Viharsarok népe, 1952. október (8. évfolyam, 230-256. szám)

1952-10-14 / 241. szám

195a október 14., betid ViLaisaiak Vllyii Október 15-én, szerdán tartja rendes negyedévi tanácsülését a Megyei Tanács A Megyei Tanács Végrehajtó Bi­zottsága ezúton is értesíti a megye dolgozó lakosságát, hogy Békéscsa­bán az Irodaház tanácstermében fo­lyó hó 15-én délelőtt 9 órai kez­dettel tanácsülést tart. Napirend: 1. Beszámá’ó a begyűjtésiül. Elő­adó: Mikaiik János, a Megyei Be­gyűjtési ÁMandó Bizottság elnöke. 2. Beégi tanácsok tagjai beszá­molóinak megszervezése. Előadó: Blahut János, a VB elnöke. 3. Az 1953. évi költségvetés le- tárgyaJám. Előadó: Lipták Mihály, a VB pénzügyi osztályának véze* tője. A tanácsülés nyilvános s ezúton is kérjük a megye dolgozó lakos­ságát, hogy » tanácsülésen minél nagyobb számban jelenjen meg, hogy a beszámolókból közvetlenül is megismerje a tanács munkáját s az ezzel kapcsolatos tennivalókat. Megyei Tanács V. B, Megérdemelt büntetés Békéscsaba dolgozó parasztjai 52 százalékban irljesítclték eddií‘ kukoricabeadási bő .elezetts*: fű­be?. Jó eredményükkel elsők kö­zti J Vannak a községek, váro­sok közöíti versenyben. Míg azon­ban a dolgozó parasztok igyekez­nek teljesíteni hazafias kölele- zeltségüket, a város kiilákj.u min­dent megtesznek, hogy akadá­lyozzák a begyűjtési terv teljesí­tését, a szabadpiac elnyerését. Kukoricájuk nagyrészét lelörték már, azonban a beadást csak 22 százalékban teljesítették. Mikor a tanács elszámoltatja őket, sír­nak, hogy gyenge volt a termé­sük, azért nem hídnak eleget tenni. Ezt tette Kovács R. Pál 58 holdas békéscsabai hálák is. aki 53 mázsa 25 kg kukoricával, 3Í4 kg napraforgóval, 89 kg bab­bal, 897 kg burgonyával tartozik a dolgozó nép államának. Ezen­kívül az elmúlt évről is 514 kg hízoitsertéssel, 144 kg vágómar­hával adós. Ugyanakkor a házá­ban lakó Bartolák Jánosnak 489 kg kukoricát adott el. Az elszá­moltató bizottság leleplezte a ká­lók szabo álását, a békéscsabai járásbíróság gyorsított eljárással tárgyalta az ügyéi. Mint népünk ellenségére, megérdemelten száll­ta ki rá a 18 havi börtön-, 2890 forint pénzbüntetést, a 3008 fo­rint vagyonelkobzást. De nemcsak Békéscsabán, ha­nem a megye más területén is mindent elkövetnek népii tk el­lenségei, a kaki kok. hogy szabo- tálásaikkal megkárosítsák álla­munkat. Kardoskúton Yerasztó Bálint nem teljesítette naprafor­gó beadását, hanem 171 biló- gramol elrejtett- spekuláció, feke- tézés céljára. Ezért az orosházi járásbíróság egyévi börtönbünte­tésre, 2000 forint pénzbüntetésre és 3000 forintig terjedő vagyonel­kobzásra ítélte. Leszállították a hal és a vad árát 1 A belkereskedelmi miiiisztéri- u.n közli, hogy egyes szezoncik­kek, így a hal, vad: október 13-től, hétfőtől az ország egész területén 10—18 százalékkal ala­csonyabb áron korülnek forga­lomba. A balek közül az I. osztályú ponty kilónkénti ára 22 forintról 20 forintra, a fogas és süllő ára 29.80 forintról 24.40 forintra, a harcsa ára 29.80 forintról 24.40 forintra, a csuka ára 18.00 fo­rintról 15.30 forintra csökken. Ugyanilyen arányban szállítják le a II. és III. osztályú halára­kat is. A vad-árak csökkenése a kő-' vetkező: nyúl egészben bőrrel 12 forint helyett 10 forint, a szarvas, őz, fácán kilónkénti ára 28—31 százalékkal lesz olcsóbb. A vendéglátóiparban a halból és vadból készült ételek ára is arányosan csökken. R ád i ő Október 14., kedd Kossuth Rádió 6.45 A Szabad Nép mai vezércikke. 7.45 Levelezőink jelentik. 11.30 Női szem­mel.»- 11-50 Wagner: A bolygó hollandi — nyitány. 12.30 Kórusok. 13-00 »Ősz- szel felé jár az idő-..« 13-30 Szórakoztató magyar zenekari muzsika. 14.15 Opeiett- muzsika. 15.30 Jerea-Dzsambul: Óda a sztálini törvényről. 15.50 Erkel, operáiból. 16.20 ötszázmillióéves utazás. 16.40 Orosz nyelvlecke a gimnáziumi tanulók részére. 17.15 Uj tömegdalaink. 17.45 Termelési híradó. 18.00 Nagyvisnyói lakodalom. 18.30 Két tánc hanglemezről. 20.40 A begyűjtési verseny hitei. 20.45 Vitézi éne­kek. 21.00 Egri csillagok. 22.15 Az Egri csillagok folytatása. 23.25 A Román Szakszervezetek államdijas együttese .és a Román Folklór Intézet műsorából. Petőfi Rádió 6.00 Operettrészletek. 6 35 Indulók fú­vószenekarra. 7.00 Szimfónikus indulók. 7.35 Magyar népi muzsika. 8.30 A Fa- ust-téma a zenében. 9.20 A kis Jim. 9.40 Zenélő doboz. 10.10 Nagyteljesítmé­nyű munkahelyek szervezése a Borsodi Szénbányászati Trösztnél. 10,25 Ver- bánszky Jenő énekel. 15.00 Hangszer­szólók. 15.15 A magyar rádió kisegyüt­tese játszik. 16.00 A kötéay alatt. Elb. 16.30 Klasszikus zenekari hangverseny. 17.40 Magyar dalok. 17.55 Muzsikáról — mindenkinek. Mi a vonósnégyes? 18.40 Szív küldi szivnek szivesen. 19.00 Gépóriások a kommunizmus építkezései­nél. 19.35 Liszt Ferenc müveiből. 2200 Magyar művészek romantikus müveket adnak elő. j í MEGJELENT az «Anyag és Adatszolgáltatás» legújabb száma, melynek t/ufal- mából az alábbi cikkek emelkednek ki: P. Guljajev: A Népek Békfckongiesszusa elé. Lenin—Sztálin nagy pártjának XIX. kongresszusa Gh. Glueorglnu-Dej:' A népi demokratikus álltam — aa új élet építésének fegyvere J, Skaronkov: A Szovjetunió és a népi demokratikus orszá­gok gazdasági együttműködése A Német Szocialista Egységpárt IT. pártértekezletének tudo­mányos jelentősége P. Bjelov: A gazdaság és a politika kölcsönös viszonyáról A párttag magasztos címe E cikkek mellett még több más időszerű problémával foglalkozó írást közöl az MDP Központi Vezetősége Ágit. Prop. Osztály ki­adásában megjelenő folyóirat legújabb száma. Békéscsabai Építők—Budapesti Előre 1:1 (1:1) NB II. bajnoki, vezette :Nagy. Építők: Andó —, Czikkely, Fiilöp, Gyuris —, Weiner, Griecs —, Csicsely, Szabó, Kliment, Vasas, Vigh. Előre: Szőke —, Tunyogi, Szabó, Káldi —, Szálai, Mészáros —, Sági, (Fischer), Jäger, Ughi, Kerekes II., Kör iiy ei« A választásnál az Építőknek kedvez a szerencse és az első félidőben széllel hátban játszanak, a csabai fiuk. Az első percekben támadólag lépnek fel az Épí­tők és egymásután gördülnek a támadá­sok az Előre kapuja ellen. Ezek eredmé­nyeképpen az 5. percben Csicsely kapus­hibából megszerzi a vezetést, 1:0. To­vábbra is a piros-kékek támadnak és valósággal kapujukhoz szegezik az Fló­rét. Egymásután több veszélyes lövést ment a kalpuis és a kapufa. Előbb Csi­csely, majd Szabó ront jó helyzetben. Az első 20 perc után magára talál a ha­zai csapat is. A 32. percben egy össze­csapás után Gyuris a földön marad és csak néhány percnyi ápolás után tér vissza. Ez idő alatt a csabai védelem meginog és többször bizonytalankodik. A 38. percben Sági beadását Fiilöp Ke­rekes elé fejeli, aki középre gunt ’és a befutó Környei védhetctlenül a bal felső sarokba bombáz, 1:1. Fordulás után a hazai csapat kereke­dik felül. Szinte egykapura folyik a játék, de a csabai védelem jól zár. A 12. percben Kerekes 20 méteres szabad­rúgása alig száll fölé. Egymásután több szöglet jelzi az Előre fölényét. A 20, percben Sági helyett Fischer áll be, de Gyuris mellett ő sem boldogul. A mérkőzés végefelé Vighet kétszer is tisztán szöktetik, de a szélső kivár és a hazai védelem tisztáz. Építők térfelén ér véget a játék. Bírálat: Jóiramu, vál­tozatos játékot hozott a két jóformában lévő csapat találkozója. Az első félidő­ben a csabai csapat több gólhelyzetet hozott össze, melyek kihasználásával be­biztosíthatta volna győzelmét. A második félidőben megváltozott a Játék képe és a széltől támogatott Előre uralta a mezőnyt.. Egyénileg Andó több veszélyes labdát tett ártalmatlanná. A gólról nem tehetett. A hátvédhármasból Gyuris sé­rüléséig kifogástalanul játszott. Sérü­lése után tartózkodó , volt. Czikkely a szokott, jó játékát nyújtotta, bár szélső­jét többször szabadon hagyta. Fülöp jól tartotta a gyors Ugliit és főleg a megás labdáknál jeleskedett. A fede etsorban Griecs munkabírása nagy érték, leadá­saiba azonban sokszor hiba csúszott be. Weiner főleg a védekezésből vette ki a részét. Hibája, hogy iöbhször célta­lanul rúgta el a labdát. A támadó or ban Kliment a hátravont középcsatár szere­pét jól oldotta meg és sok veszélyes támadást indított el. Lövéseivel ezúttal adós maradt. Vasas és S abó az első félidőben ötletesen játszottak, a má-odik félidőben inkább a védelemnek segítet­tek. Csicsely igyekezett, de a p £ elyze- tek kihasználásánál körültekintöbbnek kell lennie. Vigh tartózkodóan játszott és a kapura nem volt veszélyes. Az Előréből Tunyogi, Mészáros és Ughi játszott átlagon felül. A játékvezető hibamentesen vezetett. Orosházi Bástya—Mezőhegyes 3:2 (2:1) NB II. Déli Csoport: 1. Vasas Izzó 27 19 5 3 84:22 43 2. Szegedi Petőfi 27 16 7 4 54:18 39 3. Békéscsaba 27 14 10 3 53:26 33 4. Bp. Előre 27 16 3 8 62:38 35 5. Köb. Lokomotív 27 12 8 7 39:40 32 6. Gyula 27 13 4 10 52:41 30 7. Szolnoki Lók, 27 9 10 8 44:30 28 8. Cegléd 27 11 5 11 37:36 27 9. Kecskemét 27 11 4 12 32:51 26 10. Bp. Szikra 27 10 5 12 38:60 25 11. Szegedi Lók, 27 8 8 11 25:38 24 12. Orosháza 27 10 4 13 35:54 24 13. Bp. Építők 27 6 11 10 47:44 23 14. Kiskunfélegyh. 27 9 3 15 39:65 21 15. Keltex 27 7 6 14 33:41 20 16. Kistext 27 6 6 15 34:50 18 17. Pénzügyőrök 27 6 5 16 28:49 17 18. Szolnoki Szikra 27 4 8 15 24:57 16 Orosházi Sólyom—Tótkomlós II. 4/1 .(4:1). Falusi Kupa, vezettem Hámori. Agyagipar—Mezőberény 4:0 (0:0). Az Agyagipar különösen a második félidő­ben mutatott jó játéka alapján megér­demelten szerezte meg a győzelmet a lelkesen játszó mezőbei'ényiek ellen. Góllövők: Prekop, Seben, Mitykó és Kincses. Tótkomlós—B. Lokomotív 4:0 (2:0)» A forduló nagy meglepetése az otthon játszó Lokomotiv nagy veresége. Tót­komlós lelkes játékával és gólhelyzetei­nek jó kihasználásával megérdemelten győzött a léleknélkül játszó csabaiak el­len. Szarvas—Gyulavári 3:1 (2:0). A töb­bet támadó szarvasi Traktor győzelme megérdemelt. Bckésszcntandrás—Végegyháza 4:1 (4:0). A békésszentandrási csapat már az első félidőben bebiztosította győzel­mét. Mezőkovácsháza—Orosházi Építők 4:1. Mezőkovácsháza ezzel a győzelmével is­mét az első helyre került. Mezőkovácsf- házából Herjeczkit, az O. Építőből Ros­tát a játékvezető kiállította. A megyei bajnokság állása: 1. Mezőkovácsháza 22 14 6 2 60:13 34 2. Mezőhegyes 21 15 3 3 40:16 33 3. O. Bástya 20 13 3 4 56:19 29 4. Agyagipar 21 11 5 5 49:28 27 5. Sarkad 21 9 5 7 39:36 23 6. B. Lokomotiv 20 7 7 6 35:28 21 7. Tótkomlós 21 9 2 10 33:37 20 8. O. Építők 20 4 8 8 39:49 17 9. Szarvas 20 5 6 9 24;40 16 10. Végegyháza 21 6 3 12 35:46 15 11. Békésszentandrás 21 5 4 12 30:59 14 12. Gyulavári 21 3 6 12 25:51 12 13. MezŐberény 21 3 4 14 21:60 10 14. Szeghalom törölve. Osztáfyo/ó mérkőzések eredményei: B. Petőfi—Kondoros 2:1. Csorvás—Újkígyós 3:2. B. Dózsa—Medgyesegvháza 3:0. Gyoma—Okány 16:1. Szarvasi Traktor II.—Békésszentand- rás 11. 2:0 (1:0)# Szarvas. Járási Kupa. Szarvasi Traktor — Mezőberény 3:0 (2:0). Szarvas. Ifjúsági bajnokság. 100-as NSU motorkerékpár eladó, meg­tekinthető Orosházán, Rákóczi-u. 7, vagy Móricz Zsigmond-u. 26, Orosháza, megyei bajnokság, vezette: Király (Szeged). Hatalmas iramú, végig váltakozó mér­kőzést hozott a két csapat, melyből a jobb erőnléttel rendelkező Bástya meg­érdemelten került ki győztesként. Nehéz, felázott talajú pályán már a 3. percben megszerzi a. vezetést a Bástya, amikor Farkas sSöktetését Perjési laposan az el­lenkező sarokba lövi, 1:0. Gól után a vendégek erősen támadnak, de az apró- termetű csatárok nem bírnak Tasnádival. A * 26. percben ismét a Bástya támad, Farkas labdájából Hári a 2. gólt lövi, 2:0. Mezőhegyes nem csügged, és a 31. percben Nagy II. szépjt, 2:1. Fordulás után már 1. percben majd­nem gólt ér eü Mezőhegyes. Tovább is támad és a 4. percben a Bástya- védők, szabálytalanul szerelnek a bün­tetőn belül. Á 11-cst Vigh értékesíti, 2:2. —- .......................................................■«" I tlőjárásjelcntés Várható időjárás kedden: növekvő felhő­zet, helyenként ködképződés, nyugat fe­lől ismét eső. A szél délnyugatra fordid; Az ország keleti felében éjszakai fa­gytok, a nappali hőmérséklet kissé emel­kedik. Várható hőmérsékleti értékek az ország területére: Kedden reggel nyuga­ton 5—8, keleten 0—3, délben 12—15 fok között. Szigligeti Szintiáz heti műsora Október 14-én, kedden este 7: A Ma­gyar Néphadsereg Színházának előadása. Az e napi »C« Katona József-bérlet 16-án, csütörtökön érvényes. Október 15-én, szerdán délután fél 4: > Revizor«. Ifjúsági előadás. Október 15-én, szerda este fél 8: »Harminc ezüstpénz«. »C« Odry-bérlet. Október 16-án, csütörtökön este fél 8: »Harminc ezüstpénz«. »C« Katona József bérlet. Október 17-én, pénteken este fél 8: »Harminc ezüstpénz«. »A« Szigligeti-bér­let. Október 18-án, szombaton este fél 8: »Uri muri«. »B« Fagye je v-bérieL Az Állami Szigligeti Színház vendégjátéka. Október 14-én, kedden este fél 8: »Tyuk és a harangozó«. (Sarkad). Október 15-én, szerdán este fél 8: »Tyuk és a harangozó«. (Békés). Október 16~án, csütörtökön este fél 8; »Tyuk és a harangozó«. (Kondoros)* Október 17-én, pénteken este fél 8: »Tyuk és a harangozó«. (Bélmegyer). VIHARSAROK NÉPE az MDP Békésmegyei Pártbizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztőblzotts «g- Feleiős kiadó: Nagy AntaL Szerkesztőség és kiadóhivatal: Békéscsaba, Sztáün-ut 7. I. emelet. Telefon: szerk.: 22-33, kiadóhiv.; 21-76. Békési Nyomda, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Botyánszky Pál. Az MIÍK <a szocializmus épí­tésének és a béke megvédésé­nek fon! os fegyvere. Egyenlítés után még nagyobb lesz a küzdelem, hol az egyik, hol a másik kapu van veszélyben. Lassan fölénybe kerül a Bástya és mind több támadást vezet. A 40. percben nagy a tumultus a vendégek kapuja előtt, többször r/ilövik a labdát és végül is Farkas a sarokba talál és ezzel a győztes gólt is meg­szerzi, 3:2. Mezőhegyes még vezet 1—2 elkeseredett támadást, de gólt lőni nem tud. ­A Bástya minden játékosa dicséretet érdemel végig lelkes játékáért. Ezzel a győzelemmel és esetleg Mezőkovácsháza legyőzésével számára is nyílt esély a bajnoksághoz. Legjobbak: Tusnádi (a mezőny legjobbja), Koncz, Hoffman, Perjési, Farkas. Mezőhegyes csapata is na^y akarattal küzdött, de nem bírt a jobb_fizikwnmat; amit a nehéz talaj a ( ^ idénybe vett. Sok támadást vezettek’, sőt egy szép kapufát is lőttek, de végül az ár­nyalattal nagyobb tudással szemben alul maradtak. Legjobbjaik: Szép, Müller, Túri, Nagy II. Király jól vezetett. ^ Az élsportoló fejlődését is e!ő- seíííií a' mindrnotdaIú$ít<<ra nevető MIIK testnevelési rend­szer. M07A TERV FILMSZÍNHÁZ, Békéscsaba. Október 15—17-jg: »Aranyszarv.« SZABADSÁG FILMSZÍNHÁZ, Békés­csaba. Október 9—15-ig: »Sötétség.« BRIGÁD FILMSZÍNHÁZ, Békéscsa­ba. Október 9—15-ig: »Chopin ifjúsága.« BÉKE FILMSZÍNHÁZ, Orosháza. Október 9—14-ig: »Acélkatonák.. « PARTIZÁN FILMSZÍNHÁZ, Oros­háza. Október II—16-ig: »Falusi or­vos. PETŐFI FILMSZÍNHÁZ. Gyula. Október 13—15-ig: »Cigányok.« TEDD TAKARÉEBSTfe/ Előnyős kényelmes biztonságos