Petőfi Népe, 1990. június (45. évfolyam, 127-152. szám)

1990-06-26 / 148. szám

III u! RÖVIDEN RÖPLABDA A bajnokság után a kupában is bronz jutott Az elértnél valamivel nagyobb remé­nyekkel indult harcba a Magyar Kupá­ért a Kecskeméti SC férficsapata. A szurkolók, a játékosok és a csapat vezetői is úgy ítélték meg a kék-fehérek esélyeit, hogy az erőviszonyok alapján megszerezhetik az elsőséget is. Nos, vé­gül a harmadik hely jött össze úgy, mint a bajnokságban is. Csalódás? A valós eredmény? Tény, a legjobb négy között az első, Csepel ellen vívott mérkőzésen dőlt el a kupa sorsa. A KSC bár 3:0-ra kapott ki, a játszmá­kon belül mindannyiszor nagy csatát vívott ellenfelével. Karagics edző talán kissé későn küldte pályára a török ven­dégmunkás Demeter Györgyöt, aki, lé­vén szabadságon, fölajánlotta segítsé­gét. így ha kemény küzdelemben is, de elúszott a kupagyőzelem. A harmadik helyért lejátszott találkozón a KSC és a Tungsram is vert sereg benyomását keltette, a két csalódott csapat csapni­való meccset játszott. Végül a kecske­métiek nyertek 3:2-re, s övék lett a bronz. Elmaradt a brazil karnevál, elhervadt a holland tulipán Európai és dél-amerikai rangadót játszottak az olasz lábdarúgó-világ- bajnokságon a legjobb nyolc csapat közé kerülésért vasárnap délután és este. Az ötórai teát az argentinok fogyasztották el jobb hangulatban, miután óriási küzdelemben Caniggia 81. percben lőtt találatával 1—0-ra verték az örök vetélytárs brazil csapatot. Este nyugatnémet—holland vetél­kedéssel folytatódott, amely egy félidőn át kiegyenlített adok-kapok csatát hozott, bármelyik gárda megszerezhette volna a vezetést több alkalommal is. Ez az 51. percben Klinsmannak sikerült, s lépéselőnybe került az NSZK válogatottja, amely még növelni tudta előnyét, s továbbléphetett. Nem lett hát igazuk azoknak, akik az erősen kezdő nyugatnémetek bukását hirdet­ték az egyre jobb formába lendülő hollandokkal szemben. Ez a német csapat az utóbbi évtized legjobbjának tűnik, s mindenki a döntőbe várja a Beckenbauer-legénységet. A VASÁRNAPI MÉRKŐZÉSEK KRÓNIKÁJA BRAZÍLIA—ARGENTÍNA 0—1 (0-0) Torino, Stadio déllé Alpi. 62 000 né­ző. Vezette: Quinibu (francia). Brazília: Taffarel — Ricardo Rocha, Mauro Galvao, Ricardo — Jorginho, Alemao, Dunga, Valdo, Branco — Müller, Careca. Argentína: Goycochea — Monzon, Ruggeri, Simon — Giusti, Basualdo, Burruchaga, Troglio, Olarticoechea — Caniggia, Maradona. Csere: Troglio helyett Calderon a 63., Alemao helyett Silas, Careca he­lyett Renato, mindkettő a 84. percben. Gólszerző: Caniggia a 81. percben. Sárga lap: Monzon a 28., Giusti a 29., Ricardo Rocha a 40., Mauro Gal­vao az 51., Goycochea a 87. percben. Kiállítva: Ricardo a 83. percben. Szögletarány: 12:4 (6:2) Brazília ja­vára. NÉMET SZÖVETSÉGI KÖZTÁR­SASÁG—HOLLANDIA 2—1 (0—0) Milánó, Giuseppe Meazza-stadion, 75 000 néző. Vezette: Loustau (argen­tin). Partjelzők: Mauro (egyesült álla­mokbeli), Guerrero (ecuadori). NSZK: Illgner Berthold, Augen- thaler, Kohler Reuter, Littbarski, Matthäus, Buchwald, Brehme Klinsmann, Völler. Hollandia: Van Breukelen Rij- kaard, R. Koemen, Van Tiggelen Van Aerle, Van't Schip. Winter, Wou- ters, Witschgc Van Basten, Gullit. Csere: Van Aerle helyett Kieft a 67., Klinsmann helyett Riedle a 79., Witschge helyett Gillhaus a 80. perc­ben. Gólszerző: Klinsmann az 51., Bre­hme a 86., R. Koeman (11-esből) a 89. percben. Sárga lap: Rijkaard, valamint Völler a 20., Wouters a 32., Van Basten a 74., Matthäus.a 80. percben. Kiállítva: Rijkaard és Völler, mind­kettő a 21. percben. Szögletarány: 6:2 (2:1) Hollandia ja­vára. AUTÓSPORT Prost nyerte a Mexikói Nagydíjat A világbajnoki címvédő francia Alain Prost nyerte a Mexikóváros­ban megrendezett Forma—1 -es autós gyorsasági világbajnoki fu­tamot, a Mexikói Nagydíjat. A háromszoros világbajnok Prost (35) pályafutása 41. győzelmét aratta, s az összesített pontver­senyben előrelépett a második helyre. Eredmények: Mexikói Nagydíj, 69 kör a 4421 m-es pályán: 1. Älain Prost (francia, Ferrari) 1:32:35.783 ó — 197,664 km/ó át­lagsebesség; 2. Nigel Mansell (brit, Ferrari) 1:33:01.134; 3. Gerhard Berger (osztrák, McLaren) 1:33:01.313; 4. Alessandro Nanni- ni (olasz, Benetton) 1:33:16.882; 5. Thierry Boutsen (belga, Williams) 1:33:22.452; 6. Nelson Piquet (bra­zil, Benetton) 1:33:22.726. A vb-pontverseny állása a hato­dik viadal után: 1. Ayrton Senna (brazil, McLaren) 31 pont, 2. Älain Prost és Gerhard Berger 23 —23,4. Nelson Piquet és Jean Ale­si (francia, Tyrrell) 13—13, 6. Thi­erry Boutsen 11 pont. Ez a hét vége nem úgy indult, hogy a Hermanos Rodriguez pá­lyán Prost örülhet majd a legjob­ban az eredményhirdetésnél, hi­szen a két időmérő edzés alapján csak a 13. helyen jutott be a leg­jobb 26 közé, vagyis a hetedik sor­ból volt kénytelen rajtolni. Az első sorból Berger és az olasz Riccardo Patrese (Williams) vághatott a 305 kilométeres erőpróbának. A start az itáliai versenyzőnek sikerült jobban, az élre állt, de vezető pozí­cióját a második kör végéig sem tudta megtartani, a vb-pontver- senyben vezető Senna, aki 100. Forma—1 -es viadalán szerepelt, rögtön elhúzott mellette. Sokáig úgy tűnt, Senna megszer­zi sorrendben harmadik győzel­mét, hiszen a 2. körtől a 60.-ig biz­tosan vezetett. Nagy riválisa, Prost, aki két évvel ezelőtt első lett Mexikóvárosban, másként gon­dolta, s közben nagy hajrába kez­dett. Az 58. körben például 1:17.958 perc alatt száguldottá vé­gig a 4421 métert, s ezzel új pálya­rekordot ért el, megjavítva az álta­la tartott 1:18.608 perces csúcsot. Nyolc körrel a befutó előtt a Pro­fesszornak titulált francia pilóta átvette a vezetést, s tekintélyes, 25 másodperces előnnyel ért a célba. A hajrában Mansell is megelőzte Sennát, aki kerékgondokkal bajló­dott, ám az utolsó körök még rendkívül izgalmas Mansell—Ber­ger párharcot hoztak. Három kör­rel a leintés előtt még az osztrák versenyző száguldott a második helyen, de a 68. körben a brit piló­ta visszaszerezte pozícióját, így Prost első és Mansell második he­lyezése révén ebben az évben elő­ször született kettős Ferrari-győze- lem. — Nagyon értékesnek tartom ezt a sikert, mert nemcsak a saját szempontomból, hanem a csapaté­ból is nagyon jókör jött — nyilat­kozta Prost, aki idén még „csak” a brazíliai futamot nyerte meg. Senna szereplését nem kísérte szerencse, a 64. körben, miután Mansell elhúzott mellette, defektet kapott, a jobb hátsó kereke dur­rant ki, így hat kör hátránnyal hu­szadikként fejezte be az idei hato­dik futamot. — Még 25 kör volt hátra, ami­kor jeleztem, hogy gondok vannak a kerekekkel, de a csapat vezetői nem hallottak meg — panaszko­dott Senna, az ünnepelt, akit társai a jubileum alkalmából tortával kö­szöntöttek. — Később ismét szól­tam, akkor pedig azt tanácsolták: maradjak a pályán, s próbáljam meg az első készlet gumival befe­jezni a versenyt. Ron Dennis, a McLaren csapat­főnöke elismerte, hogy hibázott, amikor meghozta a döntést: — Már csak 10 kört kellett vol­na Ayrtonnak teljesítenie, úgy gondoltam, meg tudja tartani a harmadik helyet. Ezért kértem, ne jöjjön ki kerékcserére. Ezúttal té­vedtem. VISSZHANG A milánói Giuseppe Meazza-stadionban a végső győzelemre is esélyesnek tartott két európai élcsapat, a korábbi kétszeres világ­bajnok NSZK és az 1988-as Európa-bajnok Hollandia válogatottja csapott össze a nyol- caddöntő vasárnap esti programjában. A pontosztozkodás ki volt zárva, legfeljebb az lehetett kérdés, hogy ha a rendes játékidő­ben nem bírnak egymással a csapatok, a hosszabbítás, avagy netán csak a büntetőrú­gások hoznak döntést. A „tulipános legény­ség” híveinek őszinte bánatára, 90 perc is elegendő volt Mattháuséknak, hogy bebizo­nyítsák: ezúttal ők a jobbak. Mindenesetre a 21. perctől egyformán 10 fősre csökkent csapatok kényszerűen felfor­gatott hadrendben folytatták a mérkőzést, amelynek a „létszámcsökkentés" után Jür­gen Klinsmann adott új fordulatot. Az Inter- nazionalét erősítő szőke csatár valósággal a hátára vette a nyugatnémet együttest, és affé­le egyszemélyes támadósorként többször is lehetetlen helyzetbe hozta a holland védel­met. Mintaszerű perdítése után itáliai klub­társa, Andreäs Brehme egyébként ugyancsak szépségdíjas gólja már csak a kegyelemdöfést jelentette. Ugyanakkor a hollandoknál a pá­lyán maradt világsztárok jobbára csak „pis­lákoltak”, s azon kívül, hogy Ronald Koe­man az utolsó előtti percben értékesített egy 11-est, adósok maradtak nem csupán az eredményes, de a mutatós játékkal is. Gullit keveset vállalt magára, aranylabdás társa, Van Basten pedig még nála is jobban eltűnt a mezőnyben. Leo Beenhakker, a hollandok szövetségi kapitánya, akinek ez volt a búcsúmérkőzése a válogatott kispadján, reálisan értékelte a látottakat. — Kiesésünk logikus következménye tel­jesítményünknek t— mondta. — Ezen a vi­lágbajnokságon sajnos nem tudtuk megmu­tatni igazi erőnket, azt, hogy valójában mire is vagyunk képesek. Egyúttal számomra azt is igazolta az NSZK elleni mérkőzés, hogy milyen kévésén múlik a győzelem vagy a vereség, mint ahogy példa volt erre a délutá­ni argentin—brazil összecsapás is. Nagyon megviselt bennünket Rijkaard kiesése, addig mi voltunk a jobbak. Sajnálom, hogy így kellett befejeznem munkámat a holland vá­logatott élén. Franz Beckenbauer is józanul fogalma­zott, amikor boldogságát nem titkolva, így fogalmazott: — Nemcsak jobbak, szerencsésebbek is voltunk! A vb után a válogatottól Beenhakkerhez hasonlóan búcsút vevő egykori labdarúgó­kiválóság hosszasan méltatta Klinsmann he­roikus teljesítményét, majd így folytatta: — A szünetben azt mondtam a játékosok­nak, hogy a második félidőben immár a jog­• Farkas Tibor felvételei a kupa négyes döntőjében lejátszott találkozókon készültek. talanul kiállított Rudi Vöilerért is harcolni­uk'kell. Ennek megfelelően űztük-hajtottuk a hollandokat, akik véleményem szerint a végére kondicionálisan teljesen összeomlot­tak. Nem mehetek el szó nélkül ugyanakkor a bírók működése mellett. Hihetetlen, hogy mit művelnek, ha így folytatják, nevetségbe fullad a világbajnokság. Argentína a Brazília felett aratott győze­lem után vasárnap örömmámorban úszott. Buenos Aires hangulata inkább a paradicso­mi gyönyörökhöz volt fogható, mintsem puszta örömünnephez. Az utcákra kivonult emberek százával, ezrével táncoltak, kék­fehér nemzeti lobogókat öltve magukra. Az ablakokból szerpentin- és konfettifelhő ereszkedett alá. Petárdák puffogtak. Carlos Saul Menem argentin köztársasági elnök kijelentette: „Többször megesett már, hogy jobbak voltunk ellenfelünknél, mégis vesztettünk, most nem így történt.” Menem elismeréssel adózott a legyőzött ellenfélnek. Méltatta Maradona tehetségét és a góllövő Caniggia elévülhetetlen érdemeit. „Egy életre szóló élmény ez, maradjunk még egy kicsit a torinói stadionban, ezen az áldott pályán, amelynek közönsége kilenc­ven percen át kifütyülte Maradonát, majd fejet hajtott előtte” — mondta az argentin tv riportere a meghatottságtól elcsukló han­gon. A Buenos Aires-i ,tv a mérkőzés óta százszor-ezerszer játszotta vissza a megváltó gólt. amely ^negyeddöntőbe juttatta Argen­tína válogatottját. Brazília búcsúzik. Nagy kár érte, mert na­gyon jól játszott, jobban, mint az argenti­nok. Különösen az első húsz percben remei kelt, amikor is a maga javára dönthette vol­na el a találkozót. De ezúttal nem szegődött mellé a szerencse. A már-már leírt Argentína viszont szívvel-lélekkel pótolta alacsonyabb tudását és Caniggia fantasztikus egyéni akci­ójával megfosztotta a brazilokat álmaiktól, hogy esetleg negyedszer is elnyerjék a világ kupát. Szívét adta a játékba Diego Maradona is, mást már alig tudott volna. Hiszen nemcsak korábbi sérüléseit nem tudta még kiheverni, hanem még újak tetézték azokat. Megint aprították, ahol csak tudták. Mégis mindun­talan talpra állt, még mosolyogni is maradt ereje, megküzdött a stadion kifejezetten elle­ne irányuló hangulatával és az utolsó percek­ben is gólveszélyes helyzetet teremtett szép beadásával. Argentína számára óriási lelki erőforrás a vasárnapi győzelem. Szükségük is lesz rá, hiszen istenigazából nem játszanak jól, ugyanakkor egy pillanatra sem adják fel a küzdelmet. Egyesek már arról álmodoznak, hogy esetleg a döntőben Kamerunnal kerül­nek össze és törlesztenek vereségükért. .Má­sok Kamerun hallatán még mindig összerez­zennek . . . • Népszerű­ek a nyugatné­metek a vb-n. Most, hogy a nyolc legjobb közé kaptak „beutalót”, Illgner kapus sem hessegeti el az autog­ram-kérőket. • Július 1-jétől Valkay Ferenc lesz a Kecskeméti Vízmű SC OB I. B-s vízilabdacsapatának edzője. Valkay, aki Kecskeméten kezdte pá­lyafutását sikeres nevelő edzőként, majd Szentesen és Szegeden folytat­ta a nevelőmunkát, most első ízben mutatkozik be felnőtt csapatnál. • A kecskeméti Hírős Tömeg­sport Egyesület kispályás labdarú­gótornát rendez június 30-án Kecs­keméten, az Akadémia krt. 2. sz. alatti sporttelepén. Jelentkezni még június 28-áig lehet a sportirodán. • A hagyományoknak megfelelő­en az idén is megrendezik a súlyeme­lők Magyar Kupáját, más néven BÁV Kupát, amely egyben pénzdíjas verseny. Akárcsak a Világ Kupában, itt is egy kg-os teljesítményekhez tartozó pontértéktáblázat alapján súlycsoporttól függetlenül rangso­rolják a versenyzőket. A tavalyi győztes Messzi István (KSC) 2 for­duló után csak minimális különbség­gel szorul a második helyre. A Ma­gyar Kupa állása: 1. Szanyi A. (Ole­fin SC) 3330, 2. Messzi I. 3323 (1523+1800), 3. Bökfi J. (Békés­csaba). • A csehszlovákiai Prievidzán öt ország válogatott csapatának rész­vételével nemzetközi női ifjúsági röplabdatornát rendeztek a közel­gő EB-re történő felkészülés jegyé­ben. A magyar lányok az erős me­zőnyben a várakozásnak megfelelő­en szerepeltek. Két győzelmet sze­reztek, az NDK és a szlovák válo­gatott ellen egyaránt 3:1-re győz­tek, de a tornaelső olaszoktól és a házigazda cseh válogatottól egyfor­mán 3:0-ra kikaptak. TOTÓ A Sportfogadási és Lottó Igazga­tóság tájékoztatása szerint a totó 25. játékhetére 5 340 276 darab szelvény érkezett be. A nyeremények: 13 plusz egy ta- lálatos szelvény nem volt, 13 találatos szelvény 15 darab, nyereményük egyenként 415 260 forint, 12 találatos szelvény 632 darab, nyereményük egyenként 6571 fo­rint, 11 találatos szelvény 8635 darab, nyereményük egyenként 481 forint, 10 találatos szelvény 61 181 da­rab, nyereményük egyenként 102 forint. A közölt adatok nem véglegesek, a szelvények ellenőrzése még tart. SPORT • SPORT • SPORT A labdarúgó-vb műsora KEDDEN Nyolcaddöntő-mér kőzések: Bo­logna, 21 óra: Anglia Belgium, jv.: Mikkelsen (dán). Verona, 17 óra: Spanyolország- Jugoszlávia, jv.: Schmidhuber (nyugatnémet). Most már nincs előre lefutott, könnyen megtippelhető mérkőzés! Csemegének számít valamennyi, s nincs, nem lesz ez másként a keddi találkozókon sem. A délutáni spanyol—jugoszláv összecsa­pás régi nagy vetélytársak küzdelme lesz. A „kékek” még mindig emlékeznek arra, amikor annak idején úgy kaptak ki vb- selejtezőn a spanyoloktól, hogy az ibériai földön játszott mérkőzésen a magyar Pa­lotai megadott egy büntetőt a hazaiak­nak. F,zzel a spanyolok továbbjutottak, a jugoszlávok kiestek. Azóta déii szomszé­daink mindig a visszavágás vágyától túl- fűtve lépnek pályára a spanyolok ellen. Suares kapitány csapata nehezen lendült játékba, de az utóbbi két mérkőzésen már kiválóan játszott, s nagy szerepet vállalt a csapat látványos formáját ulásában Mi­chel csatasorba állítása, aki két meccsen négy góllal segítette győzelemre a spa­nyol gárdát. A jugoszlávok egyenletes formát mutattak eddig, biztosan kerültek be a tizenhatba. Ivica Oszim kapitány győzelmet ígért most is, kérdés, „fiai” betartják-c a mester ígéretét... Két remekül védekező csapat méri ösz- szc erejét az esti bolognai kilencven perc során. A belgák annyival tűnnek esélye­sebbnek, hogy a precíz védekezés mellett kiismerhetetíenül és szellemesen támad­nak. A szakemberek ezért adnak több voksot nekik a gépies angol foci ellené­ben. Igen, a belgáknak van Scifójtik. aki remekül mozgatja az egész csapatot, ki­válóan lő távolról, s mit sem törődik a szoros vcdőőrizcttel. Az angolok fizikai ereje utolérhetetlen, levegőben uralják a teret, a földön viszont verhetők. A profil­jában alapvetően különböző két gárda mérkőzése látványos küzdelmet ígér, amelyben nem elképzelhetetlen a hosz- s/abbífás perceinek ráadása sem. Persze ezzel is mi, szurkolók járnánk jól... GÓLLISTA A Mondiale ’90 góllövőlistája: 5 gólos: Skuhravy (csehszlovák); 4 gólos: Michel (spanyol), Milla (kameru­ni); 3 gólos: Völler, Matthäus, Klinsmann (mindhárom nyugatnémet): 2gólos: Lacatus (román). Careen (brazil), Jozies (jugoszláv), Bilck icsehszlovák). Bá­lint (román), Pancsev (jugoszláv), Schillaci (olasz), Müller (brazil), Redin (kolumbiai): / gólos: Ománt Biyik (kameruni), Valder- rama (kolumbiai), Catígiuri (amerikai). Ha- sek, Luhovy (mindkettő csehszlovák), Broltn (svéd), Cayasso (Costa Riea-i), Lineker (an­gol)) Sheedy (ír), Degrysc, de Wolf (mindket­tő belga), Kieft (holland), Abdelghani (egyiptomi), Troglio. Burruchaga (mindket­tő argentin), Gíannini (olasz). Bein (nyugat­német). Kh. 1. Mubarak (egyesült arab emír­ségekben), McCall, Johnston (mindkettő skót), Strömberg (svéd). Hwang Bo Kivan (dél-koreai). Clijsters, Scifo, Ceulemans (mind belga), Bengoechca (uruguayi), Prota- szov, Zigmantovics. Zavarov, Dobrovölszkij (mind szovjet), Monzon (argentin), Littbars­ki (nyugatnémet), Rincon (kolumbiai). Szu- sics, Prosinecki (mindkettő jugoszláv), Ju- maa (egyesült arab emirségekbeli), Baggio (olasz), Ogris, Rodax (mindkettő osztrák). Murray (amerikai), Ekström (svéd), Flores, Medford (mindkettő Costa Rica-i), Vcr- voort (belga), Gorriz (spanyol), Fonseca (uruguayi), Wright (angol), Gullit (holland), Quinn (ír), Gonzales (Costa Rica-i), Kubik (csehszlovák), Caniggia (argentin), Brehme (nyugatnémet), R. Koeman (holland). LAPZÁRTAKOR ÉRKEZETT A labdarúgó-vb nyolcaddön- tő-mérkőzései: Genova: Íror­szág—Románia 5—4, Róma: Olaszország—Uruguay 2—0.