Petőfi Népe, 1973. október (28. évfolyam, 230-255. szám)

1973-10-17 / 243. szám

1973. október 17. • PETŐFI N£PE • 7 SPOR!-SPORT-SPORT • Rajt... (A 13—15 éves lányok mezőnye) A kiskunfélegyháziak két csapatversenyt nyertek a kerékpáros napok megyei döntőjén # ... és cél. (A lakiteleki Horváth Klári elsőnek érkezett) MA: LABDARŰGÁS: Szerdán délután 13.30-kor kez­dődik Hercegszántón a labdarú­gó MNK megyei elődöntője a Hercegszántó—Kecskeméti MÁV csapatai között. KOSÁRLABDA Budapesten 15.30 kezdettél Bp. Honvéd—Kecskeméti SC fér­fi NB I-es kosárlabda-mérkőzés lesz a Honvéd csarnokában. Öt első helyet szereztek okolvivomk Az elmúlt hét végén Mezőtúron tartották a Tiszántúl ökölvívó serdülőbajnokságot. A vetélke­dőn 27 sportkör mintegy 150 versenyzője rajtolt, közöttük a Kun Béla SE, a KSC és a Kis­kunhalasi Szövetkezeti Sportkör ökölvívói. Megyénk versenyzőinek ered­ményei, „A” korcsoport: Váltó­­súlyban (7 induló): 1. Borbély Miklós (Kun Béla SE). Közép­súlyban (7 induló): 1. Hideg László (Kun Béla SE). Félnehéz­súlyban (1 induló): 1. Komlós Károly (Kiskunhalas). „B” korcsoportban: Harmat­súlvban (9 induló): 1. Pintér Ti­bor (Kun Béla SE). Pehelysúly­ban (9 induló): 2. Samu, 3. Csá­­nyi (mindkettő: Kun Béla SE). Könnyűsúlyban (9 induló): 3. Sárközi (KSC). Nagyközépsúly­ban (6 induló). 1. Halász Jenő (KSC). A kecskeméti városi kispályás bajnokság végeredménye „A” csoport XV. forduló eredményei: Városi Ta­nács— MÁV 1 :li. Konzervgyár—BOV 332, Gépelem—Nyomda 1:0, Építők— Arany homok 1>:0, Fémmunkás—BRG 0:0, MFSC—IGV 0:0. Dózsa—ZIM 2:1, Postás—Volán 2:1. A bajnokság végeredménye 1. Dózsa 15 15 — — 58-5 30 2. Építők 15 9 3 3 20-13 21 3. Tanács 15 a 4 3 17-12 20 4. ZIM 15 8 3 4 17-7 19 5. Gépelem 15 6 6 3 15-10 18 6. Postás 15 7 3 5 13-11 17 7. Konzervgyár 15 5 5 5 12-13 15 8. Nyomda 15 5 4 6 18-17 14 9. MFSC 15 5 3 7 16-20 13 10. IG-V 15 3 7 5 8-13 13 11. Fémmunkás 15 4 4 7 6-9 12 12. BOV 15 4 4 7 10-22 12 13. Aranyhomok 15 4-3 8 8-18 11 14. MÁV 15 3 4 8 13-26 10 15. Volán 15 4 1 10 17-28 9 16. BRG 15 — 6 9 5-34 6 4 A pálya széléről A KSC a fővárosban Jó érzés volt vasárnap délután kecskemétinek lenni a Pasaréti úton. A Kecskemét—Pénzügyőr mérkőzés után a hazaballagó szurkolók elismeréssel szóltak a „hírős város” csapatáról. Senki nem vitatta, hogy megérdemelten győzött a vendégegyüttes, még akkor is, ha a 90 perc nagy ré­szében a Pénzügyőr-játékosok lá­bán vándorolt a labda. Régi igazság, hogy a futballt gólokra és nem pontozásra játsszák. Mit sem ér a pályán a meddő fölény, ha a csatárok lá­bából hiányzik a dinamit. Nos, ezúttal ebből a hiánycikkből a KSC-csatárok rendelkeztek töb­bel. Bár többet támadott a Pénz­ügyőr, több gólhelyzete mégis a kecskeméti együttesnek volt. így azután — még a hazai kö­zönség is ha nem is szívesen — elismerte a KSC-győzelem jo­gosságát. A mérkőzés után a kecskeméti öltöző előtt találkoztam egy régi kecskeméti játékossal, hódi Lászlóval, a. Tatabányai Bányász labdarúgójával. Álljon itt az ő véleménye: — Megérdemelten nyertünk. (Így mondta.) Nagyon örülök, hogy a fiúk kiharcolták a győ­zelmet. Ha mi annak idején így tudtunk volna küzdeni.., Bizony, változnak az idők. S hogy ez mennyire így van, befejezésül álljon itt egy fővá­rosi szurkolótól hallott rövid monológ: — Ha tehetem, én mindig ala­csonyabb osztályú mérkőzésekre járok. Itt nem csalódom, mert legalább becsületes küzdelmet láthatok. A Kecskeméti SC—Pénzügyőr mérkőzés mindkét csapat jóvol­tából hírverése volt a labdarú­gásnak, de egyben az NB I. B- nek is. Mezei István Vasárnap ragyogó napsütéses időben gyülekeztek a kerékpá­ros napok megyei döntőjének résztvevői Kecskeméten, a Ballószögi úton. Bajáról, Kiskun­halasról, Kiskunfélegyházáról, Kalocsáról és a megyeszékhely­ről összesereglett kerékpárosok és vezetőik izgatottan várták a rajtot, s még inkább a végered­ményt; ki hogyan fejezi be a versenyt az ismeretlen terepen? A válaszra nem sokáig kellett várni. 10 óra után máris rajthoz szólították a 13—15 éves fiúkat, majd később a lányokat. — Te, Ibolya, én olyan izga­tott vagyok — súgta az egyik versenyző a társa fülébe. A vá­laszra már nem is volt idő. Meglódult a mezőny, s már pár pillanattal később csak a hátukat láttuk, majd teljesen el­tűntek az első kanyar mögött. Néhány perccel később pedig már feltűntek az „előőrsök”. Egy­mást szorongatva közeledett a hármas boly, majd szetrapföd­­tak. Elsőnek á lákiteleki Horváth Klári hajtott át a célt jelző fehér csíkon. — Nagyon örülök a győzelem­nek — mondta —, különösen annak, hogy a lakiteleki győze­lem után itt is tudtam nyerni. Körülbelül 1500 méterig együtt voltunk, aztán a fordulónál si­került egy kicsit elszakadni a többiektől. Hát így történt... „Történhetett volna másként is — tükrözte Tari Ibolya tekin­tete —, ha egy kicsit jobban si­kerül a fordulás. De majd leg­közelebb ...” A végén azért mindenki jól járt. örülhetett, hogy egy remek kis verseny résztvevője volt. Aki győzött, boldogan vitte haza a Ami a szervezést illeti nincse­nek problémák. Bár lehetnének, hiszen az ország súlyos gazdasági nehézségekkel küzd. De amikor a futballról van szó, akkor Dél- Amerikában nem lehet akadály még a gazdasági krízis sem. Talán természetes is, hogy ar­gentinoknak nagy az ambíciójuk. Hiszen tény, hogy voltak és van­nak kiváló labdarúgóik, de az eddigi világbajnokságokon nem sok jo eredménnyel szerepeltek. Legnagyobb sikerüket 1930-ban érték el, amikor döntőt játszot­tak Uruguay együttesével, de ki­kaptak 4:2-re. 1934-ben nem vet­tek részt, 1938-ban kiestek a se­lejtezőkben, 1950-ben nem indul­tak, négy évvel később a nyolcas döntőben estek ki, akárcsak 1958-ban míg 1962-ben a negyed­döntőben győzték le őket. Még talán sokaknak emlékezetes, hogy az 1966-os világbajnokságon Ra­­cin kiállítása után vesztettek 1:0 arányban, az angolok éllen. Miközben a válogatott sikerei csökkentek, a klubcsapatok egyre híresebbé váltak az egész vilá­gon. Ki ne ismerné például a Rasingot, a La Platát, az Estu­­dijantest? rendező szervektől kapott érté­kes és szép tiszteletdíjakat, a helyezetteket pedig oklevéllel ju­talmazták. A többiek egy tapasz­talattal lettek gazdagabbak; más­kor egy picit több kell a győze­lemhez. De azt hisszük, vala­­mennyiüket kárpótolta az a kel­lemes sportélmény,. amelynek mindannyian részesei voltak. Eredmények: 13—15 éves lá­nyok (21 induló): 1. Horváth Klára (Lakitelek), 2. Tari (Kis­kunhalas), 3. Keserű (Kiskun­félegyháza). Csapatban: 1. Kecs­kemét város (Kiss Csilla, Nagy Márta, Jankahidi Szilvia). Fiúk (29 induló): 1. Mucsi Zoltán (Kecskemét), 2. Városi (Kiskun­félegyháza), 3. Tyukász (Lakite-Sajnos a klubcsapatok kezdeti szép és lelkes játék után gyorsan a mindenáron győzni akarásra váltottak át. Ennek következmé­nye, hogy a két Interkontinentá­lis Kupa döntőjében 1967-ben: Celtic—Rasing és 1969-beh: Mi­lánó—Estudijantes mérkőzéseken elvesztették a fejüket az argen­tinok és a sportszerűtlenségek sorozatát követték el. A világ vezető sportlapjai most egy új szellem megvalósulásának kezdetéről adnak hírt Argentí­nából, amelynek születését a vi­lágbajnokság megrendezésével hozzák összefüggésbe. A FIFA hivatalos közlönyének legutóbbi számai szerint több szabálymó­dosításra is sor kerül. Például: amennyiben a játékos az ellen­felét megrúgja, vagy mezénél fogva visszahúzza, a figyelmez­tetést a játékoson kívül az egye­sülete is megkapja — csekk for­májában. Amennyiben a játékos kétszer követi el ugyanazt a sza­bálytalanságot, kiállítják. Kiállí­tás jár azért is, ha kétszer el­rúgja a labdát a szabálysértés lefújása után. A játékból való kizárás következik akkor is ha háromszor szándékosan kézzel érinti a játékos a labdát. lek). Csapatban: 1. Baja város (Márity Zoltán, Janity László, Jerkó Mihály). 16—19 éves lá­nyok (16 induló): 1. Katróczia Er­zsébet, 2. Vámosi (mindkettő: Kiskunfélegyháza), 3. Csorba (Kiskunhalas). Csapatban: 1. Kiskunfélegyháza város (Katró­czia Erzsébet, Teleki Viktória, Vámosi Márta). Fiúk (24 induló): 1. Simonyi Sándor (Lakitelek), 2. Kerekes (Kiskunfélegyháza), 3. Paczér (Kalocsa)^ Csapatban: 1. Kiskunfélegyháza város (Fazekas János, Kerekes Antal, Szabó Já­nos). Felnőtt férfiak (10 induló): 1. Török István (Kecskemét), 2. Kürti, 3. Nagy (mindkettő: Kis­kunfélegyháza). B. I. Különösen érdekes intézkedé­seket hoztak a válogatott mérkő­zések folyamatosságának érdeké­ben. A találkozón hat labdá­val játszanak Egy a pályán van, egy-egy a kapuknál, a többi pe­dig az oldalvonalak mellett. Mi­helyt a labda elhagyja a pályát, játékba hozzák a legközelebb le­vőt. A játékvezetők minden sza­bálytalanságot lefújnak A mér­kőzésen folyamatos játékra kény­szerítik a csapatokat. Így a játék is gyorsabb lett. A lövő játéko­sok is sokkal aktívabbak. A ta­pasztalatok szerint nyolc mérkő­zésen átlagban 30—35 gól esik. A nézők ismét érdeklődéssel kísérik a mérkőzéseket és visszatérnek a lelátókra. Szakvélemények szerint az ar­gentinok meglepetésre készülnek, 1978-ra. Akárcsak minden eddigi VB-rendező ország Dél-Ameriká­­ban. Csak az a kérdés, hogy ez a bizonyos meglepetés hozzájá­rul-e majd a világ labdarúgásá­nak általános fejlődéséhez, vagy csak öncélú kezdeményezés ma­rad? B. I. Szpasszkij az élen MOSZKVA A szovjet sakkbajnokság 10. fordulója után az élcsoport állá­sa: Szpasszkij 6,5 (1), Karpov, Korcsnoj 6,5—6,5 pont, Poluga­­jevszkij 6 pont. (MTI) Futball - hat labdával Amint már ismeretes, 1978-ban Argentína rendezi a labdarúgó­­világbajnokságot. Uruguay (1930), Brazília (1950), Chile (1962) és Mexikó (1970) után az ötödik latin-amerikai ország, amely megkapta a jogot a legnépszerűbb sportág legnagyobb világversenyének lebo­nyolítására. Kádár János látogatása a Magyar Sakk Szövetségben Kádár János, az MSZMP Köz­ponti Bizottságának első titkára a Magyar Sakk Szövetségben ta­lálkozott Portisch Lajos nemzet­közi nagymesterrel és szekundán­­sával, Csőm István nemzetközi nagymesterrel. Kádár János gra­tulált Portisch Lajosnak a pet­­ropoliszi világbajnoki zónaközi sakkversenyen és a portorozsi hármas körmérkőzésen elért ki­váló teljesítményéhez, amellyel bejutott a nyolc világbajnokjelölt közé. Egyben szerencsekívánatait ■fejezte ki Csőm Istvánnak, aki­nek a Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE) a közelmúltban ítélte oda a nemzetközi nagymesteri címet. A jó hangulatú, baráti beszél­getés során Portisch Lajos bemu­tatta a két verseny legérdekesebb játszmáit. Kádár János sok sikert kívánt a világbajnokjelöltek pá­rosmérkőzésein való további sze­repléshez. A találkozón jelen volt Szeré­nyt Sándor, a Magyar Sakk Szö­vetség elnöke, Flórián Tibor fő­titkár és Papp-Navarovszky László szakfelügyelő.' (MTI) A MEGYEI II. OSZTÁLYBAN Az otthonában vesztett az Északi csoport éllovasa Nem utazott el a Kelebia ÉSZAKI CSOPORT Kecel—Tabdi 2:0 (0:0) Tabdi. 100 néző. vezette: Hor­váth. Nagy iramú mérkőzésen győ­zött a második félidőben jobb teljesítményt nyújtó keceli csapat. Góllövők: Kiss. Mezei. Jók: La­zányi, Polgár. Városi, illetve Dig­­ner II.. Tóth III. Ifjúsági eredmény: 3:3. Kiskunfélegyházi Vörös Csillag— Kerekegyháza 2:1 (2:0) Kerekegyháza.' 150 néző, vezet­te: Csonka. A Vörös Csillag helyzeteit job­ban kihasználta és megérdemel­ten győzte le pályaválasztó ellen­felét. Góllövők: Tóth. Varga, il­letve Gogolák. Jók: Az egész kis­kunfélegyházi csapat, illetve Ró­zsa, Gogolák. Benkő II. Ifjúsági eredmény: 4:2 a Kis­kunfélegyházi Vörös Csillag ja­vára. Dunapataj—Apostag 2:0 (1:0) Dunapataj, 250 néző. vezette: Márki. ................ Alacsony színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A dunapata­­jiak többet támadtak és biztosan győztek. Góllövők: Herczeg, Vajda. Ifjúsági eredmény: 2:2. Helvécia—Lakitelek 1:0 (0:0) Lakitelek. 200 néző. vezette: Ferró. Változatos, jó iramú mérkőzés jellemezte a találkozót. A lakite­lekiek sokat támadtak, de a leg­jobb helyzeteket is elhibázták. A 80. percben Tornyi góljával dőlt el a találkozó sorsa, a helvéciaiak javára. Jók: Mócza. Németh, Tor­nyi. illetve Puskás (a mezőny legjobbja). Fekete. Harczos. Kecskeméti MÄV—Dunavecse 2:1 (2:1) Kecskemété 100 néző. vezette: Csánvi. Az 5. percben Domokos szer­zett vezetést, a MÁV-nak. 1:0. A 30. percben Balogh egyenlített. 1:1. A 44. percben Simon talált a hálóba. 2:1. Jók: Simon, Bim­bó. Kállai, illetve Krepsz, Far­kas. Maver. Ifjúsági eredmény: 6:0 a Kecs­keméti MÁV iavára. Hetényegyháza—Szánk 1:1 (1:0) Szánk. 200 néző. vezette: Je­linek. Az egyenrangú ellenfelek talál­kozója alacsony színvonalú játé­kot hozott. Góllövők: Kulman, illetve Fekete. Jók: Kócsó, illetve László. Ifjúsági eredmény: 2:1 Szánk javára. Kiskunfélegyházi Reménység— Solt 2:2 (2:1) Solt. 250 néző. vezette: Péntek. Jó iramú mérkőzésen igazságos pontosztozkodás született. Ézsit (Reménység) a 75. percben kiál­lította a játékvezető. Góllövök: Kratofill 2. illetve Kara II., Vaj­da. Jók: Varga. Dóra. Kratofill, illetve Tóth. Végi. Vitek. Ifjúsági eredmény: 2:1 a Kis­kunfélegyházi Reménység javára. Kecskeméti MFSC— Kiskunhalasi Spartacus 3:1 (2:1) Kiskunhalas. 100 néző. vezette: Kiss J. A jobb felkészültséggel rendel­kező kecskeméti csapat megérde­melten győzött. Góllövők: Pityi, Ócskái. Papp. illetve Figura (11-esből). Jók: -Gulyás, Vasas, Kosárka, illetve Módok. Tóth. Ifjúsági eredmény: 2:1 a Kis­kunhalasi Spartacus iavára. DÉLI CSOPORT Bácsbokod—Csávoly 5:1 (2:0) Bácsbokod. 250 néző. vezette: Meggyes. A bácsbokodi együttes minden részében jobb volt ellenfelénél is ilyen arányban is megérdemelten győzött. Góllövők: Havasi 3, Mé­száros. Viczkó. illetve Szekulity. Jók: Berger. Havasi. Viczkó, illet­ve Forró. Kubátor. Szekulity. Ifjúsági eredmény: 3:2 Bácsbo­kod iavára. Szamuely SE—Gara 2:1 (2:0) Kalocsa. 300 néző. vezette: Si­­movics. A 3. percben Nyári révén sze­reztek vezetést a kalocsaiak. 1:0. A 43. percben Vargával szemben szabálytalankodtak a büntető te­rületen belül. A megítélt 11-est Varga értékesítette. 2:0. Tovább­ra is a Szamuely SE kezdemé­nyezett. A 75. percben Takács révén még a garaiak lőttek gólt. 2:1. Jók: Málik. Nyárf, illetve Osztrogónácz. Ifjúsági eredmény: 3:2 Gara javára. Szákmar—Mélykút 1:1 <0:0) ,,, Szakmár. 150 néző. vezette: Bobok. A szakmári csapat mindvégig nagy fölényben játszott, de hely­zeteit nem tudta értékesíteni. Góllövők: Bende. illetve Bagó. .Tők: Tóth I.. Szabadi F., illetve Gyetvai (a mezőny legjobbja). Császártöltés—Kunbaja 3:2 (1:1) Császártöltés. 200 néző. vezette: Farkas. A kunbajaiak lelkes játékával szemben a császártöltésiek csak nehezen tudták otthon tartani a két bajnoki pontot. Góllövők: Szeitz. Mentus. Lakner, illetve Kránik 2. Jók: Lakner, Rapcsák, illetve Kránik. Ifjúsági eredmény: 3:1 Csá­szártöltés iavára. Kisszállás—Madaras 2:2 (1:0) Kisszállás. 100 néző. vezette: Klein. Nagy lendülettel kezdett a kis­­szállási csapat és a 25. percben Zsebő góljával megszerezte a ve­zetést. 1:0. Az 50. percben Hor­váth tovább növelte az előnyt. 2:0. A 69. percben egy előre ívelt labdából Buragi lőtt gólt. 2:1. A 87. percben Markó kiegyenlített. 2:2. Jók: Urbán. Maczkó. Csin­­csák. illetve Bakos. Pucsuk, Gu­lyás. Ifjúsági eredmény: 2:1 Kisszál­lás javára. Sükösd—Bátya 6:0 (3:0) Siikösd. 200 néző. vezette: Ró­nai. Közepes . iramú mérkőzésen ilyen arányban is megérdemelten nyert a sükösdi csapat. Góllövők: Kollár 2, Lógó 2. Páncsics. Tóth. Jók: Kámán. -Lógó, illetve Kapi­tány. Kőhegyi. Ifjúsági eredmény: 17:0 Sükösd javára. Katymár—Kiskunhalasi MÁV 2:1 (2:1) Katymár. 300 néző. vezette: Horváth L. Jó iramú, változatos mérkőzést vívott a két csapat. A 35. perc­ben Laskovics góljával a MÁV szerzett .előnyt. 0:1. A 36. perc­ben Tumbász. maid 3 perccel ké­sőbb Ispánovics 2:l-re alakította az eredményt. Jók: Tumbász, Mák. Mamuzsitv. illetve Szabó, Ifjúsági eredmény: 3:2 Katy­már iavára. A Kinizsi SE—Kelebia mérkő­zés elmaradt, mert a kelebiai csa­pat nem jelent meg.