Petőfi Népe, 1974. július (29. évfolyam, 152-177. szám)

1974-07-02 / 152. szám

1974. Július 2. • PETŐFI NÉPE • 7 Szerdán a döntőbe jutásért játszanak Vasárnap folyta­tódott a labdarú­gó-világbajnokság középdöntője. Dél- jtán Gelsenkir- chenben. Hanno­verben. és Frank­furtban. este pedig Hamburgban ját­szották lé a mér­kőzéseket. A má­sodik forduló már sok kérdést tisztázott. Persze még nem min­dent. Az már eldőlt ugyanis, hogy' az A-csoportból Hollandia és Bra­zília, a B-csoportból pedig az NSZK és Lengyelország kerül a legjobb négy közé. A sorsolás ér­dekessége, hogy a szerdai, harma­dik fordulóban éppen mindkét csoportban a két-két veretlen együttes került szembe, tehát szinte kiesésre megy. Aki győz, az már döntős. Svédország és Ju­goszlávia. valamint az NDK és Argentína már. tét nélkül játszik. A vasárnapi mérkőzésekről: Lengyelország—Jugoszlávia 2:1 (1:1) Nagyon heves iramú mérkőzés volt, az utolsó pillanatig kemé­nyen küzdöttek a csapatok. A len­gyel csapat a pálya közepén na­gyon jól szervezte meg a támadá­sait. Igaz, eleinte a jugoszlávok támadtak többet, mégis egy telje­sen jogos 11-esből a lengyelek szerezték meg a vezetést, amit Deyna az elmozduló Maries mel­lett lőtt a kapuba. A félidő hajrá­jában egyenlített a jugoszláv csa­pat. Karászi becselezte magát a kapu elé. Elfektette a kapust is és egyenlített. 1:1. A szünet után levegőben lógott az újabb jugo­szláv gól, mégis egy szöglet után a remekül befutó Lato a jobb sa­rokba fejelt. Ezzel el is dőlt a mérkőzés, mert a jugoszlávok már nem tudtak javítani. Brazília—Argentína 2:1 (1:1) Az argentin csapatot átszervez­ték. de ez sem használt. Mindkét csapat sok átadással szőtte tá­madásait. A 30. percben aztán Ri- velino gólt lőttv s három perc múlva pedig Brtpdisi egyenlített A második félidő eleién a brazi­lok fölénybe kerültek és Jairzinho be-is fejelte a .győztes gólt. Hollandia—NDK 2:0 (1:0) Zuhogó esőben játszottak. A hollandok hatalmas iramot dik­táltak és sorra hagyták ki a hely­zeteket. A 9. percben aztán Nees- lcens kipattanó labdából megsze­rezte az első gólt. A második fél­időben még nagyobb volt a hol­landok nyomása, a .60. percben Cruyff mesteri labdáját Rensen- brink a hálóba lőtte. 2:0. NSZK—Svédország 4:2 (0:1) Zuhogó esőben is hihetetlenül nagy volt a küzdelem. A svédek nagyon kéményért játszottak és remekül bírták az iramot a nehéz pályán is. Sokáig 1:0 arányban vezetett a svéd csapat, majd 2:1 után még egyenlítésre is futotta az erejükből. A svédek ellenállá­sa csak a hajrában tört meg. A csoportok állása:. A. csoport 1. Hollandia 2 2 — — 6—0 4 2. Brazília 2 2 — — 3—-1 4 3. NDK 2 — — 2 0—3 — 4. Argentína 2 — — 2 1—6 — B. ^csoport 1. NSZK 2 2 — — 6—2 4 2. Lengyelorsz. 2 2 — — 3—1 4 3. Svédorsz. 2 — — 2 2—5 — 4. Jugoszl. 2 — — 2 1—4 — Szerdán az A-csoportban Bra­zília Hollandiával mérkőzik Dort- mundban 19.30-kor. Az NDK— Argentína találkozó Gelsenkir- . chenben is 19.30-kor kezdődik. A B-csoportban szerdán Düssel­dorfban 19.30-kor Jugoszlávia— Svédország. Frankfurtban 16 óra­kor NSZK—Lengyelország mérkő­zés lesz. Mától mindennap tv-közvetítés a VB mérkőzéseiről Elkészült a Magyar Televízió e heti labdarúgó-világbajnoki köz­vetítési programja. Az érdeklő­dők mától mindennap érdekes­nek ígérkéző mérkőzéseknek le­hetnek szemtanúi. A teljes prog­ram a következő: KEDD: 16—18 óráig: A Tele­sport keretében felvételről közve­títik a Hollandia—NDK mérkő­zést, és 'összefoglalót adnak a Brazília—Argentína és NSZK— Svédország találkozókról, amelye­ket vasárnap játszottak. SZERDA: 15.50: Helyszíni köz­vetítés Frankfurtból a Lengyelor­szág—NSZK mérkőzésről. 20.30: A Hollandi—Brazília találkozó teljes közvetítése Dortmundból. CSÜTÖRTÖK: A második prog­ram 21.15 órakor felvételről köz­vetíti a (Düsseldorfban lejátszott Svédország—Jugoszlávia mérkő­zést. ,, „PÉNTEK : I7—IS- Óráigr A Télé- sport keretében összefógláló lesz az Argentína—NDK mérkőzésről és felidézik a 3. helyért játszó és a döntőbe jutott csapatok útját. SZOMBAT: 15.50: Helyszíni közvetítés Münchenből a 3. helyet eldöntő mérkőzésről. VASÁRNAP: . 15.45: Helyszíni közvetítés Münchenből a világ- bajnoki döntőről. Amennyiben a VB-döntőt meg- akk^r július 9-én ked­den ugyancsak 15.45 órakor azt a mérkőzést is közvetíti a telé- vízió. íMTI) A Szovjetunió nyerte a sakkolimpiát # Max Euwe, a Nemzetközi Sakkszövetség elnöke adta át Nizzában a győztes szovjet csapat kapitányának, V. szmiszlovnak az olimpiai kupát. Közöttük M. Tál, tőlük jobbra A. Karpov és B. Szpasszkij, a szovjet csapat tagjai. (Telefoto — AP—MTI—KS.) Nizzában a sakkolimpia utolsó fordulójában a magyar sakkozók hatalmas küzdelmet vívtak a táb­lázton fél ponttal előttünk álló hollandokkal. A gélt sajnos nem tudták elérni. A négy játszma szombaton függőben maradt. A vasárnapi folytatás során előbb a Ree—Ribli, majd az Enk- laar-i—Forintos játszma fejeződött be döntetlennel. Portisch közel két és fél órát küzdött, de hiába. Timannal szemben ő is csak dön­tetlent tudott kiharcolni. Csőm még további ötórán át hanoit a nagyszerűen védekező Donnerrel szemben, de nem volt mit tenni. Ez is döntetlen lett, és így Hol­landia megtartotta előnyét. Ma­gyarország csapata hatodik lett. Szovjetunió—Jugoszlávia 2,5— 1,5. Csak Petroszján győzött Iv- kov ellen. A többi döntetlen lett. USA—Csehszlovákia 2,5—1,5, Bul­gária-1—Spanyolország 3:1. A XXI. sakkolimpia végered­ménye: 1. Szovjetunió 46,2. Ju­goszlávia 37,5. 3. ÜSA 36,5. 4. Bulgária 36,5, 5. Hollandia 35,5. 6. Magvaronszág 35 ponttal. • Támad a Pécs a PVSK—Partizán mérkőzésen. Szombaton folytatódtak, va­sárnap befejeződtek a Bajai Nyár ’74 keretében kiírt kosár­labdakupa-mérkőzések. A vá­rakozásnak megfelelően a belg­rádi csapat végzett az első he­lyen. Nem volt könnyű dolga g nagyhírű együttesnek, hiszen a vasárnapi döntőn á Pécsi VSK ellen a lefújás pillanatában do­bott kosárral győzött. Szombati eredmények: Pécsi VSK—Bajai SK 70:69 (40:36) Vezette: Szécsi és Kardos. Az MNK-mérkőzésektől fáradt bajaiak a második félidőre fel­javultak, de erejükből csak mi­nimális vereségre tellett. Leg­jobb dobók: Pálvölgyi (27), dr. Naumov (10), illetve Kancsán (24), Kubatov (16). Partizán Beigrád— Spartak Szabadka 90:71 (38:41) Vezette: Szittya és Bácsfay. Ezen a mérkőzésen nyújtotta a partizán a legjobb teljesítményt. A második félidőben egyre job­ban visszaeső szabadkaiak ellen, megérdemelt nagyarányú győzel­met arattak. A közönség az ügyes megoldások láttán a második fél­időben végig tapsolt. Legjohb dobók: Djukics (19), Kerkez (18), Todorics(18), illetve Vukovics (28), Prsics (12). Vasárnapi eredmények­Partizán Beigrád—Pécsi VSK 85:83 (45:37) Vezette: Kardos és Weidinger. Úgy látszott, hogy a Partizán biztos győzelmet arat. A második félidőre azonban Djukics elfá­radt. Hosszút nem tudták tartani, és a pécsiek kiegyenlítettek. A mérkőzés lefújásának pillanatá­ban azonban Berans kosarat do­bott. kezdésre már nem volt idő. Izgalmas mérkőzésen a1 szeren­csésebb csapat nyert. . Legjobb dobók. Beráns (31). Djukics (23). illetvé Hosszú (22), Varasdi és Rabb J. (16—16). JÁNOS-NAPI SPORTESEMÉNYEK Kecskeméti siker labdarúgásban és kosárlábdában A nyomda- és papíripar dolgozói­nak hagyományos János-napi ünne­pélyein. János napján, vasárnap a sportesemények álltak a figyelem középpontjában. A BSE népligeti és a Ganz-MAVAG Kőbányai úti sport­telepén mintegy másfél ezer verseny­ző mérte össze erejét. A női kispályás labdarúgásban el­ső a Kecskeméti Petőfi Nyomda csa­pata. A férfiaknál az A csoportban a Dunaújvárosi Papírgvár, a B cso­portban a Nyíregyházi Papírgvár győzött. A munkahelyi csapatok tor­náját a Zrínyi Nyomda nyerte. A nőknél az egyesületek között a Cso­magolóanyaggyár. a munkahelyek közül a Szekszárdi Nyomda győ­zött. Kosárlabdában a győztes a Pe­tőfi Nyomda (Kecskemét), röplab­dában a nőknél az egyesületek közül az MTK diadalmaskodott, míg a fér­fiak között az egyesületi csoportban a Tipográfia, a munkahelyi cso­portban a Szikra Lapnyomda lett a győztes. A sakkozók között villám- versenyt bonyolítottak le. (MTI) Űjabb nemzetközi kosárlabdatorna Baján Szerdától ismét remek nemzet­közi kosárlabda-mérkőzéssorozat indul Baján Július 3—6-ig nem­zetközi ifjúsági férfitornát ren­deznek a‘ Türr István sportcsar­nokban. A tornán az NDK, Ro­mánia, valamint a magyar A. és B. ifjúsági válogatott vesz részt. TOTÓ 1. Debreceni MTE—Nyíregyh. 1:1 x 2. Kisvárda—Hajdú Vasas 1:1 x 3. Esztergom—III. kér. TTVE 2:3 2 4. Székesf. MÁV—KOMÉPL 2:1 1 5. Gyula—Szegedi Dózsa 4:3 1 6. Békéscs. VTSK—Szabó L. SE 3:0 1 7. Véménd—Táncsics. SE 0:4 2 8. AURAS SE—Vác 2:0 1 9. ÉPGÉP—Kisternye 2:1 1 10. Borsodi Volán—Sátoraljaújh. 2:2 x 11. Rudabánya—Leninváros i:2 2 12. Sashalom—Kiskunhalas 5:0 1 13. Szegedi VSE—Ceglédi VSE 1:2 2 ■+■ 1 14. Dunaújv. Ép.—Növényolaj 1:0 1 Tizenhárom és 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. A nyeremények a következők: 12 találatos szelvény 36 db, nye­reményük egyenként 25 066 Ft. 11 találatos, szelvény 453 db, nyere­ményük egyenként 797 Ft. 10 talála­tos szelvény 3 768 db, nyereményük egyenként 144 Ft. A közölt adatok tájékoztató jelle­gűek. (MTI) Bajai SK—Spartak Szabadka 71:70 (34:29) Vezette: Szécsi és Szittya. A két nyeretlen találkozóján a hazaiak, bár nehezen, de meg­érdemelten nyertek a kupavédő ellen. Kancsár egy összecsapás­nál bokasérülést szenvedett, és ez megzavarta a BSK-t. Legjobb do­bók: Iván 16, Bovánovics és Ág- falvy 11—11, illetve Vukovics 31, Miletin 16. A TORNA VÉGEREDMÉNYE: 1. Partizán Beigrád 6, 2. Pé­csi VSK 5, 3. Bajai SK 4, 4. Spar­tak Szabadka 3 pont. A torna legeredményesebb do bójának Vukovics szabadkai Spartak (79 ponttal), a legtech­nikásabb játékosának Berans (Partizán Beigrád) bizonyult. A díjakat Kossár Lajos, a Fi­nomposztó Vállalat igazgatója, a BSK elnökhelyettese adta át. Járai Antal Az elmúlt hét végén Szolno­kon, a Szolnoki MÁV automata tekepályáján rendezték meg a X. vasutas női teke Európa-bajnok- ságot. A pénteki csapatverse­nyen 9 együttes vett részt. A ma­gyar csapatnak a bronzérem ju­tott. Csapatbajnokság: 1. Románia 2451 (Gonciár 415, Popescu 411. Filip 393, Naron 420, Irova 404, Pintu 408.) 2. Ausztria 2387 Schiffmann 409, Ernsth 377, Merik Városi pálya, 100 néző. Vezet­te : Bacsa. Mezöfi SE: Magó (Tóth II) — Gubacsi, Szegezdi, Nagyhegyesi — Szabó, Fehér — Miklós, Ma­gyar M. (Kulik), Tóth I.. Némedi, Angeli II. Edző: Krivy Ottó. Az első félidőben a széllel hát­ban játszó vendégcsapat irányí­tott. A Mezőfi SE nagyon terv­szerűtlen játékot mutatott. A 35. percben közvetett szabadrúgás­nál Bognár legurította a labdát. Pataki lövése a sorfalt érintve jutott a kapuba. 1:0. A 38. perc­Sashalom, 100 néző.' Vezette: Endres. Kkhalasi MEDOSZ: Virágh (Ágoston) — Kiss R., Barna, Bob­ra — Kiss A. (Jenei), Kocsi — Csáki, _KisS L., Perényi (Udva­ri II.) Oláh, Udvari I. Edző: Vi­rágh István. Az öt tartalékkal kiálló ME­DOSZ nem sokáig állta a hazai rohamokat. A 3. percben Perényi közelről fölé lőtt. A 12. percben védelmi hibából Zselenyánszki szerezte meg a vezetést. 1:0, A 15. Gödöllő, 500 néző. Vezette: Szendrő. Kiskörös: Cs. Kovács — Bőr, Polereczki, Balogh T — Izsák, Takács — Darai. Szlovák I., Bo- hács, László, Lábát. Edző: Biácsi Sándor. A kiskőrösi csapat — az első negyedóra kivételével — igen jól játszott. A 13. percben Tamás szerzett vezetést a hazaiaknak. 0:1. Fokozatosan feljött a Kiskö­rt« és a 34. percben Lábát szép 9 A bajai Kubatov nagy harc­ban a belgrádi védőkkel. 409, Posch 402, Ernst F. 408, Dó- biás 382.) 3. Magyarország (Tóth K. 394, Nagyné 422, Meggyes I-ná 400, Bácsné 406. Meggyes L-né 347, Heidt 373). 4. NDK 2311, 5. Csehszlovákia 2225, 6. Jugo­szlávia' 2201. 7. NSZK 211, 8. Bulgária 2065, 9. Lengyelország 1944. Egyéni: 1. Schiff man (Auszt­ria) 848, 2 Ernst F. (Ausztria) 840, 3. Atilova (Jugoszlávia) 831. ___8. Nagyné (magyar) 808. b en Magyar M. hibázott nagy helyzetben. A 40. percben Néme­di közelről gurította kapura és a kapus lábbal védett. A Mezőfi SE ekkor fölényben játszott, de komoly helyzetet nem tudtak ki. alakítani a csatárok. Az 57. perc­ben Tóth I. szögletét Némedi mellé fejelte. A 79. percben Sze­gezdi 25 méteres lövése a kapu mellé jutott. A 89. percben Tóth 1. lövését a kapus hárította. A döntetlen lett volna az igazsá­gos eredmény. Jók: Szarka, Bog­nár, Mátrai, Pataki, illetve Sze­gezdi, Nagyhegyesi. percben újabb védelmi hiba és Egyházi növelte a gólok számát. 2:0. A 35. percben Oláh már csak a kapussal állt szemben, de az becsúszva, labbal szerelte. Az ellentámadásból Hoós fejelt gólt. 3:0. A szünet után sokáig a ME­DOSZ játszott fölényben, de Oláh Udvari és Jenei sorra kihagy­ták a nagy helyzeteket. A ha­zaiak viszont a 70. és a 89. perc­ben Zselenyánszki újabb góljai! > ni fölényesen győzlek. A ME- DOSZ-ból csak Kiss R. és Oláh játszott az átlagosnál jobban. góllal egyenlített. 1:1. A második félidő kiskőrösi góllal kezdődött. Bohács 20 méteres lövése a kapu előtt felpattant és úgy jutott a hálóba. 2:1. Elkeseredett támadá­sokkal próbált egyenlíteni a Gö­döllő, de Cs. Kovács a fiatal ka­pus, nagyszerűen védett. A haj­rában Bohács és Darai kétszer állt már a kapussal szemben, de elhibázták a helyzeteket. Jók: Cs. Kovács (a mezőny legjobbja), Polereczki, Lábát, illetve Tamás. Osztályozó mérkőzések A Kilián FSE maradt az NB Ill-ban Kilián FSE—MOFÉM Hubertus 2:1 (1:0) Széktói Stadion, 100 néző. Ve­zette: dr. Jármai. Kilián VSE: Varga — Szabó, Nagy A., Holler — Nagy I., Pau- sin — Molnár, Tóth, Hegyesd, Szabados, Török (Halász). Edző: Halász József. MÖFÉM: Fekete — Rácz, Hor­váth, Major (Rédli) — Székács, Szinhardt — Pápai, Mezei, Mé­száros, Donnert (Varga), Paulik. Edző: Kozári Imre. Unalmas mezőnyjátékkal indult a játék. A 14. percben Tóth egy gyors kiugrás után élesen lőtt a jobb sarokba. 1:0. A 17, percben korszerű MOFÉM-támadást lát­tunk. A befejezés viszont nem sikerült, mert Pápai beadását Mészáros két lépésről vágta a kapu fölé. A 40. percben Major rossz hazaadását Fekete csak nagy bravúrral tudta menteni. A 44. percben a beívelt szöglet után kiperdült a labda Fekete kezéből. Szabados elé került, akinek lövése már gólnak látszott, de Fekete ismét bravúrosan há­rított. A szünet után a 46. perc­ben Szabados lövését védte a MOFÉM kapusa. A 47. percben Hegyesi a kapufát találta el. Az 55. percben Pápai beadását Don­ner vágta kapásból a hálóba. 1;1. Az 57. percben csak szerencsével mentett a szolnoki védelem Me­zei elől. Az 59. percben Mezei lövése súrolta a felső lécet. A 69. percben Szabados nagy lesen kap­ta a labdát. A játékvezető tovább engedte és a csatár gólt lőtt. 2:1. A játékot többnyire a MOFÉM irányította, mégis a Kilián győ­zött. Jók: Holler, Tóth, Szabados, illetve Fekete, Horváth. Mészá­ros.­Kiskunfélegyházi Vasas— Bátaszék 7:1 (3:0) Városi pálya, 200 néző. Vezette: Jaczína, Kkfli. Vasas: Gulyás — Iványi I., Sahin, Dongó — Szegő, Lantos '— Varga, Rigó, Farkas, Patyi, Iványi II. (Jernei). Edző: Lantos János. Bátaszék: Pénzes (Németh) — Péter, Aladi, Hollósi — Hortóny, Makk — Kovács, Zágony (Pom- sár), Holacsek, Tóth II., Kaposi. Edző: Tóth János. A Vasas nagy lendülettel tá­madt. Már az i. percben Varga lövését ütötte szögletre Pénzes. A 4. percben Patyi éles lövése a bal sarokba vágódott. 1.0. Sokáig egyik kapu előtt sem alakult ki helyzet. A 26. percben Lantos egyéni játék után lőtt gólt. 2:0. A "33. percben Szegő kicselezte a védőket, - majd a kapust is el­fektette és úgy lőtt a hálóba. 3:0. (A kapus közben megsérült és levitték a pályáról.) A 40. perc­ben Kovács beadását Dongó ha­zafejelte, s & kifutó kapus felett szögletre ment a labda. Könnyen gól is lehetett volna. A 47. perc­ben Kaposi beadását Holacsek a hálóba fejelte. 3:1. Az 54. perc­ben Gulyás kilépett a labdával. A szabadrúgást Aradi legurította, de Makk lövése a védőkről visz- szapattant. Az 58. percben Hur- tony fellökte Rigót. A 11-est Gu­lyás a kapufára rúgta. A Vasas támadott ezután, de a Bátaszék lestaktikája ellen sokáig nem volt ellenszerük. A 70. percben Hola­csek lövése a kapufát súrolta. A 71. percben Szegő kiugratta Sa­hint. Beadását Rigó a hálóba vág­ta. 4:1. A 82. percben Patyi ívelt be jobbról és Sahin fejelte a ka­puba a labdát. 5:1. A 84. percben Gulyás hossáú kirúgásával Sa­hin átjátszotta a védőket. Begu­rított és Patyi nem hibázott. 61. A 85. percben Kovács kiugrott. Beadása a kifutó Gulyás hátá­ról Holacsek elé pattant, áki_ vi­szont az üres kapu mellé lőtte. A 86. percben Sahin ismét le­futotta a védőket. Beadását Pa­tyi közelről továbbította a háló­ba. 7:1. A nagy lendülettel játszó Va­sasnak nem volt komoly ellen­fele a már lélektelenül játszó Bá­taszék. Jók: Sahin, Szegő, Rigó. Patyi. ileltve Aradi, Makk Az osztályzó végeredménye: 1. Kilián FSE 3 3 — — 7—2 C 2. Kkfh. Vasas 3 2 — 1. 10—5 4 3. MOFÉM 3 1—2 7—6 3 4. Bátaszék 3 — — 3 3—11 — Nyári Totó Kupa KÖZÉPCSOPORT 1. Törekvés 2 1 1 — 4—1 3 2. Erzsébeti SP. 2 1 1 — 5—3 3 3. Április 4. 2 1 — 1 2—4 2 4. Mezőfi SE 2 — — 2 3—6 — DUNA-CSOPORT 1. Sashalom 2 1 1 — 7—2 3 2. Dunaújv. É. 2 1 1 — 3—2 3 3. Növényo. 2 — 1 1 1—2 1 4. Kiskunhalas 2 — 1 1 1—6 1 ALFÖLDI CSOPORT 1. UFC 2 1 1 2—1 3 2. Gamma 2 — 2 2—2 2 3. Kiskőrös 2 1 L 2—3 4. Gödöllő 2 — 1 1 2—3 L Harmadik a magyar tekecsapat a vasutas női Európa-bajnokságon A TOTÓ Kupáért Április 4. Vasas—Mezőfi SE 1:0 (1:0) Sashalmi Elektromos—Kiskunhalasi MEDOSZ 5:0 (3:0) Kiskőrösi Petőfi Spartacus—Gödöllői Vasas 2:1 (1:1) A Türr István Kupa Belgrádba került *