Petőfi Népe, 1975. április (30. évfolyam, 77-100. szám)

1975-04-07 / 80. szám

1975. április 7. • PETŐFI NÉPE • 7 Ez történt az NB I-ben SPORT- SPORT - SPORT 'Tatabánya-—Békéscsaba 1:0 (1:0) Tatabánya. 5000 ncző. Vezette: Hámori Csak az iram volt nagy. A színvonal nem elégített ki. A csabaiak nem veszélyeztették Brünvi kapuját, a Tatabánya Pe­tiin lőhetett volna még akár 2—2 gólt is. Góllövő: Aranv. Salgótarján—ZTE 2:0 (1:0) Salgótarján. 7000 néző. Vezet­te: Szávó. A ZTE a védekező taktikát választotta, de ez sem használt, mert már a 19. percben gólt kap­lak. majd mindjárt a második játékrész kezdetén a másodikat. Csak ezután próbáltak támadni a zalaegerszegiek, de ekkor viszont, kihagyták ji helyzeteiket. Góllóvők:' Básti. Marcsok. Vasas—MTK-VMSK 4:2 (1:2) Fáv u. 7000 néző. Vezette: Mo­hácsi. Az első félidőben az MTK- VMSK játszott, eredményesebben. A szünet után fordult a kocka. A Vasas minden 10 percben rú­gott egv gólt, s az MTK őssze- roppant. Góllövők: Váradi. Müller, Izsó, Gass. illetve Török J.. Kunszt. Szombathelyi Haladás— Videoton 2:1 (0:0) Szombathely. 7000 néző. Ve­zette: Somlai A Haladás tervszerű védeke­zésből indított gyors támadások­kal győzött. Góllövők: Farkas 2, illetve Karsai. Diósgyőr—Ferencváros 1:1 (1:0) Diósgyőr, 25 000 néző. Vezette: Müncz. Az FTC támadott többet, ám egy ártalmatlannak látszó táma­dásból mégis a DVTK szerzett vezetést és az FTC csak keserve- sent a 83. percben egyenlített. Góllövők: Káplár, illetve Juhász. Pécsi MSC—Bp. Honvéd 0:0 Pécs. 14 000 néző. Vezette: Kő­rös. Kiegyenlített játék folyt, s mindkét csapat hamar beletörő­dött a döntetlenbe Csepel—Rába ETO 1:0 (1:0) Csepel. 5000 néző. Vezette: Tát­rai. Közepes színvonalú mérkőzés volt. A Csepel valamivel többet támadott. A győriek döntetlenre játszottak és egv védelrrn. hiba miatt vesztettek. Góllövő: Csor­dás. Az NB I. állása 1. U. Dózsa 2. Honvéd 3. FTC 4. Videoton 5. Csepel 6. DVTK 7. ZTE 8. Rába ETO 9. PMSC 10. Vasas 11. MTK VM 12. Tatabánya 13. SBTC 14. Békéscsaba 15. Haladás 19 1« 2 1 51-18 34 20 14 5 1 41-12 33 19 8 8 3 36-19 24 20 7 7 6 23-28 2* 19 8 7 4 25-20 20 20 6 7 7 23-27 19 20 83 9 19-23 19 20 8 2 10 31-30 18 20 57 0 21-30 17 20 7 3 10 29-39 17 19 5 6 8 22-27 16 19 55 9 13-21 15 20 5 5 10 23-35 15 20 4 5 11 20-30 13 19 5 3 11 18-36 13 Az NB II. állása Szabó mesterhármasával győzött a KSC Kecskeméti SC—Szegedi Dózsa 3:1 (2:1) Széktói Stadion, 2000 néző. Vezette: Asztalos. KSC: Gór — Oláh, Kecskés, Diószegi, Herbály — Losonczi, Pasek (Kókai). Ónodi — Osko- lás, Szabó. Simon (Feleki). Edző: Bányai Nándor. Szegedi D.: Újhegyi — Zöldi, Emődi, Csanádi — Pikó, Szalai — Csömör. Csömör, Ökrös (Koz­ma), Veres, Nyári (Nagy). Edző: Zallár Andor. Még egyszer sem ment körbe az óra mutatója és a KSC há­lójában volt a labda. A kezdés után Zöldit Pikó indította. A hátvéd elfutott Herbály mel­lett és az alapvonalról középre gurított, ahol Csömör nagy lyu kát rúgott. Ez méfi jobban meg­zavarta a védőket és nem tud­tak felszabadítani. Csömör elé pattant a labda, aki közelről a. hálóba sodorta. 0:1. A 8. percben a szegedi ka­putól 20 méterre szabadrúgás­hoz jutott a KSC. Pasek készü­lődött, végül mégis Szabó rúgta rá, és a labda a lábak közt át­suhant'a a jobb alsó sarokba ju­tott. 1:1. A KSC támadásait láthattuk ezután, amelyek végén rendsze­rint Szabó igyekezett pontot ten­ni egy-egy lövéssel vagy fejes­sel. A 11. percben Ónodi beadá­sát kapásból rúgta fölé. A 18. percben Diószegi mentett szög­letre Veres elől. A 22. percben Pikó szabadrúgása után mentett a KSC-védelem A 24. percben Oskolás beadását Szabó felugor­va fejelte, de a kapus védett. A 38. percben Pasek Szabóhoz, fejelte a labdát, s Szalai hiába próbált közbeavatkozni, mert leperdült róla Szabó elét aki a felpattanó labdát egyből — vagy 20 méterről — kapura zúdítot­ta. Mire Újhegyi észbekapott, már csak a bal alsó sarokból ka­parhatta ki. 2:1. A 43. percben Pikó magasan a kapu fölé rúgta a szabadrúgást, A fordulás után a 48. percben ismét Szabó végezhetett el sza­badrúgást 22 méterről. Lövése Újhegyiről Oskolás elé pattant, • Szabó nagy lövésével szemben tehetetlen volt a szegedi kapus. A labda a jobb kapufáról pattant a hálóba. A képen Szabó a fordulásból leadott lövés után szinte niegperdült a saját tengelye körül. Ritka csatár- teljesitmény. aki kissé éles szögből gyatrán mellé lőtte. Az 51. percben Losonczi átadá­sát Szabó a jobbösszekötő he­lyén lekezelte, majd mintegy 25 méterről ballal a jobb kapufa tövére lőtt.e és onnan a hálóba pattant. 3:1. Veres lőtt mellé a 16-osról, majd a 60. percben Losonczi ívelt. Szabadrúgását Szabó lát­ványos fejessel a felső kapufá­ra küldte. A 62, percben Szabó lövését szögletre ütötte a kapus, majd a beívelés után ismét Sza­bó adott munkát Újhegyinek. A 68. percben Oskolás labdá­iét Szabó hanyattvetődve lőtte kapura, s alig ment mellé. Ezért kapta a legnagyobb tapsot a nagy kedvvel és eredményesen játszó csatár. Ezután cserélt a KSC éh ez in­kább a Szegednek használt. Fel is jött a Dózsa. A 79. percben 22 méteres szabadrúgásból Pikó a léo fölé lőtt. A 81. percben Pikó nagy lövésénél Gór már veéve volt, de a labda a jobb kapufáról pattanl vissza. A 83. percben Diószegi és Herbály kö­zös erővel buktatta a 16-oson belül Verest. A játékvezető 11-est adott, amit Emődi nagy erővel a felső kapufa alsó élére lőtt és a le­pattanó labdát Szabó kifejelte. Ez volt az utolsó valamireva­ló esemény. A KSC a gyorsan bekapott goi után sem vesztette el a kedvét. Végig többet kezdeményezett a kecskeméti csapat, s a remek csatárteljesítményt nyújtó Szabó góljaival biztosan győzött. A KSC csapatából Diószegi. Kecs­kés, Losonczi játszott jól. Szabó pedig a mezőny legjobbja volt. A Szegedi Dózsából Pikó, Emődi és Csömör játszott jól. Merényi Béla Bp., Tábor u. 200 néző. Vezet­te: Fehér II. Vasas Izzó: Horváth — Révész, Szántó, Majsai — Fekete II., Vágvölgyi (Szilágyi) Menczel — Bozi, Jäger (Bódis), Rostás, Pin­tér. Edző: Kovács József. Jánoshalma: Csernák — Fad- di, Németh, Bucsi, Szécsi — Au. geli, Maráczi. Fenyvesi ÍV. — Ádám II. (Ádám I.), Csermák, Fenyvesi III. Edző: Gacs Tibor. Az Izzó 'rohamozott és a Já­noshalma szervezetten védeke­zett. Csernák védte szépen Pin­tér lövését. majd többször is szögletre mentett a jánoshalmi védelem. A 13. percben Vágvöl­gyi a félvonalról indulva végig­vezette a labdát. A kaputól 18 méterre szabálytalanul szerelték. A szabadrúgást Menczel nagy erőivel lőtte a bal sarokba. 1:0. Ezután a Jánoshalma is vezetett néhány támadást. Csermák elől tisztáztak, majd a 32. percben Fenyvesi-Hír szabadrúgása a sor_ fáiban akadt el. Bozi nagy lövé­se is alig csúszott el a léc mel­lett. A második félidő is Izzó-tá­madásokkal kezdődött. A 63. percben Csermák gurított vissza és Fenyvesi III. óriási erővel a bal kapufát találta el. A János­halma sok adogatással lassította a hazai rohamokat. Ezután jött a fordulópont. Rostás 6 méterről lőtt. ezt Csernák kiütötte. Rostás ismételt és Csernák ezt is ki tudta ütni, s a kipattanó. labda Bódos lába közé szorult, s így nem jutott lövéshez. A 79. percben Ádám 1. balról középre adta a labdát. Csermák 6 méterről a kapusba lőtte. A kipattanó labdát Maráczi fe­jelte rá és a kapus még ezt is Te iütötte, de Csermák mostmár vagy erővel vágta a hálóba. 1:1. Az ízzé elfáradt- és a győzelem is majdnem a Jánoshalma kezé­be került. A 89. percben Fenyve­si III. adott középre és Ádám I. lekezelte, majd 4 méterről lőtt. Horváth azonban egy reflexmoz­dulattal belenyúlt a hálóba tat­tó labdába. Ez bizony mérkőzés­labda volt. A nagy iramú, izgalmas mér­kőzésen a Jánoshalma, az idei legjobb játékával még a győzel­met is könnyen megszerezhette volna. Jók: Menczel. Szántó, Majsai, Révész, illetve Németh, Faddi, Csermák, Fenyvesi IV. Madarász Ferenc Nem sok hiányzott a meglepetéshez Vasas Izzó—Jánoshalma 1:1 (1:0) Egy gól is elég volt a győzelemhez Kiskunhalasi MEDOSZ—ÉPGfiP 1:0 (1:0) 1. SZEOL 25 14 5 6 45-27 33 2. Rákóczi 25 12 5 8 40-24 29 3. Volán 25 12 5 8 38-29 29 4. MAV-DAC. 25 8 12 5 36-26 28 5. Komló 25 8 12 5 26-24 28 K. Dorog 25 10 j> 7 27-26 28 7. Szekszárd 25 9 9 7 37-40 27 8. DVSC 25 10 6 9 34-30 26 9. SZMTE 25 9 8 8 28-25 26 10. Bp. Spartacus 25 8 9 8 40-36 25 11. DunaújV. 25 8 9 8 33-34 25 12. Olajb. 25 8 8 8 39-36 24 13. Várpalota 25 9 6 10 32-29 24 14. Budafok 25 8 8 8 33-32 24 15. FÖSPED 25 9 « 10 30-38 24 16. Oroszlány 25 6 12 7 21-30 24 17. KKFSE 25 8 7 10 26-34 33 18. Ganz-M. 25 6 9 10 25-30 21 19. Eger 25 6 4 15 22-41 16 20. Ózd 25 5 6 14 22-43 16 Budapesti Spartacus—Volán SC 0:0 FÖSPED Szállítók—Ganz-MAVAG 3:0 Dorogi AC—Budafok 2:0 Szekszárdi Dózsa—SZEOL 1 :l Debreceni VSC—Nagykanizsai Olajbányász 2:1 Kaposvári Rákóczi—Egri Dózsa 3:0 Dunaújváros—Ózd 3:1 Komlói Bányász—Szolnoki MTE 0:0 MAC DAC—Kossuth KFSE 1:1 Várpalotai Bányász—Oroszlány 2:0 NB III. Délkeleti csoport 1. Izzó 25 17 7 1 54-13 41 2, Szóin. MÁV 25 17 4 4 55-20 38 3. KSC 25 15 6 4 40-17 36 4. Szarvas 25 12 7 6 41-29 31. 5. SZVSE 25 12 6 7 38-26 30 6. BTASK 25 13 2 10 43-41 28 7. KTE 25 9 9 7 40-34 25 8. ÉPGÉP 25 9 9 7 30-33 37 9. ÉGSZÖV 25 9 7 9 39-34 25 10. Szabó SE 25 9 7 9 29-30 25 18. Sz. Dózsa 25 11 2 12 42-30 22 12. Láng 25 11 2 12 34-35 24 13. Jánoshalma 25 8 6 11 28-31 22 14. ESMTK 25 8 4 13 40-48 20 15. KELTEX 25 6 8 11 31-41 20 16. Cegléd 25 4 H 10 32-46 10 17. Kkhalas 25 6 7 12 23-43 19 13. Gyula 25 7 5 13 29-55 19 19. Mezőfi SE 25 4 7 14 13-41 15 20. Kilián 25 4 2 19 20-60 10 Szolnoki MÁV— Szabó Lajos SE 0:0 Láng Vasas—Kecskeméti TE 2:l Gyulai SE—Kilián FSE 1 :0 Szarvasi Főiskola Spartacus— Ceglédi VSE 2:0 Békéscsabai TASK—KELTEX 1:0 MEDOSZ ÉGSZÖV—Szegedi VSE 2:0 Kiskunhalas. 500 néző. Vezette: Futó. Khalasi MEDOSZ: Dömény — Juhász, Tóth. Gulvás — Csáki. Juhász II — Szőke (Csermák), Mészáros (Maczkó). Karsai, Qláh, Jáger. Edző: Zag József. ÉPGÉP: Gergelv — Szalai, Rá­kos, Kovács — Dénes. Tímár — Török. Postás. Bleicher, Tóth (Gál), Ligeti. Edző: Németh Lász­ló. Már a 2. percben szögletet ért el a MEDOSZ. maid újabb két perc múlva a vezetést is megsze­rezte. Gulyás hosszú labdájával Oláh elfutott és a beadást Kar­sai felugorva fejelte a hálóba. 1:0. A szünet után is a MEDOSZ kezdeményezett. Szőke lőtt el­it irtelenked ve fölé. maid Mészá­ros lövését a kapus a kapufa se­gítségévéi hárította. A 80. perc­ben Mészáros tört be a 16-oson belülre. A lövés pillanatában Rákos hátulról fellökte. Tipikus 11-es eset volt. sőt a védő még csúnyán rá is épett Mészáros kezére, aki nem tudott tovább játszani. A 11-es elmaradt. A 88. percben Jáger kapásból a léc fölé bombázott A nagy iramú mérkőzésen a MEDOSZ több gólt is lőhetett volna. Jók: Juhász, Tóth. Juhász II.. Karsai Oláh, illetve Rákos. Kovács. Bleicher. Szalai László A lelkesedés egy pontot hozott Erzsébeti Spartacus MTK—Honvéd Mezőfi SE 2:2 (2:1) Bp„ Ady E. u. 300 néző. Vezet- 1e: Molnár. ESMTK: Solvmosi — Torma, Oberfrank. Pálinkás. Dudás — JSáfrán, Bárányos (Mile) — Mar­iin, Gvurováth. Szekeres, Széchy. Edző: Molnár Péter. H. Mezőfi SE: Gulvás — Sza- bovik. Szegezdi. Nagyhegyesi — Tóth. Szeregnyi (Patyi) — Radics (Pécsik). Kovács. Nérrfedi, Ma­gyar, Nagy Gy. Edző: Krivy Ot­tó. Remek pályán, kitűnő időben játszottak. Gyors csatárjáték és sorozatos hazai rohamok jelle­mezték az első. félidőt. Már az 5. percben gólt ért el a hazai csapat. Szabovik fedezetlenül hagyta Sáfránt. aki Gulyás mel­lett 5 méterről gólt lőtt. 1:(). A 10. percben Nagy Gy. ugratta ki JNémedit. aki kél védő és a ki­futó kapus közt a hálóba gurí­tott. 1:1 A hazai rohamokat Sze- gezdivel az élen önfeláldozóan verték vissza a kecskemétiek. A 34. percben Szeregnyi már csak a kapussal állt szemben, de gyat­rán mellé lőtt. A 46. percben jár­lak már (hosszabbított a játék­vezető). amikor Szabovik ismét elengedte emberét és Szekeres 3 méterről a bal sarokba továb­bította a labdát. 2:1. A szünet után a Mezőfi SE négv előretolt csatárral játszott, s a középpályások is feljavultak. Az 51. percben Patvi az alapvo­nalról adott be és Nagy Gv. ka­pásból egyenlített. 2:2. Ismét a hazaiak rohamoztak és elhibázták - a helyzeteiket, de ugyanezt tette a Mezőfi SE is. Jók: Torma. Sátrán, illetve Sze­gezdi. Nau.v Gy., Gulyás, Néme- di, Nagyhegyesi. Bp. Rozsnyay u. 300 néző. Ve­zette: Urban. Láng: Lesi — Szabó, Varga, Mihalovics — Oglizán, Antal — Morvát. Kiss. Prandóezki (Ri- dács). Sárvári (Rúzsa). Ács. Ed­ző: Gulyás Gécui. KTE: Sebestyén — Csordás, Gyorsa, Virágh — Komáromi II., Bend« — Zuboinyák (Nagy), Mánvoki, Porhanda, Bohács, Komaromi 1. (Kovács). Edző: Varga Béla. Széllel szemben, feltűnően bi­zonytalanul kezdett a KTE. Az 5. percben már nagy helyzetet hagyott ki a Láng, majd ez még kétszer megismétlődött. A 12. percben a vezetést is megsze- lezték. Sebestyén rosszul jött ki a kapuból és Kiss a hálóba fe­jelt. 1:0. Ezután a KTE is játékba len dűlt, s a 30. percben egyenlített. Komáromi l. ügyeden emelt kö­zépre és Bohács jó ütemben ér­kezett, s fejéről a labda a kapu­ba jutott. 1:1. Az utolsó percekben Bohács hibázta el Porhanda jó átadá­sát, majd Sebestyén hárított bravúrosan. Az 51. percben csak a szerencse mentette meg a Láng kapuját. Csordás nagy lö­vése a bal oldali kapufa éléről kifelé pattant. Hatalmas küzde­lem folyt ezután a győztes gó­lért, és ez a Lángnak sikerült. A 75. percben Sebestyén ismét rosszul jött ki a kapuból és a labda alá futott. Mindenki csak dermedten nézte, hogy Kiss a hálóba gurított. 2:1. Jók: Varga, Antal, Horváfh, Kiss, illetve Gyorsa, Porhanda, Csordás. Mezei István Felszabadulásunk harmincadik évfordulója alkalmából kétna­pos sportünnepélyt rendeztek Szánkon. Ez alkalommal került sor a mintegy tízmillió forint értékű sportlétesítmény átadá­sára. Április 4-éin, az ünnepi eseménysorozat első napjának délutánján zsúfolásig megtelt 'a Szanki Olajbányász Sportkör le­látója. Ott volt a község apraja, nagyja, fiatalok és idősek egya­ránt, több ezren. A vendégek között ott voltak a megye, a járás sportvezetői, az ideiglenesen hazánkban tar­tózkodó szovjet alakulatok kép­viselői. ■\< egybegyűltek, akik szinte ' kivétel nélkül a saját kezük munkájának a sikerét jöttek ün­nepelni, elismerő tapssal jutal­mazták Pencz Erikát, aki Zelk Zoltán: A fulballpálván című versét mondta el. Ezt követően Falit Miklós, országgyűlési kép­viselő, a Nagyalföldi kőolaj- és Földgáztermelő Vállalat szanki üzemének vezetője, a községi sportkör elnöke köszöntötte a közönséget, a vendégeket. Elisme­réssel szólt a nagyszerű sport- létesítményről, arról a többezer társadalmi munkásról, akik sza­bad idejük egy jelentős részét a közért áldozták. Méltatta ha­zánk felszabadulásának harmin­cadik és Szánk község történe­tének századik évfordulóját, amely — mint. mondta — sze­rencsésen egybeesett énnek a szép és közhasználatú sportléte­sítménynek az átadásával. — Örülök — mondta Borszéki Lajos a megyei TSH elnöke —, hogy nekem jutott az a meg­tiszteltetés, miszerint átadhatom ennek a nagyrészt társadalmi munkával épült létesítménynek a , kulcsát azoknak, akikért ké­szült. Használják egészséggel, ér­jenek el nagyszerű eredménye­ket, legyenek élenjáró követei a magyar sportnak A megyei sporthivatal elnöke ezt követően bensőséges ünnep­lés közepette nyújtotta át a lé­tesítmény kulcsát Pap Jenőnek, a községi tanács vb elnökének. Az ünnepélyes pillanatok egy­mást váltották a közönség szűn­ni nem akaró lelkes tapsa kö­zepette. Általános iskolás fiúk. lányok hozták a nemzeti színű lobogót, majd a nemzetközi mun­kásmozgalom vörös zászlaját, s végül a sportkör kék-fehér lobo­góját, amelyet a Himnusz hang­0 Fáik Miklós országgyűlési képviselő mondóit ünnepi be­szédet. jai mellett húzták fel a zász­lói údra. A délután további része és áp­rilis 5-e teljes egészében a sporté, a vetélkedésé volt. Az általános iskolások színpompás tcrnabemutatóval lepték meg a hálás közönséget, de kijutott a szórakozásból a labdarúgó-ked­velőknek is. A szanki és a sze­gedi öregfiúk mírkőzése ugyaú- is káprázatos gólokban gazdag mérkőzés volt. Nem kevésbé iz­galmas vetélkedést hozott a Szánk—Kiskunmajsa megyei I. osztályú kézilabda-mérkőzés, amely ezúttal már a bajnoki pontokért zajlott. De volt ko­sárlabda, torna, tenisz, tollas­labda-, röplabda- és atlétikai út­mutató is. Még felsorolni is sok, hogy mennyi féle játéklehetőség kínál­kozik ezen a kis sportkombiná- ton, amelyen most már egymást: ■érik majd a különböző verse­nyek, testnevelési foglalkozások. Hiszen a szanki fiatalok, akii: maguk is részesei voltak a mun­kának joggal érezhetik majd, hogy amit legszebb, legnagyobb ünnepünk alkalmából kaptak a társadalomtól, az lehetőség a ki­váló eredményekre. szocialista testkultúránk fejlesztésére. S, hogy ez máris így van, at- ról rövid ott-tartózkodásuok alatt tetteikben győztek meg bennünket. Banczik István • Borszéki Lajos (jobbról) átadja a létesítmény kulcsát Pap Jenőnek. Két magyar úszórekord Prágában Prágában lebonyolították a Cseh­szlovákia—Skócia—Magyarország (a magyar B. válogatott indult) hár­mas úszóviadalt. Eredmények: Csehszlovákia—Magyarország 40:42 férfi, 50:31 női. Összesítésben: 90:73 Csehszlovákia javára, Skócia—Ma­gyarország 44:38 férfi, 43:38 női. összesítésben: 87:76 Skócia javára. Csehszlovákia—Skócia 47:35 férfi, 47:35 női. összesítésben: 94:70 Cseh­szlovákia javára. A viadalon két magyar rekord született: a 800 méteres női gyorS- úszásban Lázár Esziter 9:20,» perc­cel állított fel új csúcsot, a régit is ő tartotta. 9:31.63 perccel. A 20» m férfi mellen Vermes Hargitaynak á Londonban elért 2:29.05 perces rrte- gyar csúcsát javította 2:29,0 p-re. (MTI) A szerencsésebb csapat győzött Láng Vasas—Kecskeméti TE 2:1 (1:1) 0 Általános iskolás lányok, fiúk viszik a nemzeti színű zászlót. AZ ÖSSZEFOGÁS SZÉP PÉLDÁJA: Tízmillió forint értékű sportlétesítményt adtak át Szánkon