Petőfi Népe, 1997. február (52. évfolyam, 27-50. szám)

1997-02-03 / 28. szám

10. oldal Sport 1997. február 3., hétfő Hosszabbításban nyertek a kosarasok Körösi vereség a kupában és bajnoki győzelem Fölényes győzelem a vb-selejtezőn Néhány napon belül másod­szor is fölényesen győzött a magyar női kézilabda-válo­gatott világbajnoki selejte­zőn Olaszország ellen. Csík János szövetségi kapitány együttese ezúttal idegenben aratott 18 gólos diadalt. Világbajnoki selejtező, európai 5. csoport, 2. for­duló: Olaszország-Magyar- ország 10-28 (2-15). Bressanone, 500 néző, vezette: Psaltis, Karanikas (görögök). Az olaszok gól­dobói: Bugli B. 3, Bugli S. 2, Bugli L. 2, Leonardo, Lopes, Filipponi 1-1. A magyarok góldobói: Né­meth Helga 8, Kocsis Er­zsébet 5, Mátéfi Eszter, Tóthné Szabó Melinda 4-4, Kökény Bea 3, Hochrajter Rita 2, Nagy Anikó, Takács Gabriella 1-1. Csík János szövetségi kapitány rövid véleménye:- Az a legfontosabb, hogy két mérkőzésből négy pontot szereztünk. így most már a jugoszlávok elleni áp­rilisi találkozóinkon dől el, hogy a hármas csoportból melyik ország csapata jut tovább. Új világrekord Az atléták remek felkészülésé­nek egyik legbiztosabb jele, hogy ismét született egy új vi­lágrekord. Szenzációs új világ­csúcsot futott 1500 méteren a stuttgarti nemzetközi fedett pá­lyás atlétikai versenyen Hicham El Guerrouj. A marokkói atléta 3:31.18 perccel megdöntötte az algériai Noureddine Morceli 3:34.16 perces rekordját, ame­lyet 1991-ben Sevillában ért el. EGIS OSC- BAJAITK ELMA 85-86 (35-35,77-77) NB I. A-csoportos női kosár­labda-mérkőzés: Bp„ Zágrábi út, 200 néző. Vezette: Bagi, Földházi. Bajai TK Elma: Sirobo- kova, Nedilia 26/9, Rátvay 32, Merecicki 7, Völgyesi 16. Csere: Berkó 2, Ácsai, Horváth 3, Bobvos. Edző: Pump Gábor, Schmidt Lajos. Sirobokova az 5. percben sú­lyos térdsérülést szenvedett és el kellett hagynia a játékteret. Az első félidőben végig a ta­nítóképzősök vezettek, igaz, ál­talában 3-5 ponttal. Az OSC egyszer jutott előnyhöz, a 17. percben néhány másodpercre 30-29 volt az állás Herbsterék javára. Szünet után jól kezdett a Baja, Rátvay zsinórban 10 pon­tot dobott, mellette Nedilia és Völgyesi is eredményesen ját­szott. A 31. percben 61-56-ra vezettek Rátvayék, s úgy lát­szott, sikerül győzni idegenben. Herczeg és Herbster máskép­pen gondolta, visszahozták a fővárosiak reményeit. Az utolsó percen belül Berkó kiha­gyott négy (!) büntetőt, a haza­iak nem tévedtek, s jöhetett a hosszabbítás. A hosszabbítás elején Berkó újabb két büntetőt hibázott, ám Nedilia és Rátvay magára talált, s a kipontozódások miatt (Me­recicki a 30., Völgyesi a 41. percben hagyta el végleg a pá­lyát) a fiatalokkal megerősített bajai csapat az utolsó másod­percig küzdött a győzelemért. Nyolc másodperccel a lefújás előtt (ekkor egy ponttal vezetett a Baja: 83-84) szabálytalan­kodtak Nediliával. A bajaiak Olgája mindkét büntetőt érté­kesítette (83-86). Az utolsó másodpercben Berkó triplakí­sérlet közben faultolta Herbs­tert (ezzel kipontozódott a baja­iak bedobója). Telek András fe­lesége két büntetőt bedobott, a harmadikat kihagyta. Kitűnt: Rátvay, Nedilia, Völgyesi, illetve Herbster 21/6, Herczeg 21. ATOMERŐMŰ SE- NAGYKŐRÖSI KSE 111-90 (47-47) Magyar Kupa nyolcaddöntő férfi kosárlabda-mérkőzés. Paks, 500 néző. Vezette: Szlá- vik, Majos. Nagykőrös: Gulyás 2, Módra 9/3, Doma 20/9, Ágh 25/6, Mészáros 12. Csere: Mi- hálovics 8, Balogh 7/3, Kurucz K. 7/3, Kurucz G. Edző: Vel- key István. Az eredmény alakulása: 6. perc: 8-14, 19. perc: 40-44, 22. perc: 53-47, 32. perc: 87-66,38. perc: 101-80. Az első félidőben a lelkes vendégek meglepték a túlzottan is kényelmesen játszó paksia­kat. Fordulás után a szenzáció­san játszó Gulyás vezérletével végül is elég volt egy félidő a papírformát alátámasztó győze­lemhez. Kitűnt: Visockas 14, Gulyás R. 68/3, illetve Doma, Ágh. Vertetics István: - Sokal- lom a kapott pontokat, védeke­zésünk csak időnként volt elfo­gadható. Velkey István: - Csapatom ismét bebizonyította, hogy van KECSKEMÉTI RC MEDIKÉMIA SZEGED- 2:3 (-10,10,-14,10, -10) Magyar Kupa férfi röplabda­mérkőzés a döntőbe jutásért (visszavágó). Kecskemét, vá­rosi sportcsarnok, 600 néző. Vezette: ifjú Juhász, Békési. Kecskeméti RC: Szekeres, Slahticsenko, Somodi, Torma, Kása, Szabó Z. Csere: Sándor, Szegedi, Tóth Á. Edző: Kara­szíve ehhez a játékhoz, csupán centerünk nincs, pedig az is kel­lene. NAGYKŐRÖSI KK-MAFC 94-60 (49-34) NB I/B-csoportos női mér­kőzés. Nagykőrös, Petőfi torna­csarnok, 100 néző. Vezette: Bemáth, Ádám. Nagykőrös: Demeter 4, Or­bán 20/6, Újhelyi 34/3, Nagy H. 14., Weitheld 14. Csere: S. Bognár 4, Hoffmann 4. Edző: Újhelyi Gábor. Az eredmény alakulása: 6. perc: 12-11, 11. perc: 28-18, 14. perc: 32-27, 23. perc: 51-41, 29. perc: 63-50, 35. perc: 79-57. Csak az első félidő derekán és a szünet utáni néhány perc­ben volt a körösieknek némi visszaesése. A mérkőzés to­vábbi részeiben a remeklő ifi­válogatott, Újhelyi Petra vezér­letével és jó csapatjátékkal csak a különbség volt kétséges. Nagy lépést tettek a körösiek a csoport hatodik helyezésének eléréséhez. A B csoportban ugyanis az első 1-6., 7-10. és a 11-13. helyezettek játszanak még két kört a rájátszásban. gics Mátyás. Az eredmény alakulása, 1. játszma: 2:0, 2:12, 10:14, 10:15, 2. játszma: 4-1, 6-3, 10-5, 12-9, 15-10, 3. játszma: 2:5, 12:10, 12:11, 13:13, 14:13, 14:16, 4. játszma: 5:10, 9:13, 10:15, 5. játszma: 2:2, 3:8, 8:10, 10:15. A Szeged 6:2-es összesítéssel lett döntős. Karagics Mátyás: - Majd­nem erőnkön felül teljesítettünk. Ötjátszmás vegyelemzés Álmában Ficsúr, Lóránt, Legény, Frédi és Szakramózó jutott volna eszébe Lovakkal kötötte össze az életét F ülöp Sándor neve ma is ismerős a lovassport ked­velőinek körében. Kecs­keméten lakik, Hetényegyhá- zán lovazik, edzősködik. Egyé­niben 1974-ben nyert világbaj­nokságot, csapatban 1976-ban és 1978-ban állt a dobogó leg­felső fokán. 1971-ben egyéni Európa-bajnokságot nyert és tagja volt a győztes csapatnak is, majd 1977-ben és 1979-ben is­mét részese volt a csapatgyőze­lemnek. Háromszor volt ma­gyar bajnok és négyszer nyert magyar hajtóderbyt. 1984-ben fejezte be versenyzői pályafutá­sát.- Mostanában keveset hal­lani Fülöp Sándorról, mit csinál a visszavonult világbajnok?- Valójában 1984 óta edzős- ködöm, elsősorban fogathaj­tásban kaptam felkérést, ta­valy a díjugratóknál dolgoz­tam a Hullám LK-ban.- Sportolóként a bakon, vagy edzőként könnyebb?- Egyértelműen sportoló­ként volt könnyebb, de az edzői feladatnak is megvan a maga va­rázsa. Visszaemlékszem az első vébémre, amikor Töpler Pista bácsival a balatonfenyvési vb-n részt vevő tíz magyar fogatot készítettük fel. A csapat arany- és Fehér Misi egyéni bronzérme feledhetetlen. 1994-ig voltam a fogathajtó-válogatott mellett edző, 1996-ban ismét visszahív­tak. Közben Hetényben, Hu- gyecz Mariannái dolgozom és benne egy szorgalmas, tehetsé­ges, mindössze 13 éves, min­denre vállalkozó és tudatosan készülő sportolót ismertem meg.- Az említett Mariann mel­lett kire a legbüszkébb edzői te­vékenysége során ?- Inkább úgy fogalmaznék, akik sikereiben osztoztam, így Lázár Vilmos vb-ezüstérme, ifj. Dobrovitz József és Páldeák Já­nos fogatának felkészítésében és vb-re való kerülésében. Pál­deák 1993-ban hajtóderbyt nyert, OB-n második lett, míg Dobrovitz 1994-ben volt ma­gyar bajnok. Benkő Sándor a kettesfogat-hajtóknál nyertOB- t, benne egy igazi tehetséget is­mertem meg. Említhetném Szegedi Gábort is, aki nálam kezdte lovaspályafutását Apaj- pusztánésaz 1995.évi vb-újonc Scheik Józseffel is eredménye­sen tudtam dolgozni.- Az 1996-os vb-felkészü­lésben mivel tudott hozzájárulni az eredményességhez?- őszintén szólva nagyon kevéssel, egyrészt az idő rövid­sége miatt, de minden utazó ke­rettaghoz volt néhány haszno- síthatóészrevételem. Annak kü­lön örülök, hogy az eredménye­sen szerepelt Bozsik Jóska nem orrolt meg rám ezért, hanem be­bizonyította a világnak, hogy korai volt még őt leírni. Tu­datosan csinálta a dolgát és meg is lett az eredménye.- Kevés a képzett szakember a lovassportban...- Valóban. Különösen,hogy ismét népszerű és kedvelt a lo­vassport, elkelne több edző, versenybíró. Én magam a TF-en szereztem oktatói (edzői) képe­sítést, hasznosnak tartanám, ha még versenyzőként szerezné­nek versenybírói, netán edzői képesítést legjobb díjugrató és fogathajtó válogatott sportoló­ink.- Családjában van-e lovas­ember?- Mindenki az. Fiam díjlo­vaglásban kezdte, magyar baj­nok is volt, majd díjugratásban főiskolai világbajnokságot nyert és az utóbbi években a mi­litary szakágban versenyez. Noémi, a nagyobbik lányom kétszeres ifjúsági díjlovas ma­gyar bajnok, kétszer volt az ifjú­sági EB-n, Mária, a legkisebb, most kezd versenyezgetni.- Ha álmában felriasztanák, legutolsó versenyére vissza- emékezne-e, s arra, hogy melyik lovat hajtotta?- Ficsúrt, Lórántot, Szakra- mozót és Frédit, Legény volt a tartalék. Sportolói pályám során hat fogatot építettem és mind a hattal eredményesen szerepel­tem a hazai és a nemzetközi ver­senyeken.- Most vannak-e lovai?- Hozzátartoznak az éle­temhez, mert a lovasemberek­nek van az a mondása, hogy ló nélkül lehet élni, de minek? így vagyok ezzel magam is. -b­PETŐFI NEPE-n keresztül, Szent Valentin napját február 14-én ünnepük világszerte. Ezen a napon a szerelmesek egymásnak küldött üzeneteikkel adnak hírt egymás iránt érzett szeretetükről. Most minden kedves olvasónknak módjában áll üdvözletét, vagy akár rejtjeles üzenetet küldeni a a közölt keretminták bármelyikének felhasználásával (és méretében). SZEREZZEN NEKI MEGLEPETÉST, S TALÁN ÖNRE IS VÁR EGY ÜZENET SZENT VALENTIN NAPJÁN! A megrendelés tetszőleges szöveggel, a keret kiválasztásával 500 Ft-ért adható fel február 12-éig, hirdetésfelvevő helyeinken. Kecskemét, Szabadság tér 1/A • Baja, Árpád tér 6. • Bácsalmás, Szent János u. 9. • Kalocsa, Szent István u. 78. • Kiskunhalas, Árpád u. 12. < Kiskunfélegyháza, Kazinczy u. 1. • Tiszakécske, Béke u. 142. • Szabadszállás, Kossuth u. 18. • Kiskőrös, Árpád u. 2.