Bácsmegyei Napló, 1926. január (27. évfolyam, 1-30. szám)

1926-01-03 / 2. szám

(926. január 3. BACSMEGYEI NAPLŐ — A szuboticai »Bácska« bélyeg» gyűjtő egyesület január hó 24-én vasárnap délelőtt tíz órakor tartja tisztújító közgyűlését a Nemzeti­szálló éttermében. — Orvosi hír. Keiner Dezső dr. szü­lész, nőgyógyász, Operateur a bécsi és berlini szaktanulmányai után, mint spe­cialista működését Novisadon, Žeijez­­nička uiica 5. szám alatt megkezdte. — A baranyai menekültek egyesületé­nek szuboticai körzete január 3-án va­sárnap délelőtt tíz órakor egyesületi he. lyiségében fontos taggyűlést tart a szo­ciálpolitikai minisztérium részéről elren­delt jelentkezések tárgyában. A vezető­ség felhivja a tagakat, hogy teljes szám­ban jelenjenek meg. Orvosi hír. Dr. Reők Iván sebész­­operateur. franciaországi útjáról haza­érkezett és rendel lakásán Jeiačićeva ul. 1. (Jugoszláv Bank épület) naponta d. e. 8—10-ig és d. u. 2—4-ig. Kraljevbregi pezsgő a vezető márka Dr. Popovié Dusán ügyvéd, áthelyez­te irodáját Novisad, Kralja Petra ulica S. szám alá, a püspöki palotával szem­ben. Telefon 6L Di szaklap a Vajdaságban. Folyó hó 15-én a »Vajdasági Méhészeti Lapok« helyébe uj méhészeti szaklap indul meg ^Vajdasági Méhészet« cimmeí. A lap fő­­szerkesztője: Werner Mihály plébános jeles tollú méhész, szerkesztője Ősz Szabó Dániel, kiadója pedig: Weninger Endre. Bronchitist, akut, vagy krónikust csak a langyos Radeiittí-viz szünteti meg. Egyformán jó hatása van, ha tisztán vagy tejjel keverve isszuk. Mielőtt vásárol jégszekrényt, sörap­parátust és szállcdaberendezést. kérjen árjegyzéket Braéa Goldncr jégszekrény-, fabútor-és rézárugyárától Subotica. Ju­­goviéeva 25. Bélrenyheség-, gyomor- és bélhurut, vakbélgyulladásra való hajlamosság esetén a természetes »Ferenc Jőzse« ke­­serüviz gyorsan és fájdalom nélkül meg­szünteti a hasiszervek pangását. Sok évi kórházi tapasztalat igazolja, hogy a Ferenc József viz használata a béimvi­­ködést kitünően szabályozza. Kapható gyógyszertárakban, drogériákban és fü­­szerüzletekben. Közgazdaság Csödkéreleui, Npviszadról jelentik: Görbe János sztaríbecseji mechanikus szombaton a noviszadi kerületi törvény­széknél csődöt kért maga ellen. Aktivál fsű—100.000 dinár, passzívái 350— 360.000 dinár. A noviszadi tőzsde műit évi forgalma. Noviszadról jelentik: A noviszadi ter­ménytőzsde 1925-ben 23.499 vagont for­galmazott. vagyis 1539 vagonnal többet, mint az előző évben. A legnagyobb for­galmat tengeriben érte cl. amelyből 17.097 vagon, búzából 4582 vagon, liszt­ből 962 vagon, más terményekből S58 vagon cserélt gazdát. A legnagyobb for­galom májusban volt, amikor 2466 va­gon, a legkisebb forgatom decemberben volt, amikor 1431 'i vagonra történt kötés. 9. oldal HÁZHELYEK ELADÓK. — Érdeklődni lehat dr. Matijevié közjegyzőnk?. 959-1 SPORT Beograd—Zagreb 4:2 (2:1) Erős, dánra mérkőzés — A zágrábi csapat csalódást keltett Zagrebből jelentik: A Concordia-pá­­fyán nagy közönség előtt folyt le a mérkőzés, melyet Fábris vezetett le. A csapatok közül a beogradi eredeti ösz­­szeállításban állt ki; a zagrebi együttes­ben a beteg Dascrvics hátvédet Mandler a Qradjanski csatára helyettesítette, az ő posztját viszont Perszka foglalta el. A mérkőzésre a következő csapatok vo­nultak ki: Beograd: Nemes — Ivkovics, Maria­­novics — Kolnagai, Petrovics, Popo­­vics — Gyurics, Jovanovics, Lyuburics, Petkovics, Szekulics. Zagreb: Mihelcsics — Vragovics, Mandler — Hitrec, Rupee, Remec — Balics, Pasinek, Perszka, Bubié, Giller. Beograd kezd és rögön támad. A za­­grebi legénység csak a 4-ik percben jut szóhoz, Ivkovics azonban szereli Bubiét. A 7-ik percben korner Beograd eilen, Rupee éles bbdát küld kapura, de Ne­mes véd. A beogradi csatársor igen veszélyes, a zagrebi védelem csak a legnagyobb nehézségekkel tudja a soro­zatos támadásokat visszaverni. A 9-ik percben Petkovics lövését Mihelcsics ki­ejti, Mandler szerencsére ott terem ős az utolsó pillanatban a kapuvonalról a mezőnybe vágja a labdát. Most Zagreb kerekedik felül; 12-ik percben Pasinek kitör és nyolc lépésről védhetetlen lö­véssel megszerzi a vezetést (0:1). A gólra Beograd hevesen támad. A 15-ik percben Mandler a büntetőterületen be­lül henset vét, a megítélt tizenegyest Gyurics értékesíti (1:1). A játék egy időre ellanyhul, mindkét csapait enged az iramból. A 18-ik percben az első tü­zes beogradi támadás eredményre vezet: Petkovics kicselezi a zagrebi védelmet és egész közelről' gólt lő (2:!). A za­­grebiak erősen beleieküsznek, minden­áron szeretnék kiegyenlíteni. A 20-ik percben kritikus helyzet a beogradi ka­pu előtt, de Ivkovics ment. A következő percben újabb zagrebi támadás, minek során Perskát Mariánovics erélyesen szereli. A biró szabálytalanságot lát, ti­zenegyest ité! Beograd ellen, amit a beogradi játékosok tiltakozással fogad­nak. A büntetőt Bubié lövi, de Nemes gyönyörűen kornerre tolja. A beogradi belső trió szépen indult akcióját Remec akasztja meg. A játék sokszor átlépi a fair kereteket, a bírónak sokszor kell közbelépi. A 28-ik percben Petkovics hosszú lövését Mihelcsics nehezen fogja. A zagrebi támadások most sűrűbbek, a half sor szorgalmas és tömi labdával a csatársort. A 32-ik percben Bubié b<.tu­bái a. közvetlen a léc mellett süvít el, a 36-ik percben pedig Hitrec váratlan lövését Nemes szépen védi. A félidő vé­gén néhány biztató beogradi támadás, melyet Mandler tesz ártalmatlanná. A szünet után rögtön Beograd veszi át az irányítást. A 3-ik percben Pét- j kovics szép lövését Mihe'csics még szebben fogja. A 6-ik percben szabadul j föl a zagrebi kapu. Rupee labdájával a gyors Babies lerohan, beadása körül kavarodás támad a beogradi kapa előtt, végül is Kc'uago kornerre ment. A beogradiak védekezésre szorulnak, a 8-ik percben Babies éles szabadrú­gását Perska 3 hálóba továbbítja (2:2). A gól után szép beogradi csatárakció, mely Rupeccji akad meg. A 14-ik perc» ben Szekulics passzábói Petkovics he­lyezett gólt tó (3:2). A játék ettől kezd­ve eldurvul. A 18-ik percben Vragovics megsérül, helyét Kunst (HASK) fog­lalja ei. A zagrebfak a halfsor támoga­tásával rövid időre fölénybe kerülnek, eredményt azonban nem sikerül nekik elérni. A 26-ik percben Szekulicsnak nagy vitája van Fábris biróval, aki egy beogradi támadást ofszeid cimén akasz­tott meg. Pár perc múlva Szekulics el­hagyja a pályát és helyére tartalék áll be. Két veszélyes zagrebi támadás után Beograd indit ostromot. A 34-ik percben kavarodásból Jovanovics megszerzi Beogradnak a negyedik gólt (4:2). A mérkőzés utolsó perceiben életveszélyes játékkal telik el. Az eredmény nem fedi hűen az erővi­szonyokat, mert zagrebiak is támadtak annyit mint Beograd. A győztes csapat­ban azonban a csatársor sokkal ered­ményesebb volt. Nemes néhányszor na­gyon bizonytalanul látta el dolgát. A beogradi hátvédek közül Ivkovics volt a jobb. A zagrebi csapatban Mihelcsics kaipus és a csatársor jobboldala ját­szott kitünően, Fábris biró erélyesen vezette a mérkőzést. OSKV—Radnicski 2:1 (1:1.) Az újév napján lejátszott mérkőzésen a Vojvo­dina góljait Markovics és Sevics, a Radnicskiét Rozsics rúgták. Az 500 dináros rejtély A Bácsmegyci Napló karácsonyi pél­dányát, amelyben az ötvenhatoáik ol­dalon az első számú keresztsoros rejtvény fordítva jelent meg megtalálta: Viski Erzsébet Subotica akinek a két ih’og kraljevbregi pezs­gőt elköldöttük­* .4 mait hó 28-i számban az első ol­dalon Béke Szíriában Jouvenel főbiztos fegyverszünetei kötött a drazokkal — Megkezdik a béketárgyalásokat cimii cikk a kővetkező változással je­lent meg: Szíriában béke van Jouvenel főbiztos fegyverszüne !el kötött a sziria akkal —Megkezdik a béketárgijalásokat megtalálta; Reisz János Osijek I. „Dráva‘‘ gaufagyár akinek az 500 dinárt elküldtük. & .4 Bácsmegyci Napló pénteki példá­nyút, amelyben a negyedik oldalon Apadnak a jugoszláv folyók Viharok és árvizek egész Európában Angliában a vihar forgalmi zavarokat okozott cikk cime a következő változással je­lent meg: Jugoszláviában a folyók apadnak Viharok és árvizek Angliában Európában a vihar forgalmi zavarokot okozott Akinek bármelyik ilyen példány birto­kába kerül és azt nyolc napon belül a kiadóhivatalnak beszolgáltatja, 500 dinár jutáimat kap. Aki a Bácsmegyci Naplóra előfizet, rész tv esz a márciusi sorsolásban, ame­lyen ötven értékes tárgy és 50, 200, 1000, 10.000 és 30.000 áináros nyer érné­­’"•‘k ír erűinek kisorsolásra. ! TŐZSDE A dinár külföldi árfolyamai 1925. január 2, Zürich deviza 9.15. Budapest deviza 1262.50. Berlin deviza 743—745 milliárd mar­ka, valuta 738.50—742.50 milliárd már­ka. London deviza 274. Zürich, Jan. 2. Zárlat; Beograd 9.15, Páris 1945, London 2510, Newyork 517.25, Brüsszel 2345, Milano 20875, Amszterdam 20810, Berlin 123.10, Becs 73, Szófia 3.75, Prága 15.325, Varsó 59, Budapest 72.55, Bukarest 2.40. Zagreb, jan. 2. Magánforgalom: Tri­eszt 228.50, London 279.75, Paris 213.50, Prága 167.70, Zürich 1094.50. Noviszadi terménytőzsde, jan. 2. Há­rom vagon bácskai 76—77 kilós, 2'k, Sztaribecse környékről 295 dinár. Ten­geri: 15 vagon bánáti, Arangjelovác paritás 128 dinár. Liszt: 1 vagon bács­kai 0-ás kombinált 470 dinár. Irányzat: változatlan. Budapesti terménytőzsde, jan. 2. A gabonatőzsdén az irányzat nyitáskor csöndes, a forgatom gyönge, csak a ha­tárállomásokon van élénkebb érdeklődés olasz és osztrák számlára dunántúli búzában. Az amerikai piacokról is csön­des irányzatot jelentettek. A budapesti tőzsdén nyitáskor 405.000 koronával van árkmálat 77-cs tfszavt­­déki búzára, 400.000 koronás, pénzajáu­­fat van rá. Dunántúli búzában 395.000 koronával volt üzletkötés. Az árak ál­talában 2500 koronával olcsóbbak a csü­törtöki áraknál. A takarmánycikkek piacán lanyha a tengeri, a decembervégi fedezések meg­szűntek, januárra nagy tételeket aján­lanak 187.500 koronával, de 182.500 ko­ronánál többet nem Ígérnek érte. Csikágói gabonatőzsde, Jan. 1. Búza decemberre 186.5, májusra 179. Tengeri decemberre 80. májusra 86.375. Zab de­cemberre 41.25, májusra 45.75. Rozs de­cemberre 103, májusra 111. Newyorki gabonatőzsde, jan. 1. Búza 206.5—205.5. Tengeri 93.875. Liszt 800— 850. Az irányzat búzánál csendes, ten­gerinél egyenetlen. „ Vízállás Noviszadról jelentik: A noviszadi hid­rotechnikai hivatal jelentése szerint a jugoszláv vizek mai ál’ása a következő: Duna: Bczdán 410 (+58), Bogojevó 410 ( - 114), Noviszad 462 (+35), Zemun 523 ( + 18). Pancsevó 502 (+24), Szmedere­­vó 562 (+10). Dráva: Maribor 75 ( —3). Zákány —65 (—1). Száva: Zagreb 10 (—32), Sisak 445 (—35)'; Jasenovac 716 (—14), Bród 702 (—1), Mitrovica 680 (+6). Beograd 465 ( i0). Tisza: Be­cset 522 (—6), Ti h í 496 (+16). Lew’o^b az idén az uj Moiavetz Aibum Kapható minder» jobb könyvkereskedésben-5 MENYASSZONYI KOSZORÚ-FÁTYOL KOSZORU, FÁTYOL KRAMER SOKOÍ.SKA üt tCA Tanonin, csak gramafon mellett lehet I alternált szépet jót olcsóit vehet' Viktóriánál, Subotica, Zrinjski Irg 2. 10767 Sut-ár fűszeres mellett. VÉDJEGY: VÖRÖS LÓTUSZVIRÁG AZ ETIKETTRE RAGASZÍV A Az előkelő és műveli világ csak és kizárólag ty gyártmányt használ / KAPHA TÓ EREDETI GYÁRI ÁRON MINDEN ELŐKELŐBB ÜZLETI VÉDJEGY: VÖRÖS LÓTUSZVIRÁG AZ vewüá&l ETIKETTRE RAGASZTVA