Petőfi Népe, 1974. április (29. évfolyam, 77-99. szám)

1974-04-03 / 78. szám

1914. április 3. • PETŐFI NÉPE • 7 Súlyemelés A Bp. Honvéd, a Szombathelyi Sportiskola és a Leninvárosi MTK. részvételével szombaton Budapesten a Gyöngyösi úton II. és 9 osztályú súlyemelő ver, senyt rendeztek, amelyen a lég­súlyban 2. helyezést ért el Ka­sza György a Kecskeméti Spar­tacus SE versenyzője. A kecske­méti súlyemelő szakításban 70 kg-ot, lökésben 100 kS-°t telje­sített.-. n Cselgáncs Két első hely a II. q. bajnokságon A vidéki versenyzők sikere jel­lemezte az elmúlt vasárnap Bu­dapesten rendezett országos 11. 0. cselgáncsbajnokságot. A kecs­kemétiek két bajnokságot, a Ba­jai SK versenyzői pedig jó he­lyezéseket szereztek. 70 kg (13 induló): 1. Csikós János (KSC, edzője: Varga And­rás) 2. Kálmán (KSC), 3. Han­gyáéi (BSK) és Ales (Bp. Hon*- véd). Csikós előbb Alest, a Hon­véd junior korú, de az országos 1. o. bajnokságon harmadik he­lyen végzett versenyzőjét verte bírói döntéssel, majd Sebestyén (BSK) . ellen is bírói döntéssel bizonyult jobbnak. A döntőben ■ pedig legyőzte klubtársát, Kál­mánt. Kálmán előbb Borbély (Mélyter'v) ellen győzött ippon- nal, majd Sümegi (Honvéd) és Hangyási (BSK) ellen ugyancsak ipponnal nyert. A döntőben alul­maradt Csikóssal szemben. 80 kg (14 induló): 1. Klemen- sics (Győri Dózsa), 2. Füzesi (Bp. Spartacus), 3. Beck (BSK) és Pó­lyák (Bp. Honvéd). A kecskemé­ti Németh Z. kikapott Pólyáktól és Füzesitől, és 5. lett. 93 kg (8 induló): 1. Benkő (KSC edzője: Varga András), 2. Boros \(BSK), .3. Tirala (Bp. Honvéd) és Vandlik (Szalvai SE). Benkő Pozsák (Miskolc) ellen wazari után leszorítással, Tirala ellen leszorítással, Bors ellen pe­dig ugyancsak wgzari után leszo­rítással győzött. A 63 kg-ban és a nehézsúlyban megyénkből nem volt induló. A bajai cselgáncsozqk szombaton is versenyeztek és a Miskolcon ren­dezett felszabadulási emlékverse­nyen 70 kg-ban Hangyási (BSK) első lett. A 93 kg-ban Bors (BSK) a második helyen végzett. DÓZSA KUPA Kiskunhalason A KISZ megyei bizottsága első ízben rendezte meg a falun élő fiatalok sakk- ' és asztalitenisz versenyét. A rendezvény a FIN Kupa tö­megsportakció keretében bo- nvölodott le. A sakkvei sehyt Kis. kunhalas járás csapata nyerte (Varga Sándor, Kovács Sándor, Juhász Antal, Kakuz Jenő). Má­sodik lett Kecskemét járás csa- , pata. Az asztalitenisz-verseny a kiskunhalasi új sportcsarnokban bonyolódott le, ahol a férfi egyé­ni nyertese: Körös Péter (Bugac), párosban Kőrös Péter és^ Farkas Tibor (Bugac) nyert. Női' egyé­niben: 1. Bársony Anna (Baja), párosban Bársony Anna és Csil­lag Erzsébet (Baja) v versenyzők nyertek. Az asztalitenisz-verseny összesített pontversenyét Baja vá­ros csapata nyerte, 2. kecskeméti járás. 3. kiskunhalasi járás. SPORT-SPORT Röplabda Kecskeméti SC—Zalaegerszegi TE 3:2 (—7, 9. 10, —7, 6) NB I. férfi. Kecskemet. 400 néző. Vezette: dr. Va_ szily (Zách) ' KSC: KONYÁRI, Kocsis, SZABÓ — Szekeres, MIZSEI, Pápai. Csere: Hegedűs Z., HEGEDŰS S., Börcsök. Edző: Dunszt Ferenc. / , Nagyon rosszul kezdett a keéskeméti csapat Az első játszmában 6:2, 10:4, 12:5-re vezetett a ZTE. A feladások rosszul sikerültek és az ütő játékosok közül is csak Konyári és Kocsis játszott jól. Sjmár. nyerte a játszmát a ZTE. 0:1.. • A másodikban feladókat cserélt a KSC es Hege­dűs S-tól láttunk néhány szép közbeütést is. Va­lamivel biztosabban játszott a csapat és sikerült az egyenlítés. 1:1y A harmadik játszmában a fáradt Mizáéi helyett Börcsök jött be. A KSC 5:0-ra, 9:6-ra vezetett és 12:7 után nyerték a játszmát. 2:1. A negyedikben a ZTE mindent beleadott és remek mezőnyjátékával sikerült az egyenlítés. 2:2. A döntő játszmára ismét változtatta a felállást Dunszt Ferenc edző. Kocsis, aki • eddig igéé j°| játszott, de már elfáradt, lement és ismét Mizséi jött be A cséré jó húzásnak bizonyult, mert áz ugyancsak Visszaállt Szabó remek feladásokkal hozta helyzetbe Börősököt, Konyám es Mrzsel magas, a sánc fölött lecsapódó leütései is sok pon­tot hoztak. A forduláskor 8:4 volt áz állás á kecskemétiek jávái%, s innen már a közönség biz- tatása közben biztosan nyerte a mérkőzést a KSC. Nem volt jó játék, elsősorban a mezőnyntunka hiányzott. A kecskeméti csapatot a holtponton csak a jó küzdőképessége — amit a korábbiakkal szemben ma már örömmel kell megállapítanunk segítette át. Az idei bajnokságban eddig négy ót- játszmás mérkőzést játszott a kécskeméti csapat es ebből hármat meg is nyert. . Megrendezték röplabdában is az országos közép­fokú iskolai bajnokság területi döntőit, amelyen a Öt csapat nyert idegenben a megyei II. osztályban ÉSZAKI CSOPORT • Börcsök Csaba leülése a sáncról a hálóba perdült. Kecskeméti Katona József Gimnázium csapatának Jászberény, Szentendre és a Bp. Bem Gimházium volt az ellenfele. A Katona Gimnázium csapata mindhárom iskola együttesét 3:0 arányban verte és bejutóit a középiskolások országos bajnokság dön- 1 tőjébe, a melyet a tavaszi szünet alatt rendeznek meg. A i Katona Gimnázium csapatával együtt a második helyen a Bem Gimnázium is döntőbe ke­rült. AZ ORSZÁG ELSŐ ASZTALITENISZ-CSARNOKA TOTÓ A Sportfogadási és Lottó Igaz­gatóság közli, hogy az április 7-ig, 14. fogadási hét totóráér­kőzései közül a 7. számú Verona —Milan találkozót törölték. A 14. számú Varese—Avellirto találko­zó főméfközéssé lép elő. míg a 15. számú Ascoli—AS Reggina lesz a plusz egy. (MTI) KOSÁRLABDA • A nagy asztalitenisz-hagyományokra visszatekintő Budapesti Vasutas SC, a Szönyi úton építette fel 609 négyzetméter alap­területű, speciális világítással ellátott asztalitenisz-csarnokát. A te­remben egyszerre 13 asztalon játszhatnak és 200—300 néző foglalhat helyet. (Mtl foto — Danis Bafita felv. — KS.) A lelkesedés diadala Mintegy hatszáz néző buzdította a KSC férfi kosárlabaacsapatát a Bp. honvéd ellen. A befejezés drámai volt. Az utolsó másodper- cekben 66:65-ös állásnál a kecskemétiek elvesztet­ték a labdát. Amikor azonban Horváth keze do­básra lendült, a játékvezetői sípszó véget vetett a küzdelemnek. S Velkei mérközésvezető jelezte, hogy a kosár érvénytelen. Néhány elégedetlen, ,s elkeseredett Honvéd-szur­koló odarohant a játékvezetőhöz és kérte, hogy adja meg. a játékidőn túl — szerintük belül — esett kosarat. A fényképen látható nő csapott is 1 mérgében a bíró felé, akinek az ügyességén mú­lott, hogy idejében elkapta a gyengébb nem kép­viselőjének csuklóját. Megkezdődött a dulakodás Velkei játékvezető és a hölgy között. A vereséget nehéz elviselni a vitathatatlanul szerényebb képességű együttestől. De el kell vi­selni — még a bajnokjelöltnek is! Akárcsak a győzelmet. A kecskemétiek körében ezzel nem is volt baj. „Csak így tovább, majd­csak megszokjuk úalahogy .. — mondogatták a nap hőseinek a szurkolók. Jobb volt a Kecskemét — értékelte Simon János, a Bp. Honvéd mestere. — Szervezetten védekeztek, nagyon lelkesen játszottak, s rászolgáltak a győ­zelemre. Mi nagy „mellénnyel” jöttünk .:. Tóth Győzőnek, a KSC újonc edzőjének élete legboldogabb napja virradt ‘ fel vasárnap ... — Boldog vagyok, hogy nyert a csapat. A fiúk maximálisan betartották a megbeszélt taktikát. Emberfogással, vegyes védekezéssel játszottunk. Az volt a cél, hogy sokat mozogjanak, gyors letá- madási taktikát alkalmazzunk. Sikerült! A fiúk nagy lelkesedése, a I csapat átlagon felüli telje­sítménye meghozta a győzelmet. Csenki Ferenc, a megyei tanács vb-titkára, a Kiskunfélegyházi Vasas— s Kecskeméti SC III. s 40:39 (22:20) e NB III. női. Vezette: Horváth, < Horváthné , ! Ld.: Kisferencz 17. Tóth 8, íl- j letve Merász 8. Guóth 8. j Kiskunfélegyházi Lenin Tsz SK— lílezötúr 153:76 (80:35) 1 NB ÍII. férfi. Kiskiínfélegytja- | za. Vezette: Erdélyi- j Lenin Tsz SK: Nerrteth (4). Bód> (331 — Mészáros (42) — Kerék (36). Csáki (20). Csere: Balogh (12). Tánács (2). Csikós (2). Jókai (2). Edző: Mészáros Gyula. Szarvasi Főisk. Spartacus K. MFSC 72:70 (35:34) NB Ili. férfi. SzatvaS. Vezette: Patai dr. Frizzi. MFSC: Krizsán (4). Vasvart dl) _ Doró (4) — Ruzsonyi (24), F arkas (8). Csere: Mikó (18), Nyilas (1). Halász. Hódmezővásárhely—K. MFSC 96:60 (48:31) . NB III. férfi. Hódmezövasar- helv. Vezette: Horváth. Hor­váthné. „ . . . MFSC: Krizsán (7). Vasvan (19) — Doró (2) — Ruzsonvi (13), Mikó (11). Csere: Farkas (2), Nyi­las (6). Az NB tű. állása KÖZEPCSOPORT 1 Apr. 4. Vasas 19 ti 6 2 á3-lS"|5 2. Mezöfi SE 19 J® ® * ® 0 u'R.nfi'RT il 4 4 41“25 4 »Suf 19 9 H 3 32-21 24 5 Baja 19 * 6 5 28fl7 22 «. Ilin SE 19 8 6 5 344-26 22 •» KIS TEXT 19 8 6 5 52-27 22 lírai 19 7 7 ÉMfe 9. ÉGSZÖV » * 7 * 5Í"|| Ja 1 n MOM 19 6 7 o lö 23 IS IL, Gamma 19 | 9 § i? 12. Postás SE 19 ! í 1 il 13. Kiskörös }9 5 2 }? íl 14 Magnezit 19 4 4 11 21452 12 .Is! Kalocsa 19 2 6 U 29-52 10 16. Gs. papír 19 — 4 15 10-46 4 MOM-Aór. 4. vasas 9:9 Csepelt papírgyár—Ganz-vili. ‘ Bem SE-ÉGS2ÖV MED ŐSZ 2.0 delkblett csoport 1 Szarvas 1 19! 12 3 4 50-13 27 2. Gyula 19 9 7 3 27-18 25 3. Jánoshalma 19 9 6 4 35-18 24 4. Orosházi K. 19 10 4 5 32-16 24 5. Apátfalva 19 7 9 3 31-31 23 6. HODGÉP 19 * I 9 36-W 21 7. Kkf.háza 19 9 * T 23*23 21 8. METRIPOND SE 19 9 3 T 17-21 2l 9. Dózsa SE 19 6 7 6 21-20 19 10. Szegedi A.K 19 7 0 9 24-24 17 n. Bcs. Agyagipar 1» 6 5 8 26r2J 17 12. Sarkad ® I | I Sftljft ÍJ ( 13. Gyoma 19 3 9 7 18-26 15 i 14. Szehtes 19 4 6 9 23-39 14 . 15. Bcs. MÁV 19 2 6 11 13-31 10 16. Tls?aföldV;\r 19 3 3 13 17-45 9 " Gyulai s>E—Orosházi Kinizsi x Szegedi AK-Szentesi Vízmű 4:1 METRIPOND SE—B.csabai MÁV 2:0 Xszarvasi Főiskola So,^-HÖDG£P 0.0 'sarkad! Jtinlzsi—T.fqldvári Tsz SK 2:0 Gyomai Sp.—Apá(.fálvi SK 1:1 Lakitelek—Helvécia 2:1 (2:0) Helvécia, 100 néző, vezette: Pál. Az első félidőben kapushibák­ból. Parádi é3 Puskás góljaival vezetett a Lakitelek. A második félidőren már hiába támadtaík a hazaiak, Pongrácz góljával csak szépíteni sikerült. Jók: Harczos, Bbros, Takács, illetve Németh J., ZsÄksi Ifjúsági eredmény: 7:2 Helvé­cia javára. Kecel—Tabdi 4:0 (4:0) Kecel, 200 néző, vezette: Soly- mpfci. Nagyiramú, közepes színvona­lú mérkőzésen a keceli csapat megérdemelten győzött. Góllö- vők: Kiss 2. Szvetnyfk, Turcsik. Jók: Szvetnyík, Mizsei, Tigyik, illetve Judák L, Judák II. Ifjúsági eredmény: 5:1 Kecel javára. Kiskunfélegyházi Reménység— Solti MEDOSZ 9:0 (1:0) Kiskunfélegyháza, 100 néző. ve­zette: Czenczik. \ A második félidőben döntő fö­lénybe került a Reménység. A solti Pecurkát az 57. percben reklamálásért kiállították. Gól- lövők- Kartofíll 4 (egyet 11-es- ből), Ézsi. Papp, Palásti, Sóly­mos! Kiszmér. Jók: Ézsi, Kra- tofrll, Horváth, illetve Kara II-, NeLftV. , ifjúsági eredmény: 9:0 a Kkfhá- zi Reménység javára. Kerekegyháza—Kiskunfélegyházi Vörös Csillag 1:0 (1:0) Kiskunfélegyháza. 50 néző, ve­zette- Keresztes. Lendületes játékával megérde­melten' nvert a Kerekegyháza. Góllövő: Szélesi. Jók: Szélesi, Érizdah. illetve Kürti. Ifjúsági eredmény: 1:0 Kerek­egyháza javára. Dunapataj—Apostag 2:0 (OH)) Apostag. 100 néző. vezette. Kávai. Keserves győzelmet aratott a bajnokságra törő Dunapataj a lelkesen játszó Apostag ellen. A 85. percben még 0:0 volt az ered­mény. ezután Kiss két gólt lőtt. Jók: Kiss. illetve Moizes. Ifjúsági eredmény: 0:0. Hetényegyháza—Szánk 2:1 (1:1) Hetényegyháza. 50 néző. vezet­te: .Kürtösi. rr . . j ej .... Élénk iramú mérkőzés ..elcjen,, Fábián megszerezte a vezetést a szanki csápat az első félidő utol- só percében Pápai góljával egyenlített. 1*1. Szünet után egy szöRlétrügásból Ágoston fejelt gólt 2:1 A 80. percben Fábiánt kiállították. Jók: Pacsa. Söröli. illetve László. Bartusz. Ifjúsági eredmény: 5:2 He- tényegyháza javára. Dunavecse—Kecskeméti MÁV 2rl (2:0) Dunavecse. töO néző. vezette. Gvökér L. A nagy lelkesedéssel játszó Dunavecse legyőzte a baj nők je­löltet. Góllövők: Bíró 2, illetvé Simon. Jók: Krepsz. Bíró. Ha­vai. illetve Simon. Szabó. Pong- rácz Ifjúsági eredmény: 6:2 a Kecs­keméti MÁV javára. Kecskeméti MFSC— Kiskunhalasi Spartacus 2:1 (2:0) MFSC-pálya. 100 néző. vezette: Molnár S. Csak az első félidőben játszott jól az MFSC. A Soartácus a 80. percben szépített. Góllövők: Papp 2 illetve Molnár. Jók: Kosárka, papp, illetve Hunyadi. Perlaki, Ifjúsági eredmény. 3:4 a KSC javára. A 23. percben Juhász góljával 1:0. A 25. percben és az 58. perc­ben Körözi növelte az eredményt. 3:0. Jók: Agád Káplár. Körösi, illetve Mamüsity Á.. Ispánovics. Ifjúsági eredmény 3:1 Katymár javára. Mélykút—Szakmar 1:1 (0:0) Mélykút. 100 néző. Vezette: Kiéin. Küzdelmes mérkőzésen a két egyforma csapat megosztozott a pontokon. Góllövők: Kárász, il­letve Szabó II Jók: Kovács, Rapp. illetve András I.. Szabó II. Ifjúsági eredmény: 3:0 Mély­kút javára. Császártöltés—K unbaja 1:0 (0 H)) Kunbaja. 200 néző. Vezétte: Ulakitv , , Közepes színvonalú mérkőző sen a rutinosabb csapat nyert. A győztes gólt az 58. percben Szeicz II. lőtte. 1:0. Jók: György, Sziska, illetve Pásztor II- Lattnyák II- Ifjúsági eredmény 4:2 Császár- töltés javára. Sükösd—Bátya 6:0 (3 H)) Bátya 150 néző. Vezette: Szá­lai. A sükösdi csapat ötletesen ját­szott és ilyen arányban is meg­érdemelten győzött. Góllövők: Páncsics 3. Bajai. Csicsei, Tóth. Jók: Csicsei, Katus. Tóth, illet­ve Bajai. Kőhegyi. Ifjúsági eredmény 3:0 Sükösd javára. Gara—Szamuely SE 4:1 (2:1) Gara. 50 néző. Vezette: Nagy L. A 6. percben Varga góljával 1:0. A 18. percben Tényi növelte az eredményt. 2:0. Az 53. perc­ben Takács, a 82. percben Szalai lőtt még gólt A kalocsaiak szé­pítő gólját Nyári lőtte. Jók: For­ral. Tambor. Takács illetve Hor­váth L. Horváth B. Ifjúsági eredmény 3:3. Madaras—Kisszállás 5:0 (1:0) Madaras. 2Ó0 néző. Vezette: Schwafcz. Változatos első félidőben a 38. percben Tóth szerezte a vezetést 1:0. A szünet után nagy fölény­ben játszott a Madaras és Burá­nyi (2) és Kollár (2) góljával megérdemelten győzött. Jók: Tóth. Kollár. Martinkovics, illet­ve Csincsák. Tamási. Juhász. Ifjúsági eredmény: 3:0 Mada- _ ras javára. ’ gßjiBil Csávoly—Bácsbokod 0:0 CsávolV. 150 néző. Vezette: Kovács. Első félidőben a Csávoly. a szünet után a Bácsbokod ját­szott jobban, de gólt egyik csa­pat sem tudott lőni. Jók. Putnfk, Horváth, illetve Mészáros. Ber­ger. Ifjúsági eredmény: 1:1. A MEGYÉI II. OSZTÁLYÚ LABDARÚGÓ-BAJNOKSÁG AllAsa ÉSZAKI CSOPORT 1. Dunapataj 19 2. LaMtelek 19 13 3. K. MÁV 1» 12 4. MFSC 1* 12 5. Hetényegyháza 19 11 6. Kteth. Remény 19 9 7. Solt 19 7 8. Kkfh. V. CS. 19 7 9. Kerekegyháza 19 8 10. Dunavecse 19 8 11. Helvécia 12. Kecel 6 13. Szánk !9 6 14. JKkft. Spartacus 19 2 15. Tabdi 1# * 16. Apostag 19 1 3 55-27 38 5 39-23 29 4 34-22 27 4 59-35 26 4 37-26 28 3 54-22 25 6 62-35 28 7 30-29 19 6 32-39 » 9 41-36 IT 8 30-32 17 9 39-39 1« 3 10 36-42 15 4 13 19-44 11 1 16 26-73 5 2 16 13-52 4 csapat egyik leghübb szurkolója is őszintén örült az együttes győzelmének. — Ötletesen, csodálatosan játszott a csapat. Olyan ellenfelet győztek le, amelyet még sosem sikerült, az együttes fennállása óta. 'Lelkesedésük­kel verték mép o Honvédőt. Király József, a KSC ügyvezető elnöke szinte maga sem hitté örömébe'ny. hogy a Honvéd féletti győzelem valóság. _ Ilyen lelkesen még nem láttam a csapatot j átszani. Farkas már annyira ki vblt fáradva, hogy nem tudott lépni, — de „rúgott, harapott, kar­molt ”... Borsos Antal, a városi kosárlabda-szovetseg el­nöke örömkönnyekkel küszködve mondta: _ A mérkőzés béfejőüése előtti percben meg n em mertem hinni, hogy ‘ győzhetünk... Érdemes volf azért a sok munkáért, amit a játékosok vé­geztek, azért a lelkesedésért, amelynek eredménye­ként elmondhatjuk: nincs már, * olyan csapat a kosárlabda NB 5za" mára verhetetlen .\. ! -^' ' ■- S > B. I. DÉLI CSOPORT Kiskunhalasi MÁV—Kafymir 3:0 (2:0) Kiskunhalas. 200 néző. Vezette: Jelinfek. A MÁV sokkal lobban játszott. 1. Sükösd 2. Bácsbokod. 3. Császártöltés 4. Szamuely SÉ 5. Gara. 6. Katymár 7. Kfch. MÁV 8. Madaras 9. Mélykút 10. Szakmár 11. Csávoly 12. Kinizsi SE 13. Kisszállás 14. Kunbaja 15. Bátya 16. Keleb ia DÉLI csoport 1 — 54-13 95 7 9 31-14 23 4 3tf-22 23 4 55-22 22 6 39-25 22 T 32-30 19 T 32-22 18 6 45-37 II 8 22-29 16 7 20-28 16 8 24-34 IS 9 25-23 14 10 25-49 18 12 18-40 9 2 16 1S-TS 6 visszalépett 19 17 18 « 17« 10 16 10 18 10 17 9 17 8 17 7 18 6 18 5 18 5 17 6 17 3 18 3 18 HORGÁSZOKNAK... örömmel jelentjük, hogy az utóbbi 3 hónap alatt az alábbi horgászegyesülétek alakultak megyénkben — Garán, Hartán és Sükösdön. Ez a három új egyesület is bizonyítéka annak, hogy megyénkben egyre nagyobb ag érdeklődés a pihentetést, ki- kapcsolódást és szórakozást je­lentő horgászsport iránt. 1 A Magyar Országos Horgász Szövetség vezetőségé március 30-án tárgyalta Budapesten a Bács megyei Területi Bizottság létrehozását, majd áprilisban, ke­rül sor Kecskeméten a vezetőcég megválasztására. A szövetség az 1973. évi zár­számadási küldöttközgyűlését áp­rilis 8-ára tűzte ki. Ez al­kalommal kerül sor az alapsza­bály-módosításokra és a Hor­gászrend néhány pontjának meg­változtatására is. Az egyesületeknél a pénztári órák április hó végével befeje­ződnek. A később belépni szán­dékozóka az egyesületek pénztá­rosait keréssék meg. Az alpári, a szikrai holtágak­ra, a lajosrhizsei Ligeti-tóra napi jegy kapható Kecskeméten Krasz- nói András titkárnál, Rákóczi út (biróság, I, emelet 113.). A la- josmizsei Ligeti-tóra éves terű-, letjegy is kapható. Ezen a ta­von egész évben lehet horgászni, tilalom nincs. Egy alkalommal 2 db nemeshal és 5 kg vegyes hal fogható. Felhívjuk a horgásztársak fi­gyelmét, hogy a Fogási ered­ménynapló szöveges részében le­vő tilalmi időszakok időpontjai nem azonosak az egyes vizterü- letek térületjegyén levő tilalmi időszakokkal. Szabálysértések el­kerülése végett felhívjuk % fi­gyelmet, hogy mindig a terület­jegyen szereplő tilalmi idők a mérvadóak. Bartos Gyula