Petőfi Népe, 1965. április (20. évfolyam, 77-101. szám)

1965-04-06 / 81. szám

Kitűnő csapatjáték, szép győzelem Szolnokon Kecskeméti Dózsa—Szolnoki MÁV 2:0 (2:0) Kosárlabda A kosárlabda NB I-ben a hé­ten nem volt forduló a főiskolai bajnokságok országos döntői miatt, sőt az NB II-ben is csak egy-két találkozót játszottak le, köztük a Szekszárd—Kecskeméti Dózsa női mérkőzést is. A kecs­keméti lányok sorrendben a har­madik vidéki mérkőzésükön győztek. KECSKEMÉTI DÓZSA—SZEKSZÁRDI PETŐFI 51:19 (21:27) Szolnok, 1500 néző, vezette: Balia B. K. Dózsa: Czéh: — Winkler, Koltai, Menczel — Morvái, Sző- czei — Tanács, Takács, Szappa­nos, Serényi, Ézsi. Edző: Titkos Pál. Sz. MÁV: Borok — Józsa, Abo- nyi, Tóth II. — Karkecz, B. Nagy — Tóth I., Gombás, Szűcs, Pintér, Dobos I. Edző: Nagysza- lóki András. A kecskeméti együttest az eg­ri veresége után nem kísérte túlzott bizalom a szolnoki talál­kozóra. A játékosok viszont an­nál nagyobb elszántsággal ké­szültek a mérkőzésre. Csak ők bíztak a jó szereplésben. Az Eg­ri Dózsa is Szolnokon játszott ezen a napon, s vereséget szen­vedett az MTE-tőL Az ered­mény gyorsan elterjedt a nézők körében, s nagy örömet okozott, hiszen a vasutasok vetélytársa, az egri együttes. A kecskemétiek kezdték a já­tékot, elég erős szél támogatá­sával. Az első percekben egy­más után három szöglet jelezte a Dózsa enyhe fölényét. A 10. percben vezették a hazaiak az első veszélyes támadásukat. Ek­kor Pintér csavart lövése a ka­pufát érintve szállt mellé. A kecskeméti támadások egyre ve­szélyesebbekké váltak, és a 14. percben a fölényt az újra csa­tasorba állt Szappanos gólra váltotta. Ézsi ívelte be a szögletet, a védők nem tudtak felszaba­támadni akaró hazaiak len­dületét és pontos indítások­nál, passzokkal közelítették meg a szolnoki kaput. A 37. percben Winkler futott el a jobb oldalon, beadta a lab­dát, azonban a belsők lekéstek a kitűnő gólszerzési alkalomról. Egy perccel később Ézsi beadás helyett lőtt, de csak az oldal­hálót találta el. így tehát gól nélkül telt el a második félidő. A végig sportszerű keretek között lezajlott mérkőzés után a tárgyilagos hazai közönség megtapsolta a Kecskeméti Dó­zsa győztes csapatát. Az ellen­fél is elismerte, hogy ezúttal lényegesen jobb volt a Dózsa és teljesen megérdemelten nyerte meg ezt a találkozót. A lila-fe­hér gárda ezen a mérkőzésen nyújtotta ez évi eddigi legjobb játékát. Ki kell emelnünk ez­úttal az egészen kiváló csapat­játékot. Most nem a csillogó egyéni játék jellemezte a Dó­zsát, hanem az, hogy mind a ti­zenegy játékos nagy lelkesedés­sel küzdött és olyan elszánt har­cossággal, amely előtt a régi nagy ellenfélnek is meg kellett hajolnia. Ami a legnagyobb di­csérete a Dózsának, talán az, hogy vasárnap nem volt gyenge pontja. Minden játékos a na­gyon becsületesen küzdött és igazi szép csapatgyőzelmet ara­tott. A Szolnoki MÁV sportszerű ellenfél volt. Az egész együttes mérsékelt teljesítményt nyúj­tott. Mintha kissé lebecsülte vol­na ellenfelét. A szolnoki véde­lem nem tudta tartani a fürge kecskeméti csatárokat. Bállá Béla igen jól vezette a mérkőzést. M. I. NB II. KELETI CSOPORT 1. Szolnoki MÁV 5 4—18:38 2. Eger 5 3 1 1 10: 2 7 3. Bp. Előre 5 3 1 1 10: 2 7 4. M. Bányász 5 3 1 1 4: 2 7 5. Szolnoki MTE 5 2 2 1 5: 4 6 6. Kecskemét 5 3 — 2 7:6 6 7. D. Honvéd 4 2 1 1 4: 3 5 8. IZZÓ 5 2 1 2 5: 4 5 9. Bp. Spartacus 5 2 1 2 9:8 5 10. Martfű 5 2 1 2 8: 9 5 11. Kisterenye 5 1 3 1 5: 6 5 12. Békéscsaba 5 1 2 2 5: 6 4 13. Pénzügyőr 5 1 2 2 4: 6 4 14. Gyula 5 1 2 2 3: 5 4 15. Nagybátony 5 2 — 3 4: 7 4 16. Borsodi B. 5 1 — 4 4:10 2 17. KISTEXT 5 1 — 4 5:13 2 18. SZVSE 4 — 2 2 2: 6 2 A forduló eredményei: Szolnoki MTE—Egri Dózsa 1:0!. Kisterenye— Pénzügyőr 2:2, Bp. Előre—Nagybá­tony 2:0, Békéscsabai Előre—Gyula 2:0, Miskolci Bányász—Martfű 2:0, Szegedi VSE—Bp. Spartacus 1:1, Borsodi Bányász—Debreceni Hon­véd 2:0, Vasas Izzó—KISTEXT 1:0. NB II. női. Szekszárd, 200 né­ző, vezette: dr. Urbán, Pásztói. Dózsa: D. Kovács (6), Ada- mikné — Czégai (2) — Szabóné (4), Molnár (4). Csere: Túri (17), Magyar (7), Koroknai (7), Szent- annay (4), Láborné, Rende, Nagy. Edzőá Adamik Ferenc. Rossz taktikával kezdett a kecskeméti csapat. A rendkívül magas és jól dobó ifjúsági vá­logatott Budavári, valamint a szintén magas Csepreghy 1—1 védővel szemben mindig kosa­rat tudott dobni, míg a Dózsa- lányok lassan, körülményesen látszottak a hazai csapat zó­nája ellen. A 3. percben 8:2, két perc múlva 15:5, majd 21:10 volt az eredmény a Szekszárdi Petőfi javára. A Dózsa cserélt és egészpályás letámadásra tért át. Ez a taktika már eredmé­nyesebbnek bizonyult, de a fél­időig mégsem sikerült teljesen ledolgozni a hátrányt. A szünet után nagy erővel rohamozott a kecskeméti csapat és 29:29-nél fogta be a Petőfit, majd 6 pon­tos vezetést is szereztek. A szekszárdiak magas játékosait csak a mezőnyben elkövetett személyi hibákkal lehetett fel­tartani és így előbb Nagy, majd Czégai és Adamikné jutott a ki­pontozás sorsára. Sajnos, — az egyetlen bent maradt magas já­Felszabadulási váltWis dítani, Szappanoshoz került a labda, s a középcsatár öt lépésről a hálóba lőtt. 1:0! A gól után egy ideig a ha­zaiak támadtak, de a kecske­méti védelem rendkívül ügye­sen és magabiztosan hárította a vasutasok próbálkozásait. A 20. percben újra veszélybe került a szolnoki kapu. Serényi tört ki a védők közül, s nyolc méter­ről teljese tiszta helyzetben mellé lőtte a labdát. Egyre fokozódott az iram, nagy küzdelem folyt a pályán. Ekkor már látszott, hogy a job­ban felkészült Dózsa a kezében tartja a mérkőzés sorsát. A 35. percben érte el a lila-fehér együttes a második gólját. A tá­madás Tanácstól indult eL Remek labdával először el­futott, ügyesen Takácshoz játszott Az összekötő lefu­totta Abonyit majd a ki­mozduló kapus mellett a hálóba talált 2:0! Öt perccel később újra Tanács remekelt. Pontos beadását Ta­kács átlépte, a labda Szappa­noshoz került, akinek tíz méte­res lövése elkerülte Borúik ka­puját. Szolnoki támadásokkal fejeződött be az első félidő. Szünet után heves hazai roha­mokkal kezdődött a játék. Lát­szott, hogy gyors támadásindi- tásokkal akarják bevenni a kecskeméti kaput. Három szög­let jelezte a szolnoki erőfeszí­tést. Az első negyedóra élteidé­vel újra a Dózsa irányította a játékot. A 20. percben a bal oldalon futott egy kecskeméti tá­madás. Ézsi—Szappanos—Seré­nyi volt a labda útja, aki hét méterről lőtt, de a kapus védte az erős lövést. Ez is nagy gól­helyzet volt. A játék további részében is a Dózsa volt a többet kez­Szombaton délben már két óra előtt színes sportruhás tö- neg kavargóit Kecskeméten a újonc leánymezőnye. A verseny sajnos, nem volt zavartalan. Az útvonalak lezárása nem történt Indul az ifjúsági fiúk mezőnye. szovjet hősök emlékműve kör­nyékén. A felszabadulási váltó­futás mintegy 350—400 főnyi versenyzőgárdája várakozott itt felvezetésre. A váltóhelyekre •külön autóbuszok szállították őket. Gyorsan és pontosan ment minden, úgyhogy fél háromkor már rajthoz is állhatott az első csoport, az általános iskolások meg és a kislétszámú rendező­gárda szavára a forgalom bizony nem állt meg. így a versenyzők élete, vagy testi épsége az egész verseny során nem volt biztos és különösen a célba éréskor, amikor autók, motorkerékpárok között kanyarogva futottak be, néhány hajmeresztő látvány bor- zolgatta az idegeket. Csak a kü­lönös szerencsének köszönhető, hogy nagyobb baj nem történt. Ilyen biztosítás mellett nem sza­bad lett volna elindítani a ver­senyt. A felszabadulási váltó ered­ményei: Újonc leányok: 1. I. számú Ál­talános Iskola, 2. Béke téri Ál­talános Iskola, 3. II. számú Ál­talános Iskola. Újonc fiúk: 1. Béke tér, 2. Jókai I., 3. Rákóczi F. Általános Iskola. Serdülő leá­nyok: 1. Katona J. Gimnázium. Serdülő fiúk: 1. Piarista Gim­názium, 2. Bányai J. Gimná­zium. Ifjúsági leányok: 1. Köz- gazdasági Technikum. A Katona József Gimnázium és a Bányai Júlia Gimnázium váltóját sza­bálytalan váltás miatt kizárták. Ifjúsági fiúk: 1. Katona József Gimnázium, 2. Piarista Gimná­zium, 3. Mezőgazdasági Techni­kum. PETŐFI NBPB A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Főszerkesztő; dr. Weither Dániel. Kiadja a Bács megyei Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Mezei István Igazgató Szerkesztőség: Kecskemét. Városi Tanácsház. Szerkesztőségi telefonközponti 26-18. 23-16. Kiadóhivatal: Kecskemét. Szabadság tér na. Telefon: n-09. Terjeszd a Magyar Posta. Előfizethető! a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési dH I hőnaora 13 forint deményező. Okoson lefé­kezték az elkeseredetten Bacs-Klskun megyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: U-8S. Index: SiOCS, László József, a városi TS elnöke átadja a Közgazdasági Technikum női csapatának a serleget. tékos, Szentannay is megsérült, és ki kellett állnia. A szekszár­diak újból erőre kaptak és egy perccel a vége előtt már ismét ők vezettek 2 ponttal. Szeren­csére kihagytak két büntetőt, D. Kovácsnak pedig sikerült két dobást értékesíteni. Ezután Szentannay újból beállt. 49:49 állásnál nagy izgalmak közepet­te Túri tört kosárra. A lepatta­nó labda Szentannayhoz került, aki nagy nyugalommal, szinte az utolsó másodpercekben dob­ta a Dózsa győztes kosarát. A kecskeméti csapat nagysze­rű fegyvertényt hajtott végre, amikor az otthonában szinte ls- győzhetetlennek tartott szekszár­diaktól elhozta a két bajnoki pontot. A győzelem ellenére meg kell állapítanunk, hogy a csapat néhány tagjának formá­ja erősen visszaesett. Elsősor­ban a dobások nem sikerültek, de a lepattanó labdák meg­szerzésében is sokszor alulma­radtak a Dózsa-játékosok. A legjobb teljesítményt Túri nyúj­totta. Kívüle D. Kovács, Korok­nai és Szentannay érdemel di­cséretet. A szekszárdiak leg­jobb dobói: Budavári 27, Csep­reghy 9. Ifjúsági mérkőzés: Kecskeméti Dózsa— Szekszárdi Petőfi 39:20 (12:4) Vezette Szabó, Kardos. Ld.: Fekete 10, Molnár J. 9, Koroknai és Szelei 5—5. Jók: Fekete, Molnár J., Koroknai. A kosárlabda megyei bajnokságért: Nők: K. Dózsa II.—Óvónő­képző 57:16, Közgazdasági—Ka­tona 38:28. Férfiak: Katona I.— K. Dózsa 39:36! fi kecskeméti kosarasok a főiskolai bajnokság döntőjében Az országos főiskolai kosár­labda-bajnokság döntőjét ren­dezték meg szombaton és va­sárnap Budapesten, a Szentki­rályi utcai sportcsarnokban. A 4 férfi és 4 női csapat szép, él­vezetes mérkőzéseket vívott egymással. Mindez főleg azért érdekes számunkra, mert a csapatok já ékosai között sok kecskeméti kosarast találtunk. A nők között győztes TF-ben Kiss Mária és Bild Katalin, a BEAC-ban Volni Emese és Dö­mötör Hanna, az OSC-ben Sze­keres Zsuzsa, a SZEAC-ban Fórián-Szabó Judit és Rigó Jutka, valamint Csorba Éva kapott helyet. A játék alapján megállapíthattuk, hogy vala­mennyi játékos erőssége volt csapatának, csak úgy, mint a férfiaknál Székely Imre a BEAC-nak, Szakáll Zoltán, Da- nicz László és Szabó Gyula a SZEAC csapatának. A csapatok edzői ismerik a kecskeméti játékosok képessé­geit, éppen ezért a benfentes nézők érdekes taktikának le­hettek szemtanúi, hiszen ha mindkét pályán levő csapatban játszottak kecskeméti kosara­sok, akkor azok rendszerint egymást fogták. A nemrég még egy csapatban játszó lányok és fiúk egymás elleni játéka nagy­szerű küzdelmet hozott, amely ismét bebizonyította, hogy Kecskemét kosárlabdasportja nagy fejlődésen ment keresztül az utóbbi évek alatt.