Petőfi Népe, 1994. november (49. évfolyam, 257-282. szám)

1994-11-14 / 268. szám

10 Labdarúgás 1994. november 14., hétfő Feküdt a Vasas-fakó Détáriéknak NB II. NYUGATI CSOPORT • Détári (jobbról) állítólag búcsúra készül a svédek ellen. A szerdai, Svédország elleni Európa-bajnoki selejtező mér­kőzésre készülő magyar felnőtt labdarúgó-válogatott a felké­szülési programnak megfele­lően szombat délelőtt a Fáy ut­cában edzőmérkőzésen gyako­rolt a Vasas tartalékcsapata el­len. Az Olimpia Szállóban tá­bort vert 22-es keretből mind­össze 20-an érkeztek meg a Va­sas-pályára. A létszámcsökke­nés oka, hogy Sándor Tamás könnyebb térdsérüléssel bajló­dik. A másik hiányzó pedig Halmai Gábor, az Ekeren csapa­tának idegenlégiósa volt, aki gyomorrontásra panaszkodott. Ez utóbbi eset fejtörést is oko­zott a szövetségi kapitánynak, hiszen a szerdán pályára lépő csapat összeállítása már megfo­galmazódott benne, de úgy tű­nik, Halmai egészségi állapota egyelőre felborítja tervét.-Amennyiben Halmai gyo­morpanaszai nem múlnak, úgy Dúró József kerül a kezdő ti­zenegybe. A többi poszton már minden egyértelmű — nyilat­kozta Mészöly Kálmán. Halmai hiányában a magyar válogatott a következő összeál­lításban lépett pályára a Vasas tartalékcsapata elleni edzőmér­kőzésen: Petry- Bánfi, Mé­szöly, Lőrincz, Kozma, Lipcsei, Urbán, Dúró, Kiprich, Détári, Klausz. A közel 45 perces első játék­részben, amikor Mészöly Kál­mán fújta a sípot, eredményes támadójátékot produkált a válo­gatott. Elsősorban Klausz László csatárjátéka volt kiemel­kedő, négy gólt szerzett. Mel­lette Kiprich József volt három­szor eredményes. A Vasas tarta­lék együttesének erejéből mindössze két támadásra fu­totta, amelyek végén a kapufán csattant a labda. Az első félidő után 7-0 volt az eredmény. A második félidőben már ke­vésbé volt élvezetes a produk- j ció, bár Kovács Kálmán és Illés Béla révén további két gólt szerzett a válogatott. így az edzőmérkőzés végeredménye: magyar válogatott-Vasas tarta­lékcsapat 9-0. A szövetségi ka­pitány szerint most még nem az eredmény volt a fontos. Annál inkább szükség lenne a Fáy utcában esett Klausz- és Kiprich-gólokra a stockholmi összecsapáson. A világbajnoki bronzérmes svéd válogatott va­lószínűleg keményebb küzde­lemre készteti majd a Mé- szöly-legénységet, mint azt a szombati vendéglátók tették. Van akinek Éppenséggel nincsen elra­gadtatva a világ egyik legerő­sebb bajnokságának tartott Bundesligától Üli Stielike. Az egykori 42-szeres német válo­gatott, volt svájci szövetségi kapitány négy hónapja a má­sodosztályú Waldhof Mann­heim edzőjeként ismét közelről szemlélheti a német pontvadá­szatot.-Taktikai szempontból a német futballban nem tapasz­talható fejlődés. Ez nemzetközi téren is érezteti hatását, amint azt a világbajnoki szereplés is mutatja - mondta a 39 éves Stielike, aki szerint a Bundes­nem tetszik ligában csak a Borussia Dort­mund és a Mönchengladbach játszik modem futballt. Hogy ítéletét mennyire befo­lyásolta saját csapata teljesít­ménye, nem tudni, annyi tény: Stielike irányítása alatt a Mann­heim utolsó három mérkőzésén mindössze egyetlen pontot szerzett. Mindenesetre az egy­kori kiváló védő így summázta tapasztalatait:-A német labdarúgás szín­vonala kiábrándító! Költői a kérdés: vajon mit szólna Stielike, ha a magyar bajnokság nívójáról kéne jel­lemzést adnia? Van Basten visszatér? Az egyik legnépszerűbb olasz labdarúgóklub, az AC Milan ra­jongói ismét reménykedhetnek: Marco Van Basten visszatérhet a milánói stadion gyepére. A hol­landjátékos ugyanis 1992. júni­usi sérülése óta nem léphetett pá­lyára.-A legutóbbi műtét óta biz­tatójavulást fedeztem fel Marco jobb bokájában. Most már vé­gezhet könnyebb edzéseket, s ismerve akaraterejét, remek fut­ballista válhat belőle - mondta orvosa, Martens professzor. Ötkarikás foci Helsingborgban Az élet rendre közbeszól... Dunai Antal, a magyar olimpiai labdarúgó-válogatott szövetségi edzője nem azzal a kerettel utazhatott el vasárnap délután Helsingborgba, amint azt „megálmodta”. Forrai Attila fogműtétje, Vincze Ottó operált térdének bedagadása, Földes Gábor pedig hasfalizom-húzó- dása miatt kényszerült idehaza maradni. így azután a keret ép- penhogy összeállt, s így vágott neki a Helsingborg felé vezető útnak a keddi (19 óra, játékve­zető az észak-ír Alan Snoddy), Svédország • elleni selejtező színhelyére.- Nem örültem, hogy a szombati nagy esőzés miatt csak a legminimálisabb gyakor­lást tudtuk elvégezni - mondta Dunai Antal. - A skandinávok játékát videofelvételek alapján feltérképeztük. Az a tény, hogy Izlandot 1-0-ra és Svájcot 5— 0-ra verték korábbi két, idegen­beli csatájukon, óvatosságra késztet. Nem lesz könnyű 90 perc. A svédek magasak, jól fe­jelnek, lendületben is vannak, hiszen hat pontot szereztek ed­dig. Első hazai erőpróbájukon bizonyára a 3 pont begyűjtése a céljuk, ezzel újabb nagy lépést tennének előre. Lisztes és Sza- nyó feladata, hogy összeszedje a labdákat a középpályán. Ha ez sikerül, úgy merészen kontra­akciókat kell vezetni. Egy pon­tot mindenképpen szeretnénk kiharcolni, akkor néggyel foly­tathatnánk a küzdelmet. Harcos szellemben játszó együttest sze­retnék látni kedden! Angliai edzők nehéz kenyere Az angol labdarúgó Premier League-ben szereplő Queen’s Park Rangers vezetői hosszas tárgyalások után elfogadták Gerry Francis vezetőedző le­mondását. így novemberben már négy élvonalbeli klub bon­tott szerződést edzőjével. Francis, az angol válogatott egykori csapatkapitánya már a múlt héten benyújtotta lemon­dását, mert csapata igen gyen­gén szerepel az idei bajnokság­ban. Eddig ugyanis 14 mérkő­zésen csupán háromszor hagy­ták el győztesen a pályát. A klub vezetői azonban arra kér­ték, fontolja meg döntését. Bár Francis szerződése csak hét hó­nap múlva jár le, mégis az idő előtti távozás mellett határozott.- Fáj a szívem, mert nagyon szeretem a Queen’s Park Ran- gerst. Pályafutásom során még soha nem bontottam fel szerző­dést, de úgy gondolom, hogy bárki más hasonlóan cselekedett volna. Most néhány napig gon­dolkozni fogok, aztán majd meglátom, mit teszek - nyilat­kozta a 42 éves Gerry Francis. Úgy hírlik azonban, hogy nem csak a rossz bajnoki telje­sítmény miatt hagyta el klubját a vezetőedző. Richard Thomp­son klubtulajdonos korábban új végrehajtó igazgatót akart szer­ződtetni, amihez nem kérte ki Francis véleményét. Francis szerint a kiszemelt Rodney Marsh csak rontott volna a klub helyzetén. Bár végül Marsh nem tudott megegyezni Thomp- sonnal, Francis nem vonta visz- sza lemondását. „Mélyen lesújtott mindenkit Gerry Francis döntése. Ő csinált igazán jó csapatot a Queen’s Park Rangersből. Francis a klub történetének legnagyobb alakja volt, játékosként és edzőként egyaránt” - adta hírül a klub vezetősége. Novemberben Gerry Francis mellett eddig három élvonalbeli egyesület bontott szerződést edzőivel: Osvaldo Ardiles (Tot­tenham Hotspurs), Mike Wal­ker (Everton) és Ron Atkinson (Aston Villa). A sok könnyelmüsködés eredménye ESMTK HUNGAPLAST- BAJAI FC 3-1 (1-0) Budapest, Ady E. u., 300 néző. Vezette: Pamminger (Nagy II., Farkas). ESMTK: Szűcs- Gabnai, Vaskó, Felföldi, Farkas, Kal- vach, Ócsai, Kalóczkai (Galán- tai), Németh, Magyar, Simon (Argiropulos). Edző: Ebedli Fe­renc. Baja: Tomik- Szűcs, Pintér, Kiss J., Faddi, Fehér, Kovács, Rumán, Szabó (Csermák), Adám (Marties), Kiss M. Edző: Hímer István. Sárga lap: Ádám a 23., Gab­nai a 29., Magyar a 33., Pintér a 35., Szűcs a 38., Kiss M. a 64. percben. 31. perc: Jobb oldali beívelés után Németh elé került a labda, aki felugorva a kapu bal olda­lába fejelt. 1^0. 60. perc: Adám a fél pályánál elvesztette a labdát, a hazaiak csatára, Németh megszerezte, kapura indult, tizenhárom mé­terről a kapu bal oldalába he­lyezte. 2-0. 85. perc: Kiss M. jobb szélső helyén a felfutó Csermák elé tette a labdát, aki néhány lépést tett, s tizenöt méterről a hosszú sarokba lőtt. 2-1. 89. perc: A csereként beállt Galántai fél pályánál szerzett labdát, majd tizennyolc méter­ről óriási erővel a kapu bal olda­lába lőtt. 3-1. A mérkőzés elején még adó­dott néhány helyzete a vendé­geknek, s ezzel úgy nézett ki, hogy el is fogyott tudományuk. Igencsak szétesően játszottak a bajaiak, a mérkőzés nagy részé­ben sokat könnyelműsködtek és ez meg is bosszulta magát, ami nagymértékben hozzájárult ve­reségükhöz. Fegyelmezetlenül játszottak, bármennyire is sze­rette volna Hímer edző, hogy betartsák taktikai utasításait. Bár a mérkőzés utolsó percei­ben voltak felvillanások a bajai- aknál, de ez nem befolyásolta az eredmény alakulását. Kitűnt: Gabnai, Németh, il­letve a bajai csapatból senki. Ebedli Ferenc: - Rég vár­tunk erre a győzelemre, bár az utóbbi időben éreztem, hogy csapatom játéka feljavulóban van. Végre sikerült örömet sze­rezni a szurkolóinknak. Hímer István: - Sorozatos könnyelműsködésünk meg­bosszulta magát. Az NB II. Nyugati csoport állása 1. Siófok 2. BKV Előre 3. Százhalombatta 4. Veszprém 5. Budafok 6. Mohács 7. Paks 8. Keszthely 9. Bajai FC 10. Haladás 11. Dupaferr 12. Sopron 13. Tatabánya 14. ESMTK 15. Beremend 16. PVSK 13 8 3 2 26-11 27 13 8 3 2 22-15 27 13 7 4 2 23-19 25 13 6 5 2 15- 7 23 13 6 4 3 20-18 22 13 6 3 4 21-14 21 13 6 2 5 18-18 20 13 5 4 4 21-16 19 13 5 4 4 21-23 19 13 6 - 7 25-20 18 13 3 6 4 8- 8 15 13 4 1 8 19-25 13 13 4 1 8 11-17 13 13 4 - 9 11-27 12 13 3 1 9 14-23 10 13 1 3 9 8-22 6 Eredmények: Siófok-Tatabánya 1-0, Mo- hács-Sopron 3-0, Dunaferr-Veszprém 0-0, Ha- ladás’-Paks 4-1, Százhalombatta-BKV 3-3, Keszthely-PVSK 0-0, Budafok-Beremend 2-0. Szigorúan büntet a szövetség Otthonától 300 km-re kell lejátszania következő hazai mérkőzését az UEFA Kupá­ban a portugál Boavista csapa­tának. Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) azért hozta ezt a döntést, mert az október 18-i, az olasz Napoli elleni ta­lálkozón a portói stadionban összegyűlt nagy tömeg rend­bontása súlyos gondokat oko­zott a rendezőknek. 25 000 svájci frank pénzbírságot kell fizetnie a spanyol Athletic Bilbaónak, mivel szurkolói az angol Newcastle United elleni UEFA-találkozón különböző tárgyakat dobáltak a pályára. NB II. KELETI CSOPORT Potyagóllal vesztettek a kécskeiek HAJDÚNÁNÁS- TISZAKÉCSKE 1-0 (1-0) Hajdúnánás, 400 néző. Ve­zette: Hanyecz (Hrabovszki. M arc sok). Hajdúnánás: Tóth P - Nagy I. Z., Papp, Tarr, Szemán, Kon­dora, Kórász, Fazekas, Lente, Nagy II. Z„ Vass (Tóth L„ a 87. percben). Megbízott edző: Gi- rus Zoltán. Tiszakécske: Dobos- Hercz- ku, Izsák, Ézsiás, Tóth I. (Tö­rök, a szünetben), Balia L. (Maczkó, az 55. percben), Bán­földi, Cseke, Paulik, Balia M., Szántó. Edző: Reszeli-Soós Ist­ván. Sárga lap: Lente az 59., Izsák a 70., Vass a 86., Szántó a 87. percben. Már az első perctől kezdve többet birtokolták a labdát a vendégek és igyekeztek beszorí­tani ellenfelüket, amely a mér­kőzés folyamán szinte végig csak kontratámadásokra épített. A 17. percben Paulik léc alá tartó bombáját Tóth P. bravúrral tolta szögletre. A Tiszakécske nagy nyomása ellenére, alig tíz perc elteltével a hazaiak szereztek vezetést. A 28. percben Nagy II. Z. a neki legurított szabadrúgást a sor­falba lőtte. A kipattanó labdát Lente a 16-os bal sarkától a kés­lekedve kimozduló tiszakécskei kapust megelőzve a hálóba he­lyezte. 1-0. Szünet után Herczku törlesz­tett Vassnak, sőt á földön fekvő játékosra rá is lépett, amiért a közönség tüntetett. A 62. percben Balia M. a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyta ki. Egyedül állt á kapus­sal szemben, tíz méterről lőhe­tett volna, de Tóth P. bravúro­san elé vetődött a labdának. A 75. percben ismét gólt sze­rezhetett volna a Kécske, ám Papp a gólvonalról önfeláldo- zóan kivágta a labdát. Nagy elánnal támadtak a vendégek, de a Hajdúnánás re­mekül védekezett. A hazaiaknál az utolsó percekben egy tehet­séges, saját nevelésű játékos mutatkozott be. Összességében a jobb képes­ségű és sokat támadó Tisza­kécske nem boldogult az egysé­gesebb csapatteljesítményt mu­tató, önfeláldozóan védekező, és a szerencsével sem hadilábon álló házigazdákkal szemben. A Hajdúnánás egyetlen apró lehe­tőségét kihasználta, míg a ven­dégcsapat a futballt ezúttal csak helyzetekig játszotta. Kitűnt: Tóth P., Nagy I. Z., Papp, Kórász, Lente, ill. Bán­földi, Cseke, Paulik, Balia M. Girus Zoltán: — Nagyon ne­héz mérkőzést vívtunk a ragyo­góan felkészült ellenféllel. Fe­gyelmezett játékkal és némi szerencsével győztünk. Reszeli-Soós István: - A futball nem egy igazságos játék, mert csapatom sokkal jobb volt, azonban ziccereket hibáztunk és egy potyagóllal vesztettünk. Csuhák Zoltán Az NB II. Keleti csoport állása 1. MTK 13 11 1 1 24- 3 34 2. Salgótarján 13 9 2 2 32-15 29 3. Kaba 13 8 2 3 20-12 26 4. Kazincbarcika 13 7 1 5 25-22 22 5. Nyíregyháza 13 6 2 5 15-18 20 6. Tiszakécske 13 5 4 4 20-12 19 7. Szarvas 13 5 3 5 15-15 18 8. Balmazújváros 13 5 2 6 25-25 17 9. Diósgyőr 13 3 7 3 17-16 16 10. III. kér. TVE 13 4 4 5 16-16 16 11. Gödöllő 13 4 4 5 16-19 16 12. Hódmezővásárhely 13 4 3 6 17-21 15 13. Hajdúnánás 13 4 2 7 6-12 14 14. Hatvan 13 3 4 6 14-19 13 15. Miskolci VSC 13 2 1 10 11-29 7 16. Tiszavasvári 13 1 4 8 14-33 7 Eredmények: Diósgyőr—III. kér. TVE 2-2, MTK-Kaba 4-1, MVSC-Hódmezővásárhely 3- 2, Kazincbarcika-Nyíregyháza 2-1, Szarvas- Tiszavasvári 2-0, Gödöllő—Salgótarján 1-0, Balmazújváros-Hatvan 2-0. • Hajdúnánás-Tiszakécske 1-0! Reszeli-Soós István és a csapat vezetői valószínűleg azon tűnőd­nek a kispadon, hogy miért ilyen gólképtelen a kécskei csatársor.