Petőfi Népe, 1990. november (45. évfolyam, 256-281. szám)

1990-11-19 / 271. szám

6 • PETŐFI NÉPE 9 1990. november 19. SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT CIGARETTA- ÉS PIPAFUST NÉLKÜL Tiszta levegő áramlik Kunadacson Kunadacs 1949-ben ala­kult, de csak 1962 után kez­dett fejlődni. Jizenhét utcá­jában több mint négyszáz családi ház épült. Műüt, járda, víz-, vil­lany- és gázve­zetek van a községben, 85 tanyát villamo­sítottak. 1988 óta .crossbar- telefonközpont kapcsolja össze a világgal. Nyolcosztályos általános f isko­lájában 227-en sportot tanul­nak, ' | sportol­nak. A sport­egyesület —, amelynek Csör­gő Gyula az elnöke — sok szép sikert ért el az elmúlt evekben. Elsősorban a községi spartakiádokon voltak eredményesek a kunadacsiak. S erre a jövőben még több lehetősége kínálkozik a kisközség sportszerető lakosságának, hiszen szombaton 15 | 30-as méretű sportcsarnokot avattak. Az ünnepélyes alkalomból Halcsik Antal polgármester köszöntötte a település lakóit és a vendégeket, majd Gaborják József, a me­gyei tanács elnöke avatta fel a 6 millió forintos beru­házással épült létesítményt.- A társadalmi összefogás, az emberi közösség alkotóereje olyan értéket hozott össze Kunadacson, amely kifejezi az itt élők szándékát az egészséges em­beri élet lehetőségének megteremtésére — mondta. — Minden létesítmény átadása öröm annak, aki fá­radtságos munkával elkészítette, öröm annak is, aki birtokba Veszi. Ritka alkalom, hogy ezt a csarnokot azok is használatba vehetik, akik létesítették, meg azok is akiknek építették. A sportcsarnok építésének alapjait a „Nem do­hányzó falu” országos pályázat első díjának elnyeré­se, a „Szebb, emberibb környezetért” országos moz­galomjutalma és a településfejlesztési versenyek díjai, s nem utolsósorban a lakosság hozzájárulása, a társa­dalmi segítség tette lehetővé. Csarnokavatás tornával. MIT JELENT A NEVELŐNEK? Mindennap testnevelés — Milyen lehetőséget nyújt a működő testnevelő­nek ez a sportcsarnok? — kérdeztem Kemény And- rásnétól, aki több mint húsz éve gyakorolja a szak­mát a község általánosNskolájában. — Mindent, hiszen eddig a művelődési házban tornásztunk, ezután pedig sokkál jobb körülmények között dolgozhatunk—mondta, -f Az iskolába be­vezettük a mindennapos testnevelést, délutánonként pedig körülbelül 40 tagú csoport tornászik rendsze­resen. Nagyon jó fizikai erőben vannak a fiataljaink. A felnőtteknek pedig kondicionáló tornát szerve­zünk. Súlyra, korra és nemre való tekintet nélkül vá­runk mindenkit. Ezenkívül a molettebb hölgyeknek külön indítottunk olyan tanfolyamotvamelyen meg­szabadulhatnak felesleges kilóiktól. Újraélesztjük a, versenysportot is, amely ilyen feltételek mellett csak jobb lehet, mint korábban bármikor.'’ IRTA: BANCZIK ISTVÁN FÉNYKÉPEZTE: WALTER PÉTER PÁLYÁN KÍVÜL Az olvasó véleménye „Pongrácz Józsefié, biológia—testnevelő szakos vagyok. 1976-ban jöttem Kunadacsra, sajnös az utóbbi időben kiestem a szakmai gyakorlatból, de hát négy gyermeket szültem, s már. hatodik éve vagyok gyesen. A legnagyobb negyedikes, a legki­sebb pedig még pici. A családban imádjuk a sportot, a férjem .birkózott, futballozott, ám amióta családot alapítottunk és házat építettünk, már többnyire csak szurkolók vagyunk. Az újság azonban Sok mindenben kárpótol bennünket, szinte min­dent elolvasunk, már legalább tíz éve előfizetői vagyunk a Petőfi Népének. Sajnos, sokszor csak a késő esti óráiéban jut idő áz olvasásra. Olykor nagyon érdekes, olvasmányos a lap, máskor meg hiányérzetem van. A diáksportról szeretnék több tájékoztatást kapni, azok a gyakorlatban is hasznosítható mód­szerek érdekelnének, amelyeíé új ötleteket adnának a napi mun­kához. Mások példájából sokszor elég volna égy apróság, ami nekünk hatalmas kincs lenne. RÖPLABDA Vert helyzetből fordított a Dutép SZEGEDI DRE—DUTÉP SC 2:3 (4, 9, —6, —7, —8) ÖKÖLVÍVÁS A félegyházi—kecskeméti „vegyes fölvágott” volt csípősebb • Nagy K. mérkőzésvezető kiszámolja Ignáczot, akit a félegyházi Kovács egy nagy ütéssel a padlóra küldött. (Farkas Tibor felvétele) NB L B csoportos női mérkőzés: Sze­ged, vezette: Balázs, ifj. Zsillé., Dutép SC: Kovács, Bognámé, Szik- ' szai B., Körmendi, Marokity, Czéh. Csere: Szikszai M., Kormos. Edző: Rapcjányi István. Jól kezdtek a hazaiak, remek nyitá­saikkal sorra szerezték a pontokat, jó ütemű sáncukkal visszaverték a kecs­kemétiek erőtlen támadásait. Két, si­mán megnyert játszma után álmukban sem hitték volna,' hogy ezt a mérkőzést TUNGSRAM SC—KECSKE­MÉTI SC 3:2 (—8,13, —15, 9, 8) NB I. A csoportos férfimérkőzés; Budapest. Vezette: Hurák, ifj. Zsil­lé. KSC: Ujhidi, Szappanos, Gi- lyes, Nagy, Gyapjas, Vámos. Cse­re: Jantovics, Farkas. Edző: Kara- gics Mátyás. A közel két óra hosszáig tartó mérkőzésen hatalmas küzdelmet vívott a két csapat. A kecskeméti­ek kezdték jobban, és kihasználva a lámpagyáriak elképesztően rossz még el is veszíthetik. Pedig ez történt, A harmadik játszmától kezdődően mintha kicserélték volna a kecskeméti­eket, akik egyre lelkesebben játszottak, mezőnyben ügyesen szedték össze a labdákat, pontos ütéseikkel szinte az őrületbe kergették a szegedieket. Az egyenlítést követően, -a döntő játszmá­ban már semmi esélyt sem adtak a házi­gazdáknak, és 77 percnyi játék után az őszi idény első 3:2-eS győzelmét arat­ták. Kitűnt: Komáromi, Dobos, illetve Bognámé, Körmendi, Kovács, Czéh. nyitásfogadásait, előnyhöz jutot­ták. A második játszmában a főleg támadásban feljavuló fővárosiak egyenlítettek, ám a folytatásban is­mét a kecskemétiek voltak jobbak és 2.T-re a vezetést is megszerezték. Ezzel azonban, úgy tűnt, ellőtték minden puskaporukat, sőt az ötö­dik játszmában még a szerencse is elpártolt tőlük. Kitűnt: Poltavszkij, Müller, Ko- perdák, illetve Ujhidi, Nagy, Szap­panos. Szárnyaszegett volt a Malév MALÉV SC—KECSKEMÉTI SC 1: 3 (11, —10, —8, —9) NB I. A csoportos férfimérkőzés: Bu­dapest, 100 néző. Vezette: Újhelyi, Má­té. Az első nyolc közé jutás szempontjá­ból nagyon fontos két pontot szereztek a kék-fehérek a vetélytárs Malév ottho­nában. * TEKE Szanki „olajsokk” a testvércsapat ellen OKGT BSE—SZANKI OLAJ­BÁNYÁSZ 7:1 (2576—2410) Budapest. Legjobb dobók: Pere- patics 451, Becsi 445, Flégauff 432, Fülöp 427, Bottlik 425, illetve Fe­hér M. 418. Bár négyszáz fás átlageredmény­nél is jobbat dobott a szanki csapat (ami idegenben remek eredmény­nek számít), mégis meg keUett ha­jolnia a fővárosi „olajos” testvér­gárda nagyobb tudása előtt, Ifjúsági eredmény: OKGT BSE —SZÁNK 4 :’0 (718 -725). ASZTALITENISZ Elég volt a labda elé tenni az ütőt KECSKEMÉTI SPARTACUS —SAVARIA 23:2 NB I. B csoportos női mérkőzés: Kecskemét. Győztesek: Imre, Nagy, Unger (5-5), Kovács, Szabó (4-4). Edző: Fodor Miklós. Már az első kör után látszott, hogy a két együttes nincs egy „súly­csoportban”. Az élvonal újonca könnyen megadta magát, tgy a kecskeméti lányok szinte tetszés szerint érték el pontjaikat. A Spar­tacus ezzel a győzelmével — a hát­ralévő egy mérkőzés eredményétől függetlenül — a második helyen zárja az őszi idényt. Ezúttal nem sikerült KECSKEMÉTI SPARTACUS —HONVÉD SZONDI SE 9:16 NB I. B csoportos férfimérkőzés: Kecskemét.'Győztesek: Türei, Szily (3-3), Iván (2), Bohus (1). A szövetkezetiek ezúttal nem tudták megismételni múlt heti, győ­ri bravúrjukat. Pedig a találkozó elején meg együtt haladt a két együttes, de 3: 3 után a vendégek többé nem engedték át a vezetést a kecskemétieknek. A harmadik kör­ben Szily szépségdíjas mérkőzésen nyert a fehérvári András ellen, és ezzel 5 :6-ra alakította az állást. EH tői kezdve azonban a hazai játéko­soknak a döntő pillanatokban min­dig megremegett a kézük. Igaz, Tú­rét besöpört még egy győzelmet az ifjúsági korú Dévényi ellen, de az­tán a sokkal rutinosabb vendégek percei következtek, akik meg sem állták 13 : 6-ig. Közben a mennye­zetről lelógó lámpa is elunhatta a dolgot, mert egyszer csak dúrrant egy nagyot, és a középső asztalra jótékony félhomály borult. Az apró közjáték nem zavarta meg a vendé­geket, akik a jó játék mellett a sze­rencsével sem álltak hadilábon, és végül 16:9 arányban megnyerték a mérkőzést. K. HONVÉD—KSC VEGYES — Ű. DÓZSA—TATABÁNYA VE­GYES 13:11 NB I-es csapatbajnoki mérkőzés, Kiskunfélegyháza, 400 néző. Vezette: Nagy K., Nagy I. Pontozott: Gregor, Gelagonya, dr. Katona, Németh. Eredmények, ifjúságiak: (elöl a hazai öklözök) 51 kg: Egyik csapat sem állí­tott versenyzőt!, 57 kg: Kiss L. ponto­zással vesztett Fehér ellen. 0:2.63,5 kg: Drozdik, szoros mérkőzésen, ponto­zással kapott ki Tulkántól. 0:4. 71 kg: Konkoly Gy. az első menetben kiütéses vereséget szenvedett Szabótól. 0:6. Felnőttek, 51 kg: Kolompár G-— Csipkés döntetlen. 1:7. 54 kg: Németh J. ellenfél nélkül győzött. 3:7. 57 kg: Horváth—Kőszegi döntetlen. 4:8. 60 kg: Egyik csapat sem állított verseny­zőt! 63,5 kg: Hegedűs ellen négyszer számoltak Horváthra, biztosan nyert a félegyházi. 6:8. 67 kg: Mizsei hagy meccset vívott a szovjet Gerejhanov­val, végül egyhangú pontozással nyert­se. 71 kg: Konkoly I. a találkozó végé: re elkészült az erejével, s még egy pont­ra sem volt „jó”. 8:10. 75 kg: Cenki látványos mérkőzésen végzett „ikszre” Lengyellel. 9:11. 81 kg: Nagy I. bal szemöldöke a második menet elején, egy szabálytalan ütéstől, fölrepedt. A bíró az orvos tanácsára nem engedte tovább a küzdelmet, a pontozók pedig egyhangú döntéssel a félegyházit látták jobbnak Kissel szemben. 11:11. +81 kg: Kovács Laci két perc alatt elintézte a meccs végeredményét: egy nagy ütése nyomán kiszámolták ellene Ignáczot. 13:11. ■Csak „vegyeskére” sikeredett a me­gyebeli közös csapat, miután a Kecske­méti SC csupán a két Konkolyt „ex­portálta” Félegyházára. így szoros csa­tában, néhány pontozói tévedéstől sem mentes mérkőzésen született meg a ha­zai győzelem. . * F. T. i RÖVIDEN • Befejeződött Pécsett a Postabank Kupa nemzetközi férfikézilabda-torna, amelyen négy ország válogatottja lépett pályára. Az utolso napon a ma­gyarok 23—21-re kikaptak a mgoszlávoktól és a másodikok lettek. Az élen a házigazdákat legyőző „Plávik” végeztek, har­madik Ausztria, negyedik Bul­gária lett. • Taroltak a Polgár lányok az újvidéki sakkolimpián. Zsu­zsa, Judit és Zsófia is győzött, igy csapatban a magyar váloga­tott 3:0-ra nyert Kuba legjobbjai ellen. A férfiak Ribli, prószpé- ter, Adorján, Horváth összeté­telben ültek asztalhoz és vala­mennyien döntetlenben egyeztek ki francia ellenfelükkel, így Ma­gyarország—Franciaország 2:2 • Befejeződött a ritmikus sportgimnasztika Magyar Ku­pa egyéni verseny. Az erőviszo­nyokat tükrözi, hogy viszony­lag kevés volt a sportágra egyébként jellemző holtverse­nyek száma. Balogh Anita vala­mennyi szeren első lett, csak két alkalommal osztotta meg aranyérmét a kazincbarcikai Pál Erikával. • A Nemzeti Sportcsarnok­ban befejeződött a súlyemelő­világbajnokság. A 110 kilo­grammosok küzdelmét a bolgár Sztefan Botev nyerte 440 kg-os összteljesítménnyel, a magyarok közül Németh 362,5 kg-mal az ötödik, Bökfi 360 kg-mal a ha­todik lett. TOTÓ A totó 46. heti iátékszelvényén szereplő rtiér- kőzések eredményei:' 1. Tatabánya—Bp. Volán ...............2:1 1 2 . Debrecen—Rába ETO ...............2:0 1 3 . Hamburg—Leverkusen ........ 3:1 1 4. Hertha BSC—Bayern München 0:0 X 5. Bochum—Kaiserslautern............0:2 2 6. Schalke 04—Essen.......................3:1 1 7. Oldenburg—Hannover ......... 1:1 X 8. Münster—Freiburg — törölve, a megállapított eredmény X 9. Juventus—Roma .........................5:0 1 1 0. Milan—Internazionale............... 0:1 2 1 1. Napoli—Sampdoria.....................1:4 2 1 2. Ascoli—Avellino..........................2:0 1 1 3. Barletta—Taranto.......................1:0 1 Plus zmérkőzés: 14. Salernitana—Messina.................0:0 X K OSÁRLABDA Fück válogatott formában szórta a kosarakat SZARVASI DÓZSA TSZ SC —KECSKEMÉTI SC 72—75 (39 —39) NB I. A csoportos női mérkőzés, Szarvas, 500 néző. Vezette: Simó, Gerda. Kecskeméti SC: Kovács (8), Sza- bóné (3/3), Zsolnay (1), Fück (34/ 12), Ocsenás. Csere: Till (13), Ra- mune,(2), H. Kiss (2). Kosjár (10), Fülöp (2). Edző: Tóth Viktor, Ada- mik Ferenc. Rangadóhoz méltóan, ideges hangulatban kezdődött a találkozó. A 4. percben a szarvasiak 8—4-re, a 9.-ben 16—10-re vezettek. Három perccel később alakult ki a legna­gyobb különbségű hazai előny, ek­kor 29—20 volt a szarvasiak javára. Még néhány másödperccel a félidő vége előtt is a hazaiaknál volt az előny, amikor Fück a félpálya kö­zeléből dobott 3 pontos kosarával kiegyenlítette hátrányát a KSC. Szünet után jól kezdett a kecske­méti csapat: a 6. percben már 47 —39-re vezetett, majd all. percben némi „rövidzárlat” után 50—51 volt a mérkőzés állása. Ezt követő­en a mérkőzés végéig szoros volt a küzdelem. 73—72-es kecskeméti vezetésnél, két másodperccel a ta­lálkozó vége előtt Tillel szemben szabálytalankodtak, aki mindkét büntetőt értékesítette. Ezzel alakult ki a KSC számára az értékes 72— 75-ös végeredmény. A KSC fantasztikus győzni aka­rással múlta felül szarvasi vetélytár- sát. A csapat minden tagja dicsére­tet érdemel, de különösen Fück volt elemében, aki válogatott formában játszott, s ezzel a teljesítményével méltán került a válogatott keretbe. A BSK megizzadt az egypontos győzelemért BAJAI SK—SZEGED SC 109 —108 (57—49) NB I. a csoportos férfimérkőzés, Baja, Posta Sándor sportcsarnok, 1500 néző. Vezette: Szabó J. Gy., Major. Bajai SK: Hosszú (42/6), Rátvay (21), Palás (6), Ágh (5/3), Gorjanácz ’ (11/3). Csere. dr. Varga (4), Pálkertí (14)< Mihálovics, Likár. Edző: Ko­vács József, Vétek Frigyes. A vártnál izgalmasabban alakult a • mérkőzés. Az első félidőben Hosszú és Rátvay kosaraival bizto­san vezetett a BSK. A fordulás után a szegediek felzárkóztak, elsősor­ban a távolról nagyszerűen dobó Walke és Guóth tripláival is csak nehezen nyert a bajai együttes. Kitűnt: Hosszú, Rátvay, illetve Walke (48/9), Guóth (20/3), Dók-, manovics (13/9). A második félidőre elfogyott a „tudomány 9? PÉCSI VSK—KECSKEMÉTI SC 83—71 (41—47) NB I. B csoportos férfimérkőzés, Pécs, városi sportcsarnok, 300 né­ző. Vezette: Faidt, Elmauer. Kecskeméti SC: Fekete (4), Gintautas (24/12), Gereben. (14/3), Nazarov (20), Szolnoki (7). Csere: Boros (2), Kendels, Tóth D„ Pa­taki, Molnár. Edző: Kovács Ger1 geíy. pjsjffi ■ jÉH H | Az első félidőben meglepően okos és fégyelmezett játékkal lepte meg ellenfelét a KSC. A második félidőben öt percen át egyetlen pon­tot sem tudott dobni a kecskeméti csapat. A PVSK átvette a vezetést és már nem engedte ki kezéből a győzelmet. A harmadik ötjátszmás vereség /