Petőfi Népe, 1965. augusztus (20. évfolyam, 180-204. szám)

1965-08-31 / 204. szám

Edi Frühwirt 16-os kerete... Edi ffrühwirt osztrák szövet­ségi kapitány kijelölte a ma­gyarok elleni, szeptember 5-i világbajnoki selejtező visszavá­góra készülő 16-os válogatott keretét. A játékosok szombattól a badeni edzőtáborban készülőd­nek a nagy találkozóra, a szak­vezetőket kellemetlenül érintet­te, hogy Buzek, az Austria csa­tára sérülést jelentett be- Hú­zódása van, de Frühwirt az Osztrák Távirati Iroda (APA) tudósítójának adott nyilatkoza­tában kijelentette, reméli, hogy Buzeket mégis csak elviheti Bu­dapestre és játszani is tog. A 16 kerettag — Buzek nélkül: Szanwald, Lindhard (WSC) Vienböck, Sturmberger, Sabet- zer, Köglberger (LASK), Hirnschrodt, Fiala, Nemec, Bin­der (Austria), Frank (Schwe­chat), Stamm (Admira Energie), Lundescher (Wacker Inns­bruck), Koller (Vienna), Schnei­der (Wienerneustadt), Grausam (Rapid). Az együttes Badenben mindennapos edzéssel készül a vasárnapi mérkőzésre és pén­teken autóbusszal jön Buda­pestre. (MTI) Érdemes szöszösbükköny vetőmagra termelési szerződést kötni. Szilárd takarmánybázis biztosítása nélkül állatállomá­nyunkat nem fejleszthetjük a kívánt mértékben. A különböző zöldtakarmányok között egyre nagyobb jelentősége van a szilárd takarmánybázis kialakításában a bükköny — Bács- Kiskun megyében elsősorban a szöszösbükköny termesztésé­nek. Ahhoz azonban, hogy ezt a korai, nagy zöldtömeget adó, laza homoktalajon is jól termeszthető takarmánynövény ter­mőterületét fejleszthessük fontos előkövetelmény, hogy a szöszösbükköny-vetőmag termesztésével kapcsolatos problé­mákat az eddiginél jobban megoldjuk. Az utóbbi évek gyenge bükkönyvetőmag-termés ered­mény következtében a Bács-Kiskun megyéből beérkezett szöszösbükköny-vetőmagra beérkezett igényeket, alig kéthar- • ;inad részben sikerült kielégíteni. Megvan a szoros összefüggés az alacsony kát. holdankén- ti szöszösbükköny-magtermések és a termelési kedv nem kívánt formában történő alakulása között. Eddig nem volt megoldott a támasztónövény magjától történő szétválasztás nagyüzemi módszere, de a szöszösbük­köny termelői ára sem volt megfelelő. A támasztónövény magjától történő szétválasztást mind azokban a termelőszövetkezetekben, ahol 100 kát. holdnál na­gyobb területen termesztettek ebben az évben szöszösbük- köny-vetőmagot a Bács-Kiskun megyében jelenleg üzemben levő ŐSZ. 4,5-ös szovjet magtisztító gépekkel jól meg lehet oldani. Fontos azonban, hogy ezeknek a gépeknek a folya­matos üzeméltetését biztosítsuk. A szöszösbükköny-mag termelői árát mázsánként 505,— Ft-ról 800,— Ft-ra emelte a Földművelésügyi Minisztérium. -A termelői -ár ily módon történő emelésével párhuzamosan emelhető tehát a kát. holdankénti árbevétel is. Abban az esetben, ha a termelési szerződésben előírt kát. holdankénti 15 kg vetőmagot' 60 kg rozzsal együtt időben és jó előkészí­tett talajban szeptember közepéig elvetjük. Ez a jelentős áremelés remélhetően ösztönzően fog hatni egyrészt a nagyobb területen történő szerződéses szöszösbük­köny-vetőmag termelésére, másrészt a nagyobb ár ösztönözni fogja a termelőket a nagyobb kát. holdankénti termésered- mények elérésére is. Bács-Kiskun megyében igen jó kát. hol­dankénti szöszösbükköny-magtermés érhető el, hiszen ebben a megyében a termőterület jeletős részé homoktalaj. A rozs- zsal együtt a szöszösbükköny magtermesztése a kát. holdan­kénti 4000—4500,— Ft-os árbevétel elérését is lehetővé teszi. Ahhoz, hogy ebből a fontos takarmánynövényből elegen­dő magkészlettel rendelkezhessünk és a belföldi szöszösbük- köny-magigények kielégítésén túlmenően a külföldön egyre jobban megmutatkozó érdeklődés alapján jelentkező export­igényeket is kielégíthessük, fel kívánjuk hívni a figyelmet néhány olyan gyakorlati szempontra, amelyek figyelembe vételével megnövelhetjük a kát. holdankénti szöszösbükkony- termés eredményünket, biztonságosabbá tehetjük a mennyi­ségre vonatkozó tervek teljesítését és egyben növelhetjük a kát. holdankénti árbevételt is. Ha azt a kérdést vizsgáljuk tehát, hogy mit kell tenni a nagyobb kát. holdankénti szöszösbükköny-magtermés elérése érdekében, akkor a választ a következőkben foglalhatjuk össze. A legfontosabb tennivaló az, fiogy a szöszösbükkönyt a rozzsal együtt szeptember közepéig elvessük. Az ennél ké­sőbben vetett rozs és szöszösbükköny a kedvezőtlen őszi idő­járás esetében gyengén bokrosodik és így tavasszal sem fej­lődhet megfelelően. Azért is helyes a szöszösbükkönyt in­kább rozzsal, mint búzával vetni, mert 1. mind talajigény, mind pedig tápigény szempontjából e két növény együttes termesztése eredményesebb, az igények azonossága miatt, 2. ha búzával vetjük a szöszöst, úgy szeptember köze­pcig az nem történik meg, . 3. a rozzsal történő szöszösbükköny magtermesztese esetében a termelő üzemeket a tamasztónöveny ké sőbbi aratása miatt nem éri károsodás, mert a rozs nem pereg annyira, mint a búza. Tudott dolog, hogy a szöszösbükköny a talaj taperejet illetően nem nagyon igényes. Ez azonban nem jelentheti azt, hogy egyoldalú, pétisóval történő műtrágyázással növelhetjük a szöszösbükköny magtermését. A jó szöszösbükköny-magtermés elerese erdekeben na- evon fontos vetés előtt foszfor- és káliműtrágyázas elvegzese. A” szöszösbükköny a pétisó műtrágyázást nemcsak hogy nem igényli, hanem régóta nem istállótrágyazott területen is Jo magtermést ad. , , - . __. . , Fo ntos tudnivaló a szöszösbükköny magtermeszdésével, hogy a tavaszi fejtrágyázást kát. holdanként legfeljebb 50 kg pétisót — csak akkor végezzük, ha a szöszösbükköny magkultúránk nem jól telelt át. Helyes tehát, ha a termelőszövetkezetek mielőbb beje­lentik szöszösbükköny-magtermelési szándékukat az Országos Vetőmagtermeltető és Ellátó Vállalat Duna Tisza közi Al­központjánál (Kecskemét, Arany János u. 6.) és megkötik a szöszösbükköny-vetőmag termelésére a szerződést. Országos Vetőmagtermeltető és Ellátó Vállalat. SPURT Megyei I. o. labdarúgó-eredmények A megyei I. osztály vasárna- I pi fordulójában különösebb ' meglepetés nem volt. Az éllo- [ vasok sorra győztek, az egyet- j len meglepetés a K. Légierők tiszakécskei veresége­Részletes eredmények: ÉSZAKI CSOPORT KTE—K. MÁV 7:2 (2:2) Kecskemét, 600 néző, v: Nagy L. — Váratlanul a MÁV sze- rezte meg a vezetést már a 3. I percben Varga távoli lövéséből, j amelyet Vitkovics elnézett. A 10. percben Szabó, a MÁV ka- i pusa megsérült és 8 percig a I kapu mögött ápolták. Ezalatt i Diószegi egy perdített lövésből I kiegyenlített. A 28- percben óriási védelmi hibából Laczkó újra vezetést szerzett a vasuta­soknak, amire Diószegi vála­szolt. A 37. percben Laczi II. 11-esét Szabó kivédte. A 42. percben Diószegit durvaságért kiállították- Szünet után a tíz emberrel játszó KTE végig irá­nyította a játékot, és Sallai 3, Vass és Laczi II. góljaival fö­lényesen győzött. Jók: Fekete I., Szabó, Laczi II., illetve Ba- lanyi, Gál és Kovács. Kkfélegyházi Honvéd— Dunavecse 4:0 (1:0) Dunavecse, 300 néző, v: Kris­tóf. — Az I- félidő igen ala­csony színvonalú játékot ho­zott. Szünet után a Honvéd megemberelte magát. Sorozatos támadásokat vezetett és ilyen ■ arányban is megérdemelt győ­zelmet aratott. — Gl. Salánki 2, Kocsis, Kertész I. — Jók: Sa­lánki, Kocsis, Balogh, Gyugel- A dunavecseiek közül senkit sem lehet kiemelni. Tiszakécske— K. Légierők 2:4 (1:0) Tiszakécske, 300 néző, v: Teg­zes. — Kitűnően kezdett a ha­zai csapat, s több veszélyes tá­madás után a 9. percben Cser- nus kavarodásból megszerezte a vezetést. Utána a Légierők is feljött, de a kemény tiszakécs­kei védelemmel nem boldogult. Szünet után a hazaiak kezdtek jobban és a 14. percben Cser- nus a bal oldalon elfutott és nagy gólt lőtt- A vendégek a gól után nagyon erősítettek, de erejükből csak a szépítésre ju­tott a 29. percben Banovics góljával. — Jók: Gyenes, Cser- j nus, illetve Banovics, Zubriczki. 1 kot vívott a két csapat. A MÁV lendült jobban a játékba, és az első negyedórában Tóth I. és Tóth III- góljával megszerezte a vezetést. A 33. percben Tóth II. (H. MÁV) egy 11-est mellé­lőtt. A II. félidőben is válto­zatos játék alakult ki — nlin- den eredmény nélkül- Az egész halasi csapat dicséretet érde­mel, míg a vendégek közül Csiger, Bobvos és Széphelyi emelkedett ki. Az Izsák—K. Dózsa II. mérkőzést a pályaválasztó Izsák az utolsó napon lemondta. DÉLI CSOPORT Kiskőrös—Bajai Honvéd 2:0 (2:0) Kiskőrös, 1500 néző, v: Vö­rös. — Hatalmas hazai fölény­nyel indult a játék és a nagy erővel támadó hazaiak már az első tíz percben Szentgyörgyi I. és Markó góljaival beállítot­ták a végeredményt. A 36. percben Gacs egy 11-est kapu­fára lőtt- Szünet után változa­tosabb lett a játék, a bajaiak is támadtak, de ezek nem je­lentettek különösebb veszélyt a kiskőrösiek kapujára. Jók: Mar­kó, Szentgyörgyi I., Gacs, illet­ve Jakó, Bene, Szabó. Bajai Bácska Posztó— Kalocsai Spartacus 2:1 (2:0) Kalocsa, 200 néző, v: Szabó I. — Változatos mezőnyjáték­kal telt el a félidő első fele, majd a félidő közepén két perc alatt eldőlt a mérkőzés sorsa, Marity és Borkovics gyors gól­jaival. Szünet után a kalo­csaiak fokozták az iramot, de csak szépíteni tudtak Okner góljával. Az egyenlítéshez.-már nem volt erejük- — Jók: Vaity, Gorjanacz, Borkovics, illetve András és -Rhusz. - ’ Soltvadkert—Vaskút 2:0 (0:0) Vaskút, 200 néző, v: Klein. — Soltvadkert már az első percek­ben átvette a játék irányítását, a hazaiak csak a félidő vége felé jöttek fel, de nem jelentet­tek különösebb veszélyt a vad­kertiek kapujára. Fordulás után egyre jobban kibontako­zott a vendégek nagyobb tech­nikai tudása és a 13. percben Fritmann, majd az utolsó perc­ben Tóth góljával megérdemel­ten nyerték a mérkőzést. — Jók: Zsikla I., Tasnádi, illetve a közvetlen vaskúti védelem­Bácsalmás—Gara 2:0 (2:0) Gara, 300 néző, v: Kiss J. — Bácsalmás rajtolt jobban és a/, első 15 percben öz és Bores, i. góljaival bebiztosítotátk csap: tuknak a győzelmet. A II. fél­időben a garaiak voltak fö­lényben, de fölényüket nein tudták gólokra váltani. — Jók: Űz, Borcsik, Harnos, illetve Ja kab, Salamon és Kubatov. Kecel—Császártöltés 2:1 (2:1) Kecel, 600 néző, v: Győri. — Kecel vezeti az első támadáso­kat és a 8. percben Weisz csa­vart lövését a vendégek kapu­sa a hálóba ejti- Egy császár­töltési ellentámadás során Lei beletalpalt Haszilóba, aki vég­leg elhagyta a pályát. A 10 emberrel játszó keceliek így is fölénybe kerültek és a 31. perc­ben Weisz újabb gólt lőtt a vendégek hálójába. Pár perc múlva Haiser szépített. Szünet után emberhátránnyal is a ke­celiek irányították a játékot, de csatársoruk most nem tudott eredményes lenne. — Jók: Weisz (a mezőny legjobbja), Városi, Németh, illetve Oláh, Mezősi, Schaffer. Katymár—Mélykút 3:0 (0:0) Katymár, 300 néző, v: Pet- rekanics. — Már az I- félidő­ben is a katymáriak támadtak többet, de a góllövéssel egyelő­re hadilábon álltak. Szünet után már jobban belejöttek a hazaiak és~Alaga -a 4. percben megszerezte á vezetést. A 11. percben Mély kútnak egyenlíté­si; . alkalma nyílt,".mert Janics III. feleslegesen kézzel hárított. A büntetőt a mélykútiak mel­lélőtték- Ez fellelkesítette a hazaiakat és Alaga, valamint Csengődi góljaival megérdemelt győzelmet arattak. — Jók: Mák, Tumbász, Turcsányi, illet­ve Rajcsányi, Horváth. A Hajós—Halasi Honvéd mérkőzést közös megegyezéssel későbbre halasztották. Több mint balszerencse SZEGEDI HONVÉD-KALOCSAI KINIZSI 2:1 (2:1) Kiskőrösi Honvéd— K. Fémmunkás 2:1 (2:0) Kiskőrös, 200 néző, v: Keresz­tes. — Nagy erővel kezdett a Honvéd és már az első negyed­órában Horváth két góljával je­lentős előnyt biztosított. A helyzet szünet után megválto­zott, amikor a Fémmunkás az 5. percben Dorogi góljával ja­vított- Teljesen átvették a játék irányítását, de a jól védekező kiskőrösiek ellen neon sikerült egyenlíteniük. A döntetlen eredmény igazságosabb lett vol­na. K. Szállítók—La.josmiz.se 1:1 (1:1) Kecskemét, 200 néző, v: Teg­zes. — Lajosmizse többet, a Szállítók veszélyesebben táma­dott. A 21. percben Uzsorás jól ugrott ki és a leguggoló kapus fölött nehéz szögből a hálóba emelt. Két perc múlva egy rossz sorfal miatt Oláh lövésé­ből egyenlítettek a vendégek- Szünet után nagy harc indult meg a győztes gólért. A lajos- mizseiek támadtak többet, de nem tudtak megbirkózni a Szállítók védelmével. — Jók: Pintér, Vujovics, Baracsi, Ton- té, illetve Oláh, Szeibert, Búj- dosó, Kanyik. Kiskunhalasi MÁV— Szabadszállási Honvéd 2:0 (2:0) Kiskunhalas, 200 néző, v: Szalma. — Élvezetes, jó játé­Szeged, 300 néző. vezette: ifj. Barcs. Kinizsi: Sáfrány — Kollár, Tóth, Bálint — Vatai, Páncsics — András, Débics, Boda, Tamá­si, Miskei. Edző: Hirmanrí End­re. Az első félidőben a lendülete­sen kezdő Kinizsi kezdeménye­zett és több veszélyes támadást vezetett. A 3. percben András beadása után Tamási 6 méter­ről a hálóba lőtt. 0:1! A 10. percben Vatai szabadrúgását a kapus kiütötte, de Tamási közel­ről hajszállal mellé lőtt. Ezután feljöttek a hazaiak és a 19. perc­ben sikerült is egyenlíteniük. A balösszekötő távoli lövése Sáf­rányról kipattant és a feltfhtó középcsatár a hálóba lőtt. 1:1! A 23. percben a Kinizsi kapuja előtti tömörülés után a hazaiak megszerezték a vezetést is. 2:1! A Kinizsi nem adta fel a harcot, ismét mezőnyfölénybe került. A 30. percben Miskei csavart szög­letrúgása után a jobbhátvéd a gólvonalról fejelte ki a labdát. A kinizsi több gólhelyzetet dol­gozott ki és a 37. percben And­rás lőtt a hálóba, maid a 40. percben a hazai középhátvédről lepattant labdát Miskei a háló­ba gurította. A iátékcezető azon­ban a két szabályos gól egyikét sem adta meg les címén. Annyi­ra feltűnő volt a játékvezető el­fogultsága, hogy a hazai közön­ség kifütyülte. , v A második félidőben a Kinizsi kissé kedvetlenül játszott. Esett az iram és a színvonal is. A 25. percben nagy helyzete adó­dott a Kinizsinek. Tamási feje­se azonban a gólvonalon gurult végig. Ezután ismét a Kinizsi tá­madott a túlságosan kemény ha­zai védelem és az él fogúit játék­vezető miatt azonban nem sike­rült gólt elérni. A 41. percben a hazai jobbhátvéd kapu előtt 10 méterrel kézzel ütötte le a labdát, a játékveze­tő azonban ezt „nem iátta”. A Kinizsi az egész mérkőzés ideje alatt jobb volt ellenfelénél és csak a bírói döntések fosztot­ták meg a győzelemtől. Jók: András, Tamási és Tóth. A LABDARÜGO NB I. ALLASA 1. Vasas 17 10 5 2 33:15 25 2. Ferencváros 15 9 4 3 39:19 22 3. Bp. Honvéd 17 8 5 4 32:16 21 4. Pécsi Dózsa 17 7 5 5 19:14 19 »' 16 7 4 5 25:18 18 6. Győri ETO 17 7 4 6 24:19 18 7. Újpesti Dózsa 16 8 1 7 32-24 17 8. Tatabánya 17 5 7 5 16-19 17 9. MTK 17 5 7 5 21:25 11 10. Ózdi Kohász 17 6 2 9 18:42 14 11. Komló 17 4 4 9 18:31 12 12. Salgótarján 17 1 10 6 12:23 12 13. Dorog 17 3 6 8 13:25 12 14. Szegedi EAC 17 2 6 9 12:« 10 A forduló eredményei: Csepel— Honvéd 2:0, Vasas—Komló 5 a, Sze­ged—Győr 0:0, Tatabánya—Dorog 2:0, Salgótarján—OJpesti Dózsa 1-1 Elmaradt mérkőzések: Ferencváros —újpesti Dózsa, Ferencváros—Cse­pel,