Viharsarok népe, 1950. augusztus (6. évfolyam, 176-203. szám)

1950-08-15 / 188. szám

6 VIHARSAROK NÉPE HÍREK — HELYESBÍTÉS. A Viharsarok ''íépe augusztus 13-i számában »Nem hoz ' ellő termelési sikereket a koreai hét a Békési Téglagyárak NV békéscsabai sz, telepén, mert szervezetlen, hiányos •-Z agitációs munka, rosszul dolgozik a műszaki vezetőség« címmel riport je- ent meg. Ä riport utolsó bekezdésének üolsó mondata helyesen igy hangzik: A pártvezetőség iránymutatásával az üzemi bizottság is tegyen meg mindent, lógy. az üzemben fellendüljön a ver- ény az uj, nagyobb eredményekre való örekvés.s.- A BÉKÉSCSABAI DISZ Kulich Gyula. alapszervezet vezetősége értesiti agiair, hogy a szervezet átköltözött a Kossuth:térről a II. kerületi pártszerve- et helyiségébe (Kinizsi-u. és Sztálin-u. ■ar >k). Taggyűlés szerdán 7 órakor a uj helyiségben. felhívási Serban Gábor és Kincses Béla gyulai lakoaokl Címeteket sürgősen írjátok meg, hogy a korábban be­küldött leveletekre a választ ki­küldhessük. Szerkesztőség lev, osztálya.- GYÓGYSZERT ARSZOLGALAT. békésen ezen a héten a »Fehér haty- yu* gyógyszertár tart éjjeli szolgálatot.- GYÓGYSZERT ARSZOLGALAT. Békéscsabán ezen a héten a Medvegy és a Sas (volt Réthy) gyógyszertár tart éjjeli szolgálatot.- BALTIMOREBAN 1100 munkás megtagadta egy hajó kijavítási munkála­tait, mert a hajón hadianyagot akartak szállítani Koreába. MOZI SZABADSÁG MOZGÓ, Békéscsaba. Augusztus 16-ig: »Színes mesevilág.« Szatirikus csehszlovák báb- és rajzfilm­sorozat. APOLLÓ MOZGÓ, Békéscsaba. Au­gusztus 17-én: »Tiiz« c. magyar film­mel nyit! PETŐFI MOZGÓ, Gyula. Augusztus 17—20-ig: »Jóreménység.« Holland ha- iászfilm. Diósgyőri Vasas—BSzSE 5:1 (2:0) A BS/SE. a következő összeállításban kezdi a játékot NB. I-es ellenfele ellen: Andó — Weiner, Fülöp, Adámi — Lábos, Kokavecz — Liszkai, Kliment, Madarász, Szilasi, Szák. A mérkőzés első percei inkább me­zőnyjátékkal telnek el, egyik kapu sincs veszélyben, az iram elég nagy* de szép játék nem alakul ki. mert mindkét csapatban pontatlanok és rosszak a passzok. A 15. percben váratlan gólt ért el a vendégcsapat, amikor Salamon szögletét az elbámészkodó csabai véde­lem mellett Pocsai befejeli. A gól után a BSzSE is vezet egy pár támadást, de a kemény diósgyőri védelmet nem bírja áttörni. A 32. percben újra Diós­győr rúg gólt egy védelmi hibából, amikor egy távoli szabadrúgásnál Ko­kavecz és Andó együttesen késleked­nek a beavatkozással és igy a befutó Pocsai a hálóba gurithat. Az utolsó percekben még szépíthetne a csabai Békéscsaba. Barátságos. Vezette: Kristóf. csapat az eredményen, mert Madarász elöl Kakuszi a 16-oson belül csak kéz­zel tud menteni, de Kristóf játékvezető 11-es helyett a 16-ról rugatott büntetőt, amit Fülöp fölé emel. A második fél­időben Lábos helvett Cservenákkal kezd a BSzSE, a Diósgyőrnél pedig Gyuris a balszélső. A vendégek többet támad­nak, főleg a balszámvuk révén. A 10. percben Gyuris lefutja a BSzSE védel­met é3 nehéz szögből a hálóba bom­báz, két perc múlva újra Gyuris reme­kel, amikor kitör a balszélen és nagy­szerű beadását a lefutó Német az ötösről fejeli a kapuba. A BSzSE is kísérletezik, de támadásai rendszertele­nek, amit a kemény diósgyőri védelem könnyedén ver vissza. A 30. percben mégis sikerül szépíteni a csabai csapat­nak, amikor Madarász kitör, de a tizenegyesen belül elvágják, amiért Kris­tóf is kénytelen megadni a büntetőt, amit Weiner értékesít. A gól egy kissé fellelkesiti a csabai csapatot, úgy, hogy többet is támad, mint ellenfele, de több gólt nem tud rúgni, sőt az utolsó per­cekben a gyors Gyuris megszerzi a diósgyőri ötödik gólt. Bírálat: A BSzSE megérdemelte a vereséget, de a gól arány egy kicsit túlzott. A csapat még na gyón messze van a tavaszi formájától, de emellett még az akarat is hiányzott egy pár játékosból. Egyénileg /\ndó két gól­ban benne volt, a védelem legjobb tagja Fülöp, Adámi kondíciója hiányos, Wei­ner nem pótolta Kocziszkit. A két fedezet a sok rossz leadással vétette magát észre. A csatársor mezőnyben még nyújtott valamit, de kapu előtt tehetetlen volt. Diósgyőr harcos csapat benyomását keltette, de az NB. I-es színvonalat nem éri el. Kristóf játékvezető rossz formában vezette az aránylag könnyűnek mond­ható mérkőzést. OSzMTK—Elektromos 2:2 (2:1) Orosháza, 1000 néző. Nyári Kupa. Vezette: Király. (Del). OSzMTK: Baranyai — Tóth, Szendi, Pál — Prezmeczki, Magna — Balázs, Dimák, Szökő, Bozó, Szabó. Elektromos: Barna — Mészáros, Ja­kab, Kiss L. — Juras, Kósa — Dósai, Hetesi, Szőke, Gáli, Lukács. A 2-3 poszton fiatal játékosokkal kí­sérletező OSzMTK váratlanul lelkes, jó játékkal rukkolt ki hívéinek és ha Szökő uralkodni tud magán és nem állítják ki, bizonyára meg is nyeri a mérkőzést. Elektromos támadásokkal indul a já­ték, a pesti csatársor élén Hetesivei, »keveri« a labdát. A magasabb alakú OSzMTK-védők azonban magukra ta­lálnak rövidesen és támadásokat kezd az orosházi csapat is a jól mozgó két szélső: Balázs és Szabó révén. A 7. percben Szabó egészen az alapvonalról magasan bead, a jobbról befutó Balázs Hírek a megyéből Pusztaffiídvár. A szöllősi ál- ami gazdaságban sikerrel fejezték be a nyári munkáidat a dolgozók. A termény- űegyüjtésnek augusztus 2-án tettek ele­get. Julius hónapban alakították meg a gazdaságban az üzemi pártszerveze­tet, ami a dolgozók .további munkájában aagy segítséget jelent. Elhatározták, >ogy a napokban megszervezik a DISz- -zervezetet is, hogy már az Alkotmány jpnepére kultúrműsorral is készülhes­senek s méltóképpen ünnepelhessék Al­kotmányunk egyéves évfordulóját. Mextfhegyti. A községben dől- -íOzó kereskedelmi főiskolások, agráro- -ok és állatorvostanhallgatók üdvözlő evelet intéztek a Nemzetközi Diákszö­vetség II. kongresszusához, melyben el- télik a koreai nép ellen folytatott há­borús beavatkozást és helyeslik, hogy a Nemzetközi Diákszövetség soraiból ki- •árta a titoista jugoszláv diákszervezetet. A kongresszus sikerének érdekében még fokozottabb mértékben és lelki- ismeretesen végzik munkájukat. Doboz. A dobozi erdőmunkások a koreai hét alkalmával vállalták, hogy teljesítményüket 100 százalékról 115 szá­zalékra túlteljesítik. Ezzel a vállalásuk­kal fejezték ki együttérzésüket a ko­reai nép szabadságharcával s ezzel se­gítik győzelemre harcukat. Orosháza. A »Vörös Csillag«­tszcs-ben a népnevelők alaposan fel­készültek a termelőszövetkezeti mozga­lom őszi fejlesztésének sikeres megva­lósítására. Már lioKzá is kezdtek a fel­világosító munkához s jó munkájuk eredményeként eddig 10 uj taggal sza­porodott csoportjuk létszáma, 10 dolgozó paraszt lép ősszel a társas gazdálkodás útjára. Az eddig elért eredmény is még jobb munkára buzdítja a népnevelőket, céljuk, hogy minél több dolgozó pa­rasztot győzzenek meg a nagyüzemi gazdálkodás előnyeiről. SZERDA, AUGUSZTUS 16. Kossuth Rádió 5 Csárdások. 5.20 Lapszemle. 5.30 Falurádió. 6 Dalok a moszkvai rádió műsorából. 6.15 Hangfelvétel. 6.30 Reg­geli muzsika. 645 Hírek, 7 Szól a har- iponika. 7.15 Orosz dalok. 7.55 Műsor­ismertetés. 8 Lapszemle. 8.10 Keringők. 3.30 Műsorzárás. 11.30 Gyermekzene. 12 Déli harangszó. Hírek. 12.15 A Vasuta­sok és Hajósok Szakszervezetének Ze­nekara játszik. 13 Tarka zene. 13.30 Hangos újság. 14 Hírek. 14.10 Úttörő híradó. 14.20 Mai magyar zongoramu­zsika. 1445 Könnvü a szivünk, vidám a nyár. 15.15 Hírek szerbül. 15.30 A Kő­szegi Általános Fiúiskola Úttörő-kórusa énekel. 15.55 Műsorismertetés. 16 Rádió­iskola. 16.40 A Vatikán, mint az ame­rikai imperializmus háborús uszításának támogatója. 17 Építőipari félóra. 17.30 Glinka: Sextett. 18 Egykor és most. 1S.4Q Hírek németül. 19 Hangos újság. Sport. 19.30 Tánczene. 19.40 Hírek szer­bül. 20 Hírek. 20.25 Magyar népi mu­zsika. 22 Hírek. 22.30 Szimfonikus zene a moszkvai rádió műsorából. 23.30 Tánc- zene. 24 Hírek. 0.10 Műsorzárás. Petőfi Rádió 5.30 MHK-negyedóra. 5.45 Vidám zene. 6.05 Termelési lapszemle. '6.15 A magyar rádió szórakoztató műsora Len­gyelország dolgozóinak. 6.45 Csárdások. 7 Operaáriák. 7.20 Erő, egészség. 7.30 Jó reggelt, gyerekekl 7.45 Az Oszipov- együltes műsorából. 8 A MÁV szimfo­nikus zenekar játszik. 9 Rádióiskola. 9.40 Hanglemez. 10 Hírek. 10.10 Orosz muzsika. 1043 Hanglemezek. 11 Ilalmy Lajos énekel. 11.30 Műsorzárás. 15 Vi­valdi: Hegedűverseny. 1540 A föld­kerekség egyhatodán. 15.55 Operarészle­tek. 16.40 Melis György énekel. 17.30 Hogyan lett az ember óriás. 17.50 Tiz perc külpolitika. 18 Szórakoztató zene­kari muzsika. 18.30 Hírek szlovénül. 18.40 A magyar munkásmozgalom har cos múltjából, 18.55 Tánczene. 1940 Egy falu — egy nóta. 20 Szív küldi szívnek szívesen. 20.30 Miért érdeke a bércsalás a jobboldali szociáldemokratáknak. 20.30 Hanglemezek. 21 A Falurádió negyed órája. 21.15 A szabotáló. 21-40 Hírek franciául. 22 Forradalmi etiid. 22.50 Tánc­zene. 23 Hírek szerbül. 23.45 Hírek szlovénül. 24 Műsorzárás. a labdát lefejeli középre, Szökő a sa­rokba továbbítja, 1:0. Tovább támad az OSzMTK, a védelem. Szendivel, Mag­nóval az élen nagyszerűen működik és dobja előre a csatársort. Balázs, Prez­meczki lövései mennek mellé. A pes­tiek is szórványosan, de veszélyesen tá­madnak és a 22. percben Szőkét a 16-oson szabálytalanul szerelik, amiért szabadrúgás jár. Az OSzMTK-védelem sorfalat áll, de rosszal és Hetesi a sorfal fölött ügyesen lő a hálóba, 1:1. Az OSzMTK nem csügged, újra támad és a 30. percben Balázs—Szökő—Szabó a labda útja és a balszélső oldalról a 16-oson belül érve hatalmas gólt ra­gaszt a pesti kapuba, 2:1. Váltakozó tá­madásokkal ér véget a félidő. Fordulás után támad a honi csapat, de már a 2. percben a kifutó kapus leteriti Szökőt, akit kivisznek. Pár perc múlva ugyan visszatér, de egy támadás­nál ismét arcul ütik, mire visszarug. Ezt már meglátja a játékvezető és kiállítja. A 7. percben Szabó lő lesgólt, az OSzMTK. tiz emberrel is támad. A pes­tieknek nem megy a lelkes hazaiakkal szemben a játék, tulkeményen kezdenek játszani és a 13. percben Prezmeczkit talpalják le ügy, hogy 5 percig kint fekszik és azután a jobbszélre sántikál. A megfogyott OSzMTK ellen most már támad az Elektromos és a 39# percben Dósai egyenlít, 2:2. Az OSzMTK-nak még akadna helyzet, de fogyatékos csa­társorral nem tud eredményes lenni. Az orosházi csapat minden tagja lel­kesen és jól játszott az állandóan sza­bálytalanul szerelő pestiek ellen. A vé­delemben Baranyai ezúttal kifutásokra is képes volt és biztosabb volt a szokott­nál. örvendetes Szendi formajavulása, Magnáu szintén látszik az edzőiábor jó hatása, de a három fiatal: Tóth, Pál és Prezmeczki is jól játszottak. A csa­társorban is várakozáson felül játszott a jobbszcleii Balázs, aki most került a csapatba. Utána Szabó volt veszélyes, de a többiek is igyekeztek. A pesti csapat jól kezdett, de nem bírva a jó OSzMTK-védelemmel, tul- kemény játékba fogott, azonban még igy sem ment a játék. Védelmében Barna, Mészáros, Jakab, Kósa, elöl a filigrán Hetesi, Szőke, Dósai a legjobb. Király helytelenül megengedte, hogy a pestiek sorozatosan talpaljanak, emiatt a durva* játék miatt nem tudott magán uralkodni Szökő, sérült le Prezmeczki és csaknem elveszítette a mérkőzést az OSzMTK. Ceglédi Vasutas—GySzSE 5:2 (2:1) Gyula, NB. Il-es barátságos. Vezette: Lehóc/.ki. Ceglédi Vasutas: Gyér — Ecseki, Várkonyi, Darányi — Bujáki IV., Ba- ranyi — Bujáki III., (II. félidőben Si­mon), Elekes, Fodor, Marton, Pintér. GySzSE: Puskás — Szegedi, Rú­zsán, Nagy — Béres, Gabiik — Varga, Kurta, Sánta, Sütő, É. Nagy. Cegléd kezd s mindjárt eredményes, Fodor beadását Marton lövi be, 1:0. Gyula több támadással is bemutat­kozik, de mind eredménytelen. Majd újra Marton tör kapura, lövését Puskás fogja. Ismét Gyula lép fel támadólag, szorongat is. Varga lövése alig megy fölé, É. Nagy beadását ismét Varga lövi rá, de a kapus fogja. Nagy hazai fölény ellenére nem megy az egyenlítés. Ismét Varga lő, de kapufát ér. Cegléd veszi át a labda irányítását s szögletet ér el. A szögletrugást Puskás kétszer is kiüti, végül is Pintér bekotorja, 2:0. Kirúgás után Gyula szerzi meg a labdát s gyors adogatással játsszák előre Kurta kapust cselezve lő, 2:1. Majd Sütő jut jó helyzetbe, de fölé lő. Egy másik támadásnál Sütő beadását Varga rá­lövi, amit a kapus fog. Szünet után Gyula kezd iramos tá­madást. Sütő a 16-osról rúg büntetőt, eredménytelenül. Majd Sütő nagy iram­mal fut, ellenfelét és a kifutó kapust kicselezve lövi be a kiegyenlítő gólt, 2:2. Kevéssel később Cegléd szögletet <5r el s a rúgás fejtől bepattan, 3:2. Gyula rug a 16-osról büntetőt, majd két szögletet. A fölszabadító rúgás Kri- zsánhoz jut, aki haza ad, de Marion elfogja a gyenge labdát és lövését elő­ször Puskás kirúgja, de a második lö­vés a hálóba akad, 4:2. Pár perccel később a balszélső Pintér hosszú magas lövése a kapufától bepattan, 5:2. Ezután egy utánrugásért Szegedit a játékvezető kiállítja. Ellanyhul a játék, mire véget ér a mérkőzés. A mérkőzésre szövetségi játékvezető nem érkezett, bár időben lett kérve. A szükség-játékvezető kisebb hibáktól el­tekintve, jól vezetett. — Cegléd szeren­csés gólokkal érte el fölényes győzel­mét. Gyula többet támadott, de med­dőn. GySzSE—Elek 5:2 I. oszt. barátságos, vezette: Nagy* A második félidő végéig egyenlő ellen' fél volt Elek. Mint az első góllal is, többször veszélyeztetett. A mérkőzés vé* gén Gyula diktált nagyobb iramot s nagyarányú győzeftnet ért el. Az Orosházi Honvédség csapatát a Gyulai Honvédség látta vendégül. Az orosháziak 2:0-ás, majd 3:1-es vezetésük után végeredményben a Gyulai Hon­védség győzött 8:3-ra# Orosházi szakszervezeti sporthír Felhívjuk az orosházi szakszervezeti alapfokú labdarugó bajnokságban vészt- venni óhajtó csapatok sportfelelőseit, hogy ma, 15-én este 8 órakor a Bőr­ipari Szakszervezet helyiségében jelen­jenek meg az .őszi egyfordulós bajnok­ság megbeszélésére. Nevezési díjként 10 forintot hozzanak magukkal. Minden csapat az ősz folyamán csak fényképes igazolvánnyal leigazolt játékossal szőre- pelhet. Intézőbizottság. e OSzMTK II.—Magasépítők S:3 (t&) Barátságos. A nagyobb rutinu OSzMTK tartalékok Institorisz 2, Csiz­madia, Hegedűs és Rosta góljaival fe­lülkerekednek az első félidőben Gombos, Szabó és Kiss góljaival 3:1-re vezető Magasépítők ellen. T otó-eredmények 115.203 és fél darab két hasábosnak megfelelő tippszelvény érkezett be. lei- osztásra kerül összesen 172.805 forint 12 találatos és 11 találatos szelvény n< volt. Tiz találatot értek el ketten, le­jenként 28.800 forintot nyertek, kileno találatot 18-an értek el, fejenként 3200 forintot kapnak. Nyolctalálatos szelvény 146 darab van, ezek mindegyike 394 forintot nyer. FILLÉRES HIRDETÉSEK Idősebb hölgyhöz vagy férfihez 3 éve? fiammal házvezetőnőnek, vagy bármi­lyen alkalmazásba elmennék, fizetés nélkül. Cím: Mezőgyán, Szik-u. 277. Nyolc darab hatos kis országos méretű kaptár háromsoros pergetővei jutányosán eladó. Barna Lajosnál, Baltunya, III., Tanya 17. Asztalok, fa és fonottszékek eladók. Bé­késcsaba, III.. Lórántffy-u. 15. ______ S zombaton este a 'Szabáds'ág-Jér és Szent István-tér között elveszett egy MAV-arcképcs- és több igazolvány fém- tokkal. Kérem a becsületes megtalál' *dja le a rendőrségre, vagy Békéscsal V., Bessenyei-utca 92. szám alá. VIHARSAROK NÉPE békésmegyei munkás- és parasztujság Felelős szerkesztő: Varga Dezs& Felelős kiadó: Keleti Ferenc Szerkesztőség: Békéscsaba, Szent István-tér 14. Kiadóhivatal: Békéscsaba, Szent István-tér 18. Telefon: szerk.: 22-85, kiadóin v.: 21-76,^ Békési Nyomda NV, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Botyánszky Pál* A mezőhegyest méntelep A vármegyei területek uj meghatá­rozásával Békés megye területére kerüjr a Nonius lovaink fajtájának bölcsője. Mezőhegyes is. Felszabadulásunk pil lanatában a régi tenyésztési helyen alig maradt ló. A Horthy-rendszert ki szolgálók az értékes lóanyagot telje» egészében nyugatra hurcolták. Népköz- társaságunk kormányzata az utóbbi két és fél év alatt mindent elkövetett, hogy Mezőhegyest, a kiváló Nonius-fajta ló tenyésztésével, népgazdaságunk lószük­ségletének biztosítására fontos apaállat- és törzskancatenyésztési helyévé fejlesz- sze, hogy a Nonius és vele párhuzam­ban a mezőhegyesi félvér lóanyag adottságait, a nagyüzemi mezőgazdaság, a teljes munkakészség fokára emelje. Kormányzatunk hasonló intézkedést tett, mint a Szovjetunió SzK(b)P Központi Bizottsága 1947. évi februári határozata, mely a lótenyésztés helyreálltáéi és to­vábbfejlesztési feladatait körvonalazta. E cél irányában haladva, nagy anyagi áldozatok árán, mindenhonnan a szét­szórt Nonius és félvér egyedeket, me­lyek mezőhegyesi vért és külemet iga­zoltak, összegyűjtötte és a legjobb apa­méneket használják azok tenyésztésében. A mezőgazdaság hatalmasarányu gé­pesítése mellett is helye van az edzett, szilárd szervezetű, jó munkabírású, sok­oldalúan használható, gazdasági tipusu hámos lóanyagnak. A mezőhegyesi állami gazdaságok kancaanyaga számbelileg és minőségileg is — területéhez arányosan — elérte a felszabadulás előtti színvonalat is. Sőt túlszárnyalja azt, mert ma nem heverő ménesben állanak a kancák, hanem munkakészségük és alkalmasságuk bi­zonyságával egész éven át fogatolva vannak. Kocsi elöl kifogva vannak fe­deztetve, ugyanúgy ellenek és nevelik csikójukat. Ivadékaik nem munkálatiam kancák puha csemetéi, hanem a dol­gozó, munkában edzett kancák kemény utódai lesznek. A csikókat az állami gazdaság mé­nesbe összpontosítja, ahol célszerű ta­karmányozással és edzésekkel komoly törzskancává, vagy kiváló apaménekkő nevelednek, a kancák a gazdaság te­nyészete, a mének pedig a köztenyész­tés, a termelőcsoportok és dolgozó pa­rasztok kancaanyaga számára. Kormányzatunk Mezőhegyesen léte­sített méntelepet, mely hivatva van « teljeskoru és országos fedezőmének vár-1 megyénk részére való biztosítására. X gazdaságok öntudatos fogatosai nagy gonddal és szeretettel kezelik e kancákat, mint a jövő lótenyésztésé­nek alapjait, féltő gonddal nevelik fo­gatolt anyjuk mellett azok kiscsikóit, mint a tenyésztés fiatal hajtásait, mer( tudják, hogy az övék is, az ő munkájuk, a nagy közös termelés megkönnyítését segítik. A szép pár tenyészkancák fogatolva örömet nyújtanak hájtójuknak, büsz­kesége, gazdagsága vármegyénknek,