Petőfi Népe, 1972. szeptember (27. évfolyam, 206-231. szám)

1972-09-22 / 224. szám

Dózsa győzelem Fajszon Kecskeméti Dózsa — Fájsz 7:1 (4:0) Fájsz, 700 néző. Vezette: Kávai. Kecskeméti Dózsa: Gór — Gyorsa, Lantos (Kecskés), Kreidli — Diószegi, Lutz — Oskolás, Molnár, Szabó, Koós Zsidai (Padlás). Edző: Piber István. Fájsz: Rácz (Márkó) — Kollár, Débics, Lajtos — Varga, Galambos, — Hor­váth K., Gombkötő I., Hor­váth Gy. (Árvái) Gombkö­tő II., Ádám. Edző: Fejes Gábor. A mérkőzés előtt az úttörők mindkét csapatot virággal köszöntötték. Már az első percben a fajsziak hálójában táncolt a labda. Koós szögletét Molnár a kapufára lőtte. A labda visszapattant Mol­nárhoz, majd Koós kapta és a hálóba lőtte. 1:0. A 10. percben Gyorsa szabálytalansága miatt sza­badrúgáshoz jutott a Fájsz. Ezt Gombkötő I., a kapu fölé lőtte. A 15. percben két szögletet is rúgtak a hazaiak. A második átszállt a védők fölött, de a fajszi csatárok is lemaradtak. A 19. percben a Dózsa jutott 25 méteres szabadrúgás­hoz. Lutz csavart lövése a sorfalat megkerülve vágó­dott a hálóba. 2:0. Ekkor már nagy fölény­ben játszott a Dózsa, de sorra hagyták ki a jó hely­zeteket. A 32. percben pél­dául Szabó emelkedett fel nagyszerűen fejelni, de a labda fölé szállt. A 38. percben Molnár— Szabó összjáték után Szabó egy csellel becsapta a vé­dőké'. és laposan lőtt a há­lóba. 3:0. A 40 percben 22 méter­ről ismét Lutz rúgott sza­badrúgást. A lövése a sor­falon irányt változtatva ju- toiL . kapuba. 4:0. Az 50. percben Zsidai beadását Szabó fejete ka­pura, a kapus azonban szöletre ütötte. Az 54. pej-c- ben Koós beadását Szabó fejete a hálóba. 5:0. A 60. percben Oskolás beadását Diószegi rálőtte. A kapus kiütötte a labdát, végül Koós közelről a ka­pu fölé vágta. A 62. perc­ben Oskolás futott el. A beívelt labdáját Koós fut­tából vágta a hálóba. 6:0. A 64. percben Gombkötő I. küldött hatalmas lövést a kecskeméti kapura, amit Gór szögletre hárított. A 66. percben Koós átdásával Molnár ugrott ki a védők közül és a hálóba lőtt. 7:0. A 78. percben szögletet íveltek a hazaiak. A be­ívelt labdát Gombkötő I. a kapu fölé vágta. A 90. percben 20 méteres szabad­rúgáshoz jutott a Fájsz. Débics lövését Gór csak kiütni tudta. A labda is­mét Débics elé került, aki most már a hálóba helyez­te. 7:1. A lelkes fajszi csapat nem tudta megakadályoz­ni a kecskemétiek nagy­arányú győzelmét. Jók: Kreidli, Diószegi, Lutz, Molnár, Kóos, illet­ve: Markó, Kollár, Débics, Lajtos, Ádám. A szakszervezeti lövészverseny megyei döntője A fegyveres erők napja tisztelétére a megyei hon­védelmi hét keretében szeptember 24-én kerül megrendezésre Kecskemé­ten a szervezett dolgozók lövészversenyének megyei döntője, A megyei döntőt munka­helyi tömegversenyek, illet­ve válogató versenyek előz­ték meg. Ezeken 129 mun­kahelyről, 13 ezer dolgozó vett részt, s ez a szám messze túlhaladja a koráb­bi évek eredményeit. A munkahelyi versenyeket a járási, valamint városi dön­tők követték, amelynek leg­jobbjai szereztek jogot a Kézit abda Kiskőrösi Petőfi— Magyar Pamut 7:6 (3:3) NB II. női, Kiskőrös, ve­zette: Szécsi. Kiskőrös: Kosa — Sze- rényi, Mayer, Krepeta — Szabadi, Domonyi, Máténé. Csere: T. Nagy, Dezső, Szentes. Edző: Martinovits László. A vendégcsapat lőtte az első gólt, majd a félidőig kiegyenlített küzdelem folyt. Szünet után a Kis­kőrös három gólos előnyt szerzett, de a befejezés előtt több védekezési hi­bát követtek el. s a ven­dégcsapat szépített. Góllö­vők: Máténé 3, Domonyi 2, Szabadi, Mayer. Jók: Mayer, Máténé. Kiskunhalasi MÄV— Kinizsi Sörgyár 6:5 (2:2) NB II. női. Budapest, 100 néző, vezette: Csengődi. Jól rajíolt megyei ifjúsági válogatottunk A Magyar Labdarúgó- Szövetség ifjúsági bizottsá­ga az idén is megrendezi a megyei ifjúsági labdarúgó­válogatottak tornáját. A területi versenyen megyénk Szolnok, Békés és Csong- rád megyékkel került azo­nos csoportba. Néhány éve már megyénk válogatottjá­nak a területi ifjúsági tor­nákon csak a sereghajtó szerepe jut. Éppen ezért egy kissé szorongva tekin­tettünk az első találkozó elé, amely Gyulán a tava­lyi első helyezett Békés megye ellen került sor. Egy évvel korábban ettől a csapattól 6:1 arányú ve­reséget szenvedett megyei válogatottunk. Az idén úgy látszik a felkészültség job­ban sikerült, s csapatunk értékes döntetlennel tért haza. Békés megye—Bács megye 1:1 (1:1) Gyula, 300 néző, vezette: ifj. Szabó. Bács megye: Horváth — Garaczi, Nagy J., Seres, László — Szegő, Barabás — Gyulánszki, Kovács (Szűcs), Czirkos, Nagyhe­gyese Edző: Czagány Mi­hály. Az első negyedórában ki­tűnő középpályásaink ré­vén Bács megye vette át a kezdeményezést. A 6. percben Szegő. Barabás tá­madás végén Czirkost a lövés pillanatában hátulról felvágták. A 10. percben büntetőből szerezte meg a vezetést a békési csapat. Garaczi a 16-oson belül becsúszva szerelte a hazai csatárt, a labda már túl volt az alapvonalon, ami­kor a játékos elesett. A játékvezető 11-est ítélt, s ezt értékesítették. 1:0. So­rozatos támadás után a 23. percben született meg az egyenlítés. Czirkos balol­dalra sodródott beívelt lab­dája a kapus feje fölött a felső sarokba hullott. 1:1. Továbbra is Bács megye támadott, de a lesre ját­szó békésiek védelmét nem tudták áttörni. Néhány nagy helyzet is kimaradt, előbb Nagyhegyesi, majd Kovács hibázott biztos gól­helyzetben. A mindvégig izgalmas, nagy iramú mér­kőzésen, ifjúsági válogatot­tunk lelkesen és jól ját­szott. Kkh. MÁV: Takács — Szőke, Paczolayné, Erdész — Riegler, Szabó, Kovács. Csere: Heródek, Takács M. Az első félidőben a ha­zaiak kétszer is vezettek. Végül kiegyenlített első fél­idő után a MÁV kezdett jobban és 5:3-ra elhúzott ellenfelétől. A befejezés előtt két perccel hetesből elért góllal biztosította győ­zelmét a MÁV. Góllövők: Kovács 4, Paczolayné, Rig- ler. Szegedi Építők— Kecskeméti Építők 24:13 (11:7) NB Il-es férfimérkőzés, Szeged, vezette: Antal, He­gedűs. K. Építők: Farkas I. — Ronkó, Deák, Szabó, — Su­dár, Kontra, Varga. Csere: Hódos, Kiss, Farkas II., Bo. gasov. Tollas. Edző: Cza­gány Károly. Motorhiba miatt későn érkeztek meg a kecskemé­tiek, és kapkodva kezdték a játékot. A szegediek már az első félidőben biztosítot­ták előnyüket amit szünet után tovább növeltek a tak­tikailag alacsony színvona­lon játszó kecskemétiekkel szemben. Tiszaföldvár— Kiskunhalasi Spartacus 21:16 (10:7) NB Il-es férfimérkőzés, Kiskunhalas, 50 néző, ve­zette: Orczyfalvy, Szőke. Kkh. Spart.: Pintér — Ternyák, Derűs, Vince — Zseni, Papp, Boros. Csere: Farkas, Nagyapáti. Négy hetest hagyott ki­használatlanul a kiskunha' lasi csapat. Gyenge véde­kezése következtében egy­más után kapta a gólokat. Góllövők: Boros 5, Derűs 4, Vincze 3, Ternyák 3. megyei döntőn való indu­lásra. A szakszervezeti lövész­versenyek népszerűsége te­hát évről évre nő. Ezen be­lül is örvendetes a fiatalok létszámának ugrásszerű nö­vekedése, amely az idén már elérte a 38 százalékot, valamint az is. hogy a női résztvevők aránya is túl van már a 30 százalékon. Ezek az eredmények igen jelentősek, mégis meg kell jegyeznünk, hogy kívána­tos volna, ha a jövőben még több munkahely kap­csolódna bele a honvédel­mi nevelést szolgáló lö- vészverseny-sorozatba. A szakszervezeti lövészverse­nyek erősítik az együttmű­ködést az MHSZ-szervek­kel és klubokkal. A részt­vevők a döntőre való fel­készülés során is nagy se­gítséget kaptak az MHSZ- től. Nagy figyelemmel kísérik a csapatok szereplését a különböző szakmai megye­bizottságok, az MHSZ és az SZMT vezetőségével együtt. A legjobb eredményt elért csapat vasárnap elnyeri az SZMT vándorserlegét. A rendezők a sikeres, pontos lebonyolítás érdekében minden előkészületet meg­tettek, s reméljük, ennek eredményeként a megyei döntő valamennyi résztve­vője jó eredménnyel, s egy szép élménnyel gazdagab­ban tér vissza munkahe­lyére. Megkezdődött a női lakdarígé-kajiaksái Pályát avatnak Dunavecsén Dunavecsén elkészült a minden igényt kielégítő új sportpálya. A vasútállo­mással szemben épült pom­pás létesítményen labda­rúgó, 400 m-es salakos fu­tópálya, valamint kézilab­da, röplabda és teniszpálya kapott helyet. Gyönyörű új öltöző áll a sportolók rendelkezésére és a nézők számára is épült lépcsőze tes földlelátó. A pályát szeptember 24-én vasárnap a Dunavecse—Kecel II. o. bajnoki labdarúgó-mérkő­zésen avatják, de ez a mér' kőzés csak az egész napos látványos sportműsor utol­só eseménye lesz. Kosárlabda MNK döntő Baján Baján szombaton 17.Iá­kor nyitják meg ünnepé­lyesen a kosárlabda MNK országos döntőjét, amelyen a MAFC, a Bp. Honvéd, a Csepel és a vendéglátó Ba­jai Bácska Posztó férficsa­patai vesznek részt. A meg­nyitó beszédet Kincses Fe­renc a Városi Tanács Vb- elnöke mondja, majd meg­kezdődik a döntő. Szombaton a megnyitó után kezdődik a MAFC— Bajai Bácska Posztó mér-j kőzés, majd 19 órakor a' Bp. Honvéd—Csepel talál­kozó. Vasárnap délelőtt 10 óra­kor: Csepel—MAFC 11.30- kor Bp. Honvéd—Bajai Bácska. Az MNK döntőjében a Csepel és a MAFC a kö­zépdöntőkből magukkal ho­zott eredménnyel már egy- egy győzelemmel áll. A kö­zépdöntőből hozott ered­mények: MAFC—Bp. Hon véd 60:57, Csepel—Bajai Bácska Posztó 68:58. Lengyel labdarúgók napja A lengyel labdarúgó szö­vetség elnöksége fogadást adott az olimpiai bajnoksá­got nyert labdarúgócsapat tiszteletére. Stanislaw No- woselski, a szövetség elnö­ke átnyújtotta a játékosok­nak a szövetség aranyér­mét 4:0 a második mérkőzés A fogadáson Nowoselsldj bejelentette, hogy az ille­tékes sportszervek határo­zata alapján a jövőben szeptember 10-ét, a műn-1 cheni diadalmas döntő nap­ját a „lengyel labdarúgók napjaiként ünnepük meg. A Szkopjéban folyó XX. S'kkolimpia 2. fordulójá- bin lejátszott Marokkó— Vngyarország 0:4-es talál- k zó részletei: Ben Larbi—Forintos 0:1 Ribli—Kadri 1:0 Abbou—Csőm 0:1 Sax—Sibai lj.0 Női labdarúgásban már két világbajnokságot ren­deztek, s nálunk, hazai vi­szonylatban is — egyelőre ugyan csak Budapesten — folyik a bajnokság. Nem­rég arról értesültünk a me­gyei labdarúgó-szövetség­ben, hogy komolyan foglal­koznak a megyei női baj­nokság beindításának gon­dolatával. Király József, a Kecske­méti városi TS elnöke vi­szont arról számolt be, hogy Kecskeméten nemcsak tervezik hanem már be is indították a bajnokságot. — Több munkahely, ok­tatási intézmény fordult hozzánk azzal a kéréssel — mondta a TS elnöke, — hogy szervezzük meg a női labdarúgó-bajnokságot. Nos, a felhívásra öt csapat je­lentkezett és szeptember 19-én — egyelőre kísérleti jelleggel — megkezdődött az első női kispályás lab­darúgó-bajnokság. A mér­kőzéseket minden kedden és pénteken a műszaki fő­iskola izsáki úti sporttele­pén rendezzük meg. A részt vevő csapatok a BRG, a Megyei Kórház, a Műszaki Főiskola, a Göngyöleg, és a Mathiász SE. A női labdarúgó-bajnok­ság első fordulóiának ered­ményét is közölhetjük. BRG—Műszaki Főiskoláid, Megyei Kórház—Göngyöleg 4:1. Pénteken a második fordulóban a Műszaki Főis­kola-pályán 16 órakor Mű­szaki Főiskola—Megyei Kórház. 17 órakor Mathiász SE—BRG mérkőzés lesz. Budapesten tanácskoztak a horgászok Budapesten tanácskozott a Magyar Horgász Szövet­ség országos vezetősége. A már hagyományos napiren­deken kívül szó esett a tag­létszám növekedéséről, va­lamint arról, hogy az orszá­gos halászati felügyelőség az illetékes minisztériu­mokkal egyetértésben új törvényeket hozott. Ez az új törvény lénye­gében már az idén január­ral életbe is lépett, s tar­talmazza a halászati és hor­gászati rendszabályok most már végleges formáját. Döntés történt a horgá­szati tagsági igazolványok ügyében is. Minderről a horgászegyesületek még részletes tájékoztatást kap­nak. Néhány részlet az új tör­vényből : Állami horgász- jegyet és tagsági könyvet csak azok kaphatnak, akik az utolsó három évben ha­lászati, vagy horgászsza­bálysértést nem követtek el, valamint egyébként is bün­tetlen előéletűek. Állami hogászjegy nélkül senki sem horgászhat. Ez a rendelkezés egyaránt vo­natkozik a tógazdaságok, termelőszövetkezetek, álla­mi gazdaságok, tangazdasá­gok, valamint a vízügyi igazgatóságok dolgozóira is, valamint ezen szervek ke­zelésében álló valamennyi vízterületre. Ez a törvényerejű rende­let megszünteti az orvha­lászatot, s a megsértőivel szemben a törvény teljes szigorát alkalmazzák. Halasított vízterületek, víztárolók továbbra csak a közélelmezéssel szerződés­ben álló halászati termelő- szövetkezetek. vagy hor­gászegyesületek kezelései­ben lehetnek. A fenti meg­határozásokban nem sze­replő víztulajdonosok a vi­zeik hasznosítását még ez évben felkínálhatják a te­rületileg illetékes halászati szövetkezetnek, vagy hor­gászegyesületnek. E vízte­rületek halállományának gyarapításához a Magyar Országos Horgászszövetség komoly anyagi támogatást biztosít. A MOHOSZ vezetősége felhívja a horgászegyesüle­tek vezetőit, hogy a körze­tükben levő víztulajdono­sokkal vegyék fel a kapcso­latot. Az első ilyen lépés megyénkben Tiszakécskén már meg is történt. — Bartos Gyula