Petőfi Népe, 1973. július (28. évfolyam, 152-177. szám)

1973-07-17 / 165. szám

1973. július 17. • PETŐFI NÉPE • 7 SPORT-SPORT-SPORT Elkészült a pálya Szokatlan akadály ESEMÉNYEK a futballpályán Még a 11-es is kimaradt Kecskeméti SC—Egri Dózsa 0:0 Kecskemét, 600 néző, vezette: Szabó J. Kecskeméti SC: Kurucz (Divi- nyi) — Herbály, Gubacsi, Ko­vács — Kecskés, Szabó — Osko- lás, Tóth, Czirkos (Garaczi), Csik, (Kókai), Kutasi. Edző: Molnár Ferenc. Egri Dózsa: Csank — Szűcs, Lakatos, Bajnóczi — Szegő, Pat- varos — Csató, Ambrus I., Ko­vács, Patkós (Ronyecz), Balajti Edző: Nagyszalókí András. A nagy melegben kecskeméti támadásokkal kezdődött a játék. A 2. percben a kaputól 22 mé­terre Csiket ollóba fogták. A sza­badrúgást Szabó élesen küldte a kapu mellé. Az 5. percben Csató beadásánál ketten is lesen voltak és Baiajti a hálóba rúgta a lab­dát, de a gól természetesen ér­vénytelen volt, Az egriek marad­tak támadásban. A vendégek csatársora, élén Kováccsal és Ambrus I-gyel, egyre-másra ve­zette a veszélyes támadásokat. A 9. percben Kovács szabad­rúgását Kurucz bravúros öklözés- sel hárította. A 13. percben jobb oldali támadás végén Tóth ha­gyott ki biztosnak látszó gólhely­zetet. Közelről emelt a kapu fö­lé. A következő percben Csik már az egész Dózsa-védelmet kicse­lezte, de Csank rávetődéssel mentett. A 17. percben Ambrus I., nagy lövése a jobb oldali kapufáról pattant vissza. A 20. percben egy váratlan hazaadás okozott izgalmat, amit Kurucz csak nehezen tolt szögletre. A 23. percben Ambrus 1. ki ugorva a kapu fölé bombázott. A 25. percben Oskolás egy cselsorozat után gyatrán a kapu mellé lőtt.% A 28. percben Tóth a jobb szélről ívelt a kapu fölé. A félidőig az egriek irányítot­ták a játékot. A 38. percben Ko­vács nagy helyzetben a kapu mellé küldte a labdát. A 40. percben. Czirkos lőtte közelről mellé Tóth átadását, majd Szűcs futott fel és belőtt?, labdáját Sza-' bó szögletre fejei d. A 45. perc­ben Kovács 2Í. «méterről nagy erejű szabadrúgást küldött kapu­ra, amit Kurucz remek érzékkel ütött a kapu tőié. Szünet után a kecskemétiek kissé megemberelték magukat és vezettek néhány gyors támadást. Az 53. percben Kókai egy szép kiugrás után gyengén lőtt a ka­pus kezébe. Az 58, percben Ko­vács lövését Divinyi el vetőd ve A védés közben a kapus meg­sérült és az egriek cseréltek. A közben mezőnyjátékosnak kiment Csank állt vissza a kapuba és Ronyecz a továbbiakban a bal szélen statisztált. A 73. percben Ambrus I. kö­zelről Divinyibe rúgta a labdát, A 77. percben Ambrus I. labdá­ja az ötösön, teljesen tisztán, a kapu közepével szemben találta Csatót, a csatár azonban any- nyita meglepődött, hogy a kö­zönség nagy derültségére a lába között elgurult a labda. A 84. percben Garaczi labdá­jával Kókai elfutott, de a be­adást Csank lehúzta. A 90. perc­ben még egy hatalmas helyzet A Kecskeméti TE labdarúgó- szakosztályától kapott értesülé­sünk szerint a KTE csapata va­sárnap is a belsővárosi pályán játszik. Mint azt Berki Zoltán szakosztályvezető elmondta, a pálya középső részének újbóli gyeptéglázása elkészült, és így a plakátok hirdetésével ellentét­ben vasárnap már a saját pá­lyáján játszik az új NB Il-es csapat Teljesen bizonytalan, hogy hol játsz- sza le az első fordulóbeli KEK-mér- kőzését a Borussia Mönchengladbach. Izlandi ellenfelének, az L. B. Vest- mannaeyjar-nak a pályáiét ugyanis egy vulkánkitörés után olyan maga­san borította el a hamu, hogy csak a kapuk felső lécei látszanak ki. Lehet­séges, hogy az izlandi csapat Reykja- vikba viszi a mérkőzést, vagy pedig lemond a pályaválasztó jogáról és mind a két találkozóra az NSZK-ban kerül *sor. Játékvezető a »vádlottak padján« A miniszterelnök sietve elhagyta a pályát • Ez az a helyzet, amire azt szokták mondani, hogy oda rúghatja a csatár, ahová akarja. Tóth nyilván nem fölé akarta, de mégis oda ment a labda. fogta meg. A 62. percben Garaczi futott el. Beadását Oskolás ügye­sen átlépte és a teljesen tisztán álló Kókai kapásból a kapu fölé lőtte. A 64. percben Oskolás ug­rott ki. A 16-osön belül lerántot­ták, s a labdát mégis a hálóba továbbította. ■ A játékvezető csak ezután fújt és gól helyett 11-est ítélt. (Dön­tő tévedés volt.) A büntetőt Szabó élesen rúgta a jobb sa- sarokrá, de Ronyecz is oda ve­tődött és szögletre ütötte. maradt ki. Garaczi a jobb kapu­fával szemben állva, az ötösről az üres kapu helyett gyámoltala­nul öt méterrel a bal kapufa mellé célzott. A KSC-ből Kurucz, Divinyi, Oskolás és a szünet után Kecs­kés játszott jól. Az Egri Dózsa jóval több állandó csapattagot szerepeltetett. Kovács, Ambrus I., Szűcs, Lakatos és Csank játéka emelkedett ki. Merényi Béla A szünet után remekelt a KTE Kecskeméti TE—Vasas Láng 3:2 (0:2) Bp., Rozsnyay út, 400 néző, vezette: Endes. KTE: Varga — Tormási. Könyves (Komáromi II.), Vi- rágh — Dobó, Bende II. — Má- nyoki, Porhanda, Franczkó, Bán- hidi, Balatoni. Edző: Varga Béla. . V. Láng: Furák — Rozsnyai, Szili, Mihalovics — Bazsó, Var­ga — Horváth, Prandóczki, Sár­vári, Ács, Oglizán. Edző: Gulyás Géza. Fergeteges hazai rohamokkal kezdődött a játék. Á 3. percben Franczkó hibás átadása Hor- váthoz került, aki 18 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. 0:1. A 4. percben Bánhidi nagy hely­zetben a kapusba lőtte a labdát. A 7. percben Dobó sarokkal Bánhidihez továbbított, a csa­tár lövését Furák nagy bravúr­ral védte. A 22. percben Köny­ves és Oglizán futott a labdáért. Az utóbbi érte el, és közelről a hálóba vágta. 0:2. A gól után feljött a KTE, és egymás után öt szögletet értek el. Szünet után a KTE támadá­saival folytatódott a játék. Az 52. percben közvetett szabadrú­gásból Bánhidi—Komáromi vál­tás után Dobó kapta a labdát, és nagy gólt lőtt. 1:2. Állandó KTE-fölény mellett sok szép támadást vezetett a kecskemé­ti csapat. A 63. percben Komá­romi labdáját Porhanda fordu­lásból^ a hálóba emelte. 2:2. A 70. percben Prandóczki nagy lö­vését Varga hárította. A 73. percben Bánhidi egyéni játék után megszerezte a győztes gólt. 3:2. A 80. percben Balatoni ha­gyott ki nagy helyzetet, majd Bánhidi cselezett, de nagy hely­zetben, síkos talajon nem tudta eltalálni a labdát. A 87. percben még Varga bravúrosan védett egy szabadrúgást. A második félidőben mutatott nagyszerű játékkal a KTE-nek sikerült megfordítania a vesz­tésre álló mérkőzést. Jók: Var­ga, Virágh, Bende II-, Mányoki, Bánhidi, Balatoni. Az UEFA, az európai labdarú­gás csúcsszerve mindent elkövet annak érdekében, hogy a külön­böző kuDakÜzdelmek a lehető legsportszerúbb keretek között bonyolódjanak. A „drákói” rend­szabályok hoztak ugyan némi ja­vulást. hiszen a BEK és az UEFA Kupa döntői, a nagv tét ellenére is a legnagyobb rendben folytak le. Sainos. nem mondható el ez a? utóbbi két évben rendezett KEK-döntőkről. Már tavalv Barcelonában, te­hát semleges pályán rendezett Glasgov Rangers—Dinamó Moszk­va ICEK-döntő alkalmával a já­tékvezető és a rendfenntartó kö­zegek minden erőfeszítése ellené­re is botrányos jelenetek játszód­tak le. A mintegy 25 000 lelkes (néha túl lelkes) skót szurkolók, farzsebükben az elmaradhatatlan whiskys üvegekkel, amikor ked­venceik már ?:0-ra vezettek átug­ráltak a pálvát övező kerítésen, s mintegy százan lenték el a gyep­szőnyeget. s emiatt a játékveze­tőnek bizony többször is meg kel­lett szakítania a játékot., Bár a szovjet csapat nagyszerűen haj­rázott és két gólt is szerzett, a játék úiabb és úiabb kényszerű megszakításai megtörték lendüle­tét, végül is 3:2-es eredmény­nyel vesztesként hagyták el a já­tékteret. amelyet a beözönlő skót szurkolók, mindent törve-zúzva „csatatérré” változtattak ... Ennyit a múltról... A máius 16-án Szalonikiben, ugyancsak semleges pályán ren­dezett Leeds—Milan KEK-dön- tőn. az UEFA a hagyományos szokásoknak megfelelően a ren­dező ország 1. számú FIFA-bíró- ját. a nemzetközi porondon is eléggé ismert Christos Michasl (tavaly a Belgrádban rendezett harmadik és a NEK négyes dön­tőbe jutásért folyó Magyaror­szág—Románia találkozót vezette kitűnően. A szerk.) jelölték. Amit Michas e mérkőzésen produkált, az nemcsak a szakem­bereket. hanem a világsajtót is megdöbbentette. Hadd idézzük a tekintélyes és egyben semleges zürichi „SPORT” beszámolóját: — „Michas ítéleteivel olyan kirívóan sújtotta az angol csapatot, hogy mindenképpen joggal merült fel a megvesztegetés gyanúja!” „Gö­rögországban az utóbbi időkben nemegyszer fordultak elő botrá­nyok Michassal kapcsolatban.” A Milan—Leeds KEK-döntő után Kemény mérkőzés volt Postás SE—Kiskunfélegyházi Vasas 1:1 (1:1) Budapest. 100 néző, vezette: Zentai. Kkfházi Vasas: Gulyás — Fa­ragó, Sahin, Dongó. Iványi I — Varga, Karsai — Rigó, Farkas, Patyi, Iványi II. (Jemei). Edző: Lantos János. A kitűnő talajú Postás-pályán mintegy negyedórán át barátsá­gos játszadozás folyt. A Ifi­percben Gulyás kétszer is szé­pen hárította Iglói lövését. A 26. percben Karsai—Varga ado­gatás végén Farkas nyolc mé­terről lőtt a bal sarokba. 0:1. A gól után durva játékba kezdett a budapesti csapat. Egymást követték a szándékos beiemené- sek. Végül a 35. percben a Far­kassal szemben elkövetett dur­vaság után Vasst kiállította a különben eléggé gyenge kezű játékvezető. A ^8. percben Iglói átesett Iványi I. lábán, a játék­vezető 11-est ítélt, amit Iglói értékesített. 1:1. A szünetben hatalmas ,eső zú­dult a pályára, a talaj csúszós lett,' s a második félidő a labda­rúgás helyett inkább a pankrá- cióhoz hasonlított. A 10 ember­rel játszó hazaiakkal szemben a Vasas-játékosok inkább a tes­ti épségükre vigyáztak. A 85- percben még a Postás edzője is megsokallta, és a saját játékosát hívta le a pályáról egy kirívó durvaság után. Jók: Sahin. Ivó- nyi I., Karsai, Rigó, illetve Kal- denecker, Iglói. Pálfi József Vác, 200 néző. Vezette: Tompa. Vác: Drajko — Horváth, Kris- ka, Böhm — Szunyogh (Kurtán), Pálinkás — Balogh, Fedor, Ko­vács, Bednárik, Ozsván. Edző: Szigeti Ferenc. Kiskunhalas: Dörnény — Kiss II., Kiss I., Földes, Jáger — Ud­vari, Tóth IV. — Szőke, Trun-kos, Perényi, Oláh, Csermák. Edző: Virágh István. A mérkőzés előtt zápor ömlött a pályára. Nem tartott sokáig, de a talaj csúszós lett és így nehe­zen lendültek játékba a csapatok. Az 5. percben baloldali támadás végén Ozsván az elcsúszó Dö- mény mellett a bal sarokba lőtt. 1:0. A 12. percben szöglet után Döméy kezéből kicsúszott a lab­Vihar miatt félbeszakadt Váci Híradás—Kiskunhalasi MEDOSZ 2:0 (2:0 félbeszakadt) • Michas Christos görög FIFA­játékvezető. Georgios Dedes. a Görög Labda­rúgó Szövetség elnöke így nyilat­kozott: — „Michas működése saj­nos. nem volt ió reklám a görög labdarúgósport részére.” Az egyik macedóniai újság szé­gyenletesnek bélyegezte Michas működését és megjegyezte, hogy ezzel alaposan aláásta a görög já­tékvezetők nemzetközi tekinté­lyét. A mérkőzés utáni hangulatra jellemző volt az is. hogy a gö­rög miniszterelnök, akinek a ku­pa átadása alkalmával díszünnep­ségen jelen kellett volna lennie, sietve elhagyta ä pályát, csak azért, hogy ne kelljen Michassal is kezet fognia. Sőt a mérkőzés után a semleges helyi közönség is tüntetett Michas ellen, akit csak a kivezényelt katona­ság tudott megmenteni a „nép­ítélettől”. De mindennél többet mond az olaszok meglepően tárgyilagos bí­rálata. akik a tv-nézők milliói­val együtt megállapították, hogy az AC Milan helyett Christos Michas győzte le a Leeds United csapatát. . . Michast — mint arról sajtóje­lentések beszámoltak — az UEFA Játékvezető Bizottsága egyelőre „pihenteti!!”... Joggal felmerül a kérdés: vaion ez megfelelő elégtétel-e a vesztes Leeds-nek? Somos István NYÁRI TOTO KUPA NB I. B. A-csoport 1. Dorog 3 2—1 6-3 4 2. Oroszlány 3 1 1 16-5 3 3. Kecskemét 3 1114-53 4. Eger 3 — 2 12-5 2 NB U. Pesti csoport 1. III. kér. 3 2 1 — 15-5 5 2. KTE 3 2—1 10-3 4 3. Gyöngyös 3 12-5-1 4 4. EPGEP 3 12-7-6 4 5. KISTEXT 3 1111-7 3 6. Láng 3 1-26-8 2 7. KELTEX 3 1—2 2-12 2 8. Esztergom 3-------3 3-7 — N B II. Déli csoport L Szegedi D. 3 2 1-5-35 2. FOSPED 3 1 2-3-1 4 3. Kiskunhalas 2 — 1 11-2 1 4. Vác 2----------2 1-4 — M egjegyzés: A Vác—Kiskunhalas félbeszakadt mérkőzés eredményét nem' számítottuk be. NB Iir-as csoport 1. Kiskunf. 3 2 1 — 12-4 5 2. Bp. Vegyim. 3 2 — 1 7-3 4 3. Sashalom 3 1 2 — 3-2 4 4. Gázmüvek 3 1114-43 5. Hatvan 3 111 6-8 3 ' 6. Postás 3—21 2-3 2 7. UFC 3 1—2 2-7 2 8. Lehel 3—12, 3-8 1 Üjabb klub, a Ferencváros is nyilvánosságra hozta, hogy kiket igazol, illetve kik azok, akik el­hagyják a zöld-fehéreket. A bajnokság második helyezettje mindössze néhány új játékossal erősít, így Dómján László kapus a Pénzügyőröktől és Mérei György balösszekötő a Hatvani Kinizsitől kerül a csapathoz, míg a pécsi Máté János ügye még nem zárult le. • A lipcsei Werner Seelenbinder birkózó-emlékversenyen magyar sportolók is szerepeltek. A kö­töttfogásban az 52 kg-os kate­góriában Doncsecz József első helyet szerzett, 62 kg-ban Réczi második lett. Szabadfogásban a 68 kg-os súlycsoportban Kocsis ezüstérmet, a 74 kg-ban Rusz- nyák bronzérmet szerzett. * Messinában befejeződött a nemzetközi női kosárlabdatoma. A magyar válogatott az utolsó mérkőzésen 45:43 (28:21) arányú vereséget szenvedett Olaszor­szágtól, s így végeredményben ötödik lett. A torna másik ered- • ménye: Kínai Népköztársaság— Románia 63:58 (23:28). Végered­mény: 1. Olaszország 10 pont, 2. Kínai Népköztársaság 8 pont, 3. Jugoszlávia 6 pont, 4. Romá­nia 4 pont, 5. Magyarország 2 pont, 6. Olaszország ifjúsági vá­logatottja 0 pont. Szakonyi csúcsot javított A Kecskeméti Városi Atlétikai Szövetség az elmúlt hét végén rendezte meg Kecskemét város összetett felnőtt és ifjúsági baj­da és Szunyogh a hálóba fejelte. 2:0. \ A szünet után a MEDOSZ sor­ra vezette a támadásait. Jáger erős lövése alig szállt mellé. A 60 percben Oláh sarokkal visz- szajátszott Csermák elé és a szél­ső lövése a lécről vágódott ki. A 63. percben Fedor lövése pattant) le a kapufáról. A labdát Tóth IV. gyorsan szögletre vág­ta. A 75. percben hatalmas zápor zúdult a pályára. A villámlások veszélyeztették a játékosokat és a játékvezető — nagyon helye­sen — lefújta a mérkőzést. Jók: Kriska Szunyogh, Pálinkás. Kur­tán, illetve: Oláh, Csermák, Pe­rényi. Kiss II. Szalai László MAI MŰSOR TELEVÍZIÓ műsora. 17.23: Hírek. 17.30: Fiatal előadók 18.00: Papírsárkány. 18.40: Radar. 19.10: Reklámmüsor. 19.15: Esti mese. 19.30: TV-híradó. 20.00: Önök kérték... 21.30: Kicsoda — micsoda? 22.15: TV-híradó — 2. kiadás. KÍSÉRLETI (2.) MŰSOR 20.00: Társadalmi előítéletek. IV. rész: Cigányok és magyarok. 20.35: Egy új nap hajnala. UNICEF-kisfilm. 20.50: Laura. (Valakit megöltek.) Magyarul beszélő ameri­kai fiún. KOSSUTH 8.20: Barokk muzsika. 9.00: lfarsan a kürtszó! 9.35: Népi zene. 10.05: Radnóti Miklós versei. 10.31: Ravel — A gyrrnvek és a varázslat. 11.30: Füvószene tánerítmusban. 11.38« Mi a nemzeti múlt? 12.20: Ki nyer ma? 12.35: Melódiákoktól. 13.41: Törvénykönyv, .ló lenne egy hétvégi ház... 13.56: Kóruspódium. 14.08: Mackó gitárral. Fésűs Éva mesejátéka. 15.10: Táncoló lengyelek. A Varsói Rádió népzenei összeállítása. II. rész. 15.23: Láng István: Concerto bucolico. * . 15.38: Könnyűzene-hangszer- szólók. 15.48: Petőfi-kalendárium. 15.59: Hallgatóink figyelmébe! 16.00: A világgazdaság hírei. 16.06: Cyprian Norwid lengyel költő versei. I $.31: Mól (lován Stefánia és ' Kováts Kolos énekel. 17.05: Népdalgyűjtő úton Bartók Béla nyomában. 40. rész. Horvát-—magyar népzenei kapcsolatok (IL). 17.30: Angyalföld 1973. Dokumentumműsor. 18.00 18.30 19.25 20.25: 20.53 22.20 22.30 23.00 23.14 0.10; vi­Könnyüzcnei Híradó. A Szabó család. Egy rádiós naplójából. Beszélgetés dr. Bekay lághírű sívszebész- professzorral. Varsói muzsikusok. Tíz perc külpolitika. Händel operáiból. Himnuszok az éjszakáin*/.. Novalis költeménye. Nóták. Nicanor Zabaleta hárfá/.ik. 14.00: 14.50 18.10: 18.25: 18.55 19.15: 19.54: 20.25: 20.28: PETŐFI 8.05: Sybill. Operettrészletek. 9.03: Kamarazene. 9.53: Könyvek, tájak, emberek. 10.00: Zenés műsor üdülőknek. 12.03: Szimfonikus zene. 21.38: 22.20 23.15 Randevú kettőtöl-hatig... Találkozás a stúdióban. Olvasólámpa. Pedagógiai és közművelődési lap­szemle. Chopin-keringők. Könnyűzenei újdonságok. Bukósisak. Vészi Endre rádiódrámája. Jó estét, gyerekek! CJj könyvek. A Rádió Dalszínháza: Hét pofon. Musical hét részben. V. rész. Aszlányi Károly regénye rádióra alkalmazva. Nőkről — nőknek. Az újítások, a találmá­nyok és a nők. Népdalcsokor. Varsói slágerkoktél. Századunk zenéjéből. • Szakonyi János nokságát. Kevés induló ellenére is nagyszerű eredmények szü­lettek. A négy megyei csúcs kö­zül is kiemelkedik Szakonyi Já­nosnak a tízpróba magasugró számában elért 198 centiméteres eredménye. A tízpróbában 300 ponttal javította meg' a régi if­júsági megyei csúcsot. Rajta kí­vül Bélák és Király is a koráb­bi csúcs feletti pontszámot érte el. A háromfős csapat 15 057 pontos teljesítménnyel új me­gyei ifjúsági csúcsot állított fel. Végül a KSC öt atlétájának ma­gasugró csapatbeli átlagteljesít­ménye is megyei csúcs: 179,6 centiméter. A nők versenyében Endre 3000 ponton felüli teljesítményt nyújtott ötpróbában. EREDMÉNYEK: Felnőtt, férfi tízpróba: 1. Ta­tai Károly 4706, 2. Zsoldos 4222 ponttal. Férfi, ifjúsági tízpróbában: 1. Szakonyi János 5189 (megyei if­júsági csúcs), 2. Bélák 5036, 3. Király 4878 ponttal. A nők versenyében: !• Endre Gabriella 3172 ponttal. Az ifjú­ságiak mezőnyében: 1. Dancsó Mária 2986 ponttal. 3. MŰSOR 18.1«: Magyar zeneszerzők. 18.40: A dzsessz kedvelőinek. 19.od: Hangverseny kortárs len­gyel szerzők műveiből. Közben: Kb. 19.4«: Láttuk, hal­lottuk — a színházban és a moziban. Kb. 2«.««: A hangversenykö/ve- títés folytatása. Kb. 20.40: Operaáriák. 21.25: Világslágerek zenekari feldolgozásban. 21.45: Külföldi tudósoké a szó. Autoimmun betegségek. Dr. Tadeusz Morzelski varsói orvos-professzor írása. 22.0«: Zenekari müvek. TOTÓ 1. Oroszlány—Dorog 2. KSC—Eger 3. KKFSE—Budafok 4. Szegedi D.—FÖSPED 5. Győri E.—Győri D. o. Pápa—KOMÉP 7. Táncsics—Rákóczi 8. DEAC-MGM 9. Láng—KTE 1«. EPGEP—Gyöngyös Ll. DVSC—MÁV DAC 12. SZVSE—PVSK 13. Törekvés—Szóin. MÁV 14. Borsodi B.—Kudabánya fi • 15. Zala. Dózsa—Máza-Sz. 2 0:2 x 0:0 2 1:5 x 1:1 2 0:5 1 2:0 * 2 0:2 1 1:0 2 2:3 x 1:1 törölve 2 2:3 1 3:1 1 2:1 X 0:0 A 28. heti totonyeremények az ille­tek levonása után a következők: 13 és 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. 12 talnlatos 31 darab, nye­reményük egyenként 20 994 forint, ll tnlnlntns 338 darab. nyereményük egyenként 99« forint, a 1« talrtlatosok szama 2882 darab. nyereményük * gyenként 175 forint, a jövő hetre át­menő jutalomosszeg 450 830 forint. (Vili)