sarkad 6 4 2 ­14: 2 10 3. B. Petőfi 6 4-2 17:12 8 4. Orosházi Építők 6 3 12 15: 7 7 5. Orosházi Bástya 6 3 12 8: 9 7 6. Mezőberény 5 3 - 2 11: 5 6 7. B. Lokomotiv 6 2 13 11; 7 5 8. Gyulai Építők II. 6 2 13 13:11 5 9. Gyulavári '5212 8:11 5 10. Gyoma 6 114 7:13 3 11. Elek 6 1-5 5:19 2 12. Békés 6-15 6:29 1 A Mezőberény—Gyulavári mérkőzés nem lett megtartva, mivel Gyulavári csapata nem jelent meg. Bcs. Építők II—Orosházi Bástya 2.-t (0:0). Megyei bajnoki, vezette: Hazad. Az első félidőben kiegyensúlyozott <* játék. Mindkét kapu előtt több gólhely­zet adódik. A játékidő második részében, szél ellen is jobban kihasználták helyze­teiket -a csabaiak. Góllövők: Perjési. Botyánszki, illetve Kovács. Jók: Lábos, Gulyás, S<abó, Kovács, • illetve Hetényi, Perjési és Hoffman. Orosházi Építők—E-tó 7:1 (4:1). Oros­háza, megyei oajnoki, vezette: Baji. Az orosházi, csapat mindkét félidőben fölényben játszott és helyzetei alapján nagyobb gó'aránnyal is győzhetett volna. Góllövők: Szabó I. 2, Szabó II., Rosta, Síabó III. és öngól, illetve a közép- csatár. Gyónva — B. Lokomotív 1:1. B Petőfi —Békés 4:2. Békés megye mezei bajnokságán oue ifjúsági versenyzője igen keméany küzdel­met vívtak. A női felnőtt mezőny gyenge volt. A férfi felnőtteknél Stefanik figyo* iemreméltó eredménnyel győzött. Eredmények: Női: serdülő, 503 m (33 induló): 1. Vörös, Békéscsaba 1.20.1; 2. Kulcsár, Orosháza 1.22.4; 3. Such, Békéscsaba 1.23.9. Csapat: 1.. Orosháza 10 ponttal; 2. Békéscsaba 18 ponttal; 3. Gyula 21 ponttal­Női ifjúsági, 803 m. (29 induló): 1. Horváth, Békéscsaba 2.23.8; 2. Sebők, Orosháza 2.29; 3. Nagy, Orosháza 2.31. Csapatban: 1. Orosháza 9 ponttal; 2. Szarvas 12 ponttal; 3. Gyula 29 ponttal­Női felnőtt, 1000 m. (7 induló): 1. Kovács, Békéscsaba 3.52; 2. Szelegyinszki, Szarvas 3.55.8; 3. Szákálas, Szarvas 4.00.4. Csapatban: 1. Szarvas 9 ponttal. Fé,rfi serdülő: 1500 m. (30 induló): 1. Gajdács, Békéscsaba 4.27.6; 2. Mecseki, Gyula 4.35; 3. Tulkán, Gyula 4.39.7. Csapatban: 1. Gyula 11 ponttal; 2. Orosháza 17 ponttal; 3. Békés 34 ponttal. Férfi ifjúsági, 2500 ni. (26 induló); 1. Radnai, Békéscsaba 7.28; 2. Tóth, Békéscsaba 7.28.2; 3. Fodor, Gyula 7.41.3. Csapatban: 1. Gyula 10 ponttal; 2. Orosháza 12 ponttal; 3. Békés 28 ponttal. Férfi felnőtt, 5000 m. (20 induló): 1. Stefanik, Békéscsaba 15.42.6; 2. Schlimbarszki, Békéscsaba 17.26; 3. László, Békéscsaba 17.26.6. Csapatban: 1. Orosháza 13 ponttal; 2. Békés 24 ponttaj; 3. Mezőkovácsháza, 26 ponttal­n Totó 12 taláiatos szelvénye 16. hét 1. Bp. Dózsa—Bp. Vasas 2 1:1 2. Bp. Bástya—Győr 1 3:« 3. Sortex—Bp. Kinizsi 2 0:1 4. Dorog—Bp. Honvéd 2 2:5 5. Sztálin Vasmű—Szombatik X 2*2 6. Salgótarján—Bp. Postás 2 0:1 7. Misk Honvéd—Misk. Lók. 1 6« 8. Debr. Honv.—Sájósztpéter 1 40 9. Lőrinci—Eger 1 2« 10. Z.-egersz-eg—Pécsujhegy ' 3 Opt 11. Vác—Tatabányai Bányász K 0:0 12. Esztergom—Pesterzsébet 1 30 a mérkőzést. Kőbányai Lokomotív—Orosházi Kinizsi 1:1 (1:0) Orosháza,. 1500 néző. NB II: vezette: Palái. K. Lokomotív: Horváth — Ti-1 volt. Az utolsó negyedórában Szók© Budapesti Szikra—Gyulai Építők 1:0 (0:0) Halom utca, S00 néző. NB H. vezette: Kovács II. Bp. Szikra: Majsai — Mancz, Zenkov II.. Hegedűs — Barna, Fizi. —- Steiner (Bladinovics), Fe­hér, Zemzov, I., Hruza, Molnár. Edző: Szűcs Gyula. Gyula: Orovecz II — Kovács, Portörő, Szegedi — Gabiik, Juhász Kurta, Fodor, Kt'Lsán. Varga ISádió Április 21., kedd Kossuth Rádió SPORTHÍREK Nagyszabású sportműsor kerül megrendezésre április 26-án Békós­t1„3ó A Rádió asszonyrevata. 11 -50 Kórusok. 12.10 Vidám zene. 12.30 A Rá­dió népi zenekara játszik. 13.00 Szórakoz­tató zene. 13.30 Az ipari tanulók, köz­ponti együttesének’ műsora. 14-15 Klasz- szikus operettekből. 15.30 Hangi. 15.50 Békeharcos művészek műsorából. 16.30 A Gyermekrádió műsora* 16-40 Orosz nyelv­lecke a gimnáziumi tanulók részére. 17-00 Üzemek közötti együttműködés. 17.10 Egy falu — egy nóta. 17.30 Bányászmü- sor. 18.00 Szöllősy—Weöres: Békét aka­runk... 18.20 A pártoktatás anyagához. 20.10 Hanglemezek. 20.40 Vidám műsor. 21.00 Tánczene. 22.20 Magyar művészek hangversenye. 23.20 Népzene. Petőfi Rádió 7,0i> Magyar népdalok 7.35 Szórakoz­tató zene. 8.35 Reggeli hangverseny. 0.00 Népzene. 9-20 A Gyermekrádió [hú­son.. 10.10 Csajkovszkij: Hattyúk tava — ba,lett-szvi«. 10.00 Magyar zenekari művek. 15.00 Rádió kisegyüttese játszik. 15.40 A Rádió nyelvművelő előadása, 16.00 A magyar néphadsereg -zenekara játszik. 17.00 Hangi. 17.40 Albán dalok. 18.00 Milyen lesz Komló atf ötéves terv végére? 18.15 Fuvósjndutók. 18,45 Szív küldi... 19.00 Lenin és a, zene 19.30 Hatmónikaszólók. VIHARSAROK NÉPE as MOP Békésmegyei Pártbizottságának lapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Nagy Antat. ■Szerkesztőség és kiadóhivatal: Békéscsaba, Sztálin-ut 7., I. emelet. Teiefon: szerk.: 22-85, kiadóhiv.: 21-76. Békési Nyomda, Békéscsaba, íjeieiös nyomdavezető: Botyánszky Pát. Nincs szocialista küzdő sportazel- lem az O. 'Kinizsi több játéko­sában és nem érdemlik meg, hogy a csapatban megtűrjék őket. A K. Lokomotiv lelkesen és többnyire inkább -jól védekezett. Voltak ötpercek, amikor hatan-he- ten védték a kaput, de a 'másik pillanatban támadtak. Góljukat az I. félidő 31. percében lőtte Kiss. Az orosházi csapatból csak Lu das, Bencsik, Saecsei és Szimo nidesz elégített ki. A csatársor n gólhelyzetek sorozatát hasryta ki. A labdarugó NB I vasárnapi eredményei: Bp. Vasas—BP Dózsa 2:1 Bp. Bástya—Győrt Vasas 3:1 Bp. Honvéd—Dorog! Bányász 5:2 Csepelt V:sas—Szegedi Honvéd 4:,1 Bp. Postás—Sagótarjáni B. 1:0 8p. Kinizsi—V. Lobogó Sortex 1:0 Szombathelyi Lok.—Sztälin Vasmű Építők 2:2 Az NB [. áflása: 1. Bp. Honvéd 6 6 - ­27: 7 12 2. Bp. Bástya 6 5 1­16: 5 11 3. Bp. Dózsa 7 4 12 18:11 9 4. Bp. Vasas '7412 13:10 9 5. Szeged 7 3 2 2 11: 7 8 6. Győr 7 3 2 2 10: 9 8 7. Bp. Kinizsi 7 3 13 13:16 7 8. Szombathely 7 2 2 3 10:17 6 9. Bp. Postás 6 13 2 3: 5 5 10. Salgótarján 6 2 13 7:12 5 11. Csepel 7 12 4 10:14 12. Sortex 7-43 3: 8 4 13. Dorog 7 115 11:20 3 14. Sztálin Vasmű 7 115 9:20 3 Az NB II Déli-csoporjának további eredményei: Vasas Izzó—Légierők 2:0 (2;0) Szegedi Lok.—K. Vasas 3:2 (2:1) Makót V—Ceglédi Lok. 1:1 (1:0) Sz. Petőfi—Szolnoki Lók. 2:1 (0:0) Bp. Előre—Kecskeméti K. 2:0 (0:0) Az NB II. Déli Csoport állása a 6. forduló után: 1. Vasas Izzó 6 6-­13: 3 12 2. Bp. Szikra 6 4 11 9: 4 9 3. Kiskunfélegyháza 6 3 2 1 16: 5 8 4. Dinamó 6 3 2 1 10: 6 8 5. Szegedi Petőfi 6 3 12 9: 7 7 6. Bp. Előre 6 3 12 7: 6 7 7. Légierők 6 3-3 12: 6 6 8. Kecskemét 6 2 2 2 8: 7 6 9. Szegedi Lokomotiv 6 3-3 8: 13 6 10. Gyula 6 2-4 8: 7 4 11. Kőbányai Lók. 6 12 3 8:12 4 12. Orosháza 6-42 3: 6 4 13.-14. Ceglédi Lók. 6 12 3 5:12 4 13.-14. Békéscsaba 6 2-4 5:12 4 15. Makói Vasas 6 12 3 6:14 4 16. Szolnoki Lók. 6-33 3:10 3 BIRKÓZÁS Az Orosházi Kinizsi birkózói szép küzdelemben 5:2 arányban győzték I© jpasárnap a Szegedi Kinizsi csa­patát. 4