Petőfi Népe, 1966. augusztus (21. évfolyam, 181-205. szám)

1966-08-02 / 181. szám

Á labdarúgó-világbajnokság után Szombaton délután a londoni Wembley-stadionban el­dőlt a labdarúgó-világbajnokság sorsa. A látottak alapján az an­gol válogatott teljesen megérde­melten győzte le az NSZK csa­patát és jutott a nagy dicsőség­hez, a világbajnoki címhez, a Kimet Kupához. Az angol válogatott az elmúlt években nagyot lépett előre a korszerű labdarúgás elsajátítá­sában. A csapat szakvezetői megtalálták azokat a játékoso­kat, akik képesek a pályán szí­vüket, lelkűket beleadva az utolsó pillanatig küzdeni a győ­zelem érdekében. Ehhez járult még a világbajnokság lebonyo­lításának nem túl korszerű rend­szere, valamint az a körülmény is segítette az angolokat, hogy valamennyi mérkőzésüket egy pályán, a számukra nagy előnyt jelentő Wembley-stadionban játszhatták le. Mindez valóban előny volt az angolok számára, s ugyanakkor hátrány a többiek­nek. Az angol csapat fokozato­san kapta a nehezebb ellenfele­ket, ennek megfelelően fokoza­tosan lendült játékba és amikor a döntőben az NSZK ellen kel­lett megküzdeni, akkor érte el csúcsformáját. Hallatlanul izgalmas 120 per­ces valódi futballdráma játszó­dott le a döntőben. Az NSZK csapata is rendkívül nagy becs­vággyal lépett pályára és min­dent megtett a győzelem érde­kében. A döntőig viszonylag sí­rna volt az NSZK útja, mind­össze a Szovjetunió volt, amely kemény diót jelentett számára. Ekkor azonban a szerencse mellé állt, A döntőben is — s ez min­denképpen nagy dicséret szá­mára — csak hatalmas küzde­lem után adta meg magák Sokáig emlékezetes lesz azok számára, akik a döntőt a tv-ben látták, hogy 2:l-es hazai vezetés után a mérkőzés utolsó percében is éppen úgy harcolt az NSZK válogatottja, mintha még egy félidő állna a rendel­kezésre. És mennyire igazuk volt: néhány másodperccel a já­tékvezetői sípszó előtt megsze­rezték a kiegyenlítő gólt. Az már más lapra tartozik, hogy a hosz- sZabbítás nem úgy sikerült, ahogyan remélték. De a labda­rúgást kedvelőknek az NSZK csapata adott példát a küzdő- szellemből. A mérkőzés után szom­baton délután a kecskeméti ut­cákat járva sok ismerőssel, sportbaráttal találkoztam, be­szélgettem a VB döntőjéről. Akaratlanul is összehasonlítot­tuk az angol és az NSZK csa­patát a VB-n szerepelt magyar válogatottal. Milyen eredményt érhetett volna el a magyar vá­logatott az angolok ellen, ha bejut a döntőbe? Szinte egyöntetű volt a meg­állapítás. A magyar csapat szá­mára győzelmet hozott volna a hazai pálya előnyét élvező an­golok ellen is — a Brazília el­len nyújtott játék. Ha... Igen, ha azt a játékot a ma­gyar csapat meg tudta volna ismételni a VB-m De az csak egyszer volt és már nem lát­hattuk a bolgárok, méginkább a Szovjetunió elleni mérkőzésen... Felvetődik a kérdés, miért csak egyszer éss miért nem sorozatban játszott jól és gól­képesen a magyar tologatott? Csapatunkat nem túl nagy si­ker reményében bocsátottuk út­ra. Sokan azt sem tartották va­lószínűnek, hogy beverakszi ma­gát az együttes a legjobb nyolc közé. A magyar tizenegy azon­ban teljesíteni tudta ezt a mi­nimális programot, méghozzá úgy, hogy a második mérkőzé­sen a brazilok ellen egészen nagyvonalú labdarúgást, valósá­gos futballparádét rendezett, le­hengerelte a kétszeres világbaj­nokot, amely Londonba is győ­zelmi esélyekkel utazott el. A további két mérkőzés azon­ban azt igazolta, hogy váloga­tottunk sorozatban még nem ké­pes igazán kimagasló teljesít­ményre. Ez főleg a Szovjetunió elleni mérkőzésen derült ki, ami­kor olyan védelem ellen kellett felvenni a harcot, amely szoros emberfogásra rendezkedett be, s amely kilencven percig rend­kívül keményen képes harcolni. Válogatottunk végsősoron nem okozott csalódást és ha ennek a világbajnokságnak a tanul­ságait szakvezetőink levonják, akkor a magyar labdarúgás új fejezete kezdődött meg az 1966-os VB-n. A siker reményében csak olyan együttes veheti fel a ver­senyt a világ legjobbjaival, amely a felkészülés során har­cos egységgé tud kovácsolódni és a mérkőzés kilencven perce alatt a játékosok, ha kell elől, ha kell hátul tudnak minél gyorsabban, lendületesebben ját­szani. És természetesen gólokat lőni! A magyar labdarúgás mindig jó termőtalaja volt a tehetséges játékosoknak. Ilyenek most is vannak szép számmal. Ezekből kell kiválogatni azokat, akik az elkövetkező években a korszerű követelményeknek megfelelően tudják majd ha­zánk színeit képviselni a nem­zetközi küzdőtéren; Ha így lesz, akkor a követ­kező labdarúgó-világbajnokság még több örömet, sikert hoz színeinknek. Mezei István Barátságos labdarűgá-mérkázések Kiskunfélegyházi Vasas—Orosházi Kinizsi 6:5 (3:2) Kiskunfélegyháza, 300 néző, vezette: Barta; F. Vasas: Huszár — Bense, Cseh II., Tarjányi, Ádám, Sa- hin II., Fekete I. (Kelemen II.), Lengyel Sahin I., Makái, Vass. A rendkívül csúszós talaj mindkét oldalon gyakran meg- tréfálta a védelmeket, s így eléggé irreális eredmény szüle­tett. A Vasas a bajnokság előtt egy héttel nem mutatott meg­nyugtató formát, különösen a védelem szorul még javításra. — Gl.: Sahin I. 2. Vass 2, Lem gyei, Fekete I. — Jók: Cseh II;, Ádám, Sahin H-. Lengyel. Ceglédi Vasutas—Kecskeméti TE 5:2 (3:?) Cegléd, 200 néző. vezette: Ko­vács, KTE: Vitkovics — Nagy (Fe­kete II.), Fekete I., Suhajda, Diószegi. Pavlovics, Sallai Sza­bó Szappanos, Tanács (Laczi II.), Barta. Edző: Dombóvári András; Eléggé alacsony színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A helyzeteit jobban kihasználó ceglédiek megérdemelten győz­tek. Megkezdődött a felkészülés a kosárlabdában Bajai Bácska Posztó—Kapos­vári Honvéd 102:60 (42:32). A Baján játszott mérkőzésen az I. félidőben még igen szo­ros volt a küzdelem, szünet után lendületesebben mozogtak a hazaiak és ez meglátszott az eredményen. A bajai csapatból a cseresor örvendetesen erősö­RÖPLABDA Bajai Honvéd—Csongrád megye válogatottja 3:0 A Baján lejátszott előkészüle­ti mérkőzés nem állította kü­lönösebb feladat elé az edzés­ben már előrehaladott Honvédet. dik, s már ezen a mérkőzésen is szóhoz jutottak a szépen fej­lődő játékosok. Kaposvári Honvéd—Bajai Víz* ügyi SK 82:7? (38:34) Á szombaton lejátszott mérkő­zésen az I. félidőben igen szo­ros volt az eredmény. Szünet után azonban kijött a kapos­vári csapat nagyobb rutinja és az meg is látszott az eredmé. nyen. A NT ARI KUPA délkeleti csoportja Megyei I. o. labdarúgó-eredmények Kecskeméti Dózsa— Martfű Nyári Kupa Délkeleti csoport­jának döntő mérkőzése vasár­nap délután elmaradt, mert a martfűiek Bajáról jövet (hétköz­ben ott játszottak) Jákabszállás mellett tengelytörést szenvedtek vasárnap délután négy óra táj­ban. Kecskemétre telefonoztak, sajnos, nem tudtak kisegítő ko­csit kapni, így a mérkőzés el­maradt. Helyette a Dózsa két- kapus edzést tartott. A talál­kozó sorsáról az MLSZ dönt. A szabályok értelmében a két pont a Kecskeméti .g&áiJUsfc ÉSZAKI CSOPORT Lajosmizse—Kecskeméti MÁV 4:1 (3:1) Kecskemét, MAV-pálya, 100 néző, v.: Kiss Jenő. — A múlt vasárnapról elmaradt és hét közben lejátszott mérkőzésen a K. MÁV a mezőnyben egyen­rangú ellenfél volt és csak gyenge kapusa miatt vesztett. Az I. félidő végén Balanyit (K. MÁV) kiállították. — Gl.: Oláh 4, illetve Balanyi. Jók: Oláh és a közvetlen védelem, ill. ö. Ko­vács, Tormási. — Az ifjúsági mérkőzés eredménye 3:2 a K. MÁV javára. Kkfélegyházi Honvéd— Kkhalasi Honvéd 5:1 (4:0) Kiskunfélegyháza, 300 néző, v.: Hegyes. — A hazai csapat már az I. félidőben bebiztosí­totta a győzelmét. Szünet után kiegyenlítettebb lett a küzde­lem és a halasiaknak sikerült szépíteniök. — Gl.: Kállai, Ker­tész, Munkácsi, Szalma és Nagy (öngól), illetve Csermák III. — Jók: Szalma, Cseh. Kertész, il­letve Szabó és Csermák III. — Az ifjúsági eredmény 3:2 a Kis- ktmfél egy háza javára. K. Fémmunkás— Szabadszállási Honvéd 1:0 (1:0) Kecskemét, 100 néző, v.: Fe­kete. — Végig unalmas csapko­dó játék folyt a helyiek fölé­nyének jegyében. A kecskemé­tiek egy bajnokságra való hely­zetet hagytak ki. A mérkőzés egyetlen gólját Csillag lőtte. Jók: Gerőházi. Józsa, Kóesó I., illetve Cservácz és Csiger. — A szabadszállásiak nem állítottak ki ifjúsági csapatot, így a mér­kőzés elmaradt. K. Egyetértés—Izsák 4:0 (1:0) Kecskemét, 300 néző, v.: Sári. — A tartalékosán felálló Izsák ellen biztos, megérdemelt győ­zelmet aratott a máris jó for­mában levő K. Egyetértés. Mo­hácsit (K. Egyetértés) az I. fél­idő közepe felé kiállították. — Gl.: Bezsenyi. Bakos, Pongrácz és Kovács II. (öngól). Jók: a két Kovács, Bállá, illetve Juhász II. és Kállai. — Az ifjúsági ered­mény: 11:0 a Kecskeméti ITSK javára. -------— 1 K . Dózsa II.—K. AKÖV 2:0 (6:0) Kecskemét, Széktói Stadion, 200 néző, v.: Szabó I. — A II. félidőben szakadó esőben ját­szottak a csapatok és ekkor csak egy gól esett. Gl.: Kerepesi 2, Kiss II. 2. Morvái II. 2, Magó. Jók: Morvái I.. Vincze, illetve Boros és Komáromi. — Az if­júsági mérkőzés eredménye: 10:3 a K. Dózsa javára. Kiskőrösi MEDOSZ—Dunavecse 7:0 (4:0) Kiskőrös, 800 néző, v.: Ma­gyar. — Mindkét csapat eléggé rossz teljesítményt nyújtott ezen a gyenge iramú mérkőzé­sen. A kiskőrösiek nagyobb arányban is győzhettek volna. — Gl.: Szentgyörgyi I. 4. Palus- ka II. 3. Jók: Szentgyörgyi I., Petznyik és Paluska II. — Ifjú­sági eredmény: 8:0 Kiskőrös ja­vára. Lajosmizse—Kiskőrösi Honvéd 5:1 (2:0) Lajosmizse. 100 néző, v.: Bo- ronkay. — Nehéz talajú pályán végig zuhogó esőben folyt az erős iramú mérkőzés. A gólké- pesebb lajosmizseiek jobban ki tudták használni a helyzeteiket mint a vendégek. Gl.: Oláh 3, Kisjuhász, Kocsis I.. illetve Ka­posi (11-esből). Jók: Oláh, Mé­száros. Kocsis, illetve Kaposi. — Az ifjúsági mérkőzés ered­ménye 3:0 Lajosmizse javára. Tiszakécske—K. MÄV 2:1 (1:0) Tiszakécske, 300 néző, v.: Mi­hala. — Szezon eleji, gyenge színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A tiszakécskeiek megérdemelték a győzelmet. A MÁV csak a végén tudott szé­píteni. Gl.: Tóth. Zoboki, illet­ve Nagy. Jók: Kosa, Szitár, Zoboki, Nagy, illetve ö. Kovács. Az ifjúsági mérkőzés eredmé­nye: 2:0 a K. MÁV javára. DÉLI CSOPORT Jánoshalma— Bajai Bácska Posztó 1:1 (1:0) Baja, 400 néző, v.: Tárkány (Szeged). — A nagy mezőnyfö­lényben játszó Bácska ellen egy váratlan lefutásból a 35. perc­ben Fenyvesi megszerezte a ve­zetést. A félidő végéig a ha­zaiak támadtak többet. Szünet után is a bajai csapat támadott mégis csak a félidő közepén tu­dott egyenlíteni Gorjanacz jól eltalált lövéséből. A Bácska kö­zelebb állt a győzelemhez, de kapu előtti határozatlansága miatt nem tudott győzni. Egyébként mindkét csapat elég­gé gyenge teljesítményt nyúj­tott. Jók: Győrffy. illetve Tas- kovics. Az ifjúsági mérkőzést még a tavasz folyamán leját­szották. 1. Kecskemét 2. Martfű 3. Békéscsaba 4. Gyula 5. Szegedi VSE 4 4-------11:3 a 4 3 1 — 9:3 1 3 3 11 14:9 1 5 2—3 11:11 4 5 1—4 5:14 2 6. Szegedi Honvéd 5-------5 5:1S — A forduló "eredményei: Békéscsal bai Előre—Szegedi VSE 4:1 (DM); Gyulai MEIDOSZ-t-Szegedi Honvéd 5:0 (2:0). Magyar játékvezetők a FIFA’keretben Az MLSZ elküldte a FIFA- hoz annak a hét labdarúgó já­tékvezetőnek a nevét, akiket a FIFA-keretbe javasol. A keret tagjai: Zsolt, Gere, Emsberger, Bircsák, Wottava. Schopp és Bi- róczky. 9 totó 31. heti eredménye 1. SBTC—Tatabánya x 0:0 2. MTK—Dorog 1 1:0 3. Székesfv.— Egyetértés 1 '5:0 4. Budafok—Eger 1 2:1 5. Bp. Spart.—Komló 2 0:2 6. Sopron—Pápa x 0:0 7. Mösonm. TE—Z. Dózsa l 2:0 8. Kap. Kinizsi—Szfv. MÁV 1 4:2 9. Pénzügyőr-Várpalota 1 4:3 10. Bp. Előre—Autóbusz 1 3:2 11. in. Kér.—KISTEXT 1 1:0 12. Szóin. MTE—Nyíregyháza 2 1:3 13. MGM Debrecen—Borsodi B. 2 1:3 +1 14. Veszprém—Dombóvár 1 1:0 Szerdán labdarúgó MNK-forduló Szerdán délután bonyolítják lel érdekelve. A Kalocsai VTSK— a labdarúgó MNK nagydöntőjé­nek az I. fordulóját. Ebben a fordulóban Bács-Kiskun megyé­ből 11 csapat van, illetve volt PETŐFI NEPE A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei Bizottsága ás e megyei tanács lapja. Főszerkesztő: ir. Weither Dániel. Kiadja a Báos megyei Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Mezei Ifetván Igazgató. Szerkesztőség: Kecskemét; Városi Tanácsház. Szerkesztőségi telefonközpont: 26-19, 25-16. Szerkesztő bizottság: 10-W Kiadóhivatal: Kecskemét. Szabadság tér 1/a. Telefon: 17-09. Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizetési díj l hónapra 13 forint. 65, 4356 Bács-Kiskun megyei Nyomda V. Kecskemét Índcéí 55 055. Budapesti VSC és a Lajosmizse —Csepel találkozókon megyei csapataink már kiestek. A szerdai fordulóban a Kecs­keméti TE—Bp. Ikarus Kecske­méten a Belsővárosi Sporttele­pen lesz szerdán du. 5 órakor. A Bajai BócskaJ Posztó—Bajai Vasas MTE találkozót Baján játsszák. A Bp. Postás—Kecske­méti Dózsa találkozót Budapes­ten a Postás-pályán bonyolít­ják le. A Kiskőrösi MEDOSZ— Kalocsai Honvéd Kiskőrösön, a Kiskunfélegyházi Honvéd—Kis­kunhalasi MEDOSZ Kiskunfél­egyházán. míg a Szegedi Spar­tacus—Kiskunfélegyházi Vasas találkozó színhelye Szegeden lesz,