Petőfi Népe, 1975. szeptember (30. évfolyam, 205-229. szám)

1975-09-17 / 218. szám

1975. szeptember 17. • PETŐFI NÉPE • 7 SPORT- SPORT Szűcs bronzérmes Hétfőn Moszkvában megkezdő, dött a súlyemelő világ- és Euró- pa-bajnokság. A Luzsnyiki fedett csarnokban a magyar színeket képviselő Szűcs és Kőszegi az „A” csoportban, a késő esti versenyen lépett dobogóra. A lepkesúlyban egyébként tíz ország tizenhárom versenyzője indult. Alig egy órával a verseny meg­kezdése után már megvolt a nagy szenzáció: az iráni Nassiri, a két­szeres világbajnok, aki két eszten­deje nem talált legyőzőre, a sza­kításban kiesett. Az olimpiai bajnok lengyel Smalcerz 105 kilót szakított, két kilóval többet, mint eddigi re­kordja, s ezzel világ, és Európa­bajnok lett, mivel testsúlya köny- nyebb volt. mint a szintén 105 kilót teljesítő japán Takeucsié. A vi­lágcsúcstartó szovjet Voronyin, Szűcs és Kőszegi egvaránt 100 ki­lót ért el, de köztük Szűcs volt a legkönnyebb, s kétszer állt a do­bogóra. a szakítás világbajnoki bronz- és az Európa-bajnoki ezüstéreméért. Végül Smalcerz sze­rezte meg a győzelmet a szakítás­ban, a lökésben és az összetett­ben is. Szűcs összesen 230 kilót teljesített, ami az országos csúcs­nak felel meg. Tegnap a légsúlyúak küzdel­mére került sor, ebben a magya­rok közül a 21 éves Stefanovits Imre indult. Gyulai és Gál győzelemmel kezdett A kötöttfogásúak küzdelemso­rozata után hétfőn megkezdődött a szabadfogású birkózó-világbaj­nokság Minszkben. A mérlegelés, nél 25 nemzet 146 birkózója je­lent meg. A 48 kg-os súlycsoport­ban Gyulai lépett szőnyegre és egyopntos győzelmet aratott a mongol Lhazsev ellen. Az 52 ki­lósoknál Gál kétvállra fektette Riza-Alant, török ellenfelét. Eb­ben a súlycsoportban indult Ko­csis is, aki pontozásos vereségei szenvedett a mongol Natzagdorj- tól. Gyenes és Dancsa országos bajnok bajnokságát. Szombaton, az első versenynapon három kecskeméti fiatal került fel a dobogó máso­dik fokára. Vasárnap a fiúk 1500 méteres futószámában a bajai Dancsa Bálint, majd a lányok azonos távú versenyében a kecs­keméti Gyenes Klára lett arany­érmes. A két középtávfutó ezzel a győzelmével feltette a „koro­nát” idei szereplésére. Mindket­ten úttörőolimpiai bajnokok vol­tak. Gyenes az országos mezei futóbajnokságot is megnyerte. Sorrendben tehát ez a harmadik országos bajnoki címe. Eredmények, fiúk, 1500 m '(14 évesek), országos bajnok: Dancsa Bálint (Bajai SK, edzője: Hor­váth György) 4:22,4. Súlylökés: 2. Kovács (KSI) 13,41. Diszkosz­vetés: 2. Herczeg (KSI) 43,18. Lányok, 600 m (14 évbsbk)','or-” szágos bajnok: Gyenes Klára (Kecskeméti Sportiskola, edzője: Grosán Pál) 1:39,3. Űj megyei csúcs, aranyjelvényes szint. 13 évesek, magasugrás: 2. Bari Eri­ka (KSI) 154 (új megyei serdülő évfolyamcsúcs). A MASZ az elmúlt hét végén a Népstadionban első ízben ren­dezte meg a serdülő „B” (13—14 évesek) korcsoportúak országos • Gyenes Klára harmadik orszá­gos bajnokságát nyerte. A Petőfi Népe TOTÓ-tanácsadója Rangadók a Délnyugati csoportban A totó 38. heti, szeptember 21-1 szel­vénye bővelkedik izgalmas és érdekes mérkőzésekkel. Túl a hetedik fordu­lón egyre jobban’ játszanak a csapa­tok és minden egyes mérkőzés válto­zatos, bizonytalan kimenetelű. Nin­csen előre lefutott találkozó, mely az erőnlét kiegyensúlyozottságát bizo­nyltja. Az NB II-ből hat nagyon fon­tos mérkőzés szerepel a szelvényen és mindnek Igen nagy a jelentősége, úgy az élcsoport tagjainál, mint az alsó régiókban tanyázó együtteseknél. El­ső helyen találjuk a Komló—Dunaúj­város összecsapást, nvajd egy bányász­rangadó következik (Oroszlány—Vár­palota), valamint a Bábolna—Pécs, a Szekszárd—Volán, a BVSC—Kossuth KFSE és a FÖSPED—Spartacus mér­kőzést. Az NB in-ból a Délnyugati csoport rangadói viszik a főszerepet, (BKV Előre—Pénzügyőr. Pécsi VSK—G.-MA- VAG), de a többi együttesek mérkő­zései Is mind jelentősek, főleg a mis­kolciaknak és az ózdiaknak, már csak azért is, mert idegenben kell játsza­niuk. Ismét helyet kapott a szelvé­nyen a Kalocsai VTSK csapata, mely az Erzsébeti SMTK együttesét fogad­ja. Tlppjelnk: 1. Komlói Bányász—Dunaújvárosi Kohász. NB II. Az új összetételű kom­lói gárda kezd összeszokni és már je­lentkezett is az eredrménye, mivel Szolnokon nyertek vasárnap, a ha­zaiak ellen. Éppen ezért az élcsoport­hoz tartozó Kohászra nehéz másfél óra vár Komlón, a Javuló Bányász el­len. Tippünk: 1, x. 2. Oroszlányi Bányász—Várpalotai Bányász, nb II. Évek óta nagy har­cot vív egymással a két Bányász együttes, váltakozó sikerrel, s bizo­nyára Így lesz ez most Is. A hazai pálya kiegyenlítheti a vendégek na­gyobb rutinját. Tippünk: l, x. 3. Bábolnai SE—Pécsi MSC. NB II Az újonc bábolnai együttes nagyon visszaesett és a feljutásra esélyes pé­csiek ellen nem sok reményük lehet a pontszerzésre, még hazai pályán sem. Tippünk: 2. 4. Szekszárdi Dózsa—Volán SC. NB II. Még egyik csapat sem nyújtja ta­valyi játékát és eredményességét. Egyenlő erők küzdelméből pontosz­tozkodás várható, esetleg a Dózsa ott­hon tarthatja mind a két pontot. Tippünk: x, 1. 5. BVSC—Kossuth KFSE. NB II. A BVSC második Idegenbeli mérkőzését nyeri meg egymás után, mely arra enged következtetni, hogy kezdik megszokni a magasabb osztályt és követelményeit. A szintén jól szerep­lő vendégekkel nagy harcot vívnak majd a pontokért. Tippünk: 1. 6. FÖSPED Szállítók—Bp. Spartacus. NB II. A mérsékelten szereplő együt­tesek találkozóján döntő lehet a hazai pálya előnye. A két együttes védel­me nagyon gyenge, amit igazol az eddig kapott gólok száma is. Tippünk: x, 1. I. BKV Előre—Pénzügyőr SE. NB III. Délnyugati csoport. A két tízpon­tos együttes összecsapásán, a pilla­natnyi forma eldöntheti a két pont sorsát. A hazai pályán játszó Előre lényegesen esélyesebb. Tippünk: 1. x. 8. Pécsi VSK—Ganz-MAVAG. NB III. Délnyugati csoport. A Vasárnapi győzelmével a MAVAG átvette a cso­port vezetését, amelyet nem szeretne átengedni egyik csapatnak sem. Per­sze ez Pécsett nagyon nehéz lesz. és nem biztos, hogy sikerülni fog. Tippünk: x, 1. 9. Sátoraljaújhelyi Spartacus ME- DOSZ MÁV—Miskolci VSC. NB TTI. Északkeleti csoport. A miskolci együt­tes szép sikereket ért el eddig és má­sodik a tabellán. Idegenben komoly erőpróba előtt állnak, de az egyik pontot megszerezhetik, esetleg mind a kettőt. Tippünk: x, 2. 1». Borsodi Volán—Ózdi Kohász. NB III. Északkeleti csoport. A gyengén játszó Volán ellen nehéz mérkőzés vár az ózdiakra, mivel a hazaiak a veszé­lyes zónában tanyáznak és részükre a megszerzett pontok sokat jelente­nek. Tippünk: x, 2. II. Rudabányal Ércbányász—Gyön­gyösi Spartacus. NB Iir. Északkeleti csoport. A hazai együttes két hét alatt tizenkét gólt kapott, ami nagyon visz- szavetette a tabellán a csapatot. Igaz, a Gyöngyös sem remekelt, s így nagy küzdelem várható kettőjük találkozó­ján, döntetlen körüli eredménnyel. Tippünk: x. 12. Kalocsai VTSK—Erzsébeti SMTK. NB III. Délkeleti csoport. Az első győ­zelmét az elmúlt héten szerezte m'eg a kalocsai csapat és nagy kérdés meg tudja-e Ismételni vasárnap az Erzsé­beti Spartacus ellen? Tippünk: l, x. 13. Fővárosi Sütőipar—Szegedi Dó­zsa. NB III. Délkeleti csoport. A rajt­nál jól kezdő Dózsa az utóbbi hetek­ben sorozatban veszti el a mérkőzé­seit. A Sütőipar együttese eddig csak egy győzelmet aratott és most a ha­zai pálya „papíron” őket segítheti. Tippünk: i. +1 mérkőzés: 14. Dombóvári Spartacus—Növény­olaj Kinizsi. NB ni. Délnyugati cso­port. A Spartacus hazai pályán sem tudott eddig nyerni, de a szintén mér­sékelten szereplő vendégek ellen esé­lyük van a javításra. Tippünk: 1. A további mérkőzésekre tippjeink: x, 2. D. I. Kevés „nagymenővel” is jó verseny volt Bár a szombat délelőtti eső egy kicsit megzavarta az előre tervezett programot, mégis idő­ben és rendben, tehát sikeresen ért véget az idei Aranyhomok Kupa országos teniszverseny. Igaz, az I. osztályú férfi egyes­ben kevés volt az igazán nagy­nevű játékos, de a játék szín­vonalán ez egy cseppet sem lát­szott meg. A női egyes döntője még csütörtökön félbeszakadt sötétedés miatt, s befejezésre a két Honvéd versenyzőnő közt csak Budapesten került sor. II. o. férfi egyes döntőjében a kecskeméti Tóth M. ismét jó for­mában játszott és biztosan védte meg első helyét. A II. o. női egyesben dr. Szeleiné elsősorban az erős széllel nem tudott meg­birkózni. Kár, hogy ezt a talál­kozót a 4-es pályán játszották és nem a sokkal védettebb l-e§en. Két kecskeméti versenyző jutott a női III. o. egyes döntőjébe, s Iványi Ági, az első játszmát el­vesztette, mégis megszerezte a győzelmet. A színvonal tekintetében talán a veteránok versenye járt az élen. Az 55 éven felülieknél a legjobbak közül csak Pető Béla hiányzott. Távollétében a kecs­keméti Goór Imrének volt esé­lye a győzelemre, s jól is indult, de jó néhány órai játék volt már a lábában, amikor pihent ellen­felétől kapott ki. Az idei Aranyhomok Kupa or­szágos teniszverseny tehát jó küzdelmet hozott, és — bár ez­zel egyidőben — több országos versenyt is rendeztek, a mezőny erősségére sem lehetett komoly panasz. Ez utóbbi a szép szám­mal induló kecskemétieken kí­vül elsősorban a BVSC tenisz­szakosztályának érdeme, akik teljes számban képviseltették magukat. Az Aranyhomok Kupa orszá­gos I—III. o. és ifjúsági tenisz- verseny eredményei: I. O. FÉRFI EGYES: Eredmények a legjobb négy között: Csoknyay—Kiss 6:1, 6:2, Kékesi—Tóth M. 6:2, 7:6. A döntő: Csoknyay—Kékesi 6:2, öli. Végeredmény: 1. Csoknyay Bertalan (Bp. Spartacus), 2. Ké­kesi (Üjpesti Dózsa), 3. Kiss L. és Tóth M. (mindkettő KSC). II. O. FÉRFI EGYES: Tóth M.—Bakonyi 2:6, 7:5, 6:4, Lénárt—Koller 6:3, 6:1. Döntő: Tóth M.—Lénárt 6:1, 6:4. Végere< Tóth Mihály (KSC), f Építők), 3. Bakonyi vrvtíC) és Koller (BVSC). III. O. FÉRFI EGYES: Koltai—Civin I. 7:6, 7:6, Barta —Lehoczki 7:6, 6:2. Döntő: Koltai—Barta 6:3,6:2. Végeredmény: 1. Koltai (Szom­bathelyi Haladás), 2. Barta (Szol­nok), 3. Civin I. (VM KÖZÉRT) és Lehoczki (SZEOL). IFJÚSÁGI FÉRFI EGYES: Koltai—Mikó 6:2, 7:5, Kupó— Olajos 6:4, 6:4. Döntő: Koltai—Kupó 6:2, 6:0. Végeredmény: 1. Koltai (Szom­bathelyi Haladás), 2. Kupó (Szombathelyi Haladás), 3. Mikó (Ü. Dózsa) és Olajos (KSC). FÉRFI PAAOS: Csoknyay, Kékesi—Bardóczi, dr. Glied 6:3, 7:5, Bakonyi, Tóth M.—Kollár, Tóth F. 6:4, 7:6. Döntő: Csoknyay, Kékesi—Tóth M., Bakonyi 6:3, 4:6 11:9. Végeredmény: 1. Csoknyay (Bp. Spartacus), Kékesi (Ü. Dó­zsa), 2. Tóth M., Bakonyi (KSC), 3. Bardóczki, dr. Glied (KSC) és Kollár, Tóth F. (BVSC). L O. NŐI EGYES: Döntő: Balogh B.—Lukács E. 6:2, 4:6, 7:5. Végeredmény: 1. Balogh Beáta (Bp. Honvéd), 2. Lukács E. (Bp. Honvéd, 3. Gráczol (MTK-VM) és Várhidi (BVSC). • Tóth Mihály (KSC) a férfi XI. osztályban aranyérmes. Párosban ezüstöt, az I. osztályú egyesben bronzérmet Is nyert. |‘) IU • Csoknyay Bertalan (Bp. Spar­tacus) az I. o. férfi egyes győz­tese. II. O. NŐI EGYES: Gráczol—Vértesi 6:2, 6:4, Dr. Szeleiné—Várhidi 3:6, 6:3, 6:0. Döntő: Gráczol—dr. Szeleiné 6:3, 6:4. Végeredmény: I. Gráczol (MTK-VM), 2. dr. Szeleiné (KSC), 3. Vértesi É. (KSC) és Várhidi (BVSC). III. O. NŐI EGYES: Ivány Á.—Nagy A. 6:0, 7:6, Ludvigné—Vértesi É. 3:6, 7:6, 6:4. Döntő: Ivárty Á.—Ludvigné 1:6, 6:4, 7:5. Végeredmény: 1. Ivány Ágnes (KSC), 2. Ludvigné (KSC), 3. Nagy A. (SZEOL) és Vértesi E. (KSC). VETERÁN FÉRFI VERSENY: 55 év alatt: Lénárt—Pataki 6:0, 6:1, dr. Nemesik—dr. Szelei Z. 3:6, 7:6, sérülés miatt fel­adás. Döntő: Lénárt—dr. Nemesik 6:0, 6:0. Végeredmény: 1. Lénárt (Bp. Építők), 2. Dr. Nemesik (KSC), 3. Pataki (SzEOL) és Dr. Szelei Z. (KSC). 55 éven felül: Pogány—Szabó 6:2, 6:0, Bogdán—Goór 6:3, 4:6, 9:7. * Döntő: Pogány—^-Bogdán. 6:3, 6t2. Végeredmény: 1. Pogány (BSE), 2. Bogdán (BVSC), 3. Szabó (BVSC) .és Goór (KSC). Veterán páros : Lénárt, Kocsándi—Bogdán. Szabó 6:0, 6:1, Temesvári, Po­gány—dr. Nemesik, dr. Szelei 6:3, 6:2. Döntő: Lénárt, Kocsándi—Te­mesvári, Pogány 6:3, 6:3. Végeredmény: 1. Lénárt, Ko­csándi (Bp. Építők), 2. Temesvá­ri, Pogány (BSE),-3. Bogdán, Sza­bó (BVSC) és dr. Nemesik, dr. Szelei Z. (KSC). Merényi Béla Az otthon játszó csapatoké lett a győzelem Hetényegyháza—Lakitelek 3:0 (1:0) Hetényegyháza, 300 néző. Ideges, kapkodó játék, húsz perc után a jobb erőnlét, és a na­gyobb rutin a hazai csapat győ­zelmét hozta. Góllövők: Ágoston 2, Rázsa. Jók: Söröli (a mezőny legjobbja), Ágoston, Rózsa. Ifjúságiak: Hetényegyháza— Lakitelek 1:0. (0:0) Góllövő: Varga. Madaras—MFSC 4:1 (3:1) Madaras, 200 néző, vezette: Kürtösi. A jó iramú mérkőzésen a ma­darast csapat már a 11. percben Kollár góljával vezetést szerzett. 1:0. A 23. percben Varga újabb gólt ért el. 2:0. A 28. percben Fülöp növelte az előnyt. A 30. percben K. Nagynak sikerült szé­píteni. Szünet után erősen támadott az MFSC, s mégis a 85. percben Var­ga állította be a végeredményt. 4:1. Jók: Bakos. Kormány, illetve Kozma. Papp. Ifjúságiak: Madaras—MFSC 5:1* (2:1). Góllövők: Egyed 3, Teleki 1. il­letve Kocsola. Dávod—Katymár 3:0 (0:0) Dávod, 550 néző, vezette: Weisz. Az első félidei mezőnyfölény után, a második félidőben gól­helyzeteit jobban kihasználó dá- vodiak megérdemelten szerezték meg g győzelmet. Góllövők: Val­kai I. (ll-esből), Valkai II.. Ze- mankó. Jók: Valkai I.. Zemankó, Borkovics, illetve Szitarity Ma- musity. Petress. Ifjúságiak: Dávod—Katymár 2:0 (1:0), Góllövők: Ivanics 2. Kecel—Császártöltés 3:0 (1:0) Kecel, 1000 néző, vezette: Kara. Közepes színvonalú mérkőzés, a keceli csapat biztosan és megér­demelten nyert. Góllövők: Bé- leczki 2. (1-et ll-esből), Vajda. Jók: Tocsik, Hasziló, Mezei I., illetve Szamosi. Györgye, SzeiczI. Ifjúságiak: Kecel—Császártöl­tés 3:1 (2:1) Góllövők: Bakos, Cserni. illet­ve Buchmüller (ll-esből). Tiszaalpár—Kkfh. Vasutas SK 2:1 (0:0) Tiszaalpár, 300 néző. vezette: Nagyezirok. A helyzeteit jobban kihasználó tiszaalpáriak megérdemelt győ­zelmet szereztek a Félegyházi Vasutas ellen. Góllövők: Kanalas, Benkő I., illetve Palásti. Jók:Sza­bó, Koós, Kállai, illetve Görög, Z. Juhász. Ifjúságiak: Tiszaalpár—Kkfh. Vasutas SK 5:0 (2:0. Góllövők: Borsi 3, Sahin. Ko­vács F. Vaskút—Radnóti SE 1:0 (1:0) Vaskút, 200 néző. Két ellentétes félidőt láttunk. Alacsony színvonalú küzdelem volt az első játékrészben, majd Zórity megszerezte a vezetést. 1:0. A második félidőben a vendégek támadtak többet, de nem sike­rült az egyenlítés. Jók: Matus, Leitner, Körmendi, illetve Kör- möczi. Honvéd Szamuely SE—Bácsbokod 2:0 (0:0) Kalocsa, 300 néző, vezette: Far­kas. A mérkőzést végig a Honvéd Szamuely SE irányította. Borbás két góljával győztek. Az 55. perc­ben a bácsbokodi kapus megsé­rült, kénytelen volt a pályát el­hagyni. Jók: Supper, Gémes,Tóth, illetve Csúcs. Bátyity, Varga. Solt—Lajosmizse 2:1 (1:0) Részletes tudósítást nem kap­tunk. A MEGVET IL OSZTÁLYÚ LABDARÜGO-BAJNOKSÁG ÁLLASA 1. Tiszaalpár 4 4 — — 11-5 8 2. Vaskút 4 3 1 — 10-3 7 3. Császártöltés 4 2 1 1 8-8 5 4. Kecel 4 2 — 2 12-7 4 5. Dávod 4 2 — 2 11-6 4 '"s. Hetényegyháza 3 2 — 1 6-2 4 7i; Radnóti SE 4 2 — 2 7-6 4 8. Lajosmizse 4 2 — 1 4-5 4 9. Kkfh. Vasutas 4 2 — 2 7-10 4 10. K. Szamuely SE 4 2 — 2 5-9 4 11. Solt 4 1 1 2 6-9 3 12. MFSC 2 1 — 1 2-4 2 13. Katymár 4 — 2 2 5-9 2 14. Bácsbokod 4 1 — 3 5-9 2 15. Madaras 4 1 — 3 7-9 2 16. Lakitelek 3 — 1 2 4-8 1 MA: felszabadulási kupa MÉRKŐZÉSEK:. II. csoport: Jánoshalma—SZE­OL, Jánoshalma, 15-óra. VI. csoport: BKV Előre—Kecs­keméti TE, Bp. Knopp utca, 15 óra., Ganz-MAVAG—Kecskeméti SC, Ép. X., Kőbányai út 15 óra. MNK MEGYEI MÉRKŐZÉSEI: Valamennyi mérkőzés 15 óra­kor kezdődik. Dávod—Bajai SK, Bajai TSZ SK—Fájsz, Bácsborsód—Bácsal­más, Kiskunfélegyházi Építők— Honvéd Kun Béla SE, Tass— Honvéd Szamuely SE, Honvéd Radnóti SE—Soltvadkert, Helvé­cia—Kiskőrös, Kecel—Tompa, Kiskunfélegyházi Vasutas—Kis­kunhalasi MEDOSZ, Kecskeméti MÁV—Honvéd Mezőfi SE, Vá­rosi pálya 15 óra. Az MNK következő fordulója október 1-én lesz, s ekkor már a négy NB III-as csapatunk is bekapcsolódk a küzdelembe. SAKK Korom Gábor (Kecskeméti Építők) nyerte a Tipográfia mesterjelölt versenyét Elmaradt mérkőzések eredményei: Korom—Soós 0,5:0,5, Hajagos—Soós 0:1, Soós—Kőrös! X. 0:1. A verseny végeredménye: 1. Korom Gábor (K. Építők) 9 2. Balogh János (K. Tipográfia) 8,5 3. Körösi József (K. Tipográfia) 8,5 4. Somod! Béla (K. Tipográfia) 8,5 5. Soós Ferenc (K. Tipográfia) 3,5 6. Zsíros László (K. Tipográfia) 8 7. Gór József (K. Tipográfia) 7,5 8. Hajagos János (K. Építők) 7 9. Kökény Zoltán (K. Tipográfia) 7 10. Körösi Imre (K. Tipográfia) 515 11. Kiss Dezső (K. Spartacus) 4,5 12. Horváth Péter (K. Tipográfia) 3 13. Garaguly Gyula (K. Tipográfia) 3 14. Krizsány László (K. Tipográfia) 2,5 A Kecskeméti- Tipográfia TE mes­terjelölt! cim szerzésére jogosító mi­nősítő versenye megfelelt a várako­zásnak, jól szolgálta célját. Betöltötte azt a szerepét, hogy a sakkozás nyári holtidényében másfél hónapon keresz­tül versenyalkalmat biztosított 14 kecskeméti játékosnak. örvendetes, hogy a versenyen jel­lemző volt a játszmák eredményének bizonytalan kimenetele. Még az esé­lyesebbnek kikiáltott mesterjelölték sem mehettek biztosra, sokszor na­gyon meg kellett küzdeni a győzele­mért. Jó hatással volt a résztvevőkre az Országos Minősítő Bizottság hazai „Élő”-féle pontszámrendszer beveze­tése. mely a -(-pontszerzési lehetőség miatt nagyobb küzdelmekre késztetett. A verseny győztese, az Abel Lajos helyett beugró Korom Gábor elég gyengén kezdett. Ebben nyilván köz­rejátszott, hogy közel két éven ke­resztül nem versenyzett. Már úgy tűnt, hogy nem sikerül minősítését megerősítenie. Végül azonban remek hajrával nemcsak az erősítés sikerült, hanem a versenyt is megnyerte. Si­kere küzdők oessége, teljesítménye alapján teljese í megérdemelt. Balogh János, a Tipográfia verseny­zője teljesítette a kitűzött célt, meg­szerezte a mesterjelölti címet. Sikere elismerésre méltó, hiszen mindössze egyszer szenvedett vereséget. Körösi József a vártnál valamivel gyengébben sz-—'l*’*** nam si­került elérnie, nem lett győztes. Szí­vós játéka és rutinja azonban elég volt címe megerősítéséhez. Som’odi Béla két veresége ellenére sem adta fel a küzdelmet, és hat győ­zelemmel teljesítette a mesterjelölt! normát. Különösen értékes Gór elleni győzelme, mert ha veszít, akkor el­lenfele lett volna mesterjelölt. Soós sok remi után jól hajrázva tel­jesítette a normához szükséges 8,5 pontot. Zsíros kissé „eltervezte” magát. Ve­retlensége ellenére a sok remi miatt nem’ sikerült címének megerősítése. Gór 1ól kezdett, néhány meglepő győzelmet ért el. Sokáig úgy látszott, sikerül a mesterjelölti cim megszerzé­se Az utolsó fordulóban azonban ki­kapott riválisától és így még a csilla­got sem tudta teljesíteni. Hajagos rossz kezdés után sorozat­ban győzött. Az utolsó négy játszmá­ból csak 50%-ot kellett volna teljesí­tenie a címszerzéshez, azonban kétélű játszmái nem sikerültek. Kökény a várt eredményt nyújtotta. Kis szerencsével azonban előbb is vé­gezhetett volna. Körösi imre játéka csalódást keltett. Négy veresége mellett sok döntetlent produkált. Kiss Dezső jól küzdött, de sokszor hibázott. Horváth Péter kedvetlenül játszott. Csak egy-egy játszmában mutatta meg, hogy elért eredményénél többre képes. Garaguly és Krizsány is ért el már jobb eredményt. , A verseny megszervezése, lebonyo­lítása a Tipográfia TE szakosztályve­zetőjének. Gór Józsefnek érdeme. Kü­lön elismerésre méltó, hogy e gondjai mellett még versenyzett Is — eredmé­nyesen. * A bolgár sakkozás viszonylag rövid, de sikeres múltra tekinthet vissza. A bolgár sakkszövetség igen aktív a versenyrendezés terén: sakkolimpiát, főiskolai VB-t, zónaversenyeket szer­vezett, az évről évre megrendezett hagyományos tornák mellett. Az aláb­bi játszma a XXH. Aranyhomok ver­seny győztesétől való: Padevskl Gurgenldze (bolgár) (szovjet) Várna. 1975. ANGOL MEGNYITÁS 1. c4 c5 2. g3 Hc6 3. Fg2 g6 4. HcS Fg7 5. e3 h5 6. h4 Hh6 7. Hge2 Hf5 *. a3 Bb8 9. Bbl Hd6 10. d3 b5 11. eb: Hb5: 12. Hb5: Bb5: 13. Vc2 Fb7 14. 0—0 Va8 15. Hc3 Fc3: 16. Vc3: 0—0 17. Kh* d6 18. f4 Hb8 1». Fh3 Fc6 20. f5 Hd7 21. c4 He5 22. Fh6 Bbb8 23. fg: fg: 24. Ff8: Bf8: 25. Bf8:t Vf8: 26. Bfl Vb8 27. b4 Fb5 28. Vb3t c4 29. de: és sötét feladta. (1:0). Gfmes György