Petőfi Népe, 1996. december (51. évfolyam, 281-304. szám)

1996-12-02 / 281. szám

1996. december 2., hétfő Sport 13. oldal Második helyen a Spartacus úszói Száznyolcvan úszópalánta mérte össze tudását a bajai sportuszodában. Kilenc egyesület 180 sporto­lója lépett rajtkóre a Petőfi- szigeti sportuszodában Baja város nyílt utánpótlás-úszó­bajnokságán. A maratoni küz­delem végén az összesített pontversenyben a Szegedi Úszó Egylet végzett az élen 173 ponttal, a Bajai Spartacus VSC úszói 156 pontot gyűjtöt­tek, ami a második helyet je­lentette számukra. A dobogón végzett megye­beli úszók eredményei, 50 mé­ter hát, lányok, 1986-87-ben szül.: 1. Spiegl Nóra (Kalo­csa) 37,49, 1988-89: 2. Hosz­szú Katinka (Baja) 43,34, fiúk, 1984-85: 2. Csanádi Tamás (Baja) 34,01, 100 m hát, lányok, 1984-85: 2. Ku- batov Krisztina (Baja) 1:13,23, 3. Aradi Pálma (Baja) 1:13,95, fiúk, 1979-80: 2. Stadler Szilárd (Baja) 1:03,32, 50 m gyors, lányok, 1986-87: 3. Spiegl Nóra (Kalocsa) 34,01, 1988-89: 1. Hosszú Katinka (Baja) 36,34, 100 m gyors, lányok, 1982-83: 1. Tukacs Adrienn (Baja) 1:01,89, fiúk: 1. Koltai Tamás (Baja) 59,38, 2. Paksi László (Baja) 59,91, 100 m mell, lá­nyok, 1984-85: 2. Aradi Pálma (Baja) 1:20,56, 3. Ku- batov Krisztina (Baja) 1:22,01, fiúk, 1982-83: 1. Koltai Tamás (Baja) 1:14,41, 2. Paksi László (Baja) 1:18,63, 3. Török Balázs (Kalocsa) 1:19,15, 50 m pillangó, lá­nyok, 1982-83: 1. Tukacs Ad­rienn (Baja) 31,14, fiúk, 1979-80: 1. Stadler Szilárd (Baja) 28,59, 4x50 m lány ve­gyesváltó, 1982-ben és előtt szül.: 1. Bajai Spartacus Víz­ügy SC, 4x50 m fiú gyors­váltó, 1979-ben és előtt szül.: 3. Bajai SVSC. L. Cs. A röpösök gátat emeltek a Dunának NYÍREGYHÁZA­KECSKEMÉTI RC 3:0 (13,1,8) NB I-es női röplabdamérkő­zés. Nyíregyháza, 400 néző. Vezette: Hóbor, Nagyváradi. Kecskemét: Dunszt, Czéh, Szabó R., Vasadi-Balázs J., Körmendi, Szikszai. Csere: Martinovics, Török, Teijéki, Szabó M., Héjjas. Edző: Szap­panos Tibor. A veretlen és listavezető a második helyezett Kecskemét csapatát fogadta. A vendégek 4:Ö-ás vezetése után magukhoz ragadták a kezdeményezést. A nyírségiek jó sáncmunkájuk után, remek ütéseik sorozatával érték el győzelmüket a kissé bá­tortalan ellenfelükkel szemben. Kitűnt: Botos, Gaál, Szabó M., Adorján, Lőrinczné, Er- dősné, illetve Dunszt, Czéh. KECSKEMÉTI RC- DUNAFERR SE 3:0 (9,10,1) Extra Liga, férfi röplab­damérkőzés. Kecskemét, 600 néző. Vezette: Békési, ifj. Ju­hász. Kecskemét: Torma, Kása, Szabó Z., Somodi, Slahti- csenko, Sándor. Csere: Sze­gedi. Edző: Karagics Mátyás. Az első és a második játsz­mában valamennyire tartotta magát a Dunaújváros, de a bi­zonytalan nyitásfogadásai miatt csak ritkán sikerült befejeznie a támadásait. A kecskeméti csa­patban Torma és Szabó Z. üté­sei rendre pontot vagy forgást jelentettek. A harmadik játsz­mában 6:0-nál Kelemen edző már a második idejét kérte ki, ám ez sem segített. Akadt ugyan néhány látványos lab­damenet, ám ezek végén min­dig a kecskemétiek örülhettek. Kitűnt: Torma, Kása, Szabó Z., illetve senki. Karagics Mátyás: - Három vereség után nagyon akart győzni a csapatunk. A közön­ség sportszerű biztatása is sokat segített. Úgy érzem, minden te­kintetben jobbak voltunk, mint a Dunaferr. Kelemen István: - Az idei leggyengébb játékunkkal saját magunkat vertük meg. Sajnos, képtelenül rossz teljesítményt nyújtottunk, és erre most nem is tudok semmiféle magyarázatot adni. Juhász volt a majsai delfinidomár KISKUNMAJSA SE- DELFIN KC 35-31 (17-14) NB I/B-s férfi kézilabda-mér­kőzés. Kiskunhalas, 150 néző. Vezette: Simon, Szabó. Kiskunmajsa: Szacsvai - Gi- lan 6, Kucsera 2, Vizsnyiczai 6/2, Kiss 3, Újvári 1, Tóth 6. Csere: Horváth (k), Szabó Zs. 2, Juhász 8, Szabó L. 1, Hova- nyecz. Edző: Prónay Gyula. Delfin KC: Ihász - Kovács 2, Ferenczi 7, Berényi 6, Demeter 2, Balogh 7/2, Molnár 1. Csere: Németh 4, Borics 2, Vazul, Viski, Czenczik, Horváth, Bán (k) Edző: Kalmár Jenő. Hétméteresek: 3/2, ill. 2/2. Kiállítások: 4, ill. 6 perc. A 4. percben már 3-0-ra veze­tett a Kiskunmajsa, de Beré- nyiék három perc alatt felzárkóz­tak (3-2). Ezután ismét három hazai gól esett, ám a lelkes kecs­kemétiek ezúttal is felzárkóztak egy gólra. Négy perccel a lefújás előtt még mindig csak egy gól volt a kiskunmajsaiak előnye (13-12) és csak a hajrában tud­tak elhúzni Kissék. A fordulás után a 37. percben sikerült először egyenlíteniük a vendégeknek (21-21). Sokáig szoros volt a küzdelem, felváltva estek a gólok, de 25-24 után a Juhász István vezérelte majsaiak „megúsztak” a delfinektől. A hazaiak öt góljára a kecskemé­tiek nem tudtak válaszolni (30-24). Ellenállhatatlanul ját­szottak ekkor a majsaiak, akik tovább növelték előnyüket (33-25). A mérkőzés vége felé már csak az eredmény tartására kel­lett figyelniük a hazaiaknak. Látványos és végig sportszerű küzdelmet hozott a megyei ran­gadó, ahol a rutinosabb és ke­vésbé rosszul védekező majsa­iak megérdemelten tartották ott­hon a két pontot. Kitűnt: Juhász, Gilan, Tóth, Vizsnyiczai, illetve Berényi, Fe­renczi, Balogh. Prónay Gyula: Küzdelmes mérkőzésen, úgy érzem, megér­demelten nyertünk. A lelkesen küzdő újonc ellen néha voltak holtpontok játékunkban, de a ru­tin és tapasztalat túlsegített eze­ken bennünket. Kalmár Jenő: Ennyi lőtt gól­lal már meccset lehetne nyerni, de sajnos kulcsembereink hiá­nyoztak a védekezésben. így nem a megszokott felállásban védekeztünk, emiatt néha nem találta helyét a csapat. Ifjúsági eredmény: Kmajsa- Delfin KC 35-27. T. K. TÖRÖKSZENTMIKLÓS- FORTUNÁTÓ MIZSE KC 28-20(12-10) NB I/B-s férfi kézilabda­mérkőzés. Szolnok, 400 néző. Vezette: Horváth, Medo­várszky. Fortunátó Mizse KC: Simó - Czigléczki 1, Király 7/2, Szabó 3, Józsa 3, Farkas 2, Telek 1. Csere: Perczel (k), Sárközi (k), Szórád, Korsós 2, Németh 1, Szekeres, Szilaj. Edző: Korsós Miklós. Kiállítások: 12, ill. 8 perc + 1 kizárás a Mizséből (Király A.). Hétméteresek: 3/3, ill. 2/2. A hazaiak kezdtek jobban, s negyedóra elteltével 3 gólos előnyre tettek szert. A vendégek azonban rendkívül szívósan küzdöttek, rendre felzárkóztak egy gólra, de az egyenlítés nem sikerült. A második félidő első felében kihasználva a hazai pálya min­den előnyét elhúzott a hazai csa­pat, s ezzel el is dőlt a mérkőzés kimenetele, bár az utolsó ne­gyedórára ismét egyenlő erők küzdelmét hozta a mérkőzés. Összességében a hazaiak meg­érdemelten győztek, de a gólkü­lönbség mindenképpen túlzott. Kitűnt: Csiszár 6, Gulyás, il­letve Szabó. Elma-lányok húzták a Kecskemét nótáját BAJAI TK ELMA­PETŐFI NYOMDA KKC 82-72 (42-50) NB I. A-csoportos női kosár­labda-mérkőzés: Baja, dr. Posta S. sportcsarnok, 600 néző, vezette: Farkas, Szalontai. Bajai TK ELMA: Berkó 11/6, Nedilia 19/6, Merecicki 16, Völgyesi 11, Paradiz 25/12. Csere: Sibalin. Edző: Pump Gá­bor, Schmidt Lajos. Petőfi Nyomda KKC: Ko­vács 18/3, Fábián 12, Darida 4, Pásztói 27, Iljasenko 5. Csere: Vida 3, Fück 3/3vGlaser. Edző: ifj. Tóth Viktor, Ábel József. A 15. percig szoros volt a meccs. Ebben az időszakban a bajaiaknál a két légiós, a kecs­kemétieknél Kovács és Fábián remekelt. Az első félidő utolsó öt percében Darida révén fordított, majd Pásztói 13 pontjával előnyt szerzett a vendégcsapat. Az Elma-lányoknak és szur­kolóiknak álom, a kecskeméti­eknek és az őket elkísérő marok­nyi drukkernek rémálom volt a második félidő. Paradiz és Me­recicki találata után Berkó triplá­jával 51-50-re fordított a Baja. A 27. percben 61-50-re elhúzott az Elma, s ez a második félidőben 19-0-ás (!) előnyt jelentett szá­mukra. A 28. percben Pásztói szerzett kosarat a vendégeknek, utána Kovács Andrea vezérleté­vel megindult a felzárkózás. Négy perccel a vége előtt 72-65- ös állásnál Kovács kipontozó­dott. Még Iljasenko kosaraival (72-70) felcsillant az egyenlítési lehetőség, de a hajrát az Elma bírta jobban. Kitűnt: Merecicki, Paradiz, Nedilia, Berkó, Völgyesi, illetve Kovács, Pásztói. (les) BAJAI HONVÉD KK- ALBACOMP-SZÜV 83-91 (43-50) NB I. A-csoportos férfi ko­sárlabda-mérkőzés: Baja, Német Nevelési Központ, 500 néző. Vezette: Vasvári, dr. Páli. Bajai Honvéd KK: Sinevici 9/6, Kovács 4, Tamás 18/12, Ko- sior 30/18, Korcsok 15. Csere: Szabó, Rétháti 7, Makk. Edző: Hosszú István. Meglepően jól játszott a hazai csapat. Ennél már csak az volt nagyobb meglepetés, hogy a vendégek félvállról vették a meccset. Főleg Kosior és Ko­vács remek formájának köszön­hetően a Honvéd végig partiban volt a bajnokesélyesnek kikiál­tott székesfehérváriakkal. Az első félidő közepén tíz pont (28-38) volt a vendégek előnye, de látszott, hogy itt nem lehet ko­molyabb gond. A második fél­időben rákapcsolt a Honvéd. Ko­sior szórta a triplákat, Korcsok és Tamás, néha Sinevici is besegí­tett. Állandósult a két-hárompon- tos fehérvári előny, és közben pa­rádézott a Baja. Rétháti és Kor­csok káprázatos, NBA-t idéző akciók végén szereztek kosarat. Huszonkét másodperccel a vége előtt dőlt el végérvényesen, hogy a forduló meglepetése elmarad, és az Albacompé a győzelem. Kitűnt: Kosior, Korcsok, Kovács, illetve Góbi 23. A lövészsport százkilencvenhárom éves múltjára emlékeztek Légpuskások és pisztolyosok lőállásbán Megyei légfegyveres lövész­versenyt rendezett Baján a he­lyi Vízügyi Lövészklub, me­lyen Baja várossá nyilvánításá­nak 300. évfordulójára és a Su- govica-parti település 193 éves lövészmúltjára emlékeztek. Az egyéni légpuskás és légpiszto- lyos verseny számban 76-an mérték össze tudásukat. Egyéni eredmények, lég­puska, serdülők, fiúk: 1. Buczkó József (Ballószög) 161 kör, 2. Fekete Sándor (Város­föld) 157, 3. Grácia Ferenc (Páhi) 153, lányok: 1. Juhász Adrienn (Páhi) 135, 2. Bálint Lívia (Dunapataj) 132, 3. Szemán Anita (Páhi) 127, if­júságiak, fiúk: 1. Elek Tamás (Városföld) 162, 2. Grőb Gyula (Dunapataj) 158, 3. Si- migla Norbert (Városföld) 155, lányok: 1. Novák Katalin (Kiskunfélegyháza) 175, 2. Karsay Jolán (Baja) 167, 3. Vida Irén (Ballószög) 145, felnőttek, férfiak: 1. Szabó József (Városföld) 180, 2. Ko­vács Zsolt (Baja) 178, 3. Mé­száros Zsolt (Baja) 174, nők: 1. Karsay Lehelné (Baja) 169, 2. Majoros Ildikó (Baja) 158, 3. Kruchió Ágnes (Páhi) 157. Légpisztoly, férfiak: 1. Elek László (Városföld) 169, 2. V. Tóth Zoltán (Ballószög) 159, 3. Komáromi Csaba (Dunapa­taj) 154, nők: 1. Taba Mónika (Dunapataj) 125, 2. Gyenes Krisztina (Ballószög) 119, 3. 119, 3. Karsay Lehelné (Baja) 115. Csapateredmény, lég­puska: 1. Városföld 637, 2. Vízügyi Lövészklub Baja I. csapata 629, 3. Dunapataj 614, légpisztoly: 1. Dunapataj 279, 2. Ballószög 271, 3. Baja 256. Összetett csapateredmény: 1. Dunapataj 893, 2. Baja 885, 3. Ballószög 843 kör. VÍZELLÁTÁS ÉS FŰTÉS - KORSZERŰBBEN Tervezéstől a vásárláson keresztül a szakemberek továbbképzéséig- Hogyan is kezdődött? ­mivel is kezdhetné a beszélge­tést az, aki a kecskeméti Plan Rt.-hez betérve semmi egye­bet nem lát, mint fehér, szürke, piros csöveket, mindenféle, ti­tokzatos szerkentyűket, némi, szivattyúkkal azonosítható va­lamiket, meg a tervezőasztalon színes vonalakat. A Plan Rt. kecskeméti kirendeltségén Fe­kete Imre kereskedelmi igaz­gató "hasból" válaszol a kér­désre:- Tizenkét évvel ezelőtt a kecskeméti Klapka utcában, egy garázsméretű helyen, né- hányan fűtés- és épületgépé­szeti tervezéssel kezdtek el foglalkozni. Ebből a kezdeti vál­lalkozásból nőtte ki magát a mai Plan Rt., ahol immáron 23- an dolgoznak, némileg megvál­tozott profillal. Már nemcsak a tervezés, hanem a beépítés­hez szükséges anyagok, esz­közök forgalmazását is a fel­adataink közé soroljuk; a víz-, gáz- és egyéb fűtésszerelési, - korszerűsítési munkákhoz minden szükséges elemet megtalálni itt.- Elhangzott a bűvszó: fű­téskorszerűsítés. Ez - ilyen téli időszakban - szinte min­denkinek a figyelmébe ajánl­ható, mindenkit érint. Itt, Önöknél mit jelent a kifeje­zés gyakorlatba ültetése?- Nemcsak a fűtésrendsze­rek, hanem a vízellátó rendsze­rek kiépítéséhez és korszerűsí­téséhez tudunk szaktanácsot, tervet készíteni. Ez azt jelenti, hogy aki ide, a Kuruc körúti, új közúti csomópont melletti ki- rendeltségünkbe betér, szinte mindent megkap, amihez ezek­ben a munkálatokban szüksége van. Természetesen elsősor­ban az ezzel foglalkozó szak­embereket várjuk - nekik külön kedvezményeket is adunk -, de aki magánemberként óhajt háza, lakása víz- és fűtésrend­szerének építéséhez, korsze­rűsítéséhez fogni, az is szíve­sen látott nálunk. Többször volt már rá példa, hogy itt, az árusí­tópulton mutatták meg a bolt el­adói azt, hogyan kell összeállí­tani - amúgy, házilagosan - egy vízellátási rendszert. Ennél azonban sokkal jobbnak tartjuk, ha hozzáértők fordulnak hoz­zánk és kérik: tervezzük meg az egész épület valamely ellátó rendszerét. Tervezőink olyan anyagokat használnak fel, ame­lyeket azonnal, esetleg néhány nap alatt megszerezhetünk a beépítéshez. Ha a teljes terve­zést ránk bízzák - és ehhez a szüksé es anyagok, eszközök beszerzése is a mi feladatunk-, a tervezés ingyenes.- Van-e a Plan Rt.-nek va­lamilyen különleges ajánlata a házépítőknek, -felújítók­nak?- Hogyne. A piacot állan­dóan figyeljük, és ha feltűnik valamilyen újdonság, azonnal igyekszünk felvenni a kapcso­latot a gyártóval, forgalmazó­val. így sikerült az UNICOR hazai kizárólagos forgalmazó­ivá válnunk. Ez az a fűtés- és vízellátó rendszer, amely a többrétegű, hajlékony UNI- PIPE csövet használja. Elő­nyére legyen mondva: ebben nem rakódik le a vízkő; akár a padlószegélybe vezethetők a csövek; egyszerűen szerelhe­tők és hosszú élettartamúak.- A lakások, házak gazdái egyre inkább az olcsó, haté­kony fűtésre és vízellátásra törekednek...- Semmi gond. Több olasz, német - mint az előbb említett UNICOR - gyártójával vettük fel a kapcsolatot. Példaként említem a termosztátokat. Ezek a szerkezetek alkalma­sak arra, hogy a lakóhelyek hőmérsékletét szabályozzák. Nos, nálunk a legegyszerűbb­től az egy hétre, napi négy el­érhető hőmérséklet beállítá­sára programozhatótól, sok­féle megtalálható. De, ha úgy tetszik, nézzünk szét a radiá­torok között! A legfontosabb a nagy hőleadás; nálunk az igé­nyeknek teljesen megfelelő tí­pus- és méretválasztékot me találják az érdeklődők.- Csak itt, Kecskeméten?- A kérdés éppen aktuális, hiszen december elején Siófo­kon nyitunk új lerakatot, ahol az eddigi és az új dunántúli partnereink igényeinek igyek­szünk megfelelni.- És ha saját városunk határain belül maradunk?- Természetesen fejlesztjük a központi kapcsolatainkat is. Figyeljük a kínáló és felvevő­piac igényeit egyaránt, és sze­retnénk a közvetlen kapcsolat mi lenni közöttük. Bárki vásá­rolhat hitelre, és nem véletlen, hogy a fiatal házasok kölcsö­nét az itt vásárolt rendsze­rekre is megkapják az ezt igénylők. Ehhez már igazán csak ráadás az, hogy a hirte­len a boltunkba betérők sze­mélyesen, illetve a 76/481- 716-os telefonszámon a szakmába vágó szaktanácsot mindenki megkaphatja. Úgyanúgy, mint a havonta megrendezésre kerülő, szak­embereknek szóló szakmai továbbképzéseken való rész­vétel lehetőségét.