Petőfi Népe, 1964. május (19. évfolyam, 101-126. szám)

1964-05-21 / 117. szám

Izgalmas küzdelem után - gólnélküli eldöntetlen Magyar olimpiai válogatott— Román olimpiai válogatott 0:0 S JUUI Két huszáráldozat Széktói Stadion, 13 000 nézp, vezette: Műn ez. MAGYARORSZÁG: Tamás — Káposzta, Orbán, Ihász — Pa­lotai, Szepesi — Molnár II., Csernai, Menczel, Farkas, Zám- bó. ROMÁNIA: Suciu — Geor- gescu, Nunweiller, Ivan — Je- ney, Kotka — C. Dán, Avram, Constantin, Ionescu, Sasu. Románok indították útjára a labdát. Az első említésre méltó esemény a 2. percben Palotai távoli erős lövése, mely alig ment kapu tőié. A románok ellentámadása végén C. Dán be­adása a kapufára hullott. Egyre jobban feljött a ro­mán csapat, különösen a jobbszárny vezetett veszé­lyes rohamokat. A 10. percben formás támadás végén a román balszélső nagy helyzetben mellé lőtt. Mindjárt utána Palotai fejesét védte Su­ciu. A 13. percben az előretörő Ihász bombáját a román kapus szépen hárította. Ebben a játék­részben sok átadási hiba csú­szott be mindkét oldalon. A 18. percben alakult ki az első igazi gólhelyzet. Csernai vezette fel a lab­dát, átadását Molnár II. a kapu elé ívelte. A berohanó Menczel mellel maga elé tette, de lövését a gólvonal­ról mentették a védők. A román támadások rendszerint lesen akadtak el. A 27. perc­ben Káposzta tört előre. Erős, sarokra tartó lövését Suciu ne­hezen hárította. A 41. percben majdnem gólt kapott a magyar csapat. Constantin kiugrott a védők között, szerencsére nagy • gólhelyzetben fölé vágta a lab­dát. A 44. percben Csernai ke­rült gólhelyzetbe, de kivárt és szerelni tudott a román véde­lem. Hogyan tippeljünk A totó 20. hete aránylag jól fize­tett, mert az Újpesti Dózsa és a Győri ETO veresége, valamint a Ta­tabánya szegedi győzelme sok tip­pelő számítását keresztülhúzta. En­nek ellenére is akadt két 13 talála- tos szelvény, amelyekre a nyere­mény 190 680 Ft. Közülük az egyik­nek sikerült a 14. mérkőzés ered­ményét is eltalálni, úgyhogy a sze­rencsés tippelő végeredményben a jutalommal együtt 472 450 forintot kap. A 1? találatos szelvények szá­ma «4 db, nyereményük 3972 Ft. A 742 db 11 találatos szelvény tulaj­donosai 342 forintot kapnak, míg az 5570 db 10 találatos szelvény mind­egyikére 6fi Ft jut. E heti tippjeink: 1. B VSC—Salg. BTC X, 1 2. Ganz-MÁVAG—Szfv. Vasas x, 2 3. Nyíregyháza—Szállítók 1 4. Borsodi B.—Oroszlány ?. 5. Szombathely—Egyetértés l 6. Traktorgyár—PBTC x, 2 7. Zalaeg. Dózsa—B. Spart. 1, x 8. K. Lombik—Veszprém 1 9. Kisterenye—Nagybátony 1 10. Atalanta—Torino x, 1 11. Lanerossi—Spal x, 1, 2 12. Lazio—Sampdoria 1 13. Mantova—Róma 1» x 14. Udinese—Brescia 1 Pótmérkőzések: 2, 1. A szünetben csak a magyar csapat cserélt. Tóth állt a kapu­ba, Józsa középhátvéd, Lévai jobbhátvéd, Keglovich pedig balszélső lett. Az első parázs jelenet a románok kapuja előtt adódott. Farkas lövése alig ke­rülte el a kaput. — Megélén­kült a játék. A túloldalon a ki­ugró Constantin lövését Tóth csak kiütni tudta. A kipattanó labdát Avram lőtte rá, de Tóth a helyén volt. A 7. percben Csernai a 16-oson emelgette a labdát, majd hatalmas lövést kül­dött kapura, Suciu szépen védett. A magyar csapat támadott töb­bet. A 11. percben Ihász lőtt távolról mellé, majd a 18. perc­ben szögletrúgás után ismét Ihász előtt nyílt gólszerzési al­kalom, de lyukat rúgott. A 25. percben ismét nagy gólhelyzet maradt kihasználatlanul. Farkas kiugrott, átemelte a labdát a védők fölött és a teljesen fede­zetlenül álló Molnár II. elé tá­lalt, de a szélső mellé lőtt. A 32. percben a nagyszerűen cse­lező Constantin becsapta az egész magyar védelmet, de a 11-es pontról fölé bombázott. A hátralevő időben mezőnyjáték folyt. Őszintén szólva — a két csapattól többet vártunk. A jól záró védelmek, mindkét oldalon csírájában fojtották el az erőtlen támadásokat. A döntetlen teljesen igazságos eredménynek mondható. A ma­gyar csapatból a hátvédek, Sze­pesi és a csatársorból Farkas dicsérhető. A román olimpiai csapatból a nagyszerűen fejelő Nunweillert, a gyors C. Dánt és az állandóan gólveszélyes kö­zépcsatárt, Constantint lehet ki­emelni. Szabó—Kelemen Az előmérkőzésen a Kecske­méti Dózsa 2:1 arányú veresé­get szenvedett a Kalocsai Hon­védtől. Felső képünkön a rómán olim­piai válogatott, alsó képünkön a magyar olimpiai válogatott csapat látható. Különböző célkitűzések eléréséért áldozunk tisztet vagy gyalogot. A mai rovatunk első játszmájában világos áldozattal kikényszeríti a tábla közepére a sötét királyt, ahol a második huszáráldozat után már nem lehet védeni a mattot. A második játszmában sötét elhárítja az áldozatot. SPANYOL MEGNYITÁS Kondratyev Bikov Leningrád, 1903. 1. e4, eS 2. Hf.l, Heti 3. Fb5, f5 (A megnyitás egyik legélesebb válto­zata.) 1. He3, fe: 5. He4:, Fe7 (Ezen a helyen 5. —, d5-öt szoktak játsza­ni, és 6. He3:, de: 7. Vh5t után rendkívül éles állás keletkezik. Jó 6. Hg3 is.) 6. dl, ed: 7. 0—0, dS 8. Hegö, hcí: (Világos csekély előnyé­re vezetett a 8. —, Vd6 9. VcM:, Ff$ 10. Va4, He7 11. Ff 4, Vd8 12. c4, folytatás. Milics—Dückstein, Zágráb 1955.) 9. Fc6:f, be A Magyar Sakkélet e. folyóirat Tóth László emlékére fejtőver- senyt hirdet. A folyóirat áprilisi száma közli a megfejtésre kitűzött végjáték-tanulmányokat, ahol részletes teltételek is megtalálha­tók. Jegyzetek a iaisdariigó-íordulóról NÉHÁNY kellemes és néhány nagyon kellemetlen,' méghozzá váratlan eredmény tarkította NB-s csapataink vasárnapi, il­letve hét végi listáját. Először a kellemetleneket soroljuk fel: a Kecskeméti Dózsa Szegeden, a Bajai MTE Dombóvárott, a Ka­locsai Honvéd pedig Kalocsán szenvedett vereséget. A másik három együttesünk viszont ala­posan „kivágta a rezet”: a KTE, a Halasi MEDOSZ és a Kalo­csai Kinizsi biztosan győzte le ellenfelét. AZ UTÖBBI években a Kecs­keméti Dózsa számára nem sok babér termett Szegeden. Sajnos, a szombati találkozó sem a kecs­kemétieknek, hanem a sereg­hajtók között helyet foglaló SZVSE csapatának győzelmét hozta. A mérkőzés képe egyál­talán nem mutatta azt a kü­lönbséget, amit a bajnoki táb­lázat, vagyis azt, hogy a Dózsa kimondva, vagy kimondatlanul a bajnoki címért küzd, az SZVSE pedig a kiesés ellen. A teljesen Megfiatalított vasutas csapat nagy becsvággyal lépett pályára és teljesen megérdemel­ten győzte le a szétesően és rossz felfogásban játszó kecske­métieket. Hozzá kell még ten­nünk azt is, hogy a szegediek nagyobb arányú győzelmét a Grosics-formában” védő Gór és a hátvédhármas akadályozta meg. Hibáztatnunk kell a csa­pat összeállítását is. Kottáit, az utóbbi hetekben kiválóan ját­szó középhátvédet, Szegeden a csatársorban szerepeltették. A fiatal játékos ebben a szerep­körben csak vergődött a pályán, minden igyekezete ellenére sem tudott helytállni. A többi csa­tár — az egy Szappanost ki­véve — rendkívül passzívan és sok hibával játszott. Nem ért­jük, miért olyan enervállak a csatárok, miért nem küzdenek szívvel-lélekkel, úgy mint az évad kezdetén? Talán lemond­tak a bajnokság megnyeréséről? Ha igen —túlkorán tették. Hi­szen jól tudhatják ők is: A lab­darúgásban minden lehetséges. Tehát semmiképpen se adják fel a reményt a kecskeméti lila­fehérek! A KTE a jó képességű Békés­csabai Honvédet a tavaszi for­duló legjobb játékával fektette kétvállra. A kecskemétiek már az elmúlt hetekben is javuló játékról és jó küzdőszellemről tettek tanúbizonyságot. Ezeket az erényeiket csillogtatták ezen a mérkőzésen- is, amelyet telje­sen megérdemelten nyertek meg. A KTE előtt most már megnyílt a lehetőség a táblázat középmezőnyéhez való felzárkó­zásra. reméljük ez már a leg­közelebbi bajnoki fordulók so­rán be is következik. KIROBBANÓ formában ját­szott Kiskunhalason a MEDOSZ. Az 5:0-ás győzelem mindenkép­pen azt igazolja, hogy a csapat kezd magára találni. És hogy a halasi csatárok végre megta­lálták a góllövő cipőjüket. Az Orosháza legyőzése szép fegy­verténye a halasi tizenegynek. AZ NB III. Délnyugati cso­portjának egyik legnagyobb és egyben legkellemesebb megle­petését a Kalocsai Kinizsi okoz­ta ezen a héten. Szekszárdon a Petőfi ellen 4:0-ra győzött a csapat. A Kinizsi nagyszerű for­mában játszott és egy pillanat­ra sem tette kétségessé győzel­mét. Örvendetes, a csatársor erőtől duzzadó gólratörő játé­ka, amely szinte megbénította az ellenfél védelmét. Reméljük, hogy a játékosokat nem teszi elbizakodottá ez az idegen­ben kiharcolt, értékes győzelem. Kár lenne, veszélyeztetni ezzel a csapat további jó szereplését. NAGY gólarányú vereséget szenvedett viszont a másik ka­locsai együttes, a Honvéd, még­hozzá otthonában. A bajnokság­ban fölényesen vezető Kapos­vári Kinizsi 6:1 arányú győzel­met aratott Kalocsán. A mér­kőzés számszerű eredménye nem éppen hízelgő a Honvédra, de a mutatott játék alapján sokkal szorosabb eredményt is érhetett volna el a csapat. Saj­nos, az I. félidőben, amikor né­hány jó helyzetet kidolgoztak a Honvéd-csatárok — nem lett gól, ugyanakkor a kaposváriak mindhárom gólhelyzetüket érté­kesítették. Ezzel persze nem azt akarjuk mondani, hogy a ka­posváriak győzelme nem telje­sen megérdemelt. Csak éppen kisebb arányú is lehetett volna ez a vereség. MINT MÁR ANNYISZOR eb­ben a szezonban, idegenben új­ra 1:0 arányú vereséggel hagyta el a pályát a Bajai MTE. Va­sárnap ez a szomorú esemény Dombóvárott zajlott le. A dom­bóvári együttes a csoport egyik legjobbja, otthonában különö­sen veszélyes és a legjobbaknak is méltó ellenfele. Ettől a csa­pattól tehát az egygólos vereség elszenvedése megbocsátható. Az viszont már kevésbé, hogy a bajai csatárok 90 perc alatt is­mét gólképtelennek bizonyul­tak, pedig most is akadt né­hány helyzetük. M. I. 10. HÍ7Ü, Kf7: 11. He5t, Kf6 12. Vd4:! (A XV. magyar bajnokság Földi—Jeney játszmájában 12. Vh5 történt, de 12. —, Ff5 13. Vf7f, Ke5: 14. Beit, Kd6 15. Vf5:, Kc5! után sötét tisztelőnye érvényesült.) 12. —, C5 (A Czár—Zalán levelezési játsz­mában 12. —, Ve8 13. Bél, Ff5 14. M!, h5? 15. n4!, Fe4 16. Í3, Fd6 17. Fg5f történt és sötét feladta, mert Ke6-ra 18. fe:, Feö: 19. ed:f nyerj 13. Vf4f, Ff5 (Ha 13. —, Ke6. akkor 14. Bel! nyer.) 14. g4, Vc8 15. Bel, Fd6 16. h4!, g6 17. b4!, C6 18. Fb2, Bh7 19. g':, Vf5: 20. Hg6:f!, Kg6: 21. h5fl és ’sötét feladta, mert 2t. —* Vh5: 22. Be6f, Hf6 23. Vf6:, matt. HOLLAND VÉDELEM Körösi József ördögh Albert Maróczy-kupa csapatverseny, 1964. 1. Hf3, e6 2. gb fa 3. Fg2, Fe7 4. d4, Hf6 5. c4, d$ 6. Hc3, 0—0 7. 0—0, Khg 8. Vc2, dó? (Az eö pontot tar­tani kellett volna.) 9. He5, c6 (9. —, dc:-re 10. Bdl és 11. Hc4: követ­kezik.) lü. Bdl, Ve8 U. Bbl!, (Az elmerevedett sötét vezérszárnyi gya­loglánc ellen világos azonnal meg­kezdi támadását.) 11. —, Hbd7 12. b4, He5: 13. de:, Hg4 14. cd:, cd: 15. f4, Fd7 16. h3, Hh6 17. Fe3, bfc 18. Fd4, Bc8 19. e3, Bg8 20r Vd3, g5? 21. Hd5:I, Fb5 (Az áldozatot nem lehetett elfogadni 21. —, ed: 2i. est miatt.) 22. Va3!, (Az áldozatnál ezt is látni kellett. Most 22. —, ed: 23. e6f, Bg7 24. Va7: után további gya­logokat nyer a tisztért.) 22. —, Fcé 23. Hf8!, Fí6: 24. ef:, Vf7 25. Bbci, gf: 26. ef:, Rgf8? 27. Fe5?, (Hiba. 27. Va7:! kellett volna. A vezért ter­mészetesen nem lehet ütni 28. f7 matt miatt.) 27. —, Kg8 28. Bd4, Fb5 29. Bcdl, a6 30. Vb3, Ve8 31. Vb2, Hf7 32. Vd2, Fa4 33. Bel, Fb5 34. Fb7, Beirt 35. Vei:, He5: 36. fe:, Vb8? 37. Vg5t. sötét feladta. Czár János «