Petőfi Népe, 1970. augusztus (25. évfolyam, 179-203. szám)

1970-08-04 / 181. szám

A Dózsa nyerte a Nyári Totó Kupát Kecskeméti Dózsa—ózdi Kohász 1:0 (0:0) Ózd, 1000 néző, vezette: Demeter dr. K. Dózsa: Gór — Oláh, Lantos, Kisjuhász — Dió­szegi, Lutz — Bánhidi (Ba­latoni), Tatár, Lódi, Pasek, Józsi. Edző: Szigeti Ferenc. Ózd: Csauk — Rási, Mu­rányi, Várkonyi — Mohai, Obuczki — Dolezsál, Szend- rei, Egri, Pükő, Bársony. Edző; Dobó Zoltán. A Dózsa kezdte a játékot, de az ózdiak hamarosan át­vették a mérkőzés irányítá­sát és veszélyes támadáso­kat vezettek. A 10. perc­ben Pükő került helyzetbe, de 15 méteres, veszélyes lövése kapu mellé szállt, öt perccel később egy el­lentámadás alkalmával Lutz veszélyeztetett 18 mé­terről. A 17. percben Jó­zsi nagyszerű labdát adott Lódinak, aki 5 méterről kapu mellé pendített. Nagy helyzet volt. A 21.' percben Obuczki 18 méteres, nagy lövését védte Gór a másik oldalon. A 31. és a 35. perc­ben Górnak újabb alkalma nyílt bizonyítani, hogy jó formában van. A 37. perc­ben a Dózsa vezetett egy veszélyes támadást. Lódi a kimozduló Csauk mellett az üres kapura fejelte a lab­dát, de a berobbanó vé­dők az utolsó pillanatban felszabadítottak. A félidő utolsó percében Bánhidi előtt nyílt még gólszerzési lehetőség, de körülménye­sen tört kapura és így a védők mentettek előle. A második félidő első perceiben ismét az ózdiak harcoltak ki nyomasztó fö­lényt. Szinte pergőtűz alatt tartották a kecskemétiek kapuját. Ezekben a percek­ben sok múlott azon, hogy a Dózsa védelme higgadt, ésszerű játékkal lefékezte a Kohász gyors támadásait. A kecskeméti együttes csak az 59. percben juthatott ismét „szóhoz” Lutz vitte föl a labdát, majd Tatár­hoz játszott, aki Józsit szöktette a balszélen. A csatár beadását Pasek — a védőktől szorongatva — előre vetődve fejelte a há­lóba. 1:0. Egy ellentámadás al­kalmával a 61. percben Do­lezsál—Pükő—Szén drei volt a labda útja, amikor ez utóbbi 18 méteres erős lö­vése alig szállt kapu mel­lé. A 63. percben Murányi 18 méteres szabadrúgását Gór bravúrral védte. A 84. percben Lódi szögletét Jó­zsi alig fejelte kapu mellé. A 78. percben Balatoni hú­zott el az ózdi védők mel­lett, de rosszul szöktette Tatárt és így a kecsegtető helyzet maradt kihasználat­lanul. A 89. percben a Dózsa kapuja előtt alakult ki meleg helyzet. A kitörő Pükőt Diószegi szabálytala­nul szerelte, és a játékve­zető 11-est ítélt. Egri a büntetőt kapu fölé rúgta. A látottajkat összegezve megállapítható, hogy a Kecskeméti Dózsa nagy taktikai harcban, lelkes, jó játékkal megérdemelten nyerte a mérkőzést, és ez­zel az 1970. évi Nyári Totó Kupa jogos tulajdonosa lett. Valamennyi játékos dicséretet érdemel, de kö­zülük is Gór, Lantos, Kis­juhász, Oláh és Diószegi teljesítménye emelkedett az átlagos fölé. A Nyári Totó Kupa NB I. B csoportjának végeredménye 1. Kecskemét 2. FÖSPED 3. Oroszlány 4. Özd 5. ZTE 5 4 — 1 11:2 8 5 3 — 2 9:7 6 5 2 1 2 12:7 5 5 2 1 2 5:5 5 5 2 — 3 7:13 4 6. BKV. Előre 5 — 2 3 4:14 2 Nem hivatalos pontversenyben Magyarország Kajak-kenu vb végeredmény: 2 arany-, 2 ezüst-,3 bronzérem Vasárnap véget ért a kajak—kenu világbajnok­ság Koppenhágában. Ver­senyzőink két aranyat, két ezüstöt és három bronz­érmet szereztek. Eredmények: K—2, 10 000 méter! Vi­lágbajnok : Konsztantyin Kasztenko, Vjacseszlab Ko­nonov (Szovjetunió) 41:09,43, 2. Szöllősi Imre, Nagy Vilmos (Magyaror­szág) 41:16,24. K—1, 10 000 m: Világ­bajnok: Viktor CareV (Szovjetunió) 44:21,95, új pályarekord... 3. Völgyi Péter (Magyarország) 44:29,13 C—2, 10 000 m: Világ­bajnok; P. Maxim, A, Si- mionov (Románia) 45:30,72, ... 4. Hingi László, Cser- ha István (Magyarország) 46:19,36 C—1, 10 000 m: Világ­bajnok: Wichmann Tamás Gyengén hajrázott a Vasas Gyulai MEDOSZ—Kiskunfélegyházi Vasas 3:1 [2:0] Gyula, 600 néző, vezette: dött lövését ismét a kapu­Vörös. Kiskunfélegyházi Vasas: Hluchány — Bense, Sántha, Villányi — Tímár, Hajagos — Gerber, Linka (Bella), Safiin, Ézsi, Görög (Rubá- nyi). Edző: Fejes József. A Vasas védelme már az 5. percben „összehozott” egy gólt. Nagy tisztán kap­ta a labdát és senkitől sem zavartatva 10 méterről a hálóba lőtt. 1:0. A 10. percben Sántha kézzel ütött egy magasan ívelt labdá­ba, de a játékvezető az előnyszabályt alkalmazta és tovább engedte a játékot. A labda Kádár elé került, aki egy csel után Hluchány mellett a hálóba gurított. 2:0. Egy ellentámadás al­kalmával Linka már csak a kapussal állt szembe, de 6 méterről kapu mellé lőtt. Szünet után a Vasas fö­lényt harcolt ki. A 60. percben Ézsi jó labdával futtatta Bellát, aki elhú­zott a jobb szélen és a ki­futó kapus mellett a háló­ba lőtt. 2:1. A Vasas-fölény tartósnak bizonyult. Sahin átadásából Gerber 16 mé­teres lövése a kapufán csattant. Az eddig sérülés­sel bajlódó Gerber a 70. percben 20 méterről kül­fa mentette. Az egyenlítő gól a levegőben lógott, de ezúttal a szerencse is elpár­tolt a félegyházi fiúktól. Ézsi—Sahin adogatás után előbb Rubányi, majd Bella hibázott jó helyzetben. A 80. percben egy gyulai tá­madás után Mészáros 20 méteres lövése a kapufáról vágódott a Vasas hálójába. 3:1. A 85. percben az addig is sokat szabálytalankodó Sánthát a játékvezető le- küldte a pályáról. Amilyen jól rajtolt a Va­sas a Nyári Kupában, olyan gyengén folytatta és csak jobb gótaránnyal tudta megelőzni az utolsó helye­zett Gyulai MEDOSZ-t. A Délkeleti csoport végeredménye 1. Szarvas 6 3 i 2 16:9 7 2. Szegedi D. 6 3 1 2 12:7 7 3. Kiskunf. 6 2 1 3 9:11 5 4. Gyűld 6 2 1 3 9:19 5 (Magyarország) 50:03,17. K—1, 500 m: Világbaj­nok Anatolíj Tyiscsenko (Szovjetunió) 1:47,19... 4. Svidró József (Magyaror­szág) 1:48,15. K—1, 500 m női; Világ­bajnok: Ljudmilla Penya- jeva (Szovjetunió) 2:03,61... 4. Pfeffer Anna (Magyar- ország) 2:05,15. K—2, 500 m: Világbaj­nok; Lars Andersson, Rolf Petterson (Svédország) 1:37,54. K—4, 1000 m: Világbaj­nok: Szovjetunió 3:06,37.,» 3. Magyarország (Szabó, Várhelyi, Giczy, Tímár) 3:08,41. C—1, 1000 m: Világbaj­nok: Tatai Tibor (Magyar- ország) 4:05,75. K—1, 1000 m: Világbaj­nok: Saporenko (Szovjet­unió) 3:41,10... 6. Várhelyi (Magyarország)) 3:44,44. K—2, 1000 m: Világbaj­nok: Ausztria (Pfaff, Sei-i bold) 3:19,47... 5. Magyar- ország) (Giczy, Tímár) 3:24,36. K—2, 500 m nők: Világ­bajnok; NSZK (Breuer, Esser) 1:47,30... 4. Ma­gyarország (Pfeffer, Hoiló- sd) 1:48,60. C—2, 1000 m: Világbaj nők: Románia (Cavaliov, Patsaichin) 3:42,12, 2. Ma­gyarország (Wichmann, Petrikovics) 3:44,01. K—4, 10 000 m; Világbaj­nok : Norvégia 36:35,32... 4. Magyarország (Czink, Mészáros, Urögi, Pelikán) 37:22,71. K—4, 500 m, nők: Világ­bajnok; Szovjetunió (Bez­rukova, Simanszkaja, Bői­Egyenrangú ellenfél a Gépjavító BKV ELŐRE—KISKÖRÖS! GÉPJAVÍTÓ 2:2 (2d)) Kiskőrös, 500 néző, ve­zette; Dene. — Gépjavító: Csesznák (Bartók) — Kállai I., Vi­rág, Balogh — Kállai II., Pecznyik — Szentgyörgyi II., Szentgyörgyi I., Bo- hács, Vén (Benyák), Tri­tont. Edző: Gacs Tibor. Változatos támadásokkal kezdődött a mérkőzés. A 10. percben Kalmár lövését Csesznák bravúrral védte. A 16. percben Bohács ki­cselezte a védőket, de 5 méterről a kapufát találta el. Ellentámadás után Pecz­nyik a kifutó kapus felett a saját hálójába emelte a labdát. 1:0. öngól. A 20. percben egy gyors Előre- támadás végén Murányi be­adását Tuba lőtte a hálóba. 2:0. A 21. percben Murá­nyi bombáját védte csesz­nék. A 28. percben Murá­nyi a kapufát találta el. A 30. percben Szentgyörgyi I. játszotta magát tisztára, már csak a kapussal állt szemben, de lövését Rother- mer bravúrral védte. A második félidőben megváltozott a játék képe. A Gépjavító egyenrangú el­lenfele lett a BKV Élőré­nek. A 47. percben a Szent­györgyi testvérek révén tá­madott a Gépjavító, ami­kor Kállai II. kapta a lab­dát és szépített. 2:1. A to­vábbiakban is a kiskőrösiek maradtak támadásban és az 50. percben Szentgyörgyi I. góljával kiegyenlítettek. 2:2. Jók; Raucsik, Kalmár, Rőlhermer, illetve Csesz­nák, Kállai I., Kállai II. Egy félidőt játszott az első csapat Mezöfi SE — Kecskeméti TE 4:3 (1:3) Kecskemét, 200 néző, ve­zette: Fehér. Mezöfi SE: Gyaraki — Sebők, H. Kiss, Borics — Szabó E., Rohodi — Padlás, Németh, Nagy, Harangi, Papp. Edző: Krivy Ottó. KTE: Pogány — Józsa, Beregi, Pongrácz — Gud- ricza, Pavlovics — Bálint, Mányöki, Kiss I., Magyar, Szőczey. Edző: Vass János. A KTE kezdett jobban, játékosai valamivel frisseb­bek voltak és a rossz pá­lyához is jobban alkalmaz­kodtak. Az 5. percben láb­ról lábra vándorolt a lab­da, majd Mányoki beívelé­sét Bálint a hálóba fejelte. 0:1. A következő percekben többször veszélyeztetett a Mezöfi csatársora is. A 18. percben Kiss I. a balössze­kötő helyén tört a kapu fe­lé. A Mezöfi SE védői nem tudtak közbeavatkozni, Kiss I. cselei sikerültek, majd a rövid sarokba küld­te a labdát. 0:2. Jó volt az iram, továbbra is a KTE volt a kezdeményezőbb. A 30. percben Magyar a bal szélen vitte fel a labdát, majd Kiss I-hez továbbí­tott. A jó formában levő csatár lövésre Szánta el magát, a labda azonban a kapufáról pattant vissza a mezőnybe. Bálint ott ter­mett és fejéről védhetetle- nül szállt a labda a háló­ba. 0:3. A Mezöfi SE to­vábbra sem adta fel, egyre többször veszélyezetett és a félidő végén Papp meg­szerezte csapatának az el­ső gólt. Így alakult ki a félidő eredménye: 3:1 a KTE javára. A kis számú közönség azt várta, hogy tovább folyta­tódik a jó játék, s hogy eb­ből a KTE továbbra is ki­veszi a részét. Nem így történt. Vass János edző úgy határozott, hogy a második félidőre csak Be­regi, Mányoki és Kiss I. marad a pályán, s nyolc egészen fiatal, jobbára if­júsági játékos kapott he­lyét a csapatban. Néhány poszton Krivy edző is vál­toztatott. Alaposan megváltozott a játék képe. Most már a Me­zöfi SE fölényének jegyé­ben folytatódott a küzde­lem és már csak az volt a kérdés, mikor születik meg az újabb Mézőfi gól. Erre húsz percet kellett várni, a gólszerző Harangi volt. 2:3. A befejezés előtt negyedórával szép támadás végén Padlás kiegyenlített. 3:3. Nagy harc indult meg a győztes gólért, s a 85. percben Bakó az egyik KTE-védőről lepattanó lab­dát megkaparintotta és a hálóba lőtte. 4:3. A mérkőzés végén meg­kérdeztük VasS edzőt, miért cserélte le játékosait a szü­netben? — Holnap Sárbogárdra utazik a csapat és ott ját­szunk délután ugyancsak előkészületi mérkőzést. A hosszú utazás és az újabb mérkőzés miatt cseréltem a szokásosnál több játékost. A csapat egyébként egy hétre edzőtáborban lesz a Sárbogárd melletti Nagy- hörcsögi Állami Gazdaság­ban. Atlétika A Szarajevóban megtartott férfi atlétikai Európa Kupa versenyén atlétáinknak csak a 4. hely jutott. A pontverseny végeredménye: í. NSZK 97, 2. Olaszország 82,5, 3. Csehszlo­vákia 76, 4. Magyarország 65,5, 5. Jugoszlávia 58, 6. Bulgária 40 ponttal. Az Európa Kupa döntőbe NSZK és Olaszország atlétái jutottak. Vasárnap lebonyolították a női atlétikai Európa Kupa ber­lini és bukaresti elődöntőit is. Az eredmények alapján a női EK budapesti döntőjébe az NSZK, Magyarország, NDK, Nagy-Brltahnia, Szovjetunió és Lengyelország került. ko, Vakula) 1:40,524. Magyarország (Tőzsér, Rozsnyói, Mózes, Hollósi) 1:41,54. K—1, 4x500 m férfi vál­tó: Világbajnok: Szovjet­unió (Kokol, Tiscsenko, Kobrisev, Szedasev) 7:19,96 ... 3. Magyarország (Csa­pó, Csizmadia, Hesz, Svid­ró) 7:22,81. A világbajnokság nem hivatalos pontversenye: 1. Szovjetunió 120, 2. Ma­gyarország 99, 3. Románia 67, 4—5. NSZK és Svéd­ország 56—56, 6. NDK 55 ponttal. Közbeeső állomás A magyarok nem túl sok érmet visznek haza tarso­lyukban. A két első, két második és három harma­dik helynél gyűjtöttek már többet is. nem beszélve az 1954-es Macon-i VB hat aranyáról. Ügy tűnik tehát — csaknem mindenkinek ez az érzése —, hogy volt már jobb, és kicsit csalódva ér­zi magát az ember. Péhl József, a válogatott helyet­tes szakvezetője azonban egyáltalán nem zsörtölődik. — Megfelelő a szereplé­sünk — mondotta. — Be­váltak az újoncok, Svidro, Szabó, Várhelyi, Völgyi; esélyeseink pedig „szállítot­ták” a várt eredményeket. Wichmann és Tatai nagy egyénisége a kenusportnak, a női kajakozásban azon­ban gyengébben állunk, nagyobb gondot kell fordí­tani a tehetségek felkutatá­sára, hogy.szélesebb legyen a bázis. Koppenhágát köz­beeső állomásnak tekintet­tük a müncheni olimpiára. Elsősorban az 1000 méteres számokra koncentráltunk, az összeállítások is úgy tör­téntek, hogy az olimpiát tartottuk szem előtt. Erinyi „kockázatot” vállalnunk kellett a jövő érdekében, s bi2tos, hogy két év múl­va sem vallunk szégyent. Gólzápor Baján BAJAI VASAS MTE—SOLTVADKERTI TE 9:0 (5:0) Baja, 150 néző, vezette: Bóhner. BVMTE: Kiss (Májzlin- gér) — Szabó (Pólyák), Má- rity, Márton — Zomborcse- vics. Fekete — Rausch, Borkovics, Bártulov, (Té- nyi), Rizsányi, Kemény. Edző; Csongor János. Az MTE tetszetős játék­kal mutatkozott be a solt­vadkertiek elleni előkészü­leti mérkőzésen. Az első félidőben nagy fölényben játszott és megérdemeltén tett szert 5:0-ás vezetésre. Szünet után kissé csökkent az iram, de így is fölényes győzelmet aratott. Góllö­vők: Bártulov 3, Kemény Rajt a labdarúgó NBI-ben és NB I. B-beit Az 1970—71. évi idény nyitánya két NB I. osztá­lyú mérkőzéssel szomba­ton lesz, majd az első for­duló küzdelmei a vasárna­pi további hat találkozó­val folytatódnak. Rajtol azonban az NB I B is, SZOMBAT: MTK—Csepel, Hungária út 17 óra, jv. Wottawa. Ü. Dózsa—Salgótarján, Megyeri út 19 óra, jv. Al­mássá VASÁRNAP; Bp. Honvéd—Rába ETO, Kispest, 17 óra, jv. Bir- csák Pécs—Szombathely, Pécs, 17 óra, jv. Vadas Gy. Dunaújváros—Videoton, Dunaújváros, 17 óra, . jv. Vízhányó. Tatabánya—Ferencváros, Tatabánya, 17 óra, jv. Bí- róczki. SZEOL—Vasas, Szeged, 17 óra, jv. Schopp. Diósgyőr—Komló, Diós­győr, 17 óra, jv. Petri. * Az NB I B osztályban csak égy mérkőzés lesz szombaton (BVSC—DVSC, 2, Rizsányi, Borkovics, I Szőnyi út 15.30 óra) a töb ■ Rausch, Tény! Jók: Mér- bi mérkőzést ’ ' ton, Bártulov, Fekete. I játsszák le vasarnap