Petőfi Népe, 1991. január (46. évfolyam, 1-26. szám)

1991-01-21 / 17. szám

6 • PETŐFI NÉPE • 1991. január 21. ' * SPORT * SPORT * SPORT » SPORT * SPORT *SPOR^$i KOSÁRLABDA A bírók gyakran „félrefurulyáztak” KÖRMEND-IIUNOR—BAJAI SK 88—81 (46—41) NB I. A csoportos férfimérkőzés. Körmend, 2400 néző. Vezette: Szabó Gy., Major BSK: Hosszú (24), Likár (18), Rátvay (10), Pálkerti (7), dr. Varga (4). Csere: Gorjanácz (7), Ágh (- ), Mihalovics (9), Palás (2). Rétháti (—). Edző: Kovács József, Vétek Frigyes. A mérkőzés elején a hazai csapat játszott jobban, de a 10. percben már 20— 19-re felzárkózott a Baja. Sajnos fordítani nem tudtak a vendégek, így négypontos Körmend-vezetéssel vonultak pihenőre a Csapatok. Szünet után Zsebe pillanatok alatt három duplát szerzett, majd egy személyit is bedobott. Nem sokkal később, 55 42-es hazai vezetésnél Rátvay kipontozódott, és hamarosan követte Likár is, amely a bajaiak számára nagy hátrányt jelentett. A találkozó végére is maradt némi izgalom, azonban nem sokkal a lefújás előtt Hódi triplája végleg megpecsé­telte a kék-sárgák sorsát, akik szívósan küzdöttek, és egy pillanatra sem adták fel. Kitűnt: Bell (30), Zsebe (26), Molnár (8), illetve Hosszú, Likár, Rátvay. Patonay Imre: Ha esélyesek vagyunk, akkor a figyelem lankad, ezt már meg­szoktuk. Ä győzelem biztos tudata nem szárnyakat ad, hanem elbizakodottságot jelent, aztán ez mindig megnehezíti a dolgunkat. A bírókról annyit, hogy sok furcsa ítéletük akadt. Kovács József: Kritikán aluli játékvezetést láttunk. Ellenünk kilenc (!) táma­dó faultot ítéltek, erre mit mondjak . . . KECSKEMÉTI SC—PILAR KADETTVÁLOGATOTT 89—72 (50—34) NB I. B csoportos férfimérkőzés. Kecskemét, városi sportcsarnok, 200 néző. Vezette: Bukta, Mustos. KSC: Vilkas (10), Gereben (25/ 12), Nazarov (6), Szolnoki (31), Fekete (6). Csere: Makai (5), Ken­deres (2), Molnár'M. (4), Molnár T. (—). Edző: Kovács Gergely. Ennek a mérkőzésnek tulajdon­képpen csak a hazai együttes szá­mára volt tétje. Ha ugyanis kikap­nak a 15-17 éves fiatalokból álló kadettválogatottól, az nagy „égés” lett volnas Ennek ellenére a talál­kozó nem úgy indult, hogy azon 15-20 pontos kecskeméti győzelem születik. Patonhy edző tanítványai - bár az irányító poszton akadtak náluk gondok — az első félidő kö­zepéig jól tartották magukat, és csak 5-7 pont volt a két csapat között a különbség. Innentől kezd­ve azonban a vendégek védelme kezdett egy átjáróházhoz hasonlí­tani. így a félidő végére a többnyi­re csak a cserejátékosokat szere­peltető hazai gárda 16 pontos előnyt szerzett, amely a második húsz perc közepéig 21-pontosra nőtt. Egyre nagyobb hibaszázalék­kal játszottak a csapatok, sok volt a rossz átádás, a kihagyott helyzet. Ekkor a fűtetlen csarnokban a végsőkig kitartó nézők a pályán „csordogáló” mérkőzést már csak fél szemmel figyelték, a másikkal rendre az órát lesték. A hazai csapatból a nagy kedv­vel játszó, eredményesen dobó Szolnokit és Gerebent érdemes ki­emelni. A vendégegyüttesből Moj­­zes (24), Brondi (24/6) és Balogh (12/3) teljesítménye érdemel emlí­tést. A további eredmények: Falco SE—MAFC 79—87, TFSE—AR Építők 56—104, Nagykőrös—De­­ko SE 86—87, PVSK—Vásárhelyi KK 103—64, Sopron—Dunai Kő­olaj 84—67. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1. Sopron 16 3 1644—1422 35 2. Deko 14 5 1605—1452 33 3. AR Építők 13 6 1766—1517 32 4. Pécs 12 7 1884 -1627 31 5. MAFC-W. 12 7 1689—1535 31 6. Vásárhely 12 7 1682- 1606 31 7. Nagykőrös II 8 1764--1677 30 8. Falco 10 9 1676—1685 29 9. Kecskemét 8 11 1520—1640 27 10. D. Kőolaj 3 16 1488—1610 22 11. TFSE 3 16 1561 1822 221 12. Kadettvál. — 19 1216—1902 19 Fück Tünde nem engedett a „negyvenkilencből” SZEGED SC—KECSKEMÉTI SC 90—88 (50—40) NB I. A-csoportos női mérkőzés. Sze­ged, városi sportcsarnok, 200 néző. Ve­zette: Faidt, Geréb. KSC: Ocsenás ( ), Kovács (5), Kri­min (5), Fück (49/21), Kosjár (2). Cse­re: Till (18/6), Giliene (2), Zsolnay (5), Iványi (2), Steiner ( ). Edző: Tóth Viktor, Adamik Ferenc. Már a találkozó elején látszott, hogy a szegediek alaposan felkészültek a kecskeméti csapatjátékából. Jól fogták embert, ügyesen kihasználták a véde­kezési hiányosságokat és szép lassan elhúztak. A hazai előny a tizedik perc végére már 15 pontosra nőtt, és ezt okos, tudatos játékkal a második félidő közepéig tartani is tudták. Ekkor a kecskeméti játékosok egész pályás letá­madásra tértek át. és ez meg is hozta az eredményét, hiszen a második félidő 18. percében már csak egy pont (81 80) volt a kék-fehérek hátránya. A ha­zai csapat fáradni látszott, ám a kecs­kemétiek nem tudták ezt kihasználni, a döntő pillanatokban mindig hibáztak. Öt másodperccel a lefújás előtt S0—85 volt az állás. Till még egy triplával be­talált a szegediek kosarába, ez azonban csak a szépítéshez volt elegendő. A hazai csapat győzelme csak annak meglepetés, aki nem látta a mérkőzést. A szegediek nagyszerű csapatteljesít­ményt nyújtottak, megszerezve ezzel a második bajnoki győzelmüket. A K&p együtteséből egyedül a 49 pontot dobó Fück Tünde játéka emelke'dett ki. Egy emberrel viszont nem lehet mérkőzést nyerni. A vereség azért is bosszantó, mert ezt az eredményt a kecskeméti gárda magával viszi a rájátszásra is. Kitűnt: Knábel (17), Kaszab (17), Mészáros (17), Csapó (16), illetve Fück. A további eredmények: MTK-VM Soproni VSE 91 60, BSE BEAC­­Gépszev 53—71, Tungsram SC Szarvas 85—56, Szekszárd—PVSK 63 74. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1. BEAC-G. 2. Tungsram 3. MTK-VM 4. Pécs 5. §opron 6. BSE 7. Kecskemét 8. Szarvas 9. Szekszárd 10. Szeged 15 1 1314- 948 31 14 2 1417-1001 30 12 4 1265—1094 28 10 6 1217—1156 26 9 7 1143-1087 25 6 10 1011— 966 22 4 12 1061 1329 20 4 12 1029-1170 20 4 12 979—1222 20 2 14 969-1432 18 VÍVÁS Olimpiai bronzérmes a megyei versenyen Szombaton már kora reggel pengecsattogástól volt hangos a kecskeméti Béke Téri Általános Isko­la tornaterme, ahol a Vá­rosi. Vívó Szövetség és a Kecskeméti TE vívószak­osztálya által rendezett általános iskolás rangsor­versenyre került sor. A viadalnak külön rangot adott, hogy azon bemuta­tót tartott Busa István tőrvivó. A kecskeméti születésű és nevelésű vá­logatott pengeforgató, aki tagja volt a szöuli olimpián bronzérmet szerzett férfi tőrcsapat­nak, most tanácsaival igyekezett segíteni a fiata­loknak. A versenyzők tőrvívásban és kardvívás­ban mérték össze tudásu­kat. Közülük Hegedűs teljesítménye emelkedett ki, aki mindkét fegyver­nemben az első helyen végzett. Eredmények, 5-6. osz­tályos leány tőr: 1. Lovas K., 2. Hodosi, 3. Föredi (mindhárom Petőfi Ált. Isk.). 5-6. o. fiú tőr: 1. Szege Z., 2. Kovács P. (mindkettő Petőfi), 3. No­­vomeszky Cs. (Molnár Erik Ált. Isk.). 7-8. o. le­ány tőr: 1. Tóth P. (Pető­fi), 2. Federics, 3. Mécs (mindkettő II. Rákóczi Ált. Isk.). 7-8. o. fiú tőr: 1. Hegedűs, 2. Nagy Á. (mindkettő Petőfi), 3. Sántha (Zrínyi Ált. Isk.). 7-8. o. kard: 1. Hegedűs, 2. Sántha, 3. Bende (Pető­fi). Az első három helyen végzett vívók képviselik megyénket a Szegeden sorra kerülő területi ver­senyen. RÖPLABDA Pislákolás—némi föllángolással Ú. DÓZSA—KECSKEMÉTI SC 3:0 (14, 8, 9) NB I. A csoportos férfimérkőzés, Budapest. Vágóhíd utca, 200 néző. Vezette: Juhász, Bíró. KSC: Vámos, Szappanos, Nagy P.. Gilys, Gyapjas, Ujhidy. Csere: Sándor, Krickas. Edző: Karagics Mátyás. Az első 'játszmában 13:13-nál Gyapjas gyámoltalanságán elment a győzelem. A folytatásban nem játszott rosszul a kecskeméti csa­pat, de Karagics edző szerint a Dó­zsa fiatalos lendülete és lelkesedése ellen kevés volt a kék-fehérek rutin­ja. A hazaiak könnyedén meg­emésztették egy-egy hibájukat, míg az ellenkező oldalon hasonló eset­ben mindannyiszor kisebb fejetlen­ség uralkodott el a játékosok közt. Kitűnt: Karmos, Király, Valics, illetve Ujhidy. KECSKEMÉTI SC—NYÍR­EGYHÁZI VSC 1:3 (—7, 7, 6, 15) NB 1. A csoportos férfimérkőzés, Kecskemét, városi sportcsarnok, 100 néző. Vezette: Gulyás, Policsá­­nyi. KSC: Ujhidy, Szappanos, Gilys, Nagy P., Krickas, Vámos. Csere: Sándor, Farkas, Jantovics, Gyap­jas. Edző: Karagics Mátyás. Sáncparádéval kezdődött a mér­kőzés, amelyben a hazaiak bizo­nyultak eredményesebbnek, 3:1 arányban megszerezték a vezetést is. Ment a szekér, hiszen voltak, akik tolják. Ebben a játékrészben a csapat valamennyi tagja jól moz­gott, s még az sem okozott különö­sebb törést, hogy 7:7-re egyenlített a Nyíregyháza. Szép sorjában gyűj­tögette pontjait a KSC, a végén Mondi „lenyelte” Krickas adogatá­sát és már meg is volt a szett. A folytatásban érthetetlenül vissza­esett a hazai csapat. Két rossz Gilys-érintés, egy balszerencsés Vá­­mos-nyitásfogadás és máris 0:2. A nyíregyháziak érezték és megra­gadták a lehetőséget, 5:1-re elhúz­tak. Néhány perces kényszerszünet következett, mert Szappanos ütése után Batai fejéről olyan erővel vá­gódott a labda a mennyezeten füg­gő lámpákra, hogy egy fénycső el­tört és a padlón porrá zúzódott. A pihenőt is a vendégek vészelték át jobban, mert pillanatok alatt 10:3- as vezetést szereztek és könnyedén nyerték a játszmát. Jól kezdett a KSC a harmadik szettben, 3:0 lett az előny. Ám ami jött a réven, el­ment a Vámoson. Á hazaiak válo­gatottja sorozatban rontott a nyitá­sok fogadásánál és hatékony közre­működése révén fordított a vendég­csapat, 5:3, majd 12:3 lett a nyírségi előny. Nem volt vitás, ki nyeri ezt a szettet. A negyedik játszmára mind jj két edző cserélt. Karagics jnegbocsátott Gyapjasnak. Úgy tűnt, a legjobbkor, mert 6:1 -re meg­ugrott a hazai gárda. Rendkívül jó, izgalmas volt ez a játékrész. A ven­dégek 12:9-re „elléptek”, de egyen­lített, sőt 14:12-re fordított a KSC. Sok-sok játszmalabdát nem sike­rült pontra váltaniok a kékeknek, és a nevető ellenfél ezt a mindent eldöntő szettet is begyűjtötte. Kitűnt: Nagy P., Krickas, illetve Lapsi*. Stepanok, Batai. —rajtmár— TEKE Sérülés (is) sújtotta a szankiakat SZEGEDI POSTÁS— SZANKI OLAJBÁNYÁSZ 5:3 (2532—2438) NB I -es női mérkőzés: Sze­ged. Ld.: Bozó 423, Pacsainé 412, Tompáné 435, Bálintné 455, Kárász 405, illetve Török J. 421, Toldiné 420, Fehérné 430. A» táblázat 3. és 4. helyén álló két együttes összecsapása izgalmas mérkőzést ígért, Áz első három pár ötven dobása után a szanki táborban nagy volt az öröm, hiszen mindhá­rom versenyzőjük magabizto­san, jól dobott. Sajnos, a má­sodik ötven dobás közben Fehér Mártának kiújult egy combsérülése,,amely alaposan visszavetette a teljesítményét, így a várt hármas siker elma­radt. A második három pár­ban lépett pályára a szegediek két válogatottja, akik ezúttal is bizonyították jó formáju­kat. A yendégegyüttesből vi­szont csak Fehérné szerepelt kiemelkedően, Tót Zsolt, a szankiak edzője mindent meg­próbált, Törteli gyenge telje­sítménye miatt a második öt­ven dobásra az újonc Bodót állította be a csapatba, azon­ban „csodát” ő sem tudott tenni. Az utolsó lehetőség • Fehér Béláné 430 fával a s/anki csapat legjobb játékosa volt a szege­di mérkőzésen. (Farkas Tibor felvétele) Harnóczi Sarolta kezében volt, azonban nem sikerült él­nie vele. A találkozó végül a hazaiak 5:3 arányú sikerét hozta. Tót Zsolt edző: Csapatom tagjai a nehéz műanyag pályán viszonylag jól helytálltak, és ha Fehér Márta sérülése nem jön közbe, akár döntetlent is elér­hettek volna. Amennyiben ha­zai pályán továbbra is olyan jól szerepelünk, mint az ősszel, meg tudjuk őrizni dobogós he­lyezésünket. RÖVIDEN • RÖVIDEN • Jól szerepelt a genfi teremlabda­­rúgó-tórnán a Ferencváros együttese. Á zöld-fchcrck a fináléban döntetlent értek el a német Bayern München ellen, de a büntetőket pontosabban lőtték, és végül megnyerték-a tornát. • A Bécsben megrendezett ifjúsági tekvvandó Európa-bajnokságon 16 or-, szág 130 sportolója vett részt. A magyar csapat alaposan kitett magáért. Székely Mónika (Meridián SE) a formagyakor­latban és a töréstechnikában szerzett bajnoki címe mellé küzdelemben ezüst­érmes lett. Ugyancsak Európa-bajnok lett küzdelemben az 55 kilóban verseny­ző hódmezővásárhelyi Balázs Éva. • A megyei I. osztályú labdarúgó­bajnokság tavaszi idényének sorsolását anyagtorlódás miatt csak a keddi szá­munkban közöljük. • A kecskeméti Boróka Szabadidő Sportegyesület és a Városi Sportigazga­tóság január 26-ára nyílt túrát szervez családok részére a Pilisbe. Indulás szombaton reggel 8 órakor autóbusszal az Alföld Áruház parkolójából, érkezés este 18 óra után ugyanoda. A jelentke­zéseket január 24A‘ig várják a Városi Sportigazgatóságon (Kecskemét, Olim­pia u. 1., vagy a 22-540 telefonon). • A Bécsben megrendezett nagysza­bású leremkrosszversenyen Balogi Zol­tán Hondájával a középfutam, első he-^ lyéről jutott a döntőbe, ahol három amerikai és két nemet versenyző mö­gött a hatodik helyen végzett. • Ausztria bejutott az asztalfteniszc­­zők Európa Ligájának döntőjébe, mi­után a visszavágón 2 óra 35 pere alatt 6:l-cc verte Bulgáriát. Az osztrákok el­lenfelei minden bizonnyal a magyarok lesznek, akik Budapesten 6:1-re verték Angliát, és a visszavágó amolyan papír­forma ízű csatának ígérkezik angol föl­dön. A feltételezett osztrák—magyar döntő győztese kerül fel a Szuper Ligá­ba. • A Nemzetközi Amatőr Atlétikai* Szövetség Tanácsának hét végi ülésén került sor az 1993. évi fedett pályás világbajnokság helyszínének kijelölésé­re. A két pályázó város közül az 1996- os nyári olimpiának otthont adó At­lanta tűnt, esélyesebbnek, a tanácsta­gok bizalmát mégis a kanadai Toronto képviselői nyerték meg. A Grand Prix­­döntőt jövőre az. olaszországi Torinó­ban. 1993-ban pedig a londoni Wemb­ley stadionban rendezik meg. • Megvalósult a házigazda nemetek álma: vasárnap délután a müncheni Rudi Sedlmayer sportcsarnokban Németor­szág férficsapata nyerte az első alkalom­mal kiírt, 100 ezer dollárral díjazott eu­rópai Nemzetek Kupáját. A Davis Ku­pa-rendszerben lebonyolított háromna­pos viadalon a házigazdák mérkőzésről mérkőzésre javuló formát mutattak, s a döntőben a jugoszlávoknak vajmi kevés esélyt hagytak arra, hogy megállítsák őket. A magyar csapat a hetedik helyet szerezte meg. TOTÓ A totó 3. heti játékszelvényén szereplő mér­kőzések eredményei: 1. Alakulta—Torino....................0—1 2 2. Bari—Cagliari ........................4—I I 3. Bologna—Napoli .................... I—0 1 4. Fiorentina—Cesena.................2—0 1 5. Internazionalc—Lecce.............5—0 1 6. Juventus—Genoa....................0—1 2 7. Parma—Milan........................ 2—0 I 8. Roma-—Pisa ..............................0—2 2 9. Sampdoria—Lazio .................. 1—1 x 10. Cosenza—Salcrnitana............ 1—o 1 11. Foggia—Reggina .................... 1—1 x 12. Messina—Ancona .................. 1—| \ 13. Modena—I dinesc .................. I—1 x Pluszmérkőzés: 14. Verona—Taranto........................2—1 I t ' > : : : Egy „kötelező” győzelem • Együttes találat. • Busa István olimpiai bronz- ■ érmes tőrvívó rövid bemuta­tót tartott a gyerekeknek. • Tereiére két csörte kö­zött. (VValter Péter felvételei)