Petőfi Népe, 1992. január (47. évfolyam, 1-26. szám)

1992-01-20 / 16. szám

SPORT 1992. január 20., 11. oldal KOSÁRLABDA Bácska-terv, MAFC-valóság MAFC—BAJAI BÁCSKA KSE 105—90 (56—44) NB I. férfi A csoportos mérkő­zés. Bp., Kőér utca, 500 néző. Ve­zette: Szamos, Gidófalvy. Bajai Bácska KSE: Mihálovics (10/6), Likár (10), Palás (19), Roz- wadowski (10), dr. Varga (3/3). Csere: Urbán (17/12), Korcsok (4), Vass (6), Tamás (5/3), Gorjanácz (6). Edző: Kovács József és Vétek Frigyes. Rossz előjelnek számított Likár fejsérülése. A ponterős center vál­lalta ugyan a játékot, de teljesítmé­nyén látszott, hogy nem egészsé­ges. A MAFC a találkozó elején vezetést szerzett és hullámzó játék közben az első félidőben tartotta az állandó, 6-10 pontos előnyét. A második játékrészben a félidő közepén felzárkózott a bajai együttes, mert az egyetemisták gárdája fáradni látszott, ám edző­jük cserével, átvészelte a kritikus időszakot és a hajrában biztosan vezetett a MAFC. A bajaiak tervek, a ponterős MAFC-játékosok lefogása, nem valósult meg, mert Jermolinszkij, Lesti és Maghani könnyen szerezte a pontokat. A MAFC viszont ki­kapcsolta a játékból Mihálovicsot, így a csapat irányító nélkül ma­radt. Palás, Urbán és Rozwadows- ki nyújtotta a legjobb teljesítményt támadásban és védekezésben is. A MAFC legjobbjai: Jermolinszkij (27/3), Lesti (20), Bács (15), Ar- maghani (11). A csoport további eredményei: Soproni KC—Kaposcukor 82— 83, Deko RTSE—Bp. Flonvéd 76 —122, Dombóvári VMSE— Atomerőmű SE 83—108, Szeged SC—Csepel 72—88. Végzetes (?) botlás Szekszárdon SZEKSZÁRD—KSC-MEDS 79—75 (25-41, 66—66) NB I. női B csoportos mérkőzés. Szekszárd, 600 néző. Vezette: dr. Valovics, Faidt. KSC-MEDS: Verasztó (2), Iványi (4), Zsolnay (3), Fück (29/9), Farkas (29). Csere: Kosjár (5), Ocsenás (—), Pasek (2), Till (1). Edző: T óth Viktor és Adamik Ferenc. Remekül kezdett a kecskeméti csapat. A gyors indítások rendre kosarakat eredményeztek és felállt védelem ellen távolról és a palánk alól is pontokat szereztek a kecske­métiek. A 4. percben 2—5, a 10. percben 14—14 volt az állás. A 17. percben 21—38-nál 17 ponttal ve­zettek a kecskemétiek és a hazai közönség ekkor dermedten figyelte a küzdelmet. A szünet után a hazai­ak kezdtek nagyobb lendülettel. Négy perc alatt 12 pontot faragtak le a hátrányukból és megjött a szur­kolók hangja is. Az óriási lármában a pályán is kapkodás kezdődött. A 33. percben még elhúzott a KSC- MEDS 50—58-ra, de megkezdőd­tek a kipontozódások és ez a kecs­kemétieket sújtotta. A 34. percben Farkas, a 35. percben Iványi került a kispadra és az utolsó percben Ve­rasztó is megkapta az ötödik hibá­ját. A befejezés előtt 20 másodperc­cel Fück jutott két dobáshoz. Mindkettőt bedobta és ezzel a KSC vezetett 63—66-ra, de nem sikerült az eredményt tartani, mert hibás védekezés miatt Kranyecz másod­percekkel a lefújás előtt triplával egyenlített. A hosszabbításban az utolsó másodpercek a hazai csapat győzelmét hozták. Tóth Viktor edző: — Remek első félidő után a második játékrészben nagyon visszaestünk. Elsősorban a védekezésben követtünk el durva hi­bákat. A hazai pálya előnye nagyon sokat jelentett. A közönség tombo- lásától a hajrában még az időkérés­nél kiabálva is alig értették, hogy mit mondtam. Ha valamivel jobban odafigyelünk, akkor nyerünk. Saj­nos, ez nem következett be. A csoport további eredményei: TFSE—EGIS OSC 61—89, Építők Albacomp—Soproni Postás 76— 77, Szolnoki MÁV MTE—MÁV Nagykanizsai TE 57—81, Közgazd MASPED—Ikarus SE 76—91. Egyedül Szolnokinak érte meg a szombathelyi túra FALCO SE—KECSKEMÉTI UNIVER KSE 117—88 (68—37) NB I. B csoportos férfimérkő­zés, Szombathely, 400 néző. Vezet­te: Varga J., Nagy J. Univer: Makai (3), Doma (15), Chipakin (8), Fekete (16), Szolnoki (29). Csere: Kenderes (2), Farkas (8), Pankotai (7). Edző: Guóth Iván. Doma pontjaival még a kecske­métiek vezettek 3—0-ra, majd 5—4-re, de a mérkőzés során töb­bet már nem érezhették a „diadal ízét”. A Falco egyenlített és gyor­san elhúzott, a 10. percben már 30 —15, a 16. percben pedig 46—23 volt a hazaiak előnye. A kecske­métiek közül egyedül Szolnoki já­téka hasonlított a kosárlabdára, ám ő is sokat hibázott. A szünet után a hazaiak egyre többet köny- nyelműsködtek, ha a győzelmük nem is forgott veszélyben. Kissé feljavultak a kecskemétiek, de Szolnoki a második félidő közepén kipontozódott, s maradt a hazaiak tetemes előnye . . . Kitűnt: Krivacsevics (30), Mel- deris (21), ill. Szolnoki. (— török —) ASZTALITENISZ Fölényes győzelem az idénynyitón Bp. Spartacus—Kiskunfélegyházi Zöldmező Szövetkezeti SE 3:15 NB I. A csoportos férfimérkő­zés, Budapest. Győztesek (elöl a Bp. Spartacus versenyzői): Kovács (2), Tímár (1), Futó, Molnár győzelem nélkül, il­letve Varga, Szosznyák (4-4), Kai­ser (3), Zoltán (2), illetve a Varga, Kaiser, valamint a Szosznyák, Zol­tán páros (1-1) győzelem. A bajnokság listavezetője ezút­tal az egykori sokszoros bajnok­hoz látogatott, amely manapság már sokkal inkább létfenntartási gondokkal küzd, semmint az élvo­nalat megcélzó vetélytársakkal. Ez meglátszott a félegyháziak elleni találkozón is, bár 2:2-i^ szoros volt a mérkőzés. Ezt követően azonban Zöldmező Szövetkezeti SE ver­senyzői fokozatosan elhúztak és végül is fölényes győzelmet arat­tak. Különösen a Varga, Szosz­nyák kettős tűnt ki magabiztos já­tékával. Kaiser és Zoltán teljesít­ményén még látszott a téli szünet, de remélhetőleg ők is formába len­dülnek a következő fordulókra. Szombaton a Miskolci HCM-et fogadják, azt követően pedig a bé­késcsabaiakhoz látogatnak. S a bajnoki címhez mindkét talál­kozón „kötelező” a győzelem ... Iván volt a meccskirály KECSKEMÉTI SPARTACUS— BVSC II. 11:7 NB I. B csoportos férfimérkő­zés, Kecskemét. Á kecskeméti győztesek: Iván (4), Horváth (3), Türei (2), az Iván, Szily és a Türei, Szabó páros. Jól kezdtek a házigazdák és a mérkőzés elején mind a két páros találkozón megszerezték a győzel­met. Az első kör után 5:1 volt az állás a Spartacus javára. A jó raj­tot kiegyensúlyozott folytatás kö­vetett, hiszen valamennyi hátralé­vő kör 2:2-es döntetlent hozott, így a szövetkezetiek végig tartani tud­ták az elején megszerzett előnyü­ket. A várakozásnak megfelelően nagy küzdelmet hozott a mérkő­zés, amelyen döntőnek bizonyult Iván Csaba kiváló teljesítménye: egyéniben és párosban is vala­mennyi mérkőzését megnyerte, egymaga öt pontot szerzett csapa­tának. Ezzel a győzelemmel a második helyre lépett elő a Spartacus a baj­noki táblázaton. LABDARÚGÁS Nem volt híg a Bácshús leve... f&p • Az első alkalommal megrendezett Bácshús Rt. Kupa győztese, a házigazda Bajai FC csapata. (Farkas Tibor felvételei) a lap körül kialakult gondok miatt az utolsó pillanatban mint név­adók és főszponzorok vissza kel­lett, hogy lépjenek. Ekkor igen nagy szerencsénkre a Bácshús Rt. úgyszólván a 24. órában önzetle­nül és segítőkészen felvállalta a ku­pa feletti védnökséget, így nagy örömünkre megtarthattuk a te­remtornát. A jelenlevő csapatok szakvezetői és játékosai egyébként úgy vélekedtek, hogy az utóbbi évek legszínvonalasabb rendezvé­nyének bizonyult a Bácshús Rt. Kupa, amelyet a jövőben rendsze­resen szeretnénk megtartani itt. Baján.. . EREDMÉNYEK BFC—Fájsz 2—0, Kiskőrös— Miske 3—0, Paksi Atom—PMSC 1—1, Szekszárd—Dunaferr 2—0, Paksi Atom—BFC 4—2, Kiskőrös -Dunaferr 1—1, PMSC—Fájsz 3—0, Miske—Szekszárd 5—4, BFC - PMSC 4—0, Kiskőrös—Szek­szárd 3—1, Fájsz—Paksi Atom 2 2, Dunaferr—Miske 4—3. A 3—4. helyért: Paksi Atom SE Dunaferr 5—2. Az 1—2. helyért: BFC—Kiskő­rös 3—0 (0 -0). A mérkőzéssorozat végén a nyolc csapat edzőinek szavazatai alapján az egyes kategóriákban a követke­zők vehették át a rendezők különdí- jait: A legjobb kapus Farkas László (BFC) lett öt szavazattal, a legjobb mezőnyjátékosnak Morvái Tamás (BFC) bizonyult négy szavazattal, míg a gólkirályi címet megosztva vehette át négy találatáért Teszarik Zoltán (PMSC) és Kovács Béla (BFC). A szurkolók szimata szinte csal­hatatlanul mindig megérzi hol szá­míthatnak igazi sportcsemegére, így volt ez most az elmúlt hét vé­gén Baján is, ahol a Frankel Leó Gimnázium vadonatúj tornacsar­nokában első ízben rendezték meg a Bácshús Rt. Teremlabdarúgó Kupát. A szép számban összegyűlt szurkolók úgyszólván minden le­hetséges helyet elfoglaltak a terem­ben, hogy testközelből szemlélhes­sék kedvenceiket. A rendezvény háttérzöngéiről Márton Lászlót, a BFC mindene­sét kérdeztük, akitől a következő­ket tudtuk meg: — Közel két hónapos intenzív előkészítés után sikerült összeto­boroznunk ezt a rangos mezőnyt. A tornára eredetileg a bajai Szu- perinfó vállalta a védnökséget, de • Egy szép Nagy E.-védés a fajsziak Paks ellen vívott mérkőzésén. RÖPLABDA Egy tyúkiépéssel közelebb a legjobbakhoz KSC—CSEPEL SC 1:3 (11, —12,-6, -11) NB I férfi A csoportos mérkő­zés. Kecskemét. Vezette: Hajdú, Ribizsár. KSC: Varga, Szabó A., Gilys, Sándor, Kosa, Jan to vies. Csere: Bardóczky, Farkas, Bóna. Edző: Kelemen György. Az első játszmában meglepően jól játszott a kecskeméti együttes. Percek alatt 5:2, 9:4 majd 14:6 lett az eredmény. Ezután megtorpanás következett, de végül megnyerték a játszmát, sőt a folytatás többet ígért, mert továbbra is a KSC ját­szott magabiztosabban. Sajnos 12:12-es állás után a kecskemétiek hibáztak és ezt a Csepel ki is hasz­nálta. Az egyenlítés után a KSC együttese visszaesett a régi hibájá­ba és lélekben feladta a küzdelmet, pedig az ellenfél igazán nem reme­kelt. A harmadik játszmát ugyan könnyen nyerték, de a negyedik­ben ismét játékba lendült a KSC. Sikerült lépést tartani a csepeliek­kel egészen a hajráig, ám ekkor már győzött a nagyobb rutin, s a KSC gárdája így győzelem helyett — amire most reális esélye volt! csupán az idei második játsz­manyerést könyvelhette el. Az együttesből Szabó A., Gilys, és Kosa nyújtotta a legjobb teljesít­ményt. A miskolci jegenyék sem nőttek az égig... DUTÉP SC—MISKOLCI VSC 3:1 (—11, 4, 9, 16) NB 1. női B csoportos mérkőzés. Kecskemét, 200 néző. Vezette: Po- licsányi, Zách. Dutép SC: Kovács E., Maro- kity, Körmendi, Szabó R., Czéh, Szikszai B. Csere: Mag. Edző: Rapcsányi István. Ä csoport legmagasabb játéko­sokból álló csapatát fogadta az él­lovas Dutép. Rapcsányi István edző a mérkőzés előtt azon keser­gett, hogy az irányító Bognárné terhessége miatt teljesen át kellett szerveznie együttese játékát. Az első játszma igazolta az edzőt. A miskolci „jegenyék” meg­oldhatatlan feladat elé állították a hazai támadókat. Látszott, nincs meg az egység a csapatban, a lab­dák nem úgy érkeztek az ütőkhöz, mint máskor, így az ellenfél védői­nek volt idejük összeállni, blokkol­ni a támadásokat. A folytatás azonban remekül si­került. A második és a harmadik játékrészben már az történt a pá­lyán, amit a kecskemétiek akartak. Kovács E. és Körmendi jól fogad­ta a nyitásokat, Czéh és különösen Szabó Rita kiválóan dolgozott a hálónál. A mérkőzésről mérkőzés­re népesebb Dutép-tábor gyakran részesítette hangos ünneplésben kedvenc csapatát, egy-egy akció valóban már egy magasabb szín­vonalról árulkodott. A negyedik játszmában 5:0-ra elhúzott a Miskolc, sőt 10:5-re is vezettek a vendégek. A Dutép nem hagyta magát, egyenlített és izgal­mas véghajrában a győzelmet is megszerezte. Rapcsányi István edző: Bognár­né nélkül még gyakran akadozott a gépezet, számtalan hiba csúszott a csapat játékába. Az MVSC a csoport legmagasabb együttese, de ezúttal különösen a mezőnyben nyújtott várakozáson fölüli telje­sítményt. Kitűnt: Szabó R., Czéh, Kör­mendi, ill. Sike, Sztyepanok. A bajnokság állása (élcsoport): 1. Dutép SC 10 10 - 30:10 20 2. TFSE 11 9 2 31:11 20 3. Szegedi DRE 11 8 3 29:17 19 4. Közgazd. 10 6 4 20:19 16 Egy. 5. MVSC 11 4 7 20:22 15 Száguld a „Löki” Az első félidőben ugyan még adósak maradtak a jó játékkal, fordulás után viszont maradékta­lanul beváltották a reményeket a debreceni kézilabdás lányok- asszonyok, s a Kupagyőztesek Eu­rópa Kupájában 53—41-es össze­sítéssel biztosan jutottak a legjobb négy csapat közé. Az eredmény: Debreceni VSC—Podravka Kop- rivnica (horvát) 32—17 (13—11). A népszerű „Löki” telt ház előtt (2500 néző) játszott, a legtöbb gólt Bocsiné (12), Medgyessyné (7) és Szántó (5) dobta. A sziget körül kajakoznak A bajai kajak-kenusok baráti köre már megkezdte az előkészüle­teket egy érdekes versenyre. Má­jusban kerül sor a város lapátosai­nak vetélkedőjére, amelyet a Pető- fi-sziget körül rendeznek meg. A táv mintegy három kilométer. A vetélkedőn csak bajaiak állnak rajthoz, a szervezők szerint min­den korcsoportban legalább 8—10 kajak és kenu indul majd csatába, s ami a lényeg: valamennyien ha­sonló esélyekkel. „Párás” győztesek Nagy Viktor, a Vasas Davis Kupa­kerettag játékosa nyerte Érden, a PÁ­RA teniszcentrumban a hazai fedett pályás idény legrangosabb viadalát, a 180 ezer forint összdíjazású PÁRA Ku­pát. A döntőben 6:1, 6:4 arányú győ­zelmet aratott az újpesti Fekete Rudolf ellen. Harmadik helyezettek: Krocskó József (NYVSC) és Németh Gábor (UTE). Férfi párosban a Krocskó, Ke­resztes Krisztián (NYVSC, BVSE) duó diadalmaskodott, mivel a döntőben 6:3, 6:7, 6:4 arányban legyőzte a György testvérpárt (BSE). Duchesnay-ék nélkül A francia fővárosból keltezett hír szerint visszalépett a kedden kezdődő lausanne-i műkorcsolya és jégtánc Eu- rópa-bajnokságtól a világbajnok jég­tánckettős. Isabelle és Paul Duchesnay ezúttal a duó férfitagjának izomsérülé­se miatt nem tud jégre lépni. A testvér­párt még az „ág is húzza”, hiszen au­gusztus végén Isabelle-nek sérült meg a bokája, ami miatt a kettős csak késve kezdhetett hozzá új programja kialakí­tásához. A West Side Story zenéjére készült új kűr premierje tehát Lausan- ne-ban is elmarad, így könnyen lehet, hogy az idén éppen a legfontosabb erőpróbán, az albertville-i olimpián mutatkozik csak be a francia kettős. Magyar szempontból mindez azt jelen­ti, hogy Lausanne-ban, az EB-n az En- gi Klári, Tóth Attila párosnak eggyel kevesebb vetélytárssal kell megküzde­nie. Kovács újból Kispesten? n Kovács Kálmán azok közé a magyar labdarúgók közé tartozik, akik nem vallottak szégyent neves nyugati profiklubban sem. Mint ismeretes a válogatott játékos a francia Auxerre együttesében egy éve a legjobb góllövőnek számí­tott, de mind többet beszélt arról, hogy szeretne haza jönni. Ám a 350 ezer dolláros ár miatt egyetlen magyar klub sem gondolta komo­lyan a leigazolását. Most úgy tűnik fordult a kocka, a franciák köl­csönbe is adják a gólerős csatárt, s a hírek szerint tavasztól ismét kispesti színekben kergeti majd a labdát. Kínában Darnyi a világ legjobbja Húsz kínai újság hatvan sportúj­ságírója 1991-ben „A világ legjobb úszójának” Darnyi Tamást válasz­totta meg. Erről a Tiyubao kínai sportújság szerkesztősége tájékoz­tatta a Magyar Köztársaság pekin­gi nagykövetségét. A címmel járó oklevelet és serleget a nagykövet­ség képviselői pénteken vették át a pekingi parlament épületében. TOTO A totó 3. játékhetén szereplő mérkő­zések eredményei: 1. Ascoli—Torino ......................0:4 2 2. Atalanta—Intemazionale .1:0 1 3. Bari—Roma..........................2:1 1 4. Cremonese—Sampdoria ..0:1 2 5. Fiorentina—Parma...........1:1 x 6. Genoa—Napoli....................3:4 2 7. Juventus—Verona.............2:0 1 8 . Lazio—Cagliari....................2:1 1 9. Milan—Foggia......................3:1 1 1 0. Avellino—Venezia...............2:0 1 1 1. Cosenza—Lecce....................2:1 1 1 2. Reggiana—Pisa....................1:1 x 1 3. Taranto—Piacenza..............0:0 x P luszmérkőzés: 14. Udinese—Ancona.............1:0 1