Petőfi Népe, 1991. december (46. évfolyam, 282-305. szám)

1991-12-02 / 282. szám

SPORT 1991. december 2., 11. oldal ASZTALITENISZ Ennek a mozdonynak nem volt tüze, csak füstje ... BVSC—Zöldmező Szövetkezeti SE 9 :9 NB I. A csoportos férfimérkőzés. Budapest, 200 néző. Győztesek: Pagonyi (4), Holló (3), Gárdos (1), Zsarnóczi (1), illetve Varga (3), Zoltán (2), Szosznyák (1), Vitsek (1), valamint a Szosznyák —Zoltán és a Varga—Vitsek páros. A mérkőzés előtt a félegyháziak öltözőjében volt idegesebb a hangulat, mivel csak ekkor derült ki, hogy éljátékosuk, Varga sérülése rendbejött-e és vállalja-e a játékot. A hazaiak az elmúlt héten a Postás otthonában elért döntetlen után bíztak az újabb pontszerzésben. Jól indult a mérkő­zés a félegyháziak szempontjából, mivel a két párost megnyerték (0 : 2). Az egyes mérkőzések első körében a hazaiak gyorsan egyenlítettek, Holló Vitseket, Pagonyi pedig Zoltánt győzte le (2 : 2). Ezután viszont két félegyházi győzelem következett. Szosznyák Gádoros ellen, Varga pedig a védő stílusban játszó Zsarnóczi ellen nyert szoros mérkőzésen (2 : 4). A következő körben Holló és Pagonyi ismét nyert, Zoltán illetve Szosznyák ellen, így a hazaiak újra egyenlítettek (4 : 4). Két vendéggyő­zelem után ismét a szövetkezetiek vették át a vezetést (4 : 6). A következő három mérkőzés döntőnek bizonyult a végeredmény szempontjából. Szosznyák drámai csatában vesztett Holló ellen, Vargát Pagonyi, Vitse­ket pedig Gárdos győzte le, igy a hazaiak első ízben szereztek előnyt (7:6). Szerencsére nem sokáig örülhettek a vezetésnek, mivel Zoltán legyőzte Zsarnóczit, aki a döntő játszmában már 20—18-ra vezetett. Az utolsó körben Varga megállította az eddig veretlen Hollót, de Pagonyi a Vitsek elleni győzelmével ismét egyenlített (8 : 8). Zoltán vi­szont Gárdost múlta felül és ismét a szövetkezetiek jutottak előnyhöz (8 : 9). Mivel Zsarnóczi a hajrában nyert Szosznyák ellen, s így 9 : 9-re, döntetlenre végződött a rangadó. A mérkőzés után Kalász Kázmér, a félegyháziak vezetőedzője a követ­kezőket nyilatkozta: — Varga sérülése megzavarta az elmúlt heti felké­szülésünket, ezt figyelembe véve elégedett vagyok az eredménnyel, s továbbra is veretlenek maradtunk és versenyben vagyunk a bajnoki címért. A vesztett pont még értékes lehet a végső helyezések alakulásánál. Remélem, hogy a december 14-én, 16 órakor hazai pályán sorra kerülő Postás elleni mérkőzésen folytatjuk őszi sikersorozatunkat és teljesítjük célunkat, a bajnokság 1—2. helyének megszerzését. Könnyebben ment a vártnál BUDAÖRS—KECSKEMÉTI SPARTACUS 6 :12 NB I. B csoportos férfimérkőzés. Budapest. Győztesek: Türei (4), Szily (3), Iván (2), Szabó (1), válamint az Iván —Szily és a Türei—Szabó páros. A bajnokság második helyén álló fővárosi csapat ellen remek játékkal a vártnál könnyebben győztek a kecskemétiek. A Spartacus már a mérkő­zés elején jól kezdett, hiszen mindkét párost megnyerte. Az első kör után 5 : 1, a folytatásban előbb 7 : 3, majd 10:4 volt az állás a vendégek javára. Ezzel a győzelemmel a Kecskeméti Spartacus felzárkózott, az élbolyhoz, és a BVSC II. csapatával holtversenyben a 3-4. helyet foglalja el. LABDARÚGÓ-VB Sorsolásra várva Közeledik a fontos nap, s végre foglalkoznak a nagy hírügynöksé­gek a labdarúgó-világbajnoki sor­solással. A várva várt eseményre december nyolcadikén kerül sor New Yorkban. Előtte a Nemzet­közi Labdarúgó Szövetség (FIFA) tanácskozik, szavaz a végrehajtó bizottság is. Eldöntendő, hogy a három balti állam (Lettország, Lit­vánia, Észtország) ideiglenes tag­ságot nyer-e a FIFA-tagországok sorában, indulhat-e a vb-kvalifiká- ciókon, s hogy Izrael az európai csoportselejtezőkben lesz-e érde­kelt, vagy továbbra is az Óceánia/ Ausztrália „kóddal” jelzett régió­ban kell küzdenie. Guido Tognoni, a FIFA szóvi­vője szerint szinte biztosra vehető, hogy az európai országok rangso­rolásában (várhatóan öt, úgyneve­zett „kalapot” hoznak létre az el­múlt évek nemzetközi szereplése, a vb-ken és Európa-bajnokságokon felmutatott eredmények alapján) a legerősebbek csoportjában kap he­lyet (azaz a további kalapokból ezekhez a válogatottakhoz sorol­nak riválisokat); Anglia, Olasz­ország, Belgium, Spanyolország, a Szovjetunió és Franciaország nem­zeti együttese. Arról viszont még nincs érdemi hír, hogy hány euró­pai selejtezőcsoportot alakítanak ki. Az már véglegesre vehető, hogy az Egyesült Államok (az 1994-es World Cup rendezője, házigazdája jogán) és a címvédő Németország automatikusan helyet szerzett — amint ez szokás — a 24-es döntő­ben. A további finalistahely-megosz- lás kontinensenként: Európa: 12 válogatott, Afrika: 3, Dél-Amerika: 3, Ázsia: 2, CON­GA CAF-zóna: 1, a dél-amerikai csoport és Óceánia/Ausztrália ré­gió „rájátszásának” eredménye­ként: 1. cselgáncs Fülöpszállás végzett a rangsor élén • Két tatamin folyt a küzdelem, amelyeket népes szurkolótábor vett körül. (Farkas Tibor felvétele) Nyolc egyesület száznegyvenegy fiú- és leányversenyzője vett részt a szombaton Soltszentimrén rende­zett utánpótláskorú cselgáncsozók körzeti rangsorversenyén. A mű­velődési központ tornatermében rendezett vetélkedőn izgalmas mérkőzéseken dőltek el a dobogós helyezések. Éredmények, fiúk, 25 kg: 1. Jámbrik Ferenc (Fülöpszállás), 2. Gernizse (Csengőd), 3. Kaibert (Harta); 27 kg: 1. Boldizsár Viktor (Dunatetétlen), 2. Csengődi (Tab­di), 3. Supka (Csengőd); 29 kg: 1. Leiter Zoltán (Harta), 2. Szabó M. (Harta), 3. Farkas P. (Fülöpszál­lás); 32 kg: 1. Bálint Milán (Har­ta), 2. Kucz (Harta), 3. Kecskeméti (Soltszentimre); 35 kg, A korcso­port: 1. Bényei László (Dunatetét­len), 2. Kőhegyi (Soltszentimre), 3 Borbély (Harta); B kategória: 1. Nagy Richard (Soltszentimre), 2. Kerekes A. (Dunatetétlen), 3. Ba- jusznács (Dunapataj); 41 kg: 1 Müller János (Harta), Kastély (Akasztó), 3. Kolerik (Tabdi), 49 kg: 1. Varga Attila (Fülöpszállás), 2. Csehszakáll (Fülöpszállás), 3. Horváth M. (Fülöpszállás); 53 kg: 1. Wéber Péter (Fülöpszállás), 2. Marosi (Dunatetétlen), 3. Nagy J. (Tabdi); 57 kg: 1. Tánczos István (Fülöpszállás), 2. Marosi T. (Du­natetétlen), 3. Tóth T. (Dunapa­taj); + 65 kg: 1. Szlama Ferenc (Tabdi). Lányok, 26 kg: 1 Száler Edina (Tabdi), 2. Molnár (Csengőd), 3. Bujdosó (Soltszentimre); 29 kg: Horváth Zsuzsanna (Fülöpszál­lás), 2. Kőhegyi (Soltszentimre), 3. Sebők (Tabdi); 32 kg: 1. Vékony Csilla (Dunatetétlen), 2. Arnold (Harta), 3. Wéber (Harta); 35 kg: 1. Rácz Boglárka (Csengőd), 2. Borsik T. (Csengőd), 3. Újvári E. (Soltszentimre); 38 kg: 1. Med- veczki Mária (Harta), 2. Lénárt H. (Fülöpszállás), 3. Újvári A. (Csengőd); 45 kg, A korcsoport: 1. Lénárt Lívia (Fülöpszállás), 2. Pszota A. (Tabdi); B korcsoport: I. Bujdosó Boglárka (Soltszentim­re), 2. Pálfi (Csengőd), 3. Morav- csik (Csengőd); 50 kg: 1. Tóth Ágota (Tabdi), 2. Kecskeméti E. (Soltszentimre), 3. Boldizsár B. (Dunatetétlen); 60 kg: 1. Lénárt Annamária (Fülöpszállás), 2. Strobl (Dunatetétlen); + 65 kg: 1. Lénárt Annamária, 2. Czinkóczi K. (Tabdi), 3. Korom E. (Solt­szentimre); + 88 kg: 1. Rózsa Katalin (Tabdi). Az érmes helyezések alapján az alábbi csapatsorrend alakult ki: 1. Fülöpszállás 11, 2. Harta 10, 3. Soltszentimre 9,4. Tabdi 9,5. Csen­gőd 9, 6. Dunatetétlen 8, 7. Duna­pataj 2, 8. Akasztó 1 éremmel. KOSÁRLABDA Bácska(i) sóhaj: Fehérvárt feledni... • Székesfehérvárott megbotlott a Bajai Bácska. VIDEOTON—BAJAI BÁCSKA KSE 81—77 (39—32) NB I. A csoportos férfimérkőzés. Székesfehérvár, 600 néző. Vezette: dr. Való vies, Görgényi. Bácska: Mihálovics (15/9), Likár (15/3), Rozvadowszki (8), dr. Varga (—), Palás (14). Csere: Kovács (2), Vass (10/6), Korcsok (4), Tamás (7), Gorjanácz (2). Edző: Kovács József, Vétek Frigyes. Nagy taktikai csata jellemezte a találkozót. A Videoton alacsonyabb és könnyebb játékosai gyors indításokkal előnyt szereztek, de a félidő közepén már felváltva vezettek a csapatok. Az első félidő végén több sikertelen rádobás és gyenge védekezés miatt előnyt szereztek a hazaiak. A fordulás után úgy tűnt, a Videoton biztosan nyer, mert 10 ponttal is vezetett, ám a hajrában 2 pontra felzárkózott a bajai gárda. A befejezés előtt 20 másodperccel bajai támadásnál Mihálovicsot kilökték a pályá­ról, de a büntetőt mégis a bajai Tamás ellen ítélték a játékvezetők és ebből biztosította be a győzelmét a Videoton. A bajai csapat gyengén játszott. Még azt sem tudta kihasználni, hogy a Videoton 24 alkalommal hibázott büntetőt és magas játékosai gyenge napot fogtak ki. Kitűnt: Pekarak (26), illetve Vass, Tamás, Palás. A Dunai olajon csúszkált az Univer DUNAI KŐOLAJ—UNIVER KSE 94—84 (40—48) NB I. B csoportos férfimérkőzés. Százhalombatta, 300 néző. Vezette: Matlári, Aranyosi. Univer KSE: Krizsanovszkij (42/27), Kovács (4), Nazarov (8), Fekete Zs. (2), Szolnoki (17). Csere: Makai (2), Doma (—), Kenderes (5/3), Farkas K. (4), Pankotai (—). Edző: Guóth Iván. Jól kezdett az Univer KSE. Krizsanovszkij már az első játékrészben hét triplát dobott. Bár Fekete Zs. bokája már all. percben kifordult és harcképtelen lett, a félidőig biztosan vezetett a kecskeméti gárda. A for­dulás után keményebb lett a játék, és kicsúszott az irányítás a játékveze­tők kezéből. A hazaiak 52—52-nél egyenlítettek, majd Kapusztyin és Kaszás pontjaival a 30. percben 69—63-ra húzott el a hazai együttes és előnyét még növelni is tudta. Kitűnt: Kapusztyin (26/12), Kaszás (21), Dévai 20, illetve Krizsanovszkij. Verítékes győzelem MÁV NTE—KSC MEDS 68—79 (40—46) NB I. B csoportos női mérkőzés, Nagykanizsa, 200 néző, vezette: Várhalmi, Stickel. KSC MEDS: Verasztó (6/6), Zsolnay (17/3), Fück (18/6), Farkas (11), Kosjár (10/6). Csere: Ocsenás (2), Till (10/3), Iványi (3/3), Nagy T. Edző: Tóth Viktor és Adamik Ferenc. A kezdés után az első percben Kosjár 3 pontot érő kosarat adta meg az alaphangot, amire a hazaiak azonnal válaszoltak. A 3. percben Ve­rasztó fél percen belül kétszer talált a gyűrűbe a félkörön kívülről, és a kecskemétiek vezettek 5—9-re. Ezt követően rendkívül gyors játék és küzdelem alakult ki. A 8. percben a MÁV NTE a két idegenlégiósának pontjaival 18—15-re átvette a vezetést, de tartani nem tudta, mert a KSC MEDS Farkas és Zsolnay kosaraival újból fordított. A 14. percben 25 —29-es kecskeméti vezetésnél egy ütközés után Farkas a földön maradt, majd a lábát fájlalva kénytelen volt kispadra ülni. A helyére beállt Ocsenás mindjárt 2 büntetőt dobott be, majd Till szerzett percek alatt 7 pontot. Az első félidő lefújásának pillanatában Zsolnay távoli triplát dobott és így 6 pontos kecskeméti vezetéssel fordultak a csapatok. A szünet után nagy iramban folytatódott a játék. A 26. percben, 51 —49-es hazai vezetésnél Farkas — bár a lábát húzta— játékba állt és pontokat szerzett. Sőt, az orosz vendégmukások sorra vétették ellene a személyi hibákat. Farkas, Zsolnay és Fück pontjaival a 34. percben már 51—66-ra elhúzott a KSC MEDS, s ezzel a mérkőzés el is dőlt a kecske­métiek javára. Ivanova kipontozódott és Farkast ismét visszaültették a kispadra. A hajrában már biztosan tartotta előnyét a rutinosabb kecske­méti együttes. Tóth Viktor edző: — Farkas sérülése miatt veszélybe került a győzel­münk. Szerencsére a csapatban volt „tartás”, a lányok megmutatták, hogy tudnak egymásért küzdeni. TENISZ Boldog születésnapot, Mónika! Tizenhat tornán indult, vala­mennyin a fináléba verekedte ma­gát, s tíz alkalommal győztesként fejezte be a mérkőzéssorozatot. Ez­zel a szenzációs mérleggel a jugo­szláv Szeles Mónika, a női tenisz­világranglista éllovasa büszkélked­het. A sikerek közül is kiemelkedik négy nagy diadal: az ausztrál, a francia és az amerikai nemzetközi bajnokságon szerzett első helyezés, valamint a Mesterek Tornájának megnyerése. A Grand Slamhez csak a wimbledoni bajnoki cím hi­ányzik, de a szigetországban nem próbált szerencsét, közvetlenül a rajt előtt — sérülésre hivatkozva — lemondta szereplését. Egész évben 80 mérkőzést ját­szott, ebből 74-szer győztesként hagyta el a játékteret. Csak a hiva­talos pénzdíjakból 2 457 758 dol­lárt szedett össze, s nem elhanya­golható az az összeg sem, amit a szponzoroktól, a tornarendezőktől kapott. — Azt hiszem, csodálatos évet zártam. Valószínű, jó volt a csilla­gok állása is. Ami pedig a világ- ranglistát illeti: remek dolog hete­ken át elsőnek lenni, de mindig az év végi helyezés a legfontosabb mondta az újvidéki születésű ifjú hölgy, aki éppen hétfőn ünnep­li 18. születésnapját. A világranglista éllovasa az év hátralevő részében nem szándéko­zik indulni egyetlen versenyen sem, bár egy-két bemutatót vállalt, in­kább pihen, s készül a következő nagy feladatra, a januári ausztrál nemzetközi bajnokságra. Arról nem érkezett hír, hogy hol ünnepli születénapját, de a nagy esemény­nyel kapcsolatban az egyik újság­író megkérdezte tőle, mit szeretne ajándékba kapni. A válasz így hangzott: — Nincs szükségem semmire. Bár az az igazság, egy új, fekete garbónyakas pulóvernek igazán tudnék örülni. TEKE Az Olajbányász hétszer „csengetett” a Postásnak SZANKI OLAJBÁNYÁSZ- SZEGEDI POSTÁS 7:1 (2570—2425) NB I-es női mérkőzés: Szánk. Pontszerzők: Török Júlia 417, Fe­hér Márta 442, Törteli Mária 433, Toldi Rudolfné 425, Harnóczi Sa­rolta 459, illetve Kórász 428. Hiá­ba a nagyarányú szanki győzelem, a csapat ennek ellenére csoportjá­ban nem jutott az első három közé, így a folytatásban csak a 7—12. helyért mérkőzhet. Ifjúsági eredmény: Szanki Olaj­bányász—Szegedi Postás 1:3 (761 —808). Magyar párbajtőr­győzelem Egy nappal a nagy sikerű Tokaj Express férfi párbajtőr Világ Ku­pa-viadal után vasárnap a Nemzeti Sportcsarnokban barátságos csa­patversenyre került sor. Öt ország hat együttese lépett pástra a négy­fős csapatokban, s végül Magyar- ország I. válogatottja több egyéni győzelmével szerezte meg az első­séget. A végeredmény: 1. Magyaror­szág 3 győzelem (+11 egyéni győ­zelem), 2. Spanyolország 3 (+ 7), 3. Csehszlovákia 3 (+ 5). TOTO A totó 48. játékhetén szereplő mér­kőzések eredményei: 1. Videoton—Kispest-HFC .. 2:1 1 2. Nürnberg—Rostock .......... 0:0 X 3. Bayern München—Bremen 3:4 2 4. Frankfurt—Düsseldorf ... 1:1 X 5. Hertha BSC—Hannover .. 0:1 2 6. Meppen—St. Pauli............ 0:0 X 7. Lazio—Napoli .................. 3:3 X 8. Juventus—Roma .............. 2:1 1 9. I ntemazionale—Milan___ 1:1 X 10 . Avellino—Brescia.................1:3 2 11 . Palermo—Udinese .......... 3:1 1 12 . Pescara—Ancona............ 2:2 X 13 . Pisa—Bologna ................ 0:0 X Pu lszmérkőzés: 14. MTK-VM—BVSC.......... 2:1 1