Petőfi Népe, 2003. április (58. évfolyam, 76-100. szám)

2003-04-02 / 77. szám

8. OLDAL G A Z D A S A G I TŰKOR 2003. Április 2., szerda A Tescóé lehet a Kaiser’s A Tengelmann az OBI-hálózattal tartana keletre Az európai Plus-hálózat (2000/2001-es üzleti év) Egységek száma Forgalom (darab) (millió euró) Németország Ausztria Spanyolország Magyarország Csehország Portugália VG-GRAFIKA A német Tengelmann kiskereskedelmi csoport vizsgálja a ma­gyarországi Kaiser’s üzlethálózat értékesítésének lehetőségét - tájékoztatta a Világgazdaságot a német anyavállalat sajtó- referense. A 10-12 ezer cikket forgalmazó, nagyobb alapterü­letű szupermarketekből 22 van az országban, ezek tavaly 44 milliárd forint forgalmat értek el. A terv szerint az egységek száma évi egy, a forgalom pedig tíz százalékot meghaladó mértékben nő. A NAP SZAMAI Érték Változás BUX tőzsdeindex 7524,06 pont +1,36% DJ Stoxx 50 2055,45 pont +0,91% Forint a sávban-10,17%-24 bp Euró forintban 248,00 Ft +0,65 Ft Euró dollárban 109,01 cent +0,04 cent Dollár 227,58 Ft +0,66 Ft Referenciahozam, 1 éves 6,48%-2 bp Kedden - hasonlóan az elmúlt hét forgatókönyvéhez - ismét korri­gálták előző napi jelentős esésüket a nemzetközi tőzsdék. London 2, párizs fél százalékkal zárt előző napi értéke fölött. Az amerikai pia­cok szintén emelkedéssel kezdtek, lapzártánkkor e mutatók egysé­gesen 0,7 százalékkal az előző nap végi érték fölött álltak. A Buda­pesti Értéktőzsde gyenge, 3,5 milliárdot alig meghaladó forgalom mellett 1,36 százalékos indexerősödéssel zárta a keddi napot, a BUX nap végi értéke 7523,29 pont volt. GABONAÁRAK Forrás: Financial Times Deutschland Budapest A Kaiser’s Tengelmann AG-nál kapott tájékoztatás szerint külön­böző lehetőségeket vizsgálnak a magyarországi Kaiser’s szuper­marketlánc eladásával kapcsolat­ban. A terv egybevág a Tesco Globál Stores Kft. terjeszkedési terveivel. Lapunk kérdésére a Kaiser’s áruházláncot Magyar- országon tulajdonló Plus Food Discount Kft.-vel folytatott tárgya­lás tényét sem megerősíteni, sem megcáfolni nem kívánták a brit cég hazai képviselői. Az eladás által a Tengelmann a másik hazai kiskereskedelmi márkájára, a Plus diszkontháló­zatra koncentrálhatna. A magyar piacon jelenleg 126 tagú a Plus- hálózat, a cégvezetés várakozásai szerint az üzletek száma és a for­galom egyaránt tíz százalékot meghaladó mértékben növeked­het évente. A Tengelmann-csoport profil­tisztító törekvése abban is tetten érhető volt, hogy 2001 júniusá­ban megváltak a Skála-Coop Rt.- ben lévő 56,7 százalékos részese­désüktől. Alnémet vállalat köz­ben többször is nyilvánvalóvá tet­te, hogy a fejlesztés hangsúlya a legnagyobb növekedési poten­ciállal bíró diszkonthálózatra he­Jelentős díjkedvezmény! A Westel előfizetéses díjcsomagok havi díjának fele lebeszélhető Április 1-jétől a Westel meglévő és új havi díjas ügyfelei Ma­gyarországon egyedülálló kedvezményben részesülnek: az elő­fizetéses díjcsomagok havi díjának felét ezentúl bármely bel­földi előfizető felhívására és SMS-küldésre használhatják fel. így például a Westel 400-as díjcsomag változatlan havi díja ezentúl 120 perc csúcsidős vagy 166 percnyi, azaz közel 3 órá­nyi csúcsidőn kívüli, hálózaton belüli hívást tartalmaz majd! A havi díjas 06-30-as ügyfelek te­lefonszámlája díjcsomagtól füg­gően több ezer forinttal is csök­kenhet áprilistól annak köszön­hetően, hogy a Westel díjszabásá­ban szereplő előfizetéses csoma­gok előfizetési díjának fele a jövő­ben telefonálásra, azaz bármely belföldi vezetékes vagy mobil előfizető felhívására és SMS-kül­désre használható fel. A Magyar- országon egyedülállóan minden, a díjszabásban szereplő előfizeté­ses díjcsomagra kiterjedő enged­ménnyel kedvező esetben a mo­bilhasználat a havi díjból külön díjfizetés nélkül fedezhető. A kedvezmény a Társalgót, Szer- vuszt, ZöldZónát, Egyenlítőt, Westel 100-as, Westel 200-as, Westel 300-as, Westel 400-as, il­letve a lezárt díjcsomagokat érin­ti, és automatikusan életbe lép, azaz regisztráció vagy külön igénylés nem szükséges. Áprilistól a Westel havi díjasai igazán szabadon beszélhetnek. A Szervusz díjcsomag nettó 2000 forintos díja ezentúl akár 45 perc­nyi, más westeles előfizető csúcs­időn kívüli hívását is tartalmaz­hatja, a Westel 400-as díjcsomag esetén pedig 2 órányi, csúcsidő­ben indított, hálózaton belüli hívás esetén sem kell többet fizet­ni, mint a havi díj összege. Éj­szakai hívás esetén a Westel 200 díjcsomag nettó 3400 forintos dí­ja 170 percnyi hálózaton belüli beszélgetésre ad lehetőséget. A Társalgó és a Szervusz díjcsoma­gokban egy választott Westel- hívószám esetén díjmentesen, egyéb esetben és csomagokban díj ellenében igényelhető TE+ÉN szolgáltatással a lebeszélhető percek száma tovább nő. Az eddi­gi egyéb kedvezmények - a minő­ségi és páratlan szolgáltatás­választék mellett - változatlanok maradnak (kivétel a díjmentes 10 vagy 20 SMS küldésének lehető­sége, amely a sokkal kedvezőbb megoldással egy időben meg­szűnik), emellett az Arany társkártyás csomagoknál a le- beszélhetőség továbbra is igény­be vehető. Ml MINDEN FÉR BELE A HAVI DÍJBA? Az áprilistól bevezetésre került kedvezmény mellett a havi dij a táblázatban szereplő díjcsomagok esetén belföldi előfizető felhívásakor akár a következő perchasználatot biztosíthatja (az egyes értékek nem összeadhatók): Nettó havi díj Csúcsidőben Csúcsidőn kívül Csúcsidőben Csúcsidőn kívül hálózaton belül hálózaton belül más mobilhálózatba más mobilhálózatba SMS* Társalgó 1500 15 perc 34 perc 8 perc 15 perc 25 db Szervusz 2000 11 perc 45 perc 10 perc 25 perc 33 db ZöldZóna 2300 38 perc 52 perc 23 perc 33 perc 38 db Egyenlítő 3000 28 perc 28 perc 28 perc 28 perc 50 db Westel 100 2600 25 perc 59 perc 19 perc 21 perc 43 db Westel 200 3400 40 perc 77 perc 27 perc 34 perc 56 db Westel 300 5200 74 perc 123 perc 43 perc 65 perc 86 db Westel 400 7000 120 perc 166 perc 77 perc 109 perc 116 db TE+ÉN kedvezmény esetén a lebeszélhető percek száma hálózaton belüli hívás esetén tovább nő: • Csúcsidőben Csúcsidőn kívül Csúcsidőben Csúcsidőn kívül hálózaton belül hálózaton belül más mobilhálózatba más mobilhálózatba SMS’ Szervusz 16 perc 64 perc 8 perc 25 perc 33 db Westel 200 57 perc 110 perc 27 perc 34 perc 56 db Westel 400 172 perc 238 perc 77 perc 109 perc 116 db * 1-es és 2-es kategóriájú, azaz belföldi előfizetőknek küldött SMS-ek lyeződik. Jelenlegi 3600 európai Plus boltjuk kétharmada Német­országban található, a terjeszke­dés fő irányát a közép-európai és a spanyol piacokban jelölte meg a társaság vezetése. Cseh- és Ma­gyarországon együtt mintegy 350 Plus bolt üzemel. Több száz mil­lió eurós beruházással évente mintegy száz egységgel tervezik bővíteni a diszkonthálózatot. A Kaiser’s és a Plus márkák mellett a Tengelmann portfóliójába tarto­zik az OBI barkáosáruház-hálózat is, amely fontos eleme lehet a to­vábbi kelet-európai, főként az oroszországi terjeszkedésnek. Szállítási határidő minimum maximum Elszámolóár (Ft/t) új előző TAKARMÁNYKUKORICA 2003. május 21100 28 000 22 500 22 650 2003. július 21 700 27 000 23 210 23150 2003. november 22 600 ■26,500 22 900 22 750 2003. december 23100 27 500 23100 23100 TAKARMANYBUZA 2003. május 20 000 24 500 22 500 22 500 2003. augusztus 20700 24 400 21000 21000 2003. szeptember 20 700 24 300 21 300 21300 2003. december 23 600 23600 22 600 22 600 BÚZA 2003. május 22 050 28 050 22 650 22 690 2003. augusztus 22 250 29 000 23710 23 710 2003. szeptember 22450 25 700 24 000 24 020 2003. december 24100 27 200 24700 24700 • Forrás: Budapesti Árutőzsde PROBATROLI DEBRECENBEN Próbaüzemre küldte troliját Debre­cenbe a Ganz Transelektro Közleke­dési Rt., amely 20 ilyen járművet sze­retne eladni a városnak. Dunai Zoltán vezérigazgató szerint azonban cége főként külföldön terjeszkedik, Euró­pán kívüli kapcsolatai is erősödnek. A társaság az idén a tavalyi bő három­szorosára, közel tízmilliárd forintra növelné árbevételét. Mozijegyvásárlás mobilon Elsőként Magyarországon a Westel és a Buda­pest Film teszi lehetővé, hogy a piacvezető mobilszolgáltató ügyfelei mobiltelefonjuk segítségével mozijegyet vásárolhassanak. A kényelmes megoldással ezentúl Westel mo­billal sorban állás nélkül, tartózkodási hely­től függetlenül, a nap 24 órájában vásárolható mozijegy. A 777 mobil moziműsorából ki­választott valamely filmre szóló jegyek ellen­értékét a westelesek a szolgáltatással egy időben bevezetett mobilvásárlási (m-com) egyenlegből egyenlíthetik ki. A hírközlési törvény alapján lehetővé vált szol­gáltatásközvetítés gyakorlati alkalmazásaként a mobiltelefonos mozijegyvásárlással a Westel Magyarországon egyedülálló szolgáltatást kínál ügyfeleinek. A filmek kedvelői ezentúl elkerül­hetik a sorban állást, nem szükséges a film előtt 30-40 perccel átvenniük a jegyeket, sőt a vásár­lás során automatikusan az elérhető legjobb he­lyekre szóló jegyeket kínálja fel a rendszer a Budapest Film mozijaiba (Mammut, Corvin, Puskin, Művész, Szindbád, Tabán). A Westel 777 mobil WAP oldalán március 20- tól a Budapest filmes moziknál feltüntetésre ke­rül a jegyvásárlás lehetősége. A mobil jegy- vásárlás a mozik, a filmek és időpontok szerin­ti választás esetén egyaránt rendelkezésre áll csakúgy, mint a filmek rövid ismertetése. Jegy- vásárlás során a pontos időpont után meg kell adni az igényelt jegyek darabszámát (egy vásár­lás esetén legfeljebb 6), majd a rendszer az igé­nyelt számú, a moziterem adottságait figyelem­be véve legkedvezőbb elhelyezkedésű helyet ajánlja fel. A telefon kijelzőjén megjelenő ábrán az is megtekinthető, hogy a felajánlott ülőhe­lyek a teremben merre találhatók. Az elfogadást követően a vásárlás linkre kattintva megjelenik a vásárlás adatait összefoglaló tájékoztató, amelyben szerepel a megvásárolni kívánt ter­mék megnevezése (mozijegy), ára, esetleges egyéb díjtételek (pl. tranzakciós díj), a kiegyen­lítésre használni kívánt fizetési mód (m-com egyenleg vagy havi számla). A tranzakció akkor jön létre, ha az ügyfél négyjegyű kódjával jóvá­hagyja a vásárlást. A sikeres jegyvételről az ügyfél WAP-on és SMS-ben egyaránt megkapja a vásárlást igazoló azonosítót, amellyel a mozi­tól függően a külön erre a célra fenntartott vagy az átvételkor működő pénztárban átveheti jegyeit. A mozijegyeket a Magyarországon egyedül­álló lehetőségeket nyújtó, a későbbiek során számos további termék és szolgáltatás mobil- telefonos vásárlására szolgáló mobil vásárlási (m-com) egyenlegből lehet kiegyenlíteni. Az egyenleg terhére az előfizetői jelszó ismereté­ben igényelt négyjegyű vásárlói kóddal lehet vásárolni, kizárva ezzel az illetéktelen vásárlás lehetőségét. A mobil vásárlási egyenleg 50 ezer forint erejéig tetszőlegesen az OTP Bank bár­mely automatájánál feltölthető. A feltöltés mel­lett havi díjas ügyfeleknek 4000, aranykártyás ügyfeleknek 8000, platinakártyás ügyfeleknek 12000 forint erejéig a vásárlás utólagos ki- egyenlítésére van lehetőségük. Az m-com egyenleghez kapcsolódóan annak internetes vagy WAP-os kezelőfelületén - Ma­gyarországon csak a Westelnél - számos egyéni beállításra van lehetőség, így többek között vá­sárlási kód kérhető, beállítható, hogy a rend-, szer mekkora összegig ne kérjen jóváhagyást, küldjön-e SMS-értesítést a sikeres tranzakció­ról. Kiválasztható, hogy mely fizetési mód mely termékek kifizetésére vonatkozzon, és az egyenlegek mellett megtekinthetők a sikeres, il­letve sikertelen tranzakciók. Az internetes Mo­bil vásárlási felületre a Westel ügyfelei hívószá­muk és előfizetői jelszavuk segítségével léphet­nek be. Domino kártyás ügyfelek kérés esetén, havi díjas ügyfelek havonta számlát kapnak m-com feltöltéseikről és mobil vásárlásaikról.