Petőfi Népe, 1969. július (24. évfolyam, 149-175. szám)

1969-07-22 / 167. szám

A Nyári Kupáért Városi serdülő Jászberényi Lehel-Kecskeméti Dózsa 1:1 (0:0) HaraflSZOIIl rád... j labdarugó-bajnokság Kecskemét. 500 néző. ve­zette: Szávó. J. Lehel: Vasas — Nagy, Benke. Tóth — Sándor Szondra — Bugyi, Keresz­tesi. Sárközi. Bányai, Fü- löp. Edző: Bíró István. K. Dózsa: Gór — Kreidli, Fajt. Lantos — Diószegi. Dobó, — Lódi. Czéh II (Bánhídi). Kiss II.. Pasek, Balatoni. Edző: Pyber Ist­ván. A kecskeméti együttes délelőtt még könnyű edzést tartott a soltvadkerti edző­táborban, majd beutazott a mérkőzésre. A kemény ed­zésektől fáradt volt a csa­pat. s ez meglátszott mind­két Dózsa-együttes játékán. Az élőmérkőzésen a Dózsa II. ellen a Fémmunkás csa­pata 3:1 arányban győzött. A íőmérkőzésen a vendé­gek kezdték a játékot, s már az első percekben jól lehetett látni, hogy sokkal frissebbek a Lehel-játéko­sok. Az első negyedórában egyik kapu sem forgott kü­lönösebb veszélyben. Egy- egy távoli lövés kerülte el a jászberényi kaput. A 11, percben Fajt csak nagy üggyel-bajjal tudta szerelni Füiöpöt. Feltűnő volt. hogy a Dózsa-csatárok túlkombi­nálták a játékot, lövés he­lyett rendszerint passzoltak s így mindig időben közbe tudtak avatkozni a védők A 25. percben már azt hit­tük, megszületik a Dózsa ve­zető gólja, azonban Pasek tiszta helyzetben elveszítet­te a labdát. A félidő utolsó tíz percében élénkült a já­ték. A 35. percben Balato­nit az utolsó pillanatban választották el a labdától majd két ízben Gór men­tett a kitörő jászberényi csatárok elöl. Nem sok hiányzott ahhoz, hogy meg­szerezzék a vezetést. Szünet után Czéh II. he­lyére Bánhidi állt be, ő lett a jobbszélső. Lódi pedig belső csatárként játszott to­vább. A vendégek taktikája jól érvényesült, ezen a mér­kőzésen. Lassították a játé­két, jól adogattak és ez ellen a fáradt Dózsa-játékosok nem találták meg az ellen­szert. Ehhez járult még a sok pontatlan átadás. Az 54 percben Bánhídi jó beadá­sáról késtek el a belsők, né­hány perccel később pedig Pasek cselezte ki a védő­ket, de lövése most sem sikerült. ritkán látható bravúros csa­tár teljesítményt. Még Paseknak volt gólt ígérő helyzete, de lövése nem sikerült. A fáradt Dózsa nem tud­ta azt a játékát nyújtani, amire képes. A közönség egy részének magatartása azonban mégsem indokolt Balatoni nagy lövése a Dózsa egyenlítő gólját jelentette. A képen látható, hogy Nagy már elkésett a beavatkozással. A 70. percben Lantos hi­bájából Bugyi elfutott a jobbszélen, majd befelé hú­zott s erős lövést küldött a kapura. Fajt lábán irányt változ­tatott a labda, s a kimoz­duló Gór mellett a háló­ban kötött ki. 1:0. Nagy lelkesedéssel ját­szott a továbbiakban a Le­hel. a Dózsa görcsös erőfe­szítéssel. de végül is a ki- egyenlítés sikerült. A 84. pereben gyors tá­madás futott a Lehel ka­puja felé. Pasek egy csel után jó labdát küldött a 16-ossal egymagasságból a kapu elé. Kiss II. átlépte a labdát, amely a pontosan érkező Balatonihoz került. A szélső kapásból óriási gólt lőtt. A kapus meg sem mozdult a labdára. 1:1. A közönség, amely meg­lehetősen passzívan szem­lélte az eseményeket, végre feloldódott, s megtapsolta a A Kun Béla SE félévi mérlege hiszen a csapat edzőtábor­ban van, s most még nem képes állandóan olyan jó játékot nyújtani, mint a hét közepén a Dunaújváros el­len. De megy ez majd job­ban is! A vendégek rászol­gáltak a döntetlenre. A Dózsából Kreidli és Dantos. a vendégegyüttesből Benke Sándor, Sárközi és Bányai játszott jól. A sportszerűtlenség sokféle vállfájával találkoztam már, de valamennyi közül a legcsú- nyábbnak azt tartom, ha egy csapat otthagyva ellenfelét le­vonul a pályáról. Egy ilyen esetről számol be apostagi tudósítónk Bánrévi János levele. A múlt vasárnap félbeszakadt az Apostag—Har- ta Duna Kupa mérkőzés. A két csapat régi ellenfél. A já­rási bajnokság élén is riváli­sok, s jelenleg az Apostag ve­zet, mert tavasszal 3:0 arány­ban győzött Harta ellen. Idézünk a levélből: ,,Amikor a második félidő elején az első gól a hartai kapuba ju­tott, a játékosok egymást okol­ták. Hangos veszekedésük a pályán kívül is hallatszott. Hamarosan azonban a máso­dik, sőt a harmadik gól is megszületett, s ettől a vendég­csapat teljesen összeroppant. Most már nem is egymást, hanem a Návotil Imre játék­vezetőt szidták. A 70. percben aztán amikor a bíró les miatt állított meg egy hartai táma­dást, kitört a botrány. A né­zőtérről csak a tömörülést le­hetett látni, majd azt, hogy a hartaiak lemennek a pályáról. Az ellenfél sportszerűtlen magatartása valamennyiünkből megbotránkozást váltott ki. Még jobban fájt a vendégcsa­pat azon fenyegetőzése — majd jöttök még ti is Hartára.” Az eset számunkra is meg­lepő, mert a hartaiakat eddig becsületesen küzdő sportszerű csapatnak tartottuk. Ügy lát­szik, néha változtatni kell a véleményen. Mert vereséget szenvedhet a csapat ha gyen­gébb, vagy akár azért is, mert nem volt szerencséje, sőt a já­tékvezető is tévedhetett. De haragszomrádot játszani, s ott­hagyva ellenfelet, játékvezetői és közönséget, az az elképzel­hető legsúlyosabb vétség a sporterkölcs ellen. Legalább Is én így tanultam. Sz. Z. 1. KTE „A” 5 4 1 — 16.*5 9 2. KTE „B”- 5 3 2 — 22:7 8 3. K. Dózsa 5 1 2 2 8:9 4 4. N. Kinizsi 5 2—3 12:14 4 5. K. Egyetért. 5 2 — 3 7:12 4 6. K. Fémműn. 5 — 1 4 4:22 1 A kecskeméti városi kispályás labdarúgó-bajnokság állása L csoport: A Kecskeméti Városi TS A táblázat Állasa értékelte a labdarúgó szö­vetség által 1969. évre kiírt városi serdülő labdarúgó- bajnokság eredményeit. A beszámolóból kitűnik, hogy hat csapat nevezett be. A kecskeméti egyesületek megértették, milyen jelen­tősége van az utánpótlás ne­velésének, az ilyen bajnok­ságok megrendezésében. A leghívebben a KTE serdülő labdarúgóinak sikerei jelzik ezt. Az ötéves tervszerű ne­velőmunka eredményeként, már az országos ifjúsági labdarúgó válogatottnak is adtak egy játékost, Pólyák Antal személyében, de a KTE II. is teljes egészében saját nevelésű ifjúsági játé­kosokból áll, akik feltűnő sikereket értek el á járási bajnokságban. Példaképül állíthatók a serdülőkkel fog­lalkozó társadalmi munká­sok, edzők is. Akik igazi barátságot tartanak fent egymással, és erre nevelik a rájuk bízott serdülőket is. Kár, hogy a kecskeméti kezdeményezésnek nem volt visszhangja a megye többi városaiban. Pedig a kecske­méti serdülő labdarúgó-baj­nokság példája azt igazolja, hogy igen kevés anyagi ál­dozattal még a szomszédos Nagykőrös serdülői is be­kapcsolhatók voltak ebbe a bajnokságba. Két kecske­méti csapat kerékpárral rándutt át Nagykőrösre, a bajnoki találkozó lejátszá­sára. Tiszta forrásból fakadt sporttevékenység A félegyházi piros-fehér együttesnek teljesen át kel­lett szerveznie csapatát az idei bajnokságra. A telje­sítményük is ennek megfe­lelően alakult. Nehéz volt pótolni az eltávozott játé­kosokat. Takács István ed­zőnek nem volt könnyű dol­ga az együttes összeková­csolásában. A régi fiúk kö­zül Hluchány, Takács I., Varga, Makai, Miksztai ma­radt Kiskunfélegyházán. Ezenkívül sikerült leigazol­niuk Kovácsot az NB I-es Tatabányából, Tóthot Bu­dafokról, valamint Harangit a Ferencvárosból. Ez utóbbi azonban Tiszaföldváron olyan súlyosan megsérült, hogy azóta nem szerepel­hetett az együttesben. A többi újonc csak átlagtelje­sítményt nyújtott. Az állan­dó jó formát csak Takács I. és Hluchány tartották. Ezen­kívül jól működött még a jobbfedezet posztján Tóth, aki kapura is igen veszélyes volt. Főleg szabadrúgásai­val keserítette a kapusokat. Takács II. Alpárról került a Kun Béla SE-be. Ö főleg gyorsaságával tűnt ki. Kár, hogy keveset foglalkoztat­ták. Kornfeld, Szável, Lász­ló, Szarka és Karsai csak közepes teljesítményt nyúj­tottak. Kovács viszont több­ször megsérült és ezért nem nyújthatta a tőle várt telje­sítményt. A Kun Béla SE a 8. he­lyen végzett a tavaszi baj­nokságban, 23:17-es gól­aránnyal. A legeredménye­sebb két játékos a fedezet Tóth és a balszélső Kovács volt, akik 7—7 alkalommal zörgették meg az ellenfél hálóját. Az őszi idényre nem lesz lényeges változás az együttesben. A sorsolás kedvezőtlenebb, mint a ta­vasszal volt. a sportkör ve­zetősége és szurkológár­dája bízik a 8. hely megtar­tásában. — Alig néhány napja, hogy befejeződött a Falu­si dolgozók nyári sparta- kiádja döntő küzdelmei a kalocsai járásban — hal­lottuk Glonczlik Sándor TS-etnöktől. — Mi készí­tettünk egy sajátos stílusú táblázatot — mutatott a fa­lon lógó kartonra — ame­lyen áttekinthetően fel van tüntetve a részt vett egyé­ni és csapatversenyzők részletes adatai. Többek között ebben a „tükörben’’ tűnt szemünk­be, hogy az első helyezett Dunapataj, mintegy 30 ver­senyzővel vett részt a járá­si döntőn — tekén kívül valamennyi sportágban — és 440 ponttal, „utcahossz- nyi” előnnyel szerezték meg az első helyet az örök ri­vális bátyaiak előtt, akik mindössze 130 pontot gyűj­töttek.­Nem sokkal később már Dunapatajon a Vegyesipa­ri Ktsz ajtaján kopogtat­tunk, ahol meg is találtuk Faragó Jánost a megye I osztályú női kézilabdacsa­pat edzőjét. Gyorsan kül­dött egy kislányt a sport­kör elnökhelyetteséért. Az ajtóból még utána szólt: „mond meg Béla bátyád­nak, hogy dobjon el min­dent és azonnal jöjjön ide!” Nem kellett sokat várni, Kothencz Bélára. Az első szóra letehette a gyalut, mert perceken belül meg­érkezett. — Tavaly volt 50 éves a dunapataji községi sport­kör — mondta, de csak a felszabadulás óta folyik ak­tív sporttevékenység a köz­ségben. Jelenleg is 120 pár­toló tagot tartunk számon. Mintegy 70 százalékuk fér­fi, 30 százalék pedig nő. A többség 25 éven aluli. A szakosztályok közül a lab­darúgóké a legnépesebb, A mintegy 25 tagú együttes­sel Kocsis Károly testne- velőtanár foglalkozik. Tóth Jenő a szakosztályvezető. Nagyon régen vetélkedünk Bátyával az előrelépésben. Az idén kikaptunk ugyan 3:2-re, de azért a bajnok­ság félidejére megszerez­tük a csoportelsőséget Nem kertelek: az a célunk, hogy bekerüljünk a megyei I. osztályba. A kézilabdázókról Faragó János a női csapat edzője tájékoztatott: — 1964. óta a megyei I. osztályban játszunk, 19 igazolt játékosunk van. A legidősebb 17 éves. Most elég' rosszul áll a „szé­nánk”, de voltunk már kedvezőbb helyzetben is. 1965-ben harmadikak let­tünk. A járási spartakiádot rendre megnyertük. 1966- ban a Nyári Kupában me­gyei döntőibe kerültünk. A mostani gyenge szerep­lés okai: Tóth Jolán a Halasi MÁV-ba ment, Rácz Erzsébet, valahol Szegeden játszik, Schukkert György- né, Szűcs Hilda — 1965-ben megyei ifjúsági válogatott keret tagja volt — Vajda Gyuláné, Takács Júlia, Vö­rös Józsefné, Korsós Erzsé­bet, valamennyien abba­hagyták, mert férjhez men­tek. A jelenlegi erősségek; Süveges Margit, Földesi Ka­talin, Kákonyi Margit Sze­retnénk bentmaradni a me­gyei I-ső osztályban. A férfi kézilabdázók ugyancsak azonos szinten szerepelnek, 1967 óta. A 12 tagú szakosztállyal a Jan- csó-házaspár foglalkozik, — Ezenkívül van egy fér­fi, női asztalitenisz és egy sakkszakosztályunk is — vette át a szót a sportkör elnökhelyettese —, ame­lyek spartakiád és alkalmi versenyeken szerepelnek. Asztaliteniszezőink az idén is megnyerték a járási dön­tőt, nemcsak egyéniben, ha­nem párosban is — mind­két nemben. Pastyik István vezetésével a sakkozók is előkelő helyezést szereztek. A pályák nagyrészt tár­sadalmi összefogással épül­tek. Modem öltöző áll a sportolók rendelkezésére — hideg, meleg vízzel, zuha­nyozóval. A nők kifestették a helyiségeket, kitakarítot­ták az öltözőket. A nagy- takarítást, a felszerelések karbantartását még most is társadalmi munkában vég­zik. / Az iskolai sport és test­nevelés is biztosítva van. Körülbelül 700 gyereknek adott testnevelési lehető­séget a szép nagy tornate­rem. Ennek eredménye, hogy a dunapataji sport­élet utánpótlása az iskolá­ból fakad — a legjobb for­rásból! Bancik István 1. Dóssá ö. 9 6 2 1 20:10 14 2. Konzerv. 9 7 — 2 18:10 14 3. F.f. MG I. 9 5 — 2 8:1 13 4. Vasas R. 9 4 4 1 8:4 12 5. Fém- és V. 9 5 1 3 26:11 11 6. Fémmű. L 9 4 3 2 8:5 11 7. MÉK 9 5 1 3 9:9 11 8. MÁV 9 4 1 4 15:8 9 9. ziM n. 9 4 1 4 16:13 9 10. Epszer IX. 9 2 2 5 8:17 6 11. Cipőgyár 9 3 — 6 3:14 6 12. Kíséri. In. 9 2 1 6 10:12 5 13. Építők II. 9 1 3 5 4:8 5 14. ZIM ifi. n. 9----­c soport: 9 3:34 1. Gép jav. 9 7 2 _ 1 6:1 16 2. Fémm. n. 8 7 1 — 13:2 15 3. BRG 9 7 1 1 17:4 15 4. Volán 9 5 2 2 11:4 12 5. ZIM I. 9 5 2 2 10:4 12 6. F. mg n. 9 3 3 3 10:5 9 7. Építők I. 9 3 3 3 7:8 9 8. Aranyh. 9 3 2 4 10:15 8 9. Parketta. 9 3 1 5 14:7 7 10. Honvédk. 9 2 2 5 7:21 6 11. Városi T. 9 1 2 6 6:13 4 12. Bamevál 9 1 2 6 6:17 4 13. Épszer L 8 2 — 6 3:12 4 14. Hűtőház 9 — 3 6 3:20 3 A Fémmunkás—Épszer ered­ménye nem érkezett be. Három NB lll-as sorsolás A héten három NB IlI^as csoport sorsolását közli sportrovatunk. Szerdán az NB HL Délnyugati cso­portjának a Bajai Vasas MTE-nek sorsolását közöl­jük, csütörtökön az NB III. Középcsoport, pénteken pe­dig a Délkeleti csoport őszi műsora szerepéi a sport­rovat hasábjain; Totónyeremények A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság tájékoztatója sze­rint, a július 20-i, 29. fogadási héten 13 plusz 1 és 13-as szel­vény mindössze egy volt, a nyeremény összege az illeték levonása után 857 448 forint. 21 pályázó ért el 12 talála­tot, nyereményösszegük egyen­ként 13 273 forint. 11 találata 367 pályázónak volt, egyenként 759 forintot kapnak. A 10 ta- lálatos szelvények száma 2940 darab nyereményük egyenként 142 forint. Az 1000 forinton aluli nyere­mények kifizetése július 26-tói, az 1000 forinton felülieké jú­lius 31-től kezdődik. Totóeredmények: x, 1, 1» 1, 2, 2, U I, 1, 1, x, x, 1. L TORONTO. Az MTK tengeren túl por- tyázó labdarúgócsapata vasár­nap Kanadában lépett pályára. A Torontóban lejátszott mér­kőzésen a görög Olympiakos együttese volt a kék-fehérek ellenfele s a korábbi New York-i vereség után a magyar csapat ezúttal győzött — így a portya eddigi mérlege: egy- egy győzelem, döntetlen és ve­reség. Az MTK javuló játék­kal 3:1 (2:0) arányban fektette kétvállra ellenfelét. Az első játékrészben Kiss Tibor, majd Mártha volt eredményes. Szü­net után Sziderisz szépített, végül Szuromi állította be a 3 :l-es eredményt. Kedden New Yorkban a brazil Portuguesa ellen játssza következő mér­kőzését a magyar csapat. * KREMS. Vereséggel zárta szereplését az idei Galea Kupában a ma­gyar ifjúsági teniszcsapat. Kremsben a svájciak elleni csoportdöntőben az együttes 4:1 arányban alulmaradt.