Petőfi Népe, 1970. augusztus (25. évfolyam, 179-203. szám)

1970-08-28 / 201. szám

Kemény küzdelemben győzött Bulgária Határőr Dózsa-sikerek a tamási lovasnapokon Kiskunfélegyházán a nagysikerű kiskun napok keretében rangos sport- eseményre is sor került. A város sporttörténeté­ben először, hivatalos or­szágok közötti válogatott' mérkőzést játszottak a Szakmunkásképző Intézet új tornacsarnokában Bul­gária és Magyarország női kosárlabda-válogatottjai. A bolgár vendégek már kedden délután megérkez­tek Kecskemétre, a gyár válogatott csak a mérkőzés napján indult Budapestről. Némi izgalmat okozott a női vá­logatottunk késése, mert az autóbuszuk Lajosmizse előtt elromlott. A csapat így csak délután folytat­hatta útját a mérkőzés színhelyére. A félegyháziak büszke­sége. a pompás tornacsar­nok zálszlódíszben várta a válogatottakat. A közön­ség — mivel a Népsport ismeretlen okból 16.30-ra jelezte a kezdést — már jóval előbb megtöltötte a padsorokat. A mérkőzést rövid ün­nepség előzte meg. A bol­gár és a magyar himnusz elhangzása után dr. Do­bos Ferenc, a városi ta­nács vb-elnöke köszöntöt­te a csapatokat, majd sor került a játékosok bemu­tatására. A magyarok kö­zül különösen a 100. vá­logatottságát ünneplő Czirákiné Rátvay Kati ka­pott nagy tapsot és sok ajándékot. Ezután kezdő­dött a mérkőzés. ma­viszont BULGARIA— MAGYARORSZAG 88:74 (42:34) Kiskunfélegyháza, 400 néző, vezette: Velkei (ma­gyar). Marcev (bolgár). Bulgária: B. Metodieva (18), Katalieva (4) — Szojanova (14) — Bojano- va (18). Isakova. Csere: Starkelova (13), K. Georgi- eva (10), Simova (7), Jan­kóvá (2), Karaseva (2), Ilieva, M. Georgieva. Ki­rilova. Magyarország: Hegedűs- né, Hajki (9) — Bakk (2) — Czirákiné (18), Mihály- finé (12). Csere: Horváth E. (19), Nagy (6), Szege­di (2). Geiszhauer (2), Ko- roknai (2), Tarjáni (2), Szabits. Nagy lendülettel kezdett mindkét csapat és az el­ső percekben felváltva estek a kosarak. Mihályfi- né, Rajki és Czirákiné do­bott kettős kosarat. Az 5. percben 10:10 volt az eredmény, majd a magyar csapat vezetett 20:14 arányban. A 11. percben Killik edző cserélt. Ko- roknai Kati és Horváth állt be a magyar csapat­ba. Szákrázóan kemény és gyors volt a játék és mindkét palánk alatt el­keseredett harc folyt a pozíciókért. Feltűnő volt, hogy a játékvezetők, kü­lönösen a bolgár Marcev mennyire engedték a ke­ménységet. Sokszor még a nyilvánvaló lökéseket sem torolták meg. Fokozatosan feljöttek a bolgárok, mert a magyar csapatból töb­ben is elfáradtak. A ven­dégek 32:30-nál vették át a vezetést, és többet már nem is adták ki a ke­zükből. A magyarok több „ziccert” hibáztak. Külö­nösen Hegedűsné, a csa­patkapitány fogott ki rossz dobónapot, mert képtelen volt helyzeteit kihasznál­ni, de Czirákiné és Mi- hályfiné is többször hibá­zott közvetlen közeiről A bolgárok viszont mindent bedobtak és a félidőig 8 pontos előnyt szereztek. A szünet után Hegedűs­né, Rajki — Czirákiné — Mihályfiné, Horváth ösz- szetételben kezdett a ma­Az újpesti Dózsa értékes győzelme Szerdán este Barceloná­ban, az új stadionban ha­talmas érdeklődés mellett játszották le a Juan Cam­per Kupáért kiírt labdarú­gó kupa döntőjét. Az Új­pesti Dózsa együttese igen értékes győzelmet aratott: Újpesti Dózsa—Moszkvai Dinamó 3:1 (2:1) Barcelona, 75 000 néző. Vezette: Pintado (spanyol). Az újpesti csapat nagy lendülettel kezdett és a 18. percben már kétgólos ve­zetésre tett szert. A 11. percben Dunai II., majd hét perccel később Bene volt eredményes. (2:0) A 27. percben a moszkvai csapat balszélsője lőtt gólt. (2:1) A második félidőben, ki­egyensúlyozott játék után a 77. percben Fazekas ta­lált a hálóba, s ezzel biztos­sá vált a magyar csapat győzelme. A hírügynökségi jelentés azt is megemlíti, hogy a lila-fehérek által nyert nagy arany-kupa értéke 2 857 dollár. A torna harmadik helyé­ért vívott mérkőzésen a Barcelona együttese 1:0 (0:0) arányban győzött a Shalke 0:4 (NSZK) csapa­ta ellen. gyár válogatott. Kemé­nyen küzdöttek a felzár­kózásért, de a bolgárok szinte állandóan tartani tudták a 6—8 pontos elő­nyüket, pedig Horváth E. nagyszerű dobássorozatot fogott ki és egymás után nyolcszor dobott távoli tempókosarat. A bolgáro­kat azonban már nem le­hetett megállítani. Cserél­tek és még inkább lendü­letbe jöttek, a magyar csapat cserejátékosai vi­szont nagyon mérsékelt teljesítményt nyújtottak. Az eredmény 81:51, majd 79:63 lett. és közben Ko­roknál, Hegedűsné, Raj ki és Czirákiné kipontozó­dott. A mérkőzés végén nagy tapsot kapott a győztes bolgár válogatott, amelv ezen a mérkőzésen szjnte minden tekintetben felül­múlta a magyarokat. Sok­kal keményebbek, gyor­sabbak voltak, nagyszerű­en védekeztek és ponto­san dobtak távolról is. Ebből a jó együttesből is kiemelkedett Metodieva, Bojanova és Sztojanova. A magyar csapat az ele­jén jól kezdett, aztán a kulcsemberek túlságosan is hamar elfáradtak. A csapatból Rajki, Mihályfi­né, Horváth E., és amíg el nem fáradt — Cziráki­né teljesítménye dicsér­hető. Sz. Z. Labdarúgás Augusztus 30-án vasár­nap indul Kiskunfélegyháza városi labdarúgó-bajnoksá­ga. Az első fordulóban a következő párosításban ját­szanak a csapatok: Kun­szállás—Vörös Csillag, Vas­utas Reménység—Gátér, Pálmonostora—Kun B. SE II. A felnőtt bajnoksággal párhuzamosan folyik az if­júsági csapatok küzdelme is. AUGUSZTUS 20-án kez­dődő négynapos lovas- versenyen vettek részt a Kiskunhalasi Határőr Dó­zsa lovasai a Tolna me­gyei Tamásiban. Alkotmá­nyunk ünnepén színpom­pás felvonulás után vette kezdetét a verseny, ahol a belföldi lovasklubok — Határőr Dózsa, Dalmand, Igar, Mezőhegyes, Mező- szilas, Nagykónyi, Regöly, Siklós, Lajoskomárom — találkozóját nemzetközivé avatta a jugoszláv Zob- naticai „Konjicki” és a belgrádi „Május 13.’’ klub lovasainak szereplése. Már az első verseny­szám, a kezdőlovak díj­ugratása látványos vetél­kedést. egyben halasi si­kert hozott. A 30 induló közül hatan végeztek hi­bapont nélkül és az össze­vetésből Suti István ke­rült ki győztesként Igaz nevű lovával, és 2. helyen is Határőr-lovas végzett, Hriazik Pál Döbrőköz nyergében. 3. Major Ist­ván (Siklósi Tsz). Pénteken a termelőszö­vetkezetek fogatversenyeit, majd szombaton és vasár­nap a többi díjugrató ver­senyszámot bonyolították le, mintegy 3000 érdeklő­dő előtt. A két verseny­Eltemették Szücsányi Mást Szomorú eseményre gyűl­tek össze csütörtökön dél­után a rákoskeresztúri új köztemetőben a magyar labdarúgás hívei. Sok-sok ezer ember kísérte utolsó útjára a tragikus körül­mények között elhunyt Szu- csányi Andrást, az MTK játékosát. A ravatal körül ott volt valamennyi NB I-es csapat küldöttsége, sok szurkoló, közöttük 70—80 éves MTK- drukkerek is. Először dr. Bencsik Já­nos, az MTK elnökhelyet­tese beszélt, ismertette Szücsányi pályafutását, majd Barcs Sándor, az MLSZ elnöksége nevében mondott búcsúszavakat. A klubtársak nevében Csetényi Csaba remegő hangon, könnyes szemmel vett búcsút volt játékostár­sától. A frissen hantolt sírra, amelyet elborítottak a ko­szorúk, felkerült a fejfa: Itt nyugszik Szücsányi András, élt 29 évet. Ä Ferencváros nagy sikere A Ferencváros spanyol- országi vendégszereplésre utazott labdarúgócsapata magyar idő szerint szerdán a késő éjszakai órákban le­játszotta mérkőzését La Corunában. Ellenfele az ar­gentin San Lorenzo együt­tese volt. A stadionban, ahol 40 000 néző volt kíváncsi a két csapat találkozójára a bu­dapesti zöld-fehérek és a tengerentúliak óriási küz­delmet vívtak és mivel sem Előkészületi mérkőzés Kecskeméti Dózsa — Dunaújvárosi Kohász 5:3 (3:1) zésre készül. A csapat meg­lepően jól játszott és biz­tosan győzte le neves NB I-es ellenfelét. Az idegen­ben aratott siker reméljük egészséges önbizalmat és nem elbizakodottságot szül a kecskeméti játékosok kö­rében. Az igazi próbatétel Egerben lesz vasárnap dél­után. A gólokon Pasek (2), Ba­latoni, Lódi és Bánhidi osz­90, sem pedig 120 perc nem volt elegendő arra, hogy döntés szülessen; a 0:0-ra végződött mérkőzés után tizenegyeseket rúgtak a já­tékosok, s ebből 4:2 arány­ban a Ferencváros került ki győztesen. A Ferencvá­ros óriási közönségsikert aratott és a Vasas, vala­mint az U. Dózsa után har­madik magyar csapatként méltán nyerte el a hatal­mas — háromezer dollár értékű — Trofeo Tereza Herrara serleget. Dunaújváros, 300 néző, vezette: B. Tóth. K. Dózsa: Gór — Oláh, Lantos, Kreidli — Diószegi, Lutz — Balatoni, Bánhidi, ! Lódi, Pasek, Józsi I. D. Kohász: Aczél (Papp) 1— Formaggini, Boromissza. Ruppert — Cseh, Somogyi — Csörgő, Somogyvári, Ha­rangi, Márta, Bartók. A Kecskeméti Dózsa az Egri Dózsa elleni mérkő­tozott. napon Sutiék folytatták jó szereplésüket, s egy-két versenyszám kivételével újabb több első helyezés­sel öregbítették a Határőr Dózsa hírnevét. IFJÚSÁGI lovasok díj­ugratása, 120 cm: 1. Baj­kai (H. Dózsa) Béga n. 1. 2. Bajkai Amur nyergé­ben, 3. Szováth Mezőhe­gyes. Megnyitó díjugratás 1/120 cm: 1. Varró József (H. Dózsa) Attila n. 1., 2. Kovács Mezőhegyes, 3. Suti István (H. Dózsa) Igaz nyergében. Megnyitó díjugratás II. 120 cm; 1. Varró (H. Dózsa) Vezér n. 1., 2. Kovács Mezőhe­gyes, 3. Krizsán (H. Dó­zsa) Achmed n. 1. Staféta '.ytratós: 1. Határőr Dózsa (Varró. Suti, Krizsán), 2. Mezőhegyes, 3. Dalmand. Az utolsó napi eredmé­nyekben : Ifjúsági csapat­bajnokság: 1. H. Dózsa (Dimek Éva, Mezei Mik­lós, Bajkai Sándor); 2. Mezőhegyes, 3. Dalmand. Ifjúsági egyéni, 120 cm: 1. Mezei Miklós (H. Dó­zsa) Borka nyergében; 2. Kovács Mezőhegyes, 3. Bajkai (H. Dózsa) Amur n. 1. Felnőtt csapatbajnok­ság. 140 cm; 1. Határőr Dózsa A. csapata (Hria­zik, Horváth, Suti, Varró), 2. Határőr Dózsa B. csa­pata (Keszthelyi, Krizsán, Mezei, Varga), 3. Mező­hegyes. Felnőtt egyéni bajnokság, 140 cm: 1, Suti István (H. Dózsa) Ragyo­gó n. 1. 2. és 3. Varró (H. Dózsa) Vezér és Attila ne­vű lovaival. Ifjúsági lo­vasok díjugratása, 120 cm: 1. Kapoli (Igar), 2. Mezei (H. Dózsa) Adonisz nyergében, 3. Szőke (Igar —Simontomya). Az Universiadéról jelentik: A torinói Universiadén I csütörtökön megkezdődött j a férfi tőrözők egyéni via- [ dala. Az első fordulóból a magyarok közül Füredi 4, Takács 3, Kovács pedig 2 j győzelemmel került tovább. A magyar vízilabdacsa­A Kupagyőztesek Európa Kupájának selejtező fordu­lójában a csehszlovák Gott- waldov együttese értékes győzelmet aratott az ír Bo­hemians ellen 2:1 (0:1) arányban, Dublinban. Helsinkiben barátságos labdarúgó-mérkőzésen Svédország csapata: 17 000 néző előtt 2:1 (0:0) arány­ban győzött Finnország vá­logatottja ellen. Antonin Rygr csehszlo­vák szövetségi kapitány ki­jelölte keretét a szeptem­ber 5-én Nizzában sorra- kerülő Franciaország elle­ni mérkőzésre. A 16 játé­kos: Viktor, Vencel, Dobias, Migas, Hrivnak, Hagara, Pivarnik, Novak, Hrdlicka, Geleta, Kuna, Jurkanin, F. Vesely, Petras, Stratil, és Albrecht. Döntetlen a Világ Kupa döntő első találkozója Szerdán este Buenos Airesben játszották le az amerikai labdarúgó kupa győztes argentin Estudi- antes és a BEK-győztes holland Feijenoord között a nem hivatalos Világ Kupa j döntő első mérkőzését. A találkozó döntetlen eredménnyel végződött Estudiantes—Feijenoord 2:2 (2:1) A 60 000 néző előtt le­játszott találkozót a világ- bajnoki döntő bírája Glöck­ner (NDK) vezette. A visszavágóra szeptem­ber 9-én kerül sor Rotter­damban. pat is győzelmet aratott: C- csoport: Magyarország— Belgium 14:0. Délután folytatódéit a férfi tőrverseny. A 2. for­dulóban is jól ment a ma­gyaroknak és Füredi 5 győzelmével a második csoportból elsőként, Ko­vács 3 győzelmével a 3. csoportból harmadikként. Takács pedig ugyancsak 3 győzelmével a nyolcadik csoportból másodikként ju­tott tovább. A magyar kosárlabda­együttes második mérkőzé­sét is megnyerte 134:51 (70:22) arányban győzött Szudán ellen. A Nemzetközi Egyetemi Sport Szövetség (FIS-TJ) Végrehajtó Bizottsága meg­állapította néhány sportág VB-jének időpontját. A .fő­iskolás kézilabda világbaj­nokságot 1971-ben Cseh­szlovákiában rendezik meg. Halfogási verseny Kis!» un télegyházán A kiskun viadalok egyik érdekes sporttalálkozója volt a félegyházi horgász­verseny, amelyet a Kunsá­gi Sporthorgász Egyesület 50 indulóval a saját' víz­területén rendezett meg. Már reggel 5 óra felé megindult a kerékpárosok, motorosok és autósok ván­dorlása a szépfekvésű ha­lastó felé. 6 órakor kezdő­dött a verseny és tízkor fújták le. Ezután követ­keztek a legizgalmasabb pillanatok, a zsákmány le- mérése. A négy óra alatt éppen 1428 hal akadt a horogra. Az eredményhir­detésre este a Kiskunság étteremben rendezett hór- gászvacsorán került sor. Eredmények: Felnőtték: 1. Kállai Sándor, 2. Füzesi János, 3. Mindszenti Lász­ló. Ifjúságiak: 1. Tímár László, 2. Horváth László, 3. Vajda Péter. A kiskun napok emblé­májával díszített plakette­ket Kovács Rudolf a váro­si TS elnöke adta át, s a helyezettek az egyesülettől értékes horgászfelszerelé­seket is kaptak.