Petőfi Népe, 1980. február (35. évfolyam, 26-50. szám)

1980-02-29 / 50. szám

/ / 1930. február 99. • PETŐFI NÉPE • t SPORT - SPORT LABDARÚGÓ MNK A Bajai SK továbbjutott, a KSC kiesett i • Leskó öklözéssel tisztáz Geiger elől a kecskeméti kapu előtt. (Far' kas Tibor felvétele) f Bajai SK—Hódmezővásárhelyi MSE 1—0 (0—0) Baja, 1500 néző, vezette: Szőke. BSK: Majzlinger — Simon, Má- rity,- Molnár, Popp, Takács, Cse- ke, Glavatity, Kovács (Vasvári), i 'Radics (Valkai), Harsányi. Edző: Rónai Sándor. HMSE: Bugyik — Kántor, Lan- csa, Olasz, Feleki, Szenti, Antal, dr. Bálint, Simái (Nádasdi), Pe­tő (Nagy), Stark. Edző: Rozik Mik­lós. A félidő egyetlen eseménye: a 16. percben Simon gólhelyzetben kivárt, s a védők tisztázni -tudtak. Az 58. percben eldőlt a mérkőzés. Radics középreívelt szögletét Má- rity a védők közül kiemelkedve fejelte a hálóba. 1—0. A Rajai SK a második félidő­ben nyújtott jobb játékával akár nagyobb arányban is nyerhetett j volna. Jók: Márity, Molnár, Popp, Harsányi illetve Lancsa, Olasz. Csepeli-Kecskeméti SC 3—0 (1—0) ,1 Csepel, 300 néző. Vezette: Ur- bán. Csfepel: Kovács — Pozsgai (Kin­cses), Kőhalmi, Wéber, Harangi — Tulipán, Varga, Tóth — Tar- nóczy, Kelemen, Geiger (Ozsváth). Edző: Keszthelyt Mihály. KSC: Leskó -(Erdei) — Kutasi, Elekes I., Csordás, Elekes II. : — Lakatos (Kocsis), Szabó, Hanyecz — Farkas, Sörös, Tapasztó. Edző: Molnár Ferenc. Az 1. percben Farkas elhúzott Harangi mellett, de 5 m-ről Ko­vács kezébe lőtte a labdát. A 9. percben ismét Farkas került gól­helyzetbe, de kivárt, s szögletre szerelték. A beívelt labdát Sörös a kapu torkából fejelte a léc fölé. A 17. percben Farkas a kapufát találta el. A 25. percben Tóth be­adását Tarnóczi lőtte a hálóba.1 1—0. A szünet után is a KSC hagyta ki az első helyzetet. Szabó ugrott ki a jobb oldalon. Farkas elé adott, aki azonban 10 m-ről mel­lélőtt. A 60. percben Geiger sza­badrúgása a kapufán csattant. A 63. percben Leskó megsérült, s Erdei állt a helyére. A 70. percben 18 m-es szabadrúgás­ból Tóth lőtt gólt. 2—0. A 85. percben egy gyors táma­dás végpn - Qzsváth-,a kifutó Erdei fölött a-hálóba emelt. 3—0. A listavezető otthonában a KSC jól kezdett, s már az első perc­ben gólt szerezhettek • volna. Ez­után a hazaiak kihasználták a védelem hibáját A második fél­időben is egy ártalmatlannak lát­szó akcióból növelték az előnyü­ket. A csapat formája valamit ja­vult, bár a helyzeteket most sem tudták kihasználni. t Bóbis Gyula-emlékverseny Birkózóbírók továbbképzése Kecskeméten Február 29-én (pénteken) 13 órai kezdettel birkózóibÍFÓi to­vábbképzést rendez a megyei bir­kózó szakszövetség Kecskeméten a széohenyivárosi (Forradalom úti) általános iskolában. A to­vábbképzésen az új hazai és nem­zetközi versenyszabályok megvál­tozásáról tart előadást Kruj Iván nemzetközi bíró, valamint gyakor­lati bemutatót tart Hódos Imre olimpiai bajnok, a FILA (Nem­zetközi Birkózó Szövetség) ki­emelt bírája. A tabellavezetés és verseny adminisztrációs teendői­nek végzéséről Hessky Pál, az MBSZ bíróbizottságának titkára tart előadást. Tekintettel arra, hogy ezek a szabályváltozások már hazai versenyeinken érvény»- ben vannak, javasoljuk, hogy me­gyénkben működő valamennyi versenybíró és edző vegyen részt a továbbképzésen. * Hatodszor rendezi 'meg Kecske­méten a városi tanács vb test- nevelési és sportfelügyelősége a KSC birkózószakosztályával a „Bóbis Gyula” országos I. o, sza­badfogású emlékversenyt, mely az MBSZ kötelező rangsorverse­nye. A versenyen ezúttal is részt vesz a Bóbis család több tagja, olimpiai bajnokunk özvegye. A rendezők (mivel tavaly a BHSE véglegesen elnyerte a Bóbis Csa­lád díszes. vándorserlegét), az idei versenyre új vándordíját írtak ki. Á tervek szerint Kecskeméten a jövőben minden olimpia évében rendezik meg a „Bóbis Gyula”- emlékversenyt, és úgy tervezik, hogy nemzetközi rangra emelik. Az olimpiák, közti időszakiban a Budapesti Vasutas SC (innen nyert 1948-iban Londoniban olim­piai bajnokságot Bóbis Gyula) rendezne tiszteletére hasonló yer- senyeket. A versenyt a Városi Sportcsarnokiban 3 szőnyegen bo­nyolítják le márejps 1—2-án. Mér­legelés szombaton 11—12-ig, ver­seny kezdése 13 órakor. Másnap 7—8-i‘g mérlegelés, verseny kez­dése 9 órakor. Bajáról, Kecske­métről, Tiszakécskéről és Kun- szentmiklósról várunk a . megyé­ből résztvevőket. A KSC színeit Ilonka Ferenc képviseli majd a 100 kg-osok kategóriájában. A ta­valyi juniorbajnokság 2. helye­zettje nagy igyekezettel készül élete első felnőttversenyére. bronzérmes Bulgáriában Kincses Tibor A bulgáriai Pernik volt a szín­helye annak a nagyszabású nem­zetközi cselgáncsversenynek, amelyen 16 nemzet másfél száz cselgáncsozója vett részt. A Kecs­keméti SC szakosztályából a 60 kg-os súlycsoportban Kincses Ti­bor, a 71 kgiban Nagysolymosi Sándor kapott bizonyítási lehető­séget, s tagja volt a magyar vá­logatottnak. A 60 kg-iban 32 induló volt, s 8 négyes csoportban vívtak selej­tezőt. Kincses első ellenfele a finn Figenlunt volt, s 2 kokát érő ak­cióval győzött ellene. A bolgár Petrov következett, s itt is kuká­val nyert Kincses. A harmadik csoportmérkőzését is megnyerte Zlatev (bolgár) ellen, s így cső-' portelsőként jutott a 16-os táblára, * ahol már egyenes kieséssel foly­tatódott a verseny. Itt az első el­lenfele Kitin (bolgár) ellen jukót ért el Kincses, majd ellenfelét a szőnyeg elhagyása miatt kedkóku- val büntették. A román Domnor következett, aki 3 percen át nagy iramot diktált, s Kincses nem tu­dott akciót kezdeni. Ezért sddóval büntették. A 4. percben Kincses indítását a román versenyző meg- 1 kontrázta, és jukót ért el. Ezzel győzött is. A másik ágon Tóth B. (Honvéd) is csoportelső volt, de ezután az első mérkőzésén kika­pott a koreai Li Ban Ho-tól, akit viszont a román Domnor legyő­zött. Így Kincses mérkőzhetett a 3. helyért. Előbb a holland Hoe- gendejg ellen a 15. másodpercben kokát érő akciót hajtott végre Kincses, s mivel ellenfele megsé­rült, nem tudta folytatni. Követ­kezett a Tóth Bélát verő koreai Li Ban Ho. Kincses a 3. másod­percben a kedvenc fogásával, a fejen át dobással óriási ippont dobott ellenfelén. Ezzel megsze­rezte a bronzérmet. A 71 kg-ban 23 induló volt. Nagysólymosi a holland Gelchon ellen győzelemmel kezdett. Má­sodszorra régi nagy ellenfelét kapta] az NDK-s Lehmannt. Nem bírtak egymással. Mindketten 1—1 kokát értek el. 'Bírói döntéssel Lehmann nyert. A továbbjutásért az ötös csoportban még Tomov és Csonkov bolgár versenyzőket kel­lett legyőzni, s mindkettőt ippon- nal verte Nagysolymosi. A nyolc közé jutásért a mongol Zsambolt ellen győzött egyhangú bírói dön­téssel, majd a szovjet Ponoma- riovtól wazaardval kapott ki, de tovább mérkőzhetett. Az osztrák Leo ellen hét percen át egymás után több kokát, sőt jukót érő akciót hajtott végre a kecskeméti versenyző, de egyet sem adtak meg, sőt a bírói döntésnél 2:1 arányban a végig menekülő oszt­rákot hozták ki győztesnek. Ez­zel Nagysolymosi 5. lett. A, magyar csapatból Gyányi a 78 kg-ban, Szepesi a 95 kg-ban, és Ozsvár a nehézsúlyban ínyért még' bronzérmet, majd az abszo­lút kategóriáiban Ozsvár minden­kit legyőzve első lett. — A vártnál sokkal nagyobb, s erősebb volt a verseny mezőnye — mondta Varga András, a KSC edzője, aki Moravecz Ferenc, a válogatott edzője mellett tevé­kenykedett. A verseny is jó kö­rülmények közt folyt; s akadtak bírói „hibák” is, hiszen olykor a nemzetközi mezőnyben sem szé­gyenlősek a mérkőzésvezetők. Kincses magabiztos versenyzése öröm volt, s ha a Hungária Kupán is bizonyít, talán még Moszkvá­ba is kijuthat. Nagysolytmóéinak nem sikerült érmet szereznie, de így is jól szerepelt, pedig a hideg szálláson torokgyulladást kapott,, s lázas betegen versenyzett. Sz. Z. MA: KOSÁRLABDA NB I-es férfi: Kecskemé­ti SC—Soproni SE, Kecske­mét, Városi Sportcsarnok, 17 óra. Előtte 15.30-kor if­júsági csapatok mérkőzése. röplabda NB'I. férfi: Székesfehér­vári Volán—Kecskeméti SC, Székesfehérvár. SOROKBAN KÖZGYŰLÉS A Kecskeméti Spartacus már­cius 3-án 17 órai kezdettel tartja évzáró-évnyitó egyesületi közgyű­lését Kecskeméten, a Luther-ud- vari klubhelyiségében.' ÉRTESÍTÉS A Bács-Kiskun megyei Test- nevelési és ‘Sporthivatal értesíti a segédedzői tanfolyam hallgatóit hogy a Sportpszichológia tan­könyvek megérkeztek, és átvehe­tők az MTSH székházában. Kecs­kemét, Klapka utca 35. A SAKKBAJNOKSÁG DOBOGÓSAI: Csala, Brandies, Ábel • Dr. Huri Dezső vezető versenybíró értékelte a bajnokságot. A január 29-től február 20-ig tartó maratoni küzdelem ünnepé­lyes eredményhirdetésére került sor kedden délután Kecskeméten, a sajtóház nagytermében. A kecs­keméti városi sakkbajnokság megjelent résztvevőit Nagy Fe­renc, a BÁCSÉP Szakosztályveze­tője, a városi sakkszövetség elnö­ke köszöntötte,' majd dr. Huri De­zső, a bajnokság vezetőbírója adott szakmai áttekintést a nagy­szabású versenyről. Egyebek között elmondta, hogy Kecskemét 1980. évi felnőtt férfi sakkbajnoksága az elmúlt évek egyik legszínvonalasabb városi versenye volt. .A színvonalat az is mutatja, hogy a huszonkét ver­senyző közül tizenhároip gyarapí­totta Élő-féle pontszámát. A verseny végeredménye, Kecs­kemét város 1980. évi felnőtt sakkbajnoka: Csala Imre (mester- jelölt) 8 ponttal, értékszáma: 2310 (most szerzett: +3), 2. Brandies József (mesterjelölt) 8, értékszá­ma: 2260 (+4,1), 3. Ábel Lajos (mesterjelölt) 7,5, értékszáma: 2245 (+7,9), 4. Czeglédi Zsolt (mesterjelölt) 7, értékszáma: 2155 (+17,2), 5. dr. Erdélyi Tamás (mesterjelölt) 6,5, értékszáma: 2240 (—7,6), 6. Madi Tibor (I. o.) 6,5, értékszáma: 2025 (+53). . Csupán érdekességként említjük meg, hogy a legtöbb értékszám- növekedést (+65) Kurucsai István érte el, aki I. osztályú minősítést szerzett. Lestyán János (+30) szintén ezúttal lett I. osztályú versenyző. A részletes értékelést követően Kökény Ferenc, a városi sportfel­ügyelőség munkatársa gratulált a dobogósoknak, majd átadta az ér­meket Brandies Józsefnek és Ábel Lajosnak. Csala Imre nem vett részt az eredményhirdetésen. 9 Ábel (balról) és Brandies kiemelkedő teljesítményt nyújtott. így láttuk a fordulót 9 Sörös a föl­dön, s két du­naújvárosi já­tékos, Miklós I. és Béres tárja szét a karját „Mi nem tehe­tünk róla!” Az első félidőben még akadt né­hány hasonló jelenet a duna­újvárosi kapu előtt. Később még ilyen sem volt." A kecskeméti szurkolók számá­ra a várt öröm helyett inkább csak csalódást, bosszúságot ho­zott az NB II. tavaszi első hazai mérkőzése, s a jánoshalmi együt­tes is pont nélkül tért haza va­sárnap, Szentendréről. Egy hiba, és a következményei... A Széktói Stadionban vasárnap a 10. percben jártunk.. A mér­kőzés első izgatott pillanatain, az első kemény belemenéseken is túl voltak már a csapatok, s addig­ra kimaradt egy nagy gólhelyzet a vendégek kapuja előtt, sőt a zömök Pappis ki tornászta a bal­sarokból a levegőben úszva Csor­dás hatalmas lövését. Szóval semmi sem mutatott ar­ra, hogy itt mindjárt történik va­lami, hiszen éppen a dunaújváro­siak lábáról pattant az oldalvo­nalon túlra a labda, és Hanyécz készülődött a bedobáshoz. A KSC kapusa — érthetően, hiszen a be­dobás a 16-as vonalában történt — kijött a kapujából és egészen a vonalig futva kérte a labdát. — A kapusé — hallottuk az ép­pen előttünk ülő Molnár edző hangját. Az edzőnek nyilván igaza volt, s ha Hanyecz hallja, meg is fo­gadja az edző szavát, s akkor valóban semmi sem történik. Nincs gól. nincs dunaújvárosi ve­zetés. Hanyecz azonban még várt egy pillanatig, s mivel a vagy 6—7 méterrel előbbre álló Elekes I. is „mutatta magát”, szépen elébe ejtette. Száz eset közül nyilván 99 alkalommal a kecske­métiek 3-asa is biztosan eltalálja, ám most éppen az egy százalék hiba következett be. Elekes -lyu­kat rúgott, vagy inkább olyan szerencsétlenül perdült le a lábá­ról a labda, hogy éppen a közel­ben nézelődő Ármai elé esett, aki aztán nem sokat habozott. Jobb külsővel egyből az üresen ásító kapuba emelte. Máskor talán egy ilyen hiba nem dönt el semmit, ám a KSC csapata jelenleg még nem azo­nos — sem játékos erőben, sem küzdőszellemében — azzal az együttessel, amelyik az őszi haj­rában nyolc mérkőzésen nem ka­pott ki, s az MTK-VM ellen is képes volt nyerni. Így aztán az első botlást követte a többi. Vé­gül vereség, sőt — bár' a máso­dik félidő elején még akadt egy­két lehetőség az egyenlítésre — végül azzal az érzéssel távoztak a nézők, hogy bizony kaphatott volna akár több gólt a hazai csa­pat. Urbán játékvezető döntött \ Szentendrén úgy indult a játék, hogy a hazai együttes ' gólokat akart rúgni a sereghajtónak. Jöt­tek is, szinte percenként ott tüs­ténkedtek a jánoshalmi kapu fe­lőli oldalon a KKFSE játékosai, olykor a kapus kivételével szin­te valamennyien túl a*félvonalon, ám a Spartacus nem adta köny- nyen magát. Angeli vezérletével a támadá­sok sokaságát verték vissza, bár az is igaz; hogy ezekben a pró­bálkozásokban több volt a siet­ség, a kapkodás, mint az igazi el­gondolás vagy átütőerő. Jellem­ző, hogy az egész mérkőzésen, az állandó mezőnyfölény dacára mindössze egyszer volt helyze­tük, amikor a kapufát találták el. Ahogy múlt az idő, lett ide­gesebb a hazai gárda, s magabiz­tosabb a jánoshalmi védőfal. Időnként ’ egy gyors ellenakcióra is futotta már az erőből, ami többször is pánikot okozott a na­gyon felnyomult védelemben. Nagyjából ez volt a kép, ami­kor Urbán játékvezető elérkezett­nek látta az időt, hogy maga döntse el a két pont sorsát, s bár kissé' elsiette a dolgot, s olyan buktatásért adott 11-est, ami jó­val a 16-oson kívül történt, a végeredményen sajnos, ez már nem változtat. A hazai szurkolók azonban — érdekes módon — nem örültek túlságosan az aján­dék 11-esnek, s itt-ott fütty is harsant. A mérkőzés végén pedig sokan várták; meg a jánoshal- miakat a kijáratnál, s gratuláltak nekik a jó játékhoz.. , Szabó Zoltán TELEVÍZIÓ 8.05: Tévétorna (ism-.) (Színes) 8.10: Iskolatévé. Fizika, (ált. isk. 6. oszt.) A belső energia 8.40: Fizikai kísérletek. 5. A termodinamika II. főtétele 9.05: Történelem (ált. isk. ,6. oszt.) A meghódított* óceán 9.50: Lottósorsolás — 9. hét. Közvetítés az BTV Keres­kedelmi- és Propaganda Iroda Hargita Stúdiójából 10.05: Pedagógus továbbképzés 8. osztályos fizikai Az elektromos áram hatá­sai 10.35: Tízen Túliak Társasága 11.15: Földrajz (ált. isk. 6. oszt.) Moszkva és Leningrad 12.05: Világnézet (kőzépisk. ív. oszt.) Az erkölcs 13.05: Osztályfőnöki óra. Miért dohányzol? A dohányzás ártalmai 13.55: Iskolatévé Történelem (ism.) 14.40: Fizika (ism.) 15.10: Földrajz (ism.) 15.45: Világnézet (ism.) 16.30: Hírek 16.35: A forrás. Szovjet röVid- fiim (Színes) 16.45: Természetbarát. A Tele­sport turisztikai magazin­ja (Színes) 17.05: Játék a betűkkel 17.30: Ot perc meteorológia 17.35: Reklám 17.40: Mindenki közlekedik . •. Közlekedési műsor 17.55: „Amíg élnek dallamok” A Szegedi Körzeti Stúdió műsora 18.20: Felkínálom —. riportműsor 19.00: Reklám 19.10: Tévétorna (Színes) 19.15: Esti mese 19.30: TV-Híradó (Színes) 20.00: A Magyar Dráma 30 éve Karinthy Ferenc: Ezer év Tévéjáték (Színes) (14 éven felülieknek!), 21.20: Szemtől szembe ... Riportmúsor (Színes) 22.00: Delta — Tudományos hír­adó (Színes) 22,40: TV-Híradó 3. (Színes) - 2. MŰSOR: 20.00: Pozsonyi Zenei Hetek 1979 A Zene-szóval különkiadá­sa III. (Színes) 20.25: Mindenki'közlekedik ... (Ism.) 20.40: Természetbarát. A Tele­sport turisztikai magazinja (ism.) (Színes) 21.00: ot perc meteorológia (ism.) (Színes) 21.05: TV-Híradó 2. (Színes) 21.25: Reklám 21.30: Az éjszaka angyalai. Belga filmsorozat VII/4. rész: Moore doktor adui KOSSUTH 8.27: A magyar titkosírások tör­ténetéből. 8.37: Kamarazene. 9.30: Milyen az az egy? I. 10.05: Hétszínvirág. 10.35: „Ó nagy kerek kék ég ...” Balassi Bálint versei. 10.40: Operaáriák. Martha Ange- lici énekel. 11.00: Örömök kertjében. Zoltán Péter sorozata. 12.35: Hétvégi Panoráma. 13.57: Operettrészletek. Zehrer: A csavargók. 14.44: Magyarán szólva •.. 15.10: Mai dalok. 15.28: Dominó. Játék szóval, számmal, hanggal. 16.05: Húszas stúdió. 17.09: Legszebb stúdiófelvéte­leinkből. 17.33: Láttuk, hallottuk. 17.58: Verbunkosok. 18.15: Hol volt, hol nem volt. 19.15: Gustav Leonhardt régi an­gol szerzők műveit játssza csembalón. 19.40: A Magyar Rádió és Tele­vízió szimfonikus zeneka­rának hangversenye. Közben: Kb. 20.15: Vetélő. Romániai magyar költők versei. 21.15: Népdalok, néptáncok. 22.20: Tíz perc külpolitika. 22.30: A dzsessz Világa. 23.30: Mozart: D-dúr szonáta. K. 306. PETŐFI %8.05: A Stúdió 11. felvételeiből. 8.20: Tíz perc külpolitika. 8.33: Slágermúzeum. 9.18: Harminc perc alatt a Föld körül. Nemzetközi Maga­zin. 10.00: Zenedélelőtt. 14.45: A beat kedvelőinek. 15.30: Könyvről — könyvért. 15.40: Egészségünkért! 15.45: Dallamról dallamra. 17.00: Mindenki iskolája. 17.30: Ötödik sebesség. 18.33: Farkas Ferenc daljátékai­ból. 19.12: Pop-műhely. 30.00: Régi nóta, híres nóta. 20.33: Embermesék. 21.32: Nyolc rádió nyolc dala. 22.40: Francia madrigálok. 23.15: Operettrészletek. 3. MŰSOR 9.00: Iskolarádió. 9.30: Szimfonikus zene. 11.05: Nagy mesterek kamaraze­néjéből. 13.07: Operarészletek. Gluck: Iphigenia Aulisban. 14.00: Romantikus zene. 15.10: Kazinczy Ferenc váloga­tott művei. Könyvszemle. 15.20: Barokk kamarazene. 16.48: Az etruszk váza. Prosper Mérimée elbeszélése rádió­ra alkalmazva. 17.14: Tip-top parádé. 17.44: Évszázadok mesterművei. 18.30: Iskolarádió. 19.00: Offenbach: Hoffmann meséi. Háromfelvonásos opera elő- és utójátékkal. Közben: Kb. 20.10: Modern írók portréi. Kb. 21.00: Érdekes szigetek. A szélviharok hazája. Kb. 21.20: Az operaközvetítés folytatása. 1