Petőfi Népe, 1970. október (25. évfolyam, 230-256. szám)

1970-10-13 / 240. szám

ötödszörre rendezték a megyében A műszaki hónap nyitánya Ünnepélyes keretek kö­zött — a megyei tanács székházának dísztermében — nyitotta meg hétfőn dél­előtt dr. Maár András, a Műszaki és Természettudo­mányi Egyesületek Szövet­ségének megyei elnöke a műszaki hónapot. Az el­nökségben foglalt helyet Csollák Gábor, a Minisz­Témák — szélesebb skálán 34 termelő és kereskedelmi, illetve szolgáltatással fog­lalkozó tanácsi vállalat gazdálkodását elemezte a jelenlegi gazdaságirányítási rendszerünkben. A reform bevezetése óta eltelt csak­nem teljes három év ta­pasztalataival való szem­benézés, az önvizsgálat elő­feltétele a hatékonyabb Elhangzott a műszaki hónap első előadása Kecskeméten. tertanács Tanácsi Hivata­lának munkatársa, Szabó Ferenc, a megyei pártbi­zottság ipari osztályvezető­je és Joó Oszkárné, a MTESZ központjának vidéki szer­vező titkára. A megyei ta­nács végrehajtó bizottságát dr. Körös Gáspár elnök- helyettes képviselte. ' Bács-Kiskunban ötöd­szörre rendezte meg az immár hagyományossá vá­ló műszaki találkozót a MTESZ 'helyi szervezete. Az ide programban a koráb­biaknál szélesebb skálán mozognak a megvitatásra váró témák. Különös jelen­tőséget ad a november 13- ig tartó eseménysorozat­nak, hogy a műszaki értel­miségiek a termelékeny­ségnövelő, újabb tudomá­nyos eredmények mellett a soron következő ötéves tervidőszak iparági felada­taival és a megvalósítás módjaival ismerkednek meg. Ebbe az elképzelésbe il­leszkedett az első előadás és á beszámolót követő vi­ta is. Dr. Kőrös Gáspár a működésnek. A termelé­kenységről valló mutatók csupán az idén alakultak kedvezően. A kis- és kö­zépüzemek kategóriájába tartozó tanácsi vállalatok — kihasználva előnyüket, hogy gyorsabban alkalmaz­kodhatnak az újabb és újabb igényekhez — a pia­ci értékítéletek figyelembe­vételével a keresletnek megfelelően módosították termelésszerkezetüket. Az országos és helyi előirány­zatokkal összhangban levő továbbfejlődés záloga, hogy a vállalatok meghonosítsák a szervezeti belső új me­chanizmust is, az igazgató­tól a munkásokig; illetve naprakészen rendelkezze­nek a piaci, iparági és mű­szaki információkkal. Dr. Kőrös Gáspár itt je­lentette be ä gazdasági ve­zetőknek a Tervhivatallal a napokban folytatott tár­gyalás eredményét is, ami szerint a lakosságot köz­vetlenül érintő szolgáltatá­sok fejlesztésére 62 millió forintnyi összeg áll a me­gye rendelkezésére. Kecskeméti anyakönyvi hírek SZÜLETTEK: Seres Ildikó (anyja neve: Fazekas Ilona), Rátóczi Viktória (Pálinkás Margit), Borsos István (Be- rente Terézia), Nagy Marianna (Fekete Mária), Forgó Éva (Madari Ilona), Nagy Etika (Kun Mária), Mihácsi József (Héjjas Julianna), Bódis Gab­riella (Kiss Ef2Sébet), Marko- vics Katalin (Loósz Katalin), Kulman István (Üjvári Erzsé­bet), Mucsi Mónika (Kovács Emma), Tonté Béla (Orbán Borbála). Nemesi Tibor (Erdő- si Katalin), Magó Agnes (Szi­get Erzsébet), Vörös Edit (Su- hari-Nágy Sára), Meggyes Tünde (Molnár Ilona), Antal Márta (Rizinger Margit), Hor­váth Henriette (Szloboda Má­ria), Fabók Piroska (Nagy Ju­lianna), Ficsor Katalin (Fel­földi Margit), Reibl János (Teilinger Térézia), Kocsák Sándor (Béndek Erzsébet), Szabó Katalin (Mészáros Má­ria), Kiss István (Zubek An­na), Kasza Sándor (Vágó Mar­git), Királyházi Vajk (Gaál Erika), MUliter Edina (Lend- vai I«én). HÁZASSÁGOT KÖTÖTTEK: Tökodi Zoltán és Martón Ilo­na, Szabó Tibor és Bozsik Klára. Antal József és Aszta­los Etelka, Szabó Antal és Rukrigél Ilona, Hajagos Zol­tán és Tantó Magdolna, 'Í’ahí- tó Antal és Földházi Julianna, Nagy István és Szabó Terézia, Ipacs-Szabó Ferenc és Bújdo- aó Ilona, Lapéta Mihály és Sí­pos Éva, Borbély József és Gudricza Ilona, Sztrapák Öéla és Falusi Irén. Bíró Mihály és HöllŐ Sára, Adáhi József és Kincses Lídia, Kovács Antal és Nagy Ilona, Iványi Mihály és Juhász Irén, Méhes Lajos és Tóth Mária. MEGHALTAK: Csabai József 75, Kovács István 61, Nyári Ferencné Szabó Tefézia 58, Suba Mihály 60, Bencsik Jó- zsefné Német Erzsébet 64, Lu- dányi Ferencné Magyar Erzsé­bet 77, Keresztes Mihályné Ba­kó Mária 89. Papp Sándor 67. Fazekas Sándorné Fazekas Mária 84, *Teilér Lajos Béla 85, Varga Imréné Csáki Etelka 58, Bálint Józsefné Szabó Terézia 73, Pólyák József 80, Dékány Lászlőné Diós Erzsébet 97, He­gedűs János 48, Bodon Sán- dotfté Nagy Mária 65, Baracsi Józsefné Laczi Margit 65, Tóth Lőrincné Csókás Julianna 76, 'Tóth Istvánné Sária Mária 66, Túri Balázs 88. Kertész János 65 és Kőrös Lajos 81 éves ko­rában« Gyenge játék, megérdemelt vereség ELEKTROMOS—KECSKEMÉTI TE 1:0 (0:0) Kecskemét, 1000 néző, vezette; Bertók. KTE: Pogány — Pavlo- vics, Beregi, Pongrácz — Gudricza, Nagy — Tormá­si, Magyar, Mányoki, Ko­vács, Parádi (Józsa). Edző: Vass János. Verőfényes, meleg, nap­sütésben a vendégek kezd­ték a játékot, de már a 2. percben úgy látszott a KTE megszerzi a vezetést. Parádi lövését azonban a fővárosi kapus remek ér­zékkel védte. Percekig ott pattogott a labda a ven­dégek térfelén, de komo­lyabb gólhelyzet mégis a 9. percben a kecskeméti kapu előtt alakult ki. Kiss lövése a kapu mellé vágó­dott. Az ellentámadás so­rén három szögletet ért el a KTE, de a vendégek vé­delme jól zárt. A 22. perc­ben Parádi futott el, majd Kovács kapta a labdát. Lövése azonban elsuhant a kapu előterében. Parázs je­lenetek játszódtak le a fő­városi kapu előtt a 25. percben is, de egyik kecs­keméti csatárnak sem si­került bevenni Kiss Gy. hálóját. A 41. percben szöglet után Pavlovics nagyszerűen fejelt a felső sarok felé. A kapus reme­kül védte a veszélyes lab­dát. Szünet után már a 2. percben megszerezték a vezetést a vehdégek. A 47. percben szöglethez jutott a vendégcsapat. A KTE-védelem röviden sza­badított fel. A kaputól mintegy 20 méterre álló Fellegi kap­ta a labdát, majd a fel­ső sarokba bombázott. 1:0. A KTE ezután idegesen és kapkodva játszott, a vendégek higgadtan és kö­rültekintően védekeztek, s gyors lefutásokkal igyekez­tek zavart okozni a KTE soraiban. A 60. percben Párád; előtt nyílt gólszer­zési lehetőség, de a rossz talajú pályán nem tudta időben lekezelni a labdát. Kisodródott és azután gyengén lőtt. Végig nagy fölénnyel játszott a kecs­Biztos győzelem Szegeden MEZÖFI SE—KOSSUTH SE 1:0 (0:0) Szeged, 100 néző. Vezette; Bognár. Mezöfi SE: Gyaraki — Sebők, H. Kiss, Dvorszki — Borics, Szabó E. “»• Padlás. Nagy (Dómján), Harangi, Németh, Papp (Endre). Edző: Krivy Ottó. Földes talajú, nagyon rossz pályán játszották a mérkőzést Ellenszerként távoli lövésekkel kísérlete­zett a kecskeméti csapat. A 21. percben Harangi 20 mé­terről küldött nagy erejű lövést. A labda a felső ka­pufáról vágódott vissza és a befutó Nagy nem érte el. A 40. percben már a nyol­cadik szögletet ívelte be a Mezöfi SE. A szünet után még foko­zódott a Mezöfi SE nyomá­sa. Az 58. percben Haran­gi ágyúlövésszerű bombája a felső kapufa éléről véd­keméti csapat, az Elektro­mos kézzel-lábbai védeke­zett. Váratlanul érte a KTE-t ez a vereség. A csapat — bár nagyon igyekezett, lel­kesen harcolt — ez mégis kevésnek bizonyult. Pon­tatlanok voltak a lövések, s így az Elektromos-véde­lemnek képtelenek voltak gólt rúgni. A KTE legjobb csapatrésze a védelem volt. A csatárok közül egyedül Kovács játékát emelhetjük ki. Bertók kitűnően bírásko­dott. A LABDARÚGÓ NB I. Állasa hetetlenül vágódott a há- j lóba. 1:0. A kecskeméti csapat to­vábbra is támadásban ma­radt. A 73. percben Padlás a saját térfélről indulva le­futotta a védőket és már csak a kapussal állt szem­ben, amikor a játékvezető 1 a partjelző intésére les cí­mén megállította. Furcsa ! tévedés volt, s ezt a játék- I vezető is belátta, mert utá- I na labdaejtéssel folytatta a ! játékot. A 81. percben még | Endre lövését védte a ha­zai kapus, A két csapat végig élve- j zetes és nagyiramú mérkő- 1 zést vívott. A Mezöfi SE a j helyzetek alapján még na­gyobb arányban is győzhe­tett volna. Jók: Harangi, Németh, Szabó E., Gyaraki. 1. U. Dózsa 8 5 2 1 24- 7 20 2. Vasáfe 8 7 — 1 22- 7 20 3. MTK 8 3 4 1 15- 9 17 4. Bp. Hon. 8 3 2 3 IMI! 15 5. FTC 8 3 1 4 8- 8 15 6. PéCs 8 3 3 2 11- 8 14 7; Csévél 8 2 4 2 7-10 14 8. Diósgyőr 8 3 2 3 11-15 13 9. Salgótar. 8 4 2 2 12-13 12 10. Tatabány. 8 3 1 4 11-11 11 11. Haladás 8 4 — 4 15-16 11 12. Komló 8 3 2 3 13-16 10 13. D.újváros 8 2 2 4 7-16 10 14. Videoton 8 2 2 4 5-10 9 15. Rába ETO 8 3 — 5 8-18 7 16. SZEOL 8 — 1 7 3-16 2 Vasas—Dunaújváros Csepel—Diósgyőr Tatabánya—SZEOL Rába ETO—U. Dózsa 6:1 1:1 4:1 2:1!!! Komló—Videoton Pécs—Bp. Honvéd Salgótarján—Haladás Szerdán NB I-es 3:0 0:0 2:1 forduló. 14.30-kor MTK—Pécs, Bp. Honvéd—Tatabánya, SZEOL —Haladás, Dunaújváros— FTC, DVTK—Rába ETO, Komló—Csepel, SBTC—Vi­deoton. Az Ű. Dózsa—Va­sas rangadó 17.30-kor kez­dődik. az nb i. b Állasa Előbbre lépett az utánpótlás- nevelés A labdarúgó-utánpótlá­sunk nevelésének jelentős állomása volt a kiskunha­lasi serdülő villámtorna. Talán még a nevelés iránt közönyös szakembereket is meggyőzte ezen a napon a Jubileumi Kupában sze­replő fiatalok lelkes, szel­lemes és eredményes já­téka. A villámtornák általában azért nem kedveltek a szakvezetők előtt, mert rö­vid a játékidő, kevés a goi és így gyakori a döntetlen eredmény. Nos, minderre a most lejátszott versenyso­rozat alaposan rácáfolt. Az izgalmakban bővelkedő tor­nán mindent láthattunk, ami a labdarúgást vonzó­vá teszi. Váratlan győzel­mek az esélytelenektől, meglepő vereségek az esé­lyes fcsapatok számára, s döntetlen eredmény nem volt egy sem. A Jubileumi Kupa sorsa körbeverés Után Végül az utolsó pil­lanatban dőlt el a KTE ja­vára. Az első három he- lyezéttnek így is egyenlő volt a pontszáma, s csak a gólkülönbség döntött. Az első ízben kiirt Ju­bileumi Kupát tehát a KTE serdülő csapata nyerte a Kecskeméti Dózsa és a Jánoshalmi Spa.rtacus előtt. A győztesnek járó ván­dorserleget Almási Géza, a járási labdarúgó-szövet­ség titkára adta át. A ren­dezésért a Kiskunhalasi MEDOSZ-t és annak edző­jét, Virágh Istvánt illeti külön köszönet. Semmi sem sikerült SOROKSÁRI MEDOSZ—KISKŐRÖSI GÉPJAVÍTÓ 1:0 (0:0) 1. Egyetért. 10 7 3 _ 16- 4 25 2. Kecském. 10 4 4 2 14- 8 19 3. M. DAC 10 6 1 3 11- 5 19 4. Bp. Sp. 10 3 4 3 9- 9 18 5. Eger 10 4 4 2 14- 8 17 6. Ganz-M. 10 5 3 2 16-13 17 7. Oroszl. 10 4 2 4 14-12 17 8. FÖSPED 10 3 2 5 7-12 17 9. Pécsi B. 10 2 4 4 10-17 17 10. ZTE 10 4 3 3 18-12 16 11. Békéscs. 10 3 2 5 13-12 14 12. DVSC 10 3 4 3 9- 9 12 13. Ózd 10 4 1 5 13-18 12 14. Székesfh. 10 4 2 4 8-13 12 15. Várpal. 10 2 5 3 12-10 10 16. Szolnok 10 2 2 6 7-17 10 17. BVSC 10 3 2 5 18-22 9 18. Előre 10 2 2 6 4-12 9 Kiskőrös, 500 néző. Ve­zette: Nagy M. Kiskőrös: Csesznék — Szentgyörgyi II., Paluska I., Balogh — Váczi, Pecznyik — Vén (Kállai I.), Szent­györgyi I., Szlovák I. (Kál­lai II.), Bohács, Trifont. Ed­ző; Gacs Tibor. Rossz formában még a szerencse is elpártolt a kis­kőrösi csapattól. A látottak alapján gólokkal kellett volna nyerni a Soroksár ellen, mégis vereséggel vol­tak kénytelenek elhagyni a pályát. Az első percben már gól­helyzet nyílott a kiskőrösi­ek előtt. Bohács — Szent­györgyi I. volt a labda út­ja és a védők csak nehezen hárítottak szögletre. A kö­vetkező nagy alkalom a 30. percben adódott. Trifont be­adását Szlovák I. 5 méter­ről a kapusba fejelte. A visszapattanó labda újból hozzá került és most 3 mé­terről mellé vágta, A fél­idő végéig a hazai csapat meddő támadásait láthat­tuk. • A második félidő rosszul kezdődött. A 46. percben ugyanis a bal oldalon a kis­kőrösi alapvonal közelében cselezgetett az egyik ME- DOSZ-játékos. Szentgyörgyi j II. elcsúszott, majd amikor a szélső beadáshoz készü­lődött, a 16-oson belül kéz­zel elsodorta a labdát. A szabálytalanság felesleges és teljesen indokolatlan volt, mert nem lehetett szó gólveszélyről. A megítélt 11-estBárczi II. értékesítet­te. 1:0. Hiába rohamozott most már kétségbeesetten a kis­kőrösi csapat, az idegessé­gükben kapkodó csatárok­nak semmi sem sikerült és a MEDOSZ-védők nagy nyugalommal hárítottak. A kiskőrösi csapat ismét gyengébb együttestől szen­vedett vereséget, méghozzá hazai pályán* Totónyeremények A totónyeremények az illeték levonása után a kö­vetkezők; 13 és 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. 12 találatos 18 da­rab, 48 626 forintos nye­reménnyel. 11 találatos 336 darab, a nyereményült egyenként 1042 forint. 10 találata 2954 fogadónak volt, ezekre egyenként 178 forintot fizetnek. A 42. hétre átvitt juta­lomösszeg 676 587 forint. A 41. heti telitalálat; 2, x, 2, 2. x, 1, 1, x, 1, x, x, x, x, x. Tájékozódási futóverseny Ludaslón Az elmúlt napokban első ízben rendezték meg a ka­locsai járási-városi tájéko­zódási futóversenyt. A Lu­dastón megtartott verseny sok meglepetést hozott. A tíz ellenőrző ponttal ellátott pályán négy együt­tes mérte össze erejét. A harmincöt résztvevő közül messze kiemelkedett ki­tűnő teljesítményével a MŰM 619. ITSK színeiben ihduló Rékasi Júlia, aki nemcsak saját kategóriájá­ban diadalmaskodott, ha­nem a verseny abszolút győztese lett 48.00 perces eredményével. Részletes eredmények: Serdülő leány: 1. Kiss— Tóth 77.50 (Dunapataj), 2. Nagy—Faddi 83.58 (Dpataj), 3. Herczeg—Dávid 87.10 (Dpataj). Serdülő fiú: 1. Tóth— Klamm 6Ö.43 (Dpataj), 2. Bajusz—Peák 00.44 (Dpa­taj), 3. Bévárdi—Horváth 72.19 (Dpataj). Ifjúsági női: 1. Rékasi Julia 48.00 (!) (Ö1Ö. sz. ÍTSK), 2. Tóth—Szabó 62.38 (István Girrin.), 3. Greksa Julia 70.57 (619. sz. ITSK). Ifjúsági férfi: 1. Láng— Kiss 71.52 (619. sz. ITSK), 2. Rékasi—Vén 72,45 (619. sz. ITSK), 3. Spiegl—Kő- szeghy 84.22 (István Gimn.). —csapai— FIGYELEM! Béke Tsz eladásra felajánl Moszkvics személygépkocsit és Warszav/a pu. 0,8 tonnás tehergépkocsit 120 db 25 folyórtiéteres hollandiágyat, 100x125 cm-es melegágy! keretét, Ar megegyezés szerint. Érdeklődni: a tsz közporitjäbah, Kecskemét, Űrrét 24. 2456