Bácsmegyei Napló, 1924. június (25. évfolyam, 149-176. szám)

1924-06-20 / 167. szám

4 oldd!. BACSMEGYEI NAPLÓ 1924 junius 20. *m A zsidó hitközségek országos sző­ve* ségenek nagygyűlése.. Hétfőn tartot­ta meg. nagygyűlését a zsidó hitközsé­gek országos szövetsége Beogradban. A nagygyűlésen, amelyen 74 hitközség részéről 156 delegátus vett részt a hit­községi tisztviselők kiképzésére terve­zett saraievói intézet fe!á#iiásáról dr. Spitzer Hugó őszijeid ügyvéd- vezette és résztvett a nagygyűlésen Alkalay Izsák gratiárabbi is. — Haragosok ha találkoznak. Becs­kerekről jelentik: Dungyer Mátyás és Stefanovies Miklós Iukácsíalvai földmű­vesek Écskára akartak menni. Útköz­ben Szubö Tódor, Lupa Pál és Bunger Pál rontán-écskai lakósok megtámadták őket és botokkal úgy elverték, hogy a két Iukácsíalvai tolclmívcsi kórházba kellett szállítani. A támadók boszuból követték ei tettüket, mert haragosai voltak a két iukácsíalvai földmives nek. ■Z A heeskereki Szrgao közgyűlése. Becskere&ről jelentik: A becskereki Szrnao közgyűlést tartóit, amelyen megválasztotta az uj vezetőséget. El­nökké Loncsár Pált választották meg. — Letartóztatott szélhámos. Oszijekröl jelentik: Az oszijeki rendőrség letartóz­tatta Weisz Manó kereskedösegédet, aki Jugoszláviában és Romániában nagyobb szélhámosságokat követett el. Wej,sz be­ismerte, hogy csalásait két társával kö­vette el. A kézrekerült szélhámost továb­bi nyomozás céljából átadták a zagrebi rendőrségnek. —• Országos cionista kongresszus. Beogradban. Beogradból jelentik: Va­sárnap ás héttőn tartották meg az or­szág eioHíMa szervezetei kongresszu­sukat Beoeradban. A kongresszuson, a melye* a helyi szervezetek egységesí­téséről tárgyaltak, Spitzer Hugó dr., országos elnök aaggs korára való hi­vatkozással lemondott. Helyette Alka- Uty Dávid dr. beogradi ügyvédet vá­lasztották meg elnöknek. •*- Rájöttek a határőrök. Becskerckröl jelentik: A zsombolyai román határnál, a Heüfeld község melletti országúton egy eddig ismeretlen ember jugoszláv területről román területre akart átlépni. A határőrök rászóltak, hogy álljon meg, de az illető futni kezdett. A jugoszláv határőrök ismételt felszólítás után, a mely eredménytelen maradt, rálőttek a futó emberre. Az ismeretlen megsebe­sülve tovább futott és román területen összeesett. A román határőrök Zsom­bolyára szállították. —• A szuboticai zsidó ifjúsági egyesület műsoros estélye, Csütörtökön tartotta meg a szuboticai zsidó ifjúsági egyesület mű­soros estélyét a Bárány-szálló télikert­jében. A helyiséget zsúfolásig megtöltötte a közönség, amely az érdekes műsor min­den számát viharos tapssal jutalmazta. A műsort Mittler László éneke vezette be, Koch Jolánka zongorakiséretével. Utána zene-kvartett következett, amelyben Stern .0.. Vigh L., Weisz M. és Klein Manci működtek közre .nagy sikerrel. Braun Ist­ván Aoy-vérsekét szavait megértéssel és hatásosan. Rákosi Hajnalka és Eberstärk Magda angol táncol lejtettek igen ügye seri. Pollik Lili művészi zongoráját ékkai aratott lelkes tapsokat, Weisz Bubus kúp­­lókat adott elő ötletesen, Friedman Olga zongorakiséretével. A sikerült műsort Aczél Márta szavalata zárta be. Scheer Oszkár szellemesen kfenferált. A műsor után reggelig tartó tánc következett. _ Elfogott zsebmatszök. Noviszadról ■jelenük: A noviszadi rendőrség zsebmet­szések miatt letartóztatta Dékán István és Frank Ferenc csavargókat. Mindkettő­jüket átadták az ügyészségnek. — UtonáUás. Szentáról jelentik: Bu­­rátiy Etel szappanárus öregasszonyt, amint a tornyosi Nagyvölgy mellett ha­­ladt, egy ismeretlen ember megtámadta és pénzt követelt tőle. Az útonálló az öregasszonyt, aki nem tudott neki pénzt adni, úgy fejbevágta, hogy az eszmé­letlenül esett össze. Burány Etel ké­sőbb magához tért .és jelentést tett a rendőrségnél. '«»u XéerBkerait lókőtök. Noviszadról je­lentik: A noviszadi rendőrség letartóztatta {sárközi Nándor és Góman Mátyás cigá­nyokat, akikről kiderült, hogy több lólo­pást követtek el. Legutóbb Bogyó János bogejevói gazda három lovát hajtották el. A lókötöket átadták a noviszadi ügyész­ségnek. —■ Szombaton hirdetik ki az ítéletet a Csaraga-peibcn. Oszijekröl jelentik: Az oszijeki törvényszék büntető bírósága szombaton délelőtt, hirdeti ki az ítéletet Csaruga és társai bünpörében. — Öngyilkosság. Oszijekröl jelentik: Mrkoljicseva Danica oszijeki leány szer dán szivenlőíte magát és nyomban meg­halt.. Tettét szerelmi bánatában követ­te el. — A »Kölesünkért kastély« második előadása a Legényegyletben. Csütörtökön adta elő a Kathoíikus Legényegylet mü­­kedvelögárdája másodszor a »Kölcsönkért kastély« cimii vígjátékot. A kitünően si­került előadást telt ház nézte végig és a szereplők ügyes játékát hálás tapsokkal jutalmazta. Előadás után táncmulatság volt. Dentist Schaffer Géza rendel délelőtt 5—12-ig. délután 2—6-ig. — Előkészületek a kisaafant prágai konferenciájára. Beogradból jelentik: Gavrilovics, a belügyminiszter képvise­lője és Seba beogradi cseh követ mái a legközelebbi napokban Prágába utaznak, hogy a kisantant konferenciájának előké­szítő munkálataiban részt vegyenek. SPORT Bácskai-Som bori Bajnoki. Biró: Balázs. A rnérkő­­jzés egyenlőerejü csapatok küzdel­me volt és csupán a szombori véde­lem hibája okozta a nagy gólarányu vereséget. Az Amateur különösen az első félidőben, meglepő jó játékot ; mutatott, mig a Bácska csak a má­sodik- félidőben játszotta ki teljes formáját. A mérkőzés mindvégig faír volt. változatos mezőnyjáték­kal. erélyes kapuelőtti helyzetekkel. Az erős iram csak a második félidő vége felé lanyhult el. Bácska kezd és a 2-ik percben Sle-zálc lefutását a szombori véde­lem kornerre menti. A Bácska az eredménytelen kornerrugás után is lendületesen támad. Schmidt azon­ban biztosan szerel. Lassankint frontba kerül a szombori _ csapat is és a 9-ik percben már Bicska-kapu előtt folyik a játék. A 13-ik percben Csillag éles lövését Virág csak kor­nerre menti. Ezután néhány percig mezőnyjáték erős Bácska-támadás­­sal. A 17-ik percben a kiszökő Mar­­cikieset Stalmach kornerre szereli. A 18-ik percben Polyákovics szép beadását Marcikics kapu felé emelj. A 20-ik percben már ismét a Bács­ka térfélért folyik a küzdelem. Csil­lag lő, a labda azonban KuluncsíCsot érintve kornerbe repül. Kornerrugás után Polyákovics megszökik a lab­dával és tizenhatoson _ belii! cente­rez. A labda előbb Weiszet. majd Stalmachot érintve, irányt változtat és váratlanul a kapuba gurul. A gól után a szomboriak erős iramot dik­tálnak és most percekig meleg hely­zet v;an a Bácska-kapu előtt. Több­szöri kísérlet után a 36-ik percben Háj elhúz Kuluncsics mellett. Virág a labdára szalad, a gyorsan futó Háj azonban a labdát Virág mellett góiba rugia. A félidő végéig me­zőnyjáték, amelyet Polyákovics szép lefutásai tesznek változatossá. Az eldöntetlen félidő után a Bács­ka belefekszik a játékba és a Csatár­sora erős ostrom alá veszi a szom­bori kaput. Az első két lövés kapu­fáról pattan vissza, végül az 5-ik percberf Kovácsnak Stalmach hibá­jából sikerül megszerezni a vezető gólt. Kezdés után. a 6-ik percben pedig Slezák beadásával Rudics megszerzi a harmadik gólt is. A két egymásután eső gól után az Ama­teur játékereje lanyhul, a játékosok kedvvesztetten játszanak, aminek következtében a Bácska újabb táma­dást vezethet Prodánovics kapuja ellen. Percekig tartó kapueiőtti játék után Stalmach tizenhatoson belül faencel. A megítélt 11-essel Kovács négyre szaporítja a gólok számát. Ezután az Amateur még egy kísér­letet tesz az eredmény javítására. A halísor intenzív támogatása folytán a szombori csatársor szép akciói következnek — eredmény nélkül. A 27-ik percben Kragujevics szombori jobbszélső fején súlyosan megsérül és kiáll. Most már tíz ember küzd tovább a Bácska erős fizikumú é§ 3 ísr Amateur 4:1 (1:1) szépen kombináló legénysége ellen, amely a mérkőzés végéig uralja a helyzetet. Újabb gólok azonban Pro­dánovics bravúros védése miatt nem esnek. A győztes csapat legjobb emberei Marcikics, Kovács és Polyákovics voltak. Az utóbbi beadásai teremtet­ték a legszebb gólhelyzeteket. A Bácska-halfsor szintén eredménye­sen játszott, kivéve Budánovicsot, aki többször rontott. A hátvédek kö­zül ezúttal Vukov volt a jobbik. Ku­­luncsicsnak rossz napja volt. A szombori csapat, amelynek vala­mennyi embere legjobb tudását adta, szépen kombinált, de nem oly ered­ményesen. mint a Bácska. A csatár­sorban Csillag. Há.i és Kragujevics voltak a legveszélyesebbek. Weisz a jobboldali posztján brillírozott. A védelemben Schmiedt hátvéd biztos volt, Stalmach azonban mindent rontott és az ő hibájából a négy gó­lon kívül még kettő eshetett volna, ha Prodánovics nem oly önfeláldo­­zóan véd. A bíró többször hibázott. Sand—Zs. A. K. 3:1 (1:0.) Baj­noki. Biró: Mdzics. A mérkőzést! megérdemelten nyerte a tartalékok­kal szereplő Sand, amely ezúttal meglepően szépen játszott. A vas­utascsapat ezzel szemben feltűnő gyenge játékot produkált. Az első félidő Sand támadássá! kezdődött és a vasutas védelem legnagyobb erőfeszítése ellenére is a 8 percben gólt eredményezett. A gólt Belesz­­lin beadásából Dömötör fejelte ka­puba. Kezdés után a játék ellaposo­dott. Mindkét csapatnak több gól­helyzete volt, amit azonban a csa­tárok kihasználatlanul hagytak. A második félidőben már nyomasztó Sand-fölény jellemezte a játékot. A 15-ik percben Ördög kiszökött és megszerezte a második gólt. Néhány percig a ZsAK került frontba, de a csatársor ügyetlensége miatt a tá­madás eredménytelen maradt. A 25-ik percben Karip csőrözött lab­dája került védhetetlenül a hálóba. Qói után újabb vasutas támadás kö­vetkezett. amelyet Roglics irányí­tott. A 35-ik percben Roglics egyé­ni játékkal kiszökött és megszerezte a vasutasok egyetlen gólját. A fél­idő végéig Sand-fölény, az egymás­után következő támadásokat azon­ban a védelem szerelte, A győztes csapat legjobb embere Held volt; aki játékával folyton támadásba ve­tette a csatársort. Tamundzsin szin­tén eredményesen játszott. A csatár­sorból Beleszlin és Ördög tűntek ki. A vasutas csapatban csupán Stróbl centerhalf mutatott formát. A csapat többi tagja gyengén játszott, a csa­társora rossz volt. a hátvédek pedig bizonytalanok. A mérkőzést Mázics hibátlanul vezette. Szoinbor: Szombori Sport—Sz. M. T. C. 2:0 (1:0.) Bajnoki. Biró: Kocsmái\ A* mérkőzésnek biztos favoritja volt a szombori csapat, amely azonban meglepő gyengén szerepelt és játék­tudásban a szuboticai csapat jóval felette állt. SzMTC mindvégig szép kombinációkkal dolgozott, de a csa­társora kapu előtt határozatlan volt. Ezzel szemben a szomboriak. akik Sulyok helyén tartalékkal szerepel­tek. habár nem is mutattak stílusos játékot, kihasználták a gólhelyzete­ket és igy. a mérkőzés — nem meg­érdemelten — az ő javukra dőlt el. Az első félidőt változatos mezőny­játék jellemezte, amelyben az Sz. M. T. C. volt a többet támadó fél. A 25 p.-ben szabadrúgás SzMTC ellen. A labda Deákhoz kerül, aki védhetet­­len gólt lő. A második félidőben szintén az SzMTC volt a jobbik csa­pat, csatársora azonban korántsem volt oly veszélyes, mint a Sporté. Mezőnyjáték után, a 18-ik percben uiabb szabadrúgás SzMTC ellen, amelyet Káícs értékesít góllá. A mérkőzés mezőnyjátékkal ér véget. A szuboticai csapat minden embere szépen játszott, különösen Barna és a védelem. A szomboriak közül csu­pán Káics és Rack volt formában, Kocsmár gyengén bíráskodott. Bácska F. b)—Szuboticai Amateur 10:0. A Bácska ifjúsági csapata könnyen győzött a kapkodó, ötlet­szerűen játszó Amateur felett. Noviszad: N. T. K.—N. .4. K. 2:1 (0:0.) Ba­rátságos. Bíró Nemes. Az N. T. K. 8 ifjúsági játékossal állt fel és en­nek ellenére is biztosan győzött. A vezetőgólt az N. T. K. Weisz ré­vén szerezte meg, a mákodik fél­időben. Gól után a N. A. K. erős tá­madást intézett, ami Poszt revén gólt eredményezett. A félidő to­vábbi részében az N. T. K. állandó fölényben volt. A félidő végén ka­pu előtti kavarodásból a védelem hibája folytán esett az N. T. IC. győztes gólja. Ősz: jek: Oszijck~~Bród (válogatott.) 4:3 (2:2.) Biró Klein (Oszijek). Izgal­mas mérkőzés, amelyet a szeren­csésebb oszijeki esiapat nyert meg. A félidő bródi támadással kezdő­dött. amely a 12 percben Fein ré­vén gólt eredményezett. A 16 perc­ben kapu előtti kavarodásból Őszi­jeit Milos utján egyenlített. A 22 percben Milos megszerezte a ve­zető gólt is, amit a 35. percben Fein egyenlített ki. A második fél­időben Oszijek fölénye kidomboro­dott és a 22., majd a 26. percben Raffai négyre szaporította a gólok számát. Bródi a 40-ik percben sze­rezte meig a harmadik gólt, egyen­lítésre azonban már nem volt ideje, Gradjanszki komb. (Oszijek)— Herat (Vinkovce) 7:1. Gradjanszki komb. — Makkabt komb. (Oszijek) 2:2. Zagreb: Gradjanszki — lliria (Ljubljana) 5:1 (2:0.) Becs: Slávia (Prága.)—Wienna 1:1. Amateur—Brünni Makkabi 2:0. Rapid—Simmering 1:1. Hakoah—W. S- C. 1:1. TŐZSDE E 0 Beograd, junius 19. Zárlat: Bukarest 37.50, London 365, Genf 14.97, Prága 2.50, Becs- 11.98, Milánó 3.6750, New­­york 82.50, Paris 4.55. Zürich, junius 19. Zürich: Beograd 6.6759, London 24.46, Newyork 565, Mi­lánó 24,50, Bukarest 2.4750, Prága 16.65, Paris 30.55, Budapest 0.0065, Becs 0.0079, Szófia 4.10. Budapest, junius 19. A mai ünnep miatt a tőzsde zárva volt. A szerkesztésért felelős dr. FENYVES FERENC. Nyomatott a kiadótulajdonos Minerva (ezelőtt Bdcsmcgyci Napló) Nyomda és Lapkiadó R.- T. körforgógépén Suboticán.