Petőfi Népe, 1965. augusztus (20. évfolyam, 180-204. szám)

1965-08-17 / 193. szám

értékes győzelem idegenben Kecskeméti Dóvsa — Kisterenyei Hányass 3:2 (1:1) Kisterenye, 600 néző, vezette: Szkokén. K. Dózsa: Czéh — Menczel, Koltai, Winkler — Peiler, Sző- czei — Kasza, Kiss II., Takács, Rozgonyi, Ézsi. Edző: Titkos Pál. Kisterenye: Kovács II. — Ko­vács I., Dobrocsi, Orosz — Lét­rái, Bibék — Túri, Magyar, Szeberényi II., Koruhely, Ka­szás. Edző: Szabó István. Szemerkélő ésőben indult a mérkőzés. A kecskeméti csapat kezdett jobban és már a má­sodik percben egy gyors táma­dás végén Takács átadását Kiss II. a kapu mellé rúgta. A ha­zaiak is több veszélyes rohamot vezettek, a Dózsa-védelem azon­ban biztosan hárított. A 9. perc­ben született meg a kecskeméti vezető gól. A jobbszélen Kasza indította el a támadást, Kiss II-höz ját­szott, aki pontosan továbbított Takácshoz. A középcsatár kicselezte előbb Kovács I-et. majd a kapust is és a hálóba gurí­tott. 1:0! Szép támadás, remek befejezés! Ezután támadásban maradt a Dózsa, de a 16. percben mégis Czéh bravúros védésének tap­solhatott a közönség. Szeberényi II. gólnak látszó, tíz méterről leadott lövését védte a kecske­méti kapus. Tíz perccel később! mégis kiegyenlített az egyre; többet támadó hazai csapat. Ek- : kor már zuhogott az eső, csú-1 szóssá vált a talaj. Létrái keresztlabdájával Ka­szás kitört és a kimozduló Czéh mellett a hálóba lőtt. 1:1! A kiegyenlítő gól után hatal­mas küzdelem alakult ki. A Bá­nyász-együttes rohamozott, a kecskemétiek védekezni kény­szerültek. A 38. percben Peller távoli lövését csak nagy szeren- j csévél hárította Kovács I. Az eredmény a félidő végéig nem változott. Szünet után továbbra is sza- ; kadó esőben folytatódott a küz­delem. Ismét a Kecskeméti Dó­zsa kezdett jobban és az 5. percben a sorozatos támadáso­kot góllal fejezte be. Ekkor is­mét a partvonal mellől indult el a támadás. Ézsi—Rozgonyi ] volt a labda útja. Az összekötő , látta, hogy Kasza belül helyez- j kedik és várja a beadást. Rozgonyi nem is késleke­dett, pontos labdát tálalt a szélső elé, aki 13 méterről félmagasan erős lövést kül­dött a hálóba. 3:1! A hazai együttes nagyon igye­kezett, de helyzeteket alig tu­dott kidolgozni a kecskeméti ka­pu előtt, mert a Dózsa-játéko- sok hallatlan becsvággyal küz­döttek és rendre visszaverték a hazaiak kezdeményezéseit, sőt — amikor lehetett —, mindjárt támadásba is lendült a csatár­sor. Egy ilyen gyors támadás végén a 29. percben Takács tört a kapura, de Kovács II. rávető­dött a lőni készülő Takács lá­bára. A kapus megsérült és mintegy 10 percig ápolták. A 35. percben született meg a kiegyenlítő gól. Egy hazai támadás során röviden szabadítottak fel a kecskeméti védők és a szem­füles Kaszás a hálóba ta­lált. 2:3! Erős küzdelem alakult ki az utolsó tíz percben. Nagy erővel rohamozott mindkét együttes. A nagyobb tapasztalattal rendel­kező Dózsa tudta kihasználni a 40. percben a helyzetét. Ekkor Rozgonyi átadásával Takács a kapura húzott és a kifutó kapus mellett bizto­san lőtt a hálóba, 3:2! Ezután még Kiss II. szoronga­tott helyzetben lőtt mellé. A csuromvizes játékosok fá­radtan, de boldogan vonultak az öltözőbe. Nagyon nehéz küzdelemben győzött ezen a találkozón a kecskeméti csapat, amely­nek minden tagja átlagon felüli teljesítményt nyújtott. Különösen örvendetes, hogy az előre megbeszélt taktikai uta­sítást minden játékos betartot­ta. Ezúttal a sáros talajú pálya még meg is nehezítette a játé­kosok helyzetét. A kapuban Czéh kitűnően védett, A hátvéd­hármas megbízhatóan játszott. A fedezetek közül Peller végig, Szőczei szünet után játszott igen jól. A csatársorban Takács és Kasza volt a legjobb, de a töb­biek is hasznos munkát végez­tek a nehéz kilencven perc alatt. A Bányász együtesből Dobrócsi, Kaszás és Szeberényi II. emelkedett ki. ★ ★ ★ Az év legjelentősebb hazai sporteseményére, a Budapes­ten augusztus 20—29. között sorra kerülő Universiade-ra a befejezéshez közelednek az elő­készületek. Lassan minden rajt­ra kész, péntektől megkezdőd­het a világ legjobb egyetemista főiskolás sportolóinak nagy ta­lálkozója kilenc sportágban. Hétfőn délelőtt a Kisstadion­ban Kutas István, az MTS el­nökhelyettese, az Universiade szervező bizottságának az elnö­ke, az előkészületek utolsó ese­ményeiről tartott sajtótájékoz­tatón elmondta — többek között —, hogy eddig 33 ország erősí­tette meg részvételi szándékát, ami azt jelenti, hogy mintegy 2400—2500 férfi és női sportoló áll rajthoz. Minden sportágban érdekes, izgalmas és színvona­las küzdelmekre lehet számíta­ni, . hiszen — például atlétiká­ban — olimpiai bajnokok és helyezettek, világrekorderek is összemérik egymással tudásu­kat. Az Universiade iránt komoly az érdeklődés a közönség kö­réből is. A jegyirodák már 12 ezer ifjúsági bérletet eladtak, több sporteseményre szinte már csak napijegyeket lehet váltani, a megnyitó ünnepség­re, augusztus 20-ra is telt há­zat remélnek a Népstadionban. A FISU, a nemzetközi főis­kolai sportszövetség a px’ogram szerint augusztus 18—20. között tartja végrehajtó bizottsági ülé­sét az Űjvárosháza közgyűlési termében. Augusztus 30-án és 31-én ke­rül sor a FISU kongresszusára, s ezen döntenek majd a követ­kező Universiade színhelyéről, Űj tagok felvételéről, s valószí­nűleg bizonyos szabálymódosí­tásokról is. E között a két ese­mény között rendezik meg a nemzetközi szeminárium elő­adássorozatait. Fogadások is ! lesznek az Universiade alatt. ■ Augusztus 19-én a MUOSZ lát- ; ja vendégül a külföldi újság- j írókat, augusztus 21-én a fővá­rosi tanács vb-elnöke, augusz­tus 27-én pedig a magyar szer­vező bizottság, az egyetemi sporttanács és a MIOT fogadá­sára kerül sor. Baróti Lajos szövetségi kapi­tány az Universiade megnyitó- j jának programjába tartozó ma- i gyár válogatott — Juventus A játékvezető-hármas jól lát­ta el feladatát. NB II. KELETI CSOPORT 1. Eger 20 11 6 3 36:16 28 2. Kecskemét 20 12 4 4 35:19 28 3. Bp. Spart. 20 10 5 5 36:22 25 4. Szóin. MÁV 20 11 3 6 30:21 25 5. Borsodi B. 30 9 6 5 27 :Í7 24 6. Szóin. MTE 20 9 5 6 22:27 23 7. Bp. Előre 20 8 6 6 31:22 22 8. Pénzügyőr 20 6 9 5 23:20 21 9. D. Honvéd 20 7 6 7 21:24 20 10. Miskolc 20 8 4 8 27:34 20 11. Nagybátony 20 6 6 8 23:29 18 12. KISTEXT 20 6 6 8 21:27 18 13. Gyula 20 5 6 9 20:25 16 14. V. Izzó 20 5 6 9 16:26 16 15. SzVSE 20 4 6 10 29:32 14 16. Bcs. Előre 20 5 4 11 21:32 14 17. Martfű 20 5 4 11 25:39 14 18. Kisterenye 20 4 6 10 17:29 14 A forduló eredményei: Egri Dó­zsa—Vasas Izzó 4:0 (3:0), Szolnoki MTE—-Nagytoátonyi Bányász 2:0 (0:0), Borsodi Bányász—Pénzügyőr 1:0 : (1:0), Békéscsabai Előre—KISTEXT i 2:0 (2:0), Martíű—Debreceni Honvéd 1:0 (0:0), Miskolci Bányász—Gyulai | MEDOSZ 3:1 (2:1). Bp. Előre—Bp. I Spartacus 3:2 (0:2), Szegedi VSE— ; Szolnoki MÁV 1:0 (1:0). Totóeredmények: 2 1 x l x x 1x12 2 12. Pót: x. Eddig 33 ország erősítette meg részvételét az Universiadéra mérkőzéssel kapcsolatosan a | magyar együttes várható össze- . állítását ismertette. Hangsúlyozta: a mérkőzés: tulajdonképpen a szeptember j 5-i magyar—osztrák VB-selejte- ző visszavágójának főpróbája. , * Baróti Lajosnak nincsen ; gondja a kapusok személyében, j Géléi és Géczi változatlanul él­vezi bizalmát, annak ellenére, hogy a Tatabánya kapusa az j utóbbi időkben kissé vissza­esett formájában. Szentmihályi egyelőre nem keiül a keretbe, hiszen 10 hónapot kihagyott a játékban, és az is kicsit „szám­lájára írandó”, hogy a legkriti­kusabb időpontban hagyta cser­ben a válogatott együttest. A hátsó sorokban két elgon­dolása van Barótinak: Mátrai. Mészöly, Ihász, vagy pedig, ha Mészöly nem javul kielégítően és nem ad le súlyából; Bakos, Mátrai, Ihász. A fedezetpontra három jelölt van: Nagy, Sípos és Mathesz. A csatársorba hat játékos pá- i lyázik. Tichy vasárnapi jó tel- j jesítménye után valószínűleg j játszik a Juventus ellen. Az í egyik variáció szerint a Bene, Tichy, Albert, Rákosi, Fenyve­si csatársor szerepel, de szóhoz jut majd Farkas is, s ebben az esetben a támadósor összetéte­le: Farkas. Bene, Albert, Ráko­si, Fenyvesi dr. Baróti ismételten kijelentet­te, hogy közte és Tichy között nincsen semmiféle probléma, a honvéd középcsatárának szere­peltetése mindig a játékos hoz­záállásától, pillanatnyi fői-má­jától és magatartásától függ. Ezen a téren az utóbbi időben jelentős a javulás, és ez mutat­kozott meg vasárnap délután Tichynek az MTK elleni játé­kában is. A Juventus ellen pályára lé­pő csapat tehát minden bizony­nyal Géléi — Mátrai, Mészöly, Ihász — Nagy, Sípos — Bene, Tichy, Albert, Rákosi, Fenyve­si, tartalékok: Géczi, Bakos, Mathesz, Farkas. Az osztrákok elleni felkészü­lés a jövő héten szünetel a Fe­rencváros bajnoki és EK-, s a Honvéd KEK-mérkőzése miatt, majd a csapat augusztus 29-től készül fel Tatán és szeptember 1-én csatlakoznak a kerethez a külföldről visszatérő ferencvá­rosi játékosok. (MTI) Jobb játékot várunk az MTE-tSI BAJAI MTE—NAGYKANIZSAI VTE 3:1 (2:M Baja, 1000 néző, vezette: Csor­dás. BMTE: Gyurkity — Bisztro- vics, Páncsics II., Viszmeg — Csongor, Gyulavári — Bálity. Rizsányi, Boros. Csanyik. Rausch. Edző: Önodi Béla. Idegesen, sok hibával kezdtek a csapatok. A 8. és a 10. perc­ben biztos helyzeteket hagytak ki a hazaiak. A 13. percben Ri- zsányi egy hirtelen előrevágott labdával elfutott, két nagykani­zsai védőt kicselezett és a ki­futó kapus feje fölött a hálóba emelte a labdát. 1:0! A 22. perc­ben Bisztrovics jó labdával szöktette Csanyikot, aki várató lanul az ötösre ívelt. A védelem zavarba jött. a kapus kifutott, és a labdára ráfutó Rizsányi a kapus mellett a hálóba gurí­tott. 2:0! A 34. percben a fél­pályáról szabadrúgást íveltek a bajai kapu elé. A labda átszállt Páncsics feje fölött, és a befutó Téglás Gyurkity fölött a hálóba emelt. 2:1! A 37. percben a ven­dégek egyenlítési alkalmat hagy­tak ki. Az utolsó öt percben viszont Csanyik és Rizsányi ha­gyott ki nagy helyzetet. A II. félidőben a hazaiak ve­zették az első komoly rohamo­kat. Sorozatos támadások után a 19. percben Rizsányi elé ke­rült a labda, akinek szerencsé­sen perdülő lövése a kapusról a hálóba pattant. 3:1! A bajaiak lendületben maradtak és a 25. percben csak a szerencse men­tette meg a vendégek kapuját az újabb góltól. A 42. percben Csanyik sorozatos cselek után a szabadon álló Boroshoz ját­szott, aki az ötösről az üres ka­pu fölé vágta a labdát. A bajai csapat messze elma­radt a legutóbbi MNK-formájá- tól, s bár biztosan és megérde­melten győzött tovább kell ia- vulniok, hogy az élcsoportban tartani tudják a helyüket. — Jók: Csongor. Gyulavári. Csa­nyik. Baranya megye válogatottja győzött a női ifjúsági kosárlabdatornán Vasárnap délelőtt a döntőhöz érkezett Kecskeméten a megyei női ifjúsági válogatottak orszá­gos kosárlabdatornája. Ezt meg­előzően azonban szombaton dél­után hatalmas küzdelem folyt a középdöntők helyezéseiért. Az egyik csoportban a szigetvári NB II-s csapatra épült Baranya £3 Nagy harc a lepattanó labdáért a Baranya—Bács-Kiskun megye döntőn. megye válogatottja minden el­lenfelét biztosan legyőzve sze­rezte meg a csoportelsőséget. Itt a legnagyobb meglepetést a Bu­dapest válogatottja okozta az­zal, hogy egyetlen győzelmet sem sikerült szereznie és így va­sárnap már csak a 7—8. helyért harcolhattak a Kupa védői. Nagyszerűen küzdöttek viszont a zalai lányok és sikerült meg­előzniük a Komárom megyeie­ket. A másik csoportban me­gyénk válogatottja szombaton délután — az egyik titkos esé­lyes — Borsod megye ellen vet- fel a küzdelmet és nagy iramú mérkőzésen 57:47 arányú győzel­met aratott. Ezzel csoportelsők lettek. Borsod megye második, Fejér pedig a harmadik helyet szerezte meg. A vasárnapi döntőben a cso­portok azonos helyezettjei mér­kőztek az 1—8. helyért. A leg­nagyobb küzdelem — mint az várható is volt — az első he­lyet eldöntő Baranya megye— Bács-Kiskun megye mérkőzésen volt. Az első percekben a szi­getvári lányok szereztek előnyt, de a félidőben Bács-Kiskun me­gye vezetett 2 ponttal. A szünet után 25:25 állásnál egyenlített Baranya és ettől kezdve már lényegesen biztosabbak voltak mint a mieink. Végeredményben a Baranya megye csapata győ­zött 56:47 (21:23) arányban. Ld.: Bódis 21, Hirt 13, Füle 11, ill. Koroknál 21. Fekete 9. A Baranya megye csapata megérdemelten lett a torna győztese, hiszen kétségkívül a legegyenletesebb teljesítményt nyújtotta. Tapasztaltságban, ru­tinban is felülmúlták a kecske­métieket, hiszen majdnem a tel­jes NB II-s csapatukkal állhat­ták ki, míg a Bács-Kiskun me­gye csapatában még kevés olyan játékos szerepelt, aki az NB II-s csapatban számottevő játékos. Az eredmény tehát —, az hogy mégis egyenlő esélyekkel küz­döttek — biztató. A vasárnapi döntő további eredményei: 3—4. helyért: Zala megye—Borsod megye 60:36 (20:14), 5—6. helyért: Fejér me­gye—Komárom megye 49:38 (22:11), 7—8. helyért: Budapest —Szolnok megye 47:32 (17:14). A megyei válogatottak orszá­gos ifjúsági tornájának végered­ménye: 1. Baranya megye, 2. Bács-Kiskun megye, 3. Zala me­gye, 4. Borsod megye, 5. Fejér megye, 6. Komárom megye, 7. Budapest, 8. Szolnok megye, 9. Tolna megye, 10. SzabolcsŐSzat- már megye, 11. Győr-Sopron megye, 12. Csongrád megye. . A torna során az alábbi játé­kosok értek el legtöbb pontot: í. Lugosi K. (Borsod) 109, 2. Csepreghy (Tolna) 98, 3. Hege­dűs (Baranya) 93, 4. Koroknál K. (Báes) 87, 5. Imre A. (Zala) 83, 6. Bresák M. (Fejér) 71, 7. Tóth E. (Zala) 70, 8. Bori É. (Bp.) 66, 9. Füle I. (Baranya) 65, 10. Fekete (Bács) 64. PETŐFI NEPB A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megye) Bizottsága és a megyei tanács lapja. Főszerkesztő: dr. Weither Dániel. Kiadja a Báes megyei Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Mezei István Igazgató Szerkesztőség: Kecskeméti Városi Tanácsház Szerkesztőségi telefonközpont: 26-19. 23-16. Szerkesztő bizottság: 10-38. Vidéki lapok: 11-22. Kiadóhivatalt Kecskemét, Szabadság tér l/e Telefon: 17-09. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető! a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési dij 1 hónapra 13 forint Sacs-Kiskun megyei Nyomda V. Kecskemét — Telefoni U«S3. Ináéi; 23 961,