Petőfi Népe, 1973. augusztus (28. évfolyam, 178-203. szám)

1973-08-14 / 189. szám

1973. augusztus 14. • PETŐFI NÉPE f} < SPORT-SPORT Befejeződött a veterán-teniszbajnokság Szombaton az elődöntőkkel és vasárnao a döntőkkel befejező­dött Kecskeméten az országos ve­terán-teniszbajnokság. A 45—55 évesek korcsooortiában a múlt évi győztes Lénárt L. biztosan jutott a döntőbe. A másik ágon Bujtor viszont három játszmás nagy küzdelem után vívta ki a győzelmet A vasárnani döntőben Bujtor ismét három játszmában szerezte meg a győzelmet és ezzel hatodszor nverte el a vándorser­leget. Az 55 éven felüliek korcsoport­jában Pető Béla a döntőben mindössze egy játékot vesztett. 6:1, 6:0 arányban simán győzött. Párosban az A-csooortban a két Ü. Dózsa páros közül a Bujtor— dr. Vedres pár bizonyult jobb­nak a Nyers R.—Károlyi párosnál. A Bánsági—Murin páros a döntő­ben nagyon megszorította Bujto- rékat. A B-csoportban a dr. Erős —Köves pár győzött biztosan. Eredmények: Férfi egyes. A-csonort (45—55 évesek) elődöntő: Dénárt L. (Pp. Építők) — Lénárt K. (OGSC) 6:2, 6:1 Bujtor (Ű. Dózsa)—Bánsági ÍOSC) 3:6. 6:2. 6:1. Döntő Buj­tor—Lénárt L. 6:3. 4:6. 6:3. Vég­eredmény: 1. Bujtor (Ű. pózsa), 2. Lénárt L. (Bp. Építők), 3. Bán­sági (OSCj és Lénárt L. (OGSC). B-csoport (55 éven felüliek), elődöntő: Pető (Sportszövetség)— Murin (OSC) 6:3. 6:2. Bogdán (BVSC)--Pázmándi (Pénzügymin.) 3:6, 6:3. 6:2. Döntő:. Pető—Bog­dán 6:1, 6:0. Végeredmény: 1. Pe­tő B. (Sportszövetség), 2. Bogdán (BVSC). 3. Murin (OSC) és Páz- rnándi (Pénzügymin.) Párosok: A csoport: Bánsági, Murin (OSC)—L. Cordi (BSE), Kun (Sportszöv.) 6:1. 6:1. Bujtor, dr. Vedres (Ű. Dózsa)—Nyers R., Károlyi (Ű. Dózsa) 6:2. 6:2. Dön­tő: Bujtor. dr. Vedres—Bánsági, Murin 3:6. 8:6. 2:0.. feladták. Végeredmény: 1. Bujtor. dr. Ved­res (Ü. Dózsa). 2. Bánsági, Murin (OSC), 3. Nvers R.. Károlyi (Ú. Dózsa) és L. Cordi (BSE), Kun (SporszöV.) B-csoport: Elődöntő: Dr. Erős (Pénzügymin.). Köves (BVSC)— Németh I.. Pető (Sportszövetség) 0:7, 2:6, 6:3. Bogdán, Szabó— (BV.?,Q)—H,op,L , .Kertész ,, (Sport- szövetség) 6:1, 8:6. • Bujtor Frigyes (Ü. Dózsa) a ve­terán-teniszbajnokság A-cso- portjának győztese. • Pető Béla. az 55 éven felüliek korcsoportjának első helye­zettje. Döntő: Dr. Erős. Köves—Bog­dán, Szabó 6:4, 6:2. Végeredmény: 1. Dr. Erős (Pénzügymin.), Köves (BVSC), 2. Bogdán. Szabó (BVSC) , 3. Németh L. Pető, (Sportszöv.) és Hont. Kertész (Sportszöv.). Sorsolások A Megyei Labdarúgó Szövet­ség elkészítette a megyei 1.—II osztály, valamint a megyei NB-s tartalékbajnokság őszi sorsolá­sát. Az 1. o. és a tartalékbajnok­ság sorsolását a sportrovat'szer­dai oldalán, a II. o. Északi és Déli csoportjának sorsolását pe­dig lapunk csütörtöki számában közöljük olvasóinkkal. Tájékozódási futók Zalaegerszegen Augusztus 16—20. között Zala­egerszeg ad otthont S40 verseny­zőnek, akik öt napon keresztül minden reggel rajthoz dllnak a Zala megye különböző pontjain fekvő pályákon. In án Vasvárott, 17—18-án Zalalövön. 19—20-án Csácsbozsokon. A közel 1000 ver­senyző közt 14 országból 240 külföldi is felveszi a küzdelmet. A legtöbb versenyző Bulgáriából érkezik, hetvenkét fő. Az előze­tes nevezés szerint először fog rajtolni hazánkban francia ver­senyző, valamint tengeren túli. akiket a kanadai listavezető Bob Kait képvisel. Észak-európai fu­tó még csak elvétve szerepel a rajtlistán, de Monspart Sarolta világbajnoknőnk egyik legna­gyobb ellenfele a finn Pirjo Seppü jelezte indulását. A ma­gyar férfi futóknak legnagyobb ellenfelük a csehszlovák és a nemzetközi életbe egyre erőtel­jesebben bekapcsolódó szovjet versenyzők. A Magyar Tájékozódási Futó Szövetség Zala megye igen nagy támogatásával rendezi e versenyt a svédországi O-fíingen mintá­jára, amely idén túlhaladta a hí­res Vaasa sífutó versenyt. E ma­ya nemében világrekorder ver­senyen 11 000-en rajtoltak 64 kü­lönböző kategóriában. A két hete lezajlott svájci ötnaposon amelyen Monspart Sarolta győ­zött, háromezren voltak. Ehhez képest viszonylag szerény szám a miénk, de jelzi azt a lehetősé­get, amely ebben a sajátságos versenysport formában rejlik. A szövetség jövő évben Debrecen­ben rendezi a Hungária Kupát, ahová 1200 indulót várnak. A versenylehetőségeken kívül Zala megye gazdag programmal, lo­vasbemutatóval, a Zalai Népi- együttes bemutatkozásával síj>., várja látogatóit. Eredményhirde­tés: auguszus 20.. 11 ótákor. mffiiiMssssasssi • Oskolás és Strasszer a földön. A kapus pedig vetődve megfogta a labdát. KSC-FÖLÉNY - GÓL NÉLKÜL Kecskeméti SC—Budapesti Spartacus 0:0 JOBB VOLT A III. KÉR. TTVE III. kér. TTVE—Kecskeméti TE 4:2 (2:1) Kecsíkemét, Városi pálya, 800 néző, vezette: Al­máéi. III. kér.: Greff -7- Pécsi, Kocsis, Eisemann — Guth, Tóth — Váczlavík,' Snef, Kőhalmi (Zsebe- házi), Dinöpulosz, Kovacsevícs. Edző: Kiégi er Richárd. KTE: Varga — Tormási, Gyorsa, Franczkó, Sza­bó — Pavlovics, (Bonde II.), Komáromi II. —* Mányoki, Porhanda, Szőczey (Nagyhegyesi), Ba­latoni. Edző: Varga Béla. A mérkőzés előtt rövid bensőséges ünnepséggel bú­csúztatták a KTE vezetői és játékosai az aktív sportolástól visszavonult Szőczey Lajost, és Pav­lovics Istvánt. A vendégcsapat támadásaival kez­dődött a mérkőzés. A 8. percben Kovacsevícs el­futott a baloldalon, beadásszerű lövése lepattant Tormásiról, éppen Dinopulosz ele, aki 5 méter­ről a hálóba továbbította. 1:0. A KTE a 13. perc­ben vezette az első veszélyes támadást. Ekkor Porhanda lövését a kapus elvetődve kiütötte a mezőnybe, de nem volt közelben kecskeméti csa­tár. A 15. percben nagy taps közben hagyta el a játékteret a búcsúzó Szőczey és Tavlovics. He­lyettük Bende II. és Nagyhegyesi állt be. A 17. percben Bende II. és Balatoni adogatása után Porhanda a kapu fölé lőtt. A 22. percben Tor­mási szabadrúgása után Porhanda kiugrott, lövé­sét a kapus csak nagy szerencsével hárította. A 24. percben egy előre ívelt labdát Bende II. a kifutó kapus kezei közül kifejelte, majd a kapust meg­kerülve á hálóba továbbított. 1:1. A 25. percben Bende II. ismét a hálóba lőtt. a partjelző ugyan nem intett, de a játékvezető les miatt érvényte­lenítette a gólt. A 34. percben szöglet után hibá­zott a KTE védelem, szerencsére Kőhalmi közel­9 Balatoni lövése a vendégek hálójában. Ezzel a góllal szépített a KTE. rő! fölé lőtt. A 43. percben Dinopulosz nagy lö­vése. a bal (első sarokba vágüstt. 2:1. Szünet utón a 49. percben Gyorsa megsérült, egy idt- ig még a balszélen statisztált, aztán végleg elhagyta a játékteret. A 60. percben Snef lövése kipattant Vargáról, s Vuczlavik közelről a hálóba helyezte. 3:1. A 85. percben Snef átment a KTE, védőkön, beadását Dinopulosz lőtte a hálóba. 4:1. A 89. percben Balatoni egyéni játék után szépített az eredményen. 4:2. A vendégcsapat jobb csatársora révén megérdemelten nyerte a mérkőzést. Jók: Kocsis, Guth, Dinopulosz, Kovacsevícs, illetve Franczkó, Komáromi II., Gyorsa. Merényi Béla Széktói Stadion, 2000 néző, ve­zette: Biróczki. . . KSC: Gór — Oláh, Kurucsai, Herbály — Diószegi (Ónodi a 60. percben), Pasek (Gubacsi a 80. percben) — Oskolás, Molnár, Sza­bó, Koós, Kókai. Edző: Dezsőfi Ferenc. Bp. Spartacus: Szőke — Idei, Trenka. Mórkusz — Nagy, Stras­se,. _ Lugosi, Zöldi, Szűcs. Do­rogi. Végh. Edző: Szimcsák Ist­ván. Kezdés után az első támadást Pasek indította, hosszú labdáját azonban Kókai nem érte el. A másik oldalon Lugosi futott les­re. Hamar kialakult a két csapat hadrendje. A Spartacus nem so­kat törődött .a támadással, ha­nem minden erejével védekezés­re rendezkedett be. A négyes vé­dőfal mögött még Trenka „söp- rögetett”. Molnár pedig a 9-es számú Szűcs személyében külön testőrt is kapott. A negyedik percben Molnár lesről lőtt a há­lóba, a 9. percben láttuk az első veszélyes Spartacus támadást, Lugosi beadását azonban Kuru­csai fejjel tisztázta. A 13. perc­ben Koós futott el. Molnár jó helyzetben kapta a labdát, de a védők még a lövés előtt elnyom­ták. A 17. percben Szabó lőtt tá­volról fölé. majd a 23. percben Végh a jobbösszekötő helyéről mintegy 10 méterről célozta meg a kecskeméti kaput, de Gór biz­tosan védett. , A 25. percben a kiugró Kókait éppen a 16-os vonalnál buktat­ták, a szabadrúgást azonban Koós a kapu fölé küldte. A 28. perc­ben Molnár remekül sarkalta a labdát a kiugró Koós elé, aki azonban nem tudta átvenni és oda lett a helyzet. A 36. pércben Molnár elfutott Szűcs mellett, be- gurított labdáját Kókai sarokkal perdítette kapura, de Szőke ve­tődve hárított. A félidő végéig fölényben játszott a kecskeméti csapat. A 40. percben például kö­zel egv percig pattogott a Sparta­cus 16-osán a labda, végül azon­ban a kapus hárította Diószegi lövését. A szünetben nyilván több ka­pura lövésre kaptak utasítást a kecskeméti csatárok, mert Dió­Portisch az élre került A brazíliai Petropolisban ma­gyar idő szerint hétfőre virra­dóra lebonyolították a sakk-vi­lágbajnoki zónaközi veseny 14. fordulóját. Portisch Lajos ma­gyar nemzetközi nagymester nagyszerű győzelmet aratott: an­gol megnyitású játszmájában vi­lágossal a 28. lépésben nyert az amerikai Reshevsky ellen és ez­zel az élre került. A verseny állása: Portisch 9,5 pont (1), Mecking' 9 pont (1), Hort 9 pont, Geller és Lluboje- vics 8—8 pont (2) Polugajevsz- kij 7,5 pont (3). •J • Szőke kapus sokszor hárított bravúrosan. A képen látható jele­netnél beívelt labdát öklözött, s közben már négy Spartacus-védő is fedezte a kapust. szegi és Pasek is távolról célozta meg a kaput, majd Szabó bom­bázott a kapu fölé. Az 55. perc­ben Koós szépen futott el a bal­oldalon, majd éles szögből nagy erővel lőtt kapura, balszerencsére a labda éppen a befutó Molnárt találta fejbe, akit két percig ápol­tak. Közben a pálya közepén, a támadás közben Diószegi is föl­dön maradt, néhány percig ápol­ták, majd Ónodi állt a helyére. A játék most már teljesen egy­oldalúvá vált. A Spartacus csak védekezett» at kecskemétiek pe­dig sajnos, a pálya közepén eről­tették a támadásokat és ez 'nem vezetett sikerre. Ha időnként szé­leken indultak meg a kecskeméti csatárok, rögtön gólhelyzet alakult ki. A 65. percben Oskolás beadá­sát Kókai alig fejelte fölé. A 68. percben Molnár kicselezte Szű­csöt. beadását Kókai a felső léc élére fejelte. A 75. percben ismét Molnár beadását fejelte kapura Kókai, Szőke azonban a helvén volt. A 85. percben szöglet után óriási kavarodás támadt a Spar­tacus kapuja előtt. Hosszú má- sodDercekie pattogott a labda az 5-ös és a kapuvonal között, de senkinek sem sikerült a hálóba kotorni. Oskolásnak volt még egy helyzete a 86. percben, de a 16-os oldalvonalánál Márkusz durván felvágta. Az utolsó percben a NB II. Pesti csoport A végeredmény Spartacus ügyesen tartogatta a labdát. A mérkőzés legnagyobb részé­ben a kecskeméti csapat me­zőnyfölényben játszott. A Spar­tacus megszállta kapuja előterét és ezt a biztosított védelmet a körülményeskedő csatárok nem tudták áttörni. Elsősorban azért, mert többnyire középen próbál­koztak, ahol legszorosabban zárt a védelem. Sajnos, Oskolás és Kókai is behúzódott és ezzel csak megkönnyítették a védők dolgát. Helyzet így is alakult, főleg Kó­kai előtt, ő azonban még nem elég higgadt a lehetőségek ki­használásánál. A védelemre nem lehet panasz. Oláh, Kurucsai, és Herbály is egymást múlták felül. Diószegi a sérüléséig jól játszott, a támadósorban Molnárt nagyon (ártották. Az őrzésével megbízott Szűcs szinte a cselgáncs összes fogásait felvonultatta a kecske­méti csatárral szemben. A Spartacus rendkívül kemé­nyen, sőt kíméletlenül védekezett. Idei és Márkusz általában a lab­dával együtt a csatárokat is el­rúgták. Biróczki játékvezető nem mutatott be NB I-es mérkőzés­vezetést. Lassú volt, lemaradt az akciókról, sorozatban elnézte a legdurvább szabálytalanságokat is. Szabó Zoltán Az NB I. B állása 1. Gyöngyös 2. III. kér. 3. ÉPGÉP 4. KTE 5. Lá«g G. KISTEXT 7. Esztergom 8. ICELTE X 2 — 22-5 12 1 1 29-11 11 3 2 20-17 n 2 3 17-15 6 2 3 14-17 6 2 3 9-33 6 2—5 14-21 4 2-5 10-26 4 NB III-as csoport A végeredmény 1. N.-kanizsa 2. Diósgyőr 3. Komló B.-csaba Oroszlány 6. Pénzügyőr Várpalota 8. Budafok Szolnok 10. DVSC Kecskemét Bp. Spart. Szekszárd 14. Dunaújv. 15. KKFSE 16. G.-MAVÁG 17. Eger 1 1 — 1 1 — 1 1 — 1 1 — 1 1 — 1 — 1 1 — 1 1, — 1- 1 — 1 1 - 1 1 - 1 1 — 1 1 — 1 1. Kiskunf. 7 5 1 1 25-9 U 1«. MÁV DAC 1------­2. S ashalom 7 4 2 V 11-6 10 Békéscsaba—Kossuth KFSE 3. Lehel 7 4 1 2 17-10 9 Diósgyőr—MÁV DAC 4. Bp. Vegyim. 7 4 — 3 17-7 8 Olajbányász SE—Egri Dózsa 5. Postás 7 3 2 2 14-10 8 Pénzügyőr—Várpalota 6. Hatvan 7 2 1 4 10-16 5 Debrecen—Szekszárd 7. Gázmüvek 7 L 1 5 7-25 3 8. UFC 1 1 — 6 3-21 2 — 3-1 — 2-0 — 3-2 — 2-1 — 1-0 — 2-2 — 2-2 — 1-1 — 1-1 — 9-0 — 0-0 — 0-0 — 0-0 1 2-3 — 1 1-2 — 1 0-1 — 1 1-3 — 1 0-2 — 2:1 2:0 3:1 2:2 0:0 TOTÓ MAI MŰSOR TELEVÍZIÓ 17.13: Hírek. 17.15: Életet az éveknek. Nyug­díjasok műsora. 17.50: Bemutató az arénában. Artistaiskolások gyakorla­tai. Az Intervízió műsora Varsóból, felvételről. 18.10: Környezetünk védelméért. II. rész: Életlánc. 18.50: Játék a betűkkel. 19.10: Reklámműsora. 19.15: Esti mese. 19.30: TV-híradó. ÍO.OO: Gondolatok a boldogság­ról. VI. rész: A mező­gazdász. 20.15: Minden lében öt kanál. 20.45: Két olimpia és közben egy világháború. 21.35: Alba Regia napok 1972. Videoton Nemzetközi Jazzfesztivál A Gustav Brom bi&-band műsora. 22.05: TV-híradó — 2. kiadás. KÍSÉRLETI (2.) MOSOK: 20.00: Krúdy Gyula; Tőtágas (Ism.) 20.20: Nobel-díjasok. III. rész: Ragnar Arthur Granit, 20.45: TV-hiradó — 1. kiadás (Ism.) 21.15: A rajzfilmek kedvelőinek. KOSSUTH 10.25; 11.09; 11.39: 12.20 12.35; 13.48 14.03: 14.49: 15.10 15.20: 8.20: Kedvelt régi melódiák. 15.32 9.00: Harsan a kürtszó! 16.00: 9.35: Kovács Árpád népi zene- 16.05: kara játszik. Lakatos La- 16.29: jós cimbalmozik. 10.05: Latinovits Zoltán József 17.05; Attila-verseket mond. Capua: A cigánylány. In­termezzo. A képzelet varázslója. Epizódok Verne életéből Két női kar. Ki nyer ma? Játék és mu­zsika ttz percben. Melódiakoktél. Törvénykönyv. Törvénye­sen jártak el? A bét királyfi. Mesejáték. Balázs Béla meséje Ifjúsági könyvespolc. Csu­kás István: Keménykalap és krumpliorr. Az élő népdal. Törökkop- pány. 2. Bozay Attila: Kiáltások Op. 8. — dalciklus József Attila verseire. Könnyűzene Bukarestből. A világgazdaság hírei. Operakettősök. Nőkről — nőknek. Kie­gyezés vagy megalkuvás? Gencsy Sári és Reményi Sándor nótákat énekel. 17.30: Óriások a mikroszkóp alatt. Egy a hatból: a Beton- és Vasbetonipari Művek. 18.00: Könnyűzenei Híradó. 18.30: A Szabó-család. 19.25: Hangszerszólók. 19.32: Kozmosz. Tudományos magazin. 19.57: Bemutatjuk új felvételün­ket. Hegedűs a háztetőn. Részletek Bock zenés já­tékából. 20.34: Berlioz: Requiem. 22.20: Tíz perc külpolitika. 22.30: Népdalcsokor. 23.15: A becsület diadala. Rész­letek Alessandro Scarlatti operájából. 0.10: A vidám vitorlás. Részle­tek Gould musicaljéből. PETŐFI 8.05: Zenekari muzsika. 9.52: Könyvek, tájak, emberek. 10.00: Zenés műsor üdülőknek. 12.03: Népdalokkal egész éven át. — Augusztus —. 12.13: Zongoraművek. 13.03: Janié Micheau és Jurij Mazurok énekel. 14.00: Randevú kettőtől — ha­tig ... A Petőfi rádió ze­nés délutánja. 18.10: Olvasólámpa. 18.25: Zenekari muzsika. 19.15: Nóták. 19.51: Üj könyvek. 19.54: Jó estét, gyerekek! 20.25: Rádiószínház. Merre mozdulunk? Riport és me­ditáció. 21.36: A Budapesti Koncert-fú­vószenekar játszik. 21.45: Ha Michelangelo széklá­bat faragott volna ... 22.00: Kapcsoljuk a 22-es stúdi­ót. Esti hangverseny Bartók és Kodály művei­ből. 23.15: A dzsessz kedvelőinek. 3. MŰSOR 18.10: Magyar zeneszerzők. A Magyar Rádió és Televí­zió szimfonikus zenekara játszik. 18.41: 18.56: Külföldi tudósoké a szó. Táplálkozásunk hibái. x 0:0 1 2:0 1 3:1 x 0:0 x 2:2 1 2:1 2 1:2 2:4 1:5 1:8 1:2 0:2 5:0 A dzsessz kedvelőinek. Gustav Brom zenekara játszik. 19.15: Századunk zenéje a stú­dióban. Sztravinszkij: Dumbarton Oaks — con­certo. 20.33: Leonyid Kogan (hegedű) és Borisz Petrusanszklj (zongora) hangversenye 21.48: A Blue Jays együttes fel­vételeiből. 22.08: Üj operalcmezeinkből. A vadorzó. Részletek Lort- zing operájából. 1. DVSC—Szekszárd 2. DVTK—MÁV DAC 3. Olajbányász—Eger 4. KSC—Bp. Spart. 5. Várpalota—Pénzügyőr 6. Békéscsaba—'KKFSE 7. KELTEX—Láng 8. KTE—III. kér. 9. KISTEXT—ÉPGÉP 10. Esztergom—Gyöngyös 11. Nyíregyh.—Rudabánya 12. Szóin. MAV-CVSE 13. Szív. MÁV—Törekvés +1* 14. Bp. Vegyim.—Gázm. 1 7:0 A 32. heti totónyeremények az illeték levonása után a követ­kezők: 13 és 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. 12 találatos 28 darab, nyereményük egyen­ként 32 226 forint. 11 találatos 317 darab, nyereményük egyen­ként 1139 forint. 10 találatos 2801 darab, nyereményük egyen­ként 193 forint. A 33. hétre át­menő jutalomösszeg 250 643 fo­rint.