Bácsmegyei Napló, 1923. november (24. évfolyam, 298-327. szám)

1923-11-05 / 302. szám

\ 4. oldal. BACSMEGYEI NAPLÓ 1923 november 5. — Bonar Law holttestét elham­vasztották. Londonból táviratozzák: Boíi.r Low volt miniszterelnök holt­testét a goldersg-reei krematóriumban szombaton elhamvasztották. A ham­­vasztásnál csak a legközelebbi roko­nok voltak jelen. A hamvvearet november 5-én helyezik el a West­minster apátságban. — A äi&oticai Lioyd tagjai visszaér­keztek görögországi lkjukról. A suboíi­­cai Kereskedők és Gyárosok Egyesüle­tének huszonöt tagból álló kiránduló csoportja vasárnap délben a beosradi gyorsvonattal visszaérkezett görögor­szági tanulmányutjáról. Legutolsó tar­tózkodási helyükön, Athénben, ahsvá szerdán reggel érkeztek meg hajón, Plctikoszics András dr. ■ suboticai főis­pán, Miiadinovics Vladiszláv dr. köz­jegyző, a Lloyd elnöke, a társaság há­rom másik tagjával együtt felkereste Balugdzsics athéni jugoszláv követ-meg­hatalmazott minisztert, aki a legmelegebb •fogadtatásban részesítette a suboticai kirándulókat és a követség személyze­tével együtt minden tekintetben meg­könnyítette a görög kereskedőkkel való kapcsolat megteremtését. Csütörtökön az athéni és pireuszi kereskedelmi ka­mara Faleron fürdőhelyen nyolcvan­­terítékes bankettet rendezett, amelyen HadzsildHakosz kereskedelmi miniszter és Balugdzsics meghatalmazott miniszter is részt vett. Úgy ők, mint a vendégek és vendéglátók közül többen beszédet mondottak a jugoszláv—görög barátság­nak, a politikai és kereskedelmi kapcso­latok megteremtésének szükségességé­ről. Délután a görög hadiflotta legna­gyobb egységét, a Kaik tsz páncélost te­kintették meg, amelyen a íregatt- Rapifány, az égei-tengeri görög flotta parancsnoka, üdvözölte a jugo­szláv vendégeket. Este a jugoszláv kö­vetségen Balugdzsics meghatalmazott miniszter látta teauzsotmán vendégül a suboticai kereskedőket és gyárosokat. Pénteken délelőtt 11 órakor indultak a kirándulók vissza Snboticára, ahova va­sárnap délben érkeztek meg. — Bukarestben letartóztatták Ari báró volt vezérkai főnöket. Bukarestből jelentik: Arz Artur báró vezérezredest, a monarchia volt vezér­kari főnöket Bukarestben letartóz­tatták. Arz néhány nappal ezelőtt uta­zott Bukarestbe, hogy a békeszer­ződés értelmében járó nyugdiját, amit ezideig a románok nem fizettek ki, a román kormánnyal kiutaltassa. A letartóztatást azzal indokolják meg, hogy Arz a román kormány iránt tartozó engedelmességet megszegte. — Beoskerek város uj szabályren­delete. Becskerekről jelentik: Szomba­ton Becskerekre utazott Risziics Alexan­der belügyminiszteri titkár, aki a vá­rosi hatóságokkal, Becskerek város uj szabályrendelete felől tanácskozott. — A svéd trónörökös esküvője. Londonból táviratozzák, hogy a svéd trónörökös szombaton vezette oltárhoz a Saint-James templomban Mountbatty Lujza hercegnőt. Az egyházi szertartás! a canterbury-i érsek végezte a lendoni püspök segédletével. Az esküvőn György király és a királyné, a svéd király és a két uralkodócsalád számos tagja vett részt. — Tilos a sportbanketi. Bukarest­ből, jelentik : A bukaresti központi sport­­szövetség szigorú hangú leiratot inté­zett vidéki kerületei utján az összes sportegyes® I etekhez. A leirat szerint tilos ezután mindennemű olyan klub­összejövetel, amely bankettezéssel és italozással van egybekötve. A leirat súlyos megtorlással, a szövetségből való kizárással fenyegeti meg az ilyen ban­ketteket rendező egyesületeket, egyleti intézőket és mindazon sportszemélye­ket, akik az ilyen összejöveteleken vészt­­vesznek. — Baleset érte a magyar minisz­terelnök vonatát. Budapestről jelentik : A budapest—szegedi gyorsvonatot,amely szombaton délután 4 ra 10 perckor indult a nyugati pályaudvarról, s amcly­­lye! gróf Bethlen István miniszterelnök, nagyatádi Szabó István földmivelésügyi miniszter, gró! Csáky Károly honvédelmi miniszter, Bartha Richard, a kabinet­iroda főnöke és a miniszterelnök kísé­retében levő több maga-rangú szemé­lyiség utazott, Pilisnél baleset érte. A mozdony csapágya begyulladt és igy a, vonatnak meg kellett várnia a segély­­mozdony érkezését. A baleset folytán a miniszterelnök vonata csak másfélórás késéssel folytatta útját tovább. — Tolvaj kereskedősegéd. Becske­­rekről jelentik: Oppert Antal becske­­reki kereskedősegéd vasárnap este be­tört az Ercegyán-féle fiiszerüzletbe, ahonnan nagyobb mennyiségű petró­leumot ellopott. A tolvaj segédet még az este fólyamáy letartóztatták. — Beoskerek város közgyűlése* Becskereki jelentés szerint, az ottan1 kiszélesített tanács szerdán délelőtt köz­gyűlést fog tartani. — Általános sztrájk Lengyel­­országban. Varsóból jelentik : A iengye'l szocialista párt és a szak­­szervezetek központi bizottsága a vasutak militari záiása ellen való tiltakozásul kimondta Lengyel­­ország egész területére az általá­nos sztrájkot. Ennek kapcsán az ellenzéki újságok azt írják, hogy a sztrájk mindaddig fog tartani, amíg a sztrájkolok étién irányuló megtorló intézk'edéSékht vissza nem vonják. — Egészségügyi felszerelések szét­osztása. Novlsadról jelentik: Az egész­­ségűgyi főnökség a jóvátétel terhére Németországból kapott barakkokból kettőt Vršac városának utalt ki. Ezek közül az egyiket tüdőbetegek, a mási­kat fertőző betegek elhelyezésére fog­ják felhasználni. Az egészségi osztály ezenkívül kilenc fertőtlenítő gépet ka­pott, amelyekből hármat a vrsaci, hár­mat a pancsevói és hármat a belacrkvai járás részére utalt ki. Még harmincegy ilyen fertőtlenítő gép érkezik, amelye­ket a Vajdaság többi járásaiban fog­nak szétosztani. — Verekedés. Vasárnap délután a városháza sarkán összeverekedtek Misin Péter napszámos és Jankó István cigány aki botjával beverte a fejét Misinnek, A rendőrség mindkettőjük ellen meg­indította az eljárást. Misin sebét a men­tők kötözték be. — A pacsiéi postahivatal különös rendje. A pacsiri postahivatal ellen az utóbbi időben, sok panasz hangzik el. Eííekhiíve attól, hogy a hivatalos órá­kat nem tartják be pontosan és igy a közönségnek órákig kell várakoznia, a pacsiri postahivatalnál behozták azt az egészen speciális uj rendet, hogy a cso­magokat, amelyeket csak délelőtt lehet feladni, a feladónak a postáról ismét el kell vinnie és délután magának kell cipelnie azt az állomásra, ahol átadni köteles a mozgópostásnak. Ugyanígy az érkező csomagokat is a vasútnál kell a címzettnek átvenni és beszállítani a postahivatalba, onnan pedig haza. Ezekre a különleges intézkedésekre pedig azért van szükség, mert Pacsirnak mindössze egy tizenkét éves levélhordó ja van, aki mellesleg ujság-árusitássa! is foglalkozik. A postaigazgatóságnak sürgősen intéz­kedni kellene ezeknak a 'ehetetlen álla­potoknak a megszüntetésére nézve. Dr. Faragó Géza hazaérkezett és rendeléseit újból megkezdte. »Ut a boldogság felé« című Griffith­­film a novisadi Balkán filmváüalat tu­lajdona. 8309 Gyamorhnrninál, májbciegeknél és epe­köveknél a Ferenc József keserüviz I használata gyakran rendkívül jó szolgád ! latot tesz.(lO). SPORT Soieíwmí Sport—Zsák 4:3 (2:l), Bajnoki. Biró: Krausz. A mérkőzést, amely csak időnkint volt nivós és élvezetes, a favorit sombori csapat erős küzdelem után. nyerte csak meg a szokatlanul lelkesen játszó vasutasok ellen, . akik mindvégig egyenrangú ellenfelei voltak a kom­pletten kiáSló somhoriaknak. A Zsák O&nyanowal és Hegedűssel megerősítve vette fel a küzdelmet és játékával erősen rácáfolt azokra, akik végleges letöréséről beszéltek. Az első félidőben mindkét csapat kiaknázatlanul hagyott pár kedvező gólhelyzetet, mert a csatárok ugTr a vasutasoktól, mint a Sportban, a ka­pu előtt nem voltak eléggé energi­kusak és határozottak. A vezető gólt a 18-ik percben a Sport érte el. úgy hogy egy Szabó által nagy erő­vel lőtt szabadrúgást a vasutas ka­pus hibásan fogott és a labda a kezei között a hálóba perdült. A gól után a Zsák erősen belefeküdt a játékba és a 23-ik percben sikerült neki ka­varodás alkalmával kiegyenlítenie. A mérkőzés mind hevesebb lett; hol az egyik, htíl a másik kapu volt veszélyben. A 38-ik percben a ki­ugró Karicsot a tizenhatoson belül Ognyanov szabálytalan ni tartóztatta fel, a biró tizenegyest ítélt, amelyet Szabó vécSietetien! levéssel értékesí­tett. A második félidő első negyed­órájában a Sport került fölénybe; csatársora rendszertelen akcióit azonban a Zsák-védelem sikeresen föítartóztetta. A 14-ik percben a vaisutaskapiis hibájából a harmadik gólhoz jutottak, a somboriak. A kö­zönség biztatására a Zsák a gól után lassan átvette a támadó szere­pét. A 25-fk percben egy balszél­ről átadott labdát a jobbösszekötő erős saroklövéssel a sombori hálóba juttatott. A somboriak nem soká vártaik a felelettel: a 32-ik percben Kaics a Zsák-védelem hibájából megszerezte a negyedik gólt. A vasutasok harmadik gólja a mérkő­zés utolsó perceiben esett. A játék heves Zsak-támadással ért véget. A győztes csapatban, amely ez alkalommal nem nyújtott szép és nivós játékot, a védelem volt a leg­jobb. Egyénileg Pakk és Gsztrogo­­nac játéka vált ki. Sulyok indiszpo­nált volt. A csatársorban a balszárny végzett nagy munkát. Kár, hogy a balszélsőt kissé elhanyagolták. Sza­bót erősen fogta Stróbl, aki nem igen engedte lövéshez. A jobboldal gyöngén funkcionált. A Zsák ebben az összeállításban jó játékerőt kép­visel, csupán a csatársor munkájá­ból hiányzik a keTlő intelligencia. A kapusnak rossz napja volt; két gólt föltétien védenie kellett volna. A fedezetsorban egyedül Stróbl iátéka volt kifogástalan. A csatársorban a jobbösszekötő és Hegedűs center játszott legjobban. Sombor: Somb. Amateur—Concordia 5:0 (2:0). Bajnoki. Bitó: Orcsics. Meg­lehetősen gyönge, nivótlan játékkal győzött a sombori csapat a Concor­dia primtiv fotbalt-játszó legénysége ellen, amely csupán a mérkőzés el­ső negyedórájában tudta átvénni az Amateur tempóját. Az első félidő 20-ik percétől a somboriak fölénybe kerültek és Csillag, majd Zeitz gól­jával, a 30-ik, illetőleg a 37-ik perc­ben gólt értek el. A második félidő­ben az Amateur fölénye állandósult; a Concordia mindvégig védekezésre szorult. A 8-ik percben Csillag, kor­­nerból szép gólt lőtt. Ugyancsak ő szerezte meg csapatának a negyedik gólt is a 17-ik percben. Az utolsó I gólt Hay lőtte. Az Amateurból, amely elbizakodottan játszott Csillag ,és Stalmach váltak ki. A Concordiá­© ban Göncöl és Svraka voltak a leg­jobbak. Orcsics jó biró volt. Saiíd—Stttrakanizscti AC 4:1 (3:0) Bajnoki. A Sand tartalékos csapata mindkét félidőben nagy fölénnyel játszott. A gólokat Haraszti (2), Ör­dög és Skala rúgták. A bajnokság ál ása öve® íj er S­•sa El O £ O »•> :0-y rj to jé m •O • o U 'o n. ■íT M IC íiL a í> IXS « Ó Cu 1. Soir.b. Sport 8 6 2 29 8 14 o C. Sub. bp őrt 9 6 2 1 28 8 14 3. Somb. Amat. 9 5 2 2 16 7 12 4. Sand 9 5 1 3. 18 11 11 5. SMTC 7 <8 o 2 2 16 13 8 6. ZsAK 7 2 1 o J> 6 13 5 7. Síoga 8 1 3 4 7 15 5 8. Bácska 4 1 1 2 7 4 3 9. Kanizsa 7 — 2 5 4 28 2 10. Konkordia 6 — 6 4 28 — Novisad: Jugoszlávia (Beograd)—NAH 5:1 (3:0). A Jugoszlávia öt, a NAK két tartalékkal állt fel. Az első félidő eleién a NAK fölénnyel játszott, csa­tárai többizben lenyomuítak a bel­grádiak kapuja elé, de a csatársor gólképtelensége miatt eredményt nem tudtak elérni. Lassanként for­mába jött a Jugoszlávia is és egy­másután három gólt rúgott. A máso­dik félidőben már nagy fölényben volt a beogradi csapat. A NAK csak lefutásokkal próbálkozott. A sevi­­sadiak egyetlen gólját Lereh rúgta. Jugoszlávia a második félidőben még két golt rúgott. A mérkőzés vége felé a NAK javára megítélt tizenegyest kapu fölé rúgták. A mérkőzést Ru­­zBcs (Jugoszlávia) nagy eréllyel ve­zette. Czája János egy órai birkózás után legyőzte Peirovicsoí. Buda­pestről jelentik: A szombat esti Czája Petrov fos - mérkőzésre is csaknem egészen megtelt a cirkusz nézőtere. A két egyforma súlyút (115 kg) és nagyerejü birkózó teljes egy óra hosszat dolgozott, mig végre a magyar mesternek sikerült a győ­zelmet megszerezni. Az első húsz perc tapogatással tefók el és csak a huszonharmadik percben kerülnek földre a birkózók. Petrovics szupp­­lét csinál, de Czája oly ügyesen pa­rírozza a veszélyes fogást, hogy majdnem leteriti ellenfelét. Petrovics erőbeli fölényét nem tudja kihasznál^ ni, sőt a hatvanadik perben, amikor az orosz fogással kapja el Czáját és úgy látszik, mintha összeroppanta­­ná, a magyar mcsterbitkozó átlendíti magát Petrovicson és öt vállra nyom­ja. — Kedden Czája József az ame-I rikai Sámsonnál mérkőzik.-------- ■ ■■■!■ ■mii ...« Ü szérumtermeiö intézet Subotica Telefon 80. Szálfát mindennemű szérumot 2393 és oltóanyagot. Díjtalan kórmegáilepitás és felvilágosítás. 'A szerkesztésért felelős dr. FENYVES FERENC - Nyomatott a kiadótuíaldonos Minerva (ezelőtt Udcsmegyei Naolő) Nyomda és Lapkiadó R.-T. körlorgógépin Suboücán.