Petőfi Népe, 1974. július (29. évfolyam, 152-177. szám)

1974-07-09 / 158. szám

1974. Július 9. • PETŐFI NÉPE • 7 SPORT-SPORT A kiskunfélegyházi ejtőernyősök sikere Gödöllőn Beckenbauer vette át a kupát NSZK—Hollandia 2:1 (2:1) A Gödöllőn rendezett orszá­gos bajnokságon szép sikerrel szerepeltek a kiskunfélegyházi ejtőernyősök. Csapatversenyben a 13 induló közül a félegyhá­ziak az előkelő második helyet szerezték meg. Az egyéni össze­tettben a kiskunfélegyházi ejtő­ernyősök az 5—6—7. és a 11. he­lyet szerezték meg. Az egyéni állóugrásban Kurucz László első helyezett lett 1072 ponttal. München, 80 000 néző. Vezette: Taylor (angol). NSZK: Maier - Schwarczenbeck, Beckénbauer, Vogts, Breitner, — Hoeness. Bonhof, Overath — Gra­bowski. Müller. Hölzenbein. Hollandia: Jongbloed — Suur- bier, Haan, Rijsbergen (de Jong a 69. percben). Krol — Jansen, Neeskens, van Hanegem, — Rep, Cruyff, Hensenbrink (R. de van Kerkhof a szünetben). A hollandok kezdtek és a 2. percben a félpályán adogattak, majd hirtelen Cruyff indult meg. Becselezte magát a 16-osra és már belül járt. amikor Hoeness buktatta. Taylor játékvezető ha­bozás nélkül mutatott a llres pontra. A büntetőt Neeskens a jobbra vetődő Maier mellett a kapu közepébe rúgta. 0:1. Bajai és Két sárga lap és még néhány ígéretes holland támadás' után lassan magához tért az NSZK együttese is, bár az is igaz, hogy a hollandok érthetetlenül lelassí­tottak és az eredményt igyekez­tek tartani. Már sokszor bebizo­nyosodott, hogy ez helytelen tak­tika. s a VB-döntőn is meg­bosszulta magát. A 25. percben Hölzenbein bal­ról indulva hirtelen felgyorsított és már á 16-oson belül járt, ami­kor a becsúszó Jansen a labda helyett a csatár lábát találta el. Ez is vitathatatlan 11-es volt és Taylor meg is adta. A büntetőnél Jongbloed balra mozdult, aztán oda is akart ve­tődni. de Breitner a jobb alsó sarokba lőtt. 1:1. Ezután az NSZK játszott na­gyon jól. Vogts ugrott ki ügye­sen és 100 százalékos helyzetben volt. de lövését a holland kapus nagy bravúrral — és némi sze­rencsével — hárította. Ezután Cruyff indult meg és remekül tette a labdát Rep elé. aki ugyan­csak 100 százalékos helyzetben a kétségbeesetten kiinduló Maierbe lőtt. A 44. percben Bonhof hú­zott el remekül a jobb oldalon. A belőtt labdáját Müller leke­zelte. Igaz, kissé visszafelé pat­tant, de a csatárt ez sem za­varta. Hátrafelé nyúlt, majd fordulásból, egyből a jobb alsó sarokba küldte. 2:1. A levonuláskor Cruyff valamiért vitába keseredett a játékvezető­vel és Taylor sárga lapot muta­tott fel. A szünet után nagy erővel ro­hamozott a holland csapat. Rep szögletét Maier kiütötte, de rosz- szul és Breitner nehezen mentett. A 73. percben Kerkhof beadását Neeskens kapásból lőtte rá, de Maierról szögletre pattant a lab­da. Pí 86. percben Neeskens nagy lövése alig ment mellé. Holland góllal indult, s úgy látszott, hogy Cruyff és társai megfelelnek a nagy várakozás­nak. Nem így történt. Ok is elkö­vették azt a hibát, hogy leálltak, lassítani akarták- a játékot és tartani az eredményt. Mire 2:1 után ritmuist tudtak váltani, már késő volt. Mindkét csapatban láttunk ki­emelkedő teljesítményeket. Maier rpéldául most is nagyokat védett. Beckenbauer. Vogte, Breitner Overath .-“és Bonhof voltak az NSZK csapatának legjobbjai. Müller pedig góljával eldöntötte a mérkőzést. A holland csapatban igazán nagyvonalú játékot még Cruyfítól sem láttunk, de a második fél­időben Suurbier. Neeskens, Kerkhof és Rep tűnt ki. Végeredményben a papírforma érvényesült és a világbajnokságot a kezdettől fogva legesélyesebb csapat nyerte. A Világ Kupát Walter Scheel köztársasági elnök Beckenbauernek adta át. a XXIII. Falusi Dolgozók Spartakiádja megyei döntőjén kiskunhalasi sikerek • A kiskunfélegyházi ejtőernyős csapat. Balról: Kurucz László, Sza­bó János, Harangozó Ferenc, Orbán Zoltán. (Rádi József felvétele) Nyári Totó Kupa mérkőzések • A női kézilabdában győztes soltvadkerti női együttes (Szávai István és Tóth Sándor felvételei) Mezőfi SE—Törekvés 3:2 (0:1) Városi pálya, 100 néző. Vezet­te: Faragó. • Mezőfi SE: Magó — Lévai (Sza­bó), Szegezdi, Gubacsi (Mécséi), Sági, Meggyes — Magyar M., Tóth, Némedi, Patyi, Nagyhegye- si. Edző: Krivy Ottó. Törekvés: Bénák — Holubskó, Nagy, Zentai — Láborcz, Hor­váth A. — Szepesi, Parragh, Du- becz, Horváth J. (Kreisz), Pistár (Kürtösi). Edző: B. Nagy László. Az első félidőben a Mezőfi SE játszott az erős széllel hátban, de a szél segítségét nem hasz­nálták ki. Sokat cseleztek, pon­tatlanul adogattak és csak ritkán vállalkoztak lövésre. A 4. perc­ben Tóth lövését védte a kapus. A 9. percben Horváth Jr beadá­sánál Dubecz nagy gólhelyzetben a labda mellé rúgott. A 13. perc­ben Nagyhegyesi beívelését a ka­pus fölütötte, majd megfogta. A 22. percben Magyartól elvették a labdát. Horváth J. elfutott és be­adását Dubecz közelről a hálóba nyomta. 0:1. A Mezőfi SE a szü­netig is fölényben játszott, de túl sokat adogattak. A szünet után a 49. percben Szabó nagy lövése jutott a kapu mellé. Az 51. percben Meggyes lövése a felső lécről pattant la. Támadott a kecskeméti csapat és gólt kapott. A 62. percben a já­tékvezető 20 méterről szabadrú­gást ítélt a Mezőfi SE ellen. La- borcz beívelte és a befutó Du­becz a hálóba nyomta. 0:2. A 66. percben. 16-os (szabadrú­gást Magyar M. a sorfal mellett a hálóba bombáaptt. 11:2. A 70. percben Némedi ; fordulásból egyenlített. 2:2. Élénkebb lett a játék és most már nagy fölény­ben játszott a kecskeméti csapat. A 76. percben Meggyes távolról fölé lőtt. A 84. percben Laborcz szabálytalansága miatt 22 méter­ről szabadrúgáshoz jutott a Me­zőfi SE. Meggyes remekül csa­varta a labdát a sorfal felett a jobb felső sarokba. 3:2. A 89. percben Némedi fejelt közelről a kapu mellé. Érdekes módon mindkét csapat az erős széllel szemben játszott jobban. Jók: Sági, Meggy é§, Nagyhegyesi, illetve Nagy, Sze­pesi, Dubecz. Dunaújvárosi Écitők—Kiskunha­lasi MEDOSZ 2:0 (OK)) Kiskunhalas, 100 néző, vezette: Nagy. Kiskunhalas: Dömény — Ju­hász, Kocsis (Perényi), Csáki (Kiss L.) —• Barna, Dobra — Szőke, - Trunkos, Kiss R., Oláh, Udvari (Lengyel). Edző: Zag Jó­zsef. A 28. percben Juhász 30 mé­teres lövését a kapus a léc alól ütötte szögletre. A 67. percben a MEDOSZ már mindkét csere- lehetőségét kimerítette, de kapust még lehetett cserélni. Kocsis állt a kapuba és Perényi állt be. Dö­mény mezőnyjátékos lett. Ez­után Ármai lövése a felső lécről a lesen álló Újvárihoz pattant, aki közelről gólt lőtt. 1:0. A 75. petrcben Lengyel közeli lövése kipattant. A 89. percben Ármai lőtt gólt.'" 2:0. A viharos szélben mindkét csapat .sokat hibázott. Alacsony színvonalú játék. Gól­lövők: Újvári, Armai. Jók: Ta­más, Majzlinger, illetve Juhász, Trunkos. Gamma—Kiskörös! Petőfi Spartacus 7:1 (2:0) Bp., Mérnök u., 100 néző. Ve­zette: Szabó I. Kiskőrös: Cs. Kovács — Bór, Darai, Balogh T. (Takács) —Rát- kai, Izsák — Ba, Kovács, Kiss, László, Lábát. Edző: Biácsi Sán­dor. A nagy meleg és a kemény, földes pálya nem ízlett a kiskő- - rösieknek. Tartalékos is volt a csapat. A 3. percben Békési gurí­tott a kapuba. 1:0. A 15. perc­ben Varga megszerezte a máso­dikat. 2:0. A szünet után is gyen­gén játszott a Kiskőrös és a ha­zaiak könnyen növelték előnyü­ket, Varga, Békési (2), és Nyári (2) góljával. A kiskőrösi szépítő gólt Lábát lőtte. Jók:' Darai, Ba­logh. A Nyári Totó Kupa állása KÖZÉPCSOPORT 1. Erzsébeti Sp. 3 2 1 * 9-5 5 2. Törekvés 3 1 1 1 6-4 3 3. Mezőfi SE 3 1 — 2 6-8 2 4. Április 4. 3 1 — 2 4-8 2 DUNA­■CSOPORT 1. Dunaújv. Ep. 3 2 1 5-2 5 2. Sashalom 3 1 1 1 8-4 3 3. Növényolaj 3 1 1 1 3-3 3 4. Kiskunhalas 3 — ­Ml 2 1-8 1 ALFÖLDI CSOPORT 1. Gamma 3 1 2 _ 9-3 4 2. Gödöllő 3 1 1 1 6-3 3 3. UFC 3 1 1­1 2-5 3 4. Kiskőrös 3 1 — 2 3-9 2 Kecskeméten a Széktói Sta­dionban szombaton délelőtt a részt vevő csapatok tagjainak ünnepélyes felvonulásával kezdő­dött a XXIII. Falusi Dolgozók Spartakiádjának megyei döntője. A felsorakozott járási válogatot­tak előtt dr. Csenki Ferenc, a megyei tanács vb-titkára mon­dott megnyitó beszédet, majd egyszerre az atlétikai, kézilabda- és röplabdapályán, három sport­ágban indult meg a résztvevők küzdelme az érmekért és a to­vábbjutásért. A hirtelen beköszöntött káni­kula nem használt az eredmé­nyeknek és atlétikában általá­ban közepes teljesítmény is elég úolt a győzelemhez. Talán a fér­fi Ó6 a női 100 m síkfutás és a távolugrás vo)t a kivétel, ahol az eredmények iS megfeleltek a vá­rakozásnak. Kézilabdában a Soltvadkert női csapatának győzelme nem meg­lepetés és a garai férficsapatot is az első helyre vártuk. Röplabdában viszont a tisza- kécskei lányok győzelme mellett a szanki férficsapat továbbjutá­sa már váratlan eredmémmek könyvelhető el. A XXIII. Falusi Dolgozók Spár- takiádjának eredményei: ATLÉTIKA Férfiak: 100 m (6 ind): 1. Né­meth (Baja) 11,7, 2. Meggyes (Kis­kunhalas) 11,7, 3. Galambos (Kecs­kemét) 12,0; 400 m (13 ind) : A Osztrogonácz (Kiskunhalas) 54,4, 2. Meggyes (Kiskunhalas) 56,5, 3. Hábeltus (Kiskunhalas) 57,4; 800 m (3 ind): 1. Kozma (Baja) 2:13,2, 2. Ferencz (Kiskunhalas) 2:13,6, 3. Schvobl (Kiskőrös) 2:33,2 1500 m (5 ind): 1. Csóka (Baja) 4:41,2, 2. Dömötör (Kiskunhalas) 4:42,4, 3. Sipőcz (Kiskunhalas) 4:56,4 Spartakiád váltó (3 csapat): 1. Baja 4:07,6, 2. Kiskunhalas 4:12,6, 3. Kecskemét 4:19,7; ma­gasugrás (8 ind): 1. Meggyes (Kis­kunhalas) 163, 2. Hajnal (Kecs­kemét) 163, 3. Zsámboki (Kecs­kemét) 155; távolugrás (7 ind): 1. Sipőcz (Baja) 606, 2. Pintér (Ba­ja) 562, 3. Bogács (Baja) 532. Súlylökés (7 ind): 1. Sipőcz (Ba­ja) 11,45, 2. Rádi (Kiskunhalas)— 10,36, 3. Szigeti (Kiskunhalas) 10,35; gránátdobás (6 ind): 1. Ka­lapács (Kecskemét) 65,10, 2. Hol- czer (Kalocsa) 62,30, 3. Rádi (Kis­kunhalas) 60,00. Nők: 100 m (6 ind): 1. Her- cegh (Kiskunhalas) 13,9, 2. Var­ga (Baja) 14,2, 3. Csabai (Kiskő­rös) 14,3; 400. m (3 ind): 1. Sza­bó (Kiskunhalas) 68,0, - 2. Vető (Baja) 71,6, 3. Schmidt (Baja) 79,5. Spartakiádváltó (2 csapat): 1. Kiskunhalas 2:19,8, 2. Baja 2:23,2. Maeasugrás (6 ind): 1. Rácz (Kiskunhalas) 138, 2. Szűcs (Kecskemét) 135, 3. Kajtár (Ba­ja) 130. Gránátdobás (5 ind): 1. Török (Kiskunhalas) 42,50, 2. So­mogyi (Kiskunhalas) 40,50, 3. Nagy (Kecskemét) 39,00. RÖPLABDA Férfiak (2 csapat): Szánk—Ti- szakécske 3:0, 1. Szánk, 2. Ti- szakécske. Nők: Tiszakécske—Kiskunmaj- sa 3:0., 1. Tiszakécske, 2. Kis- kunmajsa. KÉZILABDA Férfiak (4 ind) :• 1. Gara, 2. Kiskunmajsa, 3. Tiszakécske, 4. Dunapataj. Nők (4 induló): 1. Soltvadkert, 2. Szalkszentmárton, 3. Szánk, 4. Szikra Tsz (Lakitelek). Mai műsor TELEVÍZIÓ 17.131 Hírek. 17.20: Óvodások filmmüsor^. 1. An an szí pók. Szovjet rajz­film. 2. Dita és a pólyás- baba. Csehszlovák rajz­film. (Színes.) 17.55: Engedély nélküli építkezé­sek. Riportfilm. 18.35: Játék a betűkkel. 19.00: Reklámműsor. 19.05: Esti mese. 19.30: Tv-híradó — 1. kiadás. 20.00: A válás. Magyarul beszéld amerikai filmvígjáték. 21.30: Nevezd. Amatőrök, profik, dilettánsok. 22.10: Tv-híradó — 3. kiadás. 2. MŰSOR: 20.00: Az eltűnt vikingek. Auszt­rál film (színes!) 20.50: Tv-híradó — 2. kiadás. 2Í.10: A cirkusz csillagai. (Szí­nes.) Edon. Francia zenés film (ism.). KOSSUTH 8.20: Indulók. 8.30: Harsan a kürtszó! A gyermekrádió műsora. 9.05: Flotow: Márta. Négyfel- vonásos vígopera. 11.39: Domenico Scarlatti-Tom- masini: A Jókedvű asz- szonyok. 12.35: Melódiákoktól. 13.58: Petykó és Matykó. Mese­játék. Móra Ferenc me­séjéből írta: Tordon Ákos. 14.48: Enekld Ifjúság Pécseit. 15.10: Beethoven-müvek. 15.49: Az éld népdal. Torvaj 4. 16.05: Elhangzott... Emlékeze­tes műsorairól beszélget Czigány Györggyel Rap- csányi László. 16.25: Fűlöp Attila énekel. 16.43: Három a kislány. Részle­tek Schubert—Berté ope- rettjébdl. 17.05: A Nagy Vlrágvágó Gép. Szécsi Margit versei. 17.20: Puccini: Pillangókisasz­szony — Szerelmi kettős az I. felvonásból. 17.3$: Mennyit ér a forint? Osz- szehasonlító pénztan. 18.00: Szentendrei Klára és Re­ményi Sándor nótákat énekel, Németh János cimbalmozik. 18.30: A Szabó-család. 19.25: A zongoraművészet első aranykora. Sebestyén Já­nos műsora, XV. rész. * 20.12: Slágermúzeum. 21.00: Rendezte: Rácz György. Don Juan a pokolban. G. B. Shaw: Ember és felsőbbrendü ember c. vígjátéka Pokol Jeleneté­nek rádióváltozáta. 22.20: Tíz perc külpolitika» 22.30: Fehér Sándor népi zene­kara játszik. 23.00: Yehudi Menuhin hegedű- felvételeiből, zongorán közreműködik: Hepzibah Menuhin. 0.10: Sanzonok. PETŐFI 8.05: A Magyar Rádió és Tele­vízió szimfonikus zene­karának felvételeiből. 9.03: Verbunkosok, népdalok. 9.52: Könyvek, tájak, emberek. 10.00: Zenés műsor üdülőknek. 12.03: Schumann-művek. 13.03: Törvénykönyv. Hogyan pereskedünk? 13.20: Angelo Ephrikian együt­tese Gesualdo-kórusokat éneke). 14.00: Kettőtől hatig.,. A Pe- tőfi-rádió zenés délutánja 16.36: Csúcsforgalom — Baján. 18.10: Egy nagy tudós emléke­zetére. 18.35: Istaotarádió. Gitárral an­golul! 18.50: Színes népi muzsika. 19.37: A politikai műveltség ma. 19.52: Jóestét, gyerekek! 20.25: Oj könyvek (Ism.). 20.28: Irodalmi kirándulások. A nagykőrösi Arany János Emlékmúzeum. >0.58: Daljátékokból. 21.47: Msztyiszlav Rosztropovics (gordonka) és Vladimir Horowitz (zongora) felvé­teleiből. 23.15: Dzseszfelvételeinkből. 3. MŰSOR 18.10: Szvj at ószláv Richter zon­gorázik. 19.15: Pro és kontra — a koope­rációról, I. rész. 19.25: Pharaoh Sanders együt­tese játszik.' 19.45: Simándy József énekel. C0.25: Hangfelvételek felsőfokon. 21.45: Magnósok figyelem l 22.30: A Rádiószínház bemuta­tója. Beszélj! Marsell László hangjátéka. TOTÓ 1. MVSC—SZVSE 1 4:1 2. Szóin. MÁV—CVSE X 3:3 3. Leninváros—S.-újhely 1 2:1 4. ÉPGÉP—Vác X 1:1 5. M.-Szászvár—Táncsics 2 0:1 6. Szfv. MÁV—ni. kér. 1 2:0 7. KOMÉP—Esztergom 1 2:0 8. Hajdú V.-DMTB­X 1:1 9. Szegedi D.—SZhbó L. 2 1:7 10. Gyula—BVTSK X 1:1 11. Kiskunhalas—Dunaújváros 2 0:2 12. Győri D.—Sopron 1 2:1 13. Bábolna—Bakony 1 4:1 +1 14. Kisterenye—AURAS 1 3:1 A 27. totónyeremények az Illeték levonása után a következők: 13 talá- latos szelvény 7 db, nyereményük egyenként 76 456 Ft. A 13 Dlusz 1 ta- lálatos szelvények száma 6 db. nye­reményük a jutalommal együtt 142 900 Ft. A 12 találatos szelvények száma 186 db, nyereményük egyen­ként 1918 Ft. A 11 találatos szelvé^ nyék száma 2328 db. nyereményük egyenként 153 Ft. A 10 találatos szel­vények száma 15 822 db, nyeremé­nyük egyenként 34 Ft. A közölt ada­tok tájékoztató jellegűek. (MTI) • Dr. Csenki Ferenc, a megyei tanács vb-titkára mondott megnyitó beszédet. 9 Az alsó képen: a 100 m férfi síkfutás szoros befutója. Győzött Németh István (Bajai járás) 11,7-teL