Petőfi Népe, 1974. augusztus (29. évfolyam, 178-203. szám)

1974-08-28 / 200. szám

\ 1974. augusztus 28. • PETŐFI NÉPE • 7 % MA; Felszabadulási Kupa labdarú­gómérkőzések: Kecskeméti TG— Csepel, Kecskemét, Városi pálya, 16 óra. Jánoshalmi Spartacus— SzdgetVár, Jánoshalma, 16 óra. KELTEX—Kiskunhalas, Bp. XI. kér., 16 óra. BVSC—Mezőfi SE, Bp., 16 óra. Erzsébeti MTK— Kecskeméti SC, Bp., 16 óra. Érem nélkül Havannában folytatódtak- az el- ső ökölvívó világbajnokság küz­delmei. Sajnos, nem magyar si­kerrel, ahogyan ezt már oly sok világversenyen megszoktuk. Gedó a kubai Hernandeztől kapott ki 4:1 arányú pontozással. Hétfőn este Badari volt az utolsó remény-' ségünk, de ő is vesztesként hagy­ta el a ringet az ugyancsak kubai Alvarez ellen. Így most már biz­tos,. hogy a magyar versenyzők érem nélkül térnek haza az első ökölvívó világbajnokságról. 3 pontos akció A meglepetés a levegő­ben lógott. Már a végefelé járt a Csepel— Vasas Izzó mérkőzés és 3 pont volt az Izzó előnye. A Csepel két büntetőhöz jutott, s az óra az 57 má­sodpercnél állt meg. A hát­ralevő idő tehát 3 másod­perc. Időkérés. Mindkét csa­pat edzője izgatottanl ma­gyaráz. Itt már csak a 3 pontos akció segíthet. Az elsőt be kell dobni, a má­sodikat' „lecsurgatni”, s va­laki beüti. Ez 3 pont. Igen ám, de ezt az Jz- zó is tudja, s alaposan kö­rül is állják Pálffyt, aki veszélyes „pöciző”. Recska az ítéletvégre­hajtó. Arcán feszült figye­lem, s az elsőt bedobja csont nélkül. Jön a máso­dik. Mindenki a balról ál­ló Pálffyra figyel. Recska pontosan középre dobja. A labda felpattan. Pálffy nem mozdul, a dobást végrehaj­tó Recska viszont igen. Rá nem ügyel senki. Beüti. 55:55. Hosszabbítás. Győz a Csepel. Igaz, ha veszít, akkor sem változik semmi. Szl Z.~ TENISZ Az elmúlt hét végén a KSC férfi csapata 3, a nők 2 mérkőzést játszottak. Az óriási hőség és a sűrített fordulók alaposan próbá­ra tették a játékosokat. Részletes eredmények. Férfiak: Fűzfő NIKE-FAK—KSC 1:2 A-baj nők jelölt ellen nem sok eséllyel lépett pályára a csapat, mégis kis szerencsével akár a győ­zelmet is megszerezhették volna. A győzelmeket Glied Imre és Ba­konyi Levente szerezték. Különö­sen Glied Imre győzelme az érté­kes, aki az országos vidéki baj­nokság harmadik helyezettjét, Rajnait-verte meg. KSC—Győri RAB A ETO 6:3 A KSC kitűnő játékkal vágott vissza a tavasszal elszenvedett ve­reségért. A számszerű eredmény a vendégekre hízelgő. A győzel­meket Tóth, Bardóczky, Kontra és Csávás, valamint a Tóth—Bar­dóczky és a Kontra—Csávás pár szerezték. ü a ■ n ,• Budapesti SE—KSC 6:3 A 30 fokon felüli nagy'hőség­ben három napon belül lejátszott harmadik mérkőzésen a fáradt csapat már nem bírt a pihent BSE-vel. Esetleges győzelem ese­tén pedig a csapat akár a második helyen is végezhetett volna, amely az OB I-be történő felju­tást jelentette volna. A számsze­rű eredmény nem tükrözi híven az erőviszonyokat és az a BSE-re nézve hízelgő. A győzelmeket Bar­dóczky, Kontra és a Kontra—Ba­konyi pár szerezték. Nők: KSC—Debreceni EAC 6:1 Mindkét csapat 5 emberrel állt ki a mérkőzésre. A nagy meleg erősen befolyásolta a játékot. A győzelmeket dr. Szeleiné, Mészá­ros. Vértesi; Ivány, valamint a dr. Szeleiné—Mészáros és a Vér­tesi—Ivány páros szerezték. Szentesi Kinizsi—KSC 6:3 A női csapat ezzel az első vere­ségét szenvedte el. a csapat tar­talékosán, dr. Ruttnerné nélkül állt fel és az ő hiánya a veresé­get jelentette, a győzelmeket dr. Szeleiné. Nagyné, Vértesi sze­rezték. Megyei II. osztályú labdarúgó-bajnokság SPORT • SPORT SPORT Dobogósok az Aranyhomok Kupáról Vasárnap befejeződött az Aranyhomok Kupa férfi kosár- labdatona. A versenysorozat ta­pasztalatairól, a csapatok telje­sítményéről kértünk véleményt a - dobogós együttesek edzőitől. Glatz Árpád (Csepel SC): — -. Az a vélemény, alakult ki a tor­na alatt, hogy kevesebb csapat­tal, teljes játékidővel, napi egy mérkőzéssel sikeresebb lett vol­na. Saját együttesem teljesít­ményével, a lengyelek elleni mérkőzést kivéve, nem vagyok megelégedve.. Nem csalk az volt a' cél, hogy tornát nyerjünk, ha­nem az, hogy az edzéseken vég­zett gyakorlatokat, a védekezést, az indítások szervezését játék köz» ben alkalmazzuk. Mindez még spk hibaszázalákkal valósult meg. A bajnoki rajtig van javítanivaló. Tax Imre (Bajai SK): — Igazi bajnoki formában nem volt egyetlen csapat sem. A Csepel, a Ganz-MÁVAG, a Vasas Izzó és a Baja volt' a legjobb erőben. Számomra meglepő volt a MÁ- VAG győzelme a lengyelek ellen. A BSK teljesítményével nagyon elégedett vagyok. Ügy érzem, a legjobb úton haladunk a félké­szülésben. A Csepel SC kupagyőztes együttese Glatz Árpád edzővel. (Banczik István felvétele.) Zsíros Tibor (Ganz-MÁVAG):. — Számomra csodálatos, hogy Kecskemét város évről évre ilyen rangos tornát tud összehozni. Kö­szönet érte valamennyi illetékes­nek. Az idei jobb volt a tavalyi­nál. Mj egy jó lengyel csapatot győztünk le. Baja ellen reálisan vesztettünk. Az elért 3. helyezés­sel elégedett vagyok. S jövőre is örömmel hozom el a csapatomat, ha meghívnak. B. I. Amazon Kupa” Baján Győztes a Kecskeméti BRG 95 9 A győztes kecskeméti csapat. Szombat,. vasárnap rendezték meg Baján az „Amazon Kupa” női labdarúgótornát. Immár ne­gyedszer — mint megyei kiírá- sú verseny másodszor — kerül lebonyolításra. Poór László, a megyei KISZ- bizottság honvédelmi és sportfe­lelőse megnyitója után ifi csapat vetetté magát a küzdelmekbe. A KISZ megyei bizottsága vezető­képzői tábora és a Petőfi-sziget remek környezetet biztosított a részt' yevő. kecskeméti, kiskunfél­egyházi, kalocsai, kiskunhalasi, kiskőrösi, bajai, bácsalmási, lászlófalvi, rémi és dunavecsei csapatok részére. Valamennyi csapat jó felké­szültségről tett bizonyságot, ame­lyet a színvonalas összecsapá­sok igazoltak. Kiegyenlített küz­delem volt a pályán és ez meg­nehezítette a sorrend eldöntését. A szombati selejtezők után va­sárnap igazi kupahangulatban a Kiskunfélegyházi Ruhaipari Vál­lalat és a Kecskeméti BRG mér­kőztek a tornagyőzelemért. A mérkőzést a kecskemétiek nagy gólkülönbséggel nyerték, és így övék lett a megyei KlSZ-bizott- ság által felajánlott ezüst ván-. (Horváth Máté felvétele.) dorserleg. Második helyen Kis­kunfélegyháza végzett, Dunave- cse harmadik és a kalocsai Paprikafeldolgozó a negyedik he­lyet szerezte meg. Összesen harminchárom gól esett a két nap alatt, és a gól­királyi címet a hétgólos kecs­keméti Czirkos Éva szerezte meg, aki ezzel nagymértékben hozzá­járult csapata győzelméhez, a leg­jobb kapus címet Halasz Sarolta rémi, a „Miss Amazon” címet Juvanzitz Éva dunavecsei játékos kapta. AI legsportszerűbb csapat a Bácsalmási FPV csapata volt. (Ezt a címet volt legnehezebb odaítélni, a' csapatok szinte egyöntetű sportszerűsége miatt.) Az értékes dijakat — amit a megyei KISZ-bizottság, a finom­posztó vállalat és a városi KISZ- bizottság adományozott — Poór László és Papp Péter, a Bajai városi KISZ-Bizottság titkára ad­ta át. A két napig tartó torna bizo­nyította, hogy a lányok nagyon szeretik a labdarúgást. Reméljük, a jövőben még több csapat és a jelenleginél is magasabb szín­vonalon vesz részt a tornán. Asztalitenisz Alkotmány Kupa A Szakmaközi Bizottság által kezdeményezett Alkotmány Kupa asztalitenisz-versenyt nagy érdek­lődés mellett rendezték meg Kis­kunhalason, a MÁV-kultúrház nagytermében. A színvonalas versenyen 30 fér­fi és 9 női asztaliteniszező állt asztalhoz, s az alábbi eredmények születték: Férfi egyéni: 1. Gyenizse Ba­lázs, 2. Szalai Miklós. 3. Rácz Sán­dor (mind Kkh. Fémmunkás). Női egyéni: 1. Járvás Ágnes (Hódmezővásárh. Spartacus), 2. Veres Rózsa (kórház), 3. Berényi Judit (vízmű). örvendetes volt, hogy a verse­nyen az üzemek — Ganz, építő­ipar, faipar, kórház, vízmű — sportolóin kívül a határőrség és a Mélykúti SE versenyzői is in­dultak. A győzteseknek és a 2—3. helyezetteknek Szalai László, az asztalitenisz-szövetség titkára ad­ta át a Szakmaközi Bizottság által adományozott értékes tárgyjutal­makat. Érdemes ifjúsági sportolók Varga Zsolt és Farkas József a Kecskeméti Építők NB Il-es játékosai a közelmúltban tértek haza a nemzetközi versenyekről, ahol a magyar ifjúsági kézilabda­válogatott tagjaiként szerepeltek. Zeni cáp (Jugoszláviában) négy nemzet' tornáján, az Ifjúsági Ba­rátság Kupában a 2., Bulgáriá­ban, az Ifjúsági Barátság Verse­nyen a 3. helyet szerezte Wieg a magyar csapat. Varga Zsolt mintegy ötvenszer, Farkas József pedig több mint húsz alkalommal öltötte magára a címeres mezt. Az IBV-n elért 3. helyezésükért a csapat tagjai megkapták a Magyar Népköztár­saság Érdemes Ifjúsági Sportoló­ja címet. ÉSZAKI CSOPORT Hetényegyháza—Kecel 3:2 (3:0)^ Hetényegyháza. 200 néző, ve­zette: Ferró. A mérkőzés végig kemény, vál­tozatos. jó iramú. volt. Az első félidőben a hazaiak támadtak többet és eredményesebben. Szü­net után a vendégcsapat vette át a játék irányítását, de egyenlíteni nem sikerült nekik. Góllövők: Ágoston 2. Fábián, illetve Zseni­ben. Hasziló. Jók: Bacsa II., Sö­röli I.. Varga, illetve Zsemberi, Hasziló. Ifjúsági eredmény: 3:0 Kecpl javára. Helvécia—Szánk 1:1 (1:1) Helvécia. 150 néző. vezette: Mi- kus. Az első félidő 2. percében már 1:1 volt az eredmény. Ezután nagy iramú kemény, de nem dur­va mérkőzés folvt. Az utolsó percben Törököt a játékvezető kiállította. Góllövők: Király, il­letve Medgves. Jók: Horváth, Zsákai. illetve M. Tóth. Kurgyis. Ifjúsági eredmény: 4:1 Helvé­cia javára. Tiszaalpár—Kiskunmajsa 3:1 (1:1) Tiszaalpár. 200 néző. vezette: Kiss J. , Alacsony színvonalú mérkőzé­sen megérdemelten győztek a ha­zaiak. Góllövők: Benkó 2, Győri, illetve Tuba. A 65. percben Koóst utánrúgásért a játékvezető kiál­lította. Jók: Győri. Száraz, illet­ve Kerpics. Ifjúsági eredmény: 4:0 Tiszaal­pár javára. Kiskunfélegyházi Vörös Csillag Tsz SK—Lajosmizse 4:0 (2:0) Kiskunfélegyháza. 200 néző, ve­zette: Baán Az első félidőben a vendégek, amíg bírták erővel, több helyzetet teremtetlek, de sorra kihagyták. Szünet után a Vörös Csillag irá­nyította a játékot. Góllövők: Né­meth. Popovics. Lovász, Karsai (11-esből). Jók: Térjék. Popovics, Juhász, illetve Kutasi. Görög. Ifjúsági eredmény. 4:1 Lajos­mizse javára. Tiszakécske—Kecskeméti MÁV 4:1 (0:0) Tiszakécske. 200 néző. vezette: Zsigó. A megfiatalított tiszakécskei csa­pat biztosan győzött a Kecske­méti MÁV ellen. Góllövők: Vá- czi 2, Józsa, Hegedűs, illetve Do­rogi. Jók: Almási. Varga, illetve Dorogi. Pongrácz. Ifjúsági eredmény: 3:1 Tisza­kécske javára. Kiskunfélegyházi Reménység— Csengőd 2:1 (1:1) Csengőd. 100 néző. Az első félidőben kiegyenlített erők küzdelme folvt. Szünet után a kiskunfélegyházi csapat erőn­létileg jobban bírta az iramot. Góllövők: Kratofill 2. illetve Borsi. Jók: Dora. Rádi. Kratofill. illetve Deák. Varga. Ifjúsági eredmény: 3:1 a Kis­kunfélegyházi Reménység javára. DÉLI CSOPORT Dúnapataj—üjnizsi SE 2:0 (0:0) Dunapataj. 600 néző. vezette: Szalai Nagy iramú, színvonalas és sportszerű mérkőzésen a második félidőben mutatott jobb játékuk­kal megérdemelten nyertek a ha­zaiak. Góllövő: Ocskó. Jók.: Ocskó, Varga .11.. Kiss. illetve Lendvai, Kruss. Smel. Ifjúsági eredmény: 5:1 Duna­pataj javára. Kunbaja—Mélykút 3:1 (0:0) Kunbaja. 200 néző. vezette: Scheverácz. Jó iramú, közepes színvonalú. helyenként. igen kemény mérkő­zés folyt. A Kunbaja végig fö­lényben játszott, góllövők: Gálfi, Pásztor, Nagy. illetve Kovács. Kiállítva: Rostás (Mélykút). Jók: Latinyák I., Pásztor, Hajdú, illet-- ve Kovács. Ifjúsági eredmény: 4:0 Mélykút javára. Dávod—Bácsbököd 2:1 (0:0) Bácsbokod. 200 néző. vezette: Klein. A határtalan lelkesedéssel játszó dávodiak rászolgáltak a győze­lemre. A Bácsbokod csatárai igen sok gólhelyzetet hagytak ki. Gól­lövők: Zeller. Kender, illetve Hársch. Jók: Frányo. Borkovics, Horváth. Hornvák. illetve Havasi (a mezőny legjobbja). Merkler, Hársch Ifjúsági eredmény: 13:0 Bácsbo­kod javára. Dunavecse—Szamuely SE 3:1 (1:0) Dunavecse. 200 néző. vezette: Farkas. Jó iramú, változatos, küzdel­mes mérkőzésen megérdemelten győzött a jobban játszó hazai csa­pat. Góllövők: Bottlik 3, illetve Dinnyés (11-esből). Jók: Farkas (a mezőny legjobbja), Cérna, Bott­lik. illetve Dinnyés. Ifjúsági eredmény: 1 1. Katymár—Kiskunhalasi MÁV 0:0 Katymár. 100 néző. vezette: Hauter. Alacsony színvonalú mérkőzé­sen a hazai csapat közelebb állt a győzelemhez. Jók: Is'pánovics, Tumbász. illetve Zele.- Körösi. Ifjúsági CTedménv: 110 a Kkha- lasi MÁV javára. Miske—Madaras 1:1 (1:1) Miske. 200 néző. vezette: Bol- vári Lényegesen jobban játszott a miskei csapat. A második fél­időben mutatott igen jó játékával megérdemelten . győzött. Góllö­vők: Csörgő I.. 2. Ézsi 2, Csörgő II. 2. Nagy. illetve Botos. Jók: Kókai. Csörgő II.. Markó II., il­letve Kormányosi. Markovics. Ifjúsági eredmény: 7:0 Miske1' javára. Gara—Császártöltés 2:1 (1:0) Gara. 150 néző. vezette: Rónai. ■ Az' első félidőben a gariak fö­lényben játszottak, de csatárai a gólhelyzetek tömkelegét hagyták ki. Szünet után a vendégcsapat irányította a játékot. Góllövők: Tomaskov. Takács, illetve Sörös, Jók: Osztrogonácz KubatoVics, Tamaskov. illetve Tüske. Szeitz II. • Ifjúsági eredmény: 3:2 Gara javára Csávoly—Solt 2:2 (1:1) A mérkőzésről részletes tudósí­tás nem érkezett. A MEGYEI n. OSZTÁLYÚ labdarugo-bajnoksag Állasa ÉSZAKI CSOPORT 1. Kkfh. V. Cs. 2 2 — _ 8-1 4 2. Kkfh. Reménység 2 2 — — 6-1 4 3. Tiszaalpár 2 2 — —. 6-2 4 4. H előny egy háza 2 2 — — 5-3 4 5. Szánk 2—2 — 2-2 2 6. Tiszakécske 2 1 — 1 4-5 2 7. Csengőd 2 — 1 1 4-5 1 K. Helvécia 1—1 — l-l 1 9. MFSC '-----— — 10. Kecel 1-----­1 2-3 — 11. Kerekegyháza 1----­1 1-3 —■ 12. K. MÁV 1-----­1 1-4 — 13. Kkmajsa 2-----­2 2-7 — 14. Lajosmizse 2-----­2 1-6 — DÉLI CSOPORT 1. Gara 2 2 — _ 7-1 4 2. Dunapataj 2 2 — — 5-1 4 3. Solt 2 11 — 6-4 3 4. Kunbaja 2 11 — 5-3 3 5. Dávod 2 11 — 3-2 3 6. Miske 2 1 — 1 12-8 2 7. Császártöltés 2 1 — 1 5-3 2 8. Kinizsi SE 2 1 —- 1 7-7 2 9. 'Katymár 2—2 — 1-1 2 10. Dunavecse 2 1 — 1 4-5 2 11. Madaras 2 1 — 1 5-8 2 12. Szamuely SE 2 — 1 1 3-5 1 13. Csávoly 2 — 1 1 3-6 1 14. Kkh. MÁV 2 — 1 1 0-5 1 15. Bácsbokod 2-----­2 3-6 — 16. Mélykút 2 ----­2 2-6 — Európa fejlődése elképesztő... Hagyomány már, hogy a bécsi nagy világversenyek a városhá­zán rendezett fogadással zárul­nak, s itt búcsúznak egymástól a sportágak legjobbjai. Vasár­nap este is jó hangulatban zaj­lott le az úszó,, műugró és ví­zilabda Európa-bajnokság estje, s hogy a kontinens boldog, büsz­ke lehetett, azt Harold Hen­ning, a Nemzeti Oszószövetség amerikai elnöke is alátámasztot­ta szavaival. — Európa fejlődése szinte el­képesztő . méreteket ölt, s amikor azt hisszük, a tengerentúl egy ikicsit „magához tér”, rekordeső­vel kápráztatnak el bennünket Nem hinném, hogy jó pár éven belül képesek lennénk felülmúl­ni a jó öreg kontinenst. ' Bertil Sallfors, az Európai Üszó Liga svéd elnöke elégedetten fo­gadta a sportág „fővezérének” el­ismerését s válasza ez volt: — Volt idő, amikor irigyked­ve figyeltük a tengerentúliak nagy' fölényét, de most úgy ér­zem, mi állunk előbb. S ez a ne­mes versengés az úszósport fej­lődését szolgálja! Hogy Bécs valójában mit js adott Európának, s ezen belül a magyar úszósportnak, azt adatok szemléltetik a legjobban. Bar­celonában a négy év előtti EB-n 'csak hat világcsúcs született — most tizenhét. Az akkor győzte­sek közül csak Roland Matthes (NDK) a két hálúszószámban és Nyikolaj| Pankin (Szovjetunió) a 100 méteres mellen védte meg el­sőségét, a többiben mind új fia­tal bajnokot avattak. Mindössze egyetlen számban, a 100 méteres hátúszásban nem dőlt meg az Európa-bajnoki csúcs (Matthes tartja 56,9 mp-cel, most 58,21 mp- cel nyert). Az éremtáblázat az NDK további előrelépését mulat­ja, amire még nem volt példa: az aranyak 50 százalékát nyer­te eL Javult a magyarok helyzete, s az 1970-es 75 ponttal szemben 91 -et szereztek, beleértve a vízi­labdát is. Csak Szentirmay dr., Cseh, Schäffer és Lázár nem ju­tott el a döntőkig. Az olimpiai értékelés ' alapján 43 pontot gyűjtöttek, ebből 37 a KSI-fiúk nevéhez fűződik. A nők csak hatot szereztek, ami viszont a csapat „féloldalasságát” mutat­ja. Nyilatkozatában Maróthy László szövetségi kapitány ezt is megemlítette. — Összességében természete­sen elégedettek lehetünk, az 1954-es torinói EB óta ez volt a legsikeresebb szereplésünk — hangsúlyozta.— Sok, nálunk erő­sebbnek vélt országot is meg­előztünk. A válogatott gerincét a KSI úszói adták, s. Széchv Ta­más edző ismét bebizonyította, az az út jó, amelyen ö halad. Női csapatunkban sok fiatalt próbál­tunk ki, akik a jövő reménységei, de egy jól felkészült Gyarmati Andreával most is töbh pontot gyűjthettek volna. Változatlanul hosszabb távra kell készülnünk, ezért már az 1980-as olimpiára is tervezünk. A tehetségek még gondosabb felkutatása, kibonta­kozásuk biztosítása, ez a legfon­tosabb feladat. Azoktól, akik a rohamos fejlődéssel már nem tudnak lépést tartani, sajnos, el kell búcsúznunk. Vízilabdában teljes volt a ma­gyar siker, hiszen 12 év után lett újból Európa-bajnok a válnga tott, s a tavalyi világbajnoki győzelme mellé most újabb aranyérmet szerzett. Gyarmati Dezső szövetségi kapitány együt­tesének legnagyobb dicséretére szolgál, hogy alkalmazkodni tu­dott a játék mai követelményei­hez, s bár otthoni gyakorlásait sokszor itt nem tudta az ellen­felek taktikája miatt megvalósí­tani, igyekezett ' jól kihasználni az emberelőnyös helyzeteket, il­letve kivédeni ax emberhátrá­nyokat s a büntetők dobásában tökéletesnek bizonyult. A póló­sok kilencedik Európa-bajnoki aranya örömmel tölthet el min­denkit. hiszen ez az egyik legha­gyományosabb, magyar sportág: Sajnos, a múugróknak nem si­került semmiféle fejlődést mu­tatni. egyetlen tekintélyesebb he­lyezést sem értek el. ■ Az eddigi Európa-bajnokságok aranyérmei: 1. NDK 44 i. Szovjetunió 33 ■3. Hollandia ~ 32 4. Magyarország 31 5. Németország (1945-ig) 24 Az újabb érmek kiosztására nem négy, hanem már csak há­rom évig kell várni, hiszen kö­vetkezik: Jönköping 771 \ I