Petőfi Népe, 1977. december (32. évfolyam, 282-308. szám)

1977-12-13 / 292. szám

1977. december 13. • PETŐFI NÉPE • 7 öt országos bajnokságot nyertek cselgáncsozóink Szabó négy gólja döntött Kecskeméti SC—Enyingi MEDOSZ 7—4 (2—0) Enying, 300 néző. Vezette: Mei­­zer. KSC: Bozóky — Gulyás, Ele­kes I., Elekes II., Szabó, Bed­­zsula, Oskolás, Sörös, Vági, Pus­kás, Prikidánovits. Edző: Molnár Ferenc. Enying: Freschl — Csókás, Kiss, Morvái, Molnár, Saiga, Megyeri (Lakatos), Bereczki, Csehkis, Verbóczki, Márton (Bende). Edző: Kukucska Károly. Egy kis huzavona előzte meg a mérkőzést. Meizer játékvezető először alkalmatlannak találta a jégpáncéllal borított pályát, vé­gül azonban mégis a játék mel­lett döntött. A csúszós talajon óvatos játék kezdődött. Az első helyzet a 6. percben Sörös előtt adódott, s a kecskeméti csatár az ötösről a kapu mellé lőtt. A 8. percben szerezte meg a ve­zetést a KSC. Vári ívelt szögle­tet a jobboldalról. A labda Sö­rös elé perdült, aki közelről a hálóba továbbította. 1—0. A KSC továbbra is támadás­ban maradt. A 11. percben Os­kolás beadását szögletre men­tették. Két perc múlva Prikidá­novits 25 méterről hatalmas ka­pufát lőtt. Ezután a nagy kedv­vel játszó Szabó lövését védte a hazai kapus. A 17. percben Sza­bó átadása után Vági került jó helyzetbe, de 10 méterről a ka­pus kezébe lőtt. A másik olda­lon Bereczki elől Bedzsula vág­ta szögletre a labdát. A 24. perc­ben Vági újabb szöglete után került másodszor is a labda a hazai kapuba. A beívelés után a védőkről felpattant a labda, s Szabó 25 méterről védhetetlenül bombázta a hálóba. 2—0. A 28. percben Kiss hazaadását a kapus nem tudta megfogni, Puskás pedig a lövés előtt el­csúszott. Szabó szabadrúgása akadt el a sorfalban, majd Bed­zsula távoli lövését védte Freschl. A 38. percben, egy szög­let után Puskás labdája már túljutott a kapuson, de Csókás a gólvonalról kifejelte. A fordulás után Vági, majd Szabó lövését védte a kapus. Az 53. percben Puskás lőtt mellé. Az 55. percben formás kecske­méti támadás futott a jobbol­dalon. Oskolás Szabó elé tette a labdát, aki 18 méterről, ka­pásból a hálóba vágta. 3—0. Az 58. percben Szabó lőtt is­mét, de most nem találta el a kaput. A 62. percben a KSC ka­puja előtt Csehkis került lövő­helyzetbe, szerencsére Bozóky kezébe küldte a labdát. A 67. percben Vágit akasztották az ol­dalvonal közelében. A szabad­rúgást Vági Szabó elé csúsztat­ta, aki 14 méterről, s most is kapásból vette be a kaput. (Mes­terhármas.) 4—0. A KSC-játékosokat könnyel­művé tette a négygólos vezetés. A 68. percben Gulyás elbámész­kodott. Márton elfutott, s a be­adását Bereczki a hálóba lőtte. 4—1. A 69. percben megismétlődött az eset. Gulyás hibázott, Márton elfutott, s Bereczki gólt lőtt. 4— 2. A 70. percben Puskás a bal­­összekötő helyén kiugró Osko­lás elé tette a labdát, s a szélső nem hibázott. 5—2. Érdekes módon, az ötödik kecskeméti gól. után a hazaiak kapcsoltak nagyobb sebességre. A 75. percben Bozóky röviden öklözött, s Csehkis a hálóba lőtt. 5— 3. A 80. percben, egy szöglet után Bozóky a saját kapujába ütötte a labdát. 5—4. öngól. A hajrá váratlanul izgalmas lett. A 83. percben Oskolás el­futásánál a partjelző lest jel­zett. Oskolás elrúgta a labdát s ezért a játékvezető kiállította. A 84. percben egy szöglet után a védők kézzel ütötték el a lab­dát a kapu előtt. A 11-est Szabó lőtte nagy nyugalommal a háló­ba. 6—4. A 87. percben Elekes I. men­tett Bende elől. A 88. percben Prikidánovits remek labdával futott el a jobbszélen. Puskás elé adott, aki egy csel után 11 méterről a hálóba talált. 7—4. Ritkán látható, gólokban gaz­dag mérkőzés volt. A KSC job­ban alkalmazkodott a „jégpályá­hoz”, s Szabó kitűnő játéka, s négy gólja döntötte el a mérkő­zés sorsát. Kívüle Elekes I., Bed­zsula és Prikidánovits nyújtott átlagon felüli teljesítményt. Meizer játékvezető nagyon jól vezette a nehéz mérkőzést. Kerpesits Béla A KTE jobban „korcsolyázott Kecskeméti TE—Bp. Spartacus 1—0 (0—0) 99 • Bal oldali kép: szöglet után a kapus már verve van, de Virágh fejese nem sikerült. Középső kép: a győztes gól, s egyben megnyugtató is azoknak, akik leshelyzetnek vélték. A felvételen jól látszik, hogy a lövés pillanatában Horváth az ötösön kívül, a kép bah szélén pedig Fábián a vonalon belül van. Jobb oldali kép: egy, a számtalan KTE-szögletek utáni kavarodás a Spartacus kapuja előtt. (Banczik István felvételei) Kecskemét, 1000 néző. Vezette: dr. Botka. KTE: Nagy E. — Franczkó, Virágh, Nagyhegyesi, Komáromi, Putnoki (Dobó), Szabó, Mányoki, Csurka, Porhanda, Horváth. Ed­ző: Vereb István. Bp. Spartacus: Radics — Nagy, Fábián, Öze, Dudás, Kurucz, Morvái, Zöldi, Kónya (Pákái), Kránitz, Ádám. Edző: Berendi Pál. A Széktói Stadion inkább jég­pályához volt hasonló. Sokat is csúszkáltak a játékosok, de egy bizonyos: a kecskemétiek sokkal jobban tudtak alkalmazkodni a körülményekhez, s lényegesen biztosabban mozogtak a pályán, mint ellenfelük. A játék már az első félidőben is állandóan a Spartacus térfelén folyt. A 6. percben Csurkát szerelték szög­letre a védők. Porhanda ívelte be a szögletet, s az előrehúzódó Virágh fejesét Radics hárította. A 20. percben Franczkó szabad­rúgása sem okozott gondot a Spartacus kapusának. A 22. percben Komáromi beadása után Csurka remek labdát adott Má­nyoki elé, aki a 11-es pontról, teljesen tiszta helyzetből a kapu mellé küldte. A 28. percben Por­handa szabadrúgását Morvái fe­jelte ki a kapu előteréből. Tá­madott a KTE, a vendégek el sem jutottak a kecskeméti ka­puig. Egy perc múlva Komáro­mi ívelt szabadrúgást vagy 30 méterről. A lecsapódó labdát Radics az utolsó pillanatban te­­nyerelte ki a jobb felső sarokból. A 42. percben Porhanda szabad­rúgása elszállt a Spartacus ka­puja felett. A szünet után még jobban be­szorult a fővárosi csapat. Hor­váth labdája Dudásról pattant szögletre, majd ismét Horváth elől Fábián rúgta szögletre a labdát. Az 55. percben dőlt el a mérkőzés. A Spartacus kapuja előtt pattogott a labda, majd Mányoki a védő fölött balra emelte, s a berohanó Horváth 5 méterről, ballal a kapu bal sar­kába lőtt. 1—0. A gól után a KTE még na­gyobb lelkesedéssel rohamozott. A 66. percben Mányoki lövése alig kerülte el a kaput. A 73. percben Porhanda szabadrúgása is csak centiméterekkel kerülte el a jobb sarkot. A 77. percben Csurka indult meg. Fábián elcsú­szott, s Csurka előtt szabad volt az út. Egészen az ötös sarkáig ve­zette, majd a lövése a kifutó ka­pus lábáról pattant szögletre. A hajrában is tartott a KTE fölé­nye. Néhányszor a Spartacus is próbálkozott ellentámadással, ám mindössze egyszer célozták meg Nagy E. kapuját, s ez a lövés is gyengén sikerült. A 84. percben Porhanda kétszer is szögletet ívelt be, s csak nehezen tisztá­zott a védelem. Az egygólos győzelem nem fe­jezi ki hűen a játék képét, mert a KTE állandóan a Spartacus térfelén tanyázott, s a fővárosi csapat védekezésre szorult. A bi­zonytalan talaj miatt folyamatos összejátékról, átgondolt támadá­sokról persze alig lehetett szó, de az állandó kecskeméti nyomás végül meghozta a győzelmet je­lentő gólt is. A kecskeméti csa­patból Franczkó, Virágh, Komá­romi és Mányoki nyújtott ki­emelkedő teljesítményt. A Sparta. cusból Fábián öze és Dudás emelkedett ki. A csúszós pálya miatt nem volt könnyű dolga a játékveze­tőnek sem, de Botka dr. most is a tőle megszokott nyugalommal és biztonsággal látta el felada­tát. Az NB III. Középcsoport őszi végeredménye í. Ganz-M. 19 13 2 4 54—25 28 2. B.gyarm. 19 10 6 3 32—17 26 3. Pénzügyőr 19 9 6 4 31—19 24 4. KSC 19 9 4 6 37—26 22 5. Bp. Spart. 10 8 6 5 21—21 22 6. Bp. Építők 19 8 5 6 38—28 21 7. Perbál 19 8 5 6 29—23 21 8. 22. Volán 19 8 5 6 29—25 21 9. Dunakeszi 19 8 5 6 26—22 21 10. KTE 19 8 5 6 27—26 21 11. ÉGSZÖV 19 5 8 6 25—20 18 12. D.újv. Ép. 19 7 4 8 31—32 18 13. ESMTK 19 8 2 9 37—42 18 14. Bem SE 19 6 5 8 22—23 17 15. Ikarus 19 6 5 8 24—26 17 16. Gyöngyös 19 7 2 10 26—32 16 17. Auras 19 5 6 8 21—34 16 18. Cegléd 19 5 5 9 20—35 15 19. Láng 19 4 2 13 14—37 10 20. Enying 19 2 4 13 19—50 8 Ganz-MÁVAG—Pénzügyőr SE 1—0 Gyöngyösi Sp.—Vasas Ikarus 2—0 Auras SE—B.gyarm. SE 1—0 22. sz. Volán—Erzsébeti Sp. MTK 2—1 Dunakeszi VSE—Ceglédi VSE 3—0 Honvéd B. J. SE—D.üjv. Építők 3—1 ÉGSZÖV MEDOSZ—Bp. Építők 2—0 Láng Vasas—Perbáli Tsz SK l—o Nevetséges vádak... Se szeri, se száma azok­nak a — különféle országok­ban megjelenő — cikkeknek, amelyek a Nemzetközi Kor­csolyázó Szövetség (ISU) fel­háborító döntésével foglal­koznak — természetesen el­ítélő hangnemben. Az ISU ugyanis az 1978-as műkor­csolyázó- és jégtánc EB-n és VB-n nem engedélyezi szov­jet bírók közreműködését, úgymond: „a szovjet indulók javára tanúsított részrehajló pontozói tevékenység miatt.” A Szovjetszkij Szport soro­zatban közli ezeket a bíráló cikkeket. Legutóbb Ludmilla Milánóvá (Naroden Szport — Bulgária) és egy finn lap észrevételeit idézték. „Az ISU-ban sajnálatosan érezhető a reakciós körök be­folyása, így érvényesülhetett a sporttörténelemben példát­lan provokációs határozat. Persze mindezzel nem tudják bizonyítani a szovjet bírók nemlétező bűneit, csupán ar­ról a közönséges kísérletről van szó, hogy árnyékot vesse­nek a szovjet bírói kar sport­­szerűségére” — foglalta ösz­­sze Milánóvá. A Helsingin Sanomat szem­leírója szerint „a rosszindu­latú ISU-döntés hosszú évek­re érezhető lesz nemzetközi körökben, s a korcsolyázó­sport vezérkarának intézkedé­sei a józanul gondolkodók tá­borában csakis derültséget válthatnak ki”. És jogos felháborodást is! (MTI) Mintegy kétszáz induló állt rajthoz az elmúlt hét végén a Baján megrendezett országos if­júsági és junior cselgáncsbaj­nokságon. A Vasvári Pál utcai sportcsarnokban már szombaton reggel 9 órától megkezdődött a küzdelem. Három szőnyegen gyúrták egymást az országos baj­noki címre pályázó judósok. — Itt van mindenki, aki szá­mít ebben a sportágban — mond­ta Gyúró László, a házigazda szerepét betöltő BSK vezetőed­zője. — Szeretnénk kihasználni a hazai tatami előnyét. Verseny­zőink igyekeztek jól felkészülni az idei utolsó nagy seregszemlére. Sajnos, nem ment minden a leg­simábban. Kacsur a hétközi ed­zésen megsérült, a derekát fáj­lalta. így aztán nem is tudom, hogy mit várhatok tőle. Tamás Lacit mindenképpen a dobogó legmagasabb fokára várom, Hor­váth Tibort ugyancsak képesnek tartom egy előkelő helyezés megszerzésére... Varga András, a KSC vezető­edzője a terem másik oldalán adta utolsó tanácsait a szőnyeg­re lépő kecskeméti versenyzők­nek. A kék-fehér színeket kép­viselő táborból különösen Kin­cses Tibor dolgozott kimagaslóan az ifjúságiak 62 kg-os súlycso­portjában. Élményszámba menő ipponos dobásait többször is megtapsolta a tárgyilagos bajai közönség. A kora délutáni órákra tisztá­zódott a helyzet. Nemcsak a sportcsarnok meglehetősen hűvös levegője vált kellemesebbé, ed­zőink izgalma is mérséklődött. iU* *7 «U* i v.Uí : ♦ IHV* *• n : :nü:: tHiTti í £I*’?TStí,í H s ft s ü: I SÍÉ*'történt' -• 7 ....... .....ag........... 1. Ü. Dózsa 14 9 4 1 40-17 22 2. MTK-VM 14 9 4 1 28—12 22 3. Videoton 14 9 2 3 44—24 20 4. Vasas 14 9 1 4 31—17 19 5. Bp. Honvéd 14 9 — 5 27—12 18 c>. Tatabánya 14 6 5 3 20—15 17 7. Csepel 14 7 1 6 23—21 15 8. DVTK 14 5 5 4 19—17 15 9. PMSC 14 5 4 5 16—15 14 10. FTC 14 5 4 5 23—26 14 11. Békéscsaba 14 4 4 6 17—26 12 12. Dunaújváros 14 3 5 6 20—28 11 13. ZTE 14 3 5 6 17—28 11 14. R. ETO 14 3 4 7 17—23 10 15. Haladás 14 3 4 7 16—30 10 16. Kaposvár 14 2 4 8 18—31 8 17. SZEOL 14 3 1 10 14—29 7 18. MÁV Előre 14 3 1 10 18—37 7 Az NB II. őszi végeredménye 1. SBTC 19 11 4 2. Izzó 19 11 3 3. Eger 19 9 6 4. Dorog 19 10 4 5. K.barc. 19 9 5 6. Volán 19 7 9 7. Vác 19 10 3 8. SZMTE 19 7 7 9. Komló 19 8 5 10. BTASK 19 7 7 11. Kanizsa 19 7 5 12. DVSC 19 8 3 13. Fűzfő 19 8 2 14. BKV E. 19 6 5 15. KKFSE 19 4 9 16. Budafok 19 5 6 17. BVSC 19 2 8 18. MÁV D. 19 5 2 19. Várpalota 19 4 3 20. Szekszárd 19 2 4 • Küzdelem a javából. Három szőnyegen gyúrták egymást az országos ifjúsági és juniorbajnokság résztvevői. Vasas—Békéscsaba 3—2 (0—2) Békéscsaba, 12 000 néző, vezet­te: Müncz. Góllövők: Váradi, Gass, Hi­res illetve Pásztor, Csepregi. Videoton—Kaposvár 4—3 (3—1) Székesfehérvár, 3000 néző, ve­zette: Marton. Góllövők: Czeczeli 2, Majer, Szabó, Disztl (öngól), illetve Ka­rasz, Kanyar. Ferencváros—Diósgyőr 1—1 (1—0) Üllői út, 6000 néző, vezette: Mohácsi. Góllövők: Nyilasi, illetve Vá­radi. Tatabánya—Csepel 0—0 Tatabánya, 2000 néző, vezette: Hámori. Pécsi MSC—MÄV Előre 2—1 (1—0) Pécs, 3000 néző, vezette: Tóth. Góllövők: Kiss, Nagy, illetve Litvik. Bp. Honvéd—SZEOL AK 2—1 (1—0) Szeged, 2000 néző, vezette: Ba­­na. Góllövők: Bodonyi, Nagy, il­letve Birinyi. . Zalaegerszeg—Rába ETO 4—1 (2—1) Zalaegerszeg, 2500 néző, vezet­te: Kuti. Góllövők: Szentes, Antoni (11-esből), Szimacsek, Csepregi, illetve Mile. MTK-VM—Dunaújváros 4—1 (2—1) Hungária krt., 1500 néző, vezet, te: Szávó. Góllövők: Borsó 2, Morgós, Fülöp, illetve Judik. Ü. Dózsa—Haladás 5—1 (3—0) Megyeri út, 5000 néző, vezet­te: Kőrös. Góllövők: Törőcsik 2, Fekete, Fazekas (11-esből), Kellner, il­letve Tar. Az NB I. állása Kacsur, Gyulai, Berki, Kincses, Horváth, Tamás, Kővágó, Török bekerült az esti döntőbe. — Mondtam a „gyereknek”, hogy menjen haza, feküdjön le. Fél 4-kor keljen fel és a döntők előtt sétáljon egyet... A „gyerek” édesapja csak bó­lintott Gyúró László tanácsaira. Aztán visszakérdezett: „Na és az ebéd?” A vezetőedző tanácstalanul né­zett az Európa-bajnoki bronzér­mes édesapjára. „Az ebéd...?” — Van otthon jó fűszeres töl­töttkáposzta ... — Jajajaj..., csak azt ne!... — emelte kezét a magasba Gyú­ró, széles gesztusokkal tiltakoz­va. — Akkor: rántotthús...? — Az, az jó lesz — mondta most már megnyugodva. Ebben maradtak az étrendet illetően. Tamás Laci a megállapodást betartotta. Nemcsak a rántott­hússal birkózott meg, de este az első, második és harmadik (cselgáncs) fogás után már nyil­vánvaló volt: ő állhat fel a do­bogó legmagasabb fokára. Lehet, hogy a rántott húsnak is köze volt a győzelemhez? Részletes eredmények, ifjúsági magyar bajnokság, 53 kg: 1. Ka­csur János (Bajai SK, vezetőed­ző: Gyúró László), 2. Gercsák (MVSC), 3. Varga (MVSC) és Gyulai (KSC), 5. Kis (Debreceni Dózsa) és Wágner (Ajka). 57 kg: 1. Hoffman Imre (MVSC), 2. Szobonya (MVSC), 3. Zölderdő (Győri Dózsa) és Zatik (BHSE), .5. Szabó (Debreceni Dózsa) és Bőge (Békéscsaba). 62 kg: 1. Kincses Tibor (KSC, vezetőedző: Varga András), 2. Nagy (MVSC), 3. Zámpori (BHSE) és Berki (KSC), 5. Hargas (Tatabánya) és Dávid (SZEOL AK). 68 kg: 1. Gerencsér Imre (Oroszlány), 2. Nagycirok (BHSE), 3. Varga (MVSC) és Váradi (BHSE), 5. Gyetkó (MVSC) és Miskolczi (MVSC). 75 kg: 1. Horváth Tibor (Bajai SK, vezetőedző: Gyúró László), 2. Kovarczki (Békéscsa­ba), 3. Mátraházi (BHSE) és Tóth (Győri Dózsa), 5. Ferencz (Bp. Spartacus) és Tompos • A kecskeméti Kincses Tibor sorra aratta ipponos győzelmeit. Felvételünkön éppen akciót indít. (BHSE). 83 kg: 1. Tamás László (Bajai SK, vezetőedző: Gyúró László), 2. Kővágó (KSC), 3. Tö­rök (KSC) és Hevesi (Győri Dó­zsa), 5. Kelemen (Kaposvári Dó­zsa) és Mekis (Békéscsaba). Ne­hézsúly: 1. Boda János (Újpesti Dózsa), 2. Budai (SZEOL AK), 3. Werfl (BHSE) és Szebeni (MVSC), 5. Aszenyák (Szekszárdi Dózsa) és Króner (Bp. Spartacus). Vasárnap a juniorok léptek ta­tamira. Ebben a korosztályban már lényegesen kevesebb babér termett versenyzőinknek. A 71 kg-os súlycsoportban a kecske­méti Nagysolymosi Sándor „is­kolázta le” a mezőnyt, remek teljesítménnyel. A 60 kg-osok versenyében a bajai Kacsur, 95 kg-ban pedig a kecskeméti E. Kovács J. került a bajnoki cím közelébe. A többieknek, így az EB-bronzérmes Tamásnak is meg kellett elégednie egy sze­rény helyezéssel. Részletes eredmények, junior magyar bajnokság, 60 kg: 1. Tóth Béla (BHSE), 2. Kacsur (BSK), 3. Flórusz (Szolnok) és Feigl (Bp. Spartacus), 5. Hoff­man (MVSC) és Zatik (BHSE). 65 kg: 1. Gábor Áron (Tatabá­nya), 2. Gelencsér (Oroszlány), 3. Térjék (MVSC) és Sárközi (BHSE), 5. Faraga (BHSE) és Radnai (Bp. Spartacus). 71 kg: 1. Nagysolymosi Sándor (Kecske­méti SC, vezetőedző: Varga And­rás), 2. Németh (Bp. Spartacus), 3. Varga (MVSC) és Nagy (Bé­késcsaba). 78 kg: 1. Radok Ru­dolf (Tatabánya), 2. Gyányi (Bé­késcsaba), 3. Horváth (Bajai SK) és Juhász (Szolnok), 5. Mengyán (Békéscsaba) és Kálmán (KSC). 86 kg: 1. Morner János (Bp. Spartacus), 2. Csürke (BHSE), 3. Sáfián (MVSC) és Belicza (Bé­­késcaba), 5. Tamás (BSK) és Molnár (Bp. Spartacus). 95 kg: 1. Szepesi István (Újpesti Dózsa), 2. E. Kovács J. (KSC), 3. Bartos (BSK) és Ercsényi (BSK), 5. Nagy M. (Békéscsaba) és Deák (Békéscsaba). Nehézsúly: 1. Ozs­­vár András (BHSE), 2. Tóth M. (MVSC), 3. Budai (SZEOL AK) és Nagy II. L. (SZEOL AK), 5. Gulácsi (Kaposvári Dózsa). — Általában jól felkészült versenyzők alkották az országos bajnokság mezőnyét — mondta Moravecz Ferenc, az utánpótlás válogatott vezetőedzője. — Kü­lönösen a válogatott kerettagok teljesítménye örvendetes. Nem­csak erőnlétben, hanem techni­kában is jelentős fejlődés történt. Sajnos a sorsolás szeszélye foly­tán többen is összekerültek már a verseny elején, pedig a döntő­ben lett volna a helyük. Küzde­lemből azonban valamennyien je­­lesre vizsgáztak. A szőnyegszéli helyzetek kihasználásában van még javítanivaló, de bízunk ben­ne, hogy az elkövetkező időszak­ban ezen a téren is előbbre lép­nek versenyzőink. A küzdeni­akarásuk és az akciógyőzelmek­re való törekvésük mindenképpen azt bizonyítják, hogy új szelle­mű, folyamatos fejlődés útját járja a magyar cselgáncs-után­pótlás. Banczik István Dorog—KKFSE BVSC—BKV Előre Budafok—Komló Nagykanizsa—MÁV DAC Salgótarján BTC—Fűzfő BTASK—Volán Szolnok—Szekszárd Debrecen—Vác Eger—Várpalota 4 33—17 26 5 35—15 25 4 33—23 24 5 23—16 24 5 35—23 23 3 27—20 23 6 26—22 23 5 30—20 21 6 25—23 21 5 19—20 21 7 28—21 19 8 18—24 19 9 31—36 18 8 21—25 17 6 28—34 17 8 25—r26 16 1—0 0—0 0—0 4—1 1—1 1—1 1—1 4—1 2-0 • A bajai Horváth akciódús mérkőzéseken harcolta ki az országos bajnoki címet.