Bácsmegyei Napló, 1925. szeptember (26. évfolyam, 233-262. szám)

1925-09-07 / 239. szám

4. oIčJaT. BÄCSMEGYEI NAPLÓ — Megnyílt a bécsi IX. nemzetközi mintavásár. Becsből jelentik: Vasárnap nyitották meg ünnepélyes keretek között a bécsi IX. nemzetközi mintavásárt. A mintavásáron tizenhét külföldi állam ipara van képviselve. Németország gé­pekkel, Magyarország háziipari cikkek­kel, Csehszlovákia textiláruval. Lengyel­­ország likőrökkel, Jugoszlávia hordók­kal, Franciaország brokáttal, selyemmel és gyapjúval, Svájc órákkal, Olaszország bőrárukkal, Belgium selyemmel, Dánia tejtermékekkel, Görögország szőnyegek­kel vesz részt a mintavásáron. Török­országnak és Oroszországnak is van a mintavásáron pavillonja. — Ötvenezer esztendős Venus. Becsből jelentik: A csehszlovákiai Po'­­ku közeiében, 'amely néhány mérföld­­nyirc van csak Becstől, terméskőből fa­ragott női szobrocskát találtak. A lelet helye a pollaui domáok Mammut-bar­­langja, amelyet a kökorszakbän laktak a jégkorszak vége felé. A szobrocskán kivüi egy tucat mammutcsontváz, rén szarvas, róka, farkas és több halfajta maradványaira bukkantak. Bécsi jelen­tés szerint a pollaui Venus feltűnően linóm és tökéletes mü, az ötvenezer esztendővel ezelőtti asszony-ideák — Gyilkosság a szegedi elmegyógy­intézetben. Szegedről jelentik: Szom­baton hajnalban borzalmas gyilkosság játszódott le Szegeden. A szegedi egyetem elmekórtani klinikáján egy be­teg makói hagymakereskedő meggyil­kolta őrült társát, aki a mellette levő szobába aludt. Singer László húszéves szegedi fiatalember nemrég került a szegedi egyetemi elmeklinikára, ahol először a megfigyelőbe helyezték el. •Szomszédja Acs Sándor makói hagyma­kereskedő volt. Acs többször hangoz­tatta betegtársai előtt, hogy ő a zsidó nélkül való ország királya és a klinika betegei az ö alattvalói. Eiiensegenec képzelt minden olyan beteget, aki zsidó vallásu. Több alkalommal heves össze­ütközések történtek emiatt a betegek között. Szombaton hajnalban azután, mikor minden elcsendesült. Acs Sándor felkelt ágyából, amely abban a terem­ben volt, ahol tizennégy másik őrült is tartózkodott, nesztelenül kiosont a mel­lette levő szobába, ahol egyedül aludt Singer László. Singer Lászlónak mély álma volt és eg}'szót sem tudott szólni, mikor Acs Sándor rárohant és egyet­len kézszoritással megfojtotta. Azután kivonszolta áldozatát ágyából és fejét többször beleverte - az ágy támlájába. Erre a zajra felébredtek az ápolók. Acs Sándor ekkor Singer Lásrló holttestét a szalmazsákja alá akarta rejteni. Mikor az ápolók felfedezték a rémes tettet, hosszú ideig tartott, mig meg tudták fékezni Acs Sándort. Azonnal megin­dult a rendőri nyomozás, hogy terhel-e valakit feielösséo’. O — Tsfuszbaktérlummal akarták megmérgezni a bolgár királyt. Szófiából jelenük : Boris király ellen merényletet kíséreltek meg, amelyet azonban idejekorán felfedeztek.. A ki­rály szakácsát megvesztegették, hogy tegyen a király ételébe tiíuszbaktériu­­mot, de a tervet leleplezték, mire a szakács megszökött. A merényletet állítólag a macedón komité tagjai tervezték, akik a harminchárom föld munkáspárti halálraítélt megkegyelme­­zése miatt fordu'tak szembe a ki­királlyal. SPORT A bajnokság első fordulója Az uj ofszsid-szabely premierje — Sok gól és sok tizenegyes Köszönetnyilvánítás Mindazoknak, akik felejthetetlen feleségem elhunyta alkalmából mér­hetetlen fájdalmamat részvétükkel enyhíteni igyekeztek ezúton mondok köszönetét. Prohászka Lajos A bajnoki szezonnyitást mindenütt feltűnő érdeklődés kisérte. Az érdek­lődés egyrészt az uj ofszied-sza­­nak szólt, melynek most vasárnap volt a premierje. Az uj szabály, melyet másut már régen alkalmaz­nak, egyáltalán nem okozott nagy bajt, a birájk meglehetős jól vezették be és a játékosok is elég gyorsan felismerték előnyeit. A mérkőzések az uj szabállyal, élénkebbek, folyamatosabbak és — érdekesebbek. A közönség, melynek elsősorban az utóbbi kell, természetesen öröm­mel üdvözölte az uj ofszeid-szabályt, amely különben csupán a védőjáté­kosokra ró nagyobb munkát és köve­te tőlük nagyobb állóképességet és gyorsaságot . A bajnoki forduló egyébként nem hozott különösebb szenzációt. Az el­sőosztályban végig a papírforma alapján dőltek el a mérkőzések: a Somb. Sport megverte a suboticai kék-fehéreket, és az SzMTC a jó be­nyomást tett vrbasziakat. A gólok közül kétharmadrész tizenegyesből esett és ami a fair-ség tekintetében nem a legjobb fényt veti ki a csapa­tok játékmodorára. Sombori Sport - Suboticai Soort 3 : 2 (1 : 1) A két csapat mindvégig nyílt küzdel­met vívott .Az első félidőben a szuboti­­caiak vcltak többször frontban, a szünet után azonban visszaestek és a somboríak kerekedtek f jeiül. Az első tiz percben mezőnyjáték, némi kék-fehér fölénnyel. A suboticaiak akctóit főleg Jagica ve­zette, aki mint balszélső mutatkozott be a közönségnek. A jobbszélen Csete deb­­bíidált sikerrel. Az első gólt ő munkája volt: a 12-ik percben a kapu felé szá­­guildva Martin a tizenhatoson belül fel­vágta. A bíró tizenegyest ítélt, amit Jagica éles lövéssel értékesített A gól után a suboticaiak fölénye tovább tovább tartott, a somboriak csak elvét­ve támadtak, akkor is minden akciójuk megfeneklett a rendkívül indolensül játszó Mayeren. A kék-fehér csatársor két ízben veszé­lyes helyzetet teremttt a sombori kapu előtt: előbb azonban Jct.tai, aztán Tamasi szál'aj tóttá el a kitűnő gólszerzés! alkalmat. A suboticai fölényt a 27-ik percben rövid időre megszakította a sombori csatársor, melyben Schwarc—Kaics balszárny volt csak veszélyes. A kék-fehérek újabb rendszertelen offenzivája után a félidőt erős sombori ostrom zárt be, mely a 4ü-ik percben meghozta g kiegyenlítést. Sztip.ics birő a tizenhatoson saját lábában elbotló Kaics miatt, azt hívón, hogy faultról van szó — tizenegyest diktált, amelyből Martin védhetetíen saroklövéssel egalizált (1:1) A szünet után a suboticai csapat a treninghiány miatt szemmelláthatólag összereppant és úgyszólván az egész negyvenöt percben a sombariak diktálták a íemplót. A sombori támadásokat a nagyszerű Sulyok centerhal! készí­tette elő. akinek megértő partnere volt a jómoz­­cásu, tehetséges balszélső: Schwarc. A 8-ik percben újabb tizenegyesből Martin bombalövéssel megszerezte Sombornak a vezetést (2:1) A suboticaiak a gólra heves támadás­sal válaszoltak. Jagica, aki a szünet után a jebbösszekötöbe ment, kijátszotta Martint és éies szögből hosszú lövést adott le. Az éles fals labdát a mekpet som­bori kapus beütött a hálóba (2:2) A somboniak energikus finisbe fogtak. A gyorslábú Káics, akinek direkt jól jött az uj ofszeid-szabály, a 39-ik percben el­szaladt lllgen mellett, de beadását Csisz­­tai szerencsésen kifejelte a mezőnyben. A következő percben a jobbszélfö Sulyok éles labdája kapufélfát ért A kék-fehérek teljesen kifuladva vé­dekeztek, hogy az eredményt megtart­sák. Ez azonban nem sikerült, mert a 39-ik percben Kaics labdájával Schwarc kiugrott és helyezett gólt lőtt (3:2) Az utolsó percekben a suboticaiaknak kedvező helyzetük adódott, de Jagica lö­vését a sombori kapus szépen védte. Sztipics biró jól vezette a mérkőzést. SzMTC. — Vrbaszi SC 6:4 (3:3) A mérkőzés egyenlő ellenfelek küz­delmét mutatta. Mindkét részen a csa­társorok játszottak szépen, mig a vé­delmek meglehetős gyöngén funkcio­náltak. A sok gól is ezzel magyaráz­ható, de természetesen nagy szerepe volt ebben az uj off szájdszabálynak is, meg annak a három tizenegyesnek, melyet a mérkőzés folyamán Ítélt meg Drenkovics biró. Az első félidőben a játék hullámzó és nyílt volt, A vezetést nyomban a játék elején megszerezte az SMTC Barna 1. ré­vén, aki a fault miatt megítélt tizenegyest belőtte (1:0) A vrbasziak azonban ugyancsak tizen­egyesből már az 5-ik percben egyenlí­tettek. Szép a büntetőt pontosan a sarokba lyezte (1:1) A szuboticaiak állandóan támadtak, a vendégek csupán elvétve jutottak a va­sas-kapuig. A vezetést mégis ők sze­rezték meg a 24-ik percben. Nem so­káig örülhettek azonban a sikernek, mert a 31-ik percben Barna II. kicselezve a védelmet véd­telen gólt lőtt (2:2) A következő percben Barna II. a ve­zetést is megszerezte (3:2). A vrba­sziak a gólra góllal feleitek. Hauslohncr a 39-ik percben magas lövéssel egyenlített A szünet után a játék heves irama nem csökkent és a közönség örtnére a gólok sűrűn hulottak. A 3-ik percben Barna II. megismételte bravúrját: a labdát a meglepett kapus mellett behe­lyezte a hálóba (4:3). A vrbasziak a góllelőnyt újból behozták tizenegyessel, melyet Szép értékesített (4:4). de nem bírták tovább az iramot és nem tudták megakadályozni, hogy az SMTC előbb Rucskal, majd Svraka góljaival meg ne szerezze a győzelmet Drenkovics biró kitünően alkalmazta az uj offszájdszabátyt és mindvégig körültekintően vezette a mérkőzést. 1925. szeptember 7. Má­csa-Sloga—Sztaribccseii Soko 0:0. Má­sodosztályú bajnoki. Egyenlő ellenfelek küzdelme. Femun—Vrbaszi Amateur 4:0. sodosztállyu bajnoki. A szuboticai pat szép játékkal győzött. Kula: ZsAK—Kulai SC 4:2 (2:1). I. bajnoki. A szuboticai csapat szép tékkal biztosan győzött. A kulai oszt. iá­csa­patban csupán a halfsor vált be, a csa­társornak nem volt jó napja. Topola: Szombori TK—Topolai SC 4:0 (0:0). II. osztályú bajnoki. Biró: Mangh. StarakanizSa: Szentai AC—Kanizsai AC 6:0 (5:0). II. osztályú bajnoki. Biró: Fischer. Novisad: Beograd—Noviszad válogatott újság­írói 4:0. Az exhibition-mérkőzést, me­lyet ünnepélyesen Milovanovics Milo­­van noviszadi polgármester nyitott meg, előkelő és nagy közönség nézte végig. A győzelemmel a beogradíi új­ságírók megszerezték az értékes ezüst­­serleget. A mérkőzést természetesen bankett követte. Becskerek: Obilics—Kaáima 6:0 (2:0). Biró: Mo­­jics. Mindkét csapat .tartalékokkal ját­szott. Schwäbische—ZsAK-Sfavlia 2:2 (2:1). Biró: Brkics. Zagreb: IIASK—Jugoslavia 2:0 (0:0). Az or­szágos bajnok az idei szezonban Za­­grebban szenvedte első vereségét jugo­szláv csapattól. Jugoszlávia kompletten állít ki, HASK megerősödve a váloga­tott Friedrich-eL,, aki hazatért külföld­ről. Az első félidőben a zagrebiak ha­talmas fölénnyel játszottak, gólt azon­ban a kitűnő beogradi védelem miatt nem lőhettek. A második félidőben Ju­­gosíavija kerekedett felül s szinte ka­pujához szegezte a zagrebiakat. A ve­szélyes ostromot a BASK-nak sikerült gól nélkül megúszni, amikor a félidő vé­gén a kimerült beogradi csapat vissza-' esett, támadásba is ment és Grdenics és Vinek góljaival megszerezte a győ­zelmet. Budapest: MTK—III. kér. 7:2 (3:1). A mérkő­zést a magyar bajnokcsapat könnyen nyerte. A góllövök Orth (3), Molnár (2) és Jen}-. FTC—Vasas 3:1 <0:01. A szebb fut­ballt a Vasas, az eredményesebbet az FTC játszotta, üóilövők: Sándor, Fuhr­­mann, Stecovits, Takács. VAC—BE AC 2:2 (0:1). NSC—Törekvés 2:2 (1:1). Egyenilö ellenfelek küzdelme. 33FC—KAC 3:2 (2:1). UTE—ETC 3:0 (2:0). Az újpestiek végig fölényben voltak. Másodosztály: Zugló—UMTE 3:2. Postás KAOE 2:2. BAK—Világosság 3:3. Fővárosi TK—URAK 3:1. URTSE—Testvériség 3:1. Bécs: Vienna—Hakoah 4:1. Amateur—Rudolfhügel 1:1. FAC—Hertha 1:1. Rapid—Wacker 5:3. WSC—WAC 1:1. Magdeburg úszói győztek a város­közi versenyen. Budapestről jelentik: A Magdeburg—Budapest városközi úszó­­verseny első napján, a magdeburgiak minden számban győzelmet aratta*. 4X66 m. gyorsstaféta: 1. Magdeburg 2 p. 40 mp. 2. Budapest 2 p. 40.2 mp. 4X200 m. staféta: 1. Magdeburg 10 p. 15.2 mp. 2. Budapest 10.44 mp. Két magyar atléta-rekord. Buda­pestről jelentik: Az MTK nemzetközi atlétikai versenyén két uj magyar re­kordot állítottak föl: az egyiket 100 méteren Fluch (BBTE), a másikat 800 méteren Barsy (BBTE). Részletes ered­mények: 100 m. 1. Fluch 10.6 mp (or­szágos rekord). 2. Réti (MTK) 11 mp. 800 m. 1. Barsy (BBTE) 1 p. 54.3 mp (országos rekord). 400 m. 1. Kurunczy (MTK) 51.3 mp. Diszkoszvetés: 1. Egri (MAC) 42.56 m. Távolugrás: 1. Cator (Franciaország) 7.53 m. 2. Püspöky (MAC) 704 cm: 3000 m. 1. Norland (Franciaország) 9 p. 01.6 mp. 2. Gaude (Franciaország) 9 p. 04.1 mp. 3. Grosz (MTK) 9 p. 11.3 mp. A szerkesztésért felelős dr. FENYVES FERENC. Nyomatott á kiadótulajdonos Minerva (ezelőtt BAcsmegyci Napló)Nyomda és Lapkiadó R.-T. körforgógépén Suboticán.