Petőfi Népe, 1967. május (22. évfolyam, 102-126. szám)

1967-05-25 / 121. szám

Győzelem Koppenhágában is Magyarország-Dánia 2:0 (1:0) Koppenhága* 35 000 néző. V.: Gow (Wales). Magyarország: Tamás — Mát­rai, Mészöly, Ihász, Nagy, Szűcs, Molnár, Bene, Albert, Farkas, Rákosi. Dánia: Nielsen — J. Hansen, J. J. Hansen. Sanvald, Worbye, B. S. Hansen, Bjerre, Sönder- gaard, Laudrup, Möler, Le Fevre. Az első percben már ve­szélyes helyzet lakúit ki a dá­nok kapuja előtt, de Molnár Röplabda Bp. Vasas—Honvéd Kinizsi SE 3:0 <11, 10, 10) NB I. férfi. Budapest, v.: Bogyó. Honvéd: Kaszába, Kiss, Atyánszki — Bodrogi, Peczán, Bényi. Edző: Schmidt Lajos. Az ifjúsági csapat szegedi szereplése miatt tartalékosán állt ki a Honvéd és alacsony színvonalú mérkőzésen vesztett. Jók: Bodrogi, Peczán. TFSE—Honvéd Kinizsi SE 3:0 <9, 7, 6) NB I. férfi. Budapest, TF-te- rem, v.: Juhász. Honvéd: Kasziba, Kiss, Atyánszki — Bodrogi, Peczán, Bényi. Edző: Schmidt Lajos. A szombat esti mérkőzéstől fáradt Honvéd nem jelentett akadályt a TF-nek, bár a fő­iskolások játéka is erőtlen volt. Kecskeméti AKÖV—ASE 3:0 (11, 9, 8) NB II. férfi. Budapest, v.: Gál. K. AKÖV: Szűcs, Dunszt, Szekeres — Berekszászi, Nagy, Sípos. Csere: Szirtes, Kecske­méti, Madajcsek, Asztalos, Do­mokos, Eőri. Nagy ütésekkel és jó me­zőnyjátékkal mindhárom játsz­mában biztosan győzött az AKÖV. Jók: • Szekeres, Sípos, Asztalos. beadása elcsúszott Albert sar­ka mögött. Állandóan a dánok terén folyt a játék. Tamás csak a 10. percben nyúlt először labdához, amikor a dánok les­ről érvénytelen gólt értek el. A 12. percben Albert közvet­len közelről a kapufa tövét ta­lálta el. A dánok erősen Be­húzódva védekeztek és csak elörevágott labdákkal kisérle- teztek. A 3?. percben Rákosi bal­ról hosszan vágta előre a labdát, Albert sarokkal megtoldotta és a menteni akaró Sanvald már csak a kapuba tudta segíteni. 1:0! Az utolsó pillanatban Albert a felső kapufát találta el. A második félidő is a magyar csapat támadásaival kezdődött. A 8. percben Möler került nagy helyzetbe, de Tamás kezébe fe­jelt. A 14. percben Bene előtt nyílott jó alkalom. Keresztbe lőtt labdája Farkashoz került, aki mintegy 10 méterről fölé vágta. A 26. percben Albert cselezte be magát a 16-osig. Átadását Rákosi nagy erő­vel kapura lőtte. Nilsen ka­pus kezéből kiperdült a lab­da és a berohanó Bene be­vágta. 2:0! A 35. percben már a második érvénytelen lesgólt lőtték a dá­nok. A 38. percben S. Hansen hatalmas bombája az oldalhá­lót találta el. A végén nagyon ellaposodott a játék. Mindkét csapat belenyugodott az ered­ménybe. A magyar csapatot nem tettte különösebben pró­bára ez a mérkőzés. Tamásnak alig akadt dolga. Néhány ve­szélyes helyzetet hidegvérrel tisztázta. A hátsó alakzatban Mészöly, Mátrai és Szűcs, elől egyedül Albert játszott jól. A dánok lelkesen küzdöttek, de inkább csak védekeztek. SiAtKiK: Nein sikerült a továbbjutás Legutóbbi beszámolómban a bé­késcsabai területi elődöntő első fe­léről tudósítottam. Most folytatom a verseny krónikáját. A hatodik for­dulóban még senki sem gondolta, hogy a Csala—Körösi játszma olyan fontos határkő a verseny történeté­ben. Ezután Körösi elveszítette biz­tonságát, és a hetedik fordulóban elszenvedte második vereségét is, ezúttal a szegedi Bodnár ellen ma­radt alul. Így Bodnár, került a ver­seny élére Ezt a helyet már nem is engedte át másnak, bár Csala és Gaika elleni játszmáiban aggasztóan állt, de rutinja átsegítette a nehéz­ségeken. A második helyért végig nagy harc folyt a békéscsabai Valkó és a kecskeméti Körösi között. A For­tuna kegyeltje Valkó volt, mert He- vér ellen vesztett bástya végjátékot sikerült döntetlenre mentenie, sőt az utolsó előtti fordulón Petró a döntetlenre vivő lépésismétlés elől kitért, és tisztet nézett el. Valkó nyerése ezután csak idő kérdése volt. Körösi a kettős vereség után összeszedte magát, és javított hely­zetén. Az utolsó előtti fordulóban azonban nyert állásban elnézett egy Kézilabda KECSKEMÉTI FGT—MAKÖI VSE 14:13 (9:6) Bokányi Dezső emlékverseny Az építőipari munkásmozga­lom kiemelkedő harcosának ér­demei elismerésére és megbe­csülése emlékére az idén már hetedszer rendezi meg az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgo­zók Szakszervezete és m Bp. Építők kerékpáros szakosztálya a Bokányi Dezső kerékpáros emlékversenyt. A háromnapos küzdelem jú­nius 2-án, pénteken' kezdődik és vasárnap fejeződik be. A verseny útvonala jórészt me­gyénkén át halad. A verseny­ről még részletes tájékoztatást adunk. HOGYAN TIPPELJÜNK A totó 20. fordulója kitűnően fize­tett. 13 találatos szelvény nem akadt, s a 12 találatos szelvény is csaknem 20 000 forintot fizetett. A mintegy 180 000 Ft jutalomalapot így átvitték a következő hétre. A 33 db 12 talá­latos szelvényre 19 575 Ft-ot, a 335 db 11 találatos szelvényre 771 Ft-ot és a 3166 db 10 találatos szelvényre 122 Ft-ot fizetnek. E heti tippjeink: 1. MTK—Ferencváros 2, x 2. Vasas—Üjpesti Dózsa 2, 1, x 3. Pécs—Győr x, 2 4. Diósgyőr—Tatabánya 1 5. Szeged—Dunaújváros 1 6. Eger—Komló 1, x 7. Szombathely—Salgótarján x 8. Várpalota—Miskolc 1, x 9. Oroszlány—Székesfehérvár 1 10. Nyíregyháza—ózdi Kohász 1 11. Lanerossi—Bologna törölve 12. Brescia—Cagliari törölve 13. Roma—Fiorentina x, 1 14. Cegléd—Szóin. MÁV x. 1 15. Békéscsaba—B. Spart. 1 16. Dombóvár—Zalaeg. TE 1* x Döntés Gara fellebbezése ügyében A Bács-Kiskun megyei Lab­darúgó Szövetség elnöksége legutóbbi ülésén a Gara—Bács- bokod 0:2 (0:0) mérkőzésen tör­tént események miatt újabb ítéletet hozott, amely szerint a botrányt okozó garai játékosok büntetését súlyosbította. E szerint az elnökség Kuba- tov Miklós eltiltását 1968. jú­nius 30-ig hosszabbította meg, Miklós Istvánt 1967. december 31-ig tiltotta el, míg Halász Ist­ván büntetését helybenhagyta. NB II. férfi. Makó, 200 néző, v.: Fenyő: K. FGT: Veres — Horváth, Scheffer, Gyovai — Kúti, Bu- jáki, Varga. Csere: Vadász, De­rűs, Tigyi. Edző: Czagámy Ká­roly. A rossz talajú, poros pályán az első gólt a hazai csapat ér­te el. Utána az FGT vette át a vezetést. Az eredmény alakulá­sa — 5:3 után 5:5, majd a fél­időben 9:6 arányban az FGT vezetett. Az első félidőben a makóiak 4 hetest nem értéke­sítettek. (Hármat Veres védett, egyet pedig kapufára lőttek.) A kecskeméti csapat mindkét he­tesét belőtte. Szünet után na­gyon kemény lett a játék, de sportszerű keretek között ma­radt. Mindkét csapat maximá­lisan kihasználta a szabály ad­ta lehetőségeket. A fordulópont 12—12 állás után volt, mert az utolsó 3 percben az FGT még két gólt lőtt, a makóiak csak egyet és az utolsó percben' — egygólos kecskeméti vezetésnél — bár a hazaiaknál volt a lab­da — még lövéshez sem jutot­tak. A győzelem nagyon értékes, hiszen a makóiak rosszul áll­nak és így érthetően mindent elkövettek a győzelemért. Jók: Veres, Horváth, Kúti, Bujáki. SZEGEDI TANÁRKÉPZŐ—KISKUNHALASI MÁV 7:2 (2.1) NB II. női. Kiskunhalas, 200 néző, v.: Farkas. Halasi MÁV: Békési — Er­dész, Paczolainé, Gombos — Prikidánovics, Kovács. Csontos. Csere: Szilágyi, Gyenizse, Hor­váth. Edző: Horváth István. Az elején, amikor a MÁV Csontos révén megszerezte a ve­zetést, még győzelemben re­ménykedtünk. Később a szegedi csapat erőteljesebben támadott. A szünet után a Kókai nélkül erőtlenül játszó halasi csapat teljesen visszaesett. Békési is sorra szedte be a távoli lövé­Tekehíradó CSEPEL SC—KECSEMÉTI MÁV 5:3 (2326—2309) NB I-es női mérkőzés, Cse­pel. A bajnokságra törő csepeliek saját otthonukban nagyon ne­hezen nyerték meg ezt az igen fontos mérkőzést — minimá­lis pontaránnyal. A kecskemé­tiek közül csak Medgyesi L-né dobta ki átlagformáját, míg a többiek, ha megközelítették volna a 400-as határt, biztosan győztek volna. Eredmények: Medgyesi L-né 411, Vancsainé 387, Gyenes 387, Ungvári 385, Medgyesi I-né 384, Nyúl 355. — A faátlag 388:385 Csepel ja­vára. KECSKEMÉTI MÁV—SZEGEDI AK 7:1 (2529—2382) NB II. férfi mérkőzés, Kecs­kemét, Fémmunkás-pálya. Az NB II. Keleti csoport él­lovasát a MÁV fölényesen, biztosan győzte le ilyen arány­ban is — kitűnő ereménnyel, pályacsúccsal. A kecskeméti csapatból valamennyien felül­dobták a 400-as határt. A csa­pat utolsó embere, Pintér T. nagyszerűen küzdve a legjobb eredményt dobta és két fával győzte le a szegediek legjobb­ját, Hladeket. A csapat ered­ményei: Pintér T. 435, Mozsár 432, ifj. Körösi L. 423, Túri 421, Pintér G. 417, Merena 401. — A faátlag 421:397. sókét, s a bátrabban játszó sze­gediek megérdemelten győztek. KISKŐRÖSI VÖRÖS METEOR —KECSKEMÉTI W 9:5 (2:1) A kiküldött szegedi játékve­zető nem érkezett meg, így a megyei rangadót szükség-játék­vezető vezette. Az első gólt a kis­kőrösiek lőtték, majd 7-est hagy­tak ki és a KTE egyenlített. A második félidő elején a kiskő­rösi csapat gyors indításokkal elhúzott, a végén viszont a KTE jött fel és szépíteni; tudott. A színvonalas és izgalmas mér­kőzésen mindkét csapat igen jól játszott. G.: Martinovics 4, Temesiné 2, Kurucz 2, Lauko 1, ill. Bíró 3. Marton. A megyei bajnokság többi eredménye; Nők: Kerekegyháza —Kecskeméti BRG 2:24, Orgo- vány—Felsőlajos 6:9, Városföld —Dunapataj 11:11, Kiskunhala­si MÁV—Bajai Bácska Posztó. 5:0. Férfiak; Bátya—Kalocsa 13:25. Kiskunhalasi Spartacus—Csá­voly 29:12. Bácsalmás—Bajai Vízügy 9:20, Kiskunfélegyházi Fáklya—Kecskeméti BRG 6:25, Szabadszállás—Bajai Kismotor 15:17. folytatást, és Czárnak örökös sakk­kai döntetlent sikerült elérnie. Az utolsó forduló megkezdése előtt ez volt az élcsoport helyzete: Bodnár 8,5, Valkó 8, Körösi 7,5. A többiek leszakadva követték őket, így már csak hárman voltak esélyesek az el­ső két helyre. Az utolsó fordulóban rövid küzdelem után döntetlenül végződött a Bodnár—Czár játszma. Ezzel világos biztosította továbbju­tását a szombathelyi vidéki bajnok­ság döntőjébe A Körösi—Petró és a Valkó—Salánki játszma érdekes for­dulatok után váratlan eredménnyel végződött. Mindkét világossal játszó versenyző túlfeszítette a húrt, és vesztett. így a második és a har­madik helyen nem változott a sor­rend. Részletes eredmények: 7. forduló: Samu—Gaika •:!, papp —Czár döntetlen, Bánszky—Petró 0:1, Körösi—Bodnár 0:1, Valkó—He- vér döntetlen, Salánki—Csala 1:0. 8. forduló: Gaika—Valkó 0:1, Czár —Samu 1:0, Petró—Papp 0:1, Salán­ki—Bánszky döntetlen, Hevér—Kö­rösi 0:1, Csala—Bodnár 0:1. 9. forduló: Körösi—Gaika 1:0, Val­kó—Czár 1:0, Samu—Petró döntet­len, Papp—Salánki 0:1, Bánszky— Csala 1:0, Bódnár—Hevér 1:0 10. forduló: Gaika—Bodnár 0:1, Czár—Körösi döntetlen, Petró—Valkó 0:1, Salánki—Samu 1:0, Bánszky— Papp 1:0, Csala—Hevér döntetlen. 11. forduló: Papp—Csala 0:1, Gai­ka—Hevér 1:0, Bodnár—Czár döntet­len, Körösi—Petró 0:1, Valkó—Salán­ki 0:1, Samu—Bánszky 0:1. A verseny végeredménye: dr. Bod­nár (Szegedi Vasutas) 9, Valkó (Bé­késcsabai Spartacus) 8, Körösi (Kecs­keméti Vörös Meteor) 7,5, Petró (Bé­késcsabai Spartacus), Salánki (Szen­tesi Spartacus) 6,5, Csala (Kiskun­félegyházi Fáklya), Czár (Kecske­méti Felsőfokú Gépipari Technikum) G, Hevér (Kiskunfélegyházi Fáklya) 5, Gaika (Békéscsabai Spartacus), Bánszky (Békéscsabai Építők), Papp (Szegedi Ruhagyár) 3,5, Samu (Bé­késcsabai Építők) 1 pont. A továbbjutó versenyzők egy-egy érdekes játszmáját mutatjuk be ol­vasóinknak. CSIQORIN-VEDELEM Bánszky dr. Bodnár Békéscsaba, 1967. 1. d4, d5 2. c4, Hc6 3. cd:, Vd5: 4. Hf3, e5 5. HC3, Fb4 6. Fd2, Fc3: 7. Fc3:, e4! 8. He5. e3! 9. f3, Hge7 10. S3, FeG 11. Fg2, 0—0—0 12. Hc6;, Hc6: 13. Va4, Hd4: 14. Bdl K1STEXT—KECSKEMÉTI PETŐFI 6:2 (2501—2351) NB II. férfi mérkőzés, Buda­pest KISTE XT-pálya. Nagyon gyengén ment a játék a kecskemétieknek. Igaz, hogy nehéz ellenfél volt a kispesti együttes, s a Petőfinek nem íz­lett a kispesti pálya, és bi­zony még a 400 fás átlagot sem érték el. A kecskeméti csapat­nak nagyot kell javulnia, ha helyt akar állni az NB II-ben. Eredmények: Gyebrovszky 414, Orbán 414, Balogh Gy. 404, Ko­vács F. 395, Munkácsi 376, Do­rogi 384! — A faátlag 417:392 a KISTEXT javára. Megyei eredmények K. Petőfi II.—K. Spartacus 2:6 (2289—2405), K. Sütőipar- Ceglédi Vasutas 2:6 (2166:2226), K. Fémmunkás—K. Vasas 6:2 (2271—2197), KTE— Kiskunha­lasi MEDOSZ 7:1 (2553—2359), Állami Pincegazdaság—K Bar- nevál 4:4 (2366—2302). Megyei II. o. eredmények Északi csoport: Városföld— Orgovány 2:2. Tiszaújfalu—La­kitelek 0:0. Alpár—K. Reszelő­gyár 4:0. K. Vasas—Ballószög 6:1. Helvécia—Kerekegyháza 2:9. Középcsoport: Kiskunhalasi Spartacus—Csikéria 3:2. Borota —Tompa 3:7. Kisszállás—Drág- szél 2:0. Miske szabad. Nyugati csoport: Harta—Solt |0:4. Akasztó—Dunaegyháza 1:1. J Honvéd Klapka György SE— j Úszód 11:0. Csengőd—Apostag I 2:3. — A Honvéd Radnóti Mik­lós SE—Páhi mérkőzés két pontját a Radnóti Miklós SE kapta, mert Páhi visszalépett. Déli csoport: Bajai Kismotor —Nagybaracska 1:0. Sükösd— j Tataháza 8:1. Bácsborsód—Ma­daras 0:0. Csávoly—Hercegszán- J tó 3:1. Felsőszentiván—Érsek- I csanád 2:1. 14. —, Vc4! 15. Bd4: (15. Vc4:-re Hc2f 16. Kfl, Bdl: matt!) 15. — Bd4: 16. Va7:, Bhd8 17. 9—0, Bd2 13Í Va8t, Kd7 19. Vb7:, Ve2: 20. Fd2:, ed: — világos feladta. SZICÍLIAI VÉDELEM Gaika Valkó Békéscsaba, 1967 1. e4, c5 2. HÍ3. d6 3. d4, Cd: 4. Hd4:, Hf6 5. Hc3, g6 6. Fe3, Fg7 7. f3, 0—0 8. Vd2, Be8 9. 0—0—0, Hc6 10. g4, Va5 11. Fc4. He5 12. Fb3, Fd7 13. h4, Bc8 14. h5, Hc4 15. Fc4:, Bc4l 16. hg:, hg: 17. Fh6? He4:! 18. Vhí, Fh6: 19. Vh6:, Vg5f 20. Í4, Vh6: 21. Bh6:. Hc3: 22. Bdhl, Bd4: 23. be:, Bf4: 24. g5, f6 — világos feladta. Czár János Sakkhírek A megyei elsöosztályú csapatbaj­nokságon lejátszották a 4. és 5. for­dulót. A 4. forduló eredményei: Kalocsa —Keoskeméti Tipográfia 7:5, Kiskö­rös—Kecskeméti Felsőfokú Gépipatl Technikum 3,5:8,5, Madaras—Kecske­méti Spartacus 7:5, Kiskunfélegyhá­za—Duna veose 9,5:2,5, Baja—Kiskun­halas 8:4­Az 5. forduló eredményei: Baja- Kecskeméti Tipográfia 8,5:3,5, Kis­kunfélegyháza—Kiskunhalas 6,5:5 5, Kecskeméti Felsőfokú Gépipari Technikum—Kalocsa 8,5:3,5, Kecske­méti Vörös Meteor II.—Madaras 6,5:5,5, Kecskeméti Spartacus—Kis­kőrös mérkőzése elmaradt. Lejátszották a 3. fordulóban elha­lasztott Kecskeméti Vörös Meteor n —Kecskeméti Spartacus mérkőzést. Az utóbbi nyert 8:4 arányban. A bajnokság állása az 5. forduló után: (Zárójelben a lejátszott mérkőzések száma): Kecskeméti Felsőfokú Gép­ipari Technikum 36,5 (5) Madaras 35.5 (5), Kiskunhalas 35 (5), Baja 33 (4), Kiskunfélegyháza 31 (4), Kecs­keméti Tipográfia 24,5 (5). Kalocsa 21 (5). Kecskeméti Vörös Meteor H. 20.5 (4), Dunavecse 18,5 (4), Kecske­méti Spartacus 18 (3), Kiskőrös 14,5 (4). • A Kecskeméti Városi Sakkszövet­ség közli az érdekeltekkel, hogy május havi villámversenyét folyó hó 30-án, kedden a szokott helyen és időben rendezi meg-