Petőfi Népe, 1980. február (35. évfolyam, 26-50. szám)

1980-02-26 / 47. szám

1980. február 86. • PETŐFI NÉPE 0 1 SPORT-SPORT - SPORT Vereség gyenge teljesítménnyel Dunaújvárosi Építők—Kecskeméti SC 3—1 (2—1) Kecskemét, 2000 néző, vezette:' Hartman. Dunaújváros: Papp — Zsupka, Miklós I., Medve, Tóth — La- báth (Peterdi a 32. percben), Mártha, Béres, (Juhász a 87. percben) — Ármai, Miklós II., Klement. Edző: Formággini Ká­roly. KSC: Leskó — Kutasi, Elekes I., (Beles a szünetben), Csordás, Elekes II. — Lakatos, Szabó, (Puskás a szünetben), i Hanyecz — Farkas, Sörös, Tapasztó. Ed­ző: Molnár Ferenc. Már az első percben gólhely­zetet hagyott ki a KSC. Hanyecz tört előre a bal oldalon, lövés­szerű beadása a gólvonal előtt elsuhanva, a kapufa tövénél ment ki. A 3. percben Elekes I-től Miklós II. elvétté a labdát, majd Kutasival csapott össze, megsé­rült, és csak 5 perces ápolás után tért vissza. A 4. percben Csordás bal sarokba tartó, hatalmas lövé­sét Papp ujjheggyel nyomta szögletre. Három szöglet is jelezte még a KSC fölényét, a 10. percben mégis váratlanul a vendégek ér­tek el gólt. A KSC 16-osának magasságá­ban Hanyecz készülődött partdo­báshoz. Leskó a 16-os oldalvona­láig kifutva várta a bedobást, Hanyecz jazonban Elekes I. felé dobta a labdát, aki sajnos lyu­kat rúgott, s a közelében : álló Ármai egyből az üres kapuba penderítette a labdát. 1—0. A 14. percben Kutasi jobbról középre fejelte a labdát. Három dunaújvárosi védő egymást za­varta, Farkas közbeugrott és 22 méterről laposan a kapu jobb sarkába lőtt. 1—1. A 16. percben a kiugró Farkast buktatták a 16-os vonalánál, Sza­bó éles szabadrúgását azonban Papp hárította. A 28. percben egy beívelt labdánál Papp rövi­den öklözött, éppen Tapasztó elé, # Papp, a dunaújvárosi kapus bravúros védéssel tolta szögletre Csordás hatalmas lövését. aki azonban mintegy 20 méter­ről az ürfes kapu mellé emelte. A 34. percben jobbról beívelt szabadrúgásnál hibázott» a kecs­keméti védelem, a labda a tisz- ‘ tán álló Klement elé került, aki azonban úgy meglepődött, hogy 10 méterről csúnyán mellélőtte. A 43. percben Szabó az alapvonal­nál egy csellel becsapta Zsup- kát, pontosan tálalta a labdát Tapasztó elé, aki azonban 10 méterről nem találta el a ka­put. A 44. percben a félpályáról Klement indult meg a labdával. Már Vagy öt kecskeméti védőt is kicselezett, végül a mintegy másfél méteres lesen álló Miklós Il-őt ugratta ki. A. partjelző nem intett, a csatár elhúzta a labdát a• kifutó Leskó mellett, majd éles szögből a kapu közepébe lőtte. 2—1. A szünetben végrehajtott cse­rék még jobban megzavarták a kecskeméti együttest. Igaz így is akadt néhány gólt ígérő támadás. A 40. percben Puskás szabadrú­gása elsuhant a későn induló Ta­pasztó előtt. A 49. percben .Ta­pasztó lövése Miklós I-ről visz- szapattant, a szélső második lö­vését Papp nagy bravúrral ök­lözte a léc fölé. Az 55. percben Hanyecz kapott sárga lapot egy buktatásért. A kezdeményezés mindinkább a vendégcsapat kezébe csúszott, s többször is veszélybe került a kecskeméti kapu. A 70. percben Hanyecz került gólhelyzetbe, ám 'Medve a 16-oson belül lerántot­ta. A büntető elmaradt, bár az is igaz, hogy néhány perccel ké­sőbb Beles szabálytalanságát sem torolta meg a* játékvezető. A 83. percben végleg eldőlt a mérkőzés sorsa. Béres a 16-os sarkánál kiugratta Ármait, s bár Beles volt előnyösebb helyzetben, a szélső ügyesen megkerülte a késlekedő kecskeméti játékost, s a tehetetlen kapus mellett a há­lóba gurította a labdát. 3—1. Az igen nagy iramú és az első félidőben még elég sok durva­sággal tarkított mérkőzésen a kecskeméti csapat teljesen meg­érdemelt vereséget szenvedett. Igaz, az első félidőben bőven akadt helyzete a KSC-játékosok- nak, mégis egy elképesztő védel­mi hibából és egy partjelzői té­vedésből a vendégek szereztek vezetést.1- A szünet után már egé­szen más volt a helyzet, a KSC visszaesett, s akár . nagyobb 'arányban is veszthetett volna. A kecskeméti csapatnál a vé­delem hajmeresztőén bizonytalan volt. Ezen még a szünetben vég­rehajtott csere sem segített, sőt ezután méginkább visszaesett a kecskeméti együttes. A középpá­lyás sor az utóbbi idők leggyen­gébb teljesítményét mutatta, a támadósorról pedig még véle­ményt is nehéz mondani, hisz alig lehetett őket észrevenni. A dunaújvárosi, csapatból Mártha, Medve. Béres és Ármai nyújtott igen jó teljesítményt. • Szabó Zoltán é Tizenegyessel vesztett a Jánoshalma Kossuth KFSE—- Jánoshalma 1—0 (0—0) "StlfttyhÜré,1 ' S00‘ néző, vezette:. Urbárr. KKFSE: Hornyák — Szabó S., • Palotás, Szabó L., Dózsa — Gel- lért, Gáspár, Szabó T., (a 62. .percben), Schaffer — Fehér, Fischli, Becsei. Edző: Nagy Já­nos. Jánoshalma:' Balogh —. Gie- szinger, Bátyai, Liliom, Fenyve­si —» Angeli, Laki, Horváth L. — Tóth, Márkus, Kovács. Edző: Rapcsák Tivadar. A Kossuth KFSE kezdte a já­tékot, s mindjárt támadólag lé­pett fel, de a rohamokban nem volt átütő erő. A védelmük ugyanakkor fellazult. A 8. perc-' ben Márkus indításával Horváth futotta le a védőket, s csak az {utolsó pillanatban szerelték. A 19. percben a jánoshalmi kapus sérült meg, és csak néhány per­ces ápolás után folytatódott a játék. A' 22. percben Márkust csúnyán letalpalták, de sérülten is tovább játszott. A 24. percben egy hazái szabadrúgás átszállt a Védők fölött éppen a befutó Dó­zsa elé, aki előbb a kapufát ta­lálta el, majd a visszapattanó labdát már a léc mellé küldte. A 35. percben Márkus hagyott ki nagy gólhelyzetet. Az 59. perc­ben Márkus beadását Palotás majdnem a saját kapujába lőtte. A 61. percben Palotás, majd a 69. percben Fehér kapott sárga lapot. Mindketten. Horváthot rántották le. A 186. percben Ba­logh Angelihez gurította a lab­dát, Fischli megszerezte és a 16- oS oldalvonalánál cselezett, ami­kor Angeli még jóval a vonalon kívül buktatta. A játékvezető el­hamarkodottan 11-est ítélt, s a büntetőt Fischli értékesítette. 1—0. A Jánoshalma a vártnál sok­kal jobb teljesítményt nyújtott, bár a mérkőzés egy részében a hazai csapat támadott, a jános­halmi ellentámadások mindig gólveszélyesebbek voltak. Urbán játékvezető téves ítélete azonban megfosztotta a jánoshalmiakat a jogos pontszerzéstől. Jók: Fehér, illetve Balogh, Angeli, Márkli. Hajtman Józsefné NB II. Középcsoport 1. Csepel 22 17 3 2 43—10 37 2. Izzó 22 14 5 3 56—27 33 3./ SZEOL 22 11 7 4 33—18 29 4. Bem SE ,22 9 6 7 29—20 24 5. Bp. Spartacus 22 9 6 7 28—32 24 6. BKV E. 22 6 11 5 30—26 23 7. Építők 22 8 7 7 32—30 23 8. KKFSE 22 10 3 9 31—31 23 9. D.újv. Ép. 22 8 7 7 31—34 23 10. Kecskemét 22 7 8 7 41—29 22 11. Vác 22 6 10 6 23—22 22 12. Budafok 22 6 9 7 31—33 21 13. Ganz-M. . 22 7 6 9 28—34 20 14. 22. Volán 22 5 10 7 28—36 20 15. Pénzügyőr 22 7 5 10 32—37 19 16. BVSC 22 6 6 10 26—29 18 17. Szegedi D. 22 .7 3 12 30—34 17 18. Dunakeszi 22 7 2 13 22—36 16 19. Esztergom 22 3 9 10 21—36 15 20. Jánoshalma 22 4 3 15 20—66 11 Bp. Vasas Izzó—Dunakeszi 2—0 BVSC—Budafok 2—2 BKV Előre—Csepel SC 1—1 22. sz. Volán SE—Pénzügyőr 1—1 Vác—Ganz-MAVAG 1—1 Bp. Spartacus—Szegedi Dózsa 1—2 Honvéd Bem SE—Esztergomi Vasas 1—0 SZEOL AK—Építők SC 1—1 LABDARUGÓ MNK Az esélyesebb csapatok jutottak tovább Honvéd Radnóti SE— Kiskunfélegyházi Vasutas 4—0 (1—0) Kiskunfélegyháza, 100 péző, ve­zette: Szaibó. 'Góllövők: Kovács 2, Szívós, Egyed. Lajosmizse—Hetényegyháza 3—2 (0—0) Lajosmizse, 300 néző, vezette: Karácsonyi. Góllövők: Varga 2, Kállai, il­letve Varga I., Tóth. KAC—Kecel 4—1 (3—0) Kiskunhalas, 200 néző, vezette: BánkiL Góllövők: Agócs 2, Nemes 2, il­letve Benedeczky. Honvéd Gábor Áron SE— -Császártöltés 3—0 (1—0) Kiskunhalas, 50 néző. Góllövők: Piukovics, Hollő, Ju­hász. KTE—Kiskunfélegyházi Húsos 7—1 (2—1) Kecskemét', 50 néző, vezette: Németh I. Góllövők: ,Szabó 2, Virágh 2, Seres, Nagy I., Porhanda (11-es- iből), illetve Rubányi (11-esből). Soltvadkert—Szánk 3—0 (1—0) Soltvadkert, 10Q néző, vezette: 1 Dobos. Góllövők; Klamm, Szabó F., Cseh. Hajós—Szakmar 4—1 (3—0) Hajós, 100 néző, vezette: Törö- csik. Góllövők: Marton 2, Dobler, Torma, illetve Kárpi. Rpm—Felsöszentiván 3—2 (2—1) Rém, 150 néző, vezette: Pellálc. Góllövők: Zemapkó, Fuszene- cker, Németh, illetve Ördögh, Schnobl. SUkösd—Madaras 7—2 (4—1) Sükösd, 200 néző, vezette: Hor­váth F.­Góllövők: Szabó 5, Sudár 2, il­letve Babos, Vankó. Kunszentmiklós—Dunavecse 9—0 (5—0) Kunszentmiklós, 50 néző. Góllövők: Bérezés 4, Vali 2, Forró 2, Kiss. Honvéd Kun Béla SE—Lakitelek \ 12—1 (2—1) Kiskunfélegyháza, 300 néző, ve­zette: Szabó S. Góllövők: Evanics 4, Tóth 3, Darányi 2, Barna, Wéber, Cséve, Illetve Kassai. Bácsalmás—Tataháza 4—0 (1—0) Bácsalmás, 200 néző, vezette:' Sárközi., Góllövők: Kocsis, Simon (11-es- ből), Krisztin 2. Izsák—Kerekegyháza 1—1 (1—0) ' Izsák, 150 néző, vezette: Czen- czik. Góllövők: Pataki, illetve Varga. Bajai Tsz SK—Nemesnádudvar 6—0 (5—0) Baja, .250 néző, vezette: Fran- cziskovics. Góllövők: Kiing 3 (1-et 11-es­ből), Bartos, Bohos, Lipokatich. Kiskőrös—Mélykút 4—2 (2—1) Kiskőrös, 400 néző, vezette: Nagyczirok. Góllövők: Juhász K. 4, illetve Kovács E., Kovács I. Kiskunhalasi Spartacus—Tompa 2—1 (0—0) Tompa, 50 néző, vezette: Vereb.' Góllövők: Takács, illetve Czom- bos (öngól), Czeglédi (11-esből). c A Kiskunfélegyházi Szövetkeze­ti SE—MFSC mérkőzés elmaradt. Az MFSC csapata a mérkőzés színhelyére autóbuszuk meghibá­sodása miatt nem tudott elutazni. Kisszállás—Kelebia 1—1 Miske—Akasztó 2—0 Kalocsai SE—Dunatetétlen 6r—1 (2—0) Kalocsa, 200 néző. Vezette: Pé­csi. Góllövők: Lakatos 4, Jenei, Niezner (11-esből), illetve Lázár. összeállította: Kristóf Tibor \ , ; , • CSELGÁNCS A Spartacus nyerte az MNK-t • A Kiss E.—Varga mérkőzés egy pillanata. • A 86 kg-os súlycsoport eredményhirdetése. A kecskemétiek számára az MNK nem a legjobb előjelek­kel kezdődött. A Bulgáriában versenyző válogatottak közt ott volt Kincses és Nagysolymosi, valamint V arga András vezető­edző is. A nagyon várt Nagysoly­mosi—Molnár összecsapás így el­maradt, s Molnár megszorítás nélkül nyerte a 71 kg-os súlycso­portot, mert a kecskeméti Kere­kes hamar kiesett. A hiányzók közt volt sajnos E. Kovács Ká­roly is, aki vasárnap reggelre erősen 'belázasodott, s így nem indulhatott. A résztvevők létszá­ma így is 127 volt, ami egy ilyen nagy versenyen a közepesnél va­lamivel jobbnak számít. A versenyt egyébként — a Vá­rosi Sportcsarnokban először — négy tatamin rendezték meg, s így a vártnál jóval korábban be is fejeződött a küzdelem. Eredmények: 60 kg (19 induló). 1. Fényes (Bp. Spartacus), 2. Kacsur (O. Dózsa), 3. Kiss (Bp, Spartacus) és Horváth (MVSC).. A 65 kg-os súlycsoportból „lefogyasztott” Spartacus-versenyző váratlan, de megérdemelt győzelmet aratott. Petz és Kincses távollétében is szép volt ez az eredmény. 65 kg (19 induló). 1. Gerencsér (Tatabányai Bányász), 2. Patek (Bp. Spartacus), 3. Hoffmann (MVSC) és Kollár (Bp. Sparta­cus). Radnai Csaba távollétében a várakozásnak megfelelően Ge­rencsér és Patek vívta a döntőt. Gerencsér volt a jobb, s wazaa- rival nyert 71 kg (24 induló). 1. Molnár (Bp. Honvéd), 2. Németh (Bp. Spartacus), 3. Fábián' (MVSC) és Faraga (Bp.. Honvéd). Molnár Károly valóban jól versenyzett ám a Népsport megállapítása, hogy a hazai mezőnyben a „leg­nagyobb riválisa a spartacusos Németh, kissé túlzott. Valószínű­leg megfeledkeztek arról,- hogy • Itt még alul, a szőnyegéh van Molnár, a 71 kg-os súlycsoport győz­tese, ám végül ezt a mérkőzést (Fábián ellen) ipponnal nyerte. (Banczik István felvételei) Nagysolymosi nemcsak legutóbb, hanem tavaly is — az országos bajnokságot kivéve, amikor a KSC versenyzője hosszú betegség, műtét és kihágyás után indult — mindig legyőzte Molnárt. Nos, a Honvéd versenyzője az alka­lommal mindenkit ipponnal vert. 78 kg (22 induló). 1. Kiss V. (Bp. Spartacus), 2. Hangyási (Ű. Dózsa), 3. Kovács G. (Debreceni Dózsa) és Kálmán (Bp. Honvéd). A válogatott Keserű Kovarszky- tól kapott ki, aki viszont utána kezdett, s így Keserű kiesett. Meglepetés Kiss Vince győzel­me. 86 kg (20 induló). 1. Tirala (Bp. Honvéd), 2. Török (KSC), 3. Kiss E. (KSC) és Csürke (Bp. Honvéd). Jtt érte a szurkolókat a legnagyobb csalódás. Pedig Kiss Endre ígéretesen kezdett. Tirala ellen sem látszott veszé­lyesnek a helyzet. Kiss E. indí­tott égy Jjelső combdobást, amit Tirala egy mellélépéssel próbált hárítani, s Kiss Endre került a szőnyegre. Kissé * vitatható ítélet volt, az ippon, de a bírókkal nem léhet vitatkozni. Sajnos a másik ágpn döntőbe került Török is ha­sonló hibába esett. 95 kg (11 induló). 1. Takács (Bp. Spartacus), 2. Molnár (Hon- -véd Kilián SE),. 3. E. Kovács J. (Bp. Honvéd) és Dubovszki (Bp. Honvéd). Nehézsúly: (11 induló). 1. Var­ga (Bp. Spartacus), 2. Tóth M. (MVSC), 3. Sáfián (Bcs. Szalvai SE) és Petrovszki (Bcs. Szalvai SE). A sorsolás megint V argát és Petrovszkit hozta össze azonos ágon. Egyik sem csinált semmit, de győzött Varga „tekintélye” s Petrovszkit leléptették. A döntő­ben Varga könnyedén nyert le­szorítással. Az MNK végeredménye:. 1. Bp. Spartacus 40 pont, 2. Bp. Honvéd 28, 3. MVSC 17 ponttal. Sz. Z. Véget ért a XIII. téli olimpia Közép-európai idő szerint haj­nali fél ötkor került sor a XIII. téli olimpiai játékok záróünne­pélyére a Lake Placid-i új olim­piai arénában, ahol mintegy 9000 néző foglalt helyet. Kint mí­nusz tíz fok alatt volt a hőmér­séklet, és erősen havazott, ami­kor a részt vevő 37 nemzet mint­egy 1400 sportolója egy csoport­ban, közösen bevonult a küzdő­térre. A színpompás „keveredés”’ élén, Eric Heiden, az elmúlt na- flpk — és minden idők — lege­redményesebb bajnoki címgyűj­tője vitte kék farmerruhájában, fehér cowboy,kalapjában az öt­karikás lobogót. Ezt követően Lord Killanih, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke mondott beszédet Ebben hangsúlyozta, hogy a Lake Pla­cid-i játékok nagyban hozzájá­rultak a világon meglevő kü­lönbségek tompításához. A NOB elnöke ezt követően megköszönte Lake Piacid lako­sainak, a városbsm működött szervező bizottságnak, a sporto­lóknak, a hivatalos személyeknek és nézőknek az elmúlt két hét részvételét, végezetül felhívta a világ sportoló ifjúságát, hogy je­lenjen meg és versenyezzen az 1984. évi XIV. téli olimpiai játé­kokon Jugoszláviában, Szarajevó városában. A 38. bajnoki cím az Egyesült Államoké. Az olimpiai jégaréna zsúfolt nézőtere előtt játszották a jégko­rongtorna utolsó két 60 percét, amely a bajnoki címet döntötte el. Egyesült Államok—Finnország 4:2. (0 :1, 1:1, 3:0). A XIII. téli olimpia utolsó ver­0 A záróünnepség. (Tclefotó — AP — MTI — KS) senyén, a jégkorongozók 1—4. helyeit eldöntő „rájátszás”' záró 60 percén ritkán látott sziporká­zó játékot mutatott a bajnoki címvédő, ámde büszke trónjától az Egyesült Államok „csikócsa­pata” által idén megfosztott Szovjetunió jégkorong-váloga- tottja: helyenként a kétségbeesés­be kergették Svédország legény­ségét és kiütéssel, 9:2-re verve azokat biztosan szerezték meg az ezüstérmet. Szovjetunió—Svédország 9:2 (4:0, 5:0, 0:2) A jégkorongtorna végeredménye: 1. Egyesült Államok 3 2 1 — 10:7 5 2. Szovjetunió 3 2 — 116:8 4 3. Svédország 3 — 2 1 7:14 2 4. Finnország *8 — 1 2 7:li 1 5. Csehszlovákia 6. Kanada AXm. téli olimpia érem táblázata: Szovjetunió NDK Egyesült Államok­Ausztria Svédország Liechtenstein Finnország Norvégia HoUandia Svájc Anglia NSZK Olaszország Kanada Magyarország Japán Bulgária Franciaország Csehszlovákia Arany Ezüst Bronz Összesen 1 0 6 6 22 9 7 7 23 6 4 ­2 12 3 2 2 7 3 — 1 4 2 2 — 4 1 5 3 9 1 3 6 10 1 2 1 4 1 1 3 . 5 1 — — 1-rtf' 2 3 5 — 2 2 — . 1 1 2 — 1 — X — 1 — 1 — — 1 ■ 1 — — 1 1 — — 1 X