Petőfi Népe, 1963. október (18. évfolyam, 229-255. szám)

1963-10-10 / 237. szám

Két országos csűcsbeáilítás született a Hírős Város íjász-bajnokságán Rémen a kézilabda a legnépszerűbb FALUSI sport... egyre töb­bet hallunk róla. Eddig azon­ban, ha a falusi sportéletről be­széltünk, legtöbbször csak a lab­darúgás került szóba. Mert köz­ségeinkben bizony nem nagy Náluk elsősorban a kézilabda a döntő.. s A KÖZSÉGI tanács épületé­ben nagy a forgalom. A lakók az ügyes-bajos dolgaikat intézik. Kecskeméten rendezték meg az 1963. évi Hírős Város íjász­bajnokságát. Népes mezőny in­dult és a kiváló eredmények bizonyítják, hogy jól készültek fel a vidéki íjászok. Eredmények: újonc lányok: 2x10 m: 1. Mikus Edit (megyei kórház) 538 kör (ismét beállítot­ta az országos csúcsát, amelyet előző Vasárnap lőtt a budapesti csapatbajnokságon). 2. Jóljárt Sára (Lakitelek) 524. 3. Dévai Tóth Áruja (Lakitelek) 503. Újonc fiúk 2x10 m: 1. Tisza- völgyi Imre (Lakitelek) 599 (or­szágos csúcsbeállítás). 2. Bolena Péter (Lakitelek) 574. 3. Magyar Ferenc (Lakitelek) 524. Serdülő lányok 2x20 m: 1. Benyáts Er­zsébet 406, 2. Csikós Mária 360, 3. Kiéber Irén 355 (mindhárom lakiteleki). Serdülő fiúk 2x20 m: 1. Tarr Sándor 497, 2. Fehér Tibor (Kerekegyháza) 374, 3. Boros József (Laki telek) 279. Ifjúsági: lányok 2x30 m: 1. Koncz Ilona (Lakitelek) 406. Fel­nőtt férfi 2x30 m: 1. Mikus Ti­bor (megyei kórház) 549, 2. Koczka István (megyei kórház) 411, 3. Iván József (megyei kór­ház) 342 kőregységgel. A verseny első három helye­zettje képviseli megyénket a jövő vasárnap Kecskeméten rendezendő Vidék—Budapest vá­logatott íjászversenyen. A kecs­keméti íjáázok közlik, hogy 16 éves korig jelentkezhetnek azok a fiatalok a Kecskeméti Úttörő- házban, akik kedvet éreznek ennek a sportágnak elsajátítá­sához. A fiatal játékosok a labdadobást gyakorolják. gondot fordítottak más sport­ágak fejlesztésére. Kiválasztottunk egy kis közsé­get megyénk déli részén, Ré­met, és körülnéztünk: vajon ott is csak a labdarúgást kedvelik? Kellemesen csalódtunk. Hogyan tippeljünk A Totó 40. fogadási hetén — bár különösebb meglepetés nem volt — 12 találatos szelvény nem akadt, pedig a nyereménye 246 ezer forint lett volna. A 11 találatos szelvények száma 35 db 7035 Ft nyereménnyel. A 468 db 10 találatos szelvényre 526 Ft jut, míg a 3614 db 9 talála­tos szelvény mindegyikére 91 forin­tot fizetnek. Ezen a héten sok 1-es eredmény ígérkezik. E heti tippjeink: 1. Bp. Vasas—Bp. Honvéd 1 x 2. Diósgyőr—Csepel 1 3. Pécs—Tatabánya 1 4. Győr—Komló 1 x 5. Debrecen—Szeged 1 6. Szombathely—Egyetértés x 1 7. Székesfehérvár—Özd 1 8. Oroszlány—Szállítók 1 9. Budafok—Győri MÄV-DAC 1 2 10. III kér.—Pécsi V*SK 1 11. EVTK—B. Spartacus x 2 12. Szovjetunió—Olaszország 1x2 Pótmérkőzések: 1, 1, x, 1. Ülést tart a Kiskunhalasi JTST A Kiskunhalasi Járási Testne­velési és Sport Tanács Elnök­sége pénteken délután 16 órai kezdettel tartja elnökségi ülését. Fogarasi László JTST-elnök is­merteti a sportköri vezetőség és küldöttválasztó taggyűlések ed­digi eredményeit, majd megvi­tatják a járási küldöttértekezlet előkészítését. Sor kerül a negye­dik negyedévi munkaterv meg­tárgyalására is. A titkári szobában útbaigazí­tanak: — Juhász János tanárt keres­sék az iskolában. Nagyon lel­kes sportember, ö foglalkozik a fiatal kézilabdások nevelésé­vel, tanításával. NÉHÁNY méterre van az is­kola, és szerencsénkre testne­velési foglalkozásra érkeztünk. Kedves, mosolygós arcú fiatal­ember. örül, hogy meglátogat­tuk, de egyben mentegetőzik is: — Nem országraszólóak az eredményeink. Érdemes velünk egyáltalán folgalkozni? A kis­kunhalasi járási kézilabda-baj­nokságban játszunk, és a lá­nyok a második, a fiúk pedig a harmadik helyen állnak. Termé­szetesen sok még a gondunk, de én úgy érzem, az a lényeg, hogy (LcMjjJei­1 ^ “ állott uk Editet otthon találtuk. nagyon megkedveltem, talán nem is tudnám már abbahagyni. — Es mjnt játékos, mit vár a csapatától? — TERMÉSZETESEN én is, mint a többiek, azt szeretném, hogy megnyerjük a bajnoksá­j * * * * 5 * * * 9 A Bács-Kiskun megyei Sport­iskola vívószakosztálya 22 indu­lóval rendezte meg országos if­júsági kardversenyét. Végig iz­galmas és színvonalas küzdelem jellemezte a találkozót. Ered­mények: 1. Vass András (Sze­gedi Sportiskola) 6, 2. Mezei Jó­zsef (Szegedi Sportiskola) 5, 3. Nagy Imre (Debreceni Vasutas) 5, 4. Bódi Géza (Szegedi Sport­iskola) 4, 5. Szecskái András (Bács megyei Sportiskola) 4, 6. Póta István (Debreceni Vasutas) 4, 7. Andrási Attila (Bács me­gyei Sportiskola) 4, 8. Erdei György (Debreceni Vasutas) 3, 9. Hegyes Péter (Szegedi Sport­iskola) 1 győzelem. Juhász János szakmai oktatója. «­é község fiataljai szeretik ezt a szép sportágat. Nézzék csak vé­gig a fiúk edzését. A TORNAÓRA második felé­ben járhatunk, amikor előkerül a labda. A fiatal gyerekek öröm­mel, s jól is lövöldöznek a ka­pura. Lelkesedésben tehát nincs hiány. got. De ha most nem is sike­rül, akkor majd legközelebb új­ra próbálkozunk. Mindenesetre azt ígérhetem, hogy minden mérkőzésre becsületesen készü­lünk fel és szíwel-lélekkel küz­dünk valamennyien a bajnoki pontokért! (Márkus—Pásztor) Tovább folytatják csapataink ki- 1 váló szereplésüket a Nemzeti Baj- ' nokság II. és III. osztályában. A ! Kecskeméti Dózsa Békéscsabán győ- j zött, a KTE is várakozáson felül ! szerepel, vasárnap Kecskeméten a Jászberényi Vasast győzte le. A Halasi MEDOSZ Szegedről hozta el mindkét bajnoki pontot A Bajai MTE pedig Baján győzte le a Szek­szárdi Dózsát. A két kalocsai együt­tes közül csak a Kinizsinek sikerült pontot szerezni, a Honvéd Dombó- várott vereséget szenvedett. A KECSKEMÉTI DÓZSA a vára­kozásnak megfelelően szerepelt Bé­késcsabán, 2:0 arányban legyőzte az utóbbi időben rendkívül szerény eredményeket felmutató Békéscsa­bai Előrét. Akik látták a mérkő­zést, azok tudják, milyen nehéz küzdelemben született meg ez a győzelem. A Dózsa végig fölény­ben játszott, de ezt a fölényt so­káig nem tudta gólokra váltani. A mérkőzés fordulópontja 10 perccel a befejezés előtt volt. Ekkor ugyan­is még 0:0-ra állt a találkozó, és meddő támadások futottak a hazai kapu felé. Egy ellentámadás során azonban az egyik kecskeméti vé­dőjátékos a gólba tartó labdát kéz­zel kiütötte. A megítélt ll-est Gór kivédte. Ahogy ilyenkor lenni szo­kott, a kidobott labdával Dobó, a Dózsa csatára kiugrott a védők közül és megszerezte csapatának a vezető gólt. Sőt, a támadásban ma­radt Dózsa még egy góllal bebiz­tosította győzelmét. Mindenesetre a szép győzelemért, a töretlen harci szellemért minden dicséretet meg­érdemelnek a lila-fehérek. Talán ebben a győzelemben a szerencsé­nek is van némi szerepe, de ta­pasztalatból tudjuk, hogy a sze­rencse is azok mellé áll, akik nem adják fel egykönnyen a harcot, hanem lelkesen küzdenek az utolsó percig. A Dózsa békéscsabai győ­zelme is ezt igazolja. A KTE sem könnyű győzelmet aratott a Jászberényi Vasas felett. A mérkőzés jelentős részében a KTE támadásaiban ezúttal kevés volt a lendület és az átütő erő, s kevés lövés szállt a jászberényi kapura Sokáig úgy látszott, hogy a KTE elveszti a mérkőzést, de azután a második félidőben rákap­csolt a csapat és először kiegyen­lített, majd Laczi II. ravasz gól­jával a maga javára döntötte el a találkozó sorsát. A mérkőzés tanul­sága, hogy a csatárok jó helyzet­nél ne keressenek jobb helyzetet, mert abból sem lesz semmi. Csak lövésből lesz a gól! A HALASI MEDOSZ tovább­ra is tartja megbízható formá­ját. Szegeden biztos fölény­nyel 3:1 arányban győzte le a Szegedi Építők csapatát. Ezen a héten különösen a csatárok re­mekeltek, biztató volt azonban a védelem játéka is. Sok hely­zetet dolgozott ki a csatársor a szegedi kapu előtt, s teljesen megérdemelten szerezte meg a halasi gárda szép győzelmét. A NEM NAGYSZÁMÚ bajai kö­zönség nagy küzdelemnek lehetett tanúja vasárnap. A Szekszárdi Dó­zsa csak nehezen adta meg magát. A Bajai MTE 3:2-s győzelme telje­sen megérdemelt, s a győzelem egy­ben azt is jelenti, hogy a csapat most már szilárdan tartja helyét a tabella felső régiójában. Reméljük, még feljebb is kerül. A KALOCSAI Kinizsi otthon fogadta a Pécsszabolcsi Bá­nyászt, végig többet támadott ellenfelénél, de sok helyzete közül mindössze egyet túdott kihasználni, s így csak az egyik bajnoki pontot tudta otthon tar­tani. A Kalocsai Honvéd Dombóvárott 3:2 arányú vereséget szenvedett. Az első félidő befejezésekor a kalo­csaiak 1:0 arányban vezettek, de szünet után a hazaiak hatalmas küzdelemben és némi szerencsével a maguk javára tudták fordítani a mérkőzést. AZ UTÓBBI hetekben nagy- érdeklődés nyilvánult meg az NB I. kapuját döngető Kecs­keméti Petőfi férfi kosárlabda­csapatának szereplése iránt. Va­sárnap délelőtt hatalmas közön­ség előtt került sor a döntő fontosságú K. Petőfi—VTSK ta­lálkozóra. A győzelem ezúttal nem a közönségen' múlt. Ilyen lelkes biztatást még sohasem ta­pasztaltunk: kosárlabda-mérkő­zésen. Ezúttal azonban ez sem segített, mert — sajnos — ezen a napon az ellenfél jobb volt. Ezt kénytelenek vagyunk elis­merni. A VTSK négy ponttal győzött, s bejutott az NB I-be. Gratulálunk nekik, de ugyan­ezt tehetjük a második helyre szorult Petőfinek is. Sportszerű eszközökkel és igen lelkes já­tékkal küzdötték végig a ne­héz, háromfordulós bajnokságot és csak az utolsó nagy aka­dályon „véreztek” el. Ezért a csapat minden tagja és Guóth Iván edző, valamint a lelkes vezetőség csak dicséretet érde­mel. MEZEI ISTVÁN SÚLYOS BOTRÁNY szakította felbe a brazil labdarúgó-bajnokság rangadóját, az FC Sao Paulo és az FC Santos mérkőzését. Ez a talál­kozó a második félidő első percé­ben félbeszakadt. A játékvezető kénytelen volt a mérkőzésnek vé­get veni, mert a Santos együttesé­ben már csak hat játékos maradt A mérkőzés a Sao Paulo nag> fölényével kezdődött. A legnépe­sebb brazil város nevét viselő csa­pat játékosai egymás után lőtték góljaikat. A 20. percben már 3:0-ra vezettek és ekkor Cautinho, a San­tos csatára odaszaladt a játékveze­tőhöz és hangosan méltatlankodott, erre a bíró leküldte a pályáról. Nem sokkal később Pelé is lesé­tált 'á ' pálcáról', ‘ neki'- sem tetszett a játékvezető bíráskodása, és bár a Santos szépített az eredményen, Pelé reménytelennek látta a to­vábbi küzdelmet. Pelé rossz példád iát Aberlaldo is követte. A balhát­védnek ez volt az első bajnoki mér­kőzése, de amikor látta, hogy Pelé nem akar játszani, ő is levonult a Gályáról, és azt mondta, hogy Pe- lét mindenben követi, hiszen őt tekinti mintaképének. A MÁSODIK FÉLIDŐT a Santos 8 játékossal kezdte. De alighogy megkezdődött, a Sao Paulo csatárai belőtték a negyedik gólt is, mire Lula edző utasította. Pedrót és Dur­váit, hogy sérülést színlelve vonul­janak le a pályáról. A két játékos ellenvetés nélkül lesétált a pályá­ról, s amikor a bíró ezt látta, vé­get vetett a mérkőzésnek. Brazíliá­ban is az a szabály, hogy hat já- .okossal nem lehet játszani. A közönség hatalmas füttykon­certtel fogadta a Santos játékosai­nak sportszerűtlenségét PELÉ A MÉRKŐZÉS után kije­lentette, hogy az idén ez volt neki az utolsó bajnoki mérkőzése. — Nincs semmi kedvem sem baj­noki mérkőzésen játszani — mon­dotta az újságírók kérdésére — csupán kupamérkőzéseken jelenek meg, valamint a barátságos talál­kozókon. . . A szurkolók azonban bíznak ab­ban, hogy Pelé ezt az „ígéretét” sem tartja meg...* . n televízió és a rádió közvetíti aFerencváros-Galata Seraj Európa Kupa visszavágót Az október 12-i Ferencváros— Galata Seraj labdarúgó EK-mér- kőzés visszavágójával kapcsolat­ban sajtófogadás volt az FTC Üllői úti klubházában, melyen ismertették a ferencvárosi elő­készületeket és tájékoztatót ad­lak a rendezésről. A szakvezetés az edző és a játékosok kérésére úgy döntött, hogy a mérkőzést az Üllői úti sporttelepen rendezik meg, ok­tóber 12-én 14.30 órai kezdet­tel, annak ellenére, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel nem mindenki juthat be a ma­ximum 30 ezer befogadóképes­ségű pályára. A televízió sietett a zöld-fehér vezetők segítségé­re, műsorába vette a találkozó közvetítését, így sok százezren láthatják országszerte a rend­kívül izgalmasnak ígérkező visz- szavágó mérkőzést. A rádió is helyszíni közvetítést ad mindkét félidőről a Kossuth-adón. — De a lányoknál sem — bi­zonygatja Juhász János. — Ta­lán közülük is megkérdezhetné­nek valakit. VARGA EDITET, a Bajai ut­ca 21. szám alatti lakásán talál­juk. Elsőéves ipari tanuló a községi fmsz-vegyesboltban, de most éppen ebédidő van és se­gít édesanyjának a meszelésben. Szívesen fogad, amikor meg­hallja, hogy miről van szó. — Mindent a tanárunknak köszönhetünk, aki állandóan foglalkozik velünk. És az is jó, hogy a lányok is szívesen jár­nak az edzésekre. Jobbszélsőt játszom a csapatban, és ötödik osztályos koromban ismerked­tem meg a kézilabdával. Azóta Hat játékos kevés