Petőfi Népe, 1997. november (52. évfolyam, 255-279. szám)

1997-11-17 / 268. szám

10. oldal Labdarúgás 1997. november 17., hétfő Helyzetértékelés a világbajnoki pótselejtező visszavágó mérkőzésekről Jugoszlávia-Magyarország 12-1 Ismert: szombaton játszottak le négy európai labdarúgó-világ­bajnoki pótselejtező' visszavágót. Újabb négy együttessel bővült a jövő nyári franciaországi finálé mezőnye: Jugoszlávia, Hor­vátország, Belgium és Olaszország biztosította a helyét a Co­upe du Monde-on. Csank: kimaradt lépcsőfokok Az 5-0-ás (összesítésben: 12-1) „plávi” győzelemmel végződött jugoszláv-magyar 90 perc után nyilatkozott:- A jelenlegi magyar gárda néhány játékossal kiegészülve képes arra, hogy egyenrangú fél­ként szálljon szembe az európai átlagcsapatokkal - kezdte Csank János. - Velük kell felvenni a ver­senyt. Sajnos létezik egy olyan „kaszt”, amelybe nem tudunk be­kerülni. Más kérdés, nem lett volna szabad összesen 12 gólt kapni Mijatovicéktől. A magyar labdarúgók gondjai nem képes­ségbeli hiánnyal, hanem pszichés okokkal magyarázhatók. Szom­baton két saját szögletünkből kaptunk két gólt, holott mindenki tudta, mi a teendő, amikor meg­indul a jugoszláv kontratámadás. Kiviláglott: több játékosom egyéni taktikai képzettsége gyenge. Csank szerint a két vereség el­lenére sem szabad „eltemetni” a magyar labdarúgást. „Egy szintre elértünk. A csoportunkban a má­sodik helyen végeztünk. Ez a vá­logatott Ausztria, Szlovákia és a többi hasonló erejű csapat ellen bárhol, bármikor képes megfe­lelő eredményt elérni. Tudomá­sul kell venni, nem vagyunk a fut­ballban nagyhatalom” - jelezte a szakember, akinek a szerződése jövő nyárig szól. Úgy véli, sietősen meg kell kezdeni az Európa-bajnokságra való felkészülést.- Komoly gond, hogy mi soha nem hagyunk ki lépcsőfokot. Ha annak idején azt mondják, nem akarunk (mert nem tudunk) kike­rülni a vb-döntőbe, az igazi cél az EB, akkor más a helyzet, ajárt út. Mivel mi mindig mindenhova ki akarunk kerülni, rendre olyan csapatot kell kiállítani, mely ké­pes győzni a legközelebbi ellen­fél ellen. Az nem biztos, hogy „az” a csapat olyan játékosokból áll, akik a következő világbajnoki selejtezőkre igazán jók lennének. Példaként említette Jugoszlá­viát. Válogatottja az ENSZ- szankciók miatt kihagyott több lépcsőfokot; most klassziscsapat­tal bír. Jugoszláv lapvélemények „A jugoszláv válogatott a 7-1 -es magabiztos budapesti győzelme után szombaton ismét minden­ben felülmúlta a magyarokat. Az új abb siker azt bizonyítja, hogy a hagyományok szerinti egyik legnehezebb riválisunk ellen el­ért budapesti diadal nem a vélet­len műve volt” - írta a Politika című belgrádi napilap. - Míg a jugoszlávokat a korszerű és mes­teri játékért illeti dicséret, addig a magyarok azért érdemelnek el­ismerést, hogy a súlyos vereség elszenvedésének órájában is megőrizték sportolói büszkesé­güket. A Vecemje Novosti „Varázs­lók Franciaországban” címmel számolt be az 5-0-ás jugoszláv győzelemről. Hangsúlyozta: a „plávik” ismét elkápráztatták a világot. A magyarok fizették meg a számlát azért a szenvedé­sért, amelyen a jugoszláv labda­rúgásment keresztül a szankciók évei alatt. A többi papírforma Kijevben szakadó esőben 70 ezer néző előtt harcolta ki a lét- fontosságú 1-1-et Horvátor­szág. Szabó József szövetségi kapitány ukrán serege már a ne­gyedik percben lefaragott egy gólt a zágrábi hátrányból, a 21 éves Sevcsenko betalált Mrmic kapujába. A horvátok nem kö­vették el azt a bakit, hogy to­vábbra is csak védekezzenek, így a 27. percben Boksic kie­gyenlített. A hazaiak folytatták rohamsorozatukat, de a szerve­zett horvát középpálya és véde­lemkitartott. Koszovszkij ugyan rúgott egy gólt, de azt a norvég Pedersen játékvezető nem adta meg. A 3-1-es összesítéssel Horvátország finalista.- Játékvezetői hiba fosztott meg bennünket a továbbjutástól - kommentált Szabó József. A brüsszeli belga-ír (2-1) mérkőzésen a hajrában a vendé­gek a kapujukhoz szegezték a belgákat. Mindent megpróbál­tak. Ha lőnek még egy gólt, ak­kor „idegenbéli gólokkal”, jobb mutatóval továbblépnek. így Belgiumörülhet, 3-2-es összesí­téssel finalista. Nápolyban 76 500 fizető néző üldögélt a San Paolo-sta- dionban. Látta azt is, hogy a moszkvai 1-1 után bizony csak a második félidőben elért Casi- raghi-góllal sikerült megtörni az oroszok ellenállását. Olaszor­szág 2-1-gyei jutott ki francia földre.- Soha nem volt ilyen nehéz fellépésem, pedig játszottam már egy-két tétmérkőzést - mondta Paolo Maidini. Japán a 29. vb-résztvevő A malajziai Johor Baharuban rendezett ázsiai labdarúgó-vi­lágbajnoki pótselejtezőn Japán válogatottja hosszabbítás után 3-2-re verte Irán nemzeti tizen­egyét. A távol-keletiek 29. csa­patként jutottak az 1998-as franciaországi vb mezőnyébe. A japánok győztes találata a 119. percben (aranygól) esett. Az iráni válogatott november 22-én és 29-én újabb pótselejte­zőt játszhat az óceániai zóna győztese, Ausztrália ellen. Labdarúgó Nb i/b. Hazai pályán védekezve KECSKEMÉTI TE- DUNAFERR 1-2 (1-1) Kecskemét, 400 néző. Vezette: Sápi (Hrabovszky, Bócsik). KTE: Sinescu - Szél, Már­kus, Gligorovics, Fekete, Tóth I., Lukácsi, Deme, Vincze, Tóth Gy. (Kovács J. 55. p.), Babai. Mb. edző: Kajtár István. Dunaferr: Bita - Ács, Sala­mon, Mikler, Sowunmi, Popo- vics, Tamás (Tóth N. 62. p.), Ruppert, Kóczián, Szabó Z., Tököli. Edző: Gálhidi György. Sárga lap: Mikler a 31., Kóczián a 49., Tóth N. a 78. percben. Gyászszünettel kezdődött a találkozó. A volt KSC- és KTE- játékosról, a nemrégiben el­hunyt Egyed Zoltánról emlékez­tek meg. 3. perc: Bal oldalról végez­hetett el szögletrúgást a KTE. Vincze tette be a labdát, Tóth Gy. visszafejelte Szél elé, aki 16 méterről, kapásból a jobb felső sarokba lőtt, 1-0. A gól után mezőnyfölénybe kerültek a vendégek, a hazai já­tékosok jobbára csak a védeke­zéssel törődtek, s a megszerzett labdát rendre előrevágták, vagy már a középpályán elad­ták. 6. perc: Veszélyes vendég­szöglet után Sinescu remekül mozdult ki kapujából, s kapa­rintotta magához a játékszert. 11. perc: Ruppert a balösz- szekötő helyéről ívelt középre, s az egész meccsen nagyszerű formában játszó Sowunmi 8 méterről kapura fejelte a labdát. Sinescu azonban tisztázni tu­dott. 19. perc: Mikler mintegy 20 méterről veszélyes, kifelé teke- redő lövést zúdított a hazai ka­pura. A bal felső sarokra tartó lövést azonban Sinescu szög­letre tolta. , 28. perc: A partjelző intésére a bíró a középen, a 16-os vona­lánál kiugró vendégjátékost le­A Dimaferr-játékos, Popovics a felső lécre lőtte a büntetőt. sen állította meg. Szerencse, hogy lesnek ítélték meg a hely­zetet. 42. perc: Óriási védelmi hiba után meghozta gyümöl­csét az addig meddőnek tűnő Dunaferr-fölény. Tököli a bal oldalon a szögletzászlóig vitte a labdát kettős díszkíséretben. Úgy tűnt, hogy a túlerő sze­relni tud, ám Tököli remek csellel átjátsztotta mindkettő­jüket, s kapura húzott. Eles szögből ki is lőtte a rövid sar­kot, 1-1. 44. perc: 11 -es! Az előzmé­nyekről annyit, hogy a színes bőrű játékos, Sowunmi betört a 16-oson belülre, két védő szo- rongatásában feldobta magát, igaz, Vincze kissé meg is lova­golta őt. Az ítéletet Popovics hajtotta végre, aki flegmán a felső lécre lőtt. 53. perc: Popovics ment el a bal oldalon, majd középre adott. A KTE-védelem statisz­tált csak ahhoz, ahogy Tököli átvette a labdát, majd három védő gyűrűjében a léc alá bombázott, 1-2. 80. perc: Tököli 15 méterről lőtt, Sinescu bravúrral hárított, azonban a róla kicsorgó labdát Sowunmi még kapura tolta. A visszafutó Vincze kézzel szög­letre tessékelte a játékszert. A bíró nem látott szabálytalansá­got. Megdöbbentő volt a látvány a gyors KTE-gól után. Ahelyett, hogy a hirtelen szerzett találat felpörgette volna a hazai gár­dát, inkább lelohasztotta táma­dókedvüket és a játékosok szinte sündisznóállásba vonul­tak vissza kapujuk elé. A ven­dég mezőnyfölény így törvény­szerűen góllá is érett a félidő végére, sőt, a vezetést is majd­nem át tudták venni a szünetig. A második játékrész hosszan tartó unalmas tilitolija után egy ideig ismét a vendégek vezették a veszélyesebb akciókat. A ha­zaiak - mintha álomból ébred­nének - az utolsó negyedórát meghúzták, s szinte kapujukhoz szögezték ellenfelüket. Az utolsó húzásoknál azonban mindig közbeért egy láb, vagy az ifiket sem nélkülöző hazaiak egyike-másika elügyetlenkedte helyzetét. Kitűnt: Sinescu, Tóth I., Lukácsi, illetve Salamon, Mik­ler, Sowunmi, Ruppert, Tököli. Kajtár István: - Becsületes játékunkból ezen a mérkőzésen ennyire tellett. Gálhidi György: - Helyen­ként jó játékkal megérdemelten nyertünk. Az NB I/B. állása 1. III. kér. TVE 2. Nyíregyháza 3. Matáv Sopron 4. Dunaferr 5. Nagykanizsa 6. Kiskundorozsma 7. Pécs 8. Kaba 9. Kaposvár 10. Szolnoki MÁV 11. Érd 12. Soproni FAC 13. KTE 14. Paksi ASE 15. Salgótarján 16. Komló 17. Dorog 18. Csepel 19. Tiszaújváros 20. Tiszavasvári 17 10 6 1 41-13 36 17 9 7 I 26-10 34 17 8 6 3 28-14 30 17 9 3 5 26-15 30 17 93 5 27-19 30 17 7 6 4 33-25 27 17 7 6 4 20-15 27 17 7 3 7 18-18 24 17 6 5 6 20-24 23 17 6 5 6 23-28 23 17 5 6 6 25-23 21 17 5 6 6 14-21 21 17 6 3 8 17-26 21 17 5 7 5 13-15 20 17 55 7 18-25 20 17 5 2 10 17-30 17 17 3 5 9 16-25 14 17 3 5 9 13-24 14 17 4211 17-33 14 17 1 9 7 10-19 12 További eredmények: Salgótaiján-Kaposvár 1-1, Tiszavasvári-Tiszaújváros 2-0, Pécs-Do- rog 2-1, Soproni FAC-Kiskundorozsma 1-2, Érd-III. kér. TVE 1-2, Csepel-Kaba 1-0, Szol- nok-Matáv Sopron 1-3, Paks-Komló 0-1, Nagykanizsa-Nyíregyháza 0-0. A Pakstól 2 büntetőpont levonva. Nb ii. Keleti Csoport tti 1 // m i •• m n • Kiskőrösi oromfoci SOROKSÁR-KTK 3-1 (0-0) Soroksár, 500 néző. Vezette: Veres (Vida, Szabó). KTK: Bánó - Márics, Nagy, Za- horecz, Karsai (Lapsánszki 79. p.), Csincsák, Síber, Fekete I., Korom, Fekete Zs., Fórizs. Edző: íoan Pat- rascu. 55. perc: Fórizs labdát szerzett a soroksári kapustól, majd zavartala­nul a gólvonalig sétálhatott, 0-1. 61. perc: Takó bal oldalon szög­let után hat méterről a jobb alsó sa­rokba fejelt, 1-1. 65. perc: Tímár Szeitl emelése után a felső lécről kipattanó labdát fejelte a kapuba, 2-1. 85. perc: Szeitl lerázta őrzőjét, s a kapust is kicselezve gurított a há­lóba, 3-1. Kiállítva: Fekete Zs. 67. p. Eseménytelen első játékrész után változatosabb, élvezetesebb játék­kal telt a második félidő. A vendég­csapat jutott vezetéshez, ám hama­rosan két szépségdíjas fejessel for­dítottak a hazaiak. A harcosan küzdő, de az utolsó húsz percre 10 játékosra olvadó ellenféllel szem­ben Szeitlék még növelni is tudták előnyüket. Kitűnt: Takó, Szente, Bősze, Szeitl, illetve Síber, Fórizs, Zaho- recz. Gálvölgyi István: - őszi telje­sítményünknek méltó befejezése volt a győzelem. loan Patrascu: - A kiállítás és a szabálytalan körülmények között esett harmadik gól megpecsételte sorsunkat. SZEAC-KALOCSA 2-2 (0-1) Szeged. 200 néző. Vezette: Her- bály (Ring, Tompos). Kalocsa: Gojtán, Iván, Aradi, Farkas G., Bolvári, Balogh, Farkas Z. (Szabadi 65. p.), Sári, Mácsai, Kovács J. (Bata 57. p.), Tóth A. (Süveges 90. p.). Edző: Hayerba- cher Ferenc. 33. perc: Mácsai 12 méterről a jobb felső sarokba csavarta a lab­dát, 0-1. 48. perc: Bencze egyéni játék után 5 méterről a kapu jobb olda­lába helyezett, 1-1. 62. perc: Turján Tóth A. bal ol­dali szöglete után öt lépésről a kapu közepébe lőtt, 2-1. 78. perc: Sári a tétovázó szegedi védők között négy lépésről a bal alsó sarokba gurított, 2-2. Az első félórában a szegediek támadtak valamivel többet, de a 33. percben a vendégek szerezték meg a vezetést. Pihenő után támadóbb szellemben játszott a SZEAC, gólo­kat lőtt, azonban a vendégeknek még sikerült az egyenlítés. Kitűnt: Némedi, Turján, Bencze, Takács G., illetve Iván, Farkas G. Katzenbach Imre: - Két pontot vesztettünk, holott gólokkal kellett volna nyernünk. Hayerbacher Ferenc: - A gyenge színvonalú mérkőzésen mindkét csapat győzhetett volna. KISKŐRÖS-REAC 5-0 (3-0) Kiskőrös, 300 néző. Vezette: Bába (Kormos, Hegyi). Kiskőrös: Mlinkó - Herczeg, Csemák (Szlovák R.), Aszódi, B. Szabó, Kiss, Amuncsik, Pecznyik, Csehi I., Czigléczki, Závoda. Edző: Földesi János. 18. perc: Pecznyik szabadrúgá­sát Aszódi a hálóba fejelte, 1-0. 28. perc: Csernák egyedül hú­zott kapura és 6 méterről a kapuba lőtt, 2-0. 31. perc: Pecznyik a cselsorozat után Herczeg elé adott, aki nagy gólt lőtt a jobb felső sarokba, 3-0. 60. perc: Czigléczki átadásával Csehi I. a félpályáról indult. A ka­pust is kicselezve gurított a hálóba, 4-0. 65. perc: Csehi I. balról adott középre. Az érkező Czigléczki a jobb felső sarokba bombázott, 5-0. A hazai csapat az első félidőben tíz perc alatt eldöntötte a találko­zót. Utána inkább közönségszóra­koztatófocit játszott. Kitűnt: Herczeg, Csemák, Pecznyik, Csehi I., Czigléczki, il­letve Olteanu. További eredmények: Palotás- Demecser 0-0, Borsod Volán-Ti- szafüred 2-2, Dunakeszi-Hajdúná- nás 2-0, Eger-Nyírbátor 0-0, Ka- zincbarcika-Hatvan 2-0. Nb iii. Alföld-, Dráva-Csofort Bosszantó döntetlen MÉLYKÚT- GYOMAENDRŐD 1-1 (0-0) Mélykút, 600 néző. V.: Bánóczki. Mélykút: Vasuth - Facskó, Szűcs (Szabó), Kárász, Vojnics, Kiss J., Palla, Schuchmann, Margit (Piegel), László, Velez. Edző: Alföldi Albert. 69. perc: Palla hazafejelte a labdát. Czífrák rácsapott és balról a hosszú sarokba lőtt, 0-1. 71. perc: Vojnics futott el a bal ol­dalon. Pontosan ívelt Kiss J. elé. ő Szűcshöz gurított, aki 28 méterről ha­talmas gólt lőtt, 1-1. Halász kapus - egyetlen nagy lö­vést kivéve - mindent hárítani tudott, így a végén jogos volt a hazai nézők bosszankodása. Kitűnt: Szűcs, Kárász, Vojnics, Kiss J., László, illetve Halász, Pisont, Molnár, Czifrák. Ifjúsági eredmény: Mélykút- Gyomaendrőd 0-2. SZARVAS­KEREKEGYHÁZA 3-2 (1-0) Szarvas, 300 néző. V.: Kalmár. Kerekegyháza: Berta - Pataki, Varga (Nyúl), Kulmann, Pécsi (Duzmath), Torbavecz, Virág, Gaz­dag, Bende, Juhász Zs., Máté. Edző: Bende József. 16. perc: Benyó szögletrúgása után a labda átszállt a védők felett. A labdát Darida Zsolt Mazula elé fe­jelte, aki szintén fejjel a hálóba továb­bított, 1-0. 65. perc: Szögletrúgás után Tor­bavecz Kiss Sándort megelőzve fejelt a jobb felső sarokba, 1-1. 71. perc: Jobb oldali vendég kont­ratámadás után Juhász adta be a lab­dát, amelyet Virág öt méterről a há­lóba küldött, 1-2. 73. perc: Egy gyors szarvasi táma­dás végén kavarodás keletkezett a vendégek kapuja előtt. A labda végül Benyó elé került, aki közelről egyenlí­tett, 2-2. 84. perc: Nagy Krisztián Kérihez továbbított, aki pár lépés után igen jól eltalált lövéssel a bal felső sarokba lőtt, 3-2. A szarvasiak erre a hatpontos mér­kőzésre kellőképpen ráhangolták magukat. Az első félidőben javarészt ők irányították a játékot. A vendégek egyenlítő, majd vezető gólja után az utolsó negyedórában a szarvasi fiata­lok minden erejüket mozgósítva előbb kiegyenlítettek, majd Kéri parádés góljával megszerezték a győzelmet. Kitűnt: Kiss, Rohony, Bogdán, Kéri, illetve Torbavecz, Virág. Ifjúsági eredmény: Szarvas-Ke­rekegyháza 4-0. További eredmények: Jamina-Bé- kés 2-1, Gyula-Makó 4-0, Hódmező- vásárhely-Kunszentmárton 2-1, Me- zőberény-SZVSE 1-3, Kisújszállás- Dömsöd2-2,Tótkomlós-Örkény 1-5. BAJAI LSE-MARCALI 2-4 (2-2) Baja, 120 néző. Vezette: Béni. Baja: Kámán - Csepregi, Visz- meg B., Babó, Pintér (Faragó), Ónódi, Milassin (Bakó) Földvári, Cziffa (Nagy), Koch, Viszmeg Z. Edző: Raffai Rudolf. 23. perc: Koch visszagurítása után Földvári befelé cselezett, majd 16 méterről, a balösszekötő helyéről a hosszú sarokba lőtt, 1-0. 25. perc: Hanusz 20 méteres, gyenge lövését Kámán bevédte, 1-1. 32. perc: Horváth G, lépett ki, Földvári a 16-oson belül hátulról becsúszott, a játékvezető büntetőt ítélt. A 11-est Fitz nagy erővel a bal sarokba bombázta, 1-2. 40. perc: Milassin bal oldali szögletére Ónódi érkezett a rövid sa­roknál és a léc alá csúsztatott, 2-2. 63. perc: Pintér lábáról éppen Szántó elé perdült a labda, aki ka­pásból a hálóba lőtt, 2-3. 65. perc: Horváth G. bal oldalról érkező beadása Hanuszt egyedül ta­lálta a hosszú oldalon. A középpá­lyás egyből a rövid sarokba helye­zett, 2-4. Az első félidőben kiegyenlített já­tékfolyt a pályán. A második játék­részben azonban fölénybe került az agresszívabban futballozó marcali csapat, és ez gólokban is megmutat­kozott. Kitűnt: Csepregi, Földvári illetve Horváth G., Hanusz, Szántó. Ifjúsági eredmény: Baja- Marcali 3-0. További eredmények: Nagykani- zsa-Dunaföldvár 2-2, Bonyhád-Paks 0-1, Kaposfüred-Pécsi Postás 2-4, PVSK-Mohács 2-1, Baja-Marcali 2- 4, Balatonlelle-Barcs 2-1, Bátaszék- Balatonföldvár 4-3, Szekszárd- Dombóvár 0-0.