Petőfi Népe, 1973. július (28. évfolyam, 152-177. szám)

1973-07-31 / 177. szám

1073. július 31. • PETŐFI NÉPE • 7 Hét aranyat, négy ezüstöt és öt bronzérmet szereztek a magyarok SPORTSPORT 9 Háromszor indult, háromszor győzött. A tamperci kajak-kenu VB nagyszerű magyar sikerei közül is kiemelkedett a szegedi Csapó Géza teljesítménye. Háromszor indult, és három aranyérmet szerzett. (Telefotó — UPI-MTI—KS) Vasárnap Tamperében a X. kajak-kenu világbajnokság záró­napjára került sor. A délután fo­lyamán a döntőket bonyolították le. ahol a magyar csapat tagjai több számban is érdekeltek voltak A férfi kajak egyes 500 m-es fu­tamában Csapó Géza indult. A táv második felében átvette a ve­zetést és biztosan szerezte meg második aranyérmét. Meglepően jól sikerült a folytatás is. A kenu egyes 500 m-es futamában Darvas hatalmas hajrát vágott ki és le­győzte nagy ellenfeleit. Ezután a kajak kettesben a Deme—Rát- kai páros következett. Nekik azonban meg kellett elégedni az ezüstéremmel. Az újonc Tarczali —Hrazdil újonc kenupárosunk sem okozott csalódást negyedik helyével. Férfi kajak váltónknak a világbajnoki cím védőinek nem siker,ült.,.megismételni a két év­vel ezelőtti teljesítményét. A női kajak négyesben a szovjet hajó imponáló fölénnyel győzött, míg a magyar együttes ugyancsak ha­sonló előnnyel szerezte meg az értékes második helyezést. A hosszútávú számokban, a ke­nu páros 10 ezer méteres futa­mában a Buday—Haraszti ket­tős a harmadik helyet szerezte meg. Kenu egyesben. 10 ezer m- en Wichmann Tamás betegsége miatt harmadikként evezett a cél­ba. Völgyi Péter kajak egyéniben biztosan szerezte meg az ezüstér­met, míg Bakó—Csapó páros az utolsó ezer méteren elhúzott ül­dözőitől és fölényesen győzött. Ezzel Csapó harmadik aranyér­mét szerezte, és a magyar csapat, sőt a VB legeredményesebb ver­senyzője lett. Hosszútávon négye­sünk ugyancsak fölényesen utasí­totta maga mögé az NSZK és Ro­mánia együttesét. Ezzel a hatodik aranyéremhez juttatta a magyar csapatot. A pontverseny végeredménye; 1. Szovjetunió (nyolc arany, hat ezüst, egy bronz) 153. 2. Magyar- ország (hét arany, négy ezüst, öt bronz) 149, 3. Románia (két arany, öt ezüst, hat bronz) 125 ponttal. ELLENTÉTES FÉLIDŐ Kiskunhalasi MEDOSZ—Szegedi Dózsa 0:0 Szeged, 400 néző, vezette: Győri. Kkh. MEDOSZ: Dömény — Juhász, Rádi, Jäger — Kiss R., Tóth IV. — Szőke (Kocsis II.), Udvari (Kiss I.). Csermák. Trun- kos, Oláh. Edző: Virágh István. Szegedi D.: Bánfi — Kisjuhász. Emődi, Szalai — Pócsik, Bíró (Bóka) — Pikó, Miklós, Portörő. Csömör (Kakuszi), Szító. Kellemes időben végig jó ira­mú mérkőzést vívott a két csa­pat. A MEDOSZ az első félidő­ben előretört gyors csatárai ré­vén gyakran hozta zavarba a nagy nevekből álló szegedi vé­delmet. Oláh és Csermák nagy helyzetben hibázott többször is. Szünet után enyhe szegedi fö­lény alakult ki, de most a ME­DOSZ védelme, Rádival az élen, hárította a támadásokat, Dömény pedig ragyogó formában a leg­veszélyesebb lövéseket is ártal­matlanná tette. Jók: Dömény (a mezőny legjobbja), Rádi, Cser­mák, Tóth IV., illetve Kisjuhász, Emődi, Pócsik. Szocialista országok ejtőernyős versenye A Magyar Honvédelmi Szövet­ség rendezésében vasárnap a nyíregyházi repülőtéren nagysza­bású repülőnappal ünnepélyesen megnyitották a szocialista orszá­gok ejtőernyős versenyét. Az augusztus 7-ig tartó bajnokságon hét szocialista ország férfi és női válogatottja vesz részt. A ver­senyzők célba- és stílusugrásban mérik • össze tudásukat. Az ünnepélyes megnyitó után megkezdődött a résztvevő orszá­gok versenyzőinek látványos be­mutatója — 14 repülőgép és hét helikopter közreműködésével. A légiparádé műsorában férfi és női ejtőernyős ugrások, kötelék és műrepülések, helikopterrepü­lések. modellező" bemutatók szere­peltek. A versenyek hétfőn reggel kez­dődtek meg. Remek bemutatót tartott a Ferencváros Hajós, 1500 néző, vezette: Fe­hér L. FTC: Géczi (Dómján) — Vépi, Páncsics (Martos), Megyesi — Juhász, Báliüt — Szőke, Brani- kovics (Ebedli), Albert, Mucha, Engelbercht. Dél-Bács megye: Gyetvai (Kiss) — Szlovák II., Maráczi, Tamás — Pétiké, Nagy — Csermák, Fá­bián, Füredi, Ádám, Tüske (Pé­ter). Mezőnyben jól játszott a me­gyei válogatott, de a kapura senki sem volt veszélyes. Az első gólt a 14. percben Branikovics tejelte. A 17., 25., 37. percek­ben Mucha mesterhármast ért el, majd a 40. percben Kiss ön­góljával 5:0 lett az eredmény. Ferencváros—Hajós 4:0 Hajós: Csányi (Szeghalmi) — Szettele (Hubert), Hájerbacher, Szeitz, Follár, Dobler, Ribánszki (Szebeni). Páncsics, Schön, Né­meth, Bagó, Molnár. A hazai csapat meglepően jó játékkal rukkolt ki. Két kapufát lőttek és több nagy helyzet is kimaradt. A 75. percben Muha, majd Bálint és Albert (2) góljá­A második félidőt a hajósiak játszották. A mérkőzés szüneté­ben rövid ünnepség keretében búcsúztatták a visszavonuló ha­jósi labdarúgókat, majd ismét a labdarúgóké lett a.szó. val növelték az előnyüket a zöld-fehérek. Az előmérkőzésen Dél-Bác_s megye I. o. válogatottja (igaz, a három legjobb csapat játékosai nélkül) 3:0 arányú vereséget szenvedett a Dél-Bács megye II. o. válogatottjától. Góllövck: Nagy, Follár, Szeitz. Újabb gól nélküli döntetlen Kecskeméti SC-Oroszlányi Bányász 0:0 Kecskemét, 500 néző. Vezette: Bállá Gy. Kecskeméti SC: Winter (Di­vinyi — Oláh (Lantos), Kuru- csai, Herbály — Diószegi, Pad­lás — Kókai, Szabó, Pasek, Os- kolás (Csík), Koós. Edző: De- zsőfi Ferenc. Oroszlány: Fiedler — Németh, Máté, Jelinek — Sárosi, Aradi (Tambor) — Koródi, Vízkeleti (Holánszki), Rimbacher, Kovács, Tóth (Csinos). Edző: Hári László. Az első lövést csak a 12. perc­ben láttuk. Ekkor a középre hú­zódott Kókai élesen lőtt a felső sarok mellé. A következő perc­ben Tóth beadását Winter kive­tődve megszerezte. A 15. perc- bén Oskolás kiugratta Koóst és a ballábas lövést Fiedler a jobb sarokból öklözte szögletre. Két perc múlva Winter hasonló mó­don hárította a kiugró Rim­bacher labdáját. A kecskeméti csapat az erős széllel szemben is többször tet­szetős adogatással közelítette meg az oroszlányiak kapuját, de bevenni nem sikerült. A 29. percben Oskolás beadását Kókai lefejelte Koós elé, a lövés azon­ban mellé szállt. A 31. percben Kókai fordulásból célozta meg a bal felső sarkot, de Fiedler most is a helyén volt. A 36. percben Kovács futott el a bal oldalon. Beadása átszállt Kurucsai fölött és Rimbacher az ötös sarkáról fejelt kapura és a labda a kapufa tövénél ment ki. A 40. percben Kókai lövését a jobb alsó sarokból tornászta ki a kapus. A szünet után mezőnyjátékkal folytatódott a küzdelem. Az oroszlányi játékosok néhány- kí­méletlen szerelést és durva be- lemenést mutattak be. Az 55. percben Kovács az oldalvonal mellett megütötte az őt szabá­lyosan szerelő Szabót — amikor a labda már nem volt ott — de a játékvezető háta mögött történt az eset. Mintegy tíz per­cen át enyhe mezőnyfölényt is kiharcolt a vendégcsapat, de csak Tambor lőtt fölé. A 70. percben Kurucsai kézzel húzta le a labdát, de Bállá játékveze­tő előnyszabályt alkalmazott és nem fújt, az oroszlányi játékos pedig kézzel leállította a labdát. Így a kecskemétiek rúgtak sza­badrúgást és ebből nagy helyzet alakult ki. Padlás azonban lö­vés helyett Koóshoz akart to­vábbítani és ez nem sikerült. A 75. percben Jelinek hátulról tört előre egészen a 16-osig. Pon­tos labdáját Divinyi csak merész lábravetődéssel tudta hárítani. A 76. percben Koós remekül fordult kapura, ám Fiedler is jól jött ki, s róla szögletre pat­tant a labda. A 78. percben Ko- kai nagy helyzetben a labda mellé rúgott. Az utolsó másod­percekben még kimaradt a mér­kőzés legnagyobb helyzete. Vil­lámgyors támadás végén Kókai közelről mellé gurított. A mérkőzés legnagyobb részé­ben mezőnyjáték folyt, némi kecskeméti fölénnyel. A kecs­keméti csapattól láttunk néhány ügyes támadást, de a kapu elölt sorra elügyetlenkedték a nagy gólhelyzeteket. Jól játszott Diószegi, Padlás, Oskolás és Pasek is. Koóstól né­hány szép lövést láttunk, de <5 sem talált be. Kókai érdeme, hogy sokszor került gólhelyzet­be, a baj csupán az, hogy egye­lőre még mindet elhibázta. Az oroszlányi csapat legjobbja Fiedler kapus és Máté volt, bár az egész védelem dicséretet ér­demel. Elöl Kovács, Koródi és Rimbacher játszott a legjobban. Szabó Zoltán Továbbra is élen a Kiskunfélegyházi Vasas Kiskunfélegyházi Vasas—Bp, Vegyiművek 2:0 (1:0) prnojorn Ft/iyjrtj ÁrV^o* Kiskunfélegyháza, 400 néző, vezette: Pató. Kkfházi Vasas: Gulyás — Fa­ragó, Sahin, Iványi — Tóth, Lan­tos III. — Dongó, Patyi, Farkas, Szegő (Jernei), Karsai. Edző: Lantos János. A szél támogatásával lendüle­tes támadásokat vezetett a Va­sas. A 7. percben Farkas lövését a vonalról vágták ki a védők. A kapus már verve volt. Karsai remek átadását Patyi 3 méter­ről fölé vágta. Ezután a vendé­gek is vezettek néhány veszé­lyes támadást. Gulyás közvetlen közéiről leadott lövést hárított, majd Szabó bombáját mentette a félegyházi kapus. A 36. perc­ben Farkas hátulról kapott lab­dát. Szépen tette maga elé, majd 8 méterről védhetetlenül vágta a hálóba. 1:0. A Vasas még in­kább lendületbe jött és a Ve­gyiművek kapusa kétszer is csak szögletre mentett. Előbb Karsai 20 méteres nagy lövését tolta ki, majd Iványi célozta meg 25 méterről a kaput és ezt is kiütötte az alapvonalon túlra. A szünet után csökkent az iram. Az 52. percben Patyi Lan­tos III. elé tette a labdát; de a „,rp .. helyezett lövést Csányi kapus hárította. A 65. percben Szegőt Jernei váltotta és valamivel élénkebb lett a játék. Dongó nagy helyzetben, 5 méterről fö­lé lőtt. Az utolsó percben Patyit buktatták. A 20 méteres szabad­rúgást Sahin nagy erővel a ka­pufára lőtte, s a visszapattanó labdát Jernei a hálóba továbbí­totta. 2:0. A Vasas végig irányította a játékot és győzelmével megőrizte vezető helyét a totó kupa NB III-as csoportjában. Pálfi József TÚ LZOTT VOLT A GÓLARÁNY Esztergomi Vasas—Kecskeméti TE 3:0 <2:0) Esztergom, 400 néző, vezette: Feigl. KTE: Varga (Sebestyén) — Tormási, Franckó, Gyorsa — Dobó, Szabó (Csordás) — Má- nyoki, Porhanda, Bende II., Bán- hidi (Bozsó), Balatoni. Edző: Varga Béla: A hazaiak kezdték a játékot, majd egy villámgyors KTE-tá- madás végén Bánhidi nagy hely­zetben hibázott. A 7. percben az esztergomi Virágh a 16-os sarkáról jól eltalált lövést kül­dött a KTE kapujába. 1:0. A 10. percben Mányoki Porhandát ug­ratta ki, aki el gurította a lab­dát a kapus mellett, amely azonban a kapufát súrolva hagy­ta el a játékteret. A 14. percben Mányoki szögletét Dobó kapás­ból fölé lőtte, majd egy perc múlva Bende II. hagyott ki óriá­si helyzetet. A 19. percben Dobo átemelése rosszul sikerült, éppen Vargához került a labda, aki közelről a hálóba vágta. 2:0. Hiá­ba vette át a KTE a játék irá­nyítását és vezették egyik táma­dást a másik után, az esztergomi védők a 16-os előtt keményen, sokszor szabálytalanságok árán is megakadályozták a góllövést. Szünet után a 46. percben Ba­latoni lövését a kapus szögletre tenyerelte. A 60. percben Varga kapus bravúros védéssel mentett, majd a 62. percben Balogh góh nak látszó lövését hárította. A 65. percben szabadrúgáshoz ju­tott Esztergom, a labda Baloghoz került, aki a lábak között a hosz- szúsarokba lőtte. 3:0. A 70. perc­ben Porhanda ügyes cselek után kivárt a lövéssel és a labda ki­pattant a védőkről. A mérkőzés végéig a KTE támadott, de az esztergomi védők biztosan hárí­tottak. A kecskeméti csapat egy gyen­gébb képességű, de nagyon lel­kesen játszó együttestől kapott ki. A hazaiak rászolgáltak a győzelemre, mert a KTE-ből mindenki mélyen a megszokott formája alatt játszott. A KTE-ből mindkét kapus na­gyon jól védett, sőt Varga a mezőny legjobbja volt. IFJÚSÁGI MÉRKŐZÉS Kecskeméti TE—Bp. Vasas 3:2 Budapest, Fáy utca. Vasárnap délelőtt a KTE NB 111-as bajnoki ifjúsági csapata a Vasas ifjúsági csapatával játszott és kitűnő játékkal legyőzte a fő­városi együttest. Góllövők: Nagy- hegyesi 2, Csurka. MAI MI SOK TELEVÍZIÓ 17.38: Hírek. 17.45: Kertről-kertre. Riport­film. 18.10: X. VIT. Közvetítés Ber­linitől. 18.10: Reklámműsor. 19.15 Esti mese. 18.30: TV-hiradó. 20.00: Gondolatok a boldogság­ról. Bemutatjuk Kozta Lukácsné tanítónőt. 20.15: Az ingaóra. Magyarul beszélő, NSZK tévéfilm. 21.15: X. VM\ Közvetítés Bér lipftŐl. 22.15: TV-hiradó — 2. kiadás. KÍSÉRLETI (2.) MŰSOR: 20.00: Adamó műsora (SZÍNES) NDK zenés film. 21.05: Reklámműsor. 21.15: TV-hlradó — 1. kiadás. (Ism.) 21.45: Nobel-dljasok. L Sir John Ecc)es. KOSSUTH 8.20: Bura Kovács Andor népi zenekara játszik, Klspál Mária és Jászladányi Tóth József énekel. 9.00: Harsan a kürtszó! A Gyermekrádió műsora. 9.35: Bach: d-moll angol szvit. 10.05: Berlinből jelentjük. Riportok, hangképek, tu­dósítások a X. VtT-röl. 10.30: Zenekari muzsika. 12.20: Ki nyer ma? Játék és muzsika tíz percben. 12.35: Melódiak'oktél. 13.40: Törvénykönyv. Igazság büntetőítéletekben. 14.01: Soproni: Musica de ca- n,era. 14.09: Igen-nem klrályklsasz­szony. Romhányl József mesejátéka. 15.10: Magyar fúvószene. 15.24: „0 az út önmagunk és jövendő felé.” 16.00: A világgazdaság hírei. 16.05: Könyvek — nemzetközi olvasótábornak. 16.15: Brahms: f-moll szonáta klarinétra és zongorára. 16.40: Az élő népdal. 16.50: Petőfi-kalendárium. 17.05: Népszerű szimfonikus zene. 17.45: Hol járt, mit csinált? Riportműsor. 18.00: Könnyűzenei Híradó. 18.30: A Szabó család. 19.25: Népzenei Magazin. 20.05: Talpalatnyi föld. Szabó Pál regénye rádióra al­kalmazva. I. rész. 20.59: Sikerlista 1973J július. 21.39: Mozart: g-moll szimfónia. K 183. 22.20: Tíz perc külpolitika. 22.30: Berlinből jelentjük. 22.55: Agay Karola énekel, Szendrey Karper László gitározik. 23.15: ys királya. Részletek Laio operájából. 0.10: Tabáni legenda. Részletek Szirmay Albert—Kristóf Károly operettjéből. PETŐFI 8.05: Chopin-zongoraművek, Liszt-dalok. 9.03: Kálmán Imre operettjei­ből. ;).T>: Könyvek, tájak, emberek. 10.00: Zenés műsor üdülőknek. 12.03: Operaegyüttesek. 13.03: Kórusok, hangszerszólók. 14.00: Randevú — kettőtől hatig... A Petőfi-rádió . zenés délutánja. 18.10: Riportműsor. 18.40: Éneklő világ. 19.05: Suppé: Pikk Dáma — nyitány. 19.13: Beethoven: d-moll szorá- ta. Op. 31. 19.33: l atin-amerikai históriák. 19.53: Jó estét, gyerekek! 20.25: ÜJ könyvek. 20.28: Nóták. 21.00: Köszöntjük a 70 éves Ajtay Andort. Vokális zene. 23.15: Bigband-felvételekből. 3. MŰSOR 15.55: Kapcsoljuk a Bayrenthi Festspielhaus-t. Wagner: A Nibelung gyűrűje, fii. Siegfried. Háromfel- vonásos zenedráma. Közben kb. 17.20: Jóka ördöge. Arán; János regéjének rádióváltozata. Kb. 18.10: A zenedráma közve­títésének folytatása. Közben kb. 19.35: Rádiószínház. Partita sze- kercére és fűrészre, öt költői tételben. Staniszlaw Groehowiak rádiójávéka. Kb. 21.55: Külföldi tudósoké a szó. Kb. 22.10: A dzsessz kedvelői­nek. 22.38: Kamarazene. MA: KSC—KTE előkészületi mér­kőzés lesz ma, kedden délután 17 órakor a Széktől Stadionban. A két kecskeméti együttes a hé­ten kétszer is talákozik. Pénte­ken 16.30-kor a Városi pályán kerül sor a második mérkőzés­re. A Kecskeméti ■ SC labdarúgó csapata szerdán 17 órai kezdet­tel is játszik előkészületi mérkő­zést a Széktói Stadionban. Az ellenfél a Szarvasi Főiskolai Spartacus NB III-as csapata lesz. Gólzápor Kiskőrösön Budapesti Honvéd— Kiskőrösi Petőfi Spartacus 12:0 (7:0) Kiskőrös, 800 néző, vezette: Bányai. Bp. Honvéd: Bicskei — Kele­men (Lukács), Ruzsinszki (Mor- gós). Egervári —■ Pál, Szűcs — Pusztai, Kocsis, Pintér, Csepre- gi (Bódi), Kozma. A Honvéd könnyedén játszott és látványos játékkal nagyará­nyú győzelmet aratott Kiskőrö­sön. Góllövők: Kozma 5, Kocsis 3, Pintér 3, Csepregi. Nyári TOTÓ Kúp NB I. B. 1. Oroszlány 2. KSC 3. Dorog 4!. Eger 1. FÖSPED 2. Szegedi D. 3. Vác 4. Kiskunhalas A-CSOPORT 5 2 2 1 9-6 6 5 2 2 15-56 5 2 — 3 6-6 4 5 1 2 2 5-8 4 5 3 2 — 10-2 8 5 2 2 1 5-4 6 5 2 — L 4-6 4 2 3 2-9 2 NB n. DÉLI CSOPORT 5 — NB n. PESTI CSOPORT 1. Gyöngyös 2. III. kér. 3. KTE 4. Esztergom 5. ÉPGÉP fi. KISTEXT 71. KELTEX 8. Láng 5 3 2 5 3 1 5 3 — 5 2 — 5 12 5 1 2 5 2 — 5 1 1 — 12-3 8 1 20-8 7 2 14-9 6 3JL2-3 4 2 13-14 4 7Dti.r <ti 2 4-15 4 3 6-20 4 3 10-14 3 ! NB III-AS CSOPORT 1. Kiskunfélegyh. 2. Sashalom 3. Lehel 4. Hatvan 5. Bp. Vegyim. 6. Postás SE 7. Gázművek 8. UFC 5 4 1 — 18-5 9 5 3 2 - 9-4 8 5212 13-9 5 5 2 1 2 8-112 5 5 2 — 3 8-7 4 5 1 2 2 5-9 4 5 1 13 5-11 3 5 1—4 3-12 2 TISZA-TÚRA Vasárnap a Szamos csengeri hídfőjétől 30 résztvevővel elindult a hatodik nemzetközi Tisza-túra. amely a Szamoson, a Tiszán és a Dunán át érkezik majd Belg- rádba. A csónakosok 29 nap alatt teszik meg a csaknem 600 kilo­méteres víziutat. A sportolók ma Vásárosna- ménynál érik el a Tiszát augusz­tus ötödikén Tokajnál csatlakoz­nak hozzájuk a bodrogi, lé-án Csongrádnál a körösi túra részt­vevői . A túra augusztus 18-án érke­zik Szegedre, 26-án pedig utolsó állomására: Belgrádba. TOTÓ 1. Eger—Dóriig 1 2:0 2. KSC—Oroszlány X 0:0 3. KKFSE-Várpalota 1 2:0 4. G.-MAVAG—Budafok 2 0:2 3. FÖSPED—Vác 1 2:0 6. Pápa—Győri E. X 1:1 7. Z. Dózsa—K. Rákóczi X 0:0 8. BVTSK-MGM 1 2:1 9. Borsodi B.—Nyíregyh. 1 4:2 10. Láng—KIS TEXT X 2:2 11. Gyöngyös—ül. kér. 1 3:0 112. Esztergom—KTE 1 3:0 13. Törekvés—Cegléd X 1:1 +1. 14. KELTEX—ÉPGÉP 1. 4:3 A 30. heti totónyeremények a következők: 13 találatos három darab, 166 251 forintos nyere­ménnyel, ebből 13 plusz 1 talá­latos egy darab, a nyeremény.és a jutalom együtt 350 974 forint. 12-es 127 darab, nyereményük egyenként 2618 forint. 11 talála­tos 1277 darab, nyereményük 260 forint^ a tíztalálatosok száma 9060 dárab, 55 forintot nyertek. A közölt adatok tájékoztató jel­legűek. Ferencváros—Dél-Bács megyei válogatott 5:0