Petőfi Népe, 1971. április (26. évfolyam, 77-101. szám)

1971-04-18 / 91. szám

Ilyen mérkőzést mindig megnéznénk BAJAI ÉPÍTŐK—BÁCSKA POSZTŐ 3:1 (1:1) Baja, 2000 néző, vezette: Vuity. B. Építők: Disztl — Var­ga, Páncsics, Mikus — He- ringer, Nagy L., — Ceglédi, Tiszavölgyi, Rádi II., Ézsi, Uádi I. Csere: Illés, Gyúr- kity, Bajnai, Óbert, Csa- nyik dr. Edző: Ónodi Béla. Bácska P.: Körmendi — Barta I., Ihos II., Bisztro- vics — Horváth, Ihos I., — Barta II.. Dunai II., Petre- sevics. Dunai I., Welling. Csere: Tóth L„ Doszkocs, Bóner, Borsodi, Túrán, Iko- tity, Gugán, Turáni, Madá- csi. Várnagy, Polyvás. Ed­ző: Fekete-Kovács Győző. Sűrű sorokban jött a kö­zönség az érdekesnek ígér­kező találkozóra, a Petőfi- szigeti sportpályára. Eny- nyien már nagyon régen voltak Baján labdarúgó- mérkőzésen. Kedves ünne­pély előzte meg a mérkő­zést: zászlócsere, majd Ihos I. a Bácska csapatkapitá­nya üdvözölte a két csapat játékosait. A közönség na­gyon élvezte a játékot, s valóban szép dolgokat lá­tott régi kedvenceitől. Tet­szetős, szép kombinációk a Bácska részéről, lendületes lefutások az Építőktől. A 15. percben Dunai II. kissé kisodródva. szorongatott helyzetből „királyi” gólt lőtt a hosszú sarokba. Ez­után a közönség nagy tap­sától kísérve el is hagyta a pályát. Kiegyenlítődött a játék, és a 30. percben egy lepattanó labdát Tiszavöl­gyi 5 méterről lőtt a léc alá. Polyvás ragyogó labda­vezetése, Dunai I. szellemes cselsörozatai, a Rádi-test- vérek pompás ossz játéka, Ceglédi lendületes elfutásai mind a bajai foci arany­korszakát elevenítették fel. A II. félidőben az Építők lendületes akciókkal lepték meg a lelassuló Bácska-vé- delmet és Ceglédi 15., Rádi I. 25. percben lőtt góljai­val 3:l-re alakították az eredményt. A közönség a mérkőzés végén ütemes tapssal bú­csúzott el a két csapattól. Általános vélemény: „Ha mindig ilyen mérkőzést lát­nánk. mindig itt lennénk legalább ennyien.” Borsodi József Buzánszky, Hidegkúti Sipos Kecskeméten Kosárlabda KECSKEMÉTI DÓZSA—SZÉKESFEHÉRVÄKI ÉPÍTŐK 62:33 (32:21) NB I. Női mérkőzés. Kecskemét, Szabadtéri pálya, 200 néző, vezette: Velkei, Nagy II. K. Dózsa: Nemes (—), D. Kovács (3) — Szelei (2) — Magyar (18), Kiss (17). Cs.: Domokos 02)/ Bajtai (4), Csenki (4), Szabó V. (2), Zakiján. Edzői: Adamik Ferenc. Napos, de szeles idő (fo­gadta a csapatokat. A Dózsa már az első percektől kezd­ve jobban -alkalmazlkodott az időjáráshoz és tetemes előnyt szerzett. 8:0 utáh 914- re vezetett A 12. percben. 24:10 volt az állás, majld ti­zenegy pontos előnnyel t&.-t pihenőre a Dózsa. A szünet után az egyre jobban játékba lendülő ha­zai csapat igen jó játéf.iot nyújtva tovább növelte idé­nyét és egy pillanatra scr­inged te ki kezéből a kéz deményezóst. A Dózsából nagyszerűen játszott Ma gyár, Kiss és D. Kovács, d egyre jobban formába len dűl Domokos is. Reméljü) ez az értékes győzelem meghozza a csapat önbizal­mát. A vendégegyüttes leg­jobbja Füziné és Foderm::- yer volt. I BP. HONVÉD— KECSKEMÉTI PETíSJFI 76:57 (45:31) NB I. férfi. Kecskemét, 400 néző, v.: Szécsi, Nádai dr. Bp. Honvéd: Gellér (111), Banna dr. (31) — Pá,(völgyi — Lendvai (8), Hódi (183). Csere: Bánhegyi (10), Gyú­rás its (6), Gyulai. K. Petőfi: Tóth (14), Ko­vács (10) — Farkas (8) — Gábor (9). Vasvári (4). Cse­re: Gál (6), Pajor (4), Fel­földi (2), Szabó. A Honvéd dobta az első kosarat, majd Kovács egyenlített. A Petőfi kissé elfogódottan játszott és sor­ra kimaradtak a dobások. A 4. percben 8:2, majd a 7. percben 16:3 volt az állás a Honvéd javára. A félidő közepén feljött a Petőfi és lelkes játékkal a 14. perc­ben megközelítették a baj­nokcsapatot. A Honv éd már csak 4 ponttal vezetett, de Banna dr. pontos dobásai ellen nem sokat (ehettek. A Honvéd 10-es stómú já­tékosa az első félidőben n rádobásból 22 pontot ért el, s az első hibát csak a '.második félidő *7. percében vétette. A félidő közepén többször kihagyott a Petőfi védekezése és a Honvéd ve­zetése 20 pont fölé nőtt. Az utolsó 3 percet 70:49 állás­nál érték el, s a kecskeméti csapat jól játszott az utolsó percekben. A mérkőzés végig nagyon gyors és kemény játékot hozott. A Honvéd most a legjobb formában levő ma­gyar csapat. Banna dr. volt a legeredményesebb játéko­suk. Az egész mérkőzésen mindössze két pontatlan do­bása volt. A Petőfiből Tóth, Kovács, Gál és Vasvári játszott na­gyon jól. Elcsitultak a hullámok Közel egy hónap telt el a Frazier—Clay nehézsúlyú pro- feszionista világbajnoki döntő óta, de azóta is Igen sokszor olvasni és hallani lehet erről a tizenöt menetes küzdelemről, ! melyből végül is kis pontkü- ! lönbséggel Frazier került ki győztesen. Megvédte világbaj­noki címét. Claynak két dolog­gal kell vigasztalódnia: egy­részt a két és félmillió dolláros honoráriummal, másrészt az­zal, hogy még egyszer módja van kihívni ellenfelét, s ha minden jól megy le is győz­heti. Más kérdés, hogy ez eset­ben viszont Fraziernek nyílna lehetősége akár két visszavágó mérkőzésre, ami mindkettőjük­nek újabb milliókat jelentene. Felvetődik a kérdés, hogy az üzlet mellett, mennyi ebben a •port? A milliók ugyanis nemcsak a két kivételesen nagy tudású vi­lágbajnok zsebébe jutnak, ha­nem a rendező szervek búsás hasznot vágnak zsebre, éppen a sportolók bőrére. Ez köztudott dolog, mégis szerte a világon óriási visszhangot váltanak ki a hivatásos ökölvívó-mérkőzé­sek, különösen akkor, ha — mint a Frazier—Clay mérkőzé­sen — a nehézsúlyú világbaj­noki cím eldöntésére került sor. Mint említettem az előbbiek­ben, hihetetlenül sok cikk, kommentár hangzott el a ma­gyar újságokban is pro és kontra a profi mérkőzésekről, azok minden velejárójáról. De szinte egyöntetű volt a véle­mény: a ringben komoly dol­gokról volt szó. A két bajnok hatalmas és színvonalas küz­delmet vívott, s végig teljesen bizonytalan volt, melyikük nyeri meg a küzdelmet. A két volt olimoiai bajnok felvonul­tatta az ökölvívás minden szép­ségét, tudásuk legjavát nyúj­tották. Kár, hogy nem láthattuk ezt a mérkőzést. Szerettük volna nemcsak a leírtakból, hanem a tv jóvoltá­ból személyesen is megnézni ezt a mérkőzést. Déli szomszé­daink, a jugoszláv tv közvetí­tette a mérkőzést. A nyugati megyékben is láthatták egyes szerencsés tv-tuiajdonosok a mérkőzést. De csak kevesen. Jómagam abban reményked­tem, hogy maid néhány nap­pal később lejátssza a tv a fel­vett szalagról a mérkőzést, vagy egyes jeleneteit. Kár, hogy ez mind a mai napig nem történt meg. Bizonyos vagvok abbany.hogv ha a tv közvetítené felvételről a Frazier—Clay mérkőzést, leg­alább annvian ülnének a ké­szülék előtt az országban, mint a Forsyte Saga adásakor. Ha nem hiszik ezt el nekem, akkor próbálják ki! Hétfőn, április 19-én Kecskemétre érkeznek 'Bu­zánszky Jenő, Hidegkúti Nándor és Sipos Ferenc, az egykori nagy. magyar lab­darúgó-válogatott tagjai. Délelőtt a város és a me­gye sportvezetői adnak fo­gadást tiszteletükre,. Dél­után 16 órái kezdettel film­vetítéssel egybekötött^ an­kétot tartanak a neves vendégek az angliai 6:3-as és a budapesti 7:1-es mér­kőzésekről. A város illeté­kes sportvezetői ezúton is értesítik a labdarúgósport kedvelőit, hogy 16 órától mindenkit szívesen látnak a megyei tanács nagyter- mébérif^ Ml less vasárnap? Igazságos eredmény a megyei rangadón KECSKEMÉTI TE—SÖETVADKB RTI TE 0:0 Kecskeméten Röplabdában és asztali* teniszben láthatunk színvo­nalas mérkőzést. A városi pályán a K. Volán—Bajai Fehérneműgyár férfi NB II-és röplábdámérkőzés me­gyei rangadó. A Hosszú ut­cai iskolában a Kecskeméti Spartacus női asztaliteni- szezŐi a BEAC ellen küzde­nek. Kiskunfélegyházán A sok vereség után a szurkolók számára kellemes meglepetés volt a Kiskun­félegyházi Vasas vecsási győzelme. Ügy látszik, ki­lábal végre a hullámvölgy­ből a félegyházi csapat. Még néhány ilyen győze­lem, és felzárkózhat a Va­sas. Ehhez persze vasárnap hazai környezetben is nyer­ni kell. Baján A Vasas MTE és" a Bács­ka kosarasok is idegenben játszanak. A megyei baj­noki labdarúgó-mérkőzése­ken kívül így a B. Fehér­neműgyár—Kertészeti Egye­tem női kosárlabda-mérkő­zés van a sportműsorban. Kiskunhalason A Kiskunhalasi MEDOSZ —Kun Béla SE NB III-aS megyei rangadó a kiemel­kedő esemény. A MEDOSZ a jobb csapat és a mérkő­zés esélyese. Délelőtt, a Szilády A. Gimnáziumban kerül sor a Kiskunhalasi MÁV— Hód­mezővásárhelyi Spartacus női NB Il-es kézilabda- mérkőzésre. Kiskörösön A javuló,, formában ját­szó” Gépjavítótól győzelmet várunk az élcsoportba tar­tozó Elektromos ellen is. A megyei labdarúgó-baj­nokságban a Kalocsai VTSK—Jánoshalma csoport rangadó áll az élen, bár délen és északon is több, a kiesés szempontjából je­lentős mérkőzést játszanak. Kecskemét, 500 néző, ve­zette: Vitárius. KTE: pogány — Tormási, Beregi, Gyorsa — Pavlo- vics, SZŐczey — Józsa, Ma­gyar L., Mányoki, Kovács (Némedi), Zubornyák. Ed­ző: Varga Béla. Soltvadkert: Mayer — Gilik, Mészáros, Dobszai I. — Hirsch, Szabó (Filus), Frittmann, Tóth (Schmel), Fábián, Dobszai II., Bezse- nyi. Edző: Biácsi Sándor. Széllel szemben kezdett a hazai csapat. Az első ne­gyedóra néni' hozott külö­nösebb izgalinat. A vad­kertiek szórósán védekez­tek, s rendszerint gyors le­futásokkal igyekeztek za­vart okozni a kecskeméti védelemben. A KTE kapu­ja a 17. percben forgott elő­ször nagy veszélyben, de Bezsenyit a lövés pillanatá­ban Gyorsa szerette. Ké­sőbb Magyar L. lövése szállt Négy költő négy verse VÍZSZINTES: 1. József Attila egyik versének címe. 10. Vízfogyasztást mérő ké­szülékek. 11. Virágot, gyü­mölcsöt. összegyűjteni. 14. Tengerentúli országokban nevezik így az „öreg” Euró­pát, Ázsiát. 16 Egyes ügy­osztályokban működő tiszt­viselő. aki az ügyeket dön­tés végett fölíittese elé ter­jeszti. 17. Tibeti háziállat. 18. Félig mozgat! 20. Kohó­ipart szakmunkás. 21. után­pótlás szállításával foglal­kozó katonai oszlop. 22. Ady Endre költeménye. 23. I. O. K. 24. Nedvességtől mentes. 25. Függ, csüng. 26. Holland autók nemzetközi jelzése. 27. Folyékonyabbá tesz. 28. Hipők, mássalháhg- zól. 30. Szkandium vegyj«- le. 31. Svájci magaslati gyógy- és télisporthely. 32. Szarvasmarha. 33. Amerikai hírszolgálati iroda. 35. Vá­szon készül belőle. 36. Nyelvtani műveletet végez. 37.. Római kétezer. 38. ... van Winkle. 40. Pápai.. . Fe­renc (1649—1716), sokoldalú egyetemes tudós volt. 41. v. A. B. 43. Község Tolna megyében. 44. Ebbe az irányba. 45. Becé­zett női név 47. Énekelhető költemény. 48. Illatos, Ízes; za­matos. 50. Hozzáragadó, 52. Es­ni kezd az eső. 54. A kormány­zás, Igazgatás gyakorlásának lehetősége FÜGGŐLEGES: 1. Francia íré (1753—189!). z Kedves vadálla­tok (becézve). 3. V. Ö. L. 4. Papírra vetett mondanivaló. 5. Község Komárom megyében. 6. Enélkü! nincs semmi. 7. Régi római súlymértók és rézpénz. 8. Ugyanaz? 9 Tartomány a Dél-afrikai Köztársaságban (névelővel előtte), 10. Arany János Ismert költeményének elme. 12. Ütésre visszhangzó, tompa, mély hangot ad. 13. A levelibéka is ez. 15. Biztat, ösz­tökél. 18. Mókás. 1». Azonos betűk. 22, Mikes Kelemen szü­lőhelye, 24. Petőfi-költemény címe. 27. Vízben élő állat. 23, Álba .. . (Székesfehérvár). 29. A felsővégtag része. 32. A marha és a sertés lapockája feletti hús. 34. öltözködéshez, cifrálkodáshoz szükséges hol­mi. 36. Beleegyezik, elfogadja az. ajánlatot. 37. Bajnok, kivá­lóság. 39. Takarító eszköz. 40. P. K. I. 41. Ide helyez az ügyész. 42. Fémből készült pénzdarab. 46 A salvarsan egyik felfedezője. 49. A tenger angol neve. 50. Duplán véve; egzotikus ütőhangszer. 31. Ülő­hely. 53. Diplomások neve előtt álló rövidítés. 54. Hidrogén és bór veeyjele. BEKÜLDENDŐ: a vlzsz. 1., 22., függ. 10. és 24. számú so­rok megfejtése, B. J. Az április ll-én közölt rejt­vény helyes megfejtése: (Víz­szintes 2.t) Amennyit a szív felfoghat magába (Függőleges l.i) Sajátunknak csak annyit mondhatunk. Az április ll-én közölt ke­resztrejtvény helyes megfejté­séért könyvjutalmat nyertek: Tóth István, Dunaszentbene- dek, Dózsa György u. 6. szám, Mayer Erika, Fájsz, Dózsa J György u. 6. szám. jó helyzetben Mayer kapu­ja fölé. A .39. percben Fritt­mann lőtt elhamarkodottan jó helyzetben a kapu mel­lé, majd Bezsenyi lövését védte szépen Pogány. A 42. percben Mayér nagyszerű védéssel hívta fel magára a figyelmet. A szünet után a KTE-t támogatta a szél. A lé­gek igen okosan játsz ,tak, most már sokkal pontosab­ban adogattak és többször csak nagy szerencsével há­rított a kecskeméti véde­lem. Meglepően bátortala­nul és puhán játszott a KTE csatársora, körülményes akcióikat könnyűszerrel há­rították a vadkerti védők. Az 52. percben egymásután kétszer is nagy gólhelyze­tet dolgoztak ki a vendé­gek, de előbb Schmel, majd Frittmann rontott. Egy íz­ben pedig Pogány védett nagyszerű reflexszel. Egyre idegesebben játszott a kecs­keméti együttes. Látszott, hogy ilyen körülmények között nem tudja feltörni a kitűnően záró soltvadkerti védelmet. A KTE a mérkőzés nagy részében enyhe fölényben játszott, mégis a döntetlen eredményt igazságosnak kell mondani, mivel a ven­dégeknek több gólhelyzetük volt. A KTE csapatában Pogány, Beregi, Pavlovics, Gyorsa és Tormási, a Solt- vadkertből Mayer, a me­zőny legjobbja, Mészáros, Hirsch és Frittmann ját­szott kiemelkedően. Holezreitcr győzött, Földi harmadik lett Pénteken a jugoszláviai Split ben megkezdődött az 1963-bai másodszor kiirt súlyemelő Du na Kupa nemzetközi verseny sorozat negyedik viadala. Az első nap éredm ényel: Légsúly: L. Holczreiter (ma gyár) 340 kg (122.5 . 90. 127,5). 2 Todcröv (bolgár) 330 kg, 3. Gli goras (román) 315 kg. Pehelysúly: 1. Nurikian (bol­gár) 370 kg (120, 110, 140), 2 Pittner (osztrák) 367.5 kg, 3 Földi (magyar) 367,5 kg (IS*, m. Lírt).