Viharsarok népe, 1950. augusztus (6. évfolyam, 176-203. szám)

1950-08-22 / 194. szám

6 VIHARSAROK NÉPE HÍREK- MEGHÍVÓ. A Békékért intézőbi­zottsága felhívja a kerttulajdonosokat, hogy folyó hó 26-án, délután 6 órakor a békéscsabai DÉFOSz szervezet helyi­ségében saját érdekükben jelenjenek meg.- GYORSÍRÓ- ÉS GéPIRóISKO­LáBAN szeptember 4-én uj tanfolya­mok kezdődnek. Állandó felvétel: Bé­késcsaba, Lázár-utca 34. (x) .— IDöJARáS. Mérsékelt szél, ki­sebb felhőátvonulások, valószínűleg eső nélkül. A meleg idő tovább tart­- GYÓGYSZERT ARSZOLGALAT. Békéscsabán ezen a héten a Südy és a Sas (volt Réthy) gyógyszertár tart éjjeli szolgálatot.- GYóGYSZERTARSZOLGALAT. Békésen ezen a héten a »Diadal«- gyógyszertár tart éjjeli szolgálatot.- FELHÍVJA a földmű vessző vetke* zet a juhtartó gazdák figyelmét, hogy folyó hó 24-én gyapjuálvétel lesz a posta melletti pincehelyiségben. Orosháza.- FELHÍVÁS! Felhivja a Szerves- trágyagyüjtő- és Kereskedelmi NV bé­késcsabai osztálya a polgári lakosságot és különösen a fuvarosokat, hogy amennyiben nagyobb mennyiségű is- táliótrágyakészletük van, azt az osztály (Békéscsaba, Sztálin-ut 18. sz. alatt) cí­mére 48 órán belül jelentsék be felvá­sárlás céljából. Az osztály a megvásárolt trágyáért Békéscsaba állomáson vagon- barahva q-ként 2.20 Ft-ot fizet. A berakás­nak holtfuvarmentesen kell történni Ha az eladónak fuvarlchetősége nincs, a vállalat osztálya gondoskodik a trágya elfuvarozásárói. Ez esetben a trágyáért mázsánként 40 fillért fizet a vállalat, (x) Képes faliújság Koreáról A Meg védjük a békét:-moz­galom országos tanácsa kiadásá­ban képes faliújság jelent meg Korea népének ételéről, munká­járól és az imperialista támadók elleni harcáról. A faliújságot a Szovjetunió, a koreai és á Ma­gyar Népköztársaság lobogói és címerei díszítik. Középen a hős koreai .nép vezérének, Kim ír Szénnek fényképe és Korea többszínű térképe látható. A fali­újság képei bemutatják, hogy a japán elnyomástól a Szovjet Hadsereg által felszabadított ko­reai nép hogyan építi új, szabad hazáját: földosztás a parasztok között, üzemek, gyárak építése, gyermekiek a napközi otthonban, a felszabadulás ünnepe — ezek­ről szól a kép egy része. De be­mutatják a képek a hős koreai néphadsereg katonáit is, akik1 győzelmesen verik vissza a be­tolakodói amerikai csapatokat és fényképfelvételek tesznek tanú­ságot arról a vadállati kegyet­lenségről, amellyel az imperia­lista hóhérok gyilkolják a véd­telen lakosságot Rádió KEDD, AUGUSZTUS 22. Kossuth Rádió 5 Magyar és szovjet indulók. 5.20 Lap­szemle. 5.30 Falurádió. 5.45 Női szem­mel. 6.05 Vidám zene. 6.20 Zenés per­cek. 6.30 Szórakoztató zene a moszkvai rádió műsorából. 6.45 Hírek. 7 Lengyel és cseh operarészletek. 7.20 Magyar nó­ták. 7.40 Operettrészletek. 7.55 Műsor­ismertetés. 8 Lapszemle. 8.10 Könnyű dallamok. 8.30 Műsorzárás. 11-30 Hang­lemez. 12 Déli harangszó. Hitek. 12.15 Cigányzene. 13 Operetlegyvelegek. 13.30 Hangos újság. 14 Hírek. 14.10 A Hon­véd Központi Művészegyüttes ének- és zenekarának műsora. 15.15 Hirek szer­bül. 15.30 Kósa György zongorázik. 15.55 Műsorismertetés, 16 Rádióiskola. 16.40 Szovjet napok — szovjet embe­rek. 16.50 Spanyol tánc. 17 Hirek. 17.10 A cimbalomról. 17.50 Termelési híradó, 18.05 Ifjú sztahánovisták köre. 18.30 Hanglemezek. 18.40 Hirek néme­tül. 19 Hangos újság. Sport. 19.30 Szov- fet dalok. 19.40 Hirek szerbül. 20 Hirek. 20.25 Színházi közvetítés: Villa a mel­lékutcában.« 22.10 Hirek. 23 A Tátrai vonósnégyes játszik. 23.35 Tánczene. 24 Hirek. Petőfi Rádió 5.30 MHK-negyedóra. 5.45 Népzene. 6.05 Termelési lapszemle. 6.15 Dolgos kézzel a békéért! 6.30 Magyar dalok. 6.45 Hanglemezek. 7 Szórakoztató mu­zsika. 7.30 Jó reggelt, gyerekek! 7.45 Tánczene. 8 Hanglemezek. 9 Rádióis­kola. 9.40 Orosz és szovjet müvek. 10 Hirek. 10.10 Turcsány László énekel. 10.40 Magyar nóták. 11.10 A Gyermek­rádió mesemüsora. 11.30 Műsorzárás. 15 Szórakoztató muzsika. 15.40 Gyermek- rádió. 16.10 Göndör Márta hegedül. 16.30 A MÁV Szimfónikus Zenekar játszik^ 17.05 Hanglemezek. 17.15 Miről ir az Élet és Tudomány. 17.30 Szovjet sport- iiiradó. 17.45 Dolgozóknak a zenéről. 18.15 Hanglemezek. 18.30 Hirek szlové­nül, 18.40 A Rádió énekkara énekel. 19 Tánczene.. 19.40 Egy falu — egy nóta. 20 Mikor én még legény voltam. 20.45 A német demokratikus erők ösz- izefogása az imperializmus ellen. 21 A Harmónia Hangversenyzenekar játszik. 21.40 Hirek franciául. 22 Szórakoztató zene. 22.20 Mi történik a világgaz­daságban. 22.35 Szív küldi szívnek szí­vesen. 23 Hirek szerbül. 23.45 Hirek szlovénül. 24 Műsorzárás. SZERDA, AUGUSZTUS 23, Kossuth Rádió 5 Csárdások. 5.20 Lapszemle. 5.30 Fa­lurádió. 6 Szórakoztató zene a mosz­kvai rádió műsorából. 6.15 Magyar mü-' vek. 6.30 Reggeli muzsika. 6 45 Hirek. 7 Szól a harmonika. 7.15 Orosz dalok. 7.55 Műsorismertetés. 8 Lapszemle. 8.10 Hanglemez. 8.30 Műsorzárás. 11-30 Gyer­mekzene. 11.50 Hanglemez. 12 Déli ha­rangszó. Hirek. 12.15 A Vasas Központi Kulturegyültes ének- és szimfónikus zenekarának műsora. 13 Színes muzsika. 13.30 Hangos újság. 14 Hirek. 14.10 Úttörő híradó. 14.20 A Hajdúszoboszlói Állami Gimnázium Énekkara énekel, 14.45 Az ifjúság hangja. 15.15 Hirek szerbül. 15.30 Szabó Mária zongorázik. 15.55 Műsorismertetés. 16 Rádióiskola. 16.40 A Szovjetunió harca a békéért a második világháború után.. 17 Építő­ipari félóra. 17.30 Szovjet művészek mu­zsikálnak. 17.55 A rádióénekes. 18 40 Hi­rek németül. 19 Hangos újság. Sport. 19.30 Az Alexandrov-együttes műsorából. 19.40 Hirek szerbül. 20 Hirek. 20.25 A magyar rádió műsora a Hutter és Schrantz Müvek NV dolgozóinak. 21 Lobogónk, Sztálin. 22 Hirek. 22.30 Ta- bányi Mihály zenekara játszik. 23Köny- nyü hangszerszólók. 23.30 Éjféli muzsika. 24 Hirek. 0.10 Műsorzárás. Petőfi Rádió 5.30 MIIK-negyedóra. 5.43 Hajnali j muzsika. 6.03 Termelési lapszemle. 6.15 A magyar rádió szórakoztató műsora Lengyelország dolgozóinak. 6.45 Csár­dások. 7 Három népszerű operáária. 7.20 Erő, egészség. 7.30 Jó reggelt, gye­rekek! 7.45 Operettekből. 8 A bolgár rádió műsorából. 9 Rádióiskola. 9.40 Hanglemez. 10 Hírek. 10.10 Schumann: I. szimfónia. 10.45 Fülep Tibor hege­dül. 11.15 Hanglemezek. 11.30 Műsor­zárás. 15 Cigányzene. 15.40 A föld­kerekség egyhatoaán. 15.55 Operarészle­tek. 10.50 Bónis Klára énekel, 17.30 Ho­gyan lett az ember óriás. 17.50 Tiz perc külpolitika. 18 Román műsor. 18.30 Hirek szlovénül. 18.40 A magyar mun­kásmozgalom harcos múltjából. 18.55 Or­szágod ma otthonod. 19.40 Egy falu — egy nóta. 20 Szív küldi szívnek szívesen. 20.30 Ötéves tervünk termelési kérdései. 20.50 Orosz zongoramuzsika. 21 A Falu­rádió negyedórája. 21.15 Az igazmondó Nepomuk. 21.40 Hirek franciául. 22 Vi­dám román muzsika. 22.30 Régi mes­terművek. 23 Hirek szerbül. 23.45 Hí­rek- szlovénül. 24 Műsorzárás. SPORT BSzSE—Szolnoki MTE 2:1 (0:1) Békéscsaba. 2500 néző. NB. II-es bajnoki. Vezette: Bácskai. BSzSE: Andó — Adámi, Fülöp, Krajcsó — Weiner, Kokavecz — Kli­ment, Perlaki, Madarász, Szilasi, Szák. SzMTE: Kiss I. — Dobos, Rátfay* Vörös — G. Kiss, Nagy — Mantra* Csépe, Somodi, Boritza, Kolesánszki# Választásnál Szolnoknak kedvez a szerencse és igy. a csabai középcsatár indítja el a labdát hosszú útjára. A csabai csapat fölényt harcól ki, azon­ban a fölényt nem tudja kihasználni, mert a szolnoki védelem Kiss I-d az élen mindent ment. Nagyszerűen ját­szik a csabai csapat, fő<leg a két szélső­fedezet és a három belső csatár, szinte percenként indítanak támadást a szol­noki kapu ellen, azonban a remekül védő szolnoki kapus egymás után teszi ártalmatlanná Perlaki és Szilasi hatal­mas lövéseit. A harmincötödik percben megbosszulja magát a nagy fölény, mert az előrehuzódó csabai védelem mellett egy előre rúgott hosszú labdá­val Kolesánszki kiugrik és a kifutó Andó mellett nyugodtan gurit a csabai kapuba. A váratlan gól kissé letöri a csabai fiukat és igy Szolnok is vezet egy pár támadást, azonban az első félidőben nem ér el további eredményt egyik csapat sem. A második félidő még nagyobb iramban kezdődik, mint 'az első. A csabai csapat állandóan tárnáid s a 15. percben megszerzi az egyenlítő gólt. Az egyenlítés után szinte kapujához szegezi ellenfelét a csabai csapat, úgy, hogy az nyolc emberrel védekezik, sok­szor a meg nem engedett módon is és a 43. percben egy fergeteges táma­dás titán Szák ugrik ki a szolnoki védők között és biztosan lövi a hálóba a nehezen kiharcolt, győztes csabai góit. Birálat: A csabai csapat megérde­melte a győzelmet, mert 90 percből legalább 70 percet állandóan támadott. ■ Hogy a mérkőzést mégis ilyen nehezen tudta megnyerni, annak a kitűnő szol- * tioki védelmen kívül az is oka volt, hogy átvette ellenfele csapkodó stílu­sát és tervszerütlenül, ötlet nélkül ját­szott. A hátvédhármas jól rombolt, egy árnyalattal Fülöp emelkedik ki társai közül. A két szélső fedezet közül Ko- kavecz játszott jobban. A csatársor legjobbja Szák volt. A szolnoki csa­patban Kiss I., Vörös, Rátfay és Ko­lesánszki játszott nagyszerűen. Bácskai játékvezető nemcsak a kemény, de a tulkemény játékot is megengedte, ezért- a mérkőzés állandóan a durvaság ha-, •árán mozgott. * FELHÍVÁS Különvonat indul a vasárnapi Sze­gedi Honvéd—BSzSE mérkőzésre Sze­gedre. Korlátolt számban szerdán dé­lig a menet jegy irodában lehet jelent­kezni. Menettérti jegy ára 14 forint. Központi Lombik—GySzSE 2:2 (Is&) Gyula. NB. II. bajnoki. Vezette: Molnár I. Központi Lombik: Hardt — Ober­flank, Tamás — Urhegyi. Tóth, Fisli — Sinka, Szemes, * Hruska, Macsali, Molnár. GySzSE: Puskás — Szegedi, Nagy, Krizsán — Juhász, Gabiik — Vargq£ Sütő, Orovecz, Kurta, É. Nagy. Lombik kezd s hatalmas iramot dik­tál, Egy perc és már szögletet rúgnak. A 4. percben 25 méterről lőnek bün­tetőt. 5. perc, másik szögletet rug a Lombik. Villámgyors és lenyűgöző tá­madásokat hátit a hazai védelem. Csak a 10. perc után jut szóhoz Gyula. De a csatárok nem tudnak fölocsudni az izgalomból s mozgásuk merev. így újabb szorongatás alá kerülnek a hazai védők. Egy rést kihasználva Macsali elfut s közelről lő. A labda Puskás hasa alatt jut a hálóba, 1:0. Tovább MOZI APOLLÓ MOZGÓ, Orosháza. Au­gusztus 24-ig: »Három találkozás.« Szí­nes, szovjet vígjátéki PETŐFI MOZGÓ, Gyula. Augusztus 23-ig: »Express szerelem.« Színes, zenés szovjet filmvigjáték. SZABADSÁG MOZGÓ, Békéscsaba. Augusztus 23-ig: »Szuhe Bator.« A film megvilágítja azokat a körülményeket, melyek Mongóliában a forradalom előtt uralkodtak. — Előadások kezdete hét­köznap: fél 7 és fél 9 órakor. Vasárnap: fél 5, fél 7 és fél 9 órakor. APOLLÓ MOZGÓ, Békéscsaba. Au­gusztus 23-ig: »Express szerelem.« Szí­nes szovjet film! Egy utazás derűs tör­ténete. Előadások kezdete hétköznap: p- és 8 órakor. Vasárnap: 4-, 6- és 8 órakor. HIRDETMÉNY orosházi legeltetési bizottság fel­hivja a tehéntartók figyelmét, hogy a legeltetési dij II. részletét augusztus 30* napjáig mindenki fizesse” be, mert ha­táridő eltelte után kamatot kell számí­tani. v Orosháza, 1950 augusztus 19. Legeltetési Bizottság. HIRDETMÉNY Felhívom azokat az ipari dolgozókat, akik új munkakönyvvel még nem ren­delkeznek, folyó hó 31-ig Orosháza vá­ros tanácsa végrehajtóbizottságának Terv-, Statisztikai és ' Munkaerőgazdái- kodási Osztályán feltétlenül kérjék az uj munkakönyv; kiállítását. Az uj munkakönyvét kérő a régi munkakönyvét, szákképzettségére,, iskolai végzettségére és munkával kapcsolatos jutalmazásokra és kitüntetésekre vonat­kozó okmányait hozza magával, Orosháza, 1950 augusztus 19. Orosháza Várost Tanácsának Végrehajtóbizottsága. A SZEGEDI FELSöBIRóSAG második gól, de a gyulai védők re­mekelnek. A 25. perc után kezdemé­nyez a gyulai csatárspr. Ekkor meg­szakad a Lombik nyomása. Szebbnél- szebb támadásokkal válaszol Gyula. A 30. percben Kurta hátra ad Sütőnek, akinek lövése hajszállal a felső sarok fölé száll. Folytatódik a hazai táma­dás. Kinos balszerencse üldözi a hazai csatárok lövését, igy az eredmény nem változik. Szünet után óriási irammal kezd Gyula. A 2. percben' szögletet érnek el. Állandósul Gyula fölénye, de egy kapu- előtti kavarodásból szerencsés gólt ér el a vendégcsapat. Gyula nem törik meg, tovább támad és egy Varga- Sütő összjátékból Sütő lő, csavart lab­dája laposan jut .a hálóba, 2:2. A hátralévő idő már kevés Gyulának, a győztes gól megszerzéséhez. Jók Lombikból: A balszélső é centez, Gyulám». . . időben a mezőny legjobbja lett. Me, , dicsérhető a védelemből Krizsán. Tótkomlós—Martfű Cikta 1:0 (0:0) NB. Id as bajnoki. Kezdéskor a hazai csapat lendül tá­madásba, de gólt nem tud elérni. Szór­ványosan a vendégcsapat is kísérletezik támadásokkal, de * labda., elkerüli a kaput. Fordulás után is a hazai csapat a többet támadó, de eredményt csak a 30 ik percben tud elérni. Nyíregy* Vezette: Stefanik. házki elfut egy labdával, éles kerf *t- labdáját Pikó a hálóba rúgja, 1;5>. vábbra is a komlósiak támadnak, de az eredmény már. nem, változik. Jók voltak a győztes csapatból: Nyi házki, Szokclai, Givicsán, a csapatból a kapus éj a közvetlen vé­delem. Stefanik jól vezetett. OSsMTK—Sxaksserveseti iái. 3:1 (2:0) Orosháza, 309 néző. A tartalékos I OSzMTK mérsékelt igyekezettel ját­szott a szakszervezetiek ellen, akik nem tudtak megbirkózni a nagyobb rutin­nal. A gólokat Szabó, Dimák, Szökős illetve Szabó lőtték. Jók: Baranyai, Di­mák, Magna, Soproni, Nagy, illetve Fórján, Leporisz, Bokor, Soós, Nagy M. A mérkőzés szünetében Dimák Fé­ltene, a járási tanács sportszakosztálvá­I nak vezetője osztotta ki a tavaszi egy­fordulós alapfokú labdarugó bajnokság első három helyezettjének érmeit, me­lyeket a szakmaközi futballbizottság adományozott a Magasépítő NV, Bar- nevát NV és az MKOSz csapatának Beszédében kiemelte az Alkotmány y/ népének jelentőségét, éltéire 'TF^fí'' " baditó Szovjetuniót, a Pártot és a f nagy támogatóját, Rákosi Mátyást. Totó-eredmények: Beérkezett 136.919 darab, kifizetésre kerül 205.317 forint. 12 találatos szel­vény 1 db, kb. 68.459 forintot, (a »Sze­rencse« jeligés nyertes szelvény száma 274.55S), 27 db II találatos, körülbelül 2535 forintot, 386 darab 10 találatos kb. 177 forintot kap. OSzMTK II.-Pusztaföldvár 6.0 (0:0) Pusztaföldvár, I. b) oszt. bajnoki. A nagyobbtudásu OSzMTK-tartalékok győ* «elme még ilyen arányban is megér» demelt. Góllövők: Instjtórisz 2, Rosta, Csi»* madia, Antali és 1 öngól. Sarkad! MSE—Okány 1:0 (1:0) Sarkadj KIOSz—Sarkadi Cukorgyári Vasas 0:0 Dévaványa—Füzesgyarmat 8:1 (2:0) I. oszt. bajnoki. Vezette: Törjék. Változóiramu mérkőzés. Az újonc vendégcsapat tervszerűtlen játékának kö­szönheti a súlyos vereséget. A hazai csapat lelkesen játszott, de a kapu előtt sokat hibázott. A gólok egytől- egyig szép Összjátékból születtek. A játékvezető jól vezetett. Góllövők: Szalai 2, Bere 2, Zombok 2, Kovács 2. Békéscsabai Agyagipar—O. MKOSz 4:0 Női kézilabdamérkőzés. Vezette: Szá­lai. A jobb csatársorral rendelkező csa­bai lányok megérdemelten győztek, Kunágola—Nagyszénás 4:0 (3:0) I. b). Okány. Vezette: Steigerwald. Gyengeiramu kapkodó játék. Góllövőt Diószegi. Jók Sarkadból: Keztyiu, Bor­bély, Diószegi, illetve a védelem. Sarkadi MSE—Püspökladány 1:1 (!:l) NB. III. Egyenrangú ellenfelek küz» delme. Jók Püspökladányból a védő­iem. Sarkadból: Cserháti, Kiss. FILLÉRES HIRDETÉSEK 160x200-as kettős szárnyú kirakatnom tált megveszünk. Zsadányi földműves szö­vetkezet. ________* _________________ T aláltam egy pénztárcát pénzzel é* egy pipát. Igazolt tulajdonos átveheti, Orosháza, Fő-tér, Cseh Alajos és Fi cég. Árpaszalma közelben eladó. Békéscsaba* V., Jósika-utca 9. \ Nyilttér (E rovatban közöltekért nem vállal fe­lelősséget sem a szerkesztőség, sem a kiadóhivatal.) Feleségemnek, Stefkovics Mátyásné- rták sz. Gyulafalvi Juditnak senki hi­telt ne adjon, mert felelősséget nem vállalok érte. Stefkovics Mátyás, Békéscsaba. Nyilttér (E rovatban közöltökért nem vállal fe­lelősséget sem a szerkesztőség, sem a kiadóhivatal.) Kiilönváltan élő férjemnek senki Ili­iéit ne adjon, mert felelősséget nem vállalok. Vigh György nő Békéscsaba, V., Sukku. 7. közellátás érdekét veszélyeztető bűntett miatt Szikora Sándor orosházi lakost 6 hónapi börtönre mint főbüntetésre, há­romévi hivatlavesztésre és politikai jo­gainak ugyanilyen tartamú felfüggesz­tésére és 1000 forint pénz, mint mellék- büntetésre, továbbá 1000 forint vagyoni elégtétel megfizetésére kötelezte, Oros­háza területéről három hónapra kitiltja és elrendelte az ítélet hírlapi közzété­telét. I. oszt. bajnoki. 1000 néző. Vezette: Szarvas. Borongós időben kezdődik a játék 22 percig játszanak, de az eső miatt félóráig szünetel a játék. A játék­vezető az eső után alkalmasnak találja a pálya talaját, amjért a nagyszénás! játékosok és az intéző tiltakoznak. A sötétség miatt a játékot néni tudták befejezni.- Jók voltak: Debreceni, Ko­vák, Albertis, illetve: Kaszák- és Csep- regi.' A játékvezető jól vezetett. VIHARSAROK NÉPE békésmegyei munkás- és paraszt újság Felelős szerkesztő: Varga Dezső Felelős kiadó: Keleti Ferenc Szerkesztőség: Békéscsaba. Szent István-tér 14. Kiadóhivatal: Békéscsaba, Szent István-tér 18- Telefon: szerk.: 22-85, kiadóhiv.; 21-70 Békési Nyomda, Békéscsaba, Felelős nyomdavezető: Botyánszky Iái