Bácsmegyei Napló, 1924. április (25. évfolyam, 91-119. szám)

1924-04-14 / 104. szám

4. oldal. BÁCSMEGYEI NAPLÖ T924 április 14, hírek 08« — A román királyi pár Parisban. A Havas ügynökség- jelenti: Poin­­carre és Dúca román külügyminiszter vasárnap kosszan tanácskoztak Fran­ciaország és Románia általános poli­tikai helyzetéről. — Lemondott Zsombolya német képviselője. Beogradbói jelentik: Zsombolya kiürítésének napján Hein­rich Péter német-párti képviselő, a ki tovább is Zsombolyán maradt, lemondott mandátumáról és erről a parlamentet Írásban értesítette. — A novisadi Lloyd tisztújító köz­gyűlése. Novisadról jelentik: Vasárnap délelőtt tiz órakor tartotta tisztújító közgyűlését a novisadi Lloyd Diraovics Döme elnöklete alatt. Petrovics Brankó dr. főtitkár jelentését a közgyűlés tu­domásul vette, majd megválasztották az uj vezetőséget. Az igazgatóság tag­jai lettek: Agho Tibor, Weisz Vilmos, Weisz Frigyes, Nisevics Száva, Popov Milán, Fischer Sándor, Krotics Sándor és Kohn Gyula. A felügyelőbizottság tagjai; Monasevics Dusán, ífkovics György, Gold Béla, Grosz Viktor. A közgyűlés elhatározta, hogy az igazsá­gos adózás és a vámeljárás egyszerű­sítése tárgyában memorandumot intéz a kormányhoz. — A becskcreki Ady-tát saság ülése-Beeskerekrői jelentik: A becskcreki Ady-társaság vasárnap délután felolvasó üiést tartott, amelyen Farkas Gejza dr. „Élők és holtak kapcsolata“ címen tar­tott előadást. Utána Juhász Ferenc há­borús verseket szavait nagy tetszés mellett — Gazdaságpolitikai társaság ala­kul Becskereken. Becskerekről jelentik Vasárnap délután dr. Gyemekov Dusán becskereki rendőrfőkapitány kezdemé­nyezésére értekezletet tartottak a gaz­daságpolitikai társulat megalakítása tár­gyában. A társulat célját Gyemekov Dusán dr. ismertette és felolvasta a hasonló célú beogradi egyesület alap­szabályait, Sztanojlovics Sándor, Gavrila Emil dr. és Brajes Lajos dr. felolvasása után bizottságot küldtek ki az alapsza­bályok kidolgozására. — Elhalasztották a suboticai ipar­­testület tisztújító közgyűlését. A szu­­boticai ipartestület vasárnapra tűzte ki tisztújító közgyűlését, amelyet azonban határozatképtelenség miatt nem lehetett megtartani. A közgyűlést 20-ára, a jövő vasárnapra halasztották, amikor a tiszt­­ujitást az alapszabályok értelmében a megjelentek számára való tekintet nél­kül okvetlenül megejtik. — Halvacsora Kiki&dáa a Singer Bernéi kórház javára. Kikindáról je­lentik: A eikindai zsidó hitközség szom­baton este műsoros halvacsorát rende­zett a Singer Bernát Szerctetház snbo­­boticai kórhsítea javára. A vacsorán el­sőnek Fisclier Félix szólalt fel, majd Pollák Lajos, a kórház ügyvezető igaz­gatója tartott beszédet, amelyben a kór­ház működésének nagy jelentőségét mél­tatta. Beszéltek még Gussmann Miksa hitközségi és Frank! Jakab szentegyleti elnök. A sikerült műsor keretében Fischer Juliska szavalt, Langsfelder Mancika zoegorázoít, Rothhauser Kuki magánszámot adott elő, Wolkenfeld Miksa főkántor és neje énekelldk. A közönség a szereplőket zajos tapsokban részesítette. A vacsora alatt a kórház­­alapra meginditott gyűjtés tekintélyes összeget eredményezett. A gyűjtést foly­tatják. — Harangszeníeléc Ncvisaéryi. Novisadról jelentik: Vasárnap dél­után 2 órákor szentelték föl a beltéri és a. rőkusi templom uj harangjait. A rókitST templom harangjait több ezer ember kíséretében szállították a beltéri templomba, ahol Fótit Ferenc apátplébános mindkét templom ha­rangjait felszentelte, majd szervtbc­­szédet mondott SPORT A Zsák. nyerte az olimpiai körmérkőzést A. döntőben 2:7-re legyőzte a Sportot A vasárnapi olimpiai napon az alszövetség sorompóba állította Su­­botica úgyszólván minden elscosz­­íályu csapatát — a Bácskát, a Szandot, a Sportot a vasutasokat és az Sz. MTCi-t, amelyek kupa­­rendszer szerint mérkőztek egymás­sal 30 perces játékidővel az SzMTC pályáján. A mérkőzések — amelyeket nem tudjuk kinek a kedvtelésére csapatfelvonuíás vezetett be — ha sportszempontból nem is, de anya­gilag- szép eredménnyel végződtek. Közel másfélezer ember volt kiváncsi az olimpiai küzdelmekre, amelyek­ből kis szerencsével a íelkes vas­utasok kerültek ki győztesen, a döntőben megvervén a 10 emberrel és fáradtan játszó Sport legénységét. ZsAK—Bácska 0:0. Bíró: Matko­­vics. A Bácska, amely Kulundzsics, Slezák é‘s Copkó helyén tartalékok­kal állt ki a komplett vasutas­együttes ellen, az első tizenöt perc­ben szemmeüátható fölényben volt, de eredményt nem tudott elérni. A helycsere után a vasutasok is több­­izben ellátogattak Virág kapuja elé, a csatárok azonban elidegeskedték a kedvező helyzeteket. Az utolsó percekben a vasutaskapus a vonalon belül fogta Kikics lövését, de a bíró nem ítélte meg a gólt. A harminc perc letelte után sorsolással a ZsAK szerzett jogot a továbbjátszásra. Sport—SzMTC 0:0. Biró: Kocs­mán Erős és változatos küzdelmet vivott a két csapat szintén ered­ménytelenül. Az első negyedórában hol a Sport, hol az SzMTC kapuja volt veszélyben, a védelmek azon­ban mindkét részen kitünően funk­cionálnak. A Sport a helycsere után fölénybe került, a csatársora táma­­dásra-támadást vezetett, amelyek rendszerint a tizenhatoson megfe­neklettek. A legtöbb akciót Jagica vezette, akinek szép beadásait a belsők nem tudták értékesíteni. Az SzMTC-ben Céruay centerhalf és Beretka voltak jók, a Sportban Ja­gica mellettOsztoics nyújtott szép játékot. Varga II. nem, érvényesült. Sorsolással a Sport lett a győztes. Sand Concordia 2:0 (1:0). Biró: Mázies. A Sand Haraszti. Bélésűn és Weisz helyén tartalékokkal állt ki és mégis könnyen nyerte a mér­kőzést. Az első gólt JLantos lőtte fordulásból az első tizenöt percben. A második félidőben a Sand nagy vehemenciával feküdt a játékba és rövidesen megszerezte a második gólt tizenegyesből, amelyet Kovács értékesített. A gól után továbbra is ■frontban maradt a Sand-csatársor, amelynek balszélről kiindult akció­ját az egyik Concördia-hátvéo kéz­zel próbálta megakasztani. A meg­ítélt tizenegyest azonban Kratisz a kapu fölé lőtte. A Sandhan Kovács végzett kitűnő munkát, aki gyönge parnerének hibáit is sorra korrigál­ta. A csatársort Újházi tünemé­nyek tehetetlensége megbénította. A halfsorban Krausz és. Tanurdzsin adtak Veiket a játéknak, különösen az utóbbi, aki egyre fejlődik tudás­ban és rutin dolgában. A Ctncordia minden embere szürkén játszott. Sand—Sport 0:0. Biró: Kocsmán Az elődöntő győztesét ismét sorso­lással kellett kijelölni. Mindkét fél­időben változatos, élénk játék. A Sport nehezen és fáradtan mozgott. A csatárosoroknak mindkét részről adódott kedvező gólhelyzet, ame­lyet nem tudtak kihasználni. A Šandiban ez alkalommal is Kovács volt a legjobb. Tanurdzsics teljesít­ménye kissé leromlott. A csatársor­ban Ördög volt elemében, aki azon­ban egymaga nem tudott érvénye­sülni. A Sportban a közvetlen vé­delem és a csatársor jobbaldala — különösen Osztoics — vált ki. A döntőbe — sorsolással — a Sport került az erővesztő ZsAK-kal. ZsAK—Sport 2:1 (0:0). Biró: Hor­­vatsky Péter. A mérkőzés, amely durvaság és kíméletlen játék tekin­tetében a legizgalmasabb bajnoki meccset is felülmúlta, végig erős és változatos volt. Az első negyedórá­ban a Sport csatársora volt több­ször frontban, a csatárok jól indult akcióit azonban a nehéz és tulener­­gikus vasutasrvédelem sorra lesze­relte. A második félidőben Osztoics váratlan szép lövéssel megszerezte Sportnak a vezetést. Pár percre rá szabadrúgásból Roglics egyenlitetL Ezután a játék eldurvult olyannyira, hogy egymást követték a veszedel­mes faultok. A győztes gól után, amelyet Katrjnka szerzett meg a vasutasoknak, az egyik vasutas-já­tékos arcultitöttc Mészárost, aki nyom-bán — retorzióképen — beie­­ugrott az egyik vasutas-játékosba. A biró mindkettőt kiállította. A győztes csapatban elsősorban Rog­lics tíint ki, finom és észszerű já­tékával. A halfsorban minden ember jól megállta a helyét, mig a köz­vetlen védelem bizonytalan volt. A .Sportban, amely 10 emberrel ját­szott csak, Osztoics, Falatkó és Csisztay voltak a legjobbak. Sombor: Somb. Sport—Amateur 1:1 (1:0). Olimpiai mérkőzés. Biró: Csuvardics. Az első félidőben a Sport nagy fölényben. A 10-ik percben Deák átmegy Mataricson, szökteti Kaicsot, aki védhetetíen gólt lő. Az újrakezdés után tovább­ra is a Sport marad frontban és egymásután három komért ér el, amelyek eredménytelenek. A 40-ik percben Cár lövése kapufát ér. A második félidőben az Amateur be­lemelegszik a játékba. A 9-ik perc­ben kornerből Szeic kiegyenlít. A gól után kapkodó, unalmas játék. A Sportban Kaics, Osztrogonác e$ Rack, az Amateurben Weisz, Haj és Matarics voltak jók. Novisad: OSKV-—Juda Makkabi 1—1 (0:0). A Judla Makkabi állandó fölényben volt, amelyet azonban a csatársor nem tudott kihasználni. Az első félidőben a biró a Juda Makkabi javára tizenegyest ítélt, amelyet félrelöttek. A második fél­időben az OSKV 'szerezte meg a vezető gólt Sévics révén. A gól után a Juda Makkabi erősen lábra kapott és a játék végén Kacaf meg­szerezte a kiegyenlítő gólt. Az OSKV-ban i jók voltak Sevics, Du­dás és Kri'skó. A Juda Makkabiban Kohn, Schaffer és Kacaf. Oxford egyetemi csapata Beogradban Beogradból jelentik: Az oxfordi egyetem világhírű csapata vendég­szerepeit szombaton és vasárnap Beogradban. A nagyszerű angol amatőr-együttes, amely első nap a BSK-val. vasárnap pedig Jugoszlá­viával játszott, nagy csalódást oko­zott gyönge játékával, amely meg sem közelítette azt a nívót, amelyet az átlag amatőrcsapatoktól megszo­kott a kontinens sporíközönsége. A’ két beogradi csapat egyenrangú el­lenfele volt a vendégszereplő angol egyetemistáknak, akik csak szeren­cséjüknek köszönhetik, hogy vere­séget nem szenvedtek. Oxford—BSK 2:2 (2:1) Az első félidőben angol fölény. A vezető gólt Oxford a 10-ik percben érte el, amelyet Elbogen egyenlített. A fél­idő vége felé szerezték meg az an­golok második góljukat. A helycsere után a BSK kerekedett felül és több eredménytelen támadás után Szabó védhetetíen lövéssel kiegyenlített. Oxford—Jugoszlávia 2:1 (1:0) A vasárnap lejátszott mérkőzésre az oxfordiak több játékossal felfrissí­tették csapatukat. A mérkőzés mind­végig izgalmas és változatos volt. Az angolok magas labdákkal ope­ráltak és rendszerint a szélsőiket foglalkoztatták, rnig a Jugoszlávia a belső lapos csatárjátékkal kísérlete­zett. Az első félidőben- a Jugoszlávia támadott többet, mégis az ango’ok érték a vezető gólt egy korne! után kavarodásból. A második félidőben Jugoszlávia elkeseredetten küzdött a kiegyenlitésért, de a jó! működő angol védelem mindent mentett. Az angolok, lefutás alkalmával váratla­nul megszerezték a második gólt. A Jugoszlávia egyetlen gólját tizen­egyesből lőtte. Budapesti eredmények. A buda­pesti futballbajnokság utolsó fordu­lója néhány meglepetést hozott. Az els osztályból kiestek 33FC és UTSt, amelyeknek helyére a máso­dikból az NSC és BFAC rukkolnak elő. Vasas—33FC 0:0. Állandó Vasas fölény, a 33 azonban kitünően véde­kezik. VAC—BTC 2:0 (2:0) Az eiső fél­időben VÁC fölény. A 23-ik és a 35-ik percben Boros gólt !ő- A máso­dik félidőben rövid BTC fölény után ismét a VÁC kerekedik felül, de eredményt nem tud elérni. Hl. kcr.—KAC. 0:0 Egyenlő erők változatos erős küzdelme. A többet tárnodó fél a KAC volt. Zugló—DTE 1:0 (0:0) A Zugló nagy lelkesedéssel játszik. A győz- I tes gólt Sefcsik szerzi meg a máso­dik félidő elején. A UTE gyöngén játszott. FTC—Törekvés 3:1 (1:0) Az FTC biztosan győz. A vezető gólt Eisen­­hofíer lövi, amelyet Kautzky a má­sodik . félidő 5-ik percében egalizál. Ferencváros ezután még két góllal biztositja a győzelmet. MTK—UTSF. 3:2 (1:1) A MTK lanyhán játszott, az UTSE viszont elkeseredetten védekezett. A veze­tő gólt az UTSE szerzi meg Lauko révén, melyet Orth egyenlít- A má­sodik félidőben ismét az UTSE jut vezetéshez Gally góljával. Jenny egyenlit, maid Molnár beállítja az eredményt, NSC—Testvériség 2:2 II. oszt. Beac—Ffív.TK 1:1 MAC—MAE C 4:1 -BAK—Ékszerész 0:0 TTC—KAOE 3:1 A Sentai Atlétikai Klub junior fair­­kozóversenye. Vasárnap délután tartatta a Sentai Atlétikai Klub országos junior birkozóversenyét, amelyen az egyesület ifjúsági birkózóin kívül a Sombort Ama­tőr, NAK, juda-Makabi, a suboticai Ferrum, SzAK, Sand és az Omíadina, Senta 56 versenyzője vett részt. A leg­szebb menetet produkálta a légsulyban Fehér (Fcrrum), Rothstein (Makabi), Grünberg (NAK). Szépen és kiforrott technikával dolgozott Schwarz József (Omíadina). A verseny, amelyet nagy­számú közönség nézett végig, éjjel 2 óráig tartott. A verseny eredménye: Légsuly: 1. Scvwarz József (Omíadina), 2. Király (Amatőr), 3. Nei (Sand), 4. Sauerbruun (Amatör). Pehelysúly: 1. Stalter (Amatőr), 2. Volzberger (Amatör), 3. Pécsi (Amatör) 4. Schwarz Gyula (Amatör). Könnyüsuly: 1. Csapiár (Amatör), 2. Juhász (Amatőr), 3. Krniaiszki (Sand), 4. Giss wein (NAK). Közép sidy: 1. Masirevics (Amatör), 2. Weisz (Omíadina), 3. Kahn (Omla­­dina), 4. Pali: ovi cs (Ferrum). Közép B. súly: 1. Sümegi (Amatör), 2. Nikolícs (Amatőr), 3. Kemény (Om­­ladina). A szerkesztésért telelő s dr. FENYVES FERENC ■ Nyomatott a kiadótulajdonos Minerva (ezelőtt B des me gyei Napió) Nyomda és Lapkiadó R.-T. körtorgógépén Subotioin.