Petőfi Népe, 1964. július (19. évfolyam, 152-178. szám)

1964-07-14 / 163. szám

A Nyári lÍMpa búidat csoportjában: 1. Kecskemét Kecskeméti Dózsa—Budai Spartacus 5:0 (5:0) Kecskemét, 1000 néző, v.: Al­mást. K. Dózsa: Gór (Molnár) — Cserkó, Koltai, Winkler — Oláh (Morvái), Berán — Ézsi, Kasza, Szappanos, Szőczei, Rozgonyi. Edző: Dragollovich Gyula. Budai Spartacus: Virágh — Bányai, Rixer, Hoffmann — Fo­ott termett és két méterről a hálóba lőtt. 1:0! Egyre ötlete­sebben játszott a Dózsa, ennek eredményeként a 18. percben, megszületett a második gól. Szappanos a bal oldalon cse­lezgetett, átment a védőkön, majd Szőczei elé gurított, aki közelről nem hibázott. 2:0! Az I. félidőben a Kecske­méti Dózsa nagyon akart, lelkesen, gyorsan, ötletesen játszott, a játékosoknak minden sikerült. A II. félidőben lelassított a csa­pat, s ráadásul a százszázalékos gólhelyzetüket sem sikerült ki­használni. Ez rá is nyomta bé­Szappanos átadásából Szőczei a hálóba lő. Ez volt a második gól. dór, Töröcsik I. — Mayer, Nagy (Hervai), Korozmán, Hellinger, Ilia. Edző: Szigeti Ferenc. Spartacus-támadásokkal in­dult a mérkőzés. A vendégek tetszetősen építették támadásai­kat, több meleg helyzetet te­remtve a Dózsa üapuja előtt. Az 5. percben érte el a Sparta­cus az első Szögletet, de Nagy fejesét Gór védte. Ezután egy­re inkább átvette a kezdemé­nyezést a hazai csapat, a veze­tő gól sem váratott sokáig ma­gára. A 11. percben Kasza a bal oldalon kiugrott a védők közül, már csak a kapussal állt szemben, de a kapufára lőtte a labdát. Szerencsére Szappanos Meccslabdáról vesztett a Bajai Honvéd DUNAÜJVÄROSI KOHÁSZ- BAJAI HONVÉD 3:2 {—13, —13, 14, 13, 14) NB II-s férfi röplabdamérkő­zés, Baja, 100 néző, v.: Gál Já­nos. — B. Honvéd: Pirisa, Bog­dán, Szalai, Kasziba, Erdei, Gerlei. Csere: Gergely, Palásti, Ozvald. A két csapat találkozója meg­lepetést hozott. 2:0-s vezetés után az addig igen gyengén ját­szó dunaújvárosiak hatalmas lelkesedéssel feküdtek a játék­ba, és noha a Honvédnak meccslabdája volt, sikerült megfordítaniuk az eredményt, ; megérdemelt győzelmet arat- k a végén teljesen visszaesett lélek nélkül játszó bajaiak ólött. VBDARÜGÖ NB I. ALLASA: . "erencváros 15 13 1 1 40:12 27 : Bp. Honvéd 15 10 3 2 38:18 23 Tatabánya 15 7 6 2 27:16 20 . TJ. Dózsa 15 8 3 4 32:19 19 5. MTK 15 8 3 4 27:23 19 . Győri ETO 15 6 5 4 21:15 17 7. Bp. Vasas 15 6 4 5 17:14 16 a. Dorog 15 4 6 5 13:15 14 0. Csepel 15 5 2 8 15:18 12 . Komló 15 4 4 7 10:24 12 '.. Szeged 15 4 3 8 16:25 11 2. Pécsi Dózsa 15 2 5 8 14:23 9 ’3. Diósgyőr 15 2 4 9 7:20 8 14. Debrecen 15 1 1 13 6:41 3 A forduló eredményei: MTK— T ,y '-'A J- • J- ° ' 0 (1:0), Dorog—Űjpesti Dózsa 2:1 1), Diósgyőr—Tatabánya 1:1 (0:0), . Honvéd—Debrecen 3:1 (2:1) Deb- ecenben* Bp. Vasas—Pécsi Dózsa 2:0 (0:0) Pécsett, Csepel—Komló 1:1 (Utt. Ebben a játékrészben a kecskeméti csapatnak min­den sikerült. A védelem kiválóan állt a lá­bán, csírájában fojtották el az erőtlen Spartacus-ellentámadá- sokat, A , csatársort pedig már régen láttuk ilyen ötletesen, bátran játszani. Nem sokáig kellett várnunk a harmadik gólra sem. A 25. percben Kasza cselezgetett a jobb oldalon, kö­zépre adott Szappanos elé, aki erőteljes lövéssel a jobb sarok­ba bombázott 3:0! Szinte egy- kapura játszott ekkor a Dózsa. A 27. percben a sokat mozgó Kasza a jobb oldalon verette fel a labdát, testcsellel becsap­ta védőjét, mindenki beadást várt és a meglepett kapus mel­lett a jobb alsó sarokba lőtt 4:0! Sokszor csattant taps ek­kor a nézőtéren. A 32. percben a kapus kiadá­sát Szőczei csípte el. Néhány lépést tett a labdával, majd vá­ratlanul mintegy harminc mé­terről lövésre szánta el magát. A jól eltalált labda a meglepett kapus mellett, a léc alatt vágó­dott a hálóba. 5:0! Erre senki sem számított! A vendégek csatársora egy percig sem tudta tartani a labdát, védelmük pedig te­hetetlen volt a sokat moz­gó Dózsa-csatársorral szem­ben. A félidő végéig még több gól­helyzet adódott a vendégek ka­puja előtt, de ezeket már csa­táraink kihagyták. A II. félidőben a Dózsa ka­puját Molnár védte, Oláh he­lyett pedig Morvái jött be. A vendégeknél a jobbössrekötő Nagy helyett Hervai játszott. Vártuk a ragyogó I. félidei játék folytatását, de ez elma­radt. A Dózsa lelassította a já­tékot és különösen a félidő má­sodik felében úgy tűnt, hogy egy kissé kifulladt. Ennek el­lenére számos gólhelyzetet dol­goztak ki, de most már lövé­seiket nem kísérte szerencse. A mérkőzés végén egyre jobban feljöttek a vendégek, gólhely­zetük is akadt, de ezt elügyet- lenkedték. Erőtlen Dózsa-táma- dásokkal ért véget a mérkőzés. Ragyogó I. félidő — szokvá­nyos II. Így lehetne talán egy mondatban elemezni a mérkő­zést« lyegét a játékra, csapkodó, erőt­len lett. A védelem jól állt a lábán, különösen a kapus és a két szél­ső hátvéd. A fedezetpár jól ját­szott, különösen Berán. Kivet­ték részüket a támadásokból és a védekezésből is. A csatársor az I. félidőben ragyogóan ját­szott, a II. félidőben lelassul­tak és egy kissé kifáradtak. — Jók: Winkler, Berán, Kasza, Rozgonyi. A Budai Spartacus egy-két formás támadáson kí­vül semmit sem mutatott, csa­lódást keltettek. Közülük na­gyon nehéz kiemelni valakit, Töröcsik I. és a csatársor bal szárnya játszott elfogadhatóan. Kelemen Gábor Ezzel a győzelemmel a Kecs­keméti Dózsa veretlenül, négy ponttal, 8:0-ás gólaránnyal áll a Nyári Kupáért folyó küzde­lemben a budai csoport élén. A csoport másik mérkőzésén a III. kerületi TTVE 4:2-re legyőzte a Szolnoki MÁV-ot. A tabella állása: 1. Kecskemét 4 pont, 2. III. kér. 2, 3. Budai Spartacus 2, 4. Szolnoki MÁV 0 pont. A Kecskeméti Dózsa utolsó mér­kőzését szerdán, Szolnokon a Szolnoki MÁV ellen játssza. Nagy kizdelemben szemelek vereséget úszóink Békéscsabán Szombaton és vasárnap Bé­késcsabán megyék közti válo­gatott úszóversenyt rendeztek Békés és Bács-Kiskun megye legjobb úszóinak részvételével. Az eddigiek során úszóink leg­többször 30—40 pontos veresé­get szervedtek, míg most mind­össze hét pont különbséggel ma­radtak alul. Részletes eredmények: Gyer- mekszámok: fiúk (valamennyi táv 50 méter): Gyors: 1. Petre­zselyem (Rács-Kiskun) 39, 2. Molnár (BK) 40,3, 3. Nagy (B) 43.4, 4. Viczián (B) 46. Hát: 1. Molnár (BK) 44,4, 2. Petrezse­lyem (BK) 47,2, 3. Szűcs B) 47.4, 4. • Nagy (B) 49,4. Mell: 1—2. Rozgonyi (BK) és Farkas (B) 46, 3. Losoncz (BK) 52,8, 4. Viczián (B) 53,8. Üjoncszámok: Fiúk (vala­mennyi táv 50 m): Gyors: 1. Alács (BK) 34, 2. Farkas (BK) 35,2 3. Uhrin (B) 38, 4. Pásztor (B) 40. Hát: 1. Farkas (BK) 39,2, 2. Alács (BK) 40,8, 3. Pásztor (B) 47,2 4. Uhrin (B) 54. Pillan- langó: 1. Alács (BK) 40, 2. Farkas (BK) 44,5, 3. Pásztor (B) 56,6, 4. Uhrin 'B) 62. Mell: 1. Farkas (BK) 41, 2. Kiss (B) 44,6, 3. Nyerges <B) 45,7. — Lányok: gyors: 1. Mácsai (BK) 43, 2. Nagy (B) 44,2, 3. Patyi (BK) 47, 4. Vass (E) 44,8. Hát: 1. Nagy (B) 44, 2. Zsivanovics (BK) 45, 3. Rankl (B) 49,8, 4. Kádi (BK) 52,2, Mell: 1. Rados (BK) 44,5, 2. Vass (E) 45 3. Nagy (B) 45,1, 4. Csányi (BK) 49. Vk: Halász (BK) 47,5. Pillangó: 1. Halász (BK) 55,4, 2. Mácsai (BK) 56, 3. Vass (E) 59. 4X50 m fiú gyors­váltó: 1. Bács-Kiskun (Csáki, Méhes, Farkas, Alács) 2:32, 2. Békés 2:49,5. 4X50 m fiú ve­gyesváltó: 1. Bács-Kiskun (Csá­ki, Méhes, Farkas, Alács) 2:58, 2. Békés 3.T0. 4X50 m újonc leány vegyesváltó: 1. Bács-Kis­kun (Zsivanovics, Rados, Ha­lász, Mácsai) 3:17, 2. Békés 3:19. Felnőttszámok: Férfiak: 100 m gyors: 1. Mihalovics (BK) 1:03 (megyei csúcs), 2. Hajdú (B) 1:06, 3. Benkő (B) 1:07, 4. Farkas (BK) 1:09. 400 m gyors: 1. Mihalovics (BK) 5:18,6, 2. Gyulai (E) 5:28, 3. Rácz(B)5:38, 4. Rádi (BK) 5:45. 100 m hát: 1. Nagy (B) 1:12,4, 2. Szita (B) 1:14,8, 3. Mihalovics (BK) 1:23,2, 4. Alács (BK) 1:25,8. 100 m pil­langó: 1. Gyulai (B) 1:16,2, 2. Benkő (B) 1:17,8, 3. Kiss (BK) 1:24,2, 4. Vasas (BK) 1:27. 200 m mell: 1. Szabó (B) 3 perc, 2. Varga (B) 3:03, 3. Vasas (BK) Könyvismertetés Bedö István: KALÓZOK A BALATONON 3:15, 4. Várhalmi (BK) 3:15,6. 200 m vegyes: 1. Benkő (B) 2:50, 2. Gyulai (B) 2:56, 3. Mibalo- vics (BK) 2:57, 4. Katies (BK) 3:13. 4X100 gyorsváltó: 1. Bé­kés 4:32,4, 2. Bács-Kiskup (Rá­di, Katies Fazekas, Mihalovics) 4:38,2. 4X100 m vegyesváltó: 1. Békés 5:06, 2. Bács-Kiskun (Alács, Várhalmi, Kiss, Mihalo­vics) 5:41,3. Nők: 100 m gyors: 1. Weidin­ger (EK) 1:19,8, 2. Tóth I. (B) 1:22, 3. Tóth M. (B) 1:22,2 4. Bene (BK) 1:29,4. 400 m gyors: 1. Tóth E. (B) 6:31,9, 2. Weidin- ger (BK) 6:44, 3. Tóth S. (B) 6:49, 4. Palotai (BK) 7:44. 100 m hát: 1. Tóth S. (B) 1:29,6, 2. Kiss (B) 1:35, 3. Weidinger (EK) 1:37, 4. Szabó (BK) 1:43,7. 100 m pillangó: 1. Holecska (B) 1:35, 2. Tóth (B) 1:35,4, 3. Kiss (BK) 1:42.8, 4. Kemény (BK) 1:50,8. 200 m mell: 1. Gábor (B) 3:09,2, 2. Tóth (B) 3:17,8, 3. Ke­mény (BK) 3:29 4. Katona (EK) 3:45, 200 m vegyes: 1. Gábor (B) 3:15, 2. Tóth (R) 3:19,7, 3. Wei­dinger (BK) 3:36 4. Kemény (BK) 3:38,€. 4X*00 m gyorsvál­tó: 1. Békés 5:34, 2. Eáes-Kis- kun (Kemény, Palotai, Bene, Weidinger) 6:20,4. 4><100 m ve" gyes váltó: 1. Békés 6:11,8, 2. Rács-Kiskun (Szabó, Kiss, Ke­mény, Weidinger) 6:46,7. Pontverseny: 1. Békés megye 189, 2. Bács-Kiskun megye 182 pont. A balatoni mólókon furcsa jelen­ségekre ügyelnek fel a fiatal vitor­lázók. Itt egy hajóalkatrész tűnik el, aimott egy másik felszerelési tárgy: mindenütt valami nagyon fontos holmi, amire a „hajózó” népnek szüksége van. Hogy lehet­séges ez? A vitorlástársadalomnak szigorú erkölcsei vannak. Mindenkin segí­tenek, aki kéri, de engedély nél­kül elvinni valamit főbenjáró bűn­nek számít. Az eltűnések szaporod­nak; végül a fiatal sportolók meg­szervezik a védelmet és ellentáma­dásba lendülnek. Mindenkit mozgó­sítanak és fortélyos hadicsellel in­dulnak el a homályos, ritka nyo­mokon . . Eközben a Balatonon egy titokzatos kalózvitorlás bukkan fel. Három ismeretlen kamasz ve­zeti: Hol itt, hol amott látják őket, a legváratlanabb időpontokban, es mire üldözőik a nyomukba érnek, már eltűntek. Temérdek izgalmas és veszélyes kalandot élnek át vi­torlázásuk során. Viharba kerülő majd alig hogy megmenekültek jeli vitorlázások során barang ; végig a tavat. Kik ezek a kama­szok, honnan kerülnek elő? Miféle vitorlás az, amelynek sem neve, sem rendszáma? Vajon ők a „tolva­jok”, és ha igen, miért? Főképp-en pedig: Miképp kaparintották meg az eltűnt felszereléseket anélkül, hogy bárki is észrevehette volna? Csupa kérdés, csupa rejtély. Hanem az üldözők többen vannak és ügye­sebbek. A laza szemű háló, amelyet a titokzatos kalózhajó köré fon­tak, egyre sűrűsödik, a jelek és nyomok szaporodnak. És egy adott pillanatban a fiatal vitorlástársa­dalom legjobbjai egyetlen lendüle­tes összefogással rajtaütnek a me­nekülőkön. Izgalmas hajsza veszi kezdetét... de végül is elfogják őket és kényszerítik, hogy kikötő­be térjenek. És ekkor bontakozik ki ennek a keménykötésű sportoló- rétegnek egyéni jellemrajza: Rög­tönzött társadalmi bíróság ítélke­zik a foglyok” felett. Maguk kö­zül választják meg az „ügyészt”, a „védőt ’ és a „bírót” . . . Ám a feszült légkörű tárgyalás során egyre meglepőbb tények kerülnek napvilágra. A tettesek valójában nem bűnösök, minden egész másképp tisztázódik, mint ahogy feltételezték! A három kamasz „lopott” ugyan, de imégsem lopott... Hanem?! Hét végi sporteredmények RÖPLABDA: Magyarország— Lengyelország 3:2 (—11, 3, —13, 2, 10). A magyar csapat a várt­nál nehezebben győzött. A visz- szavágón is a magyar együttes győzött. 3:1 (11, —9, 2, 13.) KOSÁRLABDA: NDK női if­júsági válogatott—magyar női ifjúsági válogatott 45:43 (15:17). A Budapesten lejátszott válo­gatott mérkőzésen a magyar csapat hatalmas küzdelem után szenvedett minimális vesztesé­get. Válogatott csapatunkból a legtöbb kosarat a kecskeméti Kiss Mária dobta, aki egyben a mezőny legjobbja is volt. TENISZ: Magyarország nem­zetközi teniszbajnokságának győztesei: Gulyás István, Bar- dóczi Klára egyesben, a Prosen, Bemer, a Szikszai, Polgár, va­lamint a férfi párosban a Gu­lyás, Szikszai, és az Ashe, Bond kettős győzött. A férfi páros mérkőzés 12:10, 6:3, 12:14, 7:9, 6:6 állásnál a sötétség miatt ab­bamaradt. A versenybíróság döntése szerint mindkét párost bajnoknak nyilvánították. VÍVÁS: Magyarország férfi tőr egyéni bajnokságát Gyar­mati Béla (Üjpesti Dózsa) nyer­te első ízben — Kamuti Jenő dr. és Szabó Sándor előtt. ATLÉTIKA: Varjú Vilmos Londonban az angol nemzet­közi atlétikai bajnokságon a súlylökésben 18,84 cm-el angol bajnokságot nyert. — Kulcsár a finnországi Tamperében 82,24 m-es dobásával beállította a magyar csúcsot a gerelyvetés­ben. ÚSZÁS: Los Angelesben az amerikai úszónők versenyén két világcsúcs is született. A 400 m-es gyorsúszásban Ramenofski 4:42 mp-re javította a világ­csúcsot. A második és a har­madik helyezett is a régi vi­lágcsúcson belül úszott. Ugyan­csak világcsúccsal nyerte a 100 méteres mellúszást a 14 éves Claudia Kolbis ideje 1:17,9. Totóeredmények: x, 1, 2, 2, 1, x, 1, x, 2, x, I, 1, 1. Pótmérkő-